dstriji EBOlll raining Donderdag 31 Mei No. 127. S8e Jaargang. 1900. FeMDlieTOR. IHDAG tal. riails, 99. Gem een tebes tuur. i Van week tot week. kads. MEER. DE id 2Vi uur.| Dameskape: t. Bekker, |8 UUR lenlijke VerJ Ie leden vaij |e leden van] Lie leden derl fereeniging." oor de leden der gezam. Ireenigingen. donateurs I ■r medewer- één Dame, vertoon van, |g tegen be came /0,25. hde den ge- fcrijd en uit- BG, Sjalf een tot ]EN, Beurs- rsrjL,- I N S T |SLE0Sa T.V 4 50 5 55 \ilmarlctvm 12 30 1 15 fcö 6 55 7 45 orlt Ftiaséi- werkdagen ?5 1 20 2 5 7 50 8 35 ildegtieiu. 110.37, 1.18, 1, 6.9, 7.35, S 8.24. 9.25 1.38, 4.32, 6,29. 8.10 |5, 9.45. DIENST. .20 7-7 50 10 20 10 40 30 2 220 lo 5 5 20 6 30 7 10 llOlO 10 30 1 20 140 4 10 4 30 8 30. URANT. PrtJe per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAM DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de piys slechts tweemaal berekend. Groote letters en ciiché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- cn feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSiNSEN op Donderdag 31 Mei 1900, des namiddags te 21/, ure. A. Mededeelingen. B. Overlegging van stukken. C. Te behandelen onderwerpen. 1. Uitloting van 6 obligation der lee ring van 1888. 2. Voorstel tot bet verleenen eener buitengewone subsidie voor den bouw van een nieuw Burger-Weeshuis. 3. Idem tot het aangaan eener geld- leening ad 75000 voor Schoolbouw cn bouw Nieuw Weeshuis. 4. Idem tot goedkeuring af- en over schrijving op de begrooting der dd. Schut terij, dienst 1899. 5. Idem tot 7e wijziging der gemeente- begrooting 1899. 6. Idem tot toekenning eener beloo ning aan den kweekeling H. A. A. Sitsen van school A. voor bewezen diensten. 7. Idem tot het verleenen van ver gunning a. aan O. Guillaume tot het uithangen van zonneschermen aan perceel wijk H. no. 99. i. aan E. P. van Loo tot het aan brengen van een luchtgat in het trottoir van perceel wijk A no. 15a. e. aan P. van der Stadt J.Bz. tot het uithangen van een lantaarn aan den voorgevel zijner fabriek. 8. Idem tot het rooien van een boom in het Kerkhofvoetpad. (Dom- het verzuim van een gemeente-amh- ttnaar konden wij deze agenda eerst heden I plualsen. Redactie.) Het groote teit van den dag is natuur- I lijk het overtrekken van een deel van lord Roberts strijdmacht over de Vaal, I ie heilige rivier onzer Zuid-Afrikaansche 1 Moeders als het ware, omdat zij eens san de overzijde van deze rivier een nieuw vaderland zochten en vonden hen nieuw vaderland, dat hun thans peer dreigt te worden ontnomen. Na de gebeurtenissen der laatste I wekenofschoon dan ook meerendeels pan negatieven aard, was het duidelijk eg, dat het hiertoe komen moest, I 'ooral toen de laatste stelling der Boeren pc zuiden van den stroom, door een Ifeuwe omtrekkende beweging, waarin l 't kracht der tactiek van Roberts schuilt, |»houdbaar was gemaakt. Nu schijnt het wel dat Heilbron, ten Ijoordoosten van Kroonstad, opnieuw l'Mr de Boeren is bezet met het doel de vrijheid der Engelschen in den 6 20b) 6 50 4 45 5 05 6 20b1f) 6 40f) üreskena en 'Boresole en itintion Uit het Hoogduitsch DOOK F. JAOOB8E5. i.) Hoofdschuddend ging Hartman naar 'te vrouw, deelde haar een en ander trok een overjas aan, ontstak :lt lantaarn en volgde daarop het 'e. Hen gekomen, bleek de lantaarn pel overbodigde maan scheen hel- f ec wierp zelfs tusschen de boomen Hcht op het pad. l 'Hl moet er dan wel blind op los |"i"ü zi' tji-," zeide Hartman g te bedreigen, maar het is nog zeer de vraag of dit hun tot een bron van heil zal verstrekken. Ook hebben wij weinig verwachting van het tegenhouden der Engelschen door de voormalige belegeraars van Mafeking, waattoe deze zich gereed maken. Het is een bekende zaak, dat zoowel Transvaal als Vrijstaat van de westzijde slecht te verdedigen zijn, tenminste op de wyze als dit hier geschiedt. Steeds had men de hoofdaandacht moeten wijden, eerstens aan het versterken van den zuidwesthoek van den Vrijstaat en ten tweede aan het bezit van Mafeking. Ware dit in het begin van den oorlog gebeurd, hij