Zaterdag 38e Jaargang. 1900. s Blom se INS. ntraal iottuu, istgangeu. 1 AL, ITS, No. 123. 26 Mei Gemeen! ebestuur Zeenwsck-Vlasnderen. FEUILLETON. Het zoeken kende maakt het ek van Vlissingen dat hij op Hemel- OUDEKERRE zal is Zondags wordt oor een nette en Ier gunst. 1900. DERS. waren uitsluitend en ge bevoordeelt roene Zeep 19 ct. leste Gele Zeep 21 Witte Suiker 47 50 ct. 5 ons. Beste ons. Beste Witte Neemt proef en nbevelend, MERMANS Jr. Bouwen Ewout- Adres Notaris s Boekhandel. dagelijks )e Busken- DIENST UDDELBÜSO v.7 vin 4 50 5 55 in Zalm ar ktvia üeq 12 30 1 15 O 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vlittm- op werkdagen 12 35 1 20 2 5 - 7 7 50 8 35 i-SfaltlegUeni. lid.) 25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, .33, 8.24. 9.25 .0.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 3, 9.5, 9.45. TNDIENST. 6 20 7— 7 50 10 20 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 610 6 30 7 10 50 1010 10 30 .0 nrn 1 20 1 40 3 50 4 10 4 30 8— 8 30. 3 15 6 20b) 3 50 6 50 5a) 4 45 5a) 5 05 10 6 20hlf) 0 6 40f) .ar Breskena en aar Borssele en ipoorwegatation VLISSINüSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VensebJSJnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnuramer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen noodigen de eigenaars van huizen aan je St. Jacobstraat, de Vrouwestraat, de Beursstraat, de Korte en Lange Nieuw- straat en de Groote Markt, die voorne mens zijn hunne perceelen aan de Gas- ot Waterleiding of aan het Gemeente- jiool iu die straten te doen aansluiten, uit, dit in het belang der vernieuwing »an de bestrating te doen vóór den 1 Juli aanstaande. Vlissingen, 18 Mei 1900. Burg. en Weth. voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE, Ij. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.ci.i. Twee gewesten in ons vaderland zyn il zeer ongunstig gelegen Ze zijn Zuid- Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. Een enkele blik op de kaart is voldoende om ons hiervan te overtuigen. Het eerste jan drie zijden ingesloten door vreemde landen en slechts met eene smalle strook varbonden aan het overige gedeelte van ie provincie, een schiereiland gelijk bet laatste, geheel ingesloten door België en een bieeden stroom, en aan de over- zyde van dien stroom gewesten, die al liet veel gunstiger gelegen zijn dan de streek waarvan hier sprake is. Verge leken wij Zuid-Limburg bij een schier eiland, Zeeuwsch-Vlaanderen zouden wij, met het oog op zijn isolement, een eiland kunnen noemen. Hier komt nog bij, Jat dit quasi-eiland door een water, len Braakman, in twee deelen gescheiden wordt, eene omstandigheid, welke niet medeweikt om deze streek in gunstiger conditie te brengen. Het kan een lOtal jaren geleden zijn Jat een inzender in de Arnhemsche Courant op de ongunstige ligging van Zuid-Limburg wijzende, aantoonde, hoe deze streek zou opbloeien, wanneer zij ten deel werd van België. Zelfs deed lij den Zuid-Limburgérs het voorstel, eene beweging op touw te zetten ten tiude te bewerken, dat tusschen Neder- ta4 en België onderhandelingen zouden "orden aangeknoopt over een ruil van Zuid-Limburg met een evenredig deel van België, dat in alle opzichten beter üj Nederland zou passen. De betrokken PMsonen, hoewel erkennende dat zij, Joel makende van België, in veel gun stiger conditie zouden verkeeren, waren volstrekt niet ingenomen met het denk beeld, om als handelswaar geruild te VAN F. JAOOBSES. 5.) Eerst toen Horst zich den volgenden avond naar Boimann begeven had en "ati dezen verdere opheldering verzocht, toonde de advocaat zich daartoe bereid. «Tot dusverre," zeide hij, «heb ik u 'lechts op ontkennende resultaten ge- Jezen, waarvan het slot moest zyn, "a' de oude Adam niet in zijn huis is ''rmoord. «Dat hij dood is, weten wij nu en heb slechts te verklaren, hoe hij zijn worden zy wilden Nederlanders zijn en blyven. Voorzeker, degene, die in Zeeuwsch- Vlaanderen iets dergelijks zou willen voorstellen, zou op geen gunstiger ont haal kunnen rekenen, want hoewel Z. VI. nooit het troetelkind der verschillende regeeringen geweest is, hoewel vreemde elementen zich hoe langer hoe meer met de oorspronkelijke bevolking ver mengen, toch is de Zeeuwsch-Vlaming Nederlander met hart en ziel. En toch, alleen lettende op de stoffe lijke belangen, zouden wij bij eene vereeniging met België enorm winnen. België, eene jonge, krachtig vooruit strevende natie, waar handel en industrie steeds hooger vlucht nemen, zou partij weten te trekken van het kustgebied der Schelde. 