zonder den last, den omhaal en de be lemmeringen, de waarborgsom en het persoonlijke der kilometerboekjes. Een eenheidsprijs, dien een coupon of kilometerboekje altijd, overal en voor iedereen waard blijft, zal alle misbruik uit de wereld heipen, omdat niemand er misbruik van zal kunnen maken, daar er geen voordeel aan verbonden is, terwijl èn publiek èn ambtenaren door dien eenvoud worden gebaat. Ook de perronkaartjes konden worden afgeschaft; want er ware daarvoor eenvoudig dén kilometer af te stempelen. De Maatschappijen zouden ongetwijfeld er niet minder winst van genieten, ongerekend het groote voordeel, dat van elke vereenvoudiging voor elk beheer het gevolg is. Er wordt hier te lande, meent de Haagsche courant, nog bij lange na niet genoeg partij getrokken van onze kost bare spoorwegen. Bij goed beheer is er veel meer uit te halen mits men dit niet zoeke in krenterigheid. Behalve de „anti democratische snelheidsklassen,"die haar intree deden, en het bijpassen voor D- kaartjes zal er nog heel wat meer moeten verdwijnen. Maar grondslag voor hervorming moet de vereenvoudiging van tarieven zijn. Leger en Marine. Bij beschikking van 19 dezer heeft de minister van oorlog, op een desbe treffend verzoekschrift van het bestuur der Koninklijke Vereeniging van Neder- landsche Scherpschutters goedgevonden, nog eenige meerdere uitbreiding te geven aan de bestaande gelegenheid tot deel neming aan de schietoefeningen, die, gedurende den zomer van dit jaar, in elke garnizoensplaats, waar met scherpe patronen kan worden geschoten, door mannelijke ingezetenen van 16 tot 24-jarigen leeftijd worden gehouden. Die uitbreiding betreft het doen vervallen der beperkende voorwaarde dat men moet kunnen aantoonen lid te zijn van de vereeniging Volksweerbaarheid, zoodat de gelegenheid tot deelneming aan voor melde schietoefeningen thans algemeen ls opengesteld voor mannelijke ingezete nen van 16 24jarigen leeftijd, die overigens aan de gestelde eischen vol doen, zonder dat daarvoor het lidmaat schap van die of welke andere vereeniging ook wordt gevorderd, welk lidmaatschap evenmin gevorderd wordt voor degenen die in de wintermaanden aan het voor bereidend militair onderricht wenschen deel te nemen. De Koninginnen op reis. De Koninginnen bevinden zich beiden in goeden welstand. Ofschoon het weder, vooral in de eerste dagen zeer koud en regenachtig was, profiteert de koningin toch veel van de heerlijke omstreken van Schwarz'ourg en maakt zij vele wandelingen. De hertogin van Mecklenburg heeft een paar dagen bij Hare Majesteiten gelogeerd. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de Koninginnen 5 Juni per extra trein van Blankenburg naar het vaderland terugkeeren en zich rechtstreeks naar het paleis te Soestdjjk begeven. hield, viel het mij in, dat een boek, 't welk langen tijd opengeslagen aan het licht is blootgesteld geweest, zich op die plaats pleegt te openen, als men het met den rug op de tafel werpt. Ik deed dit en het boek viel open, blijkbaar op een veel gelezen bladzijde. En daar vond ik een recept om het leven te verlengen, welks hoofdbestanddeel bestond uit hon- denbloed en het roest van eene gewijde kerkklok. „Het was dus meer dan waarschijnlijk, dat Adam, nadat hij den hond gedood had, in den toren was gestegen, om van de klok het noodige roest af te schaven, en dat dit schaven aan het metaal dien vreemden, schrillen toon ontlokt heeft, die tot dusverre niet verklaard kon worden. „Daar Adam den toren niet in duister heeft kunnen beklimmen, is het licht schijnsel, dat de nachtwacht een oogen- blik op de daken heeft gezien, vermoe delijk door een der tochtgaten uit zijn lantaarn daarheen geworpen. Ambtenaren ter prov, grifflën. Het Vad. deelt mede dat er eindelijk een kon. besluit is geteekend tot rege ring van rangen en traktementen der ambtenaren bij de prov. griffién. Volgens dit besluit zullen er zijn hoofdcom miezen, commiezen, adj.