zou hoogstwaarschynlijk nog een anderen loop hebben genomen. Hiermede willen wij over den werke- lijken afloop geen profetie wagen. Doen de Boeren thans wat zij kunr.en doen, zich verdedigen tot het uiterste, dan zal de stryd zoolang duren, totdat staat kundige gebeurtenissen als van zelf aan de zaak eene andere wending geven. Op tweeërlei mogelijkheden wordt in deze gerekendden uitslag van den Amerikaanschen tocht van het bekende driemanschap en het voortwoekeren van den Russischen invloed in het oosten maar men vergete niet dat zich intus- schen allerlei onverwachte en zelfs ongehoopte dingen kunnen voordoen. Terwijl nagenoeg het geheele Russische volk onverholen zijn sympathie voor de Boeren aan den dag legt, gaat de regee ring voort met stappen te doen om zich, bij mogelijke verwikkelingen, zoo wel in zuidelijke als in oostelijke richting het overwicht te verzekeren. De spoor weg van Siberië naar Peking zal zeker op dit werk wel de kroon zetten. Het merkwaardigste hierbij is evenwel, dat zich bij de Engelsche regeering eene neiging openbaart, om zich by Ruslands handelingen neer te leggen. Dit kan, ongetwijfeld, voorloopig zijn. Iemand die de handen vol heeft kan moeilijk naar ander werk omzien maar het kan ook eene andere beteekenis hebben deze namelijk, dat men, door zich niet tegen Ruslands plannen te verzetten, zelf ongestoord zijn gang hoopt te kunnen gaan in Zuid-Afrika. En dan lijkt ons de zaak bedenkelijk genoeg. Dan zou de eenige hoop kunnen ge vestigd worden op de regeering der Vereenigde Statendoch de jongste gebeurtenissen hebben genoegzaam be wezen, dat voor het oogenblik ook van dien kant weinig heil te verwachten is. Voor het oogenblik want werkelijk, wij kunnen ons niet losmaken van de beteekenis, die sommige teiten, in onder onderweg, „men kan immers eiken boom onderscheiden." „Och, dominee, de angst I" zeide zij. „Is het dan werkelijk zoo erg?" Zij knikte van ja en zag angstig naar alle kanten been. Eens was er een ge- ruiscb tusschen de boomen, toen klemde zy zich, trotsch alle ontzag, angstig aan haren geleider vast en stiet een luiden kreet uit. „Is er ook om een dokter gezonden vroeg Hartman eenige oogenblikken later. „Wie zou er omgaan?" mompelde het meisje. „De vrouw ligt ziek te bed en de docter woont in Hagenburg. De baas wil het ook niet en het zal ook wel niets helpen." Hartman wilde Klaas nog noemen, maar hield zich in. De ontslagen zoon des buizes kon daar reeds zijn aange komen, maar dan had het meisje wel melding vaD hem gemaakt, en zou men den man gezonden hebben in plaats van de zwakke vrouw. Z jo kwamen zij eindelijk aan den ling verband beschouwd noodwendig moeten hebben. De Vereenigde Staten leggen alom en op de meest ondubbelzinnige wijze hun sympathie voor de Boerenrepublieken aan den dag. De zaak komt in Kamer en Senaat ter sprake. Moties te hunnen gunste worden in debat gebracht en verwerven een sterke minderheid. De onthoudingspolitiek der rege 'ring wordt aan de kaak gesteld. Een gezantschap, dat zijn doel openlijk te kinnen geeft, komt en wordt met de meeste hartelijk heid door het volk ontvangen. In dien staat van zaken lag het dan toch op den weg der regering om de zaak op zjjn beloop te 1 ,tenmaar neen, zoowel de vertegenv oordiger der buitenlandsche staatkunde Is het hoofd van den staat zelf, ontvargt het drie manschap, niet anders da, zeer parti culier maar, het gebeur dan toch. Het wordt uitdrukkelijk ge egd en her haald, dat Amerika, na Enge inds besliste weigering, niet anders ho rdelen kon. Maar de minister van bi tenlandsche zaken en de president acht en zich dan toch niet ontslagen van d n zedelijken plicht, om dat nog eens ui irukkelyk te zeggen zij hebben het gez ntschap dan toch ic de gelegenheid ge ;eld om het doel der reis te ontvouw a en om op de zaak terug te komen. Zij hebben alzoo een tegenwicht ges eld aan de onedele practijken van der, heer Julian Pauncefote, den Engelschen gezant, dezelfde die op de Haagsche Vredes conferentie zoo roerend zijn stelsel van arbitrage tusschen de volken