Opera-directeur van der Linden veel te danken. Moge het een en ander er toe bedra gen om de liefde voor onze schoone moedertaal hoe langer hoe inniger en krachtiger te doen worden onder alle klassen der maatschappij, als de gemeen schappelijke band, die ons aangesloten doet zijn en sterk maakt. De gewijzigde Kieswet. De Werkmansbode (orgaan van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond) is over het algemeen ingenomen met de voorgestelde wijzigingen in de Kieswet, die, zegt zy, worden zij wet, het aantal kiezers stellig in niet onbelangrijke mate zal vermeerderen. Maar wat zal dat helpen, vraagt het maandblad, indien zy, die het kiesrecht erlangen, niet tevens in de gelegenheid worden gesteld om het te kunnen uitoefenen En daarin wordt niet voorzien. De bepaling, dat de stembus geopend zal zyn van des morgens 8 tot des namid dags 5 ure, wordt gehandhaafd. Maar dat zyn juist de uren, waarop de werk lieden reeds naar of nog aan het werk zyn. Wel moet de patroon den werk man twee uren geven om te gaan stemmen. Doch daaraan zijn bezwaren verbonden, die niet licht te tellen zyn. Eerstens zijn er, naar het blad uit eenzet, de kosten van werkverzuim, en tweedens is het een feit, dat de werk gever over teekenen genoeg beschikt om den werklieden te beduiden, dat het hem minder aangenaam is, indien de werklieden gebruik maken van de vrij heid, die de wet hun waarborgt. „Meer kiezers is goed en gewenscht, maar meer gelegenheid om te kunnen stemmen moet er by. De eenige oplos sing zou zyn wijziging van de uren, waarop de stembus geopend zal zijn. Bijvoorbeeld van 8 tot 5 en van 7 tot 9 ure. Daarop moet worden aange drongen.' Handwerken. Uit het verslag van de gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder- wys in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, blijkt dat voor de nuttige handwerken in 1899 slaagden 951 in 1885 was dit getal slechts 105. Voorde fraaie handwerken werden in 1899 aan 96 meisjes akten uitgereikt, in 1885 aan 16. Examens. Voor het examen voor surnumerair der posteryen en telegrafie hebben zich aangemeld 87 mannelijke en 5 vrouwe- lyke candidaten. Het examen, dat in den Haag zal plaats hebben, vangt aan 16 Juli a.s. en zal eindigen 2 Augustus. Voor het examen voor de hoofdakte, dat te Amsterdam zal afgenomen worden, hebben zich slechts pl.m. 60 candidaten aangemeld. Dat getal is veel kleiner dan in vorige jaren. De commissie van rapporteurs der Eerste kamer voor de Leerplichtwet is Zaterdag bijeengekomen tot vaststelling van het afdeelingsverslag. ringsmedaille geslagen worden, waarop aan de eene zijde de beeltenis van Koningin Wilhelmina en aan de andere een inschrift aan het bezoek herinnerende vosrkomt. Indien de guldenstempel, die op het oogenblik te Parys vervaardigd wordt, voor dien tijd gereed komt, zullen ook guldensmet den nieuwsten beeldenaar van H.M. worden geslagen. By haar bezoek aan Utrecht willen de Koninginnen ook de Munt bezichtigen. Bij die gelegenheid zal er een herinne- zijne plaats zou ontvangen, maar vond het soms recht moeielyk om de juiste bewoordingen te vinden.Hij begon daarom inmiddels met inpakken en bestelde daarop Edzard om hem den volgenden ochtend te helpen. Tot diep in den nacht schreef hy verder aan zijn brief en was er nog altyd niet mee tevreden, hoeveel wijsheid hy er reeds in had opgehoopt. Toen vrouw Meeuwsen hem het ont bijt bracht, vroeg hy de rekening en deelde haar mede, dat hy besloten was af te reizen, „Gy wilt naar Norden?vroeg de weduwe, hem verwonderd aanziende. „Ik houd het eigenlijk voor het beste Gerta niet nogmaals op te zoeken maar als gij denkt De krachtige man had zich door het