fiuilsnlandschB b aot. gesteld en verv. door den kapt. ter zee P. F. H. Volcke. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling van de bevordering enz. van de officieren van zee- en landmacht en de regeling dei- militaire pensioenen de heeren Veegens, Pijnappel, Bastert, Van Dedem en Conrad. Gisteren overleed te 's Hage in den ouderdom van 76 jaar jhr.mr. J. Loudon, oud-gouverneurgeneraal van Ned. Indië. De heer I.oudon vestigde zich, na in Mei 1846 te Leiden tot doctor in de rechten te zijn bevorderd, als advocaat te Batavia en trad in 1848 in 's lands dienst als ambtenaar le kl. In 1858 werd hij geplaatst by het departement van koloniën, klom daar tot fung. secretarisgeneraal op en was van Maart 1861 tot Februari 1862 minister van Koloniën, daarna tot 1871 commissaris des Konings in de provincie 2uid-Holland en van 4 Mei 1871 tot 26 Maart 1875 gouverneur-generaal. Bjj de commissie voor een huldeblijk aan mevrouw de weduwe Joubert is in 't geheel ingekomen ruim ƒ8000, waai- van bij mej. Thérèse Schwarze, die belangeloos het portret van generaal Joubert afstond, ruim f 4000. De commissie heeft besloten 500 als eerste zending over te sturen voor de gevangen Boeren aan den consulgeneraal de Waal. Verder zal de commissie aan mevrouw Joubert de schilderij aanbieden. Bij de uitgevers J. Noorduin en Zoon te Gorinchem verschijnt zooeven een werkje getiteldDe Leerplichtwet be vattelijk uiteengezet en toegelicht voor ouders, onderwijzers enz., door C. A. 7.elveieï,arrondissements-schoolopziener. Het behandelt achtereenvolgens het schoolonderwijs en het huisonderwijs, in 't byzonder de rechten en plichten van ouders, voogden en verzorgers. Daarbij geeft het aan welke plichten door deze wet op de onderwijzers gelegd worden, en wat het schooltoezicht en de gemeente besturen in deze te doen hebben. Het is een eenvoudig en helder ge schreven boekje, dat slechts 25 cents kost en zeker welkom zal zijn aan allen die iets met de leerplicht te maken hebben daaronder begrepen de ouders van schoolgaande kinderen. Vlissingren, 1 Juni. Door het centraalbureau van de tele, foon, alhier, zijn in de vorige maand 2858 aansluitingen tot stand gebracht. Heden herdacht de heer H. F. Stijgers den dag, waarop hij voor vijf-en-twintig jaar als onderwijzer aan de R. K. Par. Jongensschool alhier werd aangesteld. Zoowel overheden als collega's, leer lingen en oud-leerlingen hadden zich beijverd, dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Om tien uur werd de waardige jubilaris door twee zijner collega's aan zijne woning afgehaald en naar het feestelijk versierde schoolge bouw geleid. Nadat hem door de leerlingen het welkom was toegezongen, wenschte een punctum. Als het niet genoeg was, had men hem immers meer kunnen geven, maar geboet is geboet." Stein lachte. „Voor een half uur dacht ik als gij, maar da officier schijnt toch goed te hebben gezien. Luister eens goed toe." Daarop deelde hy hem het gesprek met Selling en zijn eigen opmerkingen mede. Werner trok de wenkbrauwen op en schudde met het hoofd. „Met uw verlof, meneer, het ding heeft nog haken en oogen. Ik ken Klaas Mertens van kindsbeen afhij is altijd een ruwe kerel geweest, maar een dief een gemeene dief? En wat Selling zegt De gendarme spitste de lippen en zou wel verachtelijk gefloten hebben, als niet juist de rechter voor hem zat. „Gy meent, dat de houtvester dwaalt „Zekor, meneer. Ieder kan dwalen. Anders heb ik niets gezegd. Alle respect voor een koninklyk ambtenaar! Brr „Maar, Werner, gij wildet nog meer hunner hem geluk en bood den jubilari namens allen een geschenk aan, waarna de heer R. G. Van Nieuwkuijk, na eene hartelijke dankbetuiging van den feest vierende het woerd nam. Omstreeks