't Is niet te ontkennen Zeeuwsch- Vlaanderen is door Nederland langen tijd verwaarloosd. De heer Vorsterman van Oyen heeft het in zijn Weekblad in verschillende tonen jaar aan jaar her haald „Z. VI. wordt verwaarloosd." Toen een 15tal jaren geleden een onzer groote bladen, eene quaestie van aanbelang besprekende, scheef„in heel Nederland van den Helder tot Vlissingen, en van Delfzijl tot Maastricht", riep genoemde heer verontwaardigd uit „Hoort gij het, Zeeuwsch Vlamingen, men telt U niet onder de bevolking van Nederland, dan alleen, wanneer er te betalen valt." Gelukkig is er in de laatste jaren verbetering te bespeuren de belangstel ling in het gewest neemt toe door de ijverige zorgen van ons provinciaal bestuur is de Verbinding met de overzijde der Schelde verbeterdonze afgevaar digden pleiten in 's lands vergaderzaal voor de belangen der lang vergeten en toch zoo scboone landstreek, en de pers werkt aan een en ander krachtig mede. De Braakman krimpt gaandeweg in, daardoor zal eene betere verbinding tusschen het oostelijke en westelijke deel van Z. VI. mogelijk worden. Tot heden mag het, met het oog op den slechten toestand der wegen, een vraag stuk heeten om in den winter per rijtuig eene reis te willen maken van het oostelijke naar het westelijk deel of om gekeerd, zonder zijn weg te nemen over Belgisch grondgebied, er is verbetering in het vooruitzicht gesteld. Zelfs spreekt men reeds over eene tramverbinding tusschon het voormalig vierde en vijfde district. Wanneer dan nog de tramlijn Hulst Walsoorden zal tot stand gekomen zijn, en waDneer het gerucht omtrent den aanleg van eene tramlijn van Hontenisse door het land van Hulst langs Axel naar Selzaete, dood heeft gevonden, maar om geene leemten in mijne bewijsvoering te laten, willen wij aannemen, dat wij het alsnog niet weten. «Toon ik dus tot het besluit gekomen was, dat hij niet in zijn huis vermoord was, moest ik tevens aannemen dat hij- het levend verlaten had. Daarmee in noodzakelijk verband is ook de vraag naar de verdwenen effecten. Wij weten, dat hy die, uitgaande, steeds bij zich droeg; wat hy bij helderen dag deed, zou hij in den duisteren nacht niet hebben nagelaten. Bovendien ontbreekt in zijne nalaten schap ook de bekende bruine tasch hot staat dus vast, dat Adam, zooals hij gewoon was, ook nu de effecten in de tasch legde en deze omhing. Nu is het ook duidelijk, waarom de commode niet doorwoeld was en de andere laden ge sloten waren. „Men vond ook bloed in de kamer, en kwam daardoor tot een besluit, dat er gemoord was. Er is ook werkelijk met een zijtak Axel Moerbeke, een vast plan zal geworden zyn, wanneer Aarden burg door eene tramlijn met Brugge, en Hulst door een kanaal met de zee verbonden zal zijn, dan zal, wat het verkeer betreft, zeer veel gewonnen zijn. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen echter, meer nog dan zijn isolement, in eenen ongunstigen toestand brengt, is de om standigheid, dat de grond er voor een goed deel het eigendom is van vreem delingen, met name de Belgen. Een groot gedeelte van de opbrengst van den grond komt alzoo niet ten goede aan de streek zelve, maar aan België. In dit opzicht verkeeit Zeeuwsch-Vlaan deren ongeveer in gelijken toestand als Ierland, of, om ons tot ous Vaderland te bepalen, als Friesland, 't ls waar, Zeeuwsch-Vlaanderen is vruchtbaarder, en daardoor rijker dan Friesland, maar van den anderen kant is het ook waar, dat de pachten der Friesc'ne landerijen, worden zij al niet in de provincie ver teerd, toch in het land blyven en bij dragen tot den nationalen rijkdom, terwijl de pachten der Zeeuwsch-Vlaamsche landerijen voor een groot deel naar België gaan. Nog erger is het gesteld aan de grens daar toch is de grond niet alleen in het bezit van de Belgen, maar wordt ook door