voor, 50,000 loten a, f 10 uit te geven met 2135 prijzen, waaronder van f 100,000, f25,000, f 10,000, f5000, f1000, f500, f100 en f25. De op brengst komt, na aftrek van de prijzen en van alle kosten, ten bate van het ovengenoemde doel en wordt gestort bij het bestuur van de Nederlandsehe Zuid- Afrikaansehe Vereeniging. De trekking zal geschieden zoo spoedig mogelijk na plaatsing van alle loten, maar uiterlijk op 15 December, in tegenwoordigheid en onder controle van de heeren D. J. Bonnerman Lz. en \V. F. van den Broek, accountants, leden 1ste klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants. Indien eventueel niet alle loten kunnen geplaatst worden, zullen de prijzen in evenredigheid van het aan tal verkochte loten worden uitbetaald, volgens een bij den prospectus gevolgd trekkingsplan, en zullen de met ver kochte iotea bgtyds aan de circulatie worden onttrokken. Een optocht geweigerd. De vereeniging „Arm Friesland wilde eene betooging houden in zake de ver werping der Ongevallenwet en vroeg daartoe vergunning aan den Raad van Leeuwarden. De burgemeester heeft echter de ver gunning geweigerd uit overweging „dat hoe men ook over deze verwerping moge denken, de besluiten van de Wetgevende Macht moeten worden geëerbiedigd door een ieder en in de eerste plaats door het openbaar gezag, zoodat dezerzijds bezwaar wordt gemaakt om, door een gunstige beschikking op voorschreven verzoek, mede te werken tot een betoo ging op de openbare straat, die de strekking heeft om uitdrukking te geven aan de ontevredenheid vari sommigen over een door de Eerste Kamer der Staten-Generaal, overeenkomstig art. 114 dei Grondwet, genomen beslissing.-1 .*.'-!»■? Men verzocht ons het volgende te plaatsen Eenige weken geleden is, zooals men weet, dooi1 eenige vrouwen eene adres beweging georganiseerd om aan de Synode der Ned. Herv. Kerk te verzoeken ook aan de vrouwelijke lidmaten het stom- recht in de kerk toe te kennen. Daartoe werd een woord van opwekking gericht tot de vrouwelijke lidmaten, om haar aan te moedigen zelf de zaak ter harte te nemen en zich eenige inspanning te ge troosten tot verkrijging van hare gelijk stelling met de mannelijke lidmaten dei- kerk. De medewerking der vrouwen en ook die van verschillende predikanten is totnogtoe vrij bevredigend. Vele lijsten met handteekeningen komen voortdu rend in. Toch is het wenschelijk, dat nog meer nog veel meer vrouwen zich wenden tot Mevrouw Versluis Poelman, 2e Oosterparkstiaat 221, Amsterdam, om adreslijsten aan te vragen en er in haar kring mee te werken. Laten dus nog velen dezen strijd hel pen strijden laat de uitspraak der vrouw in haar eigen zaak zoo krachtig en zoo ondubbelzinnig mogelijk zijn. De lijsten kunnen uiterlijk tot 1 Juli circuleeren. De Synode komt na 15 Juli bijeen en vóór, dien tijd moeten de lijsten gerangschikt de namen geteld worden om met een_ gezegeld adres te worden opgezonden heel andersBoven alles meer levendig. Op golven en stormen was hij voor bereid, maar niet gevat op die ruste- looze beweging, op dat onophoudelijke bruisen en jagen, dat breken der golven op het strand. De zon, die den ganschen dag achter de wolken was geweest, straalde thans haar gouden licht over alles uit. Een matige noordwester dreef de schuimende golven naar het strand. Koert zag hare witte koppen in de verte aankomen, snel naderen en bijna voor zijne voeten op het strand breken en dan ijlings weer terugwijken, alsof zij door een krachtige tyind werden aan getrokken, en zoo de eene rij door de andere in ijlende haast gevolgd werd. Soms liet 't schuim bij den stoot op 't strand van het water los en bleef, ter wijl het water terugkroop, nog eenige