Hoogwater té ïlissi Laatste berieh examen te Middelburg zijne akte be haalde. Door den gemeenteraad is besloten tot bet aanleggen van een steenweg, van af den zoogenaamden Keizersput tot aan de grens van Zuiddorpe, en dit ter vervanging van den grintweg, die de gemeente jaarlijks een aardig som metje kost. De polders Varempé, Moer- beke en Overslag hebben respectievelijk gedurende 20 jaren toegezegd bijdragen van f BOO, f 60 en f 70. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burgh de heer H. G. Th. Ravensteyn, cand. te Utrecht. Gemengd N leu w Moordaanslag te Rotterdam. Gisterochtend te 7 uur werd de 24jarige, alleenwonende vleeschhouwer L. Schinkel, te Rotterdam, in het sous- terrein achter zyn winkel door zijn 16jarigen broeder met een zware hals- wond, badende in zijn bloed gevonden. Volgens de verklaring van den gewonde werd hij door gerucht in het sousterrein gewekt. Toen hij in nachtgewaad ging kijken wat er gaande was en de deur opende, word hij door een hem onbekend persoon aangevallen, donker van uiterlijk en schamel gekleed, die gewapend met een groot vleeschhouwers bankmes hem een ernstige wond aan de rechterzijde van den hals toebracht en verder eenige weinig beteekenende schramijnen. Toen is hij door bloedverlies in elKander gezakt, in welken toestand hij door zijn broer werd gevonden. De dader was door den winkel ontvlucht. In den winkel wierp hij bet mes weg. De wond aan den hals is niet levensgevaarlijk zoodat Schinkel binnen een paar weken zal hersteld zijn. Van ontvreemding is geen spoor te ontdekken. Naar den dader wordt nog gezocht. Het mes was geheel bedekt met bloed. Te Amsterdam is een knaap van 7 jaar door een wielrijder overreden en kreeg tengevolge daarvan eene hersen schudding. De wielrijder ontvluchtte, maar werd later gearresteerd door een rechercheur. In dezelfde plaats, in de 2e Jansteen- straat is gisterennacht ingebroken en f 300 en een uurwerk gestolen. Te Leeuwarden is een bejaarde dame bij het openduwen van een ven sterluik uit het raam op straal gevallen. Kort daarna overleed zij aan de gevolgen. De justitie te Maastricht heeft zich gisteren naar Kerkrade begeven, ten einde te schouwen het lijk van een persoon, wiens dood wordt toegeschreven aan een slag op het hoofd, hem met een strijkijzer toegebracht. Zaterdagavond half tien lokten 3 jongens een twist uit met een jongen die met zijn meisje op een bank zat ter hoogte van de voormalige boschtenten te 's Hage. Een der twlbtzpekenden loste een schot en raakte den verliefden jongeling in de leverstreek. Een geneesheer die den verwonde heeft verbonden, verklaarde dat de wond niet gevaarljjk was. Zaterdagavond mishandelde een sigarenmaker te 's Gravezande zijn vrouw, door haar hoofd tusschen een deur en het kozijn te knellen. Op haar hulpgeroep werd zy door den nachtwaker bevrijd. Haar echtgenoot, die beschonken was, wilde later dien nachtwaker te lijf met een hakmes, dat hem werd ont nomen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. De vrouw vraagt echtscheiding aan. ren tot vaders gemeente. De molenaar en zijne vrouw zijn brave lieden 't is waar, de zoon Nu is de oude vrouw den geheelen zomer ziekelijk goweest en daarom ging ik er geregeld eiken Woensdag tegen den avond heen, om den boel eens na te zien. Van daag is het ook Woensdag, maar nu kon ik immers niet. Voor acht dagen ben ik er het laatst geweest, en toen heb ik mjjn rooden doek, dien ik steeds droeg, aan het meisje gegeven, wjjl het arme kind hem zoo noodig had. Hy staat haar zeer goedzy is van mijn postuur en heeft ook donker haar." Dit laatste voegde zij er op een pla- genden toon aan toe, maar Stein trok een bedenkelijk