J tiltllilMM, No. 129 1900. eéaar, xnsv. GD Zaterdag- 2 Juni PINKSTEREN. 1 (jem een t ebestuur BEKENDMAKING. BüiD6fllandsoIig berichten. 88e Jaargang. SS1AS. I. .k VLISSIN6SCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAM DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeollge voorwaarden. de Hout- AMtEL, HTS Lzn. rg, zuilen Dinsdag n zijn. een Weduw- fr. lelt. B. N., int. voor rnij en ien, biedt on- tam aan voor led. "Wed. TEN nge Groene- Tuin is voor het Ijk. uznptie. iveling, ÏNTINK, Pachter, it. E N S T 2DELBÜBG v.v vm 4 50 5 55 Zeilmarklvm i 12 80 1 15 >55 6 55 7 45 Imarkt Vlissin. ip -werkdagen 35 1 20 2 5 1 7 50 8 35 lalilegheiu. i, 10.37, 1.18, ,31, 6.9, 7.35, 1, 8.24. 9.25 -, 1.38, 4.32, 1, 6,29. 8.10 9.5, 9.45. NDIENST. i 20 7—7 50 1020 10 40 1 30 2 220 20 5 5 20 10 6 30 7 10 1010 10 30 nm 1 20 1 40 50 4 10 4 30 8 30. 15 6 20b) >0 6 50 4 15 5 05 6 20b)f) 6 4Gf) Breskens en r Borssele en orwegstatioa Wegens het PINKSTER- IFEEST zal a. s. Maandag geen nummer van ons hlad verschijnen. TJitloting van Obligation. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van 81 Mei 1900 zijn uitgeloot zes obligatiëa, ieder groot ƒ1000 der gelitleening van 1888, groot f 400,000 ad 3 pCt. en wel de nummers: 41, 199, 297, 327, 350, 351 de aflossing dezer obligatién zal plaats hebben op 1 September e.k. ten kantore van den gemeente-ontvanger te Vlis singen, of van de Associatie-Cassa te Amsterdam, terwijl zij van af dien datum {een rente meer zullen dragen. Vlisingen, 1 Juni 1900. Burgemeester en Wetheuders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, I. H. DOMMISSE, S.a.i. HIHSSSWS® Weigering van een verzoek tot oprichting van een bergplaats voor lompen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 11 der hinderwet brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden aan V. CRACOU vergunning is geweigerd op lijn verzoek tot het oprichten van eene krgplaats voor lompen, in perceel wijk C, 33, aan de Bakkersgang. Vlissingen, den 31 Mei 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S. a. i. Afgekeurd Vieeseh. Burgemeester en Wethouders van Vlie- liipgen maken bekend dat in de maand Mei j. 1. door I-ra keurmeester van het slachtvee en Itleesck afgekeurd zijn als nadeelig |'oor de gezondheid 1 Koe. I Kalf. 1 Schaap. 1 Ham. 1 stel Ingewanden. Voorts herinneren zij belar ghebbenden [lor zooveel noodig, aan het bepaalde bij l'likel 207, 3e lid der Alg. Verord. van 1 "e, luidende FIUiGLILITem Uit het Hoogduitsch DOOR F. JACOBS E A'. |e.) 'Dan zijn wij op het spoor. Ik heb [lelijk gisterenavond, zoo wat om- l'eeks acht uur, tusschen Schoonbron - Rozenheem nader kan ik de plaats bepalen een schot hooren vallen. om dienzelfden tijd moet Klaas !'ens op weg naar den molen zyn [feest. Dan heb ik iets later ik naar Rozenheem naast de beuk 4e heide een man gezien die rondom stam van dien boom bezig was, »Wanneer bet herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper voor de gezondheid nadeelig vleescb wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wet houders bevoegd, zulks met vermelding var. de namen der belanghebbenden, ter openbate kennis te brengen. Vlissingen, den 1 Juni 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.a.i. De Drankwet. Het Handelsblad geeft eenige bijzon derheden op van de in de Drankwet voorgestelde veranderingen Art. 1 brengt de kleinste hoeveelheid die zonder vergunning mag worden ver kocht, van 2 liter tot 5 liter. Voor de slijterijen, welke hierdoor een vergunning zouden behoeven die niet altijd beschik baar zou zijn, wordt een overgangstijd ingevoerd. En wel zóó, dat zij voor- loopig met den verkoop van ten minste 2 liter mogen voortgaan zonder ver gunning, mits zij reeds op 1 October 1900 hebben bestaan. Wanneer zij op 1 Mei 1901 niet in aanmerking