Belgen geëxploiteerd. Deze kunnen hoogere pachten betalen dan de ingezetenen, omdat zij door de Belgische regeering op alle wijzen beschermd worden. Zoo zijn Belgen, welke suiker bieten verbouwen op Nederlandsch grondgebied, vrijgesteld van het invoer recht in België a 1 francs per 1000 K.G. Zeeuwsch-Vlaanderen, hoewel een deel van Nederland, behoort feitelijk aan de Belgen. Bijne alle ondernemingen van commercieelen en industrieelen aard gaan uit en zijn iu handen van de Belgen. Zoo zagen wij in den laatsten tijd langs het kanaal van Terneuzen naar Gent fabrieken verrijzen op initiatief van Beigen tramlijnen zullen gelegd worden door Belgen de beide spoorwegen zijn in handen van Belgen. En moge de welvaart van het gewest door de op richting vansdie.fabrieken en den aanleg van die spoor- en tramlijnen gebaat worden, dit zou zeker in niet mindere mate het geval zijn, wanneer die onder nemingen uitgingen van Nederlanders. (Ingezonden.) Legerzaken, De „Standaard" schrijft: Het plan, om naar verluidt nog vóór de vacantie de militaire wetten in de een lijk in het huis gevonden, dat van den hond. Men heeft dien door een scherpe snede een slagader geopend en de hond heeft daarbij niet geblaft of gehuild, maar slechts gejankt. Dat doet in nood een dier alleen dan, wanneer zijn meester het moordend staal voert. Men moet dus aannemen, dat Adam, voor by het huis verliet, zyn eigen hond heeft gedood. Daarop deed ik mij de vraag of Adam voornemens waB al dan niet terug te keeren. Dat hij, om welke reden dan ook, zich heimeiyk willende verwyderen, vooraf zijn hond doodde, opdat deze hem niet lastig zou zijn of verraden, is niet vreemd. Maar hy heeft niet alleen den hond gedood, maar ook diens bloed opgevangen. Daarmede moest hij een doel hebben. „Hier komt nog iets by. Adam had de gewoonte het geld voor den inkoop zijner levensmiddelen op het tafeltje naast de deur gereed te leggen, en daar werd het den volgenden morgen ook gevonden. afdeelingen (der Kamer) te doen onder zoeken, verdient op zichzelf toe juiching. Stellig komen deze ontwerpen te laat. Landweer is nog warm. Landstorm is nog in den oven. En de parlementaire vierjarige periode nadert haar einde. Na het zomerreces komen Kieswet en Drankwet, die geen uitstel dulden, en als de begrootingen in December afloopen, is het na de Kerstvacantie kort dag. In een jaar met algemeene verkiezingen blijft de Kamer gemeenlijk niet dan tot half April bijeen. Er zou dus een zeer sterke wil tot afdoening moeten zijn, om, behalve wat gereed ligt en in staat van wyzenkomt, ook nog de Legerwetten vlug van stapel te laten loopen. Het gevaar van uitstel en afstel is groot, en de vrees klimt met den dag, dat generaal Eland slechts voor het archief zal hebben gewerkt. Maar hier staat tegenover, dat de gruwel in Zuid-Afrika, met een wel sprekendheid die tot hart en nieren doordringt, ook ons volk de zekerheid schonk, dat we ingeval van nood alleen op eigen hulpmiddelen zullen kunnen rekenen. Dit brutale feit heeft invloed op de stemming der gemoederen En deswege stond de kans om de legerorganisatie tot een goed eind te brengen misschien nooit beter dan thans. Verkiezingsijver, De herstemming van een lid der Tweede Kamer in het district Haarlem was merkwaardig omdat daaraan volgens de lijst van dit jaar 652 kiezers meer mochten deelnemen dan volgens de vorige en toch de opkomst naar ver houding nog geringer was dan bij de eerste stemming. Daar het district Haarlem over 6492 kiezers beschikt, waarvan er slechts 3482 aan hun plicht voldeden, kan men wel niet zeggen dat de deelneming aan het staatkundig leven daar Daar wensch is, terwijl weder gebleken is dat uitbrei ding van het aantal kiezers niet altyd eene gewenschte verbetering in dien toestand aanbrengt. Ook te Haarlem evenmin als elders, maken de kiezers het zich druk. Wat den gekozen heer Van Styrum betreft, zegt men dat hy geene bindende verklaringen omtrent zijn houding tegen over de politiek van het tegenwoordige ministerie heeft afgelegd, maar volgens het Handelsblad schijnt het zeker te zijn dat door zijn komst in de Kamer de politieke verhouding niet zal worden gewijzigd. Dat doet geen