taenli 1000. Vrijdag t Juni 38e Ji 's-Bosch. Walstraat H li No. 128. LOTS. )leekerij, ie Was- delburg,] ïeel Op- J tjes af. edt naar p. stuk. ging da- ngen en een STERK en wielen het SXELsjj verbeteren van ft 1LES. ïuisstraat 14. brook.* VLÏSSIMSC PrvJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.Ö0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. iges. Gordijnen, n Franjes, noppen, ien. Ie soorten. sens, lelioetl slecht weer gehèe in kennis te ko- solied, net PER- tróle uit te oefenen die zuilen worden )p van LOTEN in omliggende en<le de Zomer- ter R. S., bureau O 1ENST MIDDEL BUSS r.v evm 4 50 5 55 7an Zeilmarktvm nm 12 30 115 »10 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vliitm en op werkdagen 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 ig-afaldegUem. tijd.) 8,25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 8.3, 9.5, 9.45. VENDIENST. 6 20 7—7 50 0— 1020 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 6 10 6 30 7 10 9 50 10 10 10 30 10 nm 1 20 1 40 0 3 50 4 10 4 30 8— 8 30. 3 15 6 20b) 3 50 6 50 >5a) 4 45 15a) 5 05 30 6 20b)f) ;0 6 4öfj lar Breakene en aar Boreaele en ipnorwegitstion Verschuilt dsgelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Tr-leph< Voornaamste bepalingen in de nieuwe kieswet van België. Ingezonden Op elke lyst mogen plaatsvervangers voorkomen, wier getal echter nooit grooter mag zijn dan dat der werkelijke candidaten. Deze plaatsvervangers treden bij overlijden als anderszins van de gekozenen jn hunne plaats op. Het doel van deze bepaling is om aan het aanhoudend kiezen een einde te maken. Zeer practisch dus. De verkiezingen hebben plaats volgens het stelsel der evenredige vertegenwoor diging, hetwelk ten doel heeft aan elke jartij zooveel zetels te verzekeren als waarop zij volgens hare getalsterkte, recht heeft. Hoe geraakte men tot die svenredigheid Dit is zeer omslachtig en het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier eene volledige verklaring wilden geven. In hoofdzaak komt het hierop neer Het getal uitgebrachte stemmen wordt gedeeld door het aantal vacante zetels in het kiesdistrictdit quotient heet het quorum. Wie dit quorum bereikt is gekozen. Wij zeiden in „hoofdzaak" tornt het hierop neerwant er moet bij die berekening ook gelet worden op ie vötes de preference de voorkeur stemmen, welke elk kiezer mag uitbrengen Ien welke de strekking hebben om een kandidaat vóóraan op de lijst te brengen. Een candidaat, die de meeste voorkeui- stemmen heeft is toch gekozen, al heeft hij het quorum niet bereikt, wanneer het aantal zijner mede-candidaten die het quorum bereikten, niet groot genoeg is voor het aantal zetels. Het stelsel der evenredige vertegen woordiging is voorzeker een stap in de goede richting elke partij kan zich nu idoen gelden en de mindei heden worden piet meer overheerscht door de meerder heden zooals bij het, in ons land nog tigeerende stelsel. Men begrijpt dat herkiezingen bij dit litelsel niet voorkomen, ook een niet te ping te schatten voordeel. Dat het nieuwe stelsel overigens verre an eenvoudig is, blijkt hieruit, dat lechts weinig Belgen er volledig mee hoogte zv)n. Zeer ontwikkelde ilgen beproefden, op onze navraag, 'tl eene verklaring te geven, doch ;den er niet of slechts ten halve in. Het kiesrecht is in België volgens de wet algemeen en verplicht. FUüMLLiT M, Uit het Hoogduitsch DOOR F. JACOBSEN. [Het was een' lange, treurige nacht het wilde maar niet dagen einde- |b echter deden zich de eerste roode Ibtstrepen aan den oostelijken hemel f'imemen en tegelijkertijd hoorde I op den eenzamen weg een be- pn vrachtwagen voorbijrollen. I^ein zat den volgenden morgen, na 11 bezoek te Rozenheem, ietwat ver- en slaperig op zijn bureau. Iedere Belg, die den ouderdom van 25 jaar heeft bereikt, is kiezer. Wie huis vader is, heeft 2 stemmen uit te brengen, en wie daarenboven eene zekere som aan belasting betaalt, kan over 3 stem men beschikken het meervoudig stem recht dus, een stelsel, dat in België gehaat is, maar dat de overheerschende partij niet zoo spoedig los zal laten, omdat zij, volgens