komen voor een der alsdan vervallende oude vergunningen, moet haar telkens voor één jaar een buitengewone vergunning worden verleend (als zij niet onder de verbodsbepalingen vallen), mits er bij- niet minder dan 2 liter wordt verkocht en er het drinken zelf niet wordt toe gelaten. Het vergunningsrecht wordt dan met 25 pet. verminderd. Zulke localiteiten moeten uiterlijk kenbaar worden gemaakt door boven of naast de buitendeur met duidelijke letters de woorden te hebben „Verkoop be neden twee liter niet ver oorloofd", en zulks op boete van ten hoogste f 100. Later vrijkomende vergunningen moe ten allereerst gebruikt worden tot ver vanging dezer buitengewone in de volgorde der aanvragen, die jeeds vooraf kunnen gedaan worden. Bij bet ont breken van aanvragen wanneer een vergunning beschikbaar komt, vervallen alle zulke verleende buitengewone ver gunningen Art. 2 bepaalt van de \jergunningen welke boven het maximum mogen wor den verleend, dat alleen Ged. Staten dit mogen doen en wel „indien bijzondere omstandigheden, afgescheiden van het bijzonder persoonlijk belang van den aanvrager, de gelegenheid tot verkoop van sterken drank in het klein in de betrokken localiteiten wenschelijk ma ken." Die vergunningen tellen evenals en deze man Stein sloeg het signa lement van Klaas in de akten op, las het haastig door en voer diep ademhalend voort „en deze man moet de ont slagen tuchthuisboef Klaas Mertens zijn geweest." De houtvester was onder het spreken van den rechter opgestaan en wreef zich het voorhoofd met den zakdoek af. Daarop zeide hij op gedempten toon „Vreemd, meneer de rechter, zeer vreemd „Ja, vreemd is het inderdaad," beves tigde Stein. „Want het is mij onverklaar baar, waarom Klaas, nadat hij het tucht huis had verlaten, en vermoedelyk nog voordat by het ouderlijk huis betrad, bereids twee nieuwe misdrijven, een diefstal en eene jachtovertreding, zou plegen." Selling lachte. „Voor hij het ouderlijk huis betrad, meneer U hebt daar de strafakten van Klaas liggen. Gelooft u werkelijk, dat hij mot het wederzien zulk een haast de bijzondere, vóór 1 Jan. 1901 (termijn van invoering der gewijzigde wet) door Burg. en Weth. verleend, mede bij be rekening van het maximum. Bij wei gering door Ged. Staten, is beroep op de Koningin opengesteld tegen de ver leening kunnen de Commissaris der Koningin en Burg. en Weth. in beroep komen (nieuw art. 5a.) Een nieuwe alinea van art. 2 bepaalt, dat bij kon. besluit eischen aan de „localiteiten" worden gesteld (behalve die bij plaatselijke verordening voorge schreven) en sluiting en tijdelijke staking kunnen worden verordend, „bij gelegen heid van lotingen voor de nationale militie en andere omstandigheden, die d8 vrees wettigen voor misbruik van sterken drank." De gevallen waarin de vergunning wordt geweigerd (art. 3), worden uitge breid tot gelegenheden buiten gebouwen of aanhoorigbeden of vaartuigen, en tot localiteiten waar „arbeidsioonen plegen te worden uitbetaald", (behalve voor werkzaamheden daar verricht of ter zake van daar uitgeoefend bedrijf.) Art. 4 wordt dus gewijzigd, dat de vrijstelling van het verbod bij gelijk tijdige winkelnering en loterijverkoop, in dorpen enz, enkel mag worden ver leend als er niet meer dan ééne ver gunning bestaat (thans twee.) Art. 5 regelt uitvoeriger d, behandeling der aanvragen van vergun'Jngen. O.a. kan een ieder binnen een maand na de bekendmaking schriftelijk bezwaren bij Burg. en Weth. tegen de verleening inbrengen en wordt beroep bij Ged. Staten en de Koningin toegelaten. Het vergunningsrecht wordt aldus geregeld, dat in plaats van den bestaanden aftrek wegens niet-tappen gedurende zekeren tijd, komt een ver hooging met 25 pet., wanneer in dien tijd wordt getapt, (d. i. na 10 uur 's avonds en voor 7 uur 's morgens of na Zaterdagavond 6 uur tot