daar voor opbrengen te besteden te bate van die uitgeslotenen, die alsdan hun bedrijf zullen moeten staken. Deze gedachte wordt in het voorgesteld art 27g uitgewerkt. Aan hen, die hun tegen woordige vergunning met 1 Mei 1901 zien vervallen op grond van het ver strijken van het 20jarig tijdvak waar voor hun een recht op vergunning was gewaarborgd en niet behoorentotdegenen, aan wie eene der beschikbaar gekomen vergunningen is verleend, hoewei zij daarom haddon verzocht onder aanbie ding van het bepaalde minimumbeurag of meer, wordt toegestaan eene schade loosstelling te vragen uit de door nieuwe vergunninghouders opgebrachte gelden. Hy die niet opnieuw vergunning vroeg ouder aanbieding van zeker bedrag, kan niet voor schadeloosstelling in aanmer king komen. Aan een algemeenen maat regel van bestuur wordt voorbehouden de toekenning van die schadeloostelling te regelen. Als in eene gemeente een zeer aanzienlijk bedrag mocac zyn gestort, behoeft dit niet geheel voor die schade loosstelling in diezelfde gemeente te worden gebruikt. Verkiezingen. In het kiesdistrict Deventer is voor de Tweede Kamer gekozen mr. H. P. Marchant met 2860 stemmen, Mr. S. van Houten had 818 stemmen. Voor de Boeren. Als ijverig strijder voor de zaak dei- Boeren staat in de eerste rijen de heer Ch. Boissevain, hoofdredacteur van het Handelsblad, die na zijn open brief aan den hertog van Devonshire nu weder een open brief in het licht ge geven heeft, waarin hij een kraohtig pleidooi levert voor het goed recht dei- Boeren en het volk van Amerika drin gend opwekt hen te steunen. Wie Boissevain's meesterlijke open brief aan den hertog van Devonshire gelezen hebben, moeten overtuigd zijn dat deze nieuwe brief dezen uitstekenden bepleiter voor de onderdrukte rechten eens volks, waardig zal zijn. Een kamp voor jongelieden. Op 30 Juni wordt voor jongelieden de gelegenheid opengesteld om gedurende 27 dagen een kamp te betrekken bij Laren, waaraan kunnen deelnemen: a. vrijwilligers van het reservekader die niet bij hun korps onder de wapenen zijn: b. zij die voldaan hebben aan het toelatingsexamen tot het reservekader; c. zy, die toegelaten zijn tot de 4e of hoogere klasse van een H.B. school of een gymnasium, die hebben verworven het diploma van eindexamen eener H.B. school met Sjarigen cursus; of die op andere wijze aanspraak hebben op vrij stelling van het onder b bedoelde toelatingsexamen. Aanmelding op Maandag 25 Juni schriftelijk en onder opgaaf van juist adres aan den hoofdofficier voor het reservekader te 's Hage, Paramaribostr. no. 11. De vrijwilligers van het reservekader reizen voor rekening van het Rjjk. Deel nemers, onder b en c bedoeld, reizen voor eigen rekening. Allen storten bij aankomst in het kamp, als tegemoet koming in de kosten, o. a. voor voeding, De predikant keek den somberen man vragend aan. „Ik bedoel,* vervolgde deze zacht, „als men twee vingers der rechterhand omhoog steektik kan het niet meer. „Dat zie ik, helaas." „Gij meent, omdat ik die vingers mis Neen, dat is het niet, ik zou het niet kunnen, al had ik ze nog." Dit zeggen scheen den predikant licht te geven, hij boog zich tot den ouden man over en vroeg zacht „Hebt gij mjj iets te bekennen, Mer- tens?" Tegelijk hoorde hjj uit de bedstede een zwaren zucht. Ook de molenaar had dien zucht ge hoord en wendde het hoofd naar de zijde, waar zijne vrouw lag. „zy weet alles," zeide hijopgedemp- ten toon, „zij is immers mijne vrouw, zy heeft het mee gedragen, maar het heeft haar geknaxt. En toen schreeuwde hij luide: „Dat proces, dat vervloekte proces is van alles schuld!" ligging en alle andere uitgaven, f 24. Daarvan wordt hun voorts per dag f 0.10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor de deelnemers, onder 6 en c ge noemd, geen