-commiezen le kl. en adj.-commiezen 2e kl. De maxima der traktementen zullen voor de rangen bedragen f 2700, f 2200, f 1800 en f 1400. De eerste en tweede klerken zullen als traktement ontvangen een maximum van f 1000 en f 700. Ten slotte zullen er zijn bodes-concierges, maximum f 800, en vaste knechts, maximum f 550. Het adres der Nederl. hoogleeraren. Dit adres aan de Amerikaansche pro fessoren was onderteekend door een 170tal hoogleeraren, resp. werkzaam aan de rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht, en Groningen, de stedelijke en de vrije universiteiten te Amsterdam, de Poly technische school en de Indische inrichting ie Delft. Het stuk werd in 2800 exemplaren in het Engelsch aan de hoogleeraren in Amerika, in 800 exemplaren in het Fransch met een begeleidend schrijven aan de hoogleeraren in Rusland verzonden.Eenige exemplaren werden bovendien iets later toegezonden aan de voornaamste bladen in béide landen. 't „Dbl." heeft zich de moeite gegeven, het bericht van Reuter, afkomstig van de „National Zeitung", omtrent een ver loving van onze Koningin ,,ten stelligste» tegen te spreken. VJisslnffen, 35 Mei. Naar men ons meldt komt onder de namen der bij Boshof gevangen genomen Boeren ook de naam J. Franken Iz. voor, die 26 April per transport naar St, Helena gevoerd is. Aan het op den 2en Pinksterdag te Goes te houden muziekfestival zullen deelnemen de beide hier ter stede be staande' gezelschappen „Bt. Cecilia" en „de "Werkmansvriend." Vanwege het Nederl. loodswezen alhier is aan H. de Ruijsscher, postbode te Breskens, f 5 toegekend, omdat hij het eerste kennis had gegeven toen de prov. stoomboot „Walcheren" de vorige week Donderdag wegens averij op stroom voor anker is moeten komen. 29 en 30 Juni wordt de 30ste jaar vergadering dei \-.-d. JuristenvereeDiging te Middelburg gehouden. Den eersten dag is aan de orde „De reëele executie van burgerlijke vonnis sen," op den tweeden dag „De militaire rechtspraak." Preadviseurs zijnover het eerste onderwerp prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff en jhr. mr. W. Th. C. van Doorn;.over het tweede onder werp kapitein-luitenant ter zee J. P. van Rossum, luitenant-kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, mr. P. Verloren van Themaat. en mr. L. M. Rollin Couquerque. W i e 1 r ij d e n. Gisteren (Hemel vaartsdag) werd een Zeeuwsche weg wedstrijd gehouden op den straatweg „Blijft nog de vraag, waar Adam ge bleven is, wijl hem geen andere uitweg, dan dien tot zijne woning ten dienste stond. „Na lang zoeken vond ik op het stedelijk archief een oud bouwplan van kerk en toren en daarin het grafgewelf nauwkeurig aangewezen, zoo ook den doorloopenden muur, die kerk en toren scheidde. Daar Adam dus niet in de kerk had kunnen komen, werd het mij dui delijk, dat ik mijne navorschingen uit sluitend tot den toren moest bepalen." Hier hield Bormann eenige oogen- blikken op en trad aan het venster, alsof de herinnering hem te zeer aangreep. Nadat hij zich hersteld en weer plaats genomen had, legde hij voor den rechter een zakmesje op de tafel en voer aldus voort4 „Toen wij eergisteren samen den toren bestegen, was ik overtuigd in den klok- stoel, die sinds jaren door geen mensch betreden was, het lijk van den vermiste te vinden, waar hem misschien door van Middelburg naar Goes. Er werd gereden over afstanden van 25, 10 en 5 K.M. Afgereden werd van Nieuw- en St. Joosland naar 's Heer Arendskerke (25 K.M.) den Sloedam (10 K.M.) van de Ouue Tul (5 K.M.) en terug. Voor de eerste afdeeling waren uitgeloofd 3 zilveren en 1 bronzen en voor de beide laatste ieder 2 zilveren en 1 bronzen medaille. Over de 25 K.M. was eerste winner de heer J. W. A. Schiefelbouche, te Middelburg, in 51 min. 5 sec., 2e de heer J. Ermerins, te Middelburg, in 51 min. 15 sec., 3e de heer C. vanStiien, te Goes, in 51 min. 25 sec. en 4e de heer G. J. A. van Vechelen, te Middelburg, in 51 min. 45 stc. Over 10 K.M. eerste winner de heer A. de Weerd, te Middel burg, in 20 min. 49 sec., 2e de heer C. van Strien, te Goes, in 21 min. 49 sec. en 3e de heer C. van der Harst, te Mfddelburg, in 22 min. 34 sec. Over 5 K.M. eerste winner de heer L. Fas- saard, te Hulst, in 8 min. 45 sec., 2e de heer A. de Weerd, te Middelburg, in 8 min. 45'/, sec- en 3e de heer W. A. Pelle, te Goes, in 8 min. 46 sec. De wedstrijd was uitgeschreven dooi den afdeelings-vertegenwoordiger te Mid delburg van den N. W. B. Eene behoeftige weduwe te Kloetinge bij Goes heeft van H. M. de Koningin f 100 ontvangen, om haar löjarigen gebrekkigen zoon voor het kleermakers vak te Éekwamen. De commissaris der Koningin in Zeeland heelt aan de Société Anonyme Oooppal en Co. te Weteren bij Gent (B.) vergunning verleend om op 30 Mei a.s. met schipper van der Meersche, in diens overdekt zeilschip, genaamd Eulalie Caroline, van Delft naar Doesburg te vervoeren een partij van netto 3000 kilo buskruit. De vergunning blijft geldig tot 7 Juni a.s. N. R. Ct. Men schrijft ons uit Overslag: De kiescampagne is in België in vollen gang. In de kerken wordt gebeden en gesermonneerd, op straat druk gedemon streerd, en in de vergaderlokalen en herbergen wordt dapper georeerd. Kiesbladen overstroomen het land van de duurte van het papier bespeurt men niets. De facteurs (brievenbestellers) bij gestaan door hulpbestellers, doorkruisen de gemeenten. Socialisten, democraten, liberalen, katholieken, allen weren zich om 't hardst. Zondag a. s. (echt Belgisch dat zoo iets op 'n Zondag moet gebeuren) heeft de verkiezing plaats. Op zoo'n dag gelijkt geheel Belgie in de oogen van een kalmen Hollander, wien de politiek gewoonlijk koud laat, een groot gekken huis. Wie er zich van wil overtuigen make Zondag a. s. maar eens een reisje naar Gent b. v., doch hij zorge uit het gedrang te blijven en vooral hij blijve niet tot 's avonds. Het blijkt nu dat de strenge vorst van 19 op 20 dezer niet alleen veel schade toegebracht heeft aan de aard appelen, maar ook aan de vruchtboomen en vooral aan de noteboomen. De op brengst aan noten zal dit jaar gering zijn, en dit is erger dan men zoo opper vlakkig beschouwd zou denken. Op elk erf heeft men hier één of meer note boomen, welke in onzen grond goed tieren. De vruchten worden in den zomer opgekocht' voor de markt te Londen. opgewondenheid eene beroerte had ge troffen. „Ik weet niet of ik meer verwonderd dan verschrikt was, toen mijne ver wachting zich niet bevestigde, en ik had misschien al mijne gevolgtrekkingen als onjuist aangenomen, zoo ik niet dit mesje gevonden had, 't welk ik, door u onopgemerkt, bij mij stak. „Daarop maaktet gfj mij opmerkzaam op de vermeende scheur in de klok, die ik echter dadelijk erkende als de plaats, waar Adam het roest moest hebben afgeschaafd. „En toen wij daarna het tweede val luik ontdekten, en ik dat opende, de schacht zag en mij door een naar be neden geworpen stuk kalk overtuigde, dat die in een gewelf uitmondde, toen werd my de verschrikkelijke zaak dui delijk. „Gij herinnert u, dat de muur van den toren acht voet dik is en dat het bovenste gedeelte, waar de klokstoel begint, slechts twee voet meet. Wij Menige