Gemengd N ieuws. had tegen het centraliseerend karakter van dit voorstel. Moge het de Regeering gelukken een formuleering te vinden, die aan de be zwaren de beste oplossing geeft. En mogen dan de Kamers het nieuw in te dienen ontwerp behandelen met een spoed die gewettigd is na de langdurige voor bereiding, welke de zaak thans reeds heeft ondergaan, en die het mogelijk maakt haar nog in het volgend zittingjaar af te doen. De ongelukkige slachtoffers van den arbeid zullen, zoodoende, het meest gebaat worden." Ook het Handelsblad doet het besluit der regeering genoegen. „Zij toont," zegt het blad, hierdoor harerzijds tot het uiterste te willen gaan in het grondwettig „gemeen overleg" noodig om wetsvoor- draohten wetten te doen woiden. Om de hoofdzaak afdoende verzekering tegen ongevallen - niet te verijdelen, is zij bereid een wijziging te brengen in eender ouderdeelen waardoor vermoedelijk zal worden tegemoet gekomen aan de bezwaren van een aanzienlijk getal leden der Eerste Kamer die tegengestemd hebben. Wy herinneren dat ook in de Tweede Kamer een zeer groot getal leden gaarne een wijziging in dien geest gewenscht hadden, maar dat zij het niet over de wijze van regeling eens hebben kunnen worden. Het is nu maar te hopen dat het der Regeering gelukken zal de verandering aldus te formuleeren dat de beide Kamers er vrede mede hebben." Telegrafisch verkeer. Het getal telegrammen over de twee kaliels tusschen Nederland en Groot- Brittannië breidt zich steeds uit. Het steeg van 396.755 in 1890 tot 679.8(17 in 1899. Zooveel mogelyk is in de be hoefte aan snelle overbrenging voorzien door het in werking brengen van duplex-telegraaftoestellen maar zelfs in normale omstandigheden is de vertraging nu niet meer binnen redelijke grenzen te houden. Vermeerdering van de ver keersmiddelen is dientengevolge nood zakelijk geworden, en de Engelsche administratie heeft daartoe voorgesteld, een derden onderzeeschen kabel tusschen Zandvoort en Benacre, aan de Engelsche kust, te leggen. Door onze Regeering is nu de f 400.000 aangevraagd voor het door Nederland te dragen aandeel in de kosten. Tegenover deze uitgaaf staat een zoodanige jaarlijksehe opbrengst uit de kabeltaxen, dat de zaak uit een gelde lijk oogpunt niet bezwarend is te noemen. Onze visschersvloot. Verleden jaar had Nederland 620 bommen, nu 623, waarbij nog moet worden in 't oog gehouden dat elf bommen door twaalf loggers zijn ver vangen, die meer dan het dubbele kosten. In Duitschland klom het getal haring- loggers van 103 tot 111. Dus ook daar vermeerdering, maar toch niet in die mate als men met het aldaar heerschende stelsel van protectie zou verwachten. Voor de Boeren. Door de Rotterdamsche afdeeling der Ned. Z.Afr.Ver. is weder een som van f 10,000 aan het hoofdbestuur gezonden. Het geheele van daar verzonden bedrag beloopt 1 120,000. Rotterdam heeft zich dus niet onbe tuigd gelaten. Leger en Marine. Voor het toelatingsexamen tot de cadettenschool te Alkmaar hebben zich 168 jongelieden aangemeld. By Kon. Besl. is de officier van ge zondheid der 1ste klasse by de zeemacht dr. P. Broekhoff Jzn. op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1390 'sjaars bevorderd bij de zeemacht tot officier van gezond heid der 1ste klasse, de offiicier van gezondheid der 2de klasse L. A. C. van Wely. Uit het jaarverslag der „Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen" blijkt, dat de exploitatiekosten in 1899 bedroegen f 14,066,102. Aan de vacantiekaarten werd