elf uur werd hij verder gecomplimenteerd door den Zeereerw. Heer Pastoor met het schoolbestuur. Verder werd toen het woord gevoerd door den heer R. G. van Nieuwkuyk, als hoofd der school, een zijner collega's en den voorzitter der deputatie van oud-leerlingen. Zelf het woord nemende, dankte de heer Stijgers diepgeroerd voor de wijze, waarop hij was gehuldigd en voor de vele stoffelijke blijken van belangstelling, waaronder een geheel ameublement. Een woord van lof komt zeker toe aan den heer Alf. Baels, decorateur, die gezorgd had voor eene passende en smaakvolle versiering van het feestlokaal. Naar men ons meldt is op het verzoek van de schildersgezellen, alhier, die den 12 Mei jl. eene "circulaire zonden aan de bazen om verhooging van loon, gunstig beschikt. Zij die het, naar het oordeel van de bazen verdienen, krijgen allen voortaan éen cent, per uur verhooging. B(| kon. besluit is met ingang van 9 Juni 1900, tol burgemeester van Cad- zand benoemd, J. Erasmus. Kerk- en Sclioolnieuws. Het voorstel van Burg. en Weth. van Amsterdam om den heer J. G. H., onderwijzer aan een der openbare scho len aldaar, die indertijd eervol werd ontslagen, doch daarna, voor zijn tijd, zonder verlof naar elders, veitrok, „niet eervol" ontslag te verleenen en dus het „eervolle" van het hem gegeven ontslag in te trekken, werd door den gemeen teraad met 26 tegen 8 stemmen aan genomen. IV e c li t s z a It e n. Door de Arrondissenients-rechtbank te Middelburg zijn heden o.m. veroordeeld C. v, Z., 89 j., tapper alhier, wegens overtreding van rijks belastingen, tot 10 b. s. 3 d. h. J. Z., jz. 20 j., arbeider te 'sGraven polder, milicien bij de inf., in garnizoen te Middelburg, en P.B.,19 j.boerenknecht te Wilhelminadorp, gem. Kattendijke, beiden gedetineerd te Middelburg ter zake van meineed, ieder tot éen jaar gevangenisstraf met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Bp bevelschrift der Arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen E. P. B., 26 jaar, arbeider te Watervliet (België), gedetineerd te Middelburg; ter zake dat hij den 16 April 1900, met voorbedachten rade en opzettelijk heeft getracht Petrus de Maarschalk en diens huisvrouw Maria Christina Mobelis te St. Kruis van het leven te berooven door verschillende schoten uit een met scherpe patronen geladen revolver op hente lossen en dat hetaan verschillende van beklaagdes wil onafhankelijke om standigheden is te wijten dat bovenge noemde personen geen levensgevaarlijke wonden hebben bekomen alles breeder omschreven bij voormeld bevelschrift. Aan den beklaagde is mr. J. de Witt Hamer J.Gz.advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. zeggen." „Wilde ik werkelijk Nu, als u het beveeltIk meen dan, dat het nog nooit iemand gelukt is om Klaas Mertens ook maar van wilddieverij te doen verden ken, en dan wilde ik met alle respect vragen Denkt u, meneer, dat het Klaas in het tuchthuis zoo goed is bevallen, dat hij lust zou hebben daarin om een ellendigen reebok terug te keeren Stein had misschien soortgelijke ge dachten hij stond op en trad aan het venster. Achter zpn rug bromde de oude': „Ja, als het om een dollen streek te doen was, dan zou Klaas misschien de rechte zyn, maar zulk een liederlijk gemeene „Dominee Hartman, zoo waar ik leef riep de rechter plotseling van het venster terugtredende uit. „Hij komt regelrecht hier op aan, en wat loopt hij Wat zou die hebben Weinig oogen blikken later trad de predikant buiten adem binnen. Werner werd gelast in het dienstver- Geme ngd N i en ws. In het ziekenhuis te 's Hage is een 11 jarig meisje opgenomen by wie zich verschijnselen van vergiftiging voor deden, nadat het gesnoept had van een pot met zalf. Nadat de maag was