gierigaard, als gij er geen genot van denkt te hebben. Wij mogen dus aannemen, dat Adam zijn huis ver laten heeft, met het voornemen terug te komen. Tot dusverre heb ik van het verlaten van het huis gesproken, zonder in aan merking te nemen, dat hy dit niet door de gewone openingen heeft kunnen doen, en evenmin door den schoorsteen. Wy moeten dus aannemen, dat het huis een geheimen uitgaDg heeft. Die geheime uitgang h°b ik zonder veel moeite ge vonden. Er voerden bloedige voetsporen 1 naar de slaapkamer, niet weer daaruit; 1 in die kamer was een kleerkast, die open stond en doorwoeld scheen. Aan den achterwant er van ontdekte ik eene kunstig aangebrachte deur. Trouwens ik wist, dat zij daar zyn moest, want toen wij samen in den toren waren, en ik, om de' dikte van den muur na te gaan, in de nis stond, voelde ik d lar een houten afsluiting. Toen ik zoo ver niet mijn onderzoek De wijziging der kieswet. De regeering heeft gevolg gegeven aan hare belofte om een wijziging der kieswet voor te dragen, welke de grond slagen der in 1896 getroffen regeling onaangeroerd laat, maar daarin de veranderingen brengt die by de toepas sing noodig zijn gebleken. Gelijk wij hadden gewenscht en verwacht, heeft zij zich niet enkel bepaald tot zoog. technische wijzigingen. Zij heeft tevens getracht de beginselen waarop de bestaande regeling berust, beter tot hun recht te doen komen. Dit is o. a. geschied door de omschrij ving der kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand, doer de Grondwet vereischt, aan te vullen zoodat een aantal personen, die nu ten onrechte zijn uitgesloten, op de kiezers lijsten kunnen verschynen. Daarvoor worden grootendeels de gebreken weg genomen, welke door ons en anderen indertijd reeds in het ontwerp van den minister Van Houten waren aangewezen. Bepaaldelijk geldt dat de kiezers krach tens loon, spaarbankboekjes of examen, die nu terecht in ruimer mate worden toegelaten. Een tweede gewichtige verandering wil bewerken dat, evenals bij de belas tingkiezers reeds het geval is, ook de kiezers krachtens huur of loon ambts halve op de lijsten worden gebracht, en niet verplicht zijn zich aan te melden. Voor zoover mogelijk wil de regeering dit bereiken door de nu reeds bestaan de verplichting van verhuurders en patroons om inlichtingen te geven, te vervangen door de verplichting om aangifte te doen van hun huurders of ondergeschikten, die op grond van huur of loon voor het kiesrecht in aanmerking komen. In hoeverre dit stelsel aannemelijk en goed uitgewerkt is, zal nader zijn te onderzoekenhet voorstel echter, op zichzelf, is zeker een opmerkelijke poging om het be- staandekiesrecht belangrijk te verbeteren. (Handelsblad.) Spoorwegtarieven. De Haagsche Ct. wyst er op dat er in ons land wel twintig soorten van spoorwegkaartjes bestaan, zelfs vyf en twintig als men de militaire en andere er by rekent. Het blad hoopt dat er eens iemand zal opstaan, die al die 25 kaartjessoorten door elkander werpt en het éen kilometertarief invoert. De reiziger koopt dan hetzij éen kaartje voor éenreis of een boekje coupons voor 100 of 1000 of 10.000 kilometer tegelijk, waarop hij telkens zooveel laat afstempelen als hy verreizen wil, alles tegen denzelfden eenheidsprijs, gekomen was, kon ik op dien weg niet verder komen. Ik trachtte nu bekend te worden met de leefwyze en gewoonten van den ouden man. Daartoe onderzocht ik zyne nalatenschap. Op zyne kleeding en meubelen lette ik weinig, des te meer op zijne boeken. En deze gaven mij het verlangde licht. Ik zag er uit, dat hij een, misschien wel de laatste leerling was van die mannen, die zich afgaven met de kunst van het goud maken en van het zoeken naar het levenselixer. Werken van Geber, Bacon, Baslius, Valectinus, Paracelsus en andere alchimisten maakten den inhoud van zijn kleine bibliotheek uit, met die van andere minder beroemde namen, toover- en heksenboeken, zoo dol mogeiyk, zoodat ik veilig mocht aannemen, dat Adam bi naar goud öf naar het levenselixer zocht. „Ook het boek, 'twelk men openge slagen op de tafel vonl, handelde hier- OVt-l „Eu toen ik het nadenkend in de hand

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1