geringste woordje laten overhalen. Maar vrouw Meeuwsen zeide niets. Zij zag hem bevreemdend aan en ging zwijgend heen. Edzard kwam en begon op aanwijzing van Koert in t« pakken, terwijl deze Op voorstel van den heer Moltzer heeft de Amsterdamsche Kamer van koophandel besloten, de voorgestelde Drankwetwijziging in behandeling nemen,omdat dit ontwerp te diep ingrijpt in de belangen van vele handelaren en kleine neringen, De commissie van nijverheid, bijge staan door den heer Moltzer, zal de be spreking voorbereiden. Vlissingen, 18 Juni. Gisterennamiddag te 4 ure ankerde alhier ter reede, het Koninkiyk Engelsche jacht „Osborne." Daar de Khedive van Egypte eerst a.s. Woensdagavond met den mailtrein alhier arriveert, komt ook het jacht eerst Woensdag voormiddag aan den zuidelyken ponton meeren. De commandant van het wachtschip „Bulgia," de luitentant ter zee le kl. W. van Vos, bracht gisteren per sloep, een bezoek aan boord van de „Osborne." Gisteren is prins Albert van Sieeswijk Holstein hier per nachtboot aangekomen tot voortzetting zijner reis naar Darm stadt. In een Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van den genees kundigen Raad voor Zeeland en weste lijk Noord-Brabant, vestigde de heer Baert, apotheker te Vlissingen, de aan dacht op den vreeselijken stank die zich bij laag water ontwikkelt in de Bella mykade en de Pottenkade te Vlissingen. De voorzitter,de heer Dr. Loeff, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, gaf de verzekering, hieraan zijn aan dacht te zullen schenken. Het door de vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Middelburg aangekondigd concert door de Kon. Harmonie uit Peurs (België) zal gegeven worden Zondag 24 dezer in den tuin van het Schuttershof. Het pro gramma belooft heel wat moois. Te Middelburg staat dit korps trouwens reeds van zeer gunstige zijde bekend. De 51e algjineene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneesk mst, zal op 2 en 3 Juli te Middelburg worden gehouden. Van de afdeeling Zeeland zal een voorstel behandeld worden om verandering te brengen in de uitkeering van gelden van de afdeeling, die de algemeene ver gadering ontvangt. Terwijl de Justitie 11. Zaterdag naar Kapelle was om een onderzoek te doen naar belangrijke gepleegde verduiste ringen door den secretaris en ontvanger aldaar, was deze inmiddels naar Middel burg gekomen, om zich vrijwillig in arrest te stellen. Bij gelegenheid van het teest van de zelf nog aan zijn langen brief verder schreef, of onrustig heen en weer liep en door het venster naar buiten staarde. Zoo uitziende, zag hij plotseling Roelf en twee andere breedgeschouderde eilan ders op het huisje afkomen, een weinig sneller dan zij in den regel gewoon waren. In de kamer trad, na beleefd aankloppen, alleen de voogd. „Hoe moet ik dat begrijpen?-' vroeg hij verwonderd. „Gij wilt vertrekken?" De jonge baron werd warm en rood. „Mijn besluit is, ik moet het erkennen, zeker wat plotseling genomen»,antwoordde hij, „maar ik geloof dat ik nu wel lang genoeg hier ben geweest." „Te lang om nu te gaan. Voor vier maanden ware het tyd geweest, toen ik er met u over sprak. Toen wildst gij niet. Nu moogt gij niet." «Mogen?" stoof Koert op. «Wie zou hêt mij beletten «Ik, wij allen. Gy zult Borkum niet verlaten voor en aleer gy met Gerta ge trouwd zyt, zooals gy beloofd hebt." openening van het kanaal, heeft men te Philippine van Bouchaute kleine kanon nen geleend voor het afsteken van saluutschoten. Tevens was voor de be diening aanwezig een persoon uit Bou chaute, die meermalen die stukjes be diend had. Zaterdag avond het feest openende, zag men hem na het vierde schot neerzinken. Bij