Woensdag 13 Juni IN o. 137. 38e Jaargang. 1900. Cf BILLET® N. VLÏSSIMSCBE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groofce letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer ïO. Abonnements-Advertontiën op zeer Toordeelige voorwaarden. Een volksleger. Er is beweerd dat een volksleger, ge vormd naar het Zwitsersche stelsel en gewijzigd naar de behoefte van ons land, toch nog duurder uitkomt dan ons tegen woordig legerstelsel. Kapitein M. A. Meijboom, van de infanterie spreekt dat in de Telegraaf tegen. Hij zegt o.a. „Tal van jaren zullen we, als over gangstoestand, het nog met zwakkere lichtingen, althans met minder lichtingen b.v. van 20 tot 28 jaar bij den Auszug, van 29 tot 35 jaar bij de Landweer) moeten stellen. Dit personeel, minder sterk dan dat, hetwelk bij volledige toe passing van 't Zwitsersche stelsel te be kostigen zou wezen, zal dus, op Zwit sersche manier georganiseerd, geoefend en betaald, vele jaren op minder dan fr. 8,65 per hoofd komen te staan. „Maar het is al een heele gerustBtel- liDg, dat we zelfs ten laatste, bij een volle uitgaaf van fr. 8,65 per hoofd, nog een beduidend lagere som aan militaire pisten zouden hebben dan thans. Het zal nog wel een twintig jaren duren, voor 'tzoover is en veranderen die tijdem welnu, dan kunnen we verder zien. „Dat we niet alles copieeren moeten en rekening hebben te houden met marine en koloniën en nog andere zaken, weet ik zeer goed. Doch hoeveel wijzi gingen dit ook teweegbrengt, dat het volksleger-systeem, behalve dat het een groote moreele kracht in zich heeft, ook minder kostbaar zal zijn dan het tegen woordige, kan niet worden ontkend." Herziening der Drankwet. In Dordrecht heeft zich nu definitief een comité gevormd om tegen de ingediende drankwetsherziening te agee- ren. Vele belanghebbenden hebben reeds eene bijdrage gestort om de kosten te Mr. S. van Houten heeft te Groningen 1 een lezing gehouden over de voorgestelde herziening der Drankwet, waarbij bij op lal van punten aanmerkingen te maken had. Hij keurde het af dat de strijd I tegen drankmisbruik hier te lande wordt FE Uit het Hoogduitscli D O O B F. JiCOBSElf. 14.) „Op dat oogenblik komt de hond, Iiien ik reeds vroeger achter het huis had hooren blaffen, en wil woedend tegen ■Dij opspringsn. „Ik trok mijn hartsvanger en gaf er Item een over zijn poot, zoodat hij hui lend wegkrooptoen rukte ik mij los !D vlood henen dwars over de heide. „Het had geregend, maar nu scheid- Sten zich de wolken en kwam de maan e voorschijn. „U weet, mijnheer, dat de heide hier d daar met struiken is begroeid en Ifot er in de nabijheid van den molen ■teerdere zulke kleine boschjes zijn. „Ik had er juist een bereikt, toen ik I'an den weg af een man langzaam de toogte zag opgaan. „ik had nog den tijd mij te verber- Ï6Dde vreemdeling kon mij niet heb een strijd tegen den drankhandelaar en hij meende dat het niet aanging de vermindering van bet drankverbruik te stellen op rekening van de Drankwet alleen. Homoeopathie. Volgens het jaarverslag der Vereeniging tot bevordering der homoeopathie over 1899 gaat deze vereeniging niet bijzonder vooruit. Het getal leden is slechts weinig toegenomen en het aantal begun stigers zelfs verminderd. Met de studenten, die door de Ver eeniging in hun studiën ondersteund werden, zijn ook al geen schitterende resultaten bereikt, daar sommigen na hun studiën de hoeomapathie den rug toekeerden. Het aantal lromoeopathische dokters in ons geheele land bedraagt thans 14. Een protest tegen den oorlog. In een der afdeelingen der Kamer heeft een lid medegedeeld dat hij stem men zou tegen de begrooting van oorlog bij wijze van protest tegen den oorlog, welken hij als een wijze van oplossing van geschillen tussehen staten beschouwt, waarbij