leeggepompt, verklaarde de dokter, dat het levensgevaar was geweken. Dezer dagen vierde men in een gezin te R. in Drente het 25jarig huwelijksfeest. Onder de cadeautjes be vonden zich acht jeneverkaraffen Het Duitsch „Fremdenblatt" ia er achter gekomen, hoe men hier een automobiel noemt, n 1. snelpardelos- zonderspoorweg petrorijtuig. Goed, dat we het weten 1 De kerkeraad der Geref. Kerk op Urk (waartoe 3/4 der bevolking behoort), heeft besloten en afgekondigd de ker- keiyke censuur toe te passen op leden, die voortgaan ansjovisnetten des Zater dags in zee te zetten om die 's Maandags te halen, welk bedrijf wordt opgevat als overtreding van het Sabbatsgebod. De N. R. Ct. verhaalt het volgende Eergisterenmiddag dwaalde de heer F. K. Kannemeijer, de Transvaler die uit de gevangenschap ontsnapt is, hier door de stad (Rotterdam.) Hij kwam aan de rivier en vroeg bij een brug den weg aan „een constabel", een politie agent waarschijniyk, misschien een bruggewachter. Is u uit Friesland vroeg de constabel. Neb, ek is Afrikaander, was het ant woord. 0, is u Kannemeijer vroeg toen ineens de ander. Zoo bekend was hij hier al onder het volk. Een gesprek ontstond en spoedig had de heer Kannemeijer wel een hon derd man, bootwerkers en zoo om zich heen staan. En zij hielden niet op of hij moest met hen mee, wat drinken. Zij brachten hem ook voor een winkel raam, waar een prent van den slag bij Elandslaagte te kijk hing. Of 't zoo was toegegaan? Neen. heel anders! De Boeren hadden niet acht kanonnen, maar twee enz. Vergezeld van da ministers Mille- rand en Leygues, en den commissaris Picard, bracht de president der Fransche Republiek eergisteren een bezoek aan de Nederlandsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling. Baron Michiels van Verduynen ontving de hseren. De presi dent kwam binnen door de Hindeloper kamer en wandelde op zijn gemak de gaanderij rond, meer dan eens zijn ver rassing uitsprekende en den goeden smaak van de inrichting in haar geheel lovende. Jammer dat een wanklank niet ont brak, zegt de Parijsche correspondent van de N. Ct.het kamertje, aan de firma Mijnlieff te Utrecht ingeruimd, was nog niet gereed en dus achter een voorhang verborgen. Men leest in De Java-Bode „Een door de Boeren afgeschoten stalen kogel weegt 30 K.G. en komt met een snelheid van 600 M. terecht in 50 K.G. door Engelahds koningin geschonken chocolade. De kogel heeft bij het treffen een temperatuur van 80° Celsius en de chocolade 68° Fahrenheit. Bereken nu deeind-temperatuur van kogel en choco lade, als gegeven is: de soortgelijke warmte van staal 0,05, de soortgelijke warmte van chocolade 0,06, de ver snelling der zwaartekracht 10 M., het mechanisch equivalent der groote calori 450 K.G. M. Dit natuurkundig vraagstuk is door een der leeraren opgegeven bij het overgangsexamen van het 3e naar het 4e studiejaar der hoogere burgerschool, te Batavia." De heer F. H. Kuipers (Ameri- kaansch Cooper), die de stichting voor trek te wachten en verliet het bureel. Een kwartier later werd met drift gescheld en riep Stein „Dadelijk aanspannen. De griffier en de gendarme Werner moeten mij ver gezellen." „Waarheen wil mynheer?" „Naar den molen in het dal." Naar den molen in het clal t Al de burgers van Hagenburg, die reeds in de „Kroon» bij hun bier zaten, kwamen met de hoofden aan het venster, toen de welbekende koets voorby rolde. Niemand wist waar de reis heenging, maar niemand scheen daarover in twijfel. Het lag als het ware in de lucht. En de dikke bakker Schulze sprak het uit. „Het is nooit goed," zeide hij gewich tig, „als men zulk een hal ven moorde naar reeds na een paar jaar laat Ioopen sinds gisteren is Klaas Mertens weer vrii, en ik verwed er mijn kop op, dat