ISo. 124 38e Jaarg >ng. Maandag- 28 Mei Sjj deze Courant Moon een iipspsl KINDEREN. FEUILLETOHf. 1900. UISSIUSIBE COURANT. Pi-ya per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEBTEN1TÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnir. mer lO. Abonnement»-Adv ertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Volgens vader Cats „zijn (of waren) ,kiaders, hinders." Of de man daarin van zyn standpunt gelijk had, zullen we daarlateD, ofschoon we ons het leven minder goed als een wedloop zonder hindernissen zouden kunnen voorstellen. Intusschen zullen we rekening dienen te houden met het feit, dat kinderen er nu eenmaal zijn, ja dat ze een zeer aanzienlijk deel van de bevolking dei- aarde uitmaken, zoodat de vraag, of ze daar soms ook in den weg loopen, althans niet van practisch belang is. Het is altijd onverstandig, er over te redeneeren, hoe het wezen zou wanneer zeker iets niet bestond of anders ware. Daarom kunnen we ook niet hoog weg kopen met dat sterk verlangen, door sommige menschen aan den dag gelegd, om toch vooral een kind van een zeker geslacht te bezitten. „U hadt zeker wel graag een zoon gehad Hoe dikwijls werd ons niet die vraag gedaan, toen het tegenover gestelde het geval was. Maar, lieve vriend, waarom toch Het „wat moet mijn zoon" of „wat moet mijn dochter worden", zal spoedig genoeg aan de orde komen en dan zal het ook spoedig genoeg blyken, waarmee men de meeste moeite heeft. Doch, dit nog daargelaten. Die ouder lijke wensch om toch vooral dit of dat te hebben, spruit nog al eens dikwijls voort uit de zucht naar iets, wat met het bestaan van het kleine wezentje o zoo weinig te maken heeft. Een vader wenscht een zoon, om zijn leslacbt in stand te doen blijven. Nu zullen we de laatstee zijD om zoo'n heel klein beetje menschelijke ijdelheid, zoo'n klein zwak, niet te willen verontschul- in. Maar we willen toch opmerken dat, als papa zijn naam zelf in eere heeft gehouden, wanneer hij genoeg voor geslacht heeft gedaan, dat geslacht misschien te rechter tijd van le aarde zal verdwijnen. De zoon en opvolger moest het er eens minder goed afbrengen En, als het soms papa mocht wezen, lie zijn geslachtsnaam een beetje in verzakking heeft gebracht, welk recht heeft de goeje man dan eigenlijk, om te eischen, dat zoon het weer zal goed maken Vele ouders zijn zoo ingenomen met hun stand of beroep, met de opleiding zij genoten, enz., dat er toch vooral Uit het Hoogduitsch DOOR F. JACOBS® M. 1.) «Hoort gü, hoe de regen tegen de ,aDen klettert? Het zou dwaas zyn bij Wk weer op weg te gaan." «Ik ben nog al gehardvoor een Wje regen ben ik niet bang." «Onzin, er kan geen sprake van zijn 1 le maan zal achter de wolken blijven, gij kent de plaatselijke gesteldheid Dt mannen, die dit gesprek in gezellig byeen. Zij waren een zoon moet komen, om diezelfde opleiding te genieten, om denzelfden stand te bekleeden, in één woord, om de familie-traditie voort te zetten! Kon den zij er goedschiks een koopen, ze zouden er een hoog bod voor doen. Zoonlief zou dan vooral moeten studeeren, want, pa heeft ook gestudeerd hm, hm 1 Nu, dat is ook wel een heel mooi ding, dat studeeren. Maar pa vergeet wel eens, dat het nog blijken moet, of zoon de noodige aanleg en ontwikkeling zal hebben en bereiken om met vrucht te studeeren, en in de tweede plaats, dat er een groot verschil bestaat tusschen studeeren en „student wezen." 