het afschieten was het vyfde kanon gesprongen en werd de man zoodanig gekwetst, dat hij door bloedverlies bewusteloos werd, Naar het ziekenhuis gedragen, was spoedig een geneeskundige aanwezig die de verwon dingen niet ernstig verklaarde. van Biervliet. Besloten werd de volgende feestvergadering te Cadzand te houden op Donderdag 12 Juli a.s. Na de pauze besprak de heer Geelhoed, hoofd der school te Kruisdijk, het examen voor het behalen van een diploma in de toonkunst.IIij wekte alle onderwijzers en onderwijzeressen op zich hiervoor te bekwamen, niet alleen orn het nut, maar ook omdat de beoefening der toonkunst vermaak verschaft. Vlaanderen worden met het teelen van Men schrijtt ons uit Terneuzen Zeker om blijk van hun durven te gevnn, sprongen twee van hun werk komende jongelieden Zaterdag gekleed in het kanaal, om zonder de brug te passeeren de overzijde te bereiken. Dit gelukte echter maar aan één hunner en dat ook nog met moeite. Den ander begaven bij het zwemmen de krachten. Althans, even over 't midden van 't kanaal, begon hij om hulp te roepen en eer men die met booten kon bieden, zonk hij in de diepte weg, om na geruimen tijd dreggens levenloos te worden op gehaald. Men schrijft ons uit Oostburg Op Donderdag 21 Juni a.s. zal vanwege de Chr. Jongelingsvereenigingen in den ring Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk ge deelte, het 3e zomerfeest gehouden worden te Zuidzande, op eene weide van mej. de wed. D. Luteijn aldaar, met medewerking van de muziekgezelschappen Excelsior" van Cadzand en „Hosanna" an Breskens en de Chr. Zangvereeni- gingen van Groede en Retranchement. Aanvang om 10 ure des 's morgens. Als sprekers zullen aldaar optreden de navolgende heerenDs. J. van Wijck, te GroedeDs. Homburg, te Biervliet W. de Smidt, te CadzandDs. Van Melle, te Sluis; Ds. Vermaat te Zwolle Ds.De Mooij, te DordrechtDs. Zalman, te Rotterdam;Ds.H.Stavenga, te Schoondijke en Ds. Van Dis, te Zuidzande. Voor hen die uit Walcheren dit feest willen by- wonen, zij medegedeeld dat zy dan ongeveer te 5 ure het feestterrein moeten verlaten, daar de laatste tram uit Oost burg die correspondeert op de boot, die te 6.50 uit Breskens naar Vlissingen vertrekt, ongeveer te 6 uur, (Amster damsche tijd) uit Oostburg vertrekt, terwijl des avonds om 8.20 van Oostburg naar Breskens een extra tram zal rijden. Op eene vergadering van eenige inge zetenen van Oostburg, is besloten dat aldaar op Maandag 2 Juli a.s., zijnde de laatste kermisdag, een optocht ge houden zal worden met versierde fietsen. Indien de natuur medewerkt, belooft deze optocht door velen op touw gezet, schitterend te zullen zyn. Te Oostburg is Zaterdag een vergade ring gehouden van het onderwijzersgezel schap uit Zeeuwsch Vlaanderen, westelijk deel. Aanwezig waren 45 onderwijzers en onderwijzeressen. Twee bestuursleden die niet meer herkiesbaar zijn, traden af, hunne plaats werden verkozen de heeren Roda, van Aardenburg, en Hoestra, „Beloofd Ik zou beloofd hebben Gerta te trouwen herhaalde de jonge man, die anders de woorden zoo goed kon vinden. „Zoudt gij dat tegenover mij willen loochenen Zoudt gij willen zeggen, dat gij mij niet begrepen hebt Foei, een edelman en zulk een woordenzifter 1" Kerelpas op je woorden I" „Uwe kregelheid bevalt mij, maar ik durf het toch wel wagen. Doch ik zal duidelijk zyn. Het meisje, dat gij dien daar afhandig hebt gemaakt, dat gij voor God en de menschen als uwe ver loofde hebt behandeld, moet uwe vrouw worden. Wilt gij mij daarop uw woord van eer geven, schrifelijk. „Dat nooit 1" «Dat is duidelijk. Dan hebt gy huis arrest, tot het schip weg is. En dat telkenmale 1" Het was te vergeefs dat