gezicht. „Ik bid je, Anna," zeide hij vriendelyk, „laat die bezoeken in het vervolg blijven, ga althans niet bij avond. De heide is in het donker geen weg voor jonge meisjes." „Maar vent, wie zou my dan iets doen? Mij zal wel niemand kwaad dom In de laatste dagen is het te Batenburg, de woonplaats van de moeder van Scherff, zoo onrustig dat samen scholingen er verboden zijn. Nader meldt men aan de N. R. Ct. uit Tiel De aanleiding tot de opstootjes te Batenburg was de komst van den heer Romein, den eenigen protestautschen bewoner van het naburige Dieden. Het volk schold hem een aanhanger der Appelternsche sekte en ging tot mis handeling over. De inmiddels gewaar schuwde burgemeester maande tot kalmte aan, waarop de volkswoede zich tegen hem keerde. Een paar ruiten van zijne woning werden ingeworpen. Twee ryksveldwachters zijn nu te Batenburg gestationneerd. Op het oogen- blik is het kalm. Naar aanleiding van het bericht, als zou het Staphorster Boertje een „kunstreis' gaan maken door Amerika, deelt een zjjner patiënten aan de N. Wins. Ct. mede, dat hjj bericht heeft ontvangen, dat het Boertje voor het aanzoek van het Amerikaansch consor tium heeft bedankt, Te Boxstel is tot lid van den raad een man gekozen, die niet kan lezen of schrijven. „Met het ambt komt het verstand" zullen zijne kiezers misschien gedacht hebben. De heer Frits Bouwmeester, mede bestuurder van den Tivoli-schouwburg, meldt het volgende „De geruchten sedert eenigen tijd in omloop gebracht,als zoude ik met 't nieu we speelseizoen weder als bestuurder en regisseur van den Tivoli-schouwburg op treden, missen allen grond en zijn geheel uit de lucht gegrepen. Ik heb mijne ver bintenis met mijn vennooten, den heer Mulder en mevrouw Mulder, officieel op gezegd,omreden ik met de nieuwe or ganisatie van de zaak, door hen mij voorgesteld, absoluut geen genoegen neem, daar die reorganisatie volgens mijn oordeel geen levensvatbaarheid bezit. Op Hemelvaartsdag is onder kanon gebulder en klokgelui de eerste opvoe ring van de Passiespelen te Oberam- mergau begonnen. De groote toeschou wersruimte was dicht bezet, op de duurste plaatsen voornamelijk door Engelschen en Amerikanen. De opvoering had veel succes. De onlusten op Yersey. Zaterdag verschenen voor de rechtbank te Saint Hélier verschillende personen, beschuldigd van ongeregeldheden te hebben gepleegd bij gelegenheid van de betoogingen tef eere van het ontzet van Mafeking. Madame Cousinard, eene Franchise, beschuldigd van vuil water op de volks menigte geworpen te hebben, werd het eerst ondervraagd. Volgens de inlichtin gen der politie was het kalm voor madame Cousinard met water wierp. Een agent kieeghet water op het hoofd, waarop de menigte woedend werd. Een andere agent verklaarde dat de beschul digde hem met een vleeschhaak moed willig stooten in de ribben gaf en hij door de hevigheid der slagen op den grond geworpen werd. Haar advocaat betoogde ofschoon hij niet kon ontkennen dat zijne cliente met water geworpen had, zij dit gedaan had omdat zij uitgetart was en om haar huis te beschermen. Eene mand met steenen werd als bewys bijgebracht, maar het getuigenis der politie luidde, dat heel weinig schade was toegebracht aan het huis van madame Cousinard. Deze zaak komt heden weer voor. Eenige personen zijn voorts tot lichte gevangenisstraffen veroordeeld. In de Fransche staatscourant staat het volgende bericht maar gij, beste, neem gij u goed in acht I" en daarbij zuchtte zij diep. Stein keek haar verwonderd aan. „Anna, kind, wat bedoelt gij toch?" Juist kwam de oude heer binnen en zeide vermanend „Het is ruim éen uur. De logeeikamer is immers in orde, Anna, en," voegde