hij reeds weer wat heeft uitgevoerd, want de rechter had den predikant van oudelieden te Akkrum doet verrijzen, wordt zelf binnenkort daar verwacht om bij de opening der inschrijvingsbiljetten en de toewijzing tegenwoordig te zijn. Zy, die 30 jaar in Utingeradeel gewoond hebben en den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, kunnen als bewoners van de stichting Coopersburg worden toege laten inwoners uit Akkrum genieten de voorkeur. Het ligt in de bedoeling van den stichter een fonds tot uitbreiding der stichting te vormen. De aanvraag om opgenomen te worden, overtreft thans reeds het aantal beschikbare plaatsen. - In ons land bestaat nog een Volapük-vereeniging. Zij hield eene jaar vergadering, wat wel als het eenige teeken zal kunnen aangemerkt worden dat de wereldtaal nog niet ter ziele is. Reinhardt,de secretaris van deTrans- vaalsche legatie, had in een koffiehuis te Brussel, waar hij met een vriend aan een tafeltje zat, geprotesteerd tegen uit latingen van enkele bezoekers ten na- deele van dr. Leyds. Toen de heer R inhardt het koffiehuis verliet, werd hij aangevallen en kreeg hij een harden slag op het hoofd met een boksbeugel. De gekwetste is in een apotheek bin nengebracht. Eergisteravond reisde eene dame met haar 11 jarig zoontje van Rotterdam naar Antwerpen om haar man, een zeekapitein, te verwelkomen. Bij blok 29 te Willemsdorp viel het ventje, dat zich wat ver uit het rijtuig boog, uit den in volle vaart zijnden trein. Toen deze tot stilstaan was gebracht, bleek dat de jongen een zijner beenen gebroken had. Dat de nationalisten te Parijs tegen woordig de lakens uitdeelen, blijkt o.a. uit het feit dat zij in het bureau hunne partijgenooten hebben verkozen. In den loop der vergadering werd door de nationalisten „weg met de joden 1" aangeheven. Wie zal zeggen wat na dien rauwen kreet nog vol gen zal 1 Generaal André, de nieuwe Fran sche minister van oorlog, is 62 jaar oud. Jaren achtereen was hij commandant van de Ecole Polytechnique en hij heeft altijd bij de artillerie gediend. Thans commandeerde hij ais divisie-generaal de 10e divisie infanterie te Orleans. Hij was op manoeuvres te Nemours, toen hij het telegram van Waldeck- Rousseau kreeg. Dinsdagavond om 11 uur was hij te Parijs, een kwartier daarna bij Waldeck Rousseau, te midder nacht leekende de president het besluit zijner benoeming en om één uur werd het naar het Journal offieiel gebracht. De indruk, dien men omtrent het ontslag van De Gallifet krijgt, is dat men in het ministerie en in de ministe- rieele kringen blij is hem geloosd te hebben, omdat hij in de laatste maan den, door den verderfeiijken esprit-de- corps aangegrepen, niet recht werd ver trouwd. De benoeming van generaal André tot zijn opvolger is een groote teleurstelling voor de bladen, die den veldtocht van de laatste weken hebben geleid. De Eclair bepaalt er zich toe te schrijven, dat zij hem weinig kent en alleen weet, dat de partij van Dreyfus hem luidruchtige sympathie heeft gewijd. De Libre Parole herinnert er aan, dat hy „vaderlandslievende bladen" (aan de Regeering vijandig gezinde) in de cantines verboden heeft, en noemt hem wellicht den eenigen Franschen generaal, die openlijk sympathie betoond heeft aan den verrader." Eene zitting tier Frausclie Kanier gedurende de tentoonstelling. Alfred Capus maakt daarop de vol gende parodie De gids (tot een aanzienleken vreem deling.) Gaat u zitten. De vreemdeling. Waar zijn we Da gids. In oen der tribunes van de Schoonbron in de koets en den gendarme Werner op den bok." De andere gasten staken de hoofden bijeen. „Klaas Mertens van den molen Hoe weet ge dat, Schulze?" „De houtvester Selling verteide het mij van morgen en meende, dat van