B IJ O EG8E L, van Maandag 28 Mei 1900, No. 124. Gein een f ebestuur Gemengd N ie uw». BEHOORENDE BIJ DE VlISSINGSCBE COURANT (Telephoonnummer 10) HINDERWET. Verzoek om vergunning lot het plaatsen van een benzinemotor. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van G. Spindler, om veigunning tot het plaatsen van eene benzinemotor van 21/2 paardenkracht, in perceel wijk D 18 aan de Bierkade, kadastraal be ltend in sectie E 775. dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrydag den 25 Mei 1900 op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 8 Juni 1900 ten isadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen het oprichten der inrichting ia te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip ter gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, 25 Mei 1900. Burg. en Weth. voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S. a. i. ingekomen om vergunning tot het leggen van spoorstaven in verschillende j wegen ten dienste van den aanleg van een stoomtramweg van Domburg naar Middelburg. II e c h t s z a k e n. Het O.M. bij de rechtbank te Middelburg heeft 1 jaar gevangenisstraf geëischt tegen 2 personen, die ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes in het voordeel van een beklaagde, een valsche verklaring onder eede hadden afgelegd. Verkoopingen en Aanbestedingen Bij gehouden onderhandsche aanbe steding door den bouwkundige P. Houthuis van het maken eener Etage, op een woning aan het Eiland alhier, waren minste inschrijvers de heeren J. A. Geijsen en J.Dekker, aannemers alhier, voor de som van 2050. Vlissingen, 36 Mei. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 Juli: lo. aan den ontvanger der loods gelden te Vlissingen, J. S. Pisuisse, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend 2o. de ontvanger der loodsgelden te Hellevoetsluis, J. de Neef Wi, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Vlissingen 3o. benoemd tot ontvanger der loodsgel den te Hellevoetsluis, de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden i Dordrecht, P.Verkade; tot commissaris der loodsen te Dordrecht de adjunctcom- misaaris der loodsen te IJmuiden, C. Flens, en tot adjunctcommissaris der loodsen te IJmuiden, de opperstuurman tk. bij de marine, P. J. Gutting,en is aan len eervol ontslagen lichtwachter bij 'rijks verlichting te Hansweert, J. C. 'an den Berg, een pensioen verleend »n f353 's jaars, ingaande 1 April 1900. Gisteravond te ruim 7 uur is op den Hieuwen Viissingschen weg tusschen Abeele en Souburg een hengst op hol geslagen. Het dier werd schichtig van ie stoomtram en wierp zijn berijder af. 1 de wisselplaats te Souburg werd het door personen die in de daar wachtende stoomtram zaten, tot staan gebracht. Te Krabbendijke is een knaapje van jaar in een zg. koeienput verdronken Te Axel, trad, naar de Midd. Ct. meldt, Woensdag voor een talrijk publiek spreker op de heer P. M. Wibaut, Middelburg, ter behandeling van de tytrallenwet. Een motie werd aan genomen, waarin aan de Eerste Kamer '«Bocht wordt de wet aan te nemen. Debat werd niet gevraagd; wel vroe gen enkele werkgevers den heer Wibaut eenige inlichtingen omtrent sommige Punten; inlichtingen welke door den 'Preker met de meeste bereidwilligheid "«den verstrekt. 9ed. Staten van Zeeland maken '•kind dat bij hen eene aanvraag is Over de verdwijning van twee kinderen, Cornelia en Gerard Tegelaar, te Schagen kan het volgende worden medegedeeld De stiefmoeder, een waschvrouw, zond Woensdag-morgen tegen 6uur, Tiet jongetje van de woning in de Rem- brandtstraat naar dsn water en vuur- baas, die in de naastbijgelegen van-Ra- vesteynstraat woont. Het jongetje kwam niet spoedig terug en ztjn zusje werd toen gezonden om hem te halen. Toen de beide kinderen op het etensuur niet thuis kwamen, ging de moeder kijken. Het bleek, dat nóch het jongetje, nóch het meisje bij den water-en vuurbaas waren geweest. Wel is 't jongetje tegen half negen geweest bij een juffrouw in de van Dijckstraat, waarvoor hij nog al eens boodschappen deed, maar hy had toen zijn zusje niet bij zich. De beide kinderen zijn Woensdag ook nog in den ochtend geweest in de Konin ginnestraat,aan de broodbakkery „de Vol harding", waar zij herhaaldelijk heen gingen om brood te vragen, waarover zij van de ouders dikwijls een bestraf fing opliepen. Zij zijnWoensdagnietopschoolgeweest. Het jongetje ging school in de van- Ravesteynstraathet meisje in de Rem- brandtatraat. Het zyn beide ondeugende kinderen en te zamen gingen zy dikwijls „spijbelen," maar kwamen dan steeds terug om te eten. Het jongetje is vroe ger ook al eens weggeloopen en werd toen 's avonds ergens op een stuk land in een wagen teruggevonden. Gistermorgen is in een weiland aan de Hoefkade te Schagen een koe door den bliksem getroffen en gedood. Hoe groot de werkloosheid is in het diamantbewerkersvak te Amster dam blijkt uit het feit, dat van de 7200 molens op de diamantslijperijen nog slechts 2450 loopen. Omtrent den moord te OudGastel meldt men nader In deze treurige zaak is thans eenig nieuw licht ontstoken. Bij den goud smid Dierksens op de Kade te Rozendaal werd op den morgen na den moord, die naar men thans met zekerheid kan nagaan des nachts moet zijn gepleegd, door een vrouw, die zeide Peereboom te heeteD en woonachtig te zijn te Wouw, een gouden ketting verkocht. Eerst eergisteren deed de goudsmid hiervan mededeeling aan de justitie. Te Wouw bleek de naam Peereboom in middels onbekend. De ketting, door de justitie in beslag genomen, werd door de familie Mastboom, van welke zij afkomstig is, herkend als het eigendom der verslagene. Eergisternacht werden een aantal personen van hun bed gehaald om door de justitie te worden gehoord. De verhooren schijnen voorloopig even - wel geen resultaat te hebben opgeleverd, daar ten minste tot heden nog niemand is gearresteerd. Te Nijmegen is het café en loge ment Het Rondeel geheel door brand vernield. De kinderen en de dienstbode moesten in nachtgewaad ontvluchten. Alles is verzekerd. Te Alkmaar is gearresteerd in zyn woning de kassier P. W. J. van K. aldaar. Hij was juist van een buitenland- sche reis teruggekeerd en wordt verdacht van een belangrijke hoeveelheid effecten zich te hebben toegeëigend. Een dienstbode uit Kellenkobe heeft getracht het huis van haar baas in brand te steken. De huisvrouw gelukte het den brand onmiddellijk te blusschen. Z(j is gevankelijk naar Heerenveen gebracht. Zekere B., te Wormerveer, had reeds meermalen getracht het vertrouwen te winnen van een meisje, doch steeds liep hij blauwtjes. Ook nu weer, bij gelegenheid van de kermis te Zaandijk, was dit gebeurd. Toen het meisje nu 's nachts van de kermis huiswaarts keerde, heeft B. haar opgewacht, en onverwachts twee schoten uit een revol ver op haar gelost, die beiden troffen, één in de borst en één in den arm. Hij heeft zich daarop zelf, op eenigen afstand van de plaats, door het hart geschoten, zoodat zijn dood onmiddellijk volgde. De toestand van het meisje is niet levens gevaarlijk. Gisterenochtend is bij Nijmegen op de stoomtramlyn Drachten Suaraeer een koe door de locomotief aangereden. De locomotief ontspoorde en kantelde de machinist kreeg brandwonden van een personenwagen is het balkon inge drukt. De passagiers kregen geen letsel. Een visscher te Bergen op Zoom heeft het buitenkansje gehad een buitengewoon zwaarlijvigen steur die ruim 80 kilo woog, te vangen en te verkoopen voor ruim f 61. Het nieuwste drama van IbseD „Wenn wir Tödten erwachen" zal in de volgende week door een Duitsch tooneelgezelschap in de groota steden onzes lands opgevoerd worden. Te Antwerpen heeft het grooten opgang gemaakt. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Mei dezes jaars 526,072 zielen. Met ingang van 1 October wordt volgens een besluit van den Rijksdag in geheel Duitschland de winkelsluiting om 9 uur ingevoerd. Voorschriften voorroo- k e r s. Volgens een Duitsch tijdschrift heeft dr. Scholer, een beroemd hygiënist, wiens raadgevingen gezag hebben, de volgende regelen voor de rookers op gegeven. Eerste voorschriftvooral niet nuchter te rooken. Niet rooken gedurendelichaams- oefeningen, zooais bv. roeien, loopen, wielrijden en bij een vermoeienden marsch. Geen rook door den neus blazen, zooals, zegt dr. Scholer er bij, de Fran- schen gewoon zijn. Liever pijpen dan sigaren rooken. De pijpen moeten zeer lang zijn, om geen rook in de oogen te krijgen. De sigaar of sigarette wegwerpen als men er drie kwart van opgerookt heeft, daar in het laatste kwart zich de nico tine ophoopt. Dit is misschien wel het belangrijkste voorschrift. Heden zal de president der Fransche republiek een bezoek brengen aan de Ned. afdeeling op de tentoonstel ling te Parijs. Alles zal gereed zijn. De heer Michiels zal hem ontvangen en in de sectie geleiden. Bij de opening van het testament van wijlen baron Adolf von Rothschild bleek dat zijn vermogen aan onroerend goed in Engeland alleen bedroeg ruim dertig millioen gulden. Zaterdag is in het Carlton Hotel een tooneel voorgevallen dat een denk beeld geeft van de opgewondenheid, die op het oogenblik onder de Engelschen j naar aanleiding van het ontzet van Mafe- j king heerscht. Zaterdag werd na atloop van de voor- i stelling in den schouwburg, gesoupeerd. Eensklaps, het is moeilijk te zeggen j waarom, gingen de aan tafel zittenden naar den wintertuin en de mannen be gonnen daar gerokt en met witte dassen, „scotch reels" te dansen, vergezeld van de zoo zonderlinge geluiden, welke de Schotten bij het dansen maken. De dames allen in groot toilet, deden mede en thans werden rondo's afgewisseld door nationale iiederen, gedanst. Eindelijk sloeg een zeer net gekleed heer de maat met een klein vlaggetje, terwijl het orkest volksliederen speelde. Dit vaderlandslievend betoog duurde tot één uur 's morgens. Onder het dansen werd een prachtige pot, waarin een palmboom stond, omgeworpen, maar toch ging men voort met dansen. Generaal Baden-Powell heeft indertijd het denkbeeld geopperd dat alle vrouwen en kinderen uit Mafeking, na het beleg, naar de zeekust moeston gestuurd worden, tot herstel van gezondheid. Laly Snagge heelt het denkbeeld opgevat en we hebben nu „The-Lady- Snagge' s-Mafeking - trip to- the-sea- fund.' Het doel is goed en prijzenswaardig, al herinnert de titel sterk aan de bekende - „Anti young men-standing: near-the church - after the se r v i c e -t o-l o o k-a t-the-young women-societ y." (Hdbl.) De correspondent van de New York Herald te Pretoria seint Mijn Boerenvriend, een neef van pre sident Kruger, dien ik in lang niet gezien had, kwam gisteren bij mij. Hij zeide „Ik geloof dat de mijnen vernield zullen worden. Het spijt mij verschrikkelijk, want mijn vader en veel andere aanzien lijke Boeren hebben groote financieele belangen bij de mijnen." Ik vroeg hem wat hij dacht van den stand van den oorlog. Zijn antwoord was dat hg de zaak verloren achtte, en dat de Boeren geen stand zouden houden te Pretoria, maar pas te Lijdenburg. Met hun groote overmacht zullen de Engelschen Lijdenburg toch ook kunnen nemen, zeide ik. „Dat is onmogelijk, antwoordde hij. Lydenburg is zoo door bergen omringd dat het onmogelijk te veroveren is." Ook niet door het uit te hongeren „De geheele voorraad uit Pretoria zal daarheen overgebracht worden, en wy hebben genoeg om het drie jaar uit te houden." En president Kruger? vroeg ik nog. „Hij gaat niet mee naar Lijdenburg." Wat zal hij dan doen „Net wat hij in 1880 deed. Hij zal Pretoria verlaten, en niemand zal hem kunnen vinden." Het telegram van Buller over de overrompeling van een eskadron is ge- dagteekend van 22 Mei en luidt in zijn geheel aldus „Ik heb een telegram van kolonel Bethune ontvangen van den volgenden inhoud „21 Mei. Gister werd een van mijn eskadrons bereden infanterie, terwijl het op marsch was naar Newcastle, door de Boeren in een hinderlaag gelokt om streeks 10 kilometer ten zuidwesten van Vrijheid. Zeer weinigen ontsnapten. De luitenants Lansum en Oapell be- hooren tot de vermisten. Kapitein graaf de la Warr is licht gewond in zijn been. Verliezen in 't geheel omstreeks 66. Ik ben naar Nqostoe teruggekeerd om voorraad te halen en zal morgen over Dundee naar Newcastle oprukken. s „Ik zond kolonel Bethnne met om streeks 500 man den 17n naar Dundee met bevel op Vantsdrift aan te rakken en zijn troepen te vertoonen in Nqoetoe, dat volgens onze inlichtingen ontruimd was door den vyand, voordat de magis traat en de burgerlijke ambtenaren van het district terugkeerden. Hij moest zich naderhand te Newcastle bij my voegen." De correspondent te Kaapstad van de „Zw. Ct." meldt het volgende Ook te Ladygrey, daar in het noorden, was door de militaire autoriteiten verlof gegeven, dat de menschen met Paschen naar het nachtmaal mochten gaan, waarvoor de diensten reeds op Goeden Vrijdag begonnen. Wie Lion Cachet's „Worstelstrijd der Transvalere" gelezen heeft, weet, hoe men in Afrika met ossenwagens van verre naar nacht maalsplaatsen trekt. Daar kwamen ze dus aan, de argeloozenNauwelijks waren er paarden en ossen in „die dorp" aangekomen, of deze werden op gekommatideerd door de Engelschen De eigenaars konden te voet huiswaarts gaan. Het is te begrijpen, dat velen, die nog onderweg waren en van het bedrog hoorden, rechtsomkeert maakten- Een portret van President Kruger. Een schrijver in „Harper's Magazine", de heer E. E. Easton, die een reeks van artikelen is begonnen over de Boeren-republieken, is blijkbaar zeer getroffen door de buitengewone kalmte die overal heerschte in den Vrijstaat en de Z.-A. Republiek. Men kon nauwlyks begrijpen, dat de beide landen gewikkeld waren in eene worsteling om het bestaan. Van een bezoek aan president Kruger geeft de heer Easton de volgende schets „De oude president zat aandachtig te luisteren naar een rapport, dat een ambte naar hem voorlas. Zijne gelaatstrekken weerspiegelen op wonderbare wijze zijn vastberadenheid en merkwaardig karak ter. Zijn gelaat vergeet men nooit wan neer men het eens gezien heeft. Nooit heb ik op een schilderij of onder de menschen een soortgelijk gezien. Even min is, te oordeelen naar hetgeen ik opmerkte en naar hetgeen ik hoorde, de wedergade van zijn karakter ergens ter wereld te vinden. Wilde men dat gelaat en dat karakter ontleden, dan zou men daarover een boek kunnen volschrijven en dit zou vol treffende contrasten zijn, getuigen van een eenige oorspronkelijk heid en wonderbare eigenschappen. Belangwekkende anecdoten zouden dit alles toelichten maar men zou een besluit hebben te schrijven en erkennen, dat een waarachtige karakterontleding van den man eerst jaren na zyn dood kan geschreven worden. Voltooid kan de teekening eerst worden, wanneer de geschiedenis van Zuid-Afrika na den worstelstrijd van tegenwoordig bekend zal zijn. „Plotseling lichtte hij het hoofd op, spuwde woest in een groot kwispedoor en gaf een bevel, dat letterlijk op- rommelde uit zijn breede borst. Toen nam hy zijn hoogen hoed en rotting en ging de deur uit. Een aantal mannen, die in een ander deel van het vertrek zaten, riepen hem goedennacht toe op onbetwistbaar hartelijken toon. Ik volgde hem in de gang. Zes soldaten marcheer den naast hem met getrokken sabels en wanneer de burgers, die in de omgeving waren, „goedennacht" zeiden, lichtte by telkens voor elk hunner zijn hoed op en sprong daarop in zyn rytuig met merkwaardige vlugheid voor een man van zijn jaren en positie". AFRIKA. Het bericht dat de Engelsche troepen Vereeniging aan de Vaal zouden bezet hebben en daar de spoorwegbrug geheel onbeschadigd zouden hebben ge- vonden, blijkt zooals meerdere berichten uit de laatste dagen, weer voorbarig te zyn geweest. Integendeel staat Roberts nog steeds ten zuiden van de Rhenoster- rivier in den Vrijstaat en schijnen de Boeren voornemens te zyn in het berg achtig terrein ten noorden vm die rivier te zullen slani houden. Wij weuui da

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5