hij er zacht aan toe, „zijn de blinden boven ook gesloten Weer die blinden Stein liet zich dooi Bode naar zijne kamer geleiden. Daar wilde hij nog iets vragen, maar de oude heer wenschte hem haastig goeden nacht en ging naar beneden. Daar hoorde Stein hem nog door het huis gaan en aan de deuren rukken toen werd het stil en duister. De predikant Hartman had zich ge haast, om zijn behagelijk te huis weer op te zoeken. Het ruwe weder zou zelfs een geharden buitenman naar binnen drijven, en Hartman hield er van de „De heer Christian, Marie Charles Esterimzy, geboren te Bourg (Ain) den 2en December 1875, wonende teBeau- teran (Gironde) verzoekt zijn geslachts naam te veranderen indien van Christian.,, Christian Esterhazy is de neef van den bekenden Esterhazy. Uit Weenen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Er is weer een nieuwe bezending geschut uit de fabriek van Skoda in Pilsen voor Engelscbe rekening over Fiume, zooals het heet naar Shanghai, maar in werkelijkheid naar Zuid-Afrika varscheept. De Khedive van Egypte gaat 3 Juni een tiental dagen in Engeland door brengen. Te Triest landende, zal hij op zijn reis naar Engeland, Weenen en Ostende bezoeken. Op laatstgenoemde plaats zal hij zich inschepen op het Engelsche koningsjacht Osborne, dat met dit doel door den prins van Wales naar Ostende gezonden wordt. Op zijn terugreis bezoekt hij de Parysche tentoonstelling en nog eenige steden op het vasteland. Een kind vermoord door zijn makkers. Eenige jongens ge raakten bij het verlaten der school te Huyberge in twist en sloegen met vuisten duchtig op elkander los. In den loop van het gevecht werd een hunner door drie van zijn makkers vastgehouden, terwijl de vierde hem hevig met den voet tegen het hoofd schopte. Eensklaps werd de kleine bleek en zakte in elkan der hij was dood. Het rechterlijk onder zoek nioct nu uitmaken of hij is bezwe ken onder het schoppen of dat de toorn eene hersenschudding teweeggebracht heeft. Een school door den bliksem ge troffen. Tijdens er meer dan 130 kinders in het schoolgebouw van het dorp Alda del Rey (provincie Ciudad Real, Spanje) aanwezig waren, sloeg de bliksem in. Een knaap werd gedood, vijf anderen werden verwond en een groot aantal verdoofd. Een vreeselijke paniek ontstond. Alles drong zich naar den uitgang, zoo dat verscheidene kinderen verwond werden. Gelukkig stiohtte de bliksem geen brand, want dan ware het ongeluk vreeselijk geweest. De gevangenis van Philadelphia, in de Vereenigde Staten, bevat een ter dood veroordeelde, Wilson Hummel, die 3 Juni a.s. moet terechtgesteld worden. Hij heeft zijn vrouw en twee kind-ren verloren. Sedert eenigen tijd was Hum mel zoo terneergeslagen dat hij geen voedsel meer gebruikte, en de genees heer van de gevangenis vreesde dat hij niet kon leven tot aan den dag der terechtstelling. De sheriff Miller heeft de toevlucht genomen tot een vernuftig en krachtig middel om de krachten en den eetlust van Hummel op te wekken. Alle dagen liet hij hem allerlei gym nastische toeren verrichten. Die verrich tingen wekten een woedenden eetlust bij hem ophij eet of liever verslindt de spijzen die men hem voorzet, en wordt er krachtig en opgewekt door. De Sheriff vertrouwt dat Hummel er op den dag van zijn vonnis goed zal uitzien en met krachtigen en veerkrach- tigen tred het schavot zal beklimmen. Uit Acra wordt melding gemaakt van een hevig gevecht te Coomassie. Drie Engelsche officieren zouden gedood, de Engelsche gouverneur en honderd inlandsche soldaten gekwetst zijn. Men gelooft dat de Ashantijnen zware ver liezen geleden hebben. Tolstoi en zijn Russische vrienden zonden aan den dienstweigerenden mili cien