Donderdag- 7 Juni No. 132. 38e Jaargang. 1900. VLISSINSSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. iT V-; t vt/.v <4-. ADYERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Vcrechflnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer K). Abonnement»-Ad verten tlën op zeer voordeellge voorwaarden. De pers over de verwerping der Ongevallenwet. Het Vaderland beschouwt de politieke crisis ontstaan door de verwerping der Ongevallenwet door de Eerste Kamer, als een der bedenkelijkste waaraan nog ooit onze staatsinstellingen hebben blootge staan en die onze jeugdige koningin voor een haast onoplosbare moeielijkheid gesteld heeft, die zij welke zich zoo gaarne noemen, het bolwerk der kroon, haar hadden behooren te besparen. Het blad hoopt dat de vaderlandsliefde van de haar aangewezen raadslieden den uitweg zal vinden uit dien doolhof. Zelfver loochening kan eischen een taak op te geven, die men zoo gaarne had willen voortzetten, maar zelfverloochening kan ook eischen zich te getroosten de voort zetting eener taak die bijkans onmogelijk wordt gemaakt. Dit mogen zij weten, dat, als ze vasthouden aan hun beginsel, de overgroote meerderheid der natie achter hen staat en dat voor de macht der openbare meening de meerderheid der Eerste Kamer op den duur wijken moet." Het Handelsblad meent dat de tegen stand van anders zoo eminente leden der Eerste Kamer het ongelukkig gevolg kan hebben, dat dit hooge college niet zal beschouwd worden als een noodzakelijke rem tegen ondoordachte maatregelen, maar als een hinderlijk sta-in den weg voor noodzakelijke hervormingen. Hierin ligt, zegt het blad, een der meest beden kelijke gevolgen van de Vrijdag gevallen beslissing. Volgens de Arnh. Ct. is de eenige oplossing der crisisde ontbinding der EersteKamerofontslag van dit ministerie. Van eene ontbinding der Eerste Kamer verwacht het blad niet veel wegensdever- kiezingswijze der Eerste Kamer. Derhalve ontslag van het ministerie, gevolgd door een optreden van een ministerie van grondwetsherziening om ook in de ver- kiezingswijze der Eerste Kamer eene noodzakelijk gebleken verandering te brengen, n.l. dat de leden dezer Kamer evenals die der Tweede Kamer, recht streeks en dus niet meer door de Pro vinciale Staten gekozen zouden worden. Verder zou dit ministerie de belemme ringen moeterj wegnemen, welke aan eene definitieve regeling van het actieve kiesrecht in den weg staan. Als het conflict uitgelokt hebbende, Wil de N. Arnh. Ct. dat de Eerste Kamer ontbonden worde. Buitengemeen scherp wordt de daad r Eerste Kamer beoordeeld door de FÊÜHLILSTON. Uit het Hoogduitsch DOOR F. .1 A O H S I, 9.) «Men wilde mij immers doodslaan.» 'En dan nog iets." «En dat is De gevangene haalde de schouders op. „Wat zal ik daar buiten uitvoeren, jteneer Ik heb immers gezeten. Het 18 daarom beter, dat ik weer maar zit, al voet ik ook niet waarom. Het is droog !n warm in de cel, men krijgt eten, de bewaarders zijn gewoon met ons te gaan. Die brutaüseeren ons niet. bladen, die de belangen der arbeiders party vertegenwoordigen. „Het Volk" roept uit „Door deze verwerping wordt een nieuw tijdperk van klassenstrijd in Neder land ingeluid, indien althans de arbeiders inzicht, gevoel van eigenwaarde en volharding genoeg bezitten, om zich bij deze brutale kapitalistenatreek niet goeds moeds neer te leggen." Het oordeel van het Volksdagblad over de verwerping der wet' is evenmin malscb. Het luidt o.a.: „Zoo heeft dan de Eerste Kamer het durven bestaan, een wet, door het algemeen belang zoo dringend geëischt, te verwerpen. „Zoo heeft zij dan duizenden onge- iukkigen in koelenbioedeprijsgegeven aan honger, ellende en vroegen dood, alleen om de groote werkgevers wier organen zij zich gevoelde, te believen. „Zoo hebben dan die dienaren van het grootkapitaal het levensgeluk van tallooze mannen en vrouwenen kinderen uit het volk in cynische verwatenheid vernietigd, om het werkgeversbelang van