lie Malei in liet Dal. Dinsdag 12 Juni IN o. 130. 38e Jaargang. 1900. Stand hina chianti heeft nogendheden op te treden 00. :emanse, jm. 20 j.- G. 3. Boogaard, jm. 21 j. en snier, jm. 22 1. 21 j.- B. lak, jd. 28 j. it, z. 22 m. .M.Sprtij nm. e n. ;r vertrokken Elemore naar OTEHIJ hooger. s kl. 16e lijst. 12358 12609 19585/100,. 15730 f 20'j. 12377 146 24 VllSSHISSCHE COURANT. r lil. Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den U i t g e v e r F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephooïitiïiniiiier IO. ADVERÏENTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Abonncnients-Advcrtcntiün op zeer voordeellge voorwaarden. Een paar woorden verklaard. Bij de discussion over de Ongevallen wet in de Eerste Kamer is veel gebruik gemaakt van de woorden publiekrechter lijke en privaatrechterlijke verzekering. Wat die woorden, welke misschien voor sommigen niet al te duidelijk zijn, be- teekenen, wordt breedvoerig en duidelijk uiteengezet in de „Politieke brieven van ren Kamerlid" in het blad, de Ned. Werkman. Publiekrechterlijke verzekering, zegt de schrijver, is het beginsel waarbij de 3t.aat door middel van de Rijksbank, de werklieden bij het bekomen van een ongeval schadeloosstelling toekent en die uitbetaalt, en de kosten van een en ander omslaat over de werkgevers of patroons, volgens een premiestelsel, naar verhouding van de gevaren voor onge vallen, waaraan hun bedrijf of gedeelten van het bedrijf, blijkens daarvan opgedane ervaringen, blootstaat. Dit beginsel werd veroordeeld. En wat wilden de heeren daarvoor in de plaats De privaatrechterlijke verzeke ring. De privaatrechterlijke verzekering be staat thans reeds, doch voor zeer enkele gevallen. Wanneer een werkman tijdens het verrichten zijner werkzaamheden een ODgeval bekomt, waarvan kan wor den aangetoond, dat het de schuld is van den patroon of van hem, die in zijn plaats optreedt, b.v. door het geven van een verkeerd bevel, dan kan zulk een werkman of bij zijn overlijden de weduwe of diens kinderen, van den patroon schadevergoeding vorderen. Vol doet de patroon niet aan die vordering of wii hij daaraan niet in voldoende mate voldoen, dan kan de werkman hem in rechten aanspreken, d.w.z. een proces tegen hem voeren. De werkman vindt gelegenheid, om kosteloos te pro cedeeren, en hij vindt gewoonlijk ook wel een advocaat, die hem kosteloos als raadsman wil bij staan. Zulk een proces kan echter wel een paar jaar loopen en gedurende dien tijd ontvangt de door een ongeval getroffene of ont vangen diens weduwe en kinderen al vast niets. Verliest de werkman of FEU' KLIST® N. Uit het fioogduitseh DOOR F. J A O 1< S E N. 13.) De oude gendarme had by deze woor den den pols van den houtvester stevig vastgegrepen. Dat was niet meer eene vriendelijke uitnoodiging, maar heimelyk dreigend geweld, en vreemd genoeg, de sterke öan ging gewillig en ais een sidderend lam mee. Stein bleef in diep nadenken buiten staanwaakte hij werkelijk of was alles een wilde droom Was de be dachtzame Werner plotseling gek worden, "f werd hier de sluier opgelicht van aan vreeselijk geheim Eensklaps vernam hy van uit het huis een ontroerende kreet en voelde hij, dat een warm, week voorwerp zijne heeneu beroerde en hem voorbij stoof. Daarna een dof gestommel, een akelig hreunen en daartusschen de vloekende stem van Werner. diens nablijvenden het proces, dan krijgen zij verder ook niets, winnen zy daaren tegen het proces en wordt hun de vor dering door den rechter- geheel of ten deele toegewezen, dan blijft nog de vraag, of de werkgever de toegekende som kan betalen, of bij niet reeds failliet is gegaan ot failliet moet gaan omdat hy haar moet betalen. Welnu, zulk eene privaatrechtelijke regeling willen de heeren behouden en uitbreiden tot alle ongevallen, welke een werkman in zijn bedrijf overkomt. Niet slechts die, waarvan de oorzaak recht streeks aan den patroon kan worden geweten, maar voor alle ongevallen, waarvan niet kan worden aangetoond, b.v. dat de getroffen werklieden ze op zettelijk hebben veroorzaakt. In elk geval, dat de werkman een ongeval treft, zou hy een vordering erlangen tegenover den patroon. Betwist de patroon de vor dering of de grootte der vordering, dan kan hij een beroep doen op den rechter, tegen ztjn patroon een actie instellen, tegen hem gaan procedeeren. Stellen we ons eens voor, hoe dat in de praktyk zou werken. Een werkmaD bekomt een ongeval. De patroon zal dit ongeval niet kunnen betwisten en ook geen aanleiding kunnen vinden, om pan te toonen, dat er opzet in 't spel is. Het loopt nu over het bedrag der uit- keering, het bedrag der schadeloosstelling. Dat is het voornaamste. Konden die schadeloosstellingen zich nu bepalen tot f 1000, als tegenwoordig gebruikelijk is, ten hoogste toe te kennen, indien algeheele ongeschiktheid tot wei ken of de dood het gevolg is van het ongeval, of zooveel minder, naar verhouding het ongeval van minder ernstigen aard is, dan kon het er nog eenigermate op worden gewaagd. Maar anders wordt het, wanneer uitkeeringen zullen worden toegekend, als in het wetsontwerp zijn voorgeschrevengedurende de eerste drie weken een vergoeding, bedragende 70%, van het loon en daarna een blij vende. rente, bedragende bij algeheele ongeschiktheid 70% en bij overlyden, voor de weduwe en kinderen, 60% van het loon, en bij niet algeheele onge schiktheid een rente naar verhouding. Denken we dat iemand, die 26 jaar oud is en f 10 per week verdient, een ongeval bekomt, waardoor hy geheel ongeschikt wordt tot werken, nemen we Stein vloog, half van zinnen, het huis en de kamer in. Het vertrek was door de maan flauw verlicht, op den grond woelden twee mannen en een groote hond verward dooreen op den achtergrond stond een lange, witte met bloed bevlekte gestalte, die beide armen dreigend uitstak. „In naam van den rechtvaardigen God, ik zal bekennen De zon scheen helder in het vertrek, waar deze woorden met diep gevoelden nadruk werden uitgesproken. Stein zat in den rechterstoeltegen over hem, door de tafel gescheiden, de houtvester Selling; zijn gezicht was verbonden en den eenen arm droeg hij in een verband. „Zoo beken dan!" zeide de rechter, en de ander voer, zijn hoofd met de hand steunende, voort „Het ligt als lood op myne ziel en het moet er af, daarna kome wat wil. „Ik, de houtvester Johan George Sel ling, heb den molenaar Mertens in zijn huis te Schoonbron gedood. „Ik heb hem op den vijftienden Sep tember IJ. des avonds tusschen acht en negen uur met mijne buks doodgescho ten, en wel door een schot van den weg af en door het zijraam maar God is mijn getuige, ik heb het niet gewild. En toch is hot een moord geweest, een moord voor mijn geweten, want ik heb mede aan, dat hij den leeftijd bereikt van 70 jaar, dan zal hij gedurende zyn leven aan rente ontvangen f 16,380, en was zijn loon f 20 geweest, dan zal hy ontvangen f 32.760. Het bedrag, dat zou moeten worden gestort, om zulke uitkeeringen te kunnen doen, zc u belang rijk groot moeten zijn en di s wel de moeite waard, om over te twis en, daar op wat af te dwingen. En wat zal de werkman doen, indien hem een kleiner of grooter bedrag wordt betwist van hetgeen, waarop hij aan spraak meent te mogen maker Nemen we aan, dat verboden kan -orden of ongeldig kan worden verkla. rd, elke overeenkomst tusschen den p troon en den werkman, waarbij de 1 atste, bij voorbaat, afstand doet van ee: ige scha deloosstelling bij het bekomei van een ongeval, óf afstand doet van h ;t verzet of verweer tegen door den we. kgever te nemen beschikking. Nemen w dit aan, wat echter niet zal kunnen w rden ver boden, is, dat i i in verhouding schiktheid, wel veroorzaakt, in dat hij verdiend 6, 4 of 2 gi er genoegen mei b.v. de helft of wordt toegeken berust, misschi hem dan andei opdragen, waar pensioen, te zamen een guiaen meer bedragen dan hem als rente of pensioen alléén, billijkerwijze zou toekomen. En voor één gulden meer per week, doet een ongelukkig gewordene, wiens inkomen daardoor reeds belangrijk verminderd is en die moeilijk elders werk zal kunnen vinden, al héél veel. En neemt de werkman geen genoegen met het gedane aanbod, dan kan hy de beslissing van de rechtbank inroepen. De werkman een proces voeren tegen zijn patroon De Minister van Justitie voerde den heer Viielander Hein een der heftigste verdedigers van de privaat rechtelijke regeling, zelf advocaat en deken der orde van advocaten te 's-Gra- venhage o a. te gemoet, als een pro ces is afgeloopen gaan de advocaten der beide partijen te zamen naar de sociëteit, maar de partyen blijven gescheiden en tegen elkander verbitterd. Volkomen toen willen dooden. „Ik ben een eenzaam man, en nooit in mijn leven heeft een mensch mij genegenheid betoond mijne ouders zou den het misschien gedaan hebben, maar mijn vader was reeds overleden, toen ik geboren werd, en myne moeder over leefde mijne geboorte niet. Niemand is mij genegen geweest, maar myn hart ging aan een meisje, en als zy myne liefde had beantwoord, zou alles goed zijn geworden. Gij kent dat meisje, mijnheer, gij weet, waarom zy mij hare wederliefde niet kon en wilde schenken. Ik wist het toen nog niet, maar ik vermoedde het; daarbij kwam mijne ongelukkige positie. Ik ben geen ondergeschikt beambte en behoor evenmin tot de hoogere amb tenaren; ik behoor tot geen kring en mistrouw dus alle; zoo kwam het, dat ik de ondervonden verdeemoediging vooral aan mijne betrekking toeschreef en daarin eene persoonlijke beleediging zag. „Gy kunt niet bevroeden, mijnheer, hoe dat druktik ben een ontwikkeld man en heb behoefte aan den omgang met ontwikkelde mtnschen. „Zoo kwam de eerste gedachte aan wraak bij mij op. Eerst zette ik die van mij, maar spoedig kwam ook mijn ijverzucht mee in het spel. „Dat waa op denzelfden dag, dat u juistalléén is het als de partijen patroon en werkman zijn, nog wat erger patroons en werklieden, die te zamen een geschil aanhangig hebben bij de rechtbank, verdragen elkander niet indien de patroon den werkman niet ontslaat, zal deze zyn ontslag wel dienen te nemen. En hoe nu, als die werkman ten deele ongelukkig is en uit dien hoofde elders geen werk kan bekomen, mede, niet omdat hij tegen zijn vroegeren patroon, nog wel om redenen van ontevredenheid over het toekennen eener schadeloosstelling proce deert Denken we bij dit alles er aan, dat de werkman, die geen genoegen neemt met de aangeboden schadeloosstelling en daarom gaat procedeeren, niets ontvangt, als ook, dat zulk een proces een paar jaar kan loopen, eer de uitspraak van den rechter in hoogste instantie onher roepelijk is geworden. Waar moet die man met zijn gezin al dien tijd van leven Voor hem redenen in overvloed om zich als 't ware handen en voeten gebonden, aan de beschikking door den patroon genomen, te onderwerpen. En dat alles zou bij voorkeur bevorderlijk zijn aan bet verzekeren van goede ver standhouding tusschen patroons en werk lieden Oordeel over de Ongevallenwet. In ie volgende woorden vat het Soc. Weekblad zijn oordeel samen over de verwerping der Ongevallenwet door de Eerste Kamer. „Door haar uitspraak heeft de Eerste Kamer lo een krachtigen stoot gegeven én aan de S.D.A.P. èn aan de afscheiding van vrijzinnig-democraten en conserva- tief-liberalen, en 2o. èn voor vryzinnig- democraten én voor sociaal-democraten duidelijk gemaant dat ontneming aan de Eerste kamer van haar plutocratisch karakter een noodzakelijke voorwaarde is om tot ingrijp nde sociale hervorming te komen en da!, al ware het alleen uit dezen hoofde, met alle kracht op grondwetsherziening moet aangestuurd worden." Over de Regeeringsverklaring dat wij eene nieuwe, gewyzigde editie van het ontwerp hebben te wachten, zegt het blad „Hoe dat nieuwe ontwerp er uitzien in Hagenberg kwaamt. Toen had ik een bezeek van mijn opperhoutvester. U k nt den»man niet, mynheer, hij is reeds oud en praatziek. „Onder meer begon hij ook over mijne verplaatsing te spreken, en toen hy van mij hoorde, dat ik ongaarne ging, verweet hy mij myne domheid, om een meisje, dat reeds verloofd was, na te loopen en vertelde hij mij, dat de oude