Is Min MM. 'S. ode Woensdag- 30 Mei EKslanUe berichten. JSo. 126 38e Jaargang. 1900. ital. ïen. i j es. slechts geheel FgUILLETQ U. itL. Irten. H. C. A. 13. aangebo- en goed 1ST BUS3 v.v b 50 5 55 arktTtD 30 1 15 i 55 7 45 t Vlisein* rkdagen [l 20 2 5 50 8 36 egheui. 37. 1.18, i.9, 7.35, 4. 9.25 .38, 4.32, 29. 8.10 '.45. NST. 7-7 50 10 40 - 220 5 20 30 7 10 0 10 30 1 20 1 40 110 4 30 30. 20 b) bblf) Of) ken» «Q ele eD gstation VLissiidscne courant. Pry s per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnement»-Advertetitiën op zeer voordeelige voorwaarden. Salarissen der onderwijzers. Volgens eene nadere lezing heeft minister Borgesius tot de afgevaardigden der colleges van Burgemeesters en Wet houders en van de onderwijzersvereeni- gingen, die tot H. M. de Koningin adressen hebben gericht tot verbetering van de onderwijzerssalarissen, gezegd dat de verbetering van onderwijzerstracte- menten en de verzekering van weduwen- pensioen zoo spoedig mogelijk aan de orde zullen worden gesteld. De commissie uit de onderwijzers heeft den indruk gekregen dat „van deze regeering, zoo de omstandigheden het toelaten, een ernstige poging zal uitgaan, om althans eenige verbetering te brengen iu den financieelen nood der onder wijzers." Dit voorzichtig gestelde antwoord geeft •wel geen aanleiding tot groote verwach tingen. Eene bedenkelijke wijziging in de Kieswet. De tegenwoordige kieswet bepaalt dat woning- en huurkiezers zich moeten aanmelden,zoo zy op de kiezerslijst willen komen, niet omdat dit op zichzelf wen- scheiyk is, maar omdat de administratie anders niet weten kan, wie in de termen der wet vallen. De Nederlander zegt omtrent de wijzi ging daarin door den minister van binn. zaken gebracht, n.l. dat genoemde rubriek van kiezers zich niet meer behoeven aan te geven,maar ambtshalve op de kiezers lijst geplaatst zullen worden, het vol gende „Er moeten meer kiezers komen het „volk" dat niet stemmen wil wil het. De Grondwettelijke bepaling echter is reeds zóó ver mogelijk uitgerekt trekt men nog sterker aan artikel 80, dan scheurt het weer. En aan Grond wetsherziening durft men ook niet aan. Wat te doen in dezen nood Men moet, dit staat vast, den kiezers de moeite sparen om zich aan te geven. Maar men zal hen ambtshalve op de kiezerslijst plaatsen. Immers is het kiesrecht kiesplichthet gaat maar niet aan, de uitoefening van het kiesrecht afhankelijk te maken van het goedvinden der ingezetenen. „De kiesbevoegdheid mag niet volgens individueel verlangen al of niet ontstaan. Het geldt hier niet ten gunst, aan zekere categorie van burgers te verleenen, maar toekenning 'an een publiek-rechteriljke functie in het algemeen belang." Uit het Hoogduitsch DOOR F. J A C O 11 s i: A. 3.) In do woonkamer,'wier ramen zorg- 'uldig gesloten waren, zat een oude ®an bij eene gedekte tafel te rooken. zi)n geel, verwelkt gelaat was niet '"vriendelijk, maar zeer ernstig en teorgd. Hij stond op, reikte den jongen ftan de hand en zeide „Welkom hier 111 huis, waarde zoonDaarop vervolg- ?e by, met iets scherps, iets angstigs 1,1 hen toon Sluit de huisdeur, Anua. Doe het Maar hoe zal dat dan geschieden Zal dan de administratie onderzoek doen naar het bedrag van loon en huur Neen. De verhuurders en de patroons zullen het werk doen I Wat voor de administratie te druk is, en wat de nieuw te scheppen kiezers zelf niet willen verrichten, dat wordt opgelegd aan patroons eu werkgevers. Dezen zullen aan de administratie de noodige gegevens moeten toezenden. Met welk recht een mensch, die een huis verhuurt of iemand in zijn werk neemt, kan verplicht worden aan de administratie de gegevens toe te zenden om den huurder of arbeider te plaatsen op een kieslijst, die met het verhuren van huizen of het beoefenen van een ambacht in geenerlei velband staat, ziedaar een raadsel, dat wij niet kunnen oplossen. Alleen dit weten wij, dat de verhuur ders en patroons, die niet of niet be hoorlijk voldoen aan de verplichting om de ingezetenen aan hun kiesrecht te heipen, met 100 boete kunnen gestraft worden. Ziedaar de vernuftige oplossing van het raadsel, hoe men dezen ingezetenen, zelfs tegen hun wil, kiesrecht kan be zorgen, zonder hun eenige verplichting op te leggen of hun vrijheid te belem meren. De last wordt overgebracht op de patroons en verhuurders. O heerlijke radicale gerechtigheid Betooging voor de Ongevallenwet, De meeting Zondagmorgen te 's Hage belegd door Nederl. werklieden om te betoogen voor de Ongevallenwet, genoot een overtalrijk bezoek. Uit Delft waren 500, uit Botterdam 1300 mannen over gekomen om daaraan deel te nemen. De heer Verdorst, voorzitter van het comité, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Hy kon mededee- len dat op eene kleine uitzondering na, alle arbeiders-organisatiën van Neder land, uitgezonderd zij die op eigen ini tiatief geadresseerd hebben, vertegen woordigd waren niet minder dan 40,000 arbeiders. Gesproken weri op het veld door F.Mol, C. A. de Klerk, mej. E. Vos en daarna door A. H. Gerhard en de Kamerleden Heidt (ter vervanging van den heer Schaper) en ar. Troelstra, die allen wezen op het groote belang dat de werk man heeft bij het tot stand komen der Ongevallenwet, die hoe onvolmaakt ook, toch de sympathie van den arbeidenden stand verdient en het waard is dat de arbeider met kracht en kiem opkomt dadelijk, kind Stein keek het meisje verbluft aan. De predikant vervolgde „Gjj hebt dus mijn brief ontvangen en er toch met niemand in Hagenburg over gesproken?' „In Hagenburg? Neen! Maarwaarom?" „Dan is het goed." De oude heer maakte een ongeduldig gebaar, als om het gesprek af te breken, ging b|j de tafel zitten en noodigde Stein uit ook plaats te nemen. Anna bracht zelve de spijzen uit de keuken aan het scheen alsof vader en dochter de eenige bewoners van het huis waren. „Zorgt gy alleen voor de huishouding?" vioeg Stein, met een ongeloovigen blik op de blanke handen van zijn behoor- lyke beminde. „Wy hebben ons dienstmeisje naar hare ouders gezonden," viel Bode schie lijk in. Zij komt morgen in den voor middag terug." Stein zweeg. Hij gevoelde, dat niet om haar verwerping door de Eerste Kamer tegen te houden. Na deze redevoeringen, die daverend werden toegejuicht, werd de volgende motie eenparig als aangenomen ver klaard „De nationale meeting gehouden den 27n Mei 1900 te 's-Gravenhage, byge- woond door 115 afgevaardigden ver tegenwoordigende 45 vakbonden en zelfstandige vereenigingen als (volgen de namen), bijgewoond door 287 afge vaardigden van een groot aantal af- deelingen van genoemde bonden en vereenigingen van bestuurdersbonden en van afdeelingen van den „Algemeen Nederlandschen Diamantbeweikersbond» en dus sprekend uit naam van een groot deel van hel Nederlandsche volk. „Kennis genomen hebbend van het ontwerp van wet getiteld „Ongevallen wet 1900", zeoals dit door de Tweede Kamer der Slaten-Generaal is aange nomen „Gehoord de besprekingen op boven genoemde meeting. „Geeft als haar oordeel te kennen, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal zou handelen in strijd met de belangen van een groot deel des Nederlandschen Volks, zoo zij dit ontwerp van wet Diet aannam, en verzoekt mitsdien uw college met den meesten aandrang, het daaiheen te willen leiden, dat dit ont werp aangenomen worde." Daarna werd de optocht gevormd om deze motie naar de Eerste Kamer te brengen. Het duurde drie kwartier eer men hiermede gereed was. Vooraf gingen een dertigtal wielrijders der politie. Daarna volgden het Haagsche Vakcomité en het Diamantbewerkers Fanfarekorpsen daarna de onafzienbare reeks vereenigingen, die