dien man alles te wachten zij „Zoo, Selling „Ja, hij wilde naar de rechtbank en betaalde eene rekening bij mij hij wordt den eersten October verplaatst." Dat was een interessant gesprek aan de praattafel in de Kroon ieder sprak er over, dat er wat moest gebeurd zijn en niemand wist, wat maar Klaas Mertens werd duchtig over den hekel gehaald. Als men geweten had, dat het rptuig nog had stilgehouden om den dokter van het gerecht op te nemen, dan ware er aan het gesprek geen einde gekomen. De koets reed inmiddels langzaam op de oude chaussée voort. Kamer van afgevaardigden, in die welke iri 't bijzonder bestemd is voor aanzienlijk vreemdelingen die de wonderen der ten. toonstelling komen zien. De vreemdeling. De Kamer van afge. vaardigden maakt dus deel uit van tentoonstelling De gids. Zij ligt er buiten, maar maakt er toch een deel van uit. Ik durf zegg611 dat zij er een der voornaamste attracties van is. Let nu op. Men begint. De president verklaart de zitting voor geopend. Na verloop van eenige minuten hoort men een vreeselyk geraas in (]e zaal. Kreten, gebrul en scheldwoorden. De vreemdeling. „Wel, dat is indor daad aardig." De gids. Heb ik het u niet gezegd De vreemdeling. Het spijt mij niet dat ik hier gekomen ben. 't Is even vermakelijk als de Parijsche straat, (op iemand wijzende). Wie is die heer die zoo hard schreeuwt De gids. Een lid der oppositie. Hjj zal het gouvernement aanvallen. De vreemdeling. lip schreeuwt heel aardig. Er zijn weinig mannen in mijn land die zulk eene stem hebben. Ha, ha, en hij die daar minstens even hard schreeuwt, valt hij ook het gouverne ment aan De. gids. Neen, hij verdedigt het.. De vreemdeling. Mooi zoo. Eensklaps wordt er nog erger geraas gehoord. De woorden dief, verrad er, vei- hoclit, overstemmen het lawaai. De gids. Zyt gij tevreden De vreemdeling. Men heeft dus een moordenaar en een bandier in de zaal laten doordringen. Gids. Wel neen. Het is niets dan de eeiste minister die naar de tribune gaat. Vreemdeling. Het is alsof hij er niet om geeft. Gids. Het is hem volkomen onver schillig, het is politiek. De Marseillaise en de Carmagnole worden gezongen. Vreemdeling. Die heeren zingen ver bazend mooi. Maar gij Franschen, vindt gij dat geen zonderlinge politieke zeden Gids, van patriotische schaamte be vangen en een leugentje verzinnende. Maar dat alles is niet ernstig gemeend. De afgevaardigden doen dat om de vreemdelin gen te vermaken, om hun eene attractie te meer te geven, en zij zuilen twee zittingen per week houden tot aan het einde der tentoonstelling, opdat zij langer blijven. Maar u moet dat alles niet voor ernstig opnemen. Voor wie houdl gij ons Het is slechts een vertooning zooals in de Auteurs gais en in het Maison pour rire eene eenvoudige parade. Te be ge e r i g. Admiraal Dewey, de vernieler van de Spaacsche vloot te Manilla, voidert als buitgeld 400,000 dollars, maar hem is slechts de helft toegekend. De admiraal grondde zijn eisch op het feit dat de Spaansche vloot grooter was dan de zijne. De rechtbank oordeelde echter, dat zonder de land- batterijen in aanmerking te nemen, het Spaansche eskadron in de minderheid en dat Dewey dus slechts de helft van het gevraagde geld toekwam. Dat wil zeggen dat het Spaansche eskader slechts bestond uit twee houten schepen en de admiraal niets anders gedaan heeft dan schyfschieten. Beeldspraak van Baden Powell. By gelegenheid van den ver jaardag van koningin Victoria heelt ge neraal Baden-Powell te Mafeking den volgenden toost uitgebracht „Het gebruik wil dat in omstandigheden als de tegenwoordige de president op staat en zegt„Mijneheeren, de Koningin In die drie korte woorden, leggen wij, Engelschen, ons diepste ge voel. Onlangs toen de ontzetcolonnes het garnizoen ontmoetten, vergenoegden wij ons den soldaten de hand te drukken en hun te zeggen: „Hoe gaat het u?" Maar ik aarzel niet te verklaren dat deze hartelijke handdruk een dieper gevoel uitdrukte dan de tranen en omhelzingen Hartman moest den dokter nog eens uitvoerig het gebeurde in den nacht mededeelen. Stein keek inmiddels op merkzaam uit. „Is dat de woning van den hout vester Selling De griiflier bevestigde, zulks. „Dan wil ik er wel even uit," ging Stein voort„het op te zoeken spoor begint misschien hier." Hij liet stil houden en naderde het eenzaam gelegen huis. De deur was gesloten Selling moest, zooals hij gezegd had, in het bosch zijn. Stein ging langzaam rondom bet huis en stond eindelijk stil voor een raam aan de zpde van den weg. Dat zag in de woonkamer en er was een glasruit in gebroken. Het versplinterde glas zat aan alle zijden aan het raam vast, zoodat men slechts zeer voorzichtig de hand naar binnen kon brengen, tn het eene onmogeiykheid scheen, door dat gat eene buks naar buiten te halen. Stein schudde het hoofd en steeg weder in. (Wordt vervolgd). waarmede de vreemdelinge bun vreugde te kennen ge -In een dergelijk oogen dat ik Paul Kruger en Ceci denzelfden toost zou kunne omdat Kruger die groote ui het imperiale gevoel heeft te en omdat Cecil Rhodes de geweest die den stier hee en tot den strijd gebracht. Welnu, wij hebben de ro zwaaid en de stier is er o Maar hij had niet verwac eene massa matadors en ringd te wordeD, ais die lastig maken. Thans nu geslagen is en op de knieë in het worstelperk dat o zien we ook alle mannen, en alle kinderen van Eng koloniën in vrede nederz' hun hoofd staart ODze groo biedigde koningin het sch Da shah van Perzië i te Tiflis aangekomen, waai station werd ontvangen d overheidspersonen, die he veren schotel brood en aanbieden. Ten paleize vreemde consuls hem begr was met vlaggen versierd, was er verlichting, AFRIKA. Het optrekk Roberts naar Pretoria is t kelijkheid beter met een deling te vergelijken dan e geleden, toen de Engelse verwatenheid reeds mee veertien dagen in Pretori planten. In wilden galop de Boeren voor zich uitgej door de snelheid zijner be rast, hadden den tijd nie ïyk te keer te stellen. Th nesburg bezet, de Engeisch op de wallen en de verdre maken zich reeds gereed c die onbeschadigd zijn gebl te nemen. Wel een stof t de Rhodes- en Chamberl mandant Crause gaf de st Lord Roberts een uitste' bad toegestaan om de gew te laten heentrekken en de Boeren, die nog stand hoogte rond de stad, te v het ophysehen van Johan de Boeren nog een g Engelschen gehad en slo" met de oude veerkracht af zij, door eene omtrekke gedwongen, hunne stelli De tegenstand hoe dap dus niet gebaat. Het hee of de Boeren daartoe te en zelfs niet in staat wa kostelijke gelegenheid, d loos voorwaartsrukken v- bood, gebruik te maken den rug te bestoken of zijn te verbreken, dat voor troepen, die naar men half rantsoen gesteld z' ramp geweest zou zijn, moeten op hun tijd eten men weet. Lord Roberts zegt dat om het bezit van Johanne is door de generaals Ham' die den 30en met de Boe in sterke stellingen op ten zuiden van Rand be hevig gevecht geraakten d dag duurde en waarin d deren van dapperheid v ten slotte door de Gord verdreven weraen. Than te Florida, ten westen va en French eenige mi noordoosten. De cavaleri Gordon en de bereden i zevende divisie, bezetten noorden van de stad. Po zijn divisie zonder verz fontein opgerukt. Laffan's corresponden deelt mede dat den 30 vulde trein met Boere °P het oogenbiik dat toet zijn bereden infan atad van Johannesbur Eenige Engelsche sold den trein tegen te h Waren daarvoor r Boeren verscholen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2