zeggen harer tegen standers, daaraan hare overwinning dankt. Wie zijn plicht als kiezer niet vervult, wordt gestraft met eene minimum boete van 1 franc. De vrederechter van het kanton benoemt de leden van de ver schillende stembureaux. De benoemden zijn op straf verplicht de hun opgedragen werkzaamheden te vervullen. Elk bureau bestaat uit een voorzitter, twee bijzitters, een secretaris en een getuige van elk der partijen die een candidaat gesteld hebben. Die laatste heeren hebben toe te zien dut alles jichtig gaat. De leden van het stembureau ontvangen elk 5 trancs, de voorzitter 10 francs. De stembureaux zyn geopend van 8 tot 1 ure. De verkiezingen worden op Zondag gehouden om alle werklieden in de ge legenheid te stellen om zonder hur. werk te verzuimeD, hun kiesplicht te ver vullen. Bij opening van het bureau worden de leden in alphabetische orde afgeioepen. De aanwezigen gaan in die "volgorde het bureau binnen om te stemmen. Die afroeping wordt later nog tweemaal herhaald. Wie klokslag één ure op het bureau aanwezig is, al heeft hij nog niet gestemd, is nog niet in overtreding en heeft nog recht om te stemmen. Ongevallenwet. Naar aanleiding van de beteekenis, die het Hbld zag in de groote volksbe- tooging van Zondag voor de Ongeval lenwet,schreef de heer Stork te Hengeloo, de leider van de „Vereeniging van Werkgevers", aan dat blad o.m.: ,,Ik ben namelijk geheel afgescheiden van mijn eigen standpunt in deze zaak, geneigd veel minder waarde aan een dergelijke betooging toe te kennen dan u blijkbaar doet. De werklieden zijn in deze zaak een in hooge mate belanghebbende partij, zoodat het uitspreken van hun oordeel alleen voor ieder onbevooroordeeld mensch weinig waarde moet hebben." Daarop antwoordde het Hbld: „Wij kunnen den geachten inzender volstrekt niet toegeven, dat het oordeel der werklieden over de Ongevallenwet minder gewicht in de schaal legt dan dat der Vereeniging voor Nederlandsche Werkgevers." Alsof deze niet evenzeer Zijn beminnelijke gastheer had hem reeds in den vroegen ochtend uit zijn vasten slaap gewekt en na een haastig ontbijt letterlijk het huis uitgedreven. Van Anna had hij slechts vluchtig afscheid kunnen nemen. De oude Bode zelf had hem langs een achterweg buiten het dorp geleid en toen, vreemd genoeg, hartelijk afscheid van hem genomen. Het was duidelijk dat hij den indruk van zijn onvriendelijke haast wilde wegnemen, want op hartelijken toon voegde hij hem toe „Uwe bezigheden zullen u in de eerste veertien dagen wel nitt toelaten om uw bezoek te herhalenmaar dadelijk na den eersten October wordt uwe verloving publiek en dan zult gij mij eiken dag zeer welkom zyn." Nog over het voorgevallene naden kende, opende Stein de inmiddels inge komen brieven. Daaronder was een omvangrijk pakket van het nabij gelegen parket, dat hij opende en waarop sloud; „Akten betreffende het onderzoek „in hooge mal zijn Zeker, gemotiveerd. I van het ontw eveneens gei motieven zoo werkman ze niet kan begrypen? Waarlijk de heer Stork gaat met df. gelijke rede neeringen te ver, en daarom kunnen deze geen indruk maken. Wat beslissen moet, en bij de Eerste Kamer zeker zal beslissen zal, is het wikken en wegen van de redenen vóór en tegen. En dan hebben wij goeden moe I, dat wat aan 79 leden der Tweede Kamer niet ver werpelijk voorkwam en ook door een aantal werkgevers, blykens ingekomen adressen, wordt voorges.aan, ook aan de meerderheid der Eerste Kamer aannemelijk zal toeschijnen, al zyn er ook gelijk tegen eiken grooteri maatregel bezwaren tegen aan te voeren." De gevangen genomer officieren van de „Generaal Pel." Het Bat. Nbl. beschouwt deze treurige zaak als volstrekt niet afgedaan, want hoe beslist ook de rappoiten over den moord hebben geklonken, en hoe beslist de mededeelingen aanga, nde de schuld der gevangen genomen Alfoeren het bewijs schijnt te ontbreken, zegt het blad. Niet zoozeer dat van de schuld der gevangenen, daar dit toch steeds slechts betrekkelijk kan wezen, maar dat van den dood, i. c. het vermoorden en opeten van de officieren. „Dit schijnt als vaststaande te zijn aangenomen