uit Rotterdam voorop. De stoet was om stuwd door duizenden, men bewoog zich echter in de beste orde. In de naby'heid der kerken werd volgens afspraak de muziek gestaakt, en het volk, zegt de verslaggever der Haagsche Ct., werkte zelfs zoozeer mede, dat het zich daar op een wenk van den hoofdinspecteur van zingen onthield. Aan het gebouw der Eerste Kamer werd de orde gehandhaafd door den hoofdcommissaris, den heer Versteeg, en den commissaris Dietz. Toen tenslotte alle banieren voor het Senaatsgebouw stonden en inmiddels eenige muziekstukjes waren uitgevoerd, overhandigde de secretaris van het comité de motie aan den kamerbewaar der der Kamer, die by aankomst van den stoet reeds aan den ingang stond, hem verzoekende, het stuk te willen overhandigen aan den voorzitter. Nadat het comité zich van zyn op alles in den haak was, dat zy door iets gedrukt werden, wat men voor hem verborgmaar hij wilde hunne bekom mernis niet door nieuwsgierigheid nog vermeerderen. Onder het eten werd de oude heer wat opgeruimder, maar nauwelijks had hij gedaan, of hy nam, op de klok ziende, zyne pijp en zeide „Gij lieden zult elkander nog veel te zeggen hebben; ik ga naar mijne kamer. Het is half twaalf. Anna, vergeet niet, dat Stein morgen weer vroeg weg moet. Dat was nu toch wat al te erg. Nauwelijks had de oude heer de kamer verlaten, of vol onwil barstte Stein uit „Uw vader behandelt mij als iemand, voor wien men zich schaamt," zeide hij opgewonden. „Niet alleen, dat ik als een dief bij nacht moet komen, dat men de meid wegzendt, opdat niemand verneme dat ik mijn meisje bezoek, maar ik zal ook vóór dag en dauw moeten heengaan." Anna deed haar best om hem te be dracht gekweten had, beklommen de voorzitter en het Kamerlid Nolting een vensterkozijn en spraken nog een kort woord tot de manifestanteu. De voorzitter dankte allen, die tot het welslagen van deze grootscbe betoo ging hadden meegewerkt, en inzonder heid de politie voor haar flink en beleidvol optreden. Verder werd nog wat gespeeld en gezongen. Mr. Troelstra herinnerde aan den lof tot de politie gericht en vond daarin aanleiding om de menigte er op te wijzen dat de nachtdienst begon voor de agenten, die even goed proletariërs zijn als zoovelen. Hij meende dus dat geen betere dank aan de politie kon worden gebracht dan het nu hierbij te laten en naar huis te gaan. Hieraan werd voldaan en binnen weinige minuten was de stilte op het Binnenhof terug gekeerd. Eerste Kamer. De afdeelingen dezer Kamer zijn giste ren na afloop der openbare vergadering bijeengekomen tot onderzoek van de Leerplichtwet en alle andere ontwerpen behalve de Boterwet, waaromtrent nog zal worden beslist of zij ditmaal in de sectiën aan de orde zal komen. Morgen is voor de openbare vergade ring de Ongevallenwet aan de orde, maar vooraf zal het ontwerp tot wijzi ging van de personeele belasting (afloo- pende remissie voor vergunningen) in beraadslaging komen. De afdeelingen van de Eerste Kamer benoemden gisterenmiddag tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende den leerplicht, de heeren: van Weideren Rengers, van Nierop, van Boneval Faure, Melvill van Lynden en Alberda van Ekenstein; het waterstaatsbestuur en het spoorwegvervoer met beperkte snelheid de heeren Rutgers van Rozenburg, van Alphen, van Swinderen, van Asch van Wijck en Vlielander Hein. Tweede Kamer. Het voornemen bestaat voor het geval de werkzaamheden in de afdeelingen der Tweede Kamer Donderdag mochten afloopen, tegen Vrijdag voor openbare beraadslaging aan de orde te stellen het wetsontwerp tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs (vergemakkelijking der toelating van vreemdelingen op de universiteiten), op de behandeling, waar van de heer Drucker heelt aangedrongen. Onze Koninginnen bevinden zich in