oogenblikken, als ware het een levend wezen, verder op het strand zich voort bewegen. Het wa3 een zeldzaam gezicht. Maar alleen aan het zien had de jonge man niet genoeg hij wilde de zee ook Het Dagblad zegt dat het buitengewone gezantschap der Boerenrepublieken op zijn terugreis van Amerika weer ons land zal bezoeken. De Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij zal 47s pet. dividend uitkeeren. Vlissing-en, 13 Juni. Gisteren is door de politie alhier aan gehouden een 19jarig meisje, dat zich te Middelburg heeft schuldig gemaakt aan diefstal. Zij is ter beschikking gesteld van den commissaris van politie aldaar. Bij de opening van het scheepvaart kanaal naar Philippine op heden zijn genoodigd een der Ministers (zie ons telegram), de Gedeputeerde Staten en andere autoriteiten. Blijkens het programma zullen de ge- noodigden van de overzijde der Wester - Schelde by aankomst van de provinciale boot omstreeks 107? uur te Ter Neuzen officieel ontvangen worden en rnet rijtuigen verder naar Philippine worden vervoerd. Omstreeks 12 uur zullen de genoo- digden na plechtige ontvangst bijeen komen aan het raadhuis, alwaar eenige ververschingen zullen worden aange boden. Na afloop daarvan optocht naar de monding van het kanaal, begeleid en opgeluisterd door de muziek, alwaar het stoomjacht der visscherij en het zeiljacht van het domein de genoodigden zullen opnemen, om gezamelijlc, met de bela den viaschersvloot, den feesteiyken intocht mede te maken. Na aankomst en bezichtiging der uit gevoerde werken, omstreeks 2 uur, diner in het da.i je feestelijk en ruim ingericht schoollokaal. Verkoopingen en Aanbestedingen. Afloop dér verkooping gisteren gehou den in het Verenigingsgebouw alhier, ten overstaan van den notaris W. S. Bosch, van de volgende onroerende goederen No. 1. Het Hotel en Café Restaurant, genaamd „Brittannia" met erf en tuin, aan het Droogdok, wijk L no. 9, groot 1 are 70 centiaren. Kooper de heer P. Maes voor f6016 No. 2. Het huis en erf, mede aan het Droogdok, wijk L no. 9a, naast vorig perceel, groot 95 centiaren. Koopers de heeren J. P. van Krieken en A. J. Pijckevet voor f 2700. No. 3. Het winkelhuis en erf met tuin aan de Slijkstraatwijk B no. 65, groot 1 are 10 centiaiHii. Niet verkocht. No. 4. Het open erf aan de Slijk straat, op den hoek van het Keizerslop, naast vorig perceel, groot ongeveer 65 centiaren. Niet verkocht. No. 5. Het pakhuis, thans ingericht en dienende tot stalling met erf, aan het Keizerslop, achter vorig perceel, groot ongeveer 60 centiaren. Niet ver kocht. Gem engil N ers ws. Vrouw v. Z. en vrouw v. T. te Tiei ontkwamen eergister tenauwernood aan het gevaar van door den aan dron kemanswaanzin lijdenden J. v.Z. den hals voelen en proeven, al was het alleen maar om den wensch van zijne tante Elisabeth te voldoen, die bij het heen gaan tot hem gezegd had „Als gij aan de zee komt, proef dan eens of het water werkelijk zoo zout is, als men zegt. Uw vader heeft dit altijd ver zuimd.'' Zoo schepte Koert dan met de volle hand het water op en bracht het aan den mond, maar hoewel hij zoo slechts zeer weinig naar binnen kreeg, was dat toch voldoende om hem van het zout gehalte te overtuigen en van het drinken af te schrikken. Daarop zette hij zich aan den voet van het duin in het muile zand neder en zag nog lang het eento nige en toch eeuwig nieuwe schouwspel aan. Allerlei gedachten dwaalden daarbij door zijn geestdan eens zeer ernstige en buitengewone, dan weder zeer alle- daagsche. «Gij, groote moordenaar wilt gij ook mtj verslinden, evenals zoo ontel baar velen riep hij lachend, toen een bijzonder Uooge golf hem dwong zich te worden afgesneden. Daarna sneed Z. zich met een