't Is waar, wij vragen nog zeer dik wijls, niet of iemand kundig is, maar waar en op welks wijze hij die kundig heden heeft opgedaan en wij zijn er niet genoeg van doordrongen, dat vele menschen met gezonde hersens daarvan het slachtoffer zijn en de wereld zelve er niet beter door wordt. Maar toch beginnen we ook daarover anders te denken. We hebben er geen bezwaar meer tegen, dat ook een meisje kundig en ontwikkeld zij, en we zijn er van overtuigd, dat menige maatschappelijke betrekking, ook die waarvoor kennis en wetenschap vereischt worden, voor de vrouw als aangewezen zijn. Edoch, als moeder de vrouw nu eens op haar beurt zoo hard naar een meisje verlangt, dan is het in den regel niet met het oog op de aanstaande carrière van dochter in de maatschappij. In tegendeel, dan is het meer met het prettige denkbeeld om wat gezelligheid te hebben en wat behulp in het huis houden, later als de jongens weg en de jaren wat geklommen zijn. Jawel, mijn goeje mensch, 't is heel aardig, maar, luchtkasteelen zijn bet toch, die moeder bouwtal ware de krans van zeven dochters compleet, wat waarborg toch, dat, binnen zooveel tijd, het heele nest niet leeg is Als we dan iets zouden gevoelen voor vaderlijke en moederlijke wenschen, dan zou het zijn voor die der ouders uit den stand, dien wij gewoon zijn „den wer kenden" te noemen. We merken daar nog al eens vaak het verlangen op naar mannelijke nakomelingen want, de jongens, als ze wat opschieten, brengen nog eens wat thuismet de meisjes is dat minder het geval. Zie, dat kunnen we zoo billijken, al meenen we dan ook, dat het op minder gezonde maatschappelijke toestanden wijst. Zoolang de kinderen der arbei dende klassen thuis moeten brengen, is de toestand zeker niet normaal. Maar wanneer de ouders bedenken, beide ruim dertig jaren oud, doch uitei- lijk liepen zij nog al uiteen. Die, welke eerst gesproken had, droeg een gemak kelijk huiskleed en rookte uit een lange pijp met de behagelijkheid van een dorps geestelijke. Zijn gezicht was rond en sterk gekleurd, zijn haar donker hij was breed geschouderd en groot. De ander was kleiner en slanker blond, zorgvuldig onderhouden haar omgaf zyn fijn besneden gelaat, terwijl een snor zijn wereldlijk beroep verried. De predikant Hartman had zyne pijp uitgerookt en greep naar den tabakspot. „Ja, onze streek,» zeide hij met zijn zware stem. „Zoo'n stedeling meent, dat men op onze bergen kan wandelen als „Onder de Linden in Berlijn. Proost, het heeft er niets van! Ik zit nu reeds vyf jaren in dit nest, 't welk de men schen in hunne verblindheid Schoonbron hebben gedoopt, maar den weg van Schoonbron naar Bozenheem ook een mooie naam! ken ik nog maar altyd niet. Dy zijt nog maar een enkele week dat het immers slechts uchtkasteelen zijn, die zij bouwen en dat men het „nemen moet zooals d ,t valt", dan zullen zij er misschien beter in slagen in tijds maatregelen te nemen, om later minder afhankelyk te zijn van de werk krachten hunner kinderen. Dat ware een heele schrede vooruit, zooals het ook een heele schrede vooruit zou zijn, wanneer we ons allen stil wisten neer te leggen bij wat om het zoo uit te drukken het lot ons geeft. Kamerverkiezing in Deventer. Mr. S. van Houten is naar de „Avondpost" meldt; W lensdagavond in eene goed bezochte, openbare verga dering der liberale kiesverteniging Vrij heid en Hervorming te Deventer opge treden. Vooral uit het oogpunt van publiek belang, zou hij zijn candidatuur toelichten. Immers het geldt hier geen sollicitatie zijnerzijds! Iemand met z(jn verleden gaat slechts weder in de Kamer als hij meent daarmede het publiek te kunnen dienen. Spr. acht zich niet onbekend, doch verkeerd bekend in den lande misschien heeft de Pers tegen niemand zoo uit gevaren als tegen hem steeds, op enkele uitzonderingen na, heeft men tegen hem geschreven onder die omstandigheden was het voor spr. steeds het best zich er niet aan te storen, doch zijn eigen weg te gaan. Als candidaat evenwel dient h|j tegenover de kiezers zijn be ginselen uiteen te zetten. Deze verkiezing heeft geen algemeene beteekenis op politiek gebied. Minister Pierson heeft zelf gezegd dat dit Ministerie steunt op liberalen van elke nuance welnu, spr. is zeker geen clericaal en hij zal zich