groote uitbreiding gegeven. Deze werden op alle stations beschikbaar gesteld voor een willekeurige reis, tegen f 4, f 3 en f 2 resp. voor de le, 2e en 3e klasse. Van deze algemeene vacantiekaarten werden verkocht 99,255 stuks, met een opbrengst van f 209,234. Hoewel de uitbreiding aan de vacantie kaarten gegeven, in de zomermaanden niet zonder invloed was op den verkoop van kilometer-boekjes, was evenwel het getal dier boekjes, in het geheele jaar- verkocht, grooter dan in her vooraf gaande jaar het bedroeg 140,978 stuks, d.i. ruim 9000 meer dan in 1898. Het aantal afgelegde reizen bedroeg 2,766,106 of ruim 120,000 meer dan in 1898 het aantal afgelegde kilometers bleef nagenoeg onveranderd. Dit laatste verschijnsel is het gevolg van de ver mindering in de lengte der afgelegde reizen. Hieruit blijkt, dat in 1899 van de kilometerboekjes meer gebruik werd ge maakt op korte afstanden dan in 1898, vermoedelijk het gevolg van het gebruik der algemeene vacantiekaarten, welke vooral op groote afstanden zeer voor- deelig waren. De bruto-opbrengst dezer boekjes was f 2,089,959, d.i. f 33,000 meer dan in 1898. Vlissingen, 8 Juni. De Vlissingsche Vrouwenvereeniging tot uitreiking van melk en eieren aan hulpbehoevende, herstellende zieken, ver zoekt ons de volgende mededeelingen te willen plaatsen aangaande haren arbeid in het zesde jaa>- van baar bestaan. Van 1 Mei 1899 tot 30 April 1900 werden door de Vereeniging geholpen 163 patiënten, aan wie 4191 liters melk en 7979 eieren werden verstrekt. Met dank aan allen, die de Vereeniging ook dit jaar weer steunden, doet ze tevens een beroep op hen, wier mede werking haar in staat zou kunnen stel len aan alle aanvragen te voldoen. Nog zoo dikwijls moest den doktoren kennis worden gegeven, dat niet meer patiënten konden worden aangenomen. En wie zelf zieken te verzorgen had en hun de noodige versterkende middelen kon ge ven, kan zich misschien wel voorstellen, hoe hard het moet vallen, daartoe niet bij machte te zijn. En dat gebeurt dik- wyis niet alleen bij de eigenlijke armen, maar ook in gezinnen, waar geregeld verdiend wordt, doch slechts zooveel, dat aan versterkende middelen niet kan gedacht worden. Daarom wordt ieder, die sympathie heeft voor ons werk, dringend verzocht als lid der Veteeniging tegen een jaarlijksehe contributie toe te treden, zijn contributie zoo mogelijk te verhoogen of een gift voor het nieuwe boekjaar te zenden aan een der Dames Bestuursleden van de Vlissingsche Vrou wenvereeniging voornoemd Mevr. Van Doorn van Koudekerke Schüssler, Presidente; Mej. Van der Meer, SecietaresseMej. Dommisse, Penning- meesteresse; Mevr. Van der Os Vader; Mevr. Kalbfleisch Van de Sande Mevr. Van Raalte Van RaalteMevr.Wibaut Van de Griendt; Mevr. Bekaar Bekaai- Mevr. Vermaas SchultzMevr. Duyvis Van Schaardenburg; Me/r. Van Niftrik Nortier Mevr. Van der SlootenTielenius Kruijthoff; Mej. Snijder; Mej. de Wolff. Ten bureele van den Inspecteur van het Loodswezen enz. alhier werd heden morgen met gunstig gevolg examen afgelegd als zeeloods in de zeegaten van de Ooster- en Wester-Schelde door den loodskweekeling der 2e klasse N. Drijver. Bij eene aanvaring bij Rotterdam tusschen eene sleepboot en een stoom- vrachtboot is de machinist P. Poppe van eerstgenoemde boot overboord gevallen en verdronken. Zyn lijk is nog niet gevonden. Ook in een hofstede op het eiland IJselmonde isde bliksem geslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Een boerenknecht te Tilburg heeft in