scheermes door den strot. Hij overleed na een paar uur. Gisterenmorgen vatten de kleeren van het 12jarig dochtertje van den spoorwegwerker E. te Bergen op Zoom vlam, doordat bet kind te dicht bij een kaars kwam. De kleeren brandden haar totaal van het lichaam. Overdekt met levensgevaarlijke brandwonden werd zij ter verpleging in het gasthuis opgenomen. Eene vrouw verdacht van moord op ruej. P. v. Nispen te Oud Gastel te hebben gepleegd, is te Breda in de ge vangenis van een zoon bevallen. Te Herveld is de groote boerderij bewoond door den heer T. van de Pol, verbrand. Wel de gebouwen, doch niet de inboedel waren verzekerd, De portretschilder Faazen van Rotterdam is Maandagavond met baden in de rivier de Waal onder Nijmegen verdronken. Het gehuurde bootje, waarin de kleeren lagen,werd drijvende gevondeD. Een politieagent te Helder is door een marinier, die door hem was gear resteerd, in het politiebureau doodge stoken. De dader, de marinier 2e kl. Oerlemans, die juist met de „Koningin Emma" uit Iiidië teruggekeerd was, wist te ontvluchten, bracht nog een paar andere personen verwondingen toe, maar werd eindelijk door burgers weer gevat. Te Delft is een tienjarig meisje overleden tengevolge van vergiftiging door garnalen. Tengevolge van de staking der Amsterdamsche opperlieden waren de metselaars aldaar ook gedwongen, hoewel tegen hun zin, het werk noer te leggen. In de onmiddellijke nabijheid van 's Herlpgenbosch is een geheime braudery ontdekt, die, naar 't schynt, al vele jaren werkt. Te Bocholt is een 17jarig meisje te zien dat 560 pond weegt. Hare taille wordt niet beschreven. De Koningin heeft weder 500 toegezegd voor de werklooze diamant werkers te Amsterdam. In een niet officieel schrijven van een officieel persoon aan mevr. Wasz- klewicz komt o.a. het volgende voor „Een der grootste gevaren, die de Boeren dreigen, is de verflauwing der sympathie of der uitingen van sympathie, indien de oorlog nog lang duurt. Dat men dus voortga met overal te werken en te agiteeren. De Boerenzaak is niet verloren, zoolang de beschaafde wereld toont, met hen te zijn." Reizende glazenmakers. Het blijkt dat in 1883 ons land ook door een, zwerm glazenmakers be zocht is. Aan het strand zijn nu millioenen door de golven aangespoeld, blijkbaar als slachtoffers van -den wind of ver moeidheid. De oorzaak van dat trekken der waterjuffers is onbekend, schrijft een insectenkundige aan het Handelsblad. De larven leven in het water en zijn daar gsduchte roofinsecten, die voor de vischteelt schadelijk kunnen worden, daar ze zeer jonge vischjes verslinden. Met een uit drie leden bestaand orgaan aan den kop, een soort van vangtang die plotseling kan worden vooruitge stoken, vangen deze larven haar prooi. Of nu de trekkende insecten van verschillende streken, door denzelfden aandrang gedreven, zich hebben bijeen gevoegd, of dat zij zijn gekomen uit één water, waar de larven zich in zóó groote hoeveelheden konden ontwikkelen, is niet uitgemaakt. Het aantal waar nemingen, dat men heeft kunnen doen is nog te geringhet trekken heeft slechts zelden plaats. Daar deze insecten vrij veel voor komen en door haar grootte nogal in 't terug te trekken. Dan dacht hij duizend stroomen voeren dor zee het vuilnis van het land en van de groote steden toe, tienduizenden van schepen werpen dage- lijksch hun afval er in, millioenen we zens leven en sterven in den zouten vloed en zij blijft zuiver en rein, zij kan niet bederven en verontreinigd worden. Hier zien wij wat onmogelijk schijnt dagelijks en elk oogenblik woidt zij door ontelbaren bezoedeld en blijft toch frisch en heerlijk, zooals zij voor duizenden van jaren was. Zoo is de zee een beeld