deBruin het volgend telegram: „Uwe vrienden in Rusland, die van uwe zielskracht hoorden, verheugen zich in zulk een stand vastigen broeder en wenschen u toe ook verder voort te gaan in de vervulling van den wil van onzen Vader." avonden op zijne studeerkamer door te brengen. Dezen avond echter wilde zijn werk niet vlotten hij was verstrooid en zoo nam hij eindelijk het schrijven van den tuchthuis-directeur weer ter hand, met het getuigenis van den geestelijke over Klaas Mertens. Dit luidde, dat hij gedu rende geheel zijn straftijd duister en gesloten was geweest. Nooit had hy eenig berouw getoond over zijn misdrijf, ja, het had dikwijls don schijn, alsof hij nog over iets ergers broedde. Hartman zuchtte. Dit sombere mensch keerde thans in zijne gemeente terug, in den schoot zijner iamilie, die Ja, dat was het juist, wat de predikant niet begreep. Er was bepaald niets wat ten nadeele van den molenaar sprak, en toch scheen er op het huis een vloek te rusten en werd de oude man alom geschuwd. Steeds had hy kalm voortgeleefd, slechts eenmaal was hij in een proces gewik- Men beeft Joe Chamberlain al voor veel uitgemaakt, maar voor onbeduidend moesten de schriftkundigen hem nog uitschelden, zegt de Haagsche Courant. Een sprekend karakter was toch volgens hen in Joe's handschrift ver geefs te zoeken. De wil bleek zwak, er is geen kracht, ook geen spoor van een sterkeD, persoonlijken trek. Op vliegendheid, twistzucht, behoedzaam heid, middelmatigheid vallen sterk op, ook huichelarij. Aanleg tot harteiykheid is er niet, eigenschappen van hoofd en hart evenmin. Te zamen genomen, duidt het handschrift dat van iemand aan, die beschikt over een groote mate van listigheid, doch die de verbeeldings kracht en den moed mist, groote plannen uit te voeren. „De „Daily Mail", waarin dit lieflijke karakterschetsje voorkomt, informeerde ook bjj andere specialiteiten. Wij hooren aldus nog andere karaktertrekken van den heer Chamberlain uit schedel, ge laat, hand en sterren lezen. AFRIKA. Lord Roberts staat volgens een bericht uit Kliprivier van gisteren reeds achttien mijlen van Johannesburg en de troepen van French en Hamilton schijnen met den vijand op tien mijlen links van het hoofdleger met de Boeren slaags te zijn. De Boeren moeten weer geen weerstand geboden hebben aan het voortrukken van Roberts, want zij gaven de eene na de andere stelling prijs. Dit stelsel schijnen ze echter, zooals men hierboven ziet, toch niet ten opzichte van French en Hamilton te volgen. Het bericht van Reuter dat het gerucht liep dat French Johannesburg zou bin nengerukt zijn, is niet .bevestigd. Waar de Boeren eigenlyk stand zullen houden, is nog niet bekend. Volgens Daily Mail zal dat zijn in de Gratansbergen, ten noorden van Potchefstroom, waar 3000 Kaffers reeds bezig zijn met loop graven aan te leggen. Alle beschikbare troepen zijn er reeds heengezonden en naar het gerucht loopt zouden niet,minder dan 160,000 kisten met dynamiet liggen te Zuurfontein naby Johannesburg,gereed om de mijnen en de hoofdgebouwen van den Rand in de lucht te lateu vliegen en Fransche en Duitsche ingenieurs plannen opmaken om de Engelsche troepen met dynamiet een onvrijwillige luchtreis te laten maken. Het blijkt nu dat Botha zijn stellin gen aan de Vaal prijsgaf omdat hij ze onhoudbaar achtte en zijn zwaar geschut naar Pretoria overbracht, en het blijkt ook dat Lord Roberts zijn zoogenaamden zegetocht onder zoo weinig bezwaren mogelijk volbrengt. De Times zegt dat de Boeren rond Mafeking nauwkeurig op de hoogte waren van Mahon's en Plumer's bewegingen tot ontzet van de stad, maardat Mahon's omweg naar het westen de Boeren fopte. Hetzelfde blad