draai Hotel bp. WINKELHUIS. CONCERT, Het Katholieke Stuiversmagazijn Stollwerck'sche Borstbonbons BADINRICHTING.) Kuip-, Douche- en Kegenbaden. Stort- of Ilegenbaden, Familie-Abonnementen. f.839 toen zij van Italië die een der euw was, tot zij onder de r, in tegen- Engeland aan bevat, naar Laatste berichten. Advertentiën. TERSTOND EEN FUNK Hoesten en Heesohheior Zon- en Feestdagen De Stoomwasscherij, bleekerij, Strij kinrichting en Chemische Was- scherij „DE VLIJT" te Middelburg, levert Natte-, Droge- of geheel Op gedane Wasschen steeds netjes af. De berekening geschiedt naar verkiezing bij abonnement ol p. stuk. Afhaling en thuisbezorging da gelijks. Men vrage inlichtingen en prijsopgaaf. van den arbeid In boord van de ongens beneden en. De jongena eten onverwijld worden. zal Nederland fan den sjah van s de 7 ljarige |h Karaten sedert rdwenen. Al]e vinden, waren sr, uw rekening [u er niet tien r tien gulden vel herinneren, die de influenza heb. s r e i s. Twee en gewed in te gaan 6n dan i>te ton (ledige) 1)0. drie maanden Antwerpsehe pen, waarvan geschat wordt ton, tegen in ,526,838 ton. II feelgiê zal den het huwelijk lat telt nu 58 palen. Vroeger ten 32. ia den 14en nds op haar 'leden. Gedu- g huwelijk is voorbeeldige geschiedenis even met dat ■man, die haar fel Ïde hem die ne bleef, was zijn trouwe en kon zij en prins van wam brengen Gladstone, feert zeven en laat. negen en Ide twee jaar pij heeft hem dus op den- len naast dat an twee- f politie te weelingen in op elkander ogelyk van en. Een er en aan het tolen, maar Dat is niet eeft daarom willen niet Bnen ze wel enen wy het ud dat een |spress gehad dn deze den n China ons javing beoor- |ng, zeide de een padde- iren. De Chi- ;egen is dui- Ioven daarom jaren vooruit tjjd geweest, iet bestaan," Bizen macht- chten en de kwellingen |onze knappe iben het bus- .1 het overige lang genoeg einig noodig Wij hebben van fana- odsdienstige telaars, onze agzaamheid aamheid ■en geleden, n aan deze faringen van wij wijs heid, uit de fouten en ongelukken van onze voorvaderen hebben wij geleerd dat geen van de dingen waarnaar wij streefden, dat streven waard was. Zoo zijn onze hartstochten en onze eerzucht langzamerhand bezonken in den kalmen wensch naar geluk in deze wereld, onze godsdienst is geworden tot een levens wijsheid, die door een ervaring van 2000 jaren gezond is gebleken. Wij gèlooven dat het beste wat men in dit leven bereiken kan, geluk is, en wij leeren onze kinderen dat zij dit ge luk slechts bereiken door plichtsbetrach ting, door de voorschriften van de moraal en de gemeenschap na te leven en zich te omringen met een kring van geluk kige vrienden en verwanten. Als een Chinees meer geluk in zijn zaken heeft gehad dan zijne bloedverwanten, dan vindt hij er zijn grootste bevrediging in, zijn vermogen met hen te deelen. En wij in China houden nooit op met werken, wy trekken ons niet uit onze zaken terug, de arbeid is een deel van ons genoegen, omdat hij een deel van onzen plicht is. Wij gelooven het beste in dit leven te doen, omdat 't het eenige is, waarvan wij iets zekers weten. Dat is het einddoel van de Chineesche wijsheid. Daarom zult ge overal in China dezelfde mate en denzelfden geest van bevrediging vinden. Gij gelooft misschien dat wij in onwe tendheid, onreinheid en traagheid leven, maar ik verzeker u dat dit niet het geval is. Wij voelen ons zoo behaaglijk als wij maar wenschen kunnen en geen mensch kan daar verbetering in brengen. En nu komt gij uit uw Westersche we reld met iets dat gy uwe nieuwe denk beelden noemt. Gij brengt ons uw gods dienst een kind van negentien eeuwen gij eischt dat wij spoorwegen aanleggen, opdat wij van de eene plaats naar de andere kunnen vliegen met een snelheid die noch een behoefte noch een bekoring voor ons is. Gij wilt fabrieken bouwen en daardoor onze schoone kunsten en ambachten verdringen, gij wilt verblin dende dingen van klatergoud vervaar digen in plaats van de fraaie beelden en kleuren, die wij eeuwen lang beproefd hebben. Tegen dat alles verzetten wij ons. Wij willen met rust gelaten wor den, wij willen de vrijheid hebben om van ons schoone land en de vruchten van onze oude