familieleden en vrienden te bevorderen. „Het bloed van eiken arbeider die van dit oogenblik af den dood vindt in de uitoefening van zijn vak, zal wraak over het bedrijf der brandkastenverdedigers roepen". Het blad dringt ten slotte aan op eene herziening der Grondwet, niet alleen om algemeen kiesrecht te ver krijgen, maar ook tot verwydering van het rotte lid uit het lichaam van onzen staat. Onder de bladen, die zich verheugen over de verwerping der wet, behoort het christ. hist. Ned. Dagblad. De wet ver diende dit omdat slechts de socialisten en de radicalen er volkomen vrede mede konden hebben. De «Nederlander" brengt hulde aan de Eerste Kamer voor den moed en den ernst, die zij bij de debatten over de wet betoond beeft. Zij kon staande tegenover eene verderfelijke wet, niet anders dan ingrijpen, tiet blad ziet echter voor het ministerie geen reden tot heengaan, en hoopt dat het spoedig eene betere regeling zal indienen. Het Centrum vermoedt dat de beslis sing over de wet anders zou geweest zijn, wanneer in de pers, voornamelijk in sommige antir. bladen niet voort durend op het „socialistisch" karakter der Ongevallenwet was gehamerd. Dit groote woord zal, vermoedt het blad, by sommigen den doorslag hebben gegeven. De Tijd acht ontbinding der Eerste Kamer zeer onwaarschijnlyk. Blijven de ministers aan, dan rust op hen de plicht een nieuw ontwerp te maken, dat kans heeft aangenomen te worden. Het blad Ik althans wil wel zoo lang zitten, tot ik naar Amerika of waar ook heen kan gaan." „Dus gij wenscht hier van daan te gaan „Nu nog te meer, sinds ik weet, dat mijDe moeder dood is.' „En uw vader?" vroeg de rechter ernstig. „Die was reeds lang dood voor mü of ik voor hem," antwoordde hij somber. „Daarvoor was het niet eerst noodig, dat ik hem doodsloeg. Wie heeft het gedaan, meneer, eD hoe is het gebeurd Dat was de vreemdste vraag, die wel ooit een beschuldigde kon doen. Stein werd een weinig verlegener ontstond eene pauze. Daarop ging hij met het verhoor voort, wat hem echter geen nieuw licht gaf. Ook toen de gevangene later bij het lijk van zijn vader gevoerd werd, bleef hij kalm rustig trad hij op he-t lijk toe en zag het zonder ontroering in de gebroken oogen. vreest dat het ministerie door zijne onverzettelijke houding zich hiertoe den weg heeft afgesneden. Pe Standaard gelooft dit ook. De straatmanifestatie der werklieden gelijkstaande met een prikkelen onzer senatoren en een uitlokken van betoonde onafhankelijkheid, meent de Maasbode, hebben een slechten dienst bewezen aan de zaak der arbeiderspartij. Zij meent dat de eisch van het oogenblik is vorming van een nieuw kabinet, dat als eenig programpunt hebbe de indiening en afdoening eener nieuwe Ongevallenwet en liquidatie van de loopende zaken. De nieuwe Boter wet. Het Maandblad tegen de Vervalschin- gen meent den eerlijken handel met de aanneming van deze belangrijke wet geluk te kunnen wensehen, maar is van oordeel dat zij niet scherp genoeg optreedt tegen de knoeiers. „Het kornt ons voor, zegt het blad, dat men op enkele punten inderdaad te schroomvallig geweest is ten opzichte van hen, die op bedriegelijke wijze hun waar aan den man willen brengen. Wij bedoelen het gebied der reclame. Al is het waar, dat men niet verlangen kan, dat de Staat controle zou moeten uit oefenen op alle annonces in de dagbladen, is het toch niet te loochenen, dat by een artikel, hetwelk van zoo overwegend belang geacht wordt als boter, de speciale wet die er voor gemaakt is, be wijst dit immers voldoende een uit zondering gemaakt had behooren te worden. In Duitschland heeft men dit ten op zichte van kwakzalversmiddelen wel degelijk noodzakelijk geacht, en is het adverteeren van die artikelen in welken vorm dan ook, streng verboden. Nu wil len wij in de verste verte de goede margarine op zich zelf een zeer deug delijk en voortreffelijk voedingsmiddel niet met kwakzalverij gelijk stellen, doch het aanprijzen van margarine- mengsels