vereischte. Door deel te nemen aan dit kamp en dit verdient de bijzondere aan dacht van hen, die in Januari e.k. voor de militie wordende ingeschreven, nog \óórdon ln dier maand tot het reserve kader zouden wenschen toe te treden vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. gelegenheid, het getuigschrift model P. te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een ver bintenis voor het reservekader te kun nen worden toegelaten. Zeehonden. Voor het dooden van vrouwelijke zee bonden wordt voortaan van rijkswege een premie van ƒ3,— van mannelijke zeehonden een premie van 2,50 uit gekeerd. De regeling dienaangaande, by kon. besluit vastgesteld, is te vinden in „Stct." no. 123. Vlissingen, 30 Mei. Met ingang van 1 Juni worden de passagiersvrachten op den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde wat de eerste klasse betreft, eenigszins verlaagd en op 50 pet. boven de 2e kl. gebracht. Bovendien zullen met dien datum de reehtstreeksche retourkaarten in vereeniging met de Staatsspoorwegen uitgegeven, éen maand geldig zijn (tot nog toe 4 dagen.) Onder leiding van den kolonel van Vlierden, commandant van het 3e reg. inf., zullen de bataljons uit Bergen-op- Zoom, Vlissingen en Middelburg, van 15 tot 23 Juni schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Naar wij vernemen, zullen zich in de concertzaal van het Grand Hotel des Bains, alhier, van 1 Juli tot 9 September de dameskapellen Dürnberger en Mosser- schmidt doen hooren, atgewisseid door concerten van de Stafmuziek van het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom en van de Middeibutgsche Schut terij. Behalve de Grand Spectacle Concer ten, beloven de vocale en instrumentale uitvoeringen vooral hoogst belangrijk te worden. Maandag 11 Juni a. s. zullen wij het voorrecht hebben, het bekende Conservatorium-Kwartet uit Amsterdam, gevormd door de heeren B. Eldering, Andrée Spoor, Hofmeester en Mossel te hooren spelen. Dit is het beste instru mentaal kwartet !at in ons land bestaat. Verder zullen zich doen hooren de heeren Mengelberg, piano, Orelio, zang, Samathini, viool, en Best, solofluitist, allen uit Amsterdam, D. Schafer, piano, en de heeren C. Bos, tenor, en J. van Veen, viool, uit Berlijn de dames Elsa Stern, sopraan, uit Berlijn, Tilly Koenen, Annie de Jong, uit den Haag, H. v. d. Harst, alt, uit Frankfort e. a. De komst van den grooten Wagnerzanger Anton van Rooy is nog niet zeker. Het beboett geen betoog, dat er dus speciaal voor de muziekliefhebbers in dit seizoen wederom veel te genieten zal vallen, dank zij de ijverige bemoeiingeu van de firma Meijer, Reuser Go., en Nu wist Hartman genoeg. „Neen, uw hebzucht! zeide hij ernstig. „Man, hoe staat het met uw eed?» De molenaar steunde. „Ja, mijn eed. Die laat mij niet ster ven, dominee. Ik ben er door de eigen hand van mijn zoon voor gestraft, en nu maar dat doet er niets toe." „Nog meer, Mc. tens?" „Neen, neen! Maar laat ik het u ver tellen, ik word zwakker. Ik zou in het proces zweren en die eod zou beslissend zijn. De rechter in Hagenburg maakte rnjj de zaak duidelijk, ik wist precies waarom het ging. En daarop legde ik den eed af, dominee, met mijn beide vingers ten hemel, en die eed was valsch. „Mijn tegenparty verloor en werd stompzinnig er van eindelijk hing hij zich op. Dat was her begin, het werd nog erger. Mijn zoon Klaas had ver keering met de dochter van mijn tegen partij, en toen de vader zich ophing, wilde het meisje niets meer van Klaas weten wij twijfelen dan ook niet of het bezoek zal minstens even druk worden dan vorige jaren het geval was. Men schrijft ons uit Middelburg Het bestuur der vereeDiging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer, alhier, heeft het plan opgevat in het voorjaar van 1901 een premie toe