ervaring te genieten. Als wij u verzoeken, weg te gaan, weigert gij, en gij bedreigt ons zelfs, als wij u niet onze havens, ons land, onze steden geven. Daarom zijn de leden van het Genootschap van de zoogenaamde Boksers na rijpelijk overleg tot het in zicht gekomen dat de eenige moge lijkheid om u kwijt te raken hierin be staat, dat wij u dooden. Wij zijn van nature niet bloeddorstig, maar als over reding en het beroep op uw verstand en uw rechtsvaardigheidsgevoel niet helpen, staan wij voor het feit dat onze eenige redding is, een einde aan uw bestaan te maken. Ziet naar uwe zen delingen. Zij komen tot ons met een nieuwen g.dsdient, over welks hoofd beginselen zij zeiven onderling twisten; zij zeggen ons dat, als wij hun leer niet aanvaarden, wij een eeuwige straf zullen ondergaan. Zij veroorzaken twisten in gezinnen en tusschen op zichzelfstaande menschen. Het is toch niet te verwon deren dat wij dit niet willen dulden. Als wij uw spoorwegen en machines wilden hebben, konden wij ze immers koopen; maar wij willen ze niet, zij zijn ons tot niets nut; wij hebben ge leerd het zonder deze dingen te stellen. Desniettegenstaande zegt gij dat gij ons wilt dwingen ze te koopen, of wij willen ot niet. Is dat rechtvaardig? Ik zeg u, het is een aanmatiging, een schande. Men verwijt ons ook dat wij geen soldaten zijn. Wij hebben echter opge houden, soldaten te zijn. omdat wij be schaafd zijn geworden. De oorlog is barbaarsch. Het gevolg van onze hoogere beschaving is dat wij ons meer dan eenig ander ras ter wereld vermenigvul digd hebben. In weerwil van de groote sterfte onder ons waaraan gij weer aanstoot neemt, ofschoon wij gelooven dat zij een wijze voorzienigheid van de natuur is vermeerdert zich het Chi neesche ras sneller dan eenig ander volk ter wereld. Als wij het er op toe legden konden wij de rest van het menschdom overvleugelendat wij dit niet doen is slechts te danken aan den hoogen trap van onze beschaving, van onze filozofie, van onze zeden. Wij beschikken over 400 millioen menschelijke wezens, en wie zou ons kunnen weerstaan als wij onze macht wilden laten gelden Gelooft gij dat wy ons daarvan niet bewust zijn Integendeel, wij weten het maar al te £oed, en nu is het zaak voor de blanke rassen op aarde, in te zien dat wij, niet zij de meesters zijn. China is door 20 invallen bezocht. Haar wat is er gebeurd Hebben de indringers de Chineezen beheerscht? Neen, de overwonnenen hebben de overwinnaars in zich opgenomen en allen zijn Chineezen geworden. Zelfs de joden die bij ons gekomen zijn, zijn door ons ras geab sorbeerd, iets dat zonder wederga is. Laat mij herhalen, eindigde de Chinees, dat al de dingen die de menschen in de wereld scheiden, in China feitelijk geen reden van bestaan hebbenpolitiek, godsdienst, persoonlijke eerzucht, zucht tot uitbreiding, landhonger, gouddorst dat alles bestaat niet in China. Gij denkt dat de Chinees een kind is, omdat hij traag, zorgeloos en eenvoudig is. Dat is ëen dwaling. Hij heeft het geheim geleerd, gelukkig te zijn, zijn leven is kalm en niets stoort hem, zoolang zijn geweten zuiver is. In een spreekwijze samengevat is het beeld van ons karak ter Laat ons met rust en wij zullen u met rust laten. AFRIKA. Van het oorlogsterrein valt al heel weinig nieuws te melden. Baden- Powell heeft den 14en dezer Rustenburg bezet en van Pretoria trok eene colonne hem te gemoet, terwijl Methuen van Potchefstroom oprukte en den 19en hoopte te Johannesburg te zijn. Baden-Powoll had de voldoening dat meer dan duizend geweren met hun toebehooren - het is voor hem te hopen dat het mausers zullen zijn overge geven waren. Hans Eloff en Piet Kruger. een zoon van den president, zouden zich aan hem onderwerpen, nadat zij reeds op hunne hoeven ontwapend werden. De Engelschen behaalden nog een ander succes door de achterhoede van Botha te verrassen en volkomen uit elkander te drijven, waarop deze, naai de Engelschen gelooven, op Middelburg terugtrok. De „volkomen uiteenge dreven" Boeren wisten toch dus nog in de beste orde af te trekken; zelfs schijnen de Engelschen den moed niet te hebben gehad hen achterna te zetten dat in den toestand, waarin de Boeren