Maandag te 12 uur 's middags, thans 6 uur 's morgens) en met 50 pet. als gedurende de beide tijdvakken verkocht wordt. Omtrent verkoop aan logeergasten in logementen wordt een uitzondering ge maakt, mits op uitdrukkelijk verzoek met de verklaring dat „de verzoeker van de vergunning gebruik zal maken alleen voor hen die hij te goeder trouw als zijn logeergasten beschouwt.» Deze vergunning wordt telkens voor ten hoogste één jaar verleend. Op over treding wordt als straf bedreigd hechtenis tot 3 weken of boete tot 150. Aan art. 8 (localiteiten) wordt een bepaling toegevoegd voor het geval van verbouwing of herbouw, en wel dat de vergunning vervalt tenzij uiterlijk één had?" Voor het oog van den rechter ont vouwde zich een somber beeld. Hij zag den verstooten boef op de woeste heide staan, zag hoe hij zich in het natte hooi inwoelde, nauwelijks een kwartier van de ouderlijke woning verwijderd; hy zag dat alles met de oogen van den crimi nalist en moest niettemin onwillekeurig zuchten. „Het kan wel moeielijk anders zijn, dan wij vermoeden," zeide hij en deelde daarop in het lort den houtvester zyne opmerkingen mede. Deze scheen een zeker medegevoel voor den ongelukkige te hebben, want hij werd bleek en streek zich herhaal- deiyk zenuwachtig over het voorhoofd. „In het hooi, zegt u meneer?" In het hooi? Mijn God, dat is als een beest 1 En dat was in de nabijheid van de beuk?" „Nauwelijks twintig schreden er van af." „Wel, wel „Sleia zweeghij uveilegde wat te maand voor het nieuwe vergunningsjaar de overheid in de gelegenheid is gesteld zoo noodig de vermelding der localiteiten in de vergunning te wijzen. Bij uitbreiding beslissen B. en W. of Ged. Staten of die zóó belangrijk is dat de localiteiten als geheel nieuw zyn te beschouwen, en bij bevestigende beslis sing vervalt de vergunning met het eind van het jaar, In deze woorden geeft de Maasbode den indruk weer dien de nieuwe Drankwet op haar gemaakt heeft. „Een oordeel over het geheele samen stel der herziene drankwet kunnen we voor 't oogenblik niet uiten. Het complex van bepalingen is niet licht op eenmaal te overzien. Toch aarzelen we niet, ingenomenheid te betuigen met eenige hoofdpunten van het ontwerp. Het beschermt veien tegen zich. zei ven. Wanneer ziet men de meeste dronk aards Des Zondags. Welnu door verhoogd vergunningsrecht wil de regeering dit sociaal euvel zooveel doenlijk knotten. En het verdient waar- deering, dat zij ook de overweging niet verwierp: „op deze wijs wordt Zondags ontheiliging tegengegaan. Ook het drinken, vroeg in den lieven morgen, dat den ganschen dag van menigen werkman bederft, het drinken tot midden, in den nacht toe, dat menig burger tot uithuizigheid en erger verleidt, wordt op dezelfde wijs ingekeept. O, er zal niet als bij tooverslag een eind aan de kwaal komen. Eene diepe wond geneest niet op éen dag. Maar het middel zal althans leniging brengen. De grootere drankinrichtingen zullen blijven bestaan. Vele kleinere zulen evenwel opruimen. En hoewel over het algemeen onze sympathie veel meer is aan den kant van het kleinbedrijf dan aan dien van het grootkapitaal, verheugen we ons deswege. Want juist in de materie drankmisbruik spelen de kroegjes en herbergjes en jeneverkrotjes de Mephistophelesrol. Voorts wil de wet paal en perk stellen aan het geknoei der huisjesmeikers, die „een pandje met vergunning" hebben; die den huurprijs steeds opvyzelen, wetende, dat de huurder niet licht een ander perceel krijgen kan, waar hy zijn zaak mag drijven. Zoodat de huurder steeds meer en vaak slechter waar moet trachten om te zetten ja de drinkers aanmoedigen, wil hij den hoogeren huurprijs dekken. Zoo kweekt de huisjesmelker drankzucht. Ook daaraan komt een eind. En hierom willen we thans reeds zeggen: wat fouten het ontwerp misschien doen. Selling stond