enkel op de verklaringen van de elf gevangenen. „Zoo onze inlichtingen ter zake juist zijn, dan blijkt uit het rapport van den kommandant der „Serdang" in geen enkel opzicht, dat men zich aangaande den moord zekerheid heeft pogen te verschaffen. En dit ondanks, naar onze zegsman beweert, de gevangen genomen Alfoeren de plaats hebben aangewezen, waar de moord zou zijn gebeurd. Daar voor en daarvoor alleen is men gezwichtde listigheid der Alfoeren scheen hoegenaamd geen gewicht meer in de schaal te leggen men nam aan wat zij verklaarden. Was er dan ge geven dat er een sterke landingsdivisie aan wal was gegaan en de gevangenen de plaats van het moordtooneel aanwezen geen reden om een stap verder te gaan om de zichzelven als zoodanig aangevende bedrijvers, zoo zij die inder daad waren, te dwingen hun verklarin gen waar te maken, door de plaats, waar de overblijfselen waren begraven, aan te wijzen, zoodat men zich door op- van Klaas Mertens uit Schoonbron, wegens verminking." Bij de akten lag een brief van den officier, die luidde „Onlangs het tuchthuis te N. inspec- teerende, sprak ik met den directeur en den geestelijke, ook over den gevangene Klaas Mertens uit Schoonbron, die op het punt is om ontslagen te worden. „Hoewel de directeur mij niets dan goeds van zijn gedrag mededeelde, scheen de geestelijke van eene andere meening. De veroordeelde toonde niet alleen gee nerlei berouw over zijne onnatuurlijke daad, maar uit enkele uitdrukkingen van hem maakte de geestelijke op, dat hij zijne misdaad slechts beschouwt als een soort straf vau een door zijn vader begaan onrecht, en meent dat die nog niet zwaar genoeg was. „Bij het kwaadaardig karakter van Klaas Mertens mag hierop wel acht ge slagen worden, en heb ik de gendarmerie dan ook last gegeven hem na zijn ont slag iu het oog ie houden, en verzoek ÖURANT DVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Yoor eiken regel cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde de wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters 's worden naar plaatsruimte borekend. Abonneinents-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. ng gemakkelijk had kunnen over- n [et is de kommandant der zeemacht, le beantwoording dezer vraag mis- e in het verslag van den komman der „Serdang," zich nu tot d« regeering gewend heeft, er den vollen nadruk op heeft gelegd en, terecht, er uit afgeleid heeft, dat de moord eigenlijk nog door niets gestaafd is. Tenzij wat haast ondenkbaar is het onderzoek in dien geest wèl heeft plaats gehad, en de kommandant van de „Serdang" ver zuimd heeft, er melding van te maken dat zou doen moeten blijken uit het verslag van den controleur van Fak-Fak. En indien nu blijkt, dat het onderzoek werkelijk niet heeft plaats gehad, dan moet het, naar het oordeel van onzen vlootvoogd, alsnog plaats hebben. «Daarmee zal wel ieder het eens zyn. „Wanneer dus thans blijken mocht, dat de controleur van Fak-Fak eveneens nalatig is geweest, zal de regeering wel moeten besluiten tot deuitzending eener derde expeditie. Dat wil dan zeggen,dat handen vol geld zijn uitgageven zonder eenig resultaat, en dat men nu nog eens, met nog minder kans dan vroeger wederom diep in den zak zal moeten tasten, om althans de zekerheid te krygen, van hetgeen, als het meest waarschijnlijke, reeds van den beginne af, heeft gegolden." Tweede Kamer. Vier der afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende verhooging van Hoofdstuk marine der Staatsbegrooting voor 1900 beschik baarstelling van gelden wegens verstrek kingen door het departement van marine voor 1900 onteigening ten behoeve van een stations-emplacement voor den Westlandschen stoomtramweg te Loos duinen onteigening voor een afwaterings kanaal te Groningen onteigening voor een visschershaven te Scheveningen wijziging der grens tusschen 's Graven- hage en Rijswijk de heeren De Waal, Malefijt, Fokker, Krap en Goekoop, De 5de afdeeling benoemde den heer Staalman voor de beide eerstgenoemde ontwerpen en den heer v. d. Velde voor de vier overige. Voor do Boeren. Het Comité van Advies omtrent emi