een twist met zijn baas dezen met een scherp voorwerp zoodanig gestoken, dat hij bewusteloos neerviel en zijn toestand niet zonder gevaar is. De knecht werd gearresteerd. Een man die eergisteravond op de Nassaukade te Amsterdam liep, langs den waterkant, zag plotseling een schoen boven het water uitsteken. Hij wilde den schoen grijpen,toen hy tot zijn ontsteltenis bemerkte dat er iets zwaars aan vast zat. Hij trok en 'naaide het lijkje op van een meisje van een jaar of acht,dat met het hoofd voorover in het water gevallen en blijkbaar in de modder was gestikt. Een 400tal houtbewerkers hebben te Amsterdam liet werk gestaakt. De Koninginnen zijn Dinsdagavond met een extratrein uit Thüringen aan het station öoestdijk aangekomen. Zij zagen er gezond en opgewekt uit en verklaarden dat zij een warme, doch betrekkelijk koite reis hadden gehad. Spoedig daarop reden zij naar het paleis teSoestdijk de talrijke menigte,welke zich langs den geheelen weg en vooral voor het paleis had geschaard, minzaam groetend. Niet alleen Antwerpen, maar ook Maassluis is bezocht geworden door zwer men glazemakers. Duizenden van die insecten vlogen over den Maassluisschen dqk. Te Bergen op Zoom is een kind met twee hoofden geboren. Het leefde slechts 10 minuten. De badplaats Zandvoort werd ge durende de Pinksterdagen door ongeveer 80.000 vreemdelingen bezocht. Aan onzen schilder Israels is op de Parijsche tentoonstelling eene eereme daille toegekend. De koning van Zweden is thans te Parijs. Niets maakt zoo snel oud als uitsluitend genieten Het genot zonder meer taakt spoedig uitgeput, maakt moe zonder inwendige bevrediging, schenkt niet de kracht, velke ons bo ven het leven verheft. Alleen dat leven kan een gevoel van tevredenheid en geluk schenken, waarbij wij in dat leven een hoogere, een diepere beteekenis zoeken dan het vluchtig voorbijgaande genot kan geven. Niet hij, die, op de oppervlakte vau het leven zich bewe gend, door zyn golven zich laat wie gelen en slingeren, omvat en kent het leven in zyn diepten en weet het te beheerschen. Onder de tallooze sociëteiten te Brussel vindt men .er die zonderlinge namen dragen, o.a. De discipelen van Manneken-PisDe droge kelen; de Bloekersclub de Rigol- bocheclub de IJzeren vuisten de socië teit der afstammelingen van 1830. Dan is er nog een club van jongelie den, die geld bijeenbrengen om behoor lijk het „loten" te vieren. Volgens hen schijnt er dien dag nog niet genoeg op getapt te worden. De wet op de schutterij in België, pas drie jaar in werkiDg, voldoet zoo slecht, dat nu reeds de voornaamste bepalingen niet ten uitvoer kunnen gebracht worden. Na de kiezingen? De Brus- selsche politie heeft Dinsdag niet minder dan drie krankzinnigen in bewaring ge nomen. De eerste leed aan grootheids waanzin, de tweede aan vervolgings waanzin, de derde had een hevigen aanval van krankzinnigheid doorstaan. Volgens de Brugsche Patrie zijn in eene villa te Ostende vertrekken gehuurd voor een twintigtal in den oorlog met Transvaal gewonde Engelsche officieren. De correspondent van de „Mor ning Leader" zendt in een brief uit Bloemfontein eenige staaltjes van de wijze, waarop de Engelsche troepen den Vrijstaat „beschaven." De colonne-Erench heeft op haar tocht naar Taba'Nchu en terug alles langs den weg verbrand. Zij voert 3500 stuks vee mede die buitgemaakt zijn. Hon derden tons maïs en voeder zijn vernield. Generaal Rundie heeft zyn tocht naar Dewetsdorp geteekend door brand- stichtingen. Op een hoeve waar nog