predikant Bode mijne over plaatsing bewerkt had. „Met wien het meisje verloofd was, zei hy mij niet, misschien wist hij het zelf niet. „Mijnheer, toen kreeg ik den duivel in en besloot ik, dat niemand het meisje zou hebben, zoo ik niet dan myn medeminnaar ook niet. Ik wilde haar vermoorden. „Ik wist, dat zij eiken Woensdag-avond naar den molen ging ik had haar im mers zoo dikwerf zien gaan, zy droeg steeds een rooden omslagdoek." „Een rooden omslagdoek! riep de rechter uit. Selling keek den opgewonden rechter met een somberen lach aan. „Vermoedt gy iets?' vroeg hij daarop bitter; „ja, mijnheer, ons lot hangt dik werf aan een kleinigheid. „Later heb ik vernomen, dat Anna Bode dien doek aan het meisje van den molenaar gegeven had; op dien nood- lottigen avond wist ik zulks Dog niet. zal, moet men afwachten, maar dit staat nu reeds vast: als de Regeering niet tot het laatste toe aan het door haar in deze gehuldigde stelsel vasthouden wilde, had zij vroeger tot concessies bereid moeten wezen. Wat kracht scheen blijkt nu achteraf de ontijdige koppigheid van den zwakkeling te zijn geweest. De Eerste Kamer weet nu hoe zy tegen over zwakke regeeringen zich feitelyk het recht van amendementen kan toe eigenen. Wij waren naïef'genoeg van het ministerie nu toch op een flinke daad te hopen en hetgeen het tot nu toe in zake dat ontwerp had gedaan, scheen daartoe recht te geven. Maar de onge lukkige samenstelling van het veelkleurig ministerie wreekt zich bij deze gelegenheid meer dan ooit. Ieder op zich zelf kunnen deze ministers flink zijn in een ministerie samengebonden, geven zij den lande het schouwspel van eene aan het ergerlijke grenzende zwakheid." Transvaal. In ons artikel „doodelyke ernst* poogden we onze lezers voor te bereiden op wat in de tweede phase van den oorlog te gebeuren stond. De dusgenaamde „groote oorlogwas door een kleine legermacht zonder rui terij, zonder rijdende artillerie, en zonder legerorganisatie tegenover een vijfmaal zoo sterken en goed aangevoerden vijand niet vol te houden. Nog onlangs verklaarde de heer Fischer tijdens zijn verblijf in den Haag, dat hoogstwaarschijnlijk Pretoria niet zou verdedigd worden. Er lag daarom onvoorzichtigheid in het voeden van den waan, alsof de Boeren zekere onverwinlijkheid bezaten. Hun zaak is onverwinlijk en hun stam is onuitroeibaarmaar er bestond niet de minste waarborg, dat ze zóó groote overmacht keeren kondenen met opzet heeft ons blad dien waan nooit gevoed. Overspannen opwinding als het mee loopt, kweekt slechts ontmoediging en teleurstelling als het tegenloopt. De oorlog is nu zijn derde phase inge treden. De guerilla, d. w. z. de kleine oorlog, in den Oranje-Vrijstaat reeds met goed gevolg begonnen, zal nu ook in Tiansvaal worden toegepast. Een stelsel, waarin het meevoeren van duizenden Ik had mijne buks bij mij, die met het zilveren beslag. „Des avonds tusschen acht en negen ging ik regelrecht op den molen af en plaatste mij even buiten het erf op den weg. „Van daar kon ik door het venster, waarvoor geen gordijn of luik mijn blik belemmerde, de woonkamer overzien; het was ongeveer de tijd, waarop Anna gewoon was te vertrekken en ik zaz haar reeds gereed bij de tafel staanzij was wel met den rug naar mij gekeerd, maar de roode doek en hare donkere haren lieten geen twyfel. „Het volgend oogenbiik kon zij reeds naar buiten komen, dan had ik haar gelaat gezien en zou mij de moed ont broken hebben. „Ik richtte daarom de buks en drukte af mijne hand beefde. Daarop vernam ik een kreet, zooals een doodeiyic ge wonde dien uitstoot, doch die kreet kwam van geene vrouw, maar van een man, en daarop keek het meisje om. „Toen zag ik een vreemd gezicht en overviel my een vreeselyke angst wien had ik dan getroffen Ik wilde vluchten, maar er was iets dat mij tegenhield. Later is het mij duidelijk geworden wat het was; ik leunde tegen de omheining, en een knoop van mijn uniform had zich in het yzerdraad vast gewerkt. (blot volgt).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1