verkeerden, een gemakkelijk werkje zou geweest zijn. In Natal hebben de Boeren de heuvels die Volksrust bestreken, ontruimd en dus den tegenstand opgegeven.Tothierto, hebben zich een honderdtal Boeren aldaar aan den vijand overgegeven. Het moet er erg koud zijn. De Boeren, aldus wordt uit Sheeperneck gemeld, zijn met een aanzienlijke macht op Pitsburg aangetrokken, maar werden door het Engelsche geschut teruggedreven Naar deze berichtsn, die echter allen uit Engelsche bron komen, zouden dus de Boeren in de laatste dagen het minder gunstig maken. Zeker is het In ieder geval dat zij zich geducht zullen moeten weren om zich den vijand, die van alle zijden met zijn reusachtige macht op hen aantrekt, van het lijf te houden.Hun aanvankelijk zoo gelukkig optreden be wijst dat zij met hun guerilla zeer veel kunnen doenThans hebben zij weer de telegraafdraad tusschen Senakal en Win - burg doorgesneden. Omtrent de zoogenaamde overgaaf van de Wet aan de Engelschen wordt ge meld, dat dit slechts een voorwendsel was, om'zijne bewegingen te verbergen, waardoor hij de Engelschen verraste en in staat was een brug te vernielen en den spoorweg tot op een afstand van ettelijke mijlen te vernielen en ten slotte rwee compagnieën derCitylmperialVolun- teers en Yeomanry te bemachtigen, van welke slechts twee man naar Kroonstad ontkwamen. Later vielen, toen de Engelschen den aanval hernieuwden, zes compagnieën van de Derbyshires de Wet in handen. De gemeenschap per spoor en telegraaf voorbij Ventersburg-Road of Winburg zou nu verbroken zijn. Of dit bericht vertrouwbaar is, weet men nog niet. Het bericht van de Goudkust dat de negers in groote getale Coomassie in sluiten, wordt bevestigd en ook dat de colonne Wilcock, die tot ontzet optrekt, in haar voortrukken door hevige regens belemmerd wordt. Kapitein Meliss is met eene ernstige wonde naar Prahau teruggebracht. De militaire autoriteiten geven geen bericht van de bewegingen der troepen. FRANKRIJK. De nationalisten hebben zooals men weet bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Parijs eene schitterende overwinning behaald. Dat feit werd gister in de Wagramzaal, met een feestmaal gevierd, dat door 3000 personen word bijgewoond en waarop, o. a. door Drumond, Francois Coppée, Rochefort en niet te vergeten generaal Mercier, op de beteekenis der zegepraal gewezen werd. By het verlaten van den feestdisch deden zich tusschen nationa listen en hunne tegenstanders ernstige ongeregeldheden voor; er werden slagen uitgedeeld en revolverschoten gelost.Een antisemiet werd door een kogel, een gemeenteraadslid, de heer Dubuc, door een messteek getroffen. En dat alles nu men meende dat gedurende de tentoonstelling de partijen voor eene poos hunne veeten zouden opbergen. Zoo kan men wel eens ver keerd een horoscoop trekken. De Petite République meldt dat binnen kort van een berouwhebbend nationalist een boek zal uitgegeven worden, dat sensatiewekkende openbaringen bevat over den generalen stat. CHINA. Een ernstig bericht kwam Zaterdag laügs den weg der Londensche avondbladen tot ons uit Hongkong, n.l. dat daar alle gezantschappen waren ver nield en de Duitsche gezant gedood was. Een onmiddellijk gevolg dezer nood lottige gebeurtenis zou natuurlijk eene expeditie op groote schaal naar China uitgelokt hebben en de doodsklok voor China's zelfstandig bestaan geweest zijn. Gelukkig is deze tijding niet alleen niet bevestigd, maar ook weersproken dooi den Duitschen consul te Tsi-foe, die op een verzoek om inlichtingen aan zijne regeering schreef dat hem niets bekend was van vernieling van gezantschaps gebouwen of moord op den Duitschen consul Deze wolk is dus 'afgedreven, maar de lucht is daardoor nog niet gezuiverd. Te Peking zijn de buitenlandsche afge zanten als in eene gevangenis, onvol doende beschermd als ze zijn door kleine detachementen matrozen. De Europeanen en Amerikanen hebben zich verschanst in hunne woningen en kunnen die niet verlaten uit vrees door het gepeupel mishandeld of gedood te worden. Buiten de legatiën en de tolkantoren zijn alle eigendommen van Europeanen verwoest. Het zal er natuurlijk niet op beteren nu, volgens een bericht uit Berlijn, de