slechts vrouwen waren de eigenaar- was met Cronjé gevangen genomen, werden wapens gevonden. Dus moest de hoeve aan de vlammen worden prijs gegeven. De vrouw van den eigenaar smeekte den bevelvoerenden officier de hoeve te sparen zij viel op de knieën, zij sloeg de armen om den Engelschman, maar vergeefs. Toen de vlammen uit het huis sloegen, ontblootte de vrcuw de borst, roepende „Dood mij, dood mij. Nu mijn man weg is en mijn hoeve verbrand en het vee weggenomen, heb ik niets meer om voor te leven." Een ander officier verhaalde den cor respondent van een dergelijk geval en vertelde dat hij niet in staat was geweest het bevel tot verwoesting uit te voeren. Een derde hoeve werd geplunderd, terwijl de eigenaar stervende lag in een der kamers. Terwyl de soldaten bezig waren, hoorde men hem met doodsangst in de stem roepen „Wat doen ze, wat doen ze De troepen werden gevolgd door groepen weeklagende vrouwen en kinderen. Zelfs tegenover de schuldelooze dieren traden de soldaten met onmenschelijko wreedheid op. Duiven werden aan de bajonet geregen, kalkoenen weiden op wreedaardige wijze gedood vluchtende dieren werden te paard achtervolgd. Bij Ladysmith aanschouwde de correspon dent persoonlijk een jacht op een half verhongerd schaap, dat in de Britsche liniën was verdwaald. Het dier werd door drie vrijwilligers te paard nagezet, twee oefenden ziel) op de bewegelijke schijf in het schieten, de derde tracht te het beest met zijn sabel te raken. Ten slotte viel het door een kogel ge troffen. Aan de Temps is uit den Haag bericht dat de Nederlandsche regeering op dit oogenblik in eene ernstige quaestie betreffende president Kruger gewikkeld is. Kruger was tot j.l. Vrijdag besloten de wijk te nemen aan boord van het oorlogschip „Friesland", dat voor net oogenblik in de Delagoa-baai voor anker ligt. Er zyn echter goede redenen om te gelooven dat aan den commandant bevel gegeven is dit Kruger te beletten. Dit bericht te voegen bij dat waarin men Kruger uaar Bergen op Zoom, of naar Amsterdam laat verhuizen. De „Volksstem" van Pretoria van het begin van Mei zegt het volgende over de vernielzucht der Engelschen Ia Zuid-Afrlka valt, helaas, voor de Engelsche plunderaars weinig te vinden de diamantmijnen worden zorgvuldig door de Londenache financiers beschermd tegen de belangstelling der fortuin sol daten, en vooi de W.-W.-Kand goud mijnen zullen de Transvalere wel zorgen. Toch laten de heeren zich geenszins onbetuigd. Bij duizenden werd het vee, zelfs van Vrijstaters die zich formeel hadden onderworpen, door do Engelschen weggeroofd. Met oarbaarsch leedvermaak werden in de buurt van Kimberley de plaatsen van andere Vrij staters de vrucht van jarenlange inspanning en geduldig zwoegen met den grond gelijk gemaakt. Dezer dagen bereikte ons het hloed-aan-de-kook- brengeud bericht, dat de woningen der heeren Fischer, Weasels e. a. door dynamiet waren opgeruimd. Met de stiptheid vau een Shyiock zal onzerzyds schadevergoeding worden verlangd van de Engelschen voor het kwaad, dat zij onnoouig en in llagranten stryd met het hedendaagsche oorlogs recht hebben aangericht. We willen geenszins beweren, dat het mogelijk is om oorlog te voeren naar de regelen welke op een jonge-meisjes-school zouden kunnen toegepast worden de krijg verstompt min of meer eik rechtsgevoel en dringt de sluimerende dierlijke ge voelens naar buiten. Ook de Gefede- reerden hebben zich nu en dan te bui ten gegaan in gevallen, welke niet door het excuus van