ontwikkelde, en thans alles op haren en snaren zet om het driemanschap in Amerika ver dacht te maken. Het zal hem niet gelukken, met al het goud niet dat hij er voor gebruikt, en de zending der drie mannen in Amerika is niet volkomen mislukt, kan het niet zijn, na wat er feitelyk heeft plaats gehad. Laat ons in deze den moed niet verliezen. De nieuwe Drankwet. In het door de regeering aan de Kamer ingediende ontwerp tot herziening der Drankwet komen de volgen re bepalingen voor Om het verhinderen van ciandestie- nen drankverkoop beter te bereiken lo het aantal liters in art. 1 van 2 op 5 te brengen2o de verbodsbepalingen van art. 16 te verscherpen 3o de straf vooral na redicive, gevoeliger en dus molen. Op het vervallen erf lag Hector, de als boosaardig bekende hond van den molenaar. Hij bleef liggen, toen Hartman aan de zijde van het meisje hem voorbijging, bromde slechts en likte aan zyn rechter voorpoot. Grietje streelde hem in het voorbij gaan en mompelde „arm beest." Daarop betraden zy de woonkamer. Een droeviger tooneel had de duister brandende lamp wel zeldzaam beschenen. In de bedompte, lage kamer bevonden zich slechts twee personeneen oude man en eene oude vrouw. De laatste lag, bleek en vermagerd, in een bedstede. Op haat gelaat had eene langdurige ziekte haar stempel gedruktdaarentegen toonden de trek ken van den molenaar sporen van een krachtig gestel. Thans wel is waar slechts sporen, die hunne uitdrukking vonden in wilskracht en sombere g"l itenh- id De groote, sterke man rustte half ontkleed meer afschrikwekkend te maken dan zy thans is. Onafhankelijk van de inzichten en het initiatief van gemeenteraden, kunnen naar het ontwerp voor het geheele Ryk by algemeenen bestuursmaatregel gelden de algemeene voorschriften worden ge geven omtrent de sluiting van voor het publiek toegankelijke lokaliteiten met vergunning en omtrent de tijdelijke staking alleen van den kleinhandel in sterken drank in die lokaliteiten, bij ge- gelegenheid van lotingen voor de nationale militie. Om de gelegenheid tot drankverbruik op Zondag aanzienlijk te beper ken, wordt in dit wetsontwerp be paald dat wie op Zondag wil tappen, zich de betaling van een met 25% ver hoogd vergunningsrecht moet getroosten. Ditzelfde geldt ook tot op zekere hoogte voor het tappen en verkooptn op late avonduren en vroegere ochtenduren. Als regel wordt aangenomen dat niet wordt getapt na 10 uur 's avonds en vóór zeven uur des morgens. Verkoop in het klein èn op Zondag èn in de late avond- of de vroege mor genuren brengt dus eene verhooging van het vergunningsrecht van 50% mede. De kwade praktijken tusschen huur ders en verhuurders waarover vaak werd geklaagd, zullen na 1 Mei 1901 ook hare beteekenis verliezen. Indien de huurder niet toegeeft aan den eisch om hoogere huur te betalen, zal de eigenaar der lokaliteit als hij daarom de huur opzegt, zelf daarvan de nadeelige gevol gen ondervinden, omdat alsdan voor zijne lokaliteiten geenerlei recht meer op vergunning ten name van een nieu wen gebruiker bestaat en de vrijkomende vergunning zai worden gegeven voor een andere lokaliteit, voor welke reeds aanvraag daarom was gedaan. Evenals in het wetsontwerp van 1893 worden in het thans ingediende ontwerp restauratiewagens op spoorwegen opge nomen onder de uitzonderingen van art. 15, omdat deze inrichtingen bezwaarlijk aan het vereischte van vevgunningvragen kunnen voldoen wegens hun opvolgend verblijf in een zeer groot aantal gemeen ten des Rijks. Eindelyk werd voorziening beproefd tegen het groote kwaad, gelegen in de uitbetaling van loonen aan werklieden. Verschillende bepalingen der wet worden voorts verduidelykt of aangevuld. Er is twijfel mogelijk zegt de RegeeriDg of drankverkoop in het klein buiten eene eigenlijke lokaliteit bijv. op den open baren weg, van een handwagen, een vaartuig, uit een kraam of kiosk enz. met de wet in overeenstemming is. Zooals bet nieuwe No. 3 van art. 3 in een grooten leunstoel, en had de linkerzijde van de borst zorgvuldig tot hoog aan den hals met een oude