Boxers den 13en dezer Peking zijn bin nengetrokken. Zij moeten reeds een aanval gedaan hebben op de ambassades, maar dezen wisten met behulp van een Maxim (kanon) de Boxers terug te slaan. Ook gaat het den Europeeschen troepen bij hun oprukken naar Peking alles be halve voordeelig. Zij gaan slechts voetje voor voetje vooruit, zoo groot is de tegenstand dien de Boxers hun bieden, en overigens sluit d« bevolking in ver schillende provinciën zich aan bij dezen. Te Tientsin staken de Boxers de protestantsche inrichtingen aldaar in brand. Er zijn dus reden genoeg aanwezig om de Europeesche troepen die het in China zoo kwaad hebben, geducht te versterken. Japan zou hiermede reeds beginnen door een 1000 man naar Takoe te zenden. Amerika zal ook troepen zenden daar sedert een paar dagen niets van admi raal Kempff gehoord is. Er zullen dunkt ons, heel wat mannen noodig zijn om de Boxers tot reden te brengen, die zoo blijkbaar de geheele natie achter zich hebben, een natie, die ettelijke honderden millioenen tellende, de domme kracht in hooge mate voor zich heeft. De troepen onder admiraal Seymour ten getale van 1400 man, verkeeren in geen aangenamen toestand, daar zij nauw door de opstandelingen zijn inge sloten. Bovendien is de gemeenschap met Tientsin afgebroken en zijn alle lijnen tusschen Peking en Tientsin onbruikbaar. Zeetijdingen. Hedenmorgen binnengekomen het Duitsche stoomschip Guthrine, van Wasa met een lading pulphout voor Vlissingen. Per Telegraaf. Troebelen in China. BERLIJN, 18 Juni. Van den keizer lijken consul uit Tsi-foe kwam bericht dat de gezantschappen te Peking genomen zijn. Over de gebeurteniesen in Peking, aldus seint men ook van daar, ontbreekt elk betrouwbaar bericht. Volgens een bericht van hedenmorgen van den consul te Tsi-foe is bij Takoe een gevecht ge leverd tusschen Chineesche forten en oorlogschepen. LONDEN, 18 Juni. Japan zendt 3000 man naar China. De Times bericht dat een ernstig oproer tegen de vreemdelin gen in Peking is uitgebroken. Vele gebouwen zijn door brand vernield verscheidene christelijke inboorlingen in dienst bij vreemdelingen zijn vermoord. SHANGHAI. Van hier wordt gemeld dat de Europeesche marine zich meester maakte van de forten bij Takoe. SIMLA, 18 Juni. Het Bengaalsch in- fanterie-regiment kreeg bevel naar Hong kong te vertrekken. Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 18 Juni. De Times verneemt uit Lourenqo-Marques dat het hoofdkwar tier van Kruger is overgebracht naar Alkmaar bij Nelspruit. WOENSDAG 20 JUNI te geven door Mej. ANNIE DE JONGViool. De Heer FRANS ANDREOLI Tenor. DIRK SGHiiFER Piano. kan in Vlissingen op een Kantoor geplaatst worden, tegen goed salaris. Brieven E. S. franco „Hotel Albion,'' Vlissingen. Bntrée 1, -Aanvang 8 uren. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 10 4 uur en Tekstboek jes des avonds aan het bureau a 0.10 te verkrijgen. Mornorina van bekende, uitste- ITIal y«l IIIC kende kwaliteit f 0.35, f 0,40 en f 0,45 per 5 ods. Per kilo 5 cent minder. VITELLO 0,37' per 5 ons, bij 11. LOOIS. met of zonder Bovenhuis te HUUR in de Palingstraat, K 159. Te bevragen Koningsweg, no. 137. De Nieuwe Jaargang van zal beginnen met de boeiende romans van De Misdaad van het Eiland. De Kloosterruïne en meer dan 50 i kleinere verhalen, alsmede raadsels, I versjes, nuttige wenken, anecdo- ten, logogriefen, rebussen, enz., alles aan den geringen prijs van 65 cent per drie maanden, franco per post 80 cent. De le aflevering ligt bij eiken Boek handelaar ter inzage en bij den Uitgever STOKVIS WATERREUS, 'sBosch. «Jaekenue voortreffelijke Hu ie* rc;ddel tegen volgens voorschrift van den Accademie-Pro- fessor Dr. Harless t.e Bonn bereidde verpakt in gele pakj<& en voorzien met oen öaam en stempel in rood lak van deo fabrP kant Frans Stollwerck zijn alom verkrop 'jaar BAOBüiSSTRAAT, 39. ZOMERDIENST. Dagelijks geopend van 7 uur vm. lot 9 uur nni. tot 12 uur namiddag. (Koud, Lauw of "Warm.) Prils per Kuipbad met Handdoek0,40 12 Kuipbaden 3,60of per Bad 0,30 24 6, 0,25 met gebruik van Handdoek en Zeep, per Bad 0,10. 100 KAARTJES per jaar, prijsf 22,50

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3