gratie naar de Zuid-Afiikaansche Republieken verzoekt ons mede te deelen dat sedert de jongste opgaven door den penningmeester, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, (62 Koninginnegracht, de Haag) de volgende bijdragen ontvangen werden 60 door tusschenkomst van ik u mij daarin te ondersteunen." De rechter was met dat schrijven weinig ingenomen. Hy was te rond om veel op te hebben mstzulk spionneeren. „Wie zijn misdrijf geboet heeft, late men rust en tijd om een fatsoenlijk mensch te worden, en bewake men niet als een roofdier." Dus was de meening van den liberalen man. Op dat oogenblik meldde de gerechts dienaar, dat de houtvester Selling den rechter wenschte te spreken. In de deur van het vertrek verscheen nu een omstreeks dertigjarig man in de uniform der houtvesters. Hy was groot, mager en gespierd; elk zyner bewe gingen verried energie en zelfbewustzyn. Binnengekomen zette hij zijn fraaie buks tegen den muur, trad aan de tafel van den rechter en zeide beleefd „Verschoon my, dat ik myn geweer niet buiten laat staan; het behoort in zekeren zin tot de zaak, waarom ik kom." „Neem plaats, waarmee k iu ik u van dienst zijn?" jhr. v. A. v. W., 50 van J. D., t 20 van jhr. J. B. v. B., f1000 Aoor tusschenkomst van dr. L., f60 van C. K. v. S., f2-door tusschenkomst van J. K., f 200 van dr. J. W. M. en f260 van den correspondent te Enschede (derde zending.) Hartelyk dank aan de gevers. Wil het comité in alle opzichten aan zijn doel beantwoorden dan zyn nog steeds ba- langrijke bedragen noodig. Naar aanleiding van het eergisteren, op voorstel van graaf De Selir, door de Conferentie voor het intei'nationaal privaatrecht aan H. M. de Koningin gezonden telegram is door mr. 'i'. M. C. Asser eergisteravond het volgende telegra fische antwoord uit Schwarzburg ont vangen „Gelieve aan de Conferentie voor internationaal privaatrecht mijn oprech ten dank over te brengen voor de be tuiging van haar hulde en daaraan mijn beste wenschen toe te voegen voor het welslagen van haar arbeid. WlLHKLldTNA." Vllssingren, 31 Mei. Was het verleden jaar voor de garnalen- visschers te Ylissingen een ongunstig vischjaar, thans is de vangst allertreu rigst, soms 1 mandje per dag en per hoogaarts. Van de vloot die uit een 60tal hoogaarsen bestaat, liggen er dan ook nog maar een lOtal alhier. De overigen zyn tijdelijk naar Veere ver trokken, om van daaruit nabjj Brouwers haven en Zierikzee te visschen. Naar wij vernemen is ook daar de vangst niet groot. Slechts 3 a 4 mandjes worden per dag en per hoogaars gevan gen, die dan van daar per vrachtwagen of per Middelburgsche boot naar hier moeten vervoerd worden. Daar de markt te Londen voor de garnalen niet hoog is 6 a 7 shillings per mandje zijn de verdiensten voor de visschers maar gering. Voor Veere is deze tijdelyke toestand een buitenkansje, daar de visschers, een 200 in getal, nog al wat noodig hebben aan levensmiddelen, brandstoffen en zout voor de garnalen. De leveranciers te Vlissingen gevoelen tenminste al zeer de afwezigheid van de vloot. Door de Nederl. vereeniging voor Gemeentebelangen is het diploma uitge reikt aan de heeren C. E. Poulie en L. C.Wubeke, beiden volontair ter secretarie vaD Krabbendyke. „Ik wilde een diefstal met inbraak aangeven." Stein zag op. „Dat behoort toch meer by den offi cier van justitie te huis." „U hebt gelyk, mynheer. Maar ik ben van hier naar de andere zyde van het land verplaatst en moet den eersten October vertrekken. Dat is over veertien dagen. Ik hecht er aan, om myn eigen dom zoo spoedig mogelyk terug te kry- gen en zou dus liefst geen omwegen willen, Vermoedeiyk zult u my wel kunnen helpen!" „Waar loopt het over?" Selling stond op en nam zijn geweer. „Ik bezit twee eenloops buksen. Ze zyn geheel gelijk van constructie en kaliber, maar de kolf van de eene is met zilver ingelegd, terwyl de andere deze hier elke versiering mist. De met zilver ingelegde nu is mij ontstolen. „Ik ben ongehuwd en woon gehe°l alleen in myn huis. Gistereunaaiiddag o m vijf uur ging ik in het boschik

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1