te kennen aan den ontwerper van den gedu rende 1900 nieuw gebouwden of verbouw den gevel, welke in verband met de om geving het meest bijdraagt tot verfraaiing van den openbaren weg in deze gemeente De premie die hiervoor wordt uitgeloofd, zal echter niet groot zijn, maar dient meer beschouwd te worden als een blijk van waardeering en aanmoediging van hetgeen in het bouwvak wordt gedaan tot verfraaiing van de stad en daardoor indirect meewerkt tot bereiking van het doel der vereeniging de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Men schrijft ons uit Zoutelande Hedenmorgen ten 4 ure werden de bewoners in den omtrek van den Wille- brordusput opgeschrikt door het hulp geroep van een in nool verkeerend persoon. Zekere Th., van Westkapelle, was in bovengemelden put geraakt, doordien hy over den steen, die ongeveer 1 meter hoog er roor staat, ge vallen was. Er staat in den put ongeveer 10- a 12 voetwater, doch, tot Th's geluk bevindt zich tegen den muur een plank, waarlangs de emmers op en neder gaan. Na bovengekomen te zijn klemde hij zich daaraan krampachtig vast, totdat door zijn geroep om hulp A. Verstraate, ge- pensionneerd O. I. militair, kwam op dagen die hern met behulp van een ladder van den dood redde. Had Th. slechts in het minst zijn bewustzijn verloren, dan zou hij onmiddellijk in de diepte verdwenen zijn. De drank schijnt wel de ooraak te zijn geweest. Geslaagd voor het examen van den Nat. bond van handels- en kantoorbe dienden te Amsterdam voor bet boekhouden mej. J. B. Compaan, te Middelburg. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen en bewaarder van de hypotheken, kadaster en de scheepsbewijzen te Brielle, J. D. Wetseis, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Middelburg. Te Goes worden pogingen aangewend tot oprichting van eeD afdeeling van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. In onze provincie bestaan thans afdeelingen te Middelburg en Vlissingen. Ter gelegenheid van de op den 2en Pinksterdag te Goes te houden feeste lijkheden, als een muziekfestival, wie- levwedstrijden, openbare muziekuitvoe ringen enz. zullen des avonds half twaalf zoowel in de richting Vlissingen als Roozendaal extra-treinen loopen. Men meldt ons uit Nisse In Zuid-Beveland neemt het aantal boomgaarden zeer toe. De voordeelen van de oofrteelt schijnen nog al groot te zijn en lokken velen aan. Vroeger plantte men ook wel fruitboomen, maar allereerst voor eigen gebruik en was zy had genoeg van de familie. „Daarover kregen Klaas en ik het duchtig aan den stok. Hij heeft zeker wel geweten, dat mijn zaak slecht was, want hij noemde my een meineedige en moordenaar. Ik had er in moeten berus ten, dominee, want het was waarheid, maar ik werd woedend en sloeg hem in 't gezicht. De byl lag dicht by ons, hy greep haar en ging op my los. Of hy mij werkelyk heeft willen doodslaan toen ter tijd, dat kan ik niet zeggen, maar ik hield hem de hand, de hand waarmee ik gezworen had, voor en weg waren de drie vingers. Dat was het ver volg, en nu De molenaar hield eensklaps op; zijne borst rochelde en een bloedig schuim kwam op zijne lippen. Hartman sproDg verschrikt op, om den ouden man te ondersteunen hy had niet gedacht dat de verwonding ernstig was, en zag nu plotseling de teekenen van een nabij- zynden dood. Nog eenmaal kwam een diepe zucht men niet kieskeurig. Tegenwoordig legt ieder er zich op toe fijne soorten te krijgen, die het meest door de hande laars gezocht worden. Het i3 er echter verre van daan, dat de boomen overal tieren. Ook bij zorgvuldige behandeling kwijnen vele boomgaarden. Men zoekt de oorzaak in den grond, die nu eenmeel niet overal voor den fruitboom dienstig is. Met name is dit het geval met de appelboomen en kerseboomen. De eersten worden dik