T. MANSE-DAMAVE. Groole kerne Kinder lap- ee Kantiioeden. iiiiteÉaWe Inkten. MÏE&WE Laatste berichten. Zeetijdingen. Burgerlijke Stand Advertentiën. Gegarneerd en Ongegarneerd. T IS A t N V A A L- II O II K AT! ^L-U.JLJLILLL JJL-i_U_J-f meenden, (lat hst het 12jarige meisje ff3s, dat een toeval had. Dit meisje is door een gelukkigen jameul°°P van omstandigheden aan een groot gevaar ontsnapt. Omdat haar bedstede iu een op de bovenverdieping gelegen kamertje werd geschilderd had zij namelijk dien nacht gleers doorgebracht. Dat de moordenaar bet voornemen had haar tot zijn slacht offer te maken, blijkt ook hieruit, dat op je versche verf aan de wanden van het kamertje afdrukken van zijn vingers zijn gevonden. Door een raam aan de achterzijde van de woning moet de dader zjjn ont komen. Op het vensterkozijn althans zijn af drukken van bebloede handen ontdekt. Men vermoedt, dat er slechts één dader is, doch hem is men nog niet op het spoor. Het slachtoffer van den moord is thans ter aarde besteld, nadat de justitie uit Breda haar onderzoek had gedaan. in verhoor zijn o.a. genomen de broe der van de overledene en een bakkers knecht, die in een aangrenzend huis woonde bij een paar zusters, die het bakkersbedrijf uitoefenen. Tot nu toe hebben geen arrestaties plaats gehad. - Gisterennacht werd door het nacht personeel der Maatschappij Nederland aan de Handelskade te Amsterdam de hulp der politie ingeroepen, omdat op de zaal der Javaansche bedienden amok geroepen weid. De tolk der emigranten had n.i. vier vrouwen uit de emigran tenzaal vermist, die op de zaal der Javaansche scheepsjongens teruggevon den en vandaar verwijderd waren. Op het geroep van amok waren al de jon gens opgestaan en had een hunner éen nachtwaker in den rug gestoken, die daarna in het Binnengasthuis werd opge nomen, waar de wonde niet levensge vaarlijk bleek te zijn. De dader werd naar het politiebureau aan de Handels kade gebracht,terwijl drie andere scheeps jongens in arