Gemengd N i eu ws. BufalaiUe öerici) mmm Gekozen, zal hy geen kind kwaad doen. Het ministerie zal plezier van hem beleven. De Roomschen behoeven niet bang voor hem te zijn. Het is lang zoo kwaad niet, als hy er naar het pers- portrait uitziet. Nu, die passiepreek van Reintje ken nen we. Gelukkig bestaat er geen oogenblik vrees, dat onze vrienden in het district Deventer er door van de wijs zuilen raken. Principieeler ware het stellig geweest, zoo ze met een eigen candidaat waren uitgekomen, of althans met andere Christelijke partyen een kenteekenende candidatuur hadden gesteld. iNu dit geschied is, blijft hun geen andere uitweg open, dan om als één man op Marchant te gaan. Men trekt dan op, niet om zelf den zetel te veroveren, maar om althans, door een min bedenkelijk man, den Grootmeester der anticlericalen te weren. Sterftecijfers. Blijkens 'de statistieke opgaven van de sterfte in de groote steden van Neder land over bet jaar 1899 waren in dat jaar wederom Leeuwarden en Amster dam onder de gunstigste verhoudingen en Maastricht en 's Hertogenbosch onder de ongunstigste. Er zijn namelijk in dit jaar op 1000 inwoners overleden in Leeuwarden 15,51, Amsterdam 16,86, Groningen 17,39, 's Gravenhage 17,44, Haarlem 17,55, Leiden 17,92, Utrecht 18,32, Arnhem 19,09, Dordrecht 20, Rotterdam 20,58, Maastricht 22,61 en 's Hertogen bosch 26,24. De groote sterfte te 's Hertogenbosch werd wederom veroorzaakt door de enorme kindersterfte. Daar stierven toch, op eene bevolking van 30,755 zielen, niet minder dan 291 kinderen beneden het jaar, tegen b.v. 81 te Leeuwarden, dat meer bevolkt is. Zelfs was het aantal sterfgevallen beneden liet jaar te 's Hertogenbosch grooter dan in de steden Groningen en Haarlem die meer dan twee maal zooveel inwoners tollen als 's Hei togen bosch. Na 's Hertogenbosch is de kindersterfte het grootste te Maastricht, waar op eene bevolking van 34,362 inwoners 258 kinderen beneden het jaar gestorven zijn. Het aantal personen, die een leeftijd boven de 80 jaar bereikten, was groot, zoo o.a. te Amsterdam 516, Rotterdam 335, 's Gravenhage 267, Utrecht 125,enz. Voor de Boeren. Bij de Nederlandsche Zuid-Afr. Ver. is tot nog toe ingeschreven en ingekomen tot een bedrag van f 1,171,062,57. Naar Het Centrum meldt, wordt de toestand van het Kamerlid dr. Everts in de laatste dagen steeds bedenkelijker en vreest men het ergste. uitvoering van deze werken zal de My. in eigen beheer doen. Eene werkelijke verbetering is aan gebracht door het plaatsen op den Noordzeeboulevard van af de stad tot aan de sociëteit „Unitas" van eenige lantarens, die dus voortaan dat schoone waudelgedeelte zullen verlichten. Het s.s. Zeeuwsch-Vlaanderen, van den Prov. Stoombootdienst, heeft het defect aan de wielen hersteld en is weder in den dienst opgenomen. Met Pinksteren zullen een aantal Bel gische plezierreizigerseen bezoek biengen aan Middelburg enVlissingen. Een muziek korps uit Gent zal te Middelburg een matinee musicale in het Schuttershof geven. Vlissingen, 38 Mei. De door de Kon. Mij. „de Schelde" op 19 Mei jl. gehouden aanbesteding tot het bouwen van een woning voor den hoofdopzichter van fortificatiën en drie andere woningen is niet gegund. De beek geen water genoeg. ,'tls of de dood hier woont," dacht Stein huiverend, maar meteen vernam hy teekenen van leven; vreemde, onaan gename klanken troffen zijn oor. Het waren langgerekte klaagtonen, meest die eener vrouw, somwijlen ook van een man, eu daar tusschen het jammeren van een jeugdig wezen. Daarop werd het eensklaps stil. Stein vatte zijn stok vaster in de hand hy was niet vreesachtig, maar deze vreemde geluiden, in zulk een beruchte omgeving, deden hem toch onaangenaam aan. Hy wilde er echter meer van weten en naderde den molen tot op twintig, dertig pas. Toen sprong plotseling een groote wolfshond uit het huis op den weg en plaatste zich huilend en blaffend tegenover hem. De hond huilde en hield den eenen voorpoot hoog op, alsof die gekwetst was. Toch zou het al te dol zijn, om met het krachtige en blykbaar woedende dier een stryd te beginnen, zoodat Stein staan bleef en luide riep: Naar wy vernemen zal de heer C. P. I. Dommisse, gemeente-archivaris van Vlis- singen, trachten uit te geven een ge schiedkundig werk, getiteld: Dn geschie denis van de Westpoort te Vlissingen en der in een harer torens gevestigde Oudheidskamer in verband met de his torie der stad. De inhoud van het uit te geven werk zal bestaan uit I. Inleiding, bevattende a. een voor woord b. iets over het ontstaan van Oud- en Nieuw Vlissingen, c. een tijdtafel van belangrijke feiten uit de geschiedenis van Vlissingen. II. De Westpoort. a. het historische verleden; b. de bouwvorm, en c. de ver schillende bestemmingen d. een bezoek aan den gerestaureerden Westpoorttoren. III. De Oudheidskamer, a. aanleiding tot de oprichtingb. opening ten raad- huize; c. Willem van der Os; d. een bezoek aan de oudheidkundige verza meling e. de opening in den Westpoort toren of zoogenaamden gevangentoren en eene bijlage. Voorts, voornaamste bezienswaardigheden van de Oudheids- kam ei'. Het boek zal worden uitgegeven in royaal 8o formaat en geïllustreerd wor den met verschillende .teekeningun van de Westpoort uit vroccrer en later tijd en voorzien zijn van dc. portretten van Philips van Bourgondië, Heer van Vlis singen van wijlen den heer W. van der Os en van den heer H. P. J. Tutein Nolthenius. Het werk zal verschijnen in afleve ringen ad 20 cents per aflevering. Wij hopen dat waar Vlissingen behoefte heeft aan boekwerken over haar histo risch verleden, de V.issingers vooral zullen toonen, dat zij dien arbeid op prijs stellen en alzoo de uitgave van dit belangrijk historisch werk doen slagen. Bij kon. besluit is met ingang van 10 Juni, aan den bureelambtenaar der posterijen en telegrafie 3e kl. W. A. Laurens jr.,te Middelburg, op zyn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Aan het programma van de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland op Woensdag 13 Juni a.s. en van de tentoonstelling op 14 Juni te houden door de afdeeling Kruiningen, is het volgende ontleend: De algemeene vergadering zal plaats hebben des voorm. 10 uur. Onder de te behandelen punten „Roep den hond terug!" Geen antwoord. Hij riep nogmaals en nogmaals. Het beest legde zich brom mend neer, maar week niet van de plaats. Eindelijk maakte Stein rechtsomkeert wat ging het hem ook aan. Spoedig kwam hij op de heide. De nachtwind stak ipeer en meer op, maar dat had zyn go de zijde; de wolken werden uiteengejaagd en de maan scheen daardoor helderder. Nu kon hy ook in de verte den beukenboom zien, waar zyn weg rechts voorbij voerde. Toen hij naderbij kwam, bemerkte hij bij een boom een man, die er als zoekende, om heen liep. Dat was iets vreemds, zoo laat op den avond op de uitgestrekte, eenzame heide. Als iemand ons op den gewonen weg tegenkomt en wij zyn rustige, be daarde schreden hooren, is dit bemoe digend. Men wenscht elkander goeden avond en vervolgt kalm zijn weg. Maar hier wat had die man bij den boom te $oen? Juist bij den boom, waar komt voor: „Het is wenschelijk een gedeelte der gelden die in deze provincie door ryk en provincie worden beschikbaar gesteld ten behoeve der verbetering van den veestapel, te ge bruikte tot hei aanmoedigen van de oprichting van stierenvereenigingen." In te leiden door den heer I.G. J.Kakebeeke te Goes. Donderdag 14 JuniTentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, pluim gedierte, landbouwwerktuigen enz. Ten half 10 ure zal een vergadering gehouden worden van de afd. Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek. Ten 12 ure op het tentoonstellingsterrein extra kouring van paarden ter opname in het N. P. S. De kersenboomgaarden op Zuid Beveland beloven dit jaar een goeden oogst. Op de begraafplaats te Oostburg werd destijds door de officieren op het graf van kolonel Joseph Ledel, die by de Belgische onlusten het opperbevel over de troepen in dit district voerde en den 17 Juni 1833 alhier overleed, een een voudig maar net gedenkteeken geplaatst. Dezer dagen nu, is door zijn zoon, den gepensionneerden generaal Ledel, aan de gemeente f 500 geschonken, om voor de rente van dit bedrag het gedenkteeken behoorlijk te kunnen onderhouden. Men schrijft ons uit Oostburg Gisteren middag, 27 Mei, hield de liberale kiesvereeniging in het voormalige 4e district van Zeeland te Oostburg, in het café „De Eenhoorn," eene alge meene vergadering, waarin behandeld werd de in de vorige vergadering aan gehoudene circulaire der Liberale Unie. Aanwezig waren 32 leden. Na de gewone we kzaamheden opende de voorzitter de gelegenheid tot bespreking der be kende circulaire der L. U. Hieraan na men verschillende personen deel, en werd na eene aangename discussie de volgende motie met algemeene stemmen stemmen op 1 na aangenomen „De vergadering, van oordeel dat het wenschelyk is zoo spoedig mogelijk te komen tot,„Invoering van algemeen kies recht voor mannen, meent echter dat grondwetsherziening niet raadzaam is zootang het programma der tegenwoor dige regeering niet is atgewerkt, en wenscht zich voorals nog niet uit te spre ken omtrent het kiesrecht van vrou wen." Daarna stelde het bestuur de navol gende motie voor, dat de Ongevallenwet zoo spoedig mogelijk in werking zou treden. Deze motie werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. In de plaats van de heeren Meijer en van Ham, die in de laatst gehoudene ver gadering benoemd zijn als bestuurslid, doch daarna voor die benoeming hebben bedankt, werden gekozen de heeren P. A. de Jong, te Oostburg, en de heer Hoestra, te Biervliet. Te Batenburg heeft men dezer dagen in de weide van de weduwe J. Scherff, de moeder van den moor denaar M. Scherft' uit Appel tem, drie stuks vee dood gevonden, zonder da men de oorzaak van dien dood heeft kunnen vaststellen. hy langs moest? Stein woog zijn stok in de hand; hij was zwaar en taai, maar een revolver ware toch beter geweest. Toen hij een hondertal schreden van den boom af was, scheen de vreemde, die tot dusverre bij den stam had ge zocht, hem op te merken. Het scheen, dat by schrikte; hij ging langzaam op den weg toe en bleef er dichtbij staan. Dat was nog al geruststellend, te meer daar hij niets in de hand had, zelfs geen stok. Stein liep inmiddels door en was nu in de nabijheid van den vreemde hij ging hem langzaam voorbij en nam hem goed op. Het was geen innemend gelaat, 't welk hij aanschouwde, het had iets dierlijks, en de vale kleur, welke den gevangenen eigen is ook zijne kleeding was soortgeiyk, als de tuchthuisboeven gewoon zijn bij hun ontslag te krijgen, als hun eigen kleeding ontbreekt. Van 's Hage wordt aan „het Volk" gemeld, dat A. Schouten, pen ningmeester van „de Volharding", is ontslagen en er een tekort van ruim f 35.000 in de kas zou zijn ontdekt. To Amsterdam is overleden mej. Beuner, die als kindermeisje in dienst is geweest bij onze Koningin. Mej. Slot, hoofd van den ver plegingsdienst der tweede Nederl. am bulance, en de zusters Charbon fs-Gravenhage) en Stoffers (Amsterdam) zijn uit Afrika teruggekeerd. De twee kinderen uit de Rem- brandtstraat, Gerard en Cornelia Tege- iaar, zijn Vrijdag-avond 9 uur in de ouderlijke woning te 's-Hage terugge keerd. Bij de commissie tot ondersteuning der werkeiooze diamantbewerkers te Amsterdam is van 12 tot 19 Mei inge komen 2551,09'/s, makende met de vorige opgaven 140,382,08'/2 in het geheel. Naar aan Het Centrum uit Rozen- daal gemeld wordt, is de moordenaar der vrouw te Öud Gastel eergisterennacht ontdekthet is zekere van den Broek, magazijnmeester op een houtfabriek, die met zijne vrouw is gearresteerd. Het Nederlandsche Dagblad meldt Te Oud-Gastel is gearresteerd Jan van der Broek, fabrieksarbeider, op aanwijzing zijnor vrouw, als moordenaar van Picta van-Nispen. en gevankelijk overgebracht. Do goudsmid Dierckxsens te Roosendaal heeft de vrouw herkend, welke de sie raden van het slachtoffer te koop had aangeboden. Uit Leiden wordt gemeld dat H. M. de Koningin bedankt heeft voor de uitnoodiging om bij de maskarade aldaar tegenwoordig te zijn. Aan den nationalen zangwedstrijd door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem uitgeschre ven, zullen deelnemen 33 vereenigin- gen met ruim 2000 zangers. De gemeente Bloemendaal heeft het zeker hoogst zeldzame voorrecht geen armen te hebben, zoodat de rekening van het burgerlijk armbestuur aldaar in het vorige jaar geen uitgaven behoefde te doen. Wie lust heeft ambtenaar ter gemeentesecretarie te Meeuwen te worden moet goed met gemeenteadministratie zijn bekend, van den P.G., ambitieus, accuraat en consciëntieus. Als bij al deze hoedanigheden bezit, bedraagt zijn inkomen. f 100 tot f250. Wij mogen veronderstellen dat er een dolle jacht naar die betrekking zal zijn. Negen personen te Antwerpen, die gehakt vleesch hadden gegeten, van een slager te Berchem gekocht, zijn dien tengevolge vergiftigd. De geneesheeren staan niet voor hun leven in. De slacht offers behooren tot twee gezinnen. In het eene zijn vyf, in het andere vier personen getroffen, waaronder vier kin deren. De justitie doet onderzoek. - In de Engelsche pers is een groote verandering van gevoelen omtrent den in ongenadegevallen Gatacre te bespeuren. Gatacre, aldus wordt gezegd, is niets aan gunst of aan voorname betrekkingen verschuldigd. Hij is geslagen orndat hij nooit meer dan twee en een half bataljon onder zijn bevelen had in plaats van de divisie, waarvan hij in naam het hoofd was. De heer Winston Spencer Churchil, correspondent van de Morning Post, heeft hem te Bethanië gezien. Gebroken, en verplet onder beleedigingen en onrecht, kreeg hij eindelijk zyn divisie en was deelnemer aan den waren veldtocht. Den volgenden dag weid hij ontslagen,terwijl Lord Methuenaan het hoofd zijner troepen De vreemde bewoog zich niet, toen Stein hem zonder groet voorbij ging hij wenddo echter zijn door het maan licht beschenen gelaat ook niet af, en zoo kon de rechter zijne trekken nauwkeurig in zijn geheugen prenten. Ongeveer honderd schreden verder liep de bodem af en bevond zich een groep struikgewas, waarachter Stein ge heel voor den man onzichtbaar was. Hier bleef hij staan en keek door de struiken achterwaarts. Dicht by den beukenboom was eene soort weide, waarop eenige hoopen hooi verstrooid lagen, die door den regen reeds gebruind waren. Over deze treurige, wellicht vergetene overblijfselen van den zomer streek de herfstwind vochtig en koudalleen reeds de gedachte, dat iemand hier wilde overnachten, deed huiveren. En toch scheen die man dat voor nemens te zyn, althans hij raapte het hooi zorgvuldig byeen en begon er zich toen als een hond in te woeien. bleef omdat hij de lieveling is van groote wereld in Londen. Een Engelsch tijdschrift zegt yat koningin Victoria het meest van laven delgeur houdt. De lievelingsbloem van da Prinses van Wales is het viooltje De keizer van Duitschiand geeft dj voorkeur aan de korenbloem, de Czaa> houdt meer van irissen en rozen, zjjnj vrouw deelt in het zwak van ham landgenoot Chamberlain voor orchideeën de koniuginregentes van Spanje geeft' de voorkeur aan anjelieren, de konin» van Griekenland aan witte leliën, dc koning van Italië houdt slechts van roode rozen, zooals zyne vrouw, die overigens ook veel van viooltjes houdt koningin Amalia van Portugal heeft tot lievelinge bloem de roos, de koning van België de azahlia en altijd volgens het Engel sche blad— zou de kleine koningin Wilbelmina al de tulpen van haar land willen geven voor eene enkele bouquet chrysanthemums. Het gerucht gaat dat Mac Einley lijdt aan eene zenuwachtige gedruktheid veroorzaakt door misbruik van tabak. De president, een hartstochtelijk rooker, rookt sedert de bezetting van Cuba in de Philippynen ontzettend veel havaua en manilla sigaren. Dit misbruik is wel verrassend bij een man, zooals Mac Kinley, die het gebruik van wijn aan de tafel van het Witte Huis verboden heeft. Daarom is het niet minder waar dat de zenuwachtige toe stand van den president zijne vrienden en geestverwanten bezorgdheid inboezemt. De k e i z e r i n-w e d u w e levens redster. De keizerlyke vrouw, die eenmaal op Ruslands wel en wee grooten invloed had, de keizerin-weduwe Alex ander III, is in den laatsten tijd meer op den achtergrond getreden, wat haar poiitieken invloed betrefr, niettegen staande zij door haar zoon Nicolaas li, die naar men zegt in het begin zijner regeering zich veel door haai liet leiden, nog altyd afgodisch wordt vereerd. Ook ezaar Alexander III stelde haar raad op hoogen prijs. Eerst onlangs zijn een paar feiten bekend geworden, die wel eenigszins eene verklaring geven van de waarde, die deze vorst aan het doorzicht en de kalmte zijner gemalin hechtte. De keizerin kwam op een ochtend in de kleedkamer des keizers en zag toen op eene tafel een uiterst sierlijk ju weelenkistje staan, dat zij nog nooit had gezien. Zij bezichtigde het aan alle kanten, tilde het eens op en ontdekte toen dat het buitengewoon zwaar was. Als bij ingeving dacht zij toen dadelijk aan een aanslag, liet het kistje in een bak met water zetten en daarop den chef der paleispolitie roepen. Deze onder zocht het voorzichtig en nu bleek het eene helsche machine te be vatten. Een andermaal ontdekte zy in de werkkamer van den keizer een licht gedruisch, dat haar op het denkbeeld bracht dat zich buiten haar en den czaar nog iemand in het vertrek bevond. Met de meeste kalmte verzocht zij den czaar die niets had gemerkt, even mee naar de kinderen te gaan, wat deze deed en waarbij de czarina als geheel toevallig de deur van buiten afsloot. Toen daarna op haar last de wacht hebbende soldaat een onderzoek instelde, bleek dat er even te voren een man door het openstaande venster was ont vlucht. Reuter had geseind van een ge wonden Engelschen soldaat, die bij Boshof ergeriyk mishandeld was. Dat bericht hebben wij hier in Europa ook gehad. Nu meldt de correspondent van de Cape Times van Kimberley daarvan „Met betrekking tot een Reuter-tele- gram van Kimberley, waarin gezegd werd dat een lid van de Yeomanry, Het was het bed van een vagebond. Zoo dacht althans de rechter, en als tegenstelling van dit sombere beeld, riep zijne verbeelding hem nu een helder verlichte pastoriekamer, een gedekte tafel en de warme, roode lippen van zijn meisje voor den geest. Daar klonk een galm over de heide. Het was de hoorn van den nacht wacht van Rozenheom, die tien uur blies. „Wat kom je laat, vent," zei Anna Bode, hare armen om zijn hals slaande. „Ik heb reeds een uur lang aan de deur staan huiveren van de kou. Weet je wel, dat het bij elven is?" „Was mij niet gezegd, lieve, dat ik bij nacht en ontijde moest komen antwoordde hij schertsend. Het meisje zuchtte. ,.'t Is zoo, gij hebt geiyk. Kom binnen, vader wacht u." „Ben ik hem niet welkom „Zekeriyk," antwoordde Anna „nog een paar weken en alles zal u opgehel derd wordea." (Wordt vervolgd).) „ewond nabij Bosnol', naakt w getrokken door de Boeren, die tleeren wegnamen, heb ik jDformatie om te zeggen, dat het vreeselijk werd verdraaid, daar di ziCh buitengewoon goed gedroeg Terbonden zijn wond, en plaats ba3tje a^s steunsel onder het i lichaamsdeel. Zij namen siecl geweer weg, en beloofden terug t< indien de Britsche ambulance komen." Zal Reuter vraagt Ons 1 deze ontkenning even wijd en spreiden als de leugen Ir. den staat Massachu Springfield (Amerika), is de eerst' tan papieren rijwielen opgericht Het papier daarvoor gebruikt door verschillende kunstverrii zoo hard als steen en blijft desn licht, en daarvan worden nie bet geraamte, maar ook het stuu de wielen en de pedalen van he' gemaakt. Het gewicht dei- rijwielen van deze stofte gerc nooit hooger dan 10 kilo. i wedstrijden wegen slechts van kilo. - De Midland News, Cradoci ceert het volgende Een Vrijstater kwam tehuis plaats van het oorlogstooneel, moette bij de deur zijn echl die vroeg „Wel, wat mankeert zljt gij gewond „Ik ben niet gi was het antwoord. „Zijt gij dai vroeg zijn gade. „Neen, ik b ziek.o „Wat komt gij dan bier n: vroeg zij. „Om u en de kim zien", was het antwoord. „Gij niet zien", zeide de vrouw, „ga jou plicht jegens den staat." Een andere vrouw werd haar man waarschynlijk niet vi matido zou terugkeeren. „Wel zij, „als ik mijn man verlies, weer een ander krijgen, maai mijn vrijheid verlies, kan ik weer teiugkrijgen." De Engelsche bladen stel alleen het succes van de Zuidafrik gezanten in Noord-Amerika zo mogelijk voor, maar verspreid de zonderlingste berichten over de heeren doen. De heer Fisci hoofd van het repubiikeinsche schip, heeft daarom het volgends gemaaktHet is niet mogelijk unwaarheden na te gaan, die pers verspreid worden, en die c delingen en woorden van de in een geheel verkeerd licht De Engelschen hebben, onder de van lord Pauncefote, den gehee lichtingendienst betreffende het i schap in handen, en trachten in Amerika als in Europa de d de bedoelingen van het driem verkeerd voor te stellen. Intusschen spreekt de heer nog nadrukkelijk het bericht tej hij president Kruger aangerac hebben, op de gunstigste voor- vrede te sluiten. Het driemanschap zal een groote steden van de Vereenigd bezoeken, te beginnen met Bos zal zelfs tot San-Francisco gaan, inlichtingen gevende en partieul sprekken voerende, maar geer redevoeringen houden, daar de alles willen vermijden wat hen binneniandsche politiek in a: zou kunnen brengen. AFRIKA. Het is nu een fei voorhoede van het Engelsche le^ Lord Roberts op den verjaart koningin Victoria, de Vaal, bij overgestoken. Hamilton staat troepen te Boschbank en de E verkenners te Viljoendrift. De En I vonden de mijnen onvernield naar gewoonte werkende. A< zijde van den stroom, schreet 18 geen enkele Boer te zien. De Engelschen zijn nu sle kilometer van Johannesburg. De tocht over de Vaal hi °ver de Lindequesdrift door de 'arenden French. Verder wordt dat de bereden infanterie van voortgerukt is en er byna ii brug te redden, waarvan sle og vernield is. De yerliezen d fchen waren weer buitengewoo drie gekwetsten en één vermiste. daast niet minder. Of nu Roberts met zijn hoi adelijk met 'snelle marschen I boorden zal oprukken, ook a rierke afdeelingen een of mee aau de overzijde van de Vaal bezi

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2