wijls door bloedluis geteisterd. En het zijn juist de edelste soorten die als wee- kelijke kinderen het eerst aan kwalen blootstaan. Grovere soorten zien zoo nauw niet en groeien allicht. De eige naars kunnen ze echter niet verkoopen. Ais bykomende omstandigheid mag vermeld worden, dat de vele boomgaar den Zuid-Beveland er volstrekt niet leelyker op maken. Zaterdagavond is de Kermisvreugd te Hulst verstoord doordien een jongentje van H. J. te St. Jansteen van een paard in de hypodröme een schop tegen de borst kreeg, met het treurig gevolg, dat het ventje gisteren aan de gevolgen is overleden. Alsof 't spreekwoord: „een ongeluk komt zelden alleen" ook hier weer moest be waarheid worden, had 's middags een tweede ongeluk plaats. Een zoon van de weduwe F., te Hulst, viel bij 't schom melen voorover van eene hoogte van ongeveer 7 M., met 't gevolg, dat men voor zyn leven vreest. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1900 een wachtgeld verleend van f 500 aan A.C.N.Grenu, eervol ontslagen ontvanger der kanaal- en havenrechten te Terneuzen. Verkoopingen en Aanbestedingen. Afloop verkooping dd. 29 Mei, ge houden door den notaris P. de Maret Tak, in het koffiehuis „Admiraal de Ruyter Perceel 1. Villa „Germania," aan den Noordzee-Boulevard. Hoogste inschrijver, dhr. A. Loois, voor f 5500, kooper dhr. M. Leonard, voor f 6000. Perceel 2. Villa „Pia," aldaar. Hoogste inschrijver, dhr. C. A. Kalfifleisch, voor f 3507, kóoper dhr. Decroos, voor f 3807. Perceel 3. Villa „Wiihelmina, aldaar. Hoogste inschrijver, dhr. G. L. P. Flor- schütz, voor f 4005, kooper dhr. J. L, Grüber, voor f 4205. Perceel 5. Huis en erf, op het Eiland, aan de Kanaalstraat, MM 139/139a. Hoogste inschrijver, dhr. F. N. de Rooij, voor f 3825. (Niet gegund.) Perceel 5. Huis en erf aldaar, aau de Dijkstraat, MM 67. Hoogste inschrijver, dhr. D. Huissoon, voor f 1600. (Niet gegund). Gemengd Nieuws. In de woning van den vleesch- houwer L. Schinkel aan den Oppert No. 20, te Rotterdam, werd eergisternamiddag een onderzoek in loco ingesteld door de justitie. Het slagersmes met bloed bevlekt werd in beslag genomen. De vermeende inbre ker kan alleen binnengekomen zyn met een valschen sleutel, want inklimming ■door het geopende tuimelraam is onwaar schijnlijk, omdat in het stot, dat het hontwerk van dat raam bedekt, geen indrukken zichtbaar zijn. over de lippen van den stervende, toen was het gedaan. Hartman wendde zich nu naar de bedstede, waar de zieke vrouw lag, maar week ontzet achteruit. Zy lag achterover ia de kussens en bewoog zich niet meer; hare gebroken oogen zagen naar boven de schrikke- lyke overspanning der laatste uren had haren zwakken levensdraad verbroken. Twee dooden in het bedompte vertrek. Hartman riep het meisje binnen en deelde haar het ontzettende bericht mede. Dat was toch een mensch, met wie hij in de verschrikkelijke eenzaamheid kon spreken. Het jonge meisje sidderde en vioeg, of zij alleen hier moest blijven. De predikant zag dat dit onmogelijk was. Hijzelf, de sterke man, voelde zich ontdaanhet zwakke meisje had van angst kunnen sterven. Hij beloofde haar dat hij zou blijven tot het dag werd en zeide, dat de zoon des huizes misschien inmiddels wel komen zóu, want dat hij den vorigen in het Ziekenhuis is het sl ach toffe, I zooveel doenlijk, ia verhoor genomen, Kort vóórdat de misdaad gepleegd moet zijn, hebben overburen drie mannen gt zien, die bezig waren een vergulden koeienkop, die bij den vleeschhouwer M. v. d. Weyden aan paad no. 14 op de voordeur bevestigd is, los te schroe ven. Zij werden evenwel gestoord in hun werk en namen de vlucht. Het onderzoek in deze geheimzinnige zaak, zegt het Roti. Nbld., doet al meet en meer het vermoeden veld winnen, dat, bestond aanvankelijk ook eenige twijfel, wel