Koert goede kwade woorden gaf, smeekte en dreigde vergeefs beriep hy zich op het onschuldige van zijne vriendschappelijke verhouding tot Gerta en schetste hij de vreeselijke gevolgen van eene onwettige vrijheidsbeneming de oude man bleef onvermurwbaar. (Wordt vervolgd). In Zeeuwsch proeven genomen oesters. Dezer dagen is men met de voorbe reidende werkzaamheden welke drie maanden geduurd hebben,gereed gekomen en is de eerste boot met oesters uit Ierseke in den Brakman aangekomen. De oesters hebben door de groote warmte der laatste dagen veel geleden. Door den inspecteur van den arbeid ia thans besloten dat aan boord van t)e visscherijschepen geen jongens benedtr, 12 jaar meer mogen varen. De jongen» die aan boord zijn, moeten onverwijld door anderen vervangen worden. Volgens de Temps zal Nederland ook een bezoek krijgen van den sjah van Perzie. Te Wapsterveen is de 7 Xjarige alleen wonende timmerman Karsten sedert Zaterdag spoorloos verdwenen, ah, pogingen om hem te vinden, waren vruchteloos. Dokter, zei een boer, uw rekening is tamelijk hoog. Kan u er niet tien gulden afdoen Waarom zou ik er tien gulden afdoen? Nu, u zult u toch wel herinneren, dat ik het geweest ben, die de influenza hier in het dorp gebracht heb. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Burgh door den heer H. G. Th. Ravensteijn, eand. te Utrecht. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep te Ierseke door ds. J. Koppe, te Beetg um Bedankt voor het beroep te Grypskerke door ds. J. A. de Vries, te Fijnaart. Gememcd Nieuws. - In de „Psychiatrische Bladen", No. 2, bespreekt dr W. P. Ruysch, in specteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen, het geval van Appeltern, dat hij krachtens zyn ambt geroepen is geweest, nauwkeurig te onderzoeken. In bijzonderheden schetst dr. R wat hem bij dat onderzoek is gebleken, het bestaan van godsdienstwaanzin in uit- gebreiden zin, wat aanleiding gaf om de hoofdpersonen, twee mannen en twee vrouwen, als gevaarlijk voor de open bare orde en ter voorkoming van onge lukken, naar een krankzinnigengesticht te doen overbrengen, waar zij zich nog bevinden, zonder dat hun waan is ver dwenen. De overige door den waanzin aangetaste personen werden onder ge neeskundig toezicht gesteld; deze patiën ten werden niet gevaarlyk en hun overbrenging naar een gezicht niet noodig geacht. De waandenkbeelden begonnen in April meer en meer te wijken toen de leiders niet meer onder de sektegenooten waren. Dr. Ruysch eindigt rnetde verzekering, dat allen, die een hoofdrol speelden in dit droevige drama, zieken zp'n en geen misdadigers, en dat hier de deskundige hand en de toewyding van den genees heer, en niet de gevangeniscel uitkomst moet geven. De hagelslag van Woensdag heeft vooral in Noord Brabant groote schade aan het te veld staande gewas toege bracht. Te Eersel werd, in minder dan 10 minuten tijds, de rogge voor meer dan twee derden vernietigd. Er zijn boeren, die 4 a 5 hectaren te velde hadden en niets dan wat ver ward stroo zullen maaien, waarmede reeds begonnen wordt. Op de boekweit velden is letteriyk niets meer te zien. De aardappelen zijn tot aan den grond geknakt. Van de tuinvruchten kan niets meer terecht komen. Het weinige fruit, dat nog aan de boomen is gebleven, is gekneusd. De schade is op eenige dui zenden na nog niet te berekenen dio aan glasruiten alleen zou reeds eene beduidende som vertegenwoordigen. Kip pen en ander gevogelte worden in me nigte dood op het veld gevonden. In den vroegen ochtend trof een agent in de Paulus-Potterstraat te 'sHage een 11-jarig jongetje aan, in het bezit van een zak, waarin vyf nieuwe met- selsteenen, die het