goeden welstand; zij genieten nu te Schwarzberg van veel zachter weder. In het laatst dezer week brengen H.H.M.M. daren. „Wees niet boos, lieve," zeide zij vleiend, „ik begryp uwe gedachten. Maar ik mag u niet zeggen waarom myn vader zoo handelt. Geloof my, hij is zeer met u ingenomen en verheugt zich in ons geluk, en als het maar eerst October is, wordt onze verloving publiek en zal alles goed gaan." „Die ellendige October," antwoordde Stein hoofdschuddend, „wat hebben wy daarmee te maken?" Het meisje sloot zyne lippen met een kus. Zij hadden elkander veel te zeggen en de tyd vloog om. Buiten woedde de storm met vernieuwde kracht en rukte aan de vensters. Anna kreeg het koud; zij stond op om zich een omslag doek te halen, maar keerde lachend terug, zeggende „Wat kan men toch vergeetachtig zijn. Herinnert gy u mijn rooden, ge- haakten omslagdoek nog?" „Zou ik niet? antwoordde hij leven een bezoek aan den groothertog van Saksen Weimar op den Wartburg. De extratrein waarmede de Koningin nen op 5 Juni a.s. uit het buitenland terugkeeren, zal dien dag ten 6,42 des avonds aan de halte Soestdijk der Ned. Centraal spoorwegmy. aankomen. Een extratrein ten dienste van H.M. stalde partement loopt dienzelfden dag des morgens van den Haag naarBaarn. Mr. H. P. Marchant, een der twee Kamercandidaten in Deventer, is Yoor de kiezers opgetreden. Daarbij bleek dat hij geheel de nieuwe richting der liberale partij is toegedaan: de Staat moet z.i. tusschenbeide komen waar de zwakke door den sterkere wordt onderdrukt. Mejuffrouw Slot, hoofd van den ver plegingsdienst der naar Zuidafrika uit gezonden tweede ambulance van het Ne derlandsche Roode Kruis, kwam eergister middag in den Haag aan. Hoewel vanwege het hoofdcomité geen officieele ontvangst plaats had, was de secretaris, de heer J. Vervloet, ter ver welkoming op het Hollandsche spoorstation aanwezig. Mej. Slot zal eenige dagen bij haar familie in den Haag doorbrengen om daarna hare werkzaamheden als di rectrice van het zusterhuis te Meerenberg weer te hervatten. Vlissingen, 89 Mei. Voor Cronjé en zijn medegevangenen is bij het damescomité te Middelburg tot dusver aan giften ontvangen f2604,56, benevens een groot aantal goederen. Met ingang van 1 Augustus is de opzichter van den waterstaat 2e Id. L. Kooreman van Venlo naar Hansweert verplaatst. De klerk der posteryen en telegrafie 2e kl. A. Reimeringer is van Ter Neuzen naar DoDgen verplaatst. Men schrijft ons Voor de 100 plaatsen voor kommies der Byksbelastingen hebben 429 solli citanten zich aan het examen onder worpen. Reeds 38 van die 100 zyn tegen 1 Juni a. s. aangesteld, waaronder 2 uit Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel, n. 1. D. C. van der Hooft, uit IJzendyke, (standplaats Bucpben) en A. Sonnevtjlle, uit Groede, (standplaats Gennep). Men meldt ons uit Overslag Gisteien benoemde de Raad tot on- derwyzer den heer Fl. Th. van de Putte, van Axel, die by het laatst gehouden dig. „Gy droegt hem immers in Beriy'n op den eersten avond, dat ik u naar huis bracht. Hy kleurde zoo goed by uw donker haar; ik geloof, dat die doek bet mij heeft aangedaan." „Dank je voor het compliment! Ik wilde hem juist omdoen, en toen viel my in, dat ik hem heden voor acht dagen heb weggegeven." „Hoe jammer!" „Hy werd oud, maar ik zal voor u een nieuwen haken, als hy u zoo bevalt." „En wie is de gelukkige, die hem gekregen heeft?" „Een arm meisje; het dient in den molen in het dal." „In den molen in het dal? Wat hebt gy met dat beruchte huis gemeens?" Anna schudde het hoofd. „Och beste, het huis is minder be rucht, dan wel ongelukkig. Gy schynt er reeds van gehoord te hebben?" Ja, door Hartman." „Die is al te streng, hy beeft ongelijk. Ik ken do lieden sinds langzy behoo-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1