onder de vlag van z.g. „Room boterfabrieken" behoort o.i. wel degelijk tot de verboden praktijken der industrie. Een Kamerlid, wien wij deze opmerking maakten, beweerde, dat men door dit te verbieden, de Roomboterfabrieken die tevens margarine verkochten, zoude benadeelen. Wij zien dit geenszins iD, wel, dat zij onwettig voordeel zullen behalen, door hun fabriek met een mis leidenden naam te betitelen. Waarom zij niet gedwongen kunnen worden indien zij toch beide artikelen bereiden of verkoopen, hunne inrichting te noemen zooals haar ware naam is, derhalve „Roomboter en Margarinefabriek" Zonde men het goedkeuren dat een koffie - Stein sloot de akten en zond die aan den officier. Hij zelf was onvoldaan, zonder te weten waarom. Inmiddels waren er drie dagen ver- loopen, waarin Stein veel over den moord hoorde spreken en ook over het aanstaand vertrek van den houtvester Selling, die, zooals men er bij vertelde, aanzoek had gedaan om de hand van Anna Bode, en door haar was afgewezen. Zijne verplaatsing naar elders werd algemeen aan de bemoeiing van haren vader toegeschreven, die in het geheel niet met Selling was ingenomen. Dat de houtvester over het algemeen weinig gezien was, kwam bij diens op handen zijnd vertrek duidelijk uitmen hield den somberen, eenzelvigen man voor achterdochtig en wraakzuchtig en scheen verheugd, dat hij elders werd geplaatst. Het kwam Stein daarom niet vreemd voor, dat de oude predikant, uit vrees voor hem, da Vbrloving tot den eersten October geheim had willen houden. branderij die ook cichorei verkoopt, zich zoude noemen „Koffie' branderij? Zoude men denkeD dat een suiker fabriek, die ook saccharine verkoopt, zichb.v. in Duitschland, „Suikerfabriek" zoude mogen noemen? Wij gelooven dat men weder eens te angstvallig ge weest is in ons Parlement, om toch maar geen inbieuk op „de vrijheid" te maken, zonder te bedenken dat te veel vrijheid voor knoeiers, in de hoogste mate schadelijk is voor het publiek en den eerlijken handel. Intusschen zyn wij reeds zeer dank baar voor het verkregen resultaat, en wat de in ons bovenstaand artikel ge wraakte aanaondigingen enz. betreft, hebben wy met voldoening gezien, dat verklaard werd namens de Regeering, dat, bij de invoering der wet, de aan dacht van boter-inspecteurs en visiteurs in de eerste plaats op deze zaak geves tigd zal zijn. Wij behouden ons voor, waar wij dit overtuigend bewijzen kunnen, voort te gaan het publiek in ons blad daarom trent in te lichten, gedachtig aan onze ervaring, dat publiciteit van goed ge constateerde feiten dikwijls een nog krachtiger wapen tegen de knoeierijen is dan de meest strenge wetten. Jongelui te Deli. De Deli Ct. schrijft In het Delische land is sinds eenigen tijd een verschijnsel waar te nemen, hetwelk, men weet dit uit ervaring, ongunstigen invloed kan uitoefenen op de verhouding tusschen producenten en consumenten Wij bedoelen het moment aan over groot aantal „jongelieden zonder betrek king. Ondanks de mooie prijzen van de tabak, ondanks de betere vooruitzichten voor de koffie, krijgen wij maar al te dikwerf menschen op ons bureau, die met een„Ik ben zonder betrekking, ik was in de koffie en wil in de tabak", of omgekeerd verbergen of verbloemen, dat ze feitelijk op straat staan. En waaraan is dit verschijnsel te wijten Aan den in den laatsten tijd merkbaar toenemenden overvloed van non-valeurs of demi-valeurs, die naar de Oostkust worden gezonden, met de bood schap „Als je dan absoluut niet deugen wil, ga dan maar naar Deli2o. uit een massa jongelui, die in Java het vet van de ketel af vinden, en ten slotte uit hen, die in Nederland en zelfs inde Straits niets beters te doen vinden dan „het eens in 't Delische te gaan pro- beeren Vandaar het groot aantal jongelieden, voor wie het leven hier zeer zwaar, zoo Daar hij niet tegen den wensch van den ouden heer diens huis wilde bezoeken, en onrust en verlangen hem dreven om zyne beminde te