kind van een stapel aan de Hoefkade had weggenomen. Volgens zijn verklaring had de jongen er al meer dan 60 weggehaald. „Vader had ze noodig om een straatje voor zijn woning te maken 1" De Duitsche keizer is een groot liefhebber van Amerikaansche paarden, Hij heeft er daarvan een 300 op stal. 100 uit Kentucky afkomstig. Men meldt uit 's-Hertogen- bosch Zaterdagmorgén werd mej. Blanche Vilaine, die wegens meineed in de zaak Verheiien veroordeeld werd, uit de ge vangenis ontslagen. Het huwelyk met jbr. Verheijen zal nu in de volgende week voltrokken worden de afkondi gingen hebben reeds plaats gehad. Het Nederlandsch oorlogsschip dat naar China zal worden gezonden, is naar vernomen wordt, de „Holland." Een gekkemansreis. Twee jonge Oostenrykers hebben gewed in vijftig dagen naar Parijs te gaan en dan steeds een ontzagiyk groote ton (ledige] voor zich uit te rollen. De inleg is ruim 5000. Gedurende de eerste drie maanden van 1900 kwamen in de Antwerpsche haven binnen 1252 schepen, waarvan de gezamenlijke lading geschat wordt op ongeveer 1,588,400 ton, tegen in 1899 1207 schepen met 1,526,838 ton. Prins Albert van België zal den lOen Juli te München in het huwelijk treden. De Belgische Senaat telt nu 58 clericalen en 44 anti-clericalen. Vroeger was de verhouding 70 tegen 32. Mevrouw Gladstone is den 14en dezer te zes uur 's avonds op haar kasteel te Harwarden overleden. Gedu rende haar zeven en vijftig huwelijk is mevrouw Gladstone eene voorbeeldige echtgenoote geweest. De geschiedenis van haar leven is saamgeweven met dat van den beroemden staatsman, die haar zijn naam gaf. Sedert den Meidag in 1839 toen zij onder den blauwen hemel van Italië zich verloofde met hem, die een dei- grootste ministers zijner eeuw was, tot den dag in 1896, toen zij onder de gewelven van Westminster, in tegen woordigheid van alles wat Engeland aan vorsten en groote heeren bevat, naar zyn laatste woning geleidde hem die eenvoudig mijnheer Gladstone bleef, was zij altyd bij hem, was zij zijn trouwe metgezellin ten allen tijd en kon zij zonder overdrijving tot den prins van Wales zeggen, die hulde kwam brengen aan de nagedachtenis van Gladstone. „Het is de eerste maal sedert zeven en vijftig jaar dat ik hem verlaat.» Mevrouw Gladstone was negen en tachtig jaar oud. Zij telde twee jaar minder dan haar man. zy heeft hem twee jaar overleefd en is dus op den- zelfden leeftyd overleden. Haar overschot zal rusten naast dat van haar man. Het voordeel van twee lingen te zijn. De politie te Chicago heeft een paar tweelingen in hechtenis genomen, die zoo op elkander gelijken dat men ze onmogelijk van elkander kan onderscheiden. Een er van heeft goederen uit een aan het station staanden trein gestolen, maar wie is nu de schuldige? Dat is niet te zeggen. De politie heeft daarom beiden ingerekend, maar zij willen niet spreken, en daarom zal men ze wel moeten loslaten. Uit de N. R. Ct. ontleenen wy het volgende uit een onderhoud dat een medewerker van de Daily Express gehad heeft met een Chinees, waarin deze den Europeaanvertelde hoe men in China ons Europeanen en onze beschaving beoor deelt De Westersche beschaving, zeide de Chinees, is in onze oogen een padde stoel, een ding van gisteren. De Chi- neesche beschaving daarentegen is dui zenden jaren oud; wy gelooven daarom dat wij u ten minste 2000 jaren vooruit zijn. Ook bij ons is er een tyd geweest, toen wij onzen „strijd om het bestaan," onze jacht naar rijkdom, onzen macht- honger, ons haasten en jachten en de daarmee gepaard gaande kwellingen hadden. Ook wij hebben onze knappe uitvindingen gehad, wij hebben het bus kruit, de boekdrukkunst en al het overige gekend, maar