ook niet aansluiten bij de socialistische groep. Hij behoort zeker tot de groep op wie het Ministerie steunt. Spr. zal zich evenwel steeds vrijheid voorbehouden elke wet te be schouwen op zichzelf maar hij. zal nim mer een organieke wet opofferen aan het bestaan van eenig Ministerie. Men beweert wel dat spr. is „de grauwste conservatief", maar hij behoort nog tot de uiterste linkerzijde der liberale party, de socialisten niet meegerekend. Veranderlijkheid en beginselloosheid heeft men spr. verweten hij durft echter be weren dat men hem op het gebied van het kiesrecht geen enkele contradictie ten laste kan leggen. Spr. houdt vol dat zijn Kieswet het rechter in Hagenburg, en zult uw be koorlijk district wel spoedig genoegzaam leeren kennen." „Is er hier dan zooveel te doen?" vroeg de rechter lachende. „Nu," bromde de opgewonden predi kant, „mijne boeren zijn nu juist geen engelen. Er is veel twist over het mijn en dijn en tusschenbeide een kloppartij in de herberg. Maar zeker, met eene enkele uitzondering zijn zij altijd nog beter dan de stedelingen, en die uitzon dering is vroeger naar Rozenheem ver trokken. „Zoo, zoo." De rechter was bij het noemen van Rozenheem onrustig geworden. Hij stond op en trad aan het venster. „De regen schijnt op te houden," zeide hij, „en het wordt tyd dat ik op weg ga." „Wat wilt gij dan eigenlijk by dien ouden zonderling?" vroeg de predikant ontstemd. „Hecht gij dan niet meer aan onze oude vriendschap dan algemeen kiesrecht beoogtalleen hy meent dat de stelling moet zijn: door algemeene welvaart tot algemeen kies recht, en niet het omgekeerde. Men heeft herhaaldelijk beweerd dat spr. zijn Kies wet „menschelijkei wijze volmaakt "noem de, zoo zelfs, dat zijn opvolger daarover in de Kamer aardigheden uitte. Spr. wijst er op, dat men blijkens de Hande lingen zijn woorden dienaangaande ver keerd heeft uitgelegd. Had hij in de Kamer gezeten, hij zou in gelijken geest aardigheden hebben kunnen uiten jegens den minister, toen deze zyn Leerplicht wet onvolmaakt noemde. Hij had dan kunnen zeggon verbaasd te zijn dat men een wetje op zichzelf van zoo weinig beteekenis in drie jaar tijd niet volmaakt kan krijgen, en dan zou spr. de lachers op zijn hand hebben gehad Men heeft spr. verweten de roomsch katholieken te bestryden, maar hij is volstrekt niet tegen eenig kerkgenoot schap, wel anticlericaal, wat heel wat anders is. Men heeft spr. verweten Nieuw-Malthusianist te zijn. Onjuist. Mocht men aan den Nieuw-Malthusiaan- schen Boud als vereeniging koninklijke goedkeuring weigeren? Men heeft spr. verweten dat hij prof. Bolland benoemd heeft alleen om de roomsch-katholieken te ergeren; alweer onjuist: de heer Bolland was de eerst aanbevolene van curatoren en hem benoemende, wist spr. Diet eens dat de heer Bolland roomsch-kafcholiek geweest was. Pensionneering van werklieden met geld uit de schatkist acht hij onrecht vaardig. Ware hij lid van de Eerste Kamer, hij zou er veel bezwaar tegen hebben de Ongevallenwet aan te nemen. Waarom spr. in de Kamer wenscht te komen voor dit jaar? Omdat dit jaar vele zaken behandeld worden waarin hy groot belang stelt en waarmede hy hét niet geheel eens is. Zijn critiek zal geen kwaad doen als een wet goed is, is zij niet goed, dan werkt critiek juist goed. Aan de ingediende iegerwetten zou hij zijn steun niet willen geven. Hij zou gaarne tegenwoordig zijn in de Kamer bij het „gepeuter" aan zijn herziening der Gemeentewet en dat zou ook billyk zyn. Volkswaerbaarheid. De vereeniging Volksweerheid" blijkt aan de gymnastiek groote waarde te hechten als een der krachtigste midde len tot bevordering der volksweerbaar heid. Het bestuur dezer vereeniging richtte zich tot de gemeentebesturen om haar streven te bevorderen door uitbrei ding van het aantal lesuren in de gym nastiek op de scholen