boom brengt voor 50 a 60 fr. noten op, en vele kleine luiden rekenen op die opbrengst om hunne pachten te betalen. Kerl»- en Sehoolnieuws. De heer Pouwer, te Middelburg, die bij de jongste examens de akte verwierf, is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Oost- en West-Souburg. De heer A. Kodde, te Oost en West Souburg, is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Groede. De heer Th. F.Wijtvliet,pastoor te Groede, heett onderzeer vele blijken van belangstellingztjn 25jarigpiiesterjubileum herdacht. De armen werden door den jubilaris zeer goed bedacht. Een aanbod van het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" tot het ontvangen van een serenade, werd beleefdelijk van de hand gewezen wegens den dood van eon zeer geacht ingezetene, den heer de Roo Pz., in leven lid van den gemeenteraad. Kechtszake n. Do kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens het in dronkenschap verstoren der orde A. v. N tot f5 b. s. 3 dagen hechtenis; wateren buiten de bakken: L. E. A. S, ft b. s. 1 d. h.; het omhalen en doorzoeken van vuilnis: J. V'. v. H., f 0,50 b. s. 1 d. h.; laten los loopen van zijn hond zonder muilkorf; J. v.d. G., f3 b. s. ld. h.; dronkenschap A. S., B. V., ieder f 2 b. s. 2 d. h.; J. d, V,, L. V., P. C., ieder f 3 b. s. 2d. h.; P.M. 2maal f 10 b. s. 2maal 3 d.h,; K. B., 3 d.h.; P. v. O., 5 d. h.; J. d. L., 7 d. h en C. v. E., tot 14 d. h. Alle veroordeelden wonen alhier. Gemengd Nieuws. Het Heeswijksche beest. Iemand schrijft in de N. R. Ct.» Het is treurig dat, dank zij onwetend heid en volkswaan, over een zoo goed als zeker aan al de misdaden geheel onschuldig dier deswege „la mort snns phrase" is uitgesproken en toege past. Zijn er in Heeswijk's omstreken de laatste jaren vaak schapen, geiten en lammeren verscheurd, dan zal dit wel aan zwervende honden te wijten zijn. Werd elders weder ingebroken in hoenderhokken en het pluimvee ver moord, dan zullen wellicht vossen doch waarschijnlijker marters, bunsings of hermelijnen de roovers zijn geweest. De das of zooals men hem dikwerf ten plattenlande noemtvarkensdas, die wel eens het uitgraven van eenige aardvruchten of het verstoren van enkele nesten van op den grond broedend jacht wild op zijn kerfstok kan hebben, doch door het vernietigen van schadelijke knaagdieren en tal van engerlingen en andere vraatzuchtige insekten veeleer ter wille van den landbouw behoorde gespaard en beschermd te worden, kan echter onmogelijk de misdadiger geweest zijn, waarvoor men hem hield. Helaas het ongelukkige in het veld betrapte dier heeft een wreeden dood gevonden als een nieuw slachtoffer dezer „eeuw van onrecht", en de Heeswljkers zullen tot hun en ook tot mijn spijt ontwaren, dat met dit zoenoffer de inbrekers in hun schaaps- en hoender stallen niet verdreven ztjn. Men meldt uit Oud-Gastel aan de Prov. Noordbr. Ct. Onder algemeene deelneming is gisteren stonden dus op een zes voet breede basis van den torenmuur en midden daarin bevond zich het luik, waaronder de schoorsteenachtige schacht. „Deze was wijd genoeg, om het lichaam van een mageren man door te laten en moest In het grafgewelf uitmonden, dat zich hier aan den toren aansluit. „Daar het gewelf geen anderen uit gang heeft, moest die schacht kennelijk voor luchtverversching dienen. „Wellicht heeft de oude Adam, nadat hij den klokstoel betreden heeft, het valluik boven den toegang afgesloten en toen zijn werk verricht. „Of nu zijn licht door den tocht is uitgegaan en hij in het donker naar het valluik heeft moeten zoeken of dat hij te veel in gedachten is verdiept geweest, om goed toe te zien wie zal dat zeggen. Zeker is het, dat hij het verkeerde valluik heeft