degelijk inbraak met geweld pleging in het spel is. Vooral omdat het slachtoffer niet minder dan drie verwon dingen zijn toegebracht, eii omdat juist de nacht van Zondag op Maaadag, a|a wanneer het pand onbewoond is, voor het misdrijf schijnt te zijn uitgekozen. De behandeling van den ernstig ge kwetsten Schinkel vereischt nog steeds groote zorg, maar het gevaar voor zijn leven is volkomen geweken. In verband met de toestemming dooi de justitie verleend is de vleeschhouwery gisteren weder geopend. De daderes van den diefstal van f 300 en een klok, gepleegd bij eens bewoonster in de Tweede Jansteonstraat te Amsterdam, is in handen der politie. Het gestolen bankpapier werd gevonden in de voering van een mantel. De portefeuille met geld is vermoedelijk in den Am3tel geworpen, terwijl de klok werd gevonden. Het is gebleken dat de penning meester Schouten een bedrag van 35,000 dat hij in kas had van de vereeniging „De Volharding," belegd heeft in ZLjn persoonlyke bouwonderne mingen. Blijkens een advertentie in de Haagsche Courant verzetten de leden zich tegen een dergelijk gebruik van hun gelden. Commissarissen hebben dientengevolge maatregelen genomen om beslag te djen leggen op de eigendommen van Schouten en hem genoodzaakt als penningmeester te bedanken. Zij gingen tot geen krasser maatregelen over omdat zy dachten dat de gelden wel zouden terechtkomen. In eene vergadering van 30 leden met twee commissarissén nam men getJf genoegen met het vooruitzicht dat het geld wellicht zou terechtkomen en werd besloten toezicht te houden op het bestuur, dat dikwerf kleine fouten met broodeloosheid straft en in deze zaak zoo laks optreedt, en ook op de alge- meene vergadering het voorstel te doen dat het geheele bestuur aftreedt. Voorts werd besloten aan commissarissen drin gend te verzoeken het geheele bestuur onmiddellijk te schorsen en de boeken en bescheiden der vereeniging in beslag te nemen, opdat een grondig rechts kundig onderzoek kan worden ingesteld. Uit Groningen schrijft men aan het Dgbi. „Een tekort van 85,400 blijkt er te zijn in de kas van de Nuts-Spaar- bank te Ten Boer. Vele kleine hand werkslieden, dienstboden en kinderen hadden hun geld aan de zorgen van wijlen den heer R., penningmeester der bank en burgemeester aldaar, toe vertrouwd. De heer R. heeft zich te Groningen door een revolverschot van het leven beroofd. Bij opening der kas, waarin volgens boeking of zoover op papier staat, ruim f 125,400 moest zyn, werd slechts f 40,000 gevonden. In een vergadering van belanghebbenden is besloten een bede te richten aan de andere departementen in ons land." In de Lange Lljnstraat te Rotter dam was eergisteravond een zeer on verkwikkelijk tooneeltjete aanschouwen. Eeu moeder en haar zoon lagen over de straat te vechten en te rollen. De omstanders deden niets om de vechten den te scheiden, tot eindelijk, toen de zoon zijn mes trok om daarmede zijn moeder te verwonden, zij tussehenbei- den kwamen. Vreeselijk bebloed werd dag reeds ontslagen was. Het meisje wierp een schuwen blik op het eene venster en antwoordde zacht „Die komt niet, dominee, geloot mij, die komt niet." Hartman latte niet bijzonder op haar vreemd gezegdehij was op den mole naar toegetreden om hem rechtuit te leggen. Daarbij viel de deken af en kwam de borst bloot. Het linnen was daar met bloed gedrenkt en toonde een rond gat, zonder zijscheuren. Hartman verwijderde het hemd en onderzocht de wonde. Daarop schudde hy met het hoofd. Hij ondervroeg het meisje nog, maar kon niets anders uit haar krygen dan wat hij reeds vroeger vernomen had. Daarbij scheen zy by zyne ondervra gingen zeer schuw en verlegen te zijn. Hy zond haar daarom naar bed en ving zijne nachtwake aan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2