van de ondoorgrondelijke liefde van God, ijie alle zonden der wereld als het ware bedekt en in het niet doet ver zinken. Wonderlijk dat deze gedachten thans eerst bij mij opkomen, ik heb toch al zooveel van de wereld gezien. Het is hier troosteloos eenzaam. Maar dat zocht ik immers. Vreemd, dat de liefste en beste menschen iemand kunnen wegjagen. Zij weten nu, tot ik een teeken van leven geef, geheel niet oog vallen, is het niet te verwonderen, dat het volk ze verschillende namen heeft gegeven. Men noemt ze Koren bouten, Rombouten, Sparrebouten of Sparren, Glazenmakers, Paardenbij ters, Bijenbijters, Puistenbijters,Vileinenbijters, Bleinenbijtera, Blazen bijters, Wratten bijters, Donderbolten of bolten, Hengsten, Vliegende garnalen, Waterjuffers en Spekdieven. Dat ze uit waterrijke streken komen, staat vastde sloot is hun wieg. En dat zij alleen trekken bij warm, liefst zeer warm weer, dat hebben de waar nemingen geleerd. Dit is evenwel zeker, dat de glazen makers geen weerkundigen zijn en dat zij profeten zouden wezen, is al even ongerijmd. Zij voorspellen geen warmen zomer, ook geen kouden kondigen geen ziekten, geen maatschappelijke onheilen aan, zijn geen waarschuwingen voor den zondigen mensch. En gelukkig zijn ze ook geen plaag. De glazenmaker is een onschuldig beest. Men schrijft aan de Haagsche Ct. uit Amsterdam De heer G. E. Stark, ingenieur, oud leerling van de polytechnische school te Aken, laatst technisch directeur der maatschappij „Gruno' te Winschoten, heeft een belangrijke uitvinding gedaan. Daardoor nl. kan elk vaartuig in een koit tijdsbestek veranderd worden in een motorboot, zonder dat een opening in de schuit gemaakt behoeft te worden voor het leggen van de schroefas. De 26-jarige uitvinder heeft nl. een stuur of roer vervaardigd, dat tegelijkertijd motor en schroef in zich vereenigt. De motor is die, welke ook voor automobielen gebruikt wordt. Daar deze echter niet achteiuit kan loopen, heeft Stark een schroef geconstrueerd, waar mede door een druk op een hefboom onder stoom de bladen der schroef in eiken willekeurigen stand kunnen ge zet worden, waardoor dan natuur lijk het vaartuig voor- of achteruit loopt of stil ligt. Daar de schroef aan het onderste gedeelte van het roer werkt en daarmede één geheel uitmaakt, kan het vaartuig met deze machine veel gemakkelijker gestuurd worden dan met het gewone roer en bijna oiïi zijn eigen as draaien. Met twee pennen, zooals die aan elk roer zijn, wordt het werktuig aan den achtersteven van het schip gehangen en de geheele verandering van roei- of zeilschip in een stoomboot is geschied. De motor-Stark heeft slechts een ge wicht van 60 kilo en is gemakkelijk mede te voeren. Bij windstilte of tegen wind wordt het gewone roer door het motorstuur vervangen. Een proefneming, Vrijdag avond op den Amstel gehouden, slaagde goed. Ten opzichte van den dienstweige- renden milicien de Bruynheeft de minister van oorlog beslist dat het recht zijn loop moet hebben, doch dat hij hem vergunt zijn dienst te vervullen bij den hospitaal-: dienstj als het hem door de Bruijn gevraagd wordt. Prins Albert van België zal den lOen Juli te München in het huwelijk treden. Men weet dat hij met eene Beiersche prinses in het huwelijksbootje zal stappen. De stad Grammont heeft een waar buitenkansje gehad. Een voormalig be woner dezer stad, die vele jaren in het zuiden vanFrankrijk had gewoond en dien niemand in zijn geboortestad meer kende, heeft aan deze anderhalf millioen francs bemaakt. De man die in Italië overleden is, had den wensch te kennen gegeven te Grammont begraven te worden. Zijn begrafenis werd door een overtalrijke menigte bijgewoond. Generaal de Lannes, hoofd