geopend, dat dit weer achter hem is dichtgeslagen, en dat hij in de schacht is neergestort en op die wijze in het grafgewelf zijn dood heeft gevonden." EINDE. het lijk der vermoorde ter aarde besteld Onze burgemeester hield eene lijkrede en vermaande de ingezetenen, de poütjé bij hare onderzoekingen behulpzaam te zijn. Ongelukkig genoeg, ontbreken bijna alle aanwijzingen. Een touwtje en eenige voetstappen, ziedaar alles. tVcl heeft men verschillende personen uitge hoord, en werd van een zeker persoon een broek met vlekken tot nader onder zoek opgezonden. Ernstige vermoedens bestaan er evenwel tot heden toe niet-, alleen is de meening algemeen, dat dé moord slechts door een bekende kan zijn. De houtwerf van de firma W. S, van de Wetering Go. te Oud-Delfa- haven is Zaterdag door een hevigen brand in de asch gelegd. De brand werd om drie uur ontdekt in de zagerij of schaverrj en reeds te half vier was de geheele werf, 150 bij 40 meter groot, een vuurzee. Zestien reusachtige houtloodsen, waar in een groote voorraad hout, de zagerij, de schaverrj, de machinekamer, het ketelhuis enz. vormden in korten t(jd éen brandende massa. Slechts de stal en het koetshuis, benevens een enkele kleine loods is al wat gespaard bleef. Negen handspuiten, drie rijdende en twee drijvende stoomspuiten bleke» machteloos tegenover de vuurmassa, ook doordat de werf nageuoeg Lussdien huizen en fabrieken was ingesloten. Ook een aangrenzende chemische wasscberij en de stoommeelfabriek van de firma J. van der Dussen en Co. werden door het vuur aangetast. Vooral aan de meelfabriek is groote schade toegebrachtook door het, voor het blusschen gebezigde water, dat een 120 last tarwe, bloem, meel enz. bedierf. De kantoren der firma zijn gespaard gebleven, daar deze zich op een ander terrein bevinden, terwijl de paaiden den dood ontkwamen doordat zij in het land waren. Jn 1896 werden door een naburigen brand ook een groot aantal houtloodsen derzelfde firma vernield. Thans stond deze werf op het punt verplaatst te worden, in verband met den aanleg van de Schilhaven, en men ls reeds bezig een nieuwe houtkooperij te bouwen aan de Spangensche Kade, onder Overschie, welke 1 Oct. opgeleverd moet worden. Alles is verzekerd op beurspolis. De verbrande opstal, machineriën en gereedschappen een bedrag van f 2000 aan bewerkt hout inbegrepen, zijn bij verschillende maatschappijen verzekerd voor een bedrag van f 33.750, waarin voor f 4500 eigen risico.De houtloodsen met den daarin aanwezigen voorraad zijn in dit bedrag niet begrepen. Alles inbegrepen bedraagt de verzeke- ringssom ƒ79000. De ontrouwe kantoorbediende te Amsterdam, die zich met een bedrag van f 20.000, dat hem was toevertrouwd, uit de voeten maakte, is Zaterdag te Zandvoort gearresteerd door de Haar- lemsche politie, die door den commis saris van het bureau Oudebrugsteeg aldaar, den Heer F. G. C. J. Fündter, was gewaarschuwd. Eene vrouw van verdachte zeden uit de Reguliersdwarsstraat aldaar, in wier gezelschap hij de hoofdstad verlaten had, werd aan het statiën te Haarlem gearresteerd, op het oogenblik, dat zij uit Zandvoort komende, een plaatskaartje naar Den Haag nam. Ruim veertienduizend gulden werd in beider bezit gevonden en vermoedelijk zal er van het overige vermiste geld nog het grootste deel terecht komen. De vrouw was bovendien nog in het bezit van een aantal te Haarlem ge kochte diamanten. Op een te Amsterdam gehouden diamantveiling werd een halsketting, bestaande uit een lij van 233 paarlen, met brrllantslot verkocht voort 17.500. De leerlingen der meisjesschool voor M. U. L.O. te Schiedam, zijn in 't bezit gesteld van kaarten, bevattende 20 hokjes voor bijdrage van 5 cent