en de gelegenheid te geven om ook na het verlaten van aan een beleefdheidsvorm, waarvoor niemand u dank weet Want denk niet, dat mijne waarde ambtsbroeder Bode bijzonder verheugd zal zyn, als gij hem in den laten avond van zijne boe ken opjaagt, niet eens in aanmerking nemende, dat Plotseling hield hij op, alsof hem iets voor den geest kwam. Daarop vervolgde hij listig „Hoor eens, hadt gij geen vooruitzicht in Beriyn geplaatst te worden „Zekerlijk," antwoordde de rechter Stein, schijnbaar onbevangen. nfitjt gij bij de machthebbenden in ongenade gevallen?" „Zoo ver ik weet niet." „En uwe aanstelling in Hagenburg, een nest met drie duizend zoogenaamde zielen „Was het gevolg van myneigen verzoek." „Gy hadt zeker weinig omgang met anderen in Beriyn vroeg de onverbid delijke predikant verder. „Ik bedoel na- tuurlyk in huiselijke kringen." „Alleen bij eeno mevrouw Weber," de school voortgezet gymnastiek-onder wijs te ontvangen bet gratis beschikbaar stellen vau gymnastiek- en andere ge meentelokalen en ook gemeente-terreinen voor gymnastiek-, scherm-, flobert-, voet-, bal-, zwem- en andere dergeiyke ver- eenigingen op aanvrage door de be sturen der plaatselijke afdeelingen van Volkweerbaarheid het gratis beschikbaar stellen van gemeentelijke schietbanen voor het houden van schietoefeningen en het bevorderen van den aanleg van dergelyke banen, ook van particuliere zijde doer het bevorderen van de deel neming aan het voorbereidend militair onderricht, en voorts acht 't zeer wen- sohelijk dat de gemeentebesturen van hunne belangstelling blyk geven door het nu en dan bijwonen van dat onder richt en kleine beiooningen van gemeen tewege uit te loven voor enkele leer lingen die zich door bijzonderen yver hebben onderscheiden. Dr. Bredius geëerd. Ter gelegenheid van de viering van haar vijfhonderdjarig bestaan heeft de Jagellonische universiteit te Krakau dr. Bredius tot doctor philosophiae honoris causa benoemd. Aan de uitnoodiging om de bul dezer waardigheid zelf te komen halen, zal de heer Bredius niet kunnen voldoen. Reeds vroeger werd onze beroemde landgenoot door de universiteit te Giessen tot dezelfde waardigheid benoemd. Het gebeurde met de Friesland. Aangaande de vechtpartij die te Dels- goabaai zou plaats gehad hebben tusschen eenigen der bemanning en personen aan den wal, luidt thans een bericht uit het Engelschvertaald: „geruchten overdreven, twee stokers gewond; reeds hersteld." Vrees voor oorlogsgevaar schynt er dus niet te bestaan. Leger en Marine. Bij Kon. Besl. is aan den le-luit. A« J. van Gruting, van het le reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Examens. Blykens mededeeling in de Stct. no. 121 zullen dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche taal worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, met dien verstande, dat voor disgenen, welke voornemens zijn zich dit jaar aan het examen voor de antwoordde Stein dralend. „De zuster van den predikant Bode in Rozenheem, eene weduwe. Zeker een zeer aantrekkelijke conversatie voor een jongen, levenslustigen assessor, Was niet de knappe Anna langen tijd by haar gelogeerd Stein keek nog eens besluiteloos op de klok en naar het weer, nam daarop een nieuwe sigaar en antwoordde lachend „Gy hadt rechter van instructie moe ten worden, Hartman ik voel, dat ik u maar moet zeggen wat er is van is. Ja, ik heb het lieve kind hy hare tant» leeren kennen en beminnen. Den vorigen winter hebben wij ons verloofd en ik hoopte in de residentie my een tehuis te scheppen. Maar gij weet welk een zonderling haar vader is. Hy schreef kort en bondig, dat hy, als een alleen staand man, zyn eenig kind althans in zijne nabyheid wilde houden en dat hij zyne toestemming eerst dan zju geven als het my gelukt was in de

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1