zien, schreef hy haar, met het verzoek hem de gelegenheid te geven, haar op eene wandeling te ontmoeten. Een klein boschje, in de nabijheid van Rozenheem, en door de bewoners veel als wandelplaats gekozen, dacht hem daartoe de meest geschikte plaats. Hy zond haar dit schrijven met een vertrouwden bode, en ontving ten antwoord, dat zij den volgenden middag om vijf uur op de aangeduide plaats zou zijn. Den volgenden dag ging Stein tegen drie uur op weg. Het weder had gun stiger kunnen zijn er woei een koude, vochtige wind en er dreven zware wolken aan den heinel, maar het regende althans niet. Stein wikkelde zich dicht in zijn mantel en schreed opgeruimd verder. Over den weg had hy geen zorg als hij noordwestelijk aanhield, kon hij niet onmogelijk wordt, te meer nu door het plotseling opslaan van den prys der hotels en dien der dranken het hotelleven voor velen onbereikbaar blyft. Op de ke bons mogen zij niet voortdurend logeeren, daartegen verzetten zich de hoofdadmi nistrateurs de hotels zijn te duur, en ergo vervallen zy tot verblijfplaatsen, een Europeaan onwaardig, beginnen in lugubere kamponghuisjes te wonen, of klap te loopen, of zelfs in pension te gaan bij inlanders en klingen. Zou het daarom geen aanbeveling verdienen, dat in de groote Nederland- sche bladen op de overvoerde markt van Europeesche arbeidskrachten gewe zen wordt Ons dunkt, dat het Plan- terscoinUë dit in overweging zou kunnen nemen. Ook in de Javasche bladen dient daartegen gewaarschuwd te worden, opdat Medan niet een pauperwijk krijge, zooals Soerabaja en Batavia beginnen te bezitten. Niet alleen dat dit een misstand op zichzelf zou zijn, doch ook schaadt dit aan het prestige tegenover den inlander. Liberale Unie. Op de Zaterdag te Amsterdam gehou den algemeene vergadering der „Liberale Unie" is vastgesteld, dat paragraaf I van het Hervormingsplan zal luiden „De Liberale Unie, handhavende haar herhaaldelyk uitgesproken meening ten gunste eener regeling van de kiesbe voegdheid, los van eiken band met belastingen, is van oordeel, dat ter ver- kryging daarvan wijziging der artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet nood zak elyk gebleken is, en dat deze wijzi ging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van het algemeen kies recht voor mannen en vrouwen moge- lyk wordt." Leger en Marine. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der artillerie, tot eerste luitenant, de tweede luitenant J. U. H. Feikema, van het wapen, gedetacheerd by het leger in Nederiandsch-Indië bij het 3e regiment veld-artillerie, tot eerste luite nant, de tweede luitenant M. C. van Hoboken, van het korpsbij het 4e re giment vesting-artillerie, tot eerste lui tenant, de tweede luitenant A. E. Kist, van het korps bij het korps pantserfort- artillerie, tot kapitein, de eerste luitenant J. L. Ranneft, van het korps, en zijn benoemd by het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 2de klasse, de burgergeneeskundigen (artsen) dr. G. L. J. van der Noordaa, en W. A. A. Tuyt. zelfs in het bosch moeielijk verdwalen, en hy was er spoedig in. Daar ruischte het in de struiken en trad een man op zijn pad. Het was Selling. De rechter had heden liever ieder ander dan juist hem ontmoethy wilde ook schieiyk voorby gaan, maar de houtvester trad hem op zyde en ging, een onverschillig gesprek beginnend, naast hem voort. Dit viel den rechter reeds op. Selling had tot dusverre zorgvuldig zyne lagere maatschappeiyke positie in acht geno men, en zich nooit aan hem opgedrongen, maar was integendeel altyd buitenge woon bescheiden tegenover hem geweest, en nu handelde hy eensklaps alsof zy oude kennissen waren en scheen hy de korte antwoorden van Stein in het geheel niet te willen begrypen. Nog opvallender was zyn geheele hou ding en uiterlijk. Kon men hem anders reeds bleek noemen, nu was zyn gelaat praalwas hij anders weinig spraakzaam

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1