nooddwang, honger of soortgeltjk motief kunnen vergoelijkt worden. Doch nooit is het voorgekomen, dat een onzer krijgsofficieren in koelen bloede en met voorbedachten rade, na vooraf gegaan onderzoek en met in-achtneming der politieke omstandigheden der eige naars, de private eigendommen van vijandelijke burgers willens en wetens vernielde. Dat juist de bezittingen van degenen der Vrijstaatsche voormannen, die prominent zijn in de heroïsche worsteling tegen Groot-Brittannië, het voorwerp zijn der officieele wraakzucht van den vijand, bewijst hoezeer de En gelsche officieren de instructies uitvoeren van lieden gelyk sir Alfred Milner, die kort voor den oorlog verklaard heeft, dat hij de Afrikaners wilde uitgeroeid hebben. De systematische pogingen om juist de voormannen des volks te be schadigen,voert den AngloAfrikaanschen oorlog terug tot de dagen, toen er van oorlogsrecht zelfs geen notie was. Chineesche beschaving. Toen Europa nog in den macht der onwetendheid verzonken lag, vormden do Chineezen reeds eene maatschappij waarin eeuo verfijnde beschaving en groote werkzaamheid heerschten. Zy maakten porcelein dat men nog niet heeft kunnen namaken, onvergeiyk- bare kleuren door chemische processen, weefden uiterst fijn linnen, maakten een uitmuntenden wijn van druiven en van ryst, besproeiden hunne landerijen, be oefenden de kunstmatige vischteelt met succes (voor de tegenwoordige Europea nen iets nieuws,) vonden de kunst uit om in hout te graveeren en de stereotype drukkunst, het kompas, het kruit, de draaibussen, donderbussen, wisselbrieven, het papieren geld. Zij kanaliseerden de onvolkomen bevaarbare rivieren, bouw den sluizen en boorden putten op dezelf de wijze als thans in Europa geschiedt, richten banken van leening op, organi seerden tentoonstellingen ten voordeele van de nijverheid, richtten tot gerief van allen koffiehuizen, tables d'höte, restau rants a la carte en stations voor huurry- tuigen op, schreven verhandelingen over staathuishoudkunde, maakten gedichten, romans en blijspelen, waarin de ver- hevenste en verfijnste gedachten ge vonden worden. Er is zelfs in de elfde eeuw reeds een C.iinees geweest, het hoofd der sodalis, ten daar te lande, die om de exploitatie van den mensch door den mensch te beletten, wilde dat de staat zich van alle hulpbronnen des lands meestei maakte en alleen exploitant werd, Jat alle jaren de landerijen onder de land- bouwers verdeeld en dezen de noodige zaden verschaft werden. De toenmalig keizer deed zijn best om deze theorieën toe te passen. Maar de ellende van het volk was naar de Chineesche geschied, schrijvers zeggen, zoo groot dat de Chi neesche socialisten, vervolgd door dep haat van het volk, de wijk buitenlands moesten nemen. Dat de Chineezen niet verlangen naar de Westersche beschaving, waarvan zit misschien veel kwaads by weinig goeds kunnen leeren, is met het oog op deze lijst wel te begrijpen. Woeste zeden. Te St. Louis in de Vereenigde Staten blijft het op roerig. De werkstakers hebben trammen aangevallen en de niet werkstakende conducteurs alsmede de passagiers met steenen gegooid en met stokken geslagen. Twee jongen vrouwen werden de kleereu van bet lijf gerukt. Zondag lieten de werkstakers vijflic-n meter rails met dynamiet springen. Alle beschikbare burgers zijn gewapend dooi de politie. Er is eene compagnie bijna uitsluitend uit mill ion nairs samengesteld, Aan president Kruger is telegiaphisch het aanbod gedaan van een paar honderd acres land in Amerika