niet bet recht doch de macht den doorslag geeft. In theorie valt op deze zienswijze wel niet veel af te dingen in de practijk beschouwd, echter zeer veel. De Neder lander drukt dit uit met de volgende woorden „Het is, alsof iemand, die in een ge vaarlijke streek woont, waar nog al eens nachtelijke inbraken met doodslag voorkomen, „bij wijze van „protest" be sluit hiertegen geen revolver aan te schaffen. Of wel, alsof de eigenaar van een verafgelegen boerderij, bij wijze van protest tegen het gevaar van roof waar aan hij blootstaat, zijn waakhond af schaft. Hadden de Boeren aldus geredeneerd, dan hadden zij na Jamesons inval, bij wijze van protest tegen de hebzucht van Engeland, al hun Mausers en kanonnen verkocht. De geweren dienen niet om macht te hebben teneinde het recht te kunnen vertrappen, maar juist om ons goed recht te kunnen verdedigen in deze ben gezien. Hij ging direct langs mij heen en ik herkende hem het was de zoon van den molenaar. „Het viel mij nu in, dat zijn straftijd uit was en dat hij waarschijnlijk naar huis terugkeerde maar zijne gedragingen waren daarmee niet in overeenstemming. Hij ging naar den beukeboom en be proefde daar in te kruipen; maar de opening was echter te klein. „Toen kwam een tweede man aan- geloopen, dien ik niet kende eerst den volgenden dag hoorde ik van u, mijn heer, dat gij het waart. U gingt dicht langs Mertens heen en naamt hem scherp op. Toen u uit het gezicht waart, haalde Mertens het hooi bijeen en woelde er zich in. „Ongeveer een uur hield ik mij ver borgen en in dien tijd rijpte in mij een plan, dat veel slechter was, dan alles wat ik gedaan had of had willen doen. Ik wist dat de molenaar en zijn zoon elkander vijandig waren, dat de zoon reeds eenmaal de hand tegen zijn vader had opgeheven. „Het stond bij mij vast dat de mo lenaar door mijn kogel was getroffen bet was de kreet van een man, en hij was de eenige man daar in huis. „Waarom zou de zoon die daad niet hebben volvoerd Er was een getuige, die Klaas bij den beukeboom had gezien ik had daar slechts mijne buks te wereld, waarin macht nog zoo dikwerf bovenrecht gaat." Een zeer nuttig wetsontwerp. De regeering heeft een zeer nuttig werk gedaan met de indiening van een wetje verbiedende het gebruik van witten phosphor bij lucifers, 't Is een eenvoudig, kort wetje, maar dat toegepast, in zijn gevolgen niet minder heilrijk zal zijn voor velen als sommige wetten, wier ver schijning zooveel opspraak verwekte- 't Is een wet, die een maatschappelijken misstand weg neemt en daarom door de pers van harte succes wordt toege- wenscht. Het Centrum toont er zich ook mee ingenomen. „Wanneer men kennis neemt, zegt het blad, van de ellende der phospbornekrose, dan kan tnen zich slechts verbazen over liet feit, dat niet ra alle landen maatregelen worden ge nomen, of reeds genomen zijn, om zulk een schadelijken arbeid als de vervaar diging van lucifers met witten phosphor te verbieden. Een andere oplossing dan een algeheel verbod schijnt in deze quaestie niet te vinden te zijn. Bedenkt men bij alle ellenden der phosphornekrose nog, dat in de lucifers fabrieken ten onzent de loonen betrek kelijk laag zijn, hetgeen in verband staat met de scherpe concurrentie, die vooral door de Belgische fabrikanten wordt aangedaan, dan kan men niet anders wenschen, dan dat bet ontwerp zoo spoedig mogelijk wet worde. Tot dusver is nog slechts in twee Staten het gebruik van witten phosphor verboden in Denemarken en in Zwit serland. Het zal pleiten voor ons humaniteits- gevoel, wanneer Nederland, in dit onder deed der sociale wetgeving althans, tot de eersten gaat behooren." De N. R. Ct. zegt uit goede bron te kunnen mededeelen dat omtrent het bezoek der Koninginnen aan Utrecht bij de bevoegde autoriteit