van den Franschen generalen staf, is zooals waar ik ben. Of mijne studiën over de flora en fauna en over de vorming der duinen iets zullen geven Daar doemt een zeil op. Zou het nader komen Neen, het gaat voorbij. Hoe frisch en verkwikkend is de lucht hier Als men hier ademt, denkt men met medelijden aan de woelende groote steden terug. Ik zou hier geheel alleen, ook zonder de bewoners van het eiland mij wel kunnen bevinden, als ik maar iemand had, die met mij gelijk gevoele de. Een winter over op dit afgelegen eiland, dat zou eerst de rechte een zaamheid zijn Zalig, die zich geheel van de wereld kan afzonderen, slechts een vriend aan zijn boezem drukkend Het zou ook eene vriendin kunnen zijn. Het was een gelukkige gedachte van de oude Grieken, dat zy Aphro dite uit de zee lieten opstijgen Ja, de zee is de moeder van de schoonheid en van de liefde. En van de paarlen en men weel, zijne aanvrage om ontsla» geweigerd. Dit moet geschied zijn om dat de regeering van gevoelen is dat de generaals niet het recht hebben <jeti post te verlaten, waarop zy geplaatst zijn. Men zegt echter dat hij zal vervangen worden. Nog is gebleken dat de Lannes zoo tegen de mutatiën bij den staf was, omdat zy in republikeinschen geest waren. Het gerucht loopt dat keizer 'Wil. helm naar Frankrijk gaat en aldaar eene groote vlootbetooging zal plaats hebben te Brest. In het kamp te Aldershot zijn eergisteren door vrijwilligers en militie manoeuvres gehouden hij een hitte van llOoB'ahrenheit.Er deden zich honderden gevallen van zonnesteek voor. De ambu lances namen meer dan 800 zieken op. 4 soldaten zijn reeds bezweken, en van een toot aantal vreest men 't zelfde. In do ers worden de autoriteiten streng berispt, Te Londen hebben 5000 dokwerkers het werk gestaakt. De oorlogkoorts in En geland, Het -allerlaatst en allerkoste lijkste staaltje van de dwaasheid waar toe de oorlogskoorts de Engeiscben leidt. De groote B. P., kolonel, nu generaal Baden Powell, heeft een boek over „Scouting" (verkennen)geschreven. Inde Engelsche landhuizen en groote buiten plaatsen is nu verkennenje spelen het voornaapiste amusement. liet is meer populair dan tennis, croquet of biljart. De regels van het spel zijn dezelfde als die de jongens hier te lande in acht nemen waaneer zij soldaatje spelen. De gasten verdeelen zich in twee partijen en de eene partij tracht (zelf ongezien) de positie van de andere partij te ont dekken. Vooral het leggen van hinder lagen is een groot amusement daarbij. De grootste attractie van het spel is dat er zooveel bij „geflirt" kan worden, Te Monte-Carlo heeft dezer dagen een dubbele zelfmoord het aantal slacht offers van de speelbank weder vergroot. Een jeugdig echtpaar uit Belgrado ver dronk zich, nadat zij hun vermogen, 200,000, geheel verloren hadden. Het paar was een maand getrouwd en deed op de huwelijksreis de speelhol van Monaco aan. De eerste uitvinding van Edison. Een zuster van Edison verhaalt dat toen hij zes jaar oud was, men lang te vergeefs naar hem zocht, zonder hem te kunnen vinden. Eindelijk vond men Rem in het hoenderhok, bezig met eieren uit te broeden. Hij had gezien hoe de kippen dat doen, bootste ze na, en vond aldus de kunst van het kunstmatig uitbroeden uit. Dat is zijn eerste ontdekking. Thans heeft hij patent voor meer dan 300 ontdekkingen. Menschel ij ke pakkisten. Te New-York is er sprake van een huis van honderd vijf-en-twintig verdiepingen te bouwen, waarin dertig-duizend per sonen huisvesting zullen vinden. Het zal beval ten 25.000 slaapkamers, 6500 salons, 4000 keukens, 165 eetkamers en restaurants, 150 trappen, 87 electrische lifts, 70 kilometer gangen, schoor- steenen en 40.000 ramen De