verneemt uit Louremjo- Marques dat eene ware exodus van vreemdelingen uit Transvaal begonnen is. De Duitsche en Fransche mailbooten blijken niet in staat te zijn al de vluch telingen te kunnen opnemen. Ook zouden de Kaapsche opstandelingen die bij de Boeren dienen, naar Europa wenschen te vluchten. De ratten zouden dus het zinkende schip verlaten, een verschijnsel dat zich trouwens wel eens meer voordoet in de wereld. We krijgen zoo al het denkbeeld keldmaar, lieve deugd, wie procedeert wel niet eens in zijn leven. Hij had bet proces gewonnen, en zijn tegen partij, een boer uit de buurt, was er min of meer kindsch door geworden dat kon hij niet helpen. Daarop kwam de geschiedenis met zijn zoon. Juist hoorde Hartman de naburige torenklok elf uur slaan en daarop een haastig kloppen aan de voordeur. Daar zijne vrouw reeds te bed was, nam hij de lamp op en ging zelf open doen. Een meisje stond buiten en toen het licht haar bescheen, zeide hij ver wonderd „Mijn hemel, Grietje uit den molen Wat is er, kind, kom binnen." Het was de dienstmeid van Mertens die alleen met de beide oude lieden het eenzame huis bewoonde. Het meisje was blootshoofds en droeg een rooden omslagdoek om de schou ders. Zij streek zich het verwaaide haar uit het gelaat en stamelde buiten adem dat de zaak der Boeren reddeloos verloren is en daarom is het ongetwijfeld de Engelsche censuur, van wie wy deze Jobstijdingen hebben, te doen. Toch ia de ontmoediging bij de Boeren zelven zeker niet algemeen, want Botha heeft weer steun gekregen van verschillende commando's, die in de buurt van Lange- nek teruggekeerd zijn om het Buiier lastig te maken. In het Kaapland bly ven de Hollandsch- gezinde Boeren gelooven aan het succes der Boeren. Zij beweren dat Roberts in den val gelokt is. Toch, hoe hachelijk het er voor de Boeren uitziet, Engeland zal het heugen dat het den oorlog met Transvaal is begonnen. Het heeft 8maanden van onophoudelijke gevechten, met ontzettende verliezen van menschenlevens en materieel en een uitgaaf van duizend millioen gulden gekost voor het machtige Engeland er in kon slagen het grondgebied .van de de kleine republiek te overschrijden. En nog is in den wederstand van Transvaal het laatste woord nog niet gezegd. De geschiedenis heeft zelden zulk een heldenstrijd te boeken gehad. Als het recht bezwijkl yoor het ruw geweld, is de roem voor de overwonnenen, de schande voor de overwinnaars. Men zal zich herinneren dat comman dant Piet De wet den 16en dezer zicb op zekere voorwaarde met zijn comman do'saande Engelschen wilde onderwerpen, nl. dat men zijn troepen vergunde naar hunne haardsteden terug te keeren. Lord Roberts eischte echter onvoorwaar delijke overgave, waarop de onderhan delingen afsprongen. Uit Mafeking schrijft men dat de veldcornet, die den aanval van den commandant Eioff op Mafeking niet sieundemaar zich terugtrok, aan Eloff een brief van sympathie schreef na diens gevangenneming. Eloff ant woordde hem dat hij hoopte„dat de duivel zijne ziel mocht hebben en zijn lichaam eens in de hel mocht branden." Een Fransch blad deelt mede dat de Amerik. regeering die van Transvaal zou aangeraden hebben zich aan Amerika over te geven. De Amerikaansche maakt zich sterk om persoonlijke vrijheid voor de Boeren, het behoud hunner goederen en kwijtschelding van straf voor het deelnemen aan den oorlog te verkrijgen. President Kruger zou echter beslist geweigerd hebben zich aan dezen voorslag te onderwerpen, maar de afgezant Fischer zou hem aan geraden hebben zich er bjj neer te leggen. BELGIE. De parlementsverkiezingen hebben niet aan de hooggestemde ver- wachtingen van de liberale partij beant woord, die wel