nog niets met zekerheid bekend is. Mr. Troelstra moet zich op 1 Juli ter beschikking van de justitie stellen, om te Scheveningen de maand gevangenis straf te ondergaan, waartoe hij is ver oordeeld. verbergen en aanleiding tot een onder zoek te geven en dan zat hij in den val. Hij was immers een tuchthuisboef en van zulk een gelooft men alles. Toen ik zeker was, dat de arme drommel sliep, kroop ik op mijn buik naar den boom, verborg bet geweer in de holte daarbinnen, en vloog toen gejaagd naar huis. „Daar sloeg ik, om den diefstal van den buks geloofwaardig te waken, een glasruit in ik deed het echter te haastig en zoo onhandig, dat ik mij daardoor bijna verraden bad. Het andere weet u. Alles ging boven verwachtingden volgenden morgen ontdekte ik, u sprekende, dat u zelf de man waart, die ons voorbij was gegaan en dus was bét kinderspel, om u op het verkeerde spoor te leiden." Selling zweeg daarop vroeg Stein „Ia dat alles,wat gij te bekennen hebt Selling schudde het hoofd. „De eene daad brengt de andere voort. Voor het gerecht heb ik niets meer te bekennen, wel echter voor God. Gij zult ook dat weten, dan is het mij van het harte." De gevangene stond op en trad eene schrede nader. „U heb ik ook willen vermoorden, mijnheer." i willekeurig greep Stein naar de i - maar Selling ging weer zitten en Met den aanvang van den nieuwen cursus kunnen op de Industrieschool voor Meisjes te 's Hage vanwege de Gemeente kosteloos vier leerlingen geplaatst worden. Zij, die voor hun kinderen of pupillen kostelooze toelating tot die school wen schen, moeten daarvan doen blijken door inzending, vóór 15 Juni aan B. en W. van een adres op zegel, met over legging van een geboortebewijs van de candidate, alsmede van een of meer ver klaringen van haar onderwijzers omtrent haar gedrag, aanleg, ijver en bekwaam heid. Tot de plaatsing wordt vereischt, dat de ouders der candidaten onvermogend zijn tot betaling van het schoolgeld, en voorts dat de candidaten door gedrag, ijver en bijzonderen aanleg en bekwaam heid uitmunten. Vlissingen, 13 Juni. Concert op het Badhotel. Het Conservatorium-Kwartet uit Am sterdam, samengesteld uit de heeren Bram Eldering, André Spoor, H. W. Hofmeester en J. Mossel, deed zich gisteren avond in de concertzaal van het Grand Hotel des Bains alhier hooren. Een drietal kwartetten, te weten Haydn's strijkkwartet, op. 33 No. 3 in C, Schubert's strijkkwartet op. 29 in a-moll en Beethoven's strijkkwartet op. 18 No. 2 in G. werden ten gehoore gebracht. Het heeft ons een groot genoegen ge daan, dat de directie van het Grand Hotel, het Vlissingsche en ook een groot gedeelte van het Middelburgsche Kamermuziek-lievend publiek, in de ge legenheid heeft gesteld met dit kwartet kennis te maken. Slechts zeer zelden wordt èn hier èn in Middelburg gelegen heid gegeven goede kwartetten te hooren, en toch blijft het strijkkwartet het mooiste wat op muzikaal gebied te genieten valt. Wat betreft de heeren waaruit dit kwartet is samengesteld, zij zijn allen meester op hun instrument, zoodat voor hen van technische moeielijkheden wel geen sprake meer behoeft te zijn. Zij kunnen dus al hun aandacht en studie wijden aan het samenspel, het voor naamste bij het uitvoeren van kwartet muziek. vervolgde „Het zou nu geen doel meer hebben, ik ben dood voor de wereld, althans voor de vrije. Mijnentwege moogt u gelukkig zijn. Maar gisteren was ik het nog voornemens. Toen wij gisteren naoht tegenover elkaar stonden, wist ik, dat gij de gelukkige minnaar van Anna Bode waart en stond het bij mg vast, dat gij het huis niet levend zoudt ver laten. De komst van Werner alleen redde u." Het getuigenis van Werner luidde als volgt „Ik heb nooit kunnen gelooven, dat Kl^as Mertens de daad beging. De hond was oorzaak, dat