elk, om te laten invullen door familie en kennis sen. De «ntvangen gelden zijn bestemd om onbemiddelde ziekelijke kinderen in de gelegenheid te stellen in een of andere vakantiekolonie hun gezondheid te hernieuwen. De Minister van Oorlog heeft op een verzoek om te verhinderen, dat de dienstweigeraar de Bruin voor dezelfde zaak andermaal zal worden gevonDisd, geantwoorddat, wanneer genoemde milicien zich andermaal mocht schuldig maken aan een feit als dat, waarvoor hij is gestraft, en er weder termen aan wezig zijn om te dier zake een straf vervolging tegen hem in te stellen, het recht zijn loop moet hebben en het niet op den weg ligt van den Minister van Oorlog, daarin tusschenbeide te treden. Uit Antwerpen schrijft men dat den 21en dezer twee en dertig groote n lig stool haven zl oo heugel ting dreisT een jaaï ari, presiJ ld der dol zich echter door de vluc jtraf heeft onttrokken en ill land door de werkliedenpa wordt. De politie te Brussel jnorgen een bezoek gebracll Ui logementen om een diatr uit Amsterdam op te spd Waldeck, die de stad heiml heeft,met zich nemende voorr van honderdduizend franca biljetten en kostbare steens vond hem echter niet. Een nota van Havasl jransche consul op Jerses ingediend heeft wegens d«j heden te Suint-Hélier, waart lastig gevallen zijn. Hjj overheid ten antwoord dal zoek aan den gang was, el regelen genomen waren ol yau de ongeregeldheden te In Ierland zijn op plaatsen ongeregeldheden v| naar aanleiding van het jlafeking. Te Armagh werd gekwetst door een messtl Monaghan werd zekere Ke| gewond door een steen. De door de Dreyfusl geworden generaal Roget dl commandant is van Belfort| huwelijk treden met de den grootindustrieel Schwail geleden tijdens een werksj vermoord. Zes duizend gulden I zitten en toch het gevaarlijlj inbreker te vervullen, is alledaagsch. Dat was tool met een jongeling August zijn gelijken met recht „re| genaamd. Févrot werd op het oogel met een zijner kornuiten eel te Parijs bestal na een li wederstand met zjjn medepli| Naar de laatste mode een monocle op, verklaardl pas twintig jaar oud is, aarf traat dat hij rijk genoeg te doen, maar dat ztjn ber| hem zeer beviel en hij er van zou doen. Hij bewoont op het groii Parijs een mooie villa, h| zijner ooms bemaakt. De vader van den „red een geacht koopman, die ma in leer een groot vermogen ge| Ondanks het air dat de jo aannam, is hij met zijn he| gevangenis (geen villa) Beiden behooren tot een go) seerde bende, waarvan natu| het hoofd is. In de „Eichsfeldia", in Weimar verschijnt, stc) het volgende te lezen Ophelder in| Verloofd Franziska Lins| en Ignaz Menge. Bovenstaande kennisgevil dat de verloving met mij er f algeheele overeenstemming zending aan vrienden enl gereed gemaakt. De voor e| bekend geworden andere ve mejuffrouw Franziska Lin| meester-slachter Heinrich raste mij te meer, daar tot I verbreken van mijn verlovil Plaats gehad. Dit deel ik f handhaving van mijn perl aan allen mede, die van de f de hoogte waren. De Amerikaansche buitenlandsclie zaken Hay de leden van het republikei manschap bij zich aan tafel| Een Chineeschi Orilangs verschenen te Hon^ drie mannen voor den rech weerde vechten op dezelfdl hebben. Geen wilde wijken anderen en stond hardnekkig meend recht. Eindelijk riep r mat een ernst, die oprecht «Welnu daar gij het rr niet eens kunt worden, zal geschil een einde maken do 'e dooden. Hij lpet zich beker wijn geven, waarin wierp van een donkere klei vervolgens de vrouw de 'edigen. In den ontroerden toes zli zich bevond, voelde de vi de uitwerking van den dran met stamelende stem te geheel haar uiterltj' haar einde nabij w

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2