hoogte van dat huis zal 435 meter bedragen, dat is zoo hoog als de Dom van ICeulen en de Eiffeltoren op elkander gestapeldVoor 125 millioen gulden zal men zulk een toren van Babel kun nen leveren. Maar, als daar eens brand komt. Tusschen de 2 a 3000 handtee keningen prijken op het adres dat te Kimberley aan dr. Jameson is gericht om hem te verzoeken zich candidaat te stellen voor het district Kimberley. Dr. Jameson heeft het aanbod aangenomen en zal hoogstwaarschijniyk zonder tegen stand zitting kunnen nemen als afge vaardigde. het purper en van de levertraan en de stokvisschen Ha, ha, ha Tot dichter ben ik voorzeker niet geboren, dit rijm de bepaald niet. Hoe sierlijk strijkt die vogel daar over de golven Wat zou het zijn Een meeuw een zwaluw Althans geen zanger maar een van ger hij heeft een viscbje buit gemaakt. Ik keer naar huis, ik ben bepaald hon gerig. De reis en de zeelucht hadden Koert vermoeid en hij gaf zich welbehage- lijk aan den gezonden slaap der jeugd over. Eerst laat in den volgenden mor gen kroop hy uit de hooge bedstede, die in een soort van kast was aangebracht. Toen hij geheel gekleed uit zijn kamer tje in de groote woonkamer trad, vond hij de tafel reeds netjes gedekt. En nauweiyks had de huisvrouw, die in het tuintje bazig was, hem aan het venster gezien, of zij riep in huis „Gerta, breng meneer zyn ontbijt I" Wordt vervolgd Zoo oert men Le en inbrekers. - In de United I Engelseh officier die| van Pietersberg en ontzet van Ladysmitlj gende wijze hulde aai veer 50 Engelsche treerden hun vuur v| en granaat-kartetsen Groene Heuvel en hevige en overstelpeij de Boeren uit de zicht op de infantl sneller en zekerder vul Den volgenden dag f terrein. „Zij hadden diepe groeve gemaah schans 6 voet dik, I plaatsen had de lyudl komen vernietigd elf geworpen. Toch was dat ik zeker weet, staan om stand te hl moeilijk meer dan 4| geweest, zij waren omringd door meer fanterie, hadden het gd van 50 kanonnen te stonden het toch prachtiger vertoon vl gezien en ik wil gal eggen van hun buit| Generaal Wessl Pretorius, die zich tel Methuen hebben ovif Bloemfontein aangekl vrije voeten gesteld, f te hebben gegeven, nij Beiden hebben voor AFRIKA. Buller, al| ste voor de Boeren bericht, is nu ook mei en Majoeba. De Boerel bazend sterke stellingl men omdat de macht I beschikken heeft, op wederstaan was en rug in handen van d^ succes is echter door koste van zware verli| niet alleen hielden maar deden ook een op de Engelsche cavald de hand gaan leenen nauw gebrachten Lord Als de Boeren nu ml den spoorweg die va| Transvaalsche grens zullen ze althans vooil beletten dat uit Natal oorlogsmaterialen gezd Voor het oogenbli| zijne vermoeienissen ztjne werkeloosheid dat hij moet kampeen| gebrek aan water. Aan het Engelsclj oorlog is men overtui| niet vele Boeren sna meesten wel leeds in zijD. De Boerentroepe) stand hielden tegen de slechts eene bescherm! der verbondenen naarLy Dit zal wel zoo zijn zijn gewoon een achl houden voor een moga In den Vrijstaat blij de Boeren goede resultJ bij het groote te succes kan nu nog gej de Engelschen met teruggeslagen werden dat op 10 K.M. afstand Point, aan de grenzen Ook te Vredepoort met de Engelschen sla en dezen teruggeslagen Engelschen werden 7 enboven namen deBoeri krijgsgevangen en maa van eene groote hoeve zij vernielden. Roodewal en Vredept enkele mijlen van elki Deze berichten zijn Van Engelsche zijde, 1 teur, wordt medegedeel zich bij Fick'sburg aan hebben overgegeven Rooikrans gedood zijn zi uit dit noodlottige nieu van officieel, zooals mf weet men er nog niets Diezelfde deserteur melden dat in bet distric

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2