ik het niet geloofde en bracht mij op het spoor van den dader. Een hond valt den zoon van zijn mees ter niet aan, maar hij kent den moor denaar van zijn heer. Ik had mij het dier aangetrokken, en zoo dikwijls ik met hem den houtvester ontmoette, wilde hij op dezen aanvliegen. „In den namiddag van gisteren had ik mij naar den molen begeven, om alles nog eens goed na te speuren, en vond toen, ingeklemd tussehen het ijzerdraad van de omheining een uni- formknoop, met een stukje groen laken er aan; toen wist ik, dat de houtvester de dader was. Waarom, dat begreep ik nietmaar dat ging mij ook niet aan, En juist dit samenspel viel gisteren avond zeer te loven, en dat is de grootste verdienste van een strijkkwartet. Haydn, Schubert en Beethoven, de grootmeesters der muziek, en voorname lijk der kamermuziek, werden vertolkt. In Haydn ontmoetten wij weder al het lieftallige, dat in bijna alle werken van dezen componist doorblinkt. Licht gerythmeerd en met zeer duidelijke phraseering, wat vooral in het zeer snelle tempo moeilijk is vol te houden, werd dit kwartet uitgevoerd. In het kwartet van Schubert met zijn heerlijk schoon Andante domineerde de le viool wel iets te veel. Daar wij zulks echter alleen in dit kwartet opmerkten, willen wjj hopen dat de reden daarvan in het kwartet zelf moet worden gezocht. Schubert, de melodist, geeft er misschien metr aanleiding toe dan andere componisten. Het zou jammer zijn indien de heer Eldering zich dit willen domineeren eigen ging maken, want daardoor moet absoluut de duidelijkheid van uitvoering lijden. In Beethoven's heerlijk schoon G dur kwartet kwam al het grootsche van dezen niet overtroffen componist weder tot ons. Dit kwartet werd dan ook het schoonst vertolkt en o.a. werd het Scherzo zeer fijn gespeeld. Dat het zeer talrijke publiek dankbaar was voor bet gehoorde bleek wel uit de terugroeping der heeren kwartet spelers na ieder nommer. Wij roepen den vier heeren gaarne een tot wederziens in den volgenden zomer toe en houden ons dan ook aan bevolen voor een kwartet uit de nieuwe school. Aan den heer J. de Neef Wzn., die zijne functie als ontvanger der loods gelden alhier aanvaard heeft, Is bij zijn vertrek van zijn vroegere standplaats, Hellevoetsluis, namens de leden der loodsenvereeniging als herinnering aan alles wat hij voor die Vereeniging deed, een kostbaar gouden remontoir-horloge met toepasselijk opschrift aangeboden en namens het maandgeldtrekkend lood- senpersoneel een gouden ketting met album. In het ons verstrekt bericht omtrent de conferentie van Zeeuwsche predikan ten op Donderdag 14 Juni te Middelburg dat moesten de rechters maar uitvor- schenmijn werk was het den moor denaar te ontmaskeren. Ik grondde mijn plan op de bijge- loovige vrees, die iederen misdadiger beheerscht. Misschien deed ik, wat ik niet doen mocht. Ik verbrak de zegels en ging in het verlaten huisnam daar het bebloede hemd van den vermoorde, 't welk ik wist dat er achtergebleven was, trok een touw door de armsgaten en hing het met uitgebreide armen bij den haard op, bfj zwakke verlichting koD men meenen, dat een witte, bloedige gestalte in het vertrek stond. „Hoe ik den houtvester in de kamer bracht en hoe zij zich zelf verried, be hoef ik niet meer te zeggendat de hond, dien ik meende dat vast genoeg zat, is losgebroken en hem erg heeft toege takeld, geschiedde tegen mijn wil. Ik had moeite genoeg het beest van den moordenaar af te krijgen. De houtvester werd toe een veeljarige tuchthuisstraf veroordeeldKlaas Mertens verkocht, den molen en ging de wijde wereld in. De rechter zocht en verkreeg spoedig verplaatsingde sombere herinneringen van dat oord pasten niet bij het geluk van zijn jeugdigen echt. EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1