paar dendeken bedekt, terwijl de rechter schouder en de slap afhangende arm vrij waren. Hy scheen veel pijn te lijden, die hij echter met de hardheid van een echten, taaien boer onderdrukte, terwyi, in tegen stelling met zijn koud, onbeweeglijk gelaat, zijne oogen onrustig en bijna angstig den binnentredenden geestelyke opnamen. Daarop hief hjj de rechterhand op, en gaf met een korte beweging het meisje te kennen, dat zy de kamer moest verlaten. De predikant zag deze verminkte hand voor het eerster ontbraken de beide voorste leden aan de drie eerste vingers de molenaar had er steeds een hand schoen om gedragen, doch die was er thans af. Dj predikant wii.le zijn hand vatton, i maar Mertens trok die haastig terug en wordt voorgesteld zal er voor eene ver gunning althans een gebouw of een vaartuig noodig zijn. Voorts wordt vastgesteld op eene voor belanghebbenden niet bezwarende wyze zelfs zonder hen in hun beurs te treffen, om den drank verkoop in logementen aan logeergasten onder controle te brengen. Verder wordt in het algemeen aange nomen dat bij verbouwing of herbouw van bestaande lokaliteiten de vergunning kan blijven voortbestaan, mits zy des noodig wordt gewijzigd of aangevuld, wat de vei melding betreft der lokaliteiten waarvoor zij geldt. Het tegenwoordig ontwerp bevat ook eene bepaling omtrent de strafschuldig heid. Het stelt ook anderen dan den houder der localiteit en diens vervanger strafbaar, voor zoover anderen de ver boden handelingen kunnen plegen. Ten behoeve van slijterijen wordt voorgesteld, te veroorloven den verkoop in deze lokaliteiten op den bestaanden voet, dus by hoeveelheden van ton minste 2 liter voorloopig voort te zetten, zonder vergunning. Ter vermijding van eene plotselinge toeneming van dergeiyke slijterijen, wordt echter voor deze vrij gevigheid de voorwaarde gesteld van verkoop reeds op 1 October 1900, welken de belanghebbende desgevorderd zal hebben te bewijzen. Ten aanzien van de bepalingen, boe de oude vergunninghou ders (die tot 1 Mei 1901 vergunning hebben) zich boven andere aanvragers voor eene nieuwe vergunning in aan merking kunnen doen komen, en ook op welke wijze hun voorrang onderling zal worden vastgesteld indien hun aantal te groot is om aan alle aanvragen te kunnen voldoen, wordt o.a. opgemerkt dat de verzoekschriften van deze moeten zij'n ingediend vóór 1 Maart 1901. De hier toegekende voorrang geldt alleen voor de lokaliteiten waarin de aanvrager reeds het bedrijf uitoefent op 1 Januari 1901. De Regeering acht 't billijk, dat zij zich voor een nieuwe vergunning opoffering getroosten. Deze bestaat, vol gens het artikel, in de betaling van een zeker bedrag in eens, boven het gewone vergunningsrecht. De grootte van dat bedrag bepaalt ieder belanghebbende zelf naar gelang het voorzetten van zyne dranknering hem meer of minderwaard is. Het stellen van een minimum is echter raadzaam hy die daar beneden blijft, deelt dus niet in den voorrang. Opgemerkt wordt hierbij dat niet de absolute, maar de relatieve belangrijk heid van het aangeboden bedrag zal be slissen. Gewezen wordt ten slotte op de billykheid om hetgeen zy, aan wie met 1 Mei 1901 met uitsluiting van zoovele anderen vergunning zal worden verleend, zeide kortaf„Zet u, dominee, maar dicht bij my, want het spreken kost mij moeite." „Is het zóo erg, Mertens 7" ffErg genoeg om dood te gaan de ik wil zeggen, de spyker is my in de longen gedrongen, er komt bloed uit." „Laat my de wonde eens zien, ik versta er wel wat van." „Zoo," antwoordde de molenaar honen de, «gy verstaat er wel wat van Ik meende, dat de geesteiyken alleen pree- ken konden. Laat het maar bffjven, het is maar het beste, dat er zich niemand mee bemoeit, ik ben toch niet te helpen." Hartman liet het er by biy ven en vroeg „Gij hebt my laten roepen »Ja, maar niet om mijne verwon ding. Hier zit het Hij hief de verminkte rechterhand op en liet die zwaar nedervnllen. „Verstaat gtj ook daarvan iets, domi nee? Het behoort immers tot uw vak."

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1