is waar bijna geheel uit de Kamer verdwenen was en er nu eene groep van 35 leden zal vormen, maar zich voorgesteld had de clericalen te zullen verdringen. Integendeel is de uitslag zeer gunstig geweest voor dezen daar haar meerderheid nog altijd een 20tal stemmen bedraagt, terwijl gerekend werd op 8 of 9 stemmen. Alleen slechts in het district Antwerpen zijn de liberalen voorspoedig geweest. Zij rekenden op drie zetels, maar krijgen er vier. Ook een soci alist werd gekozen,zoodat de clericalen van elf tot zes gedaald zyn. De radicalen hebben ook veel verloren, evenals de christen-democraten, die in geheel België slechts over éen zetel beschikken. „Och dominee, ik heb zoo geloopen, geheel alleen bij nacht door het bosch. Of u dadelijk wilt komen, myn meester ligt op sterven." „De molenaar „Ja, hjj zendt mij tot u." „Hoe is dat zoo plotseling gekomen 7' Zij keek schuw em„Een ongeluk, domineeHij is zonder licht in den keider gegaan en daar gevallen. Hij zegt, dat sen groote spijker hem in de borst is gedrongen." De predikant trad in de kamer, zette de lamp op de tafel en zeide, het meisje daarop goed opnemende „Gij hebt geronnen bloed in het ge zicht I Zij greep er verward naar en ant woordde gejaagd „Ik ben onderweg tegen een boom geloopen, het was zoo duister. Van de clericalen zijn de voorij per3onen - kopstukken zou gelgië zeggen herkozen. FRANKRIJK, in de Kamer eine interpellatie gehouden preyfus-zaak. Minister De Galliffet zij gelegenheid te herinneren verklaringen, die hij in den Sen: afgelegd en tot de betuiging dat 5peet dat sympathie is uitgesprol kapitein Fisch. Het leger, 2 minister, heeft zich voor vijfti eeD avonturier laten opdringen zich geen andere laten opdringer terWaldeck Rousseau verwekte ee l,y de rechterzijde en de natio door zijn verklaring dat de brie <j0or Tomps zijn geschreven, veilheid van een officier zyn uitg Eene motie ten gunste der r| werd met 293 tegen 246 stemn genomen. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. De minis buit. zaken, de heer De Beauforl| heden de derde conferentie internationaal privaatrecht en het grootsche streven om in nationale verhoudingen de b< van recht en rechtvaardighek nemen. Tot voorzitter werd gel Staatsraad mr. Asser die er op de staten ten aanzien van het recht alle overwegingen van belang ondergeschikt maken handhaving van het recht. - TWEEDE KAMER. De I Siyrum als lid toegelaten. Bij de over de ontwerpen op de macht en de voogdij is na ove den heer Lohman, alleen pei aansprakelijkheid voor gestichtei ders aangenomen voor zoover uitgeoefend wordt. Met 42 teg< werd gehandhaafd de bevoegc vrouw om voogdij niet aan ti De ongehuwde voogdes die hi ontslag bekomen uit de vo< ouderlijke wetten zijn afgeha eindstemming geschiedt later, sectieonderzoek afloopt komt V behandeling de wijziging de onderwijswet. Dinsdag 5 Juni g gadering. Opstand in Chin TIENTSIN, 28 Mei. Men vi de veiligheid van verscheidene families, wier teruchtocht Boxers bij Sjan-Sintien is af| g-Tai is door Boxers in Vele zendelingen zijn gemeenschap afgesneden met gische ingenieurs. Aan den Peking-Hanhow is taal noc vernomen. Oorlog in Zuid-Aft: PRETORIA, 28 Mei. Zeerus 4e Engelschen bezet. Een ste Penmacht rukt op Lichtent| KAAPSTAD, 28 Mei. Men dat French de Boeren tusschen I Boksberg heeft afgesnei Oranje-Vrijstaat is heden for annexeerd. Zeetijdingen Hedenmorgen binnengel Eogelsche sloep „Lord Tenny Bonden met een lading machir de Maatschappij de Schelde. Wordt vervolgd.).) Dinsdag 29 Mei 1,47 Spri Woensdag 30 2.23 Donderdag 31 2.57 Vrijdag 1 Juni 3.81 Zaterdag 4,02 Zondag 4,34 «aandag 5,16

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2