voor elk van zijn burgers. De president antwoordde daarop: „Wy danken u voor uw edelmoedig aanbod, maar mijn burgers zijn vast besloten voor hun land en onafhankelijk heid tot het alleruiterste te vechten." H ec li t s z a k e n. De moord te Koewacht. Donderdagmiddag was wederom een zeer talrijk publiek ter terechtzitting tegen woordig. Voor de tweede maal werd gehoord Karei van Wensberghe. De president wees dezen getuige op den ernst van den gisteren door hem afgelegden eed en vroeg of niemand getracht had hem een andere verklaring te doen afleggen. Ge tuige ontkende dit, hij was ten volle overtuigd dat hij verplicht, was niets dan de waarheid te spreken. Hij verklaarde dan Misseghers te hebben gezien op een tijdstip waarop de moord moet hebben piaats gehad, met een kruiwagen waarop enkele zakken waren die klaarblijkelijk aan het torsen te zien, een zwaren inhoud hadden. Hij zag hem op een aarden weg, die naar den bewusten put leide, waar de vrouwenromp gevonden werd, doch hij zou niet durven beweren dat Misseghers naar dien put was toegereden. Den volgenden dag zag hij de sporen van den kruiwagen in de aarde van den weg, zoowel in de richting van als naar den put. Eekl. noemde deze verklaring onwaar. De president wees hem er op dat hij andere verklaringen moest afleggen om te doen gelooven dat hij onschuldig was dan enkel te zeggen dat het onwaar was en zoo te trachten de geloofwaardigheid der getuigen in een kwaad daglicht te stellen. De getuige persisteerde bij zijne afgelegde verklaring en zeide nog duidelijk gezien te hebben dat drie of misschien meer balen op den kruiwagen lagen. De ver dediger wees den president er op dat twee personen van dezen getuige Wensberghe gehoord zouden hebben dat hij gezegd had dat hij vijftig gulden zou krijgen, indien hij op de rechtbank te Middelburg dezelfde voor den beklaagde bezwarende getuigenis zou afleggen. Getuige Wensberghe ontkende dit ech ter hij had daaromtrent nooit iets gezegd. De president liet op verzoek van den verdediger thans de twee genoemde per sonen getuigen a décharge voor komen. De eerste genaamd Alois de Vleeschhouwer, verklaarde dat hij Wens berghe gesproken had. Deze had hem gezegd met een krui wagen met varkens gereden te hebben op donzelfden dag dat Wensberghe den bekl. met een kruiwagen zou hebben zien rijden. Deze getuige wist echter niets te zeggen van de aangeboden geldsom van vijftig gulden waarvan hierboven gesproken wordt. De tweede thans gehoorde getuige ;i décharge was Pelagie de Beul. Deze ge tuige verklaarde dat van Wensberghe haar gezegd had dat indien hij dezelfde verklaring zou blijven afleggen voor de rechtbank dat hem voordeelig zou zijn. waarop zij hem toevoegde: „daar zuil gij niet veel voordeel van hebben", en hij zeide: „niet veel, maar dan toch vijftig gulden." Hierop werd gehoord Hortensia van Waesberghe. Zij had Misseghers met een kruiwagen in de nabijheid van den be wusten put gezien, toen zij op het land werkte. Of het echter des middags of des avonds was, kon deze getuige niet met zekerheid zeggen. Bekl. kon zich dat niet herinneren. Getuige heeft bekl. ook eens met een kuip met beer zien rijden, of dat evenwel later of vroeger was wist zij niet, wèl dat het na 13 April was. Jan van Sluijs, marechaussée, de vol gende getuige, gaf een lezing van het dooi' hem ingestelde onderzoek in de woning van den bekl. Hij vond dat deze woning over het algemeen er zeer vuil uitzag,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2