wij hebben lang genoeg geleefd, om in te zien hoe weinig noodig en hoe nutteloos dit alles ls. Wij hebben ook onze tijden van twijfel, van fana tisme en van strijd in het godsdienstige gehad; wij hadden onze martelaars, onze hervormingen, onze onverdraagzaamheid en ten slotte de verdraagzaamheid en dat alles duizenden jaren geleden. Maar, zooals ik zei, wy zijn aan deze dingen ontwassen. Uit de ervaringen van voorbygegane eeuwen hebben wy wijs heid, uit de fouten tn oi onze voorvaderen hebber dat geen van de dingen streefden, dat streven w; zyn onze hartstochten en langzamerhand bezonken wensch naar geluk in de; godsdienst is geworden t( wijsheid, die door een erv; jaren gezond is gebleken. Wy gelooven dat het b in dit leven bereiken kan wij leeren onze kinderen luk slechts bereiken door ting, door de voorschriften en de gemeenschap na te te omringen met een krii kige vrienden en verwa Chinees meer geluk in heeft gehad dan zijne bl dan vindt hij er zijn groot; in, zijn vermogen met En wij in China hou< met werken, wij trekk uit onze zaken terug, een deel van ons gen hij een deel van onz< Wij gelooven het beste ii doen, omdat 't het eenig wij iets zekers weten. Dat van de Chineesche wijsheii ge overal in China dez< denzelfden geest van bevre Gy gelooft misschien dat tendheid, onreinheid en tr maar ik verzeker u dat geval is. Wy voelen ons als wy maar wenschen k mensch kan daar verbeteri En nu komt gy uit uw reld met iets dat gy uwe beelden noemt. Gij brengt dienst een kind van nege gij eischt dat wij spoorwef opdat wij van de eene andere kunnen vliegen me die noch een behoefte noci voor ons is. Gij wilt fabr en daardoor onze schoor ambachten verdringen, gij dende dingen van klater digen in plaats van de fra; kleuren, die wy eeuwen hebben. Tegen dat alles ons. Wij willen met rust den, wij willen de vrijhe van ons schoone land ei van onze oude ervaring te wy u verzoeken, weg te gy, en gij bedreigt ons u niet onze havens, on; steden geven. Daarom zyt het Genootschap van de Boksers na rijpelijk overli zicht gekomen dat de lijkheid om u, kwijt te ral staat, dat wij u dooden. nature niet bloeddorstig, reding en het beroep op en uw rechtsvaardighei; helpen, staan wij voor het eenige redding is, een e bestaan te maken. Ziet n delingen. Zij komen tot nieuwen g.dsdient, over beginselen zij zei ven onde zij zeggen ons dat, als wi aanvaarden, wy een eeuwi ondergaan. Zy veroorzaki gezinnen en tusschen op z menschen. Het is toch ni deren dat wij dit niet Als wij uw spoorwegen wilden hebben, konden v koopen; maar wij willen zijn ons tot niets nut; w leerd het zonder deze ding Desniettegenstaande zegt g wilt dwingen ze te koopei ot niet. Is dat rechtvaard het is een aanmatiging, e< Men verwyt ons ook soldaten zijn. Wij hebben houden, soldaten te zijn. o schaafd zijn geworden, barbaarsch. Het gevolg vai beschaving is dat wij oi eenig ander ras ter wereld digd hebben. In weerwil sterfte onder ons waar aanstoot neemt, ofschoon dat zij een wijze voorzien natuur is vermeerdert neesche ras sneller dan ee ter wereld. Als wij het er konden wij de rest van h overvleugelendat wij is slechts te danken aai trap van onze beschavir filozofie, van onze zeden. 7 over 400 millioen mensch en wie zou ons kunnen wei onze macht wilden 1; Gelooft gij dat wy ons bewust zijn Integendeel het maar al te jjoed, en t voor de blanke rassen o; zien dat wy, niet zy de r China is door 20 invallen wat is er gebeurd Hebber de Chineezen beheerschl overwonnenen hebben de in zich opgenomen en allen geworden. Zelfs de jodei gekomen zijn, zijn door sorbeerd, iets dat zondei

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2