op en zeide „Ik moet noodig aan mijn werk. Dus mijne zaak is in goede handen en ik mag op een gunstig gevolg hopen Ik heb de eer u te groeten." Reeds op den drempel wendde hy zich nog eenmaal om en vroeg: „Zou het ook de moeite loonen, als bij de beuk gezocht werd „Het kon zijn, dat de dief de buks daar verborgen had, en dan zou zij er misschien nog te vinden zyn." „Ik zal er naar laten zoeken," ant woordde Stein, waarop Selling boog en heenging. „Laat Werner komen," zeide Stein tot den inmiddels binnengetreden ge rechtsdienaar. Werner was een oude gendarme, die reeds vele jaren in Hagen buig gestatio neerd was en den geheelen omtrek zoo wel als zyne bewoners nauwkeurig kende In de w. inige dagen, dat Stein hier in betrekking was, had de oude ook aankleven mogen, 't bezit buiten kijf uitmuntende hoedanigheden." Ongewone maatregelen. Volgens het Dagblad was eergisteren naar aanleiding van de beraadslaging over de Ongevallenwet bij de Eerste Kamer, behalve de gewone soldaten wacht een buitengewone politiedienst voor het bewaren van de orde in werking gesteld. Wat men dan toch wel gevreesd heeft? Het volk de beraadslagingen versto rende over eene wtt, waarvan wel de verwerping of aanneming het belang kan inboezemen, maar niet de discussion 't Is eene bezorgdheid, die vooral in ons land, kluchtig klinkt. Wijziging der wet op het hooger onderwijs. De heer De Savornin Lohrnan heefc als amendement op bovenbedoeld wets ontwerp voorgesteld om de bevoegdheid om den toegang tot de universiteit open te stellen voor hen, die niet in de gelegen heid zijn de gymnasiale opleiding hier te lande te genieten of zich voor te be reiden tot het Staatsexamen, uit te strekken tot de binnenlandsche bijzondere gymnasia, door deze het recht te geven tot het afgeven van het certificaat van geschiktheid voor het volgen der lessen aan de hooge scholen. Dat voorrecht zou echter alleen worden toegekend aan die bijzondere gymnasia die den noodigen waarborg voor goed onderwijs geven en die zich aan dezelfde waarborgen zullen moeten onderwerpen welke art. 11 der wet voor de openbare gymnasia heeft gesteld. Leger en Marine. Bij kon. besluit zijn bevorderd tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luitenant ter zee der 2de klasse E. Maes, en tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborst der 1ste klasse D. R. Schuite maker. De minister van mari e heelt een ontwerp ingediend tot verhooging zyner begrooting met 345,900 om een oorlogsbodem in de Zuidafrikaansche wateren te stationneeren en de gelden beschikbaar te krijgen teneinde de uitgaven te kunnen bestrijden, die door 't verblijf aldaar gedurende 1900 worden veroorzaakt. Met 30 Juni a.s. wordt de kapt. ter zee W. E. Hazenberg, gepl. in de directie der marine te Amsterdam en beiast met de betrekking van hoofd van het vak van uitrusting aldaar, eervol van deze betrekking ontheven, op non man zijn vertrouwen reeds gewonnen. Hij was geen kruipende dienaar, geen speurhond, die zich door vele aanklachten verdiensteiyk zocht te maken maar zyne verstandige oogen getuigden van men- schenkennis, en zyn verweerde neus kon, als het zijn moest, een corpus delicti op duizend schreden afstands ruiken. „Hebt gy reeds van den officier aan wijzingen ontvangen over den ontslagen gevangene Klaas Mertens?" vroeg de jonge ambtenaar den ouden. De stekelige snorbaard van den ge vraagde ging heitig op en neer. Stein kende deze beweging reeds en wist, dat het een of ander niet in orde was." „Om u te dienen, meneervan mor gen vroeg," „Ik ken de instructie," voer Stein voort„zij schijnt u niet te bevallen.» „Dienstzaken," bromde de oude; „wie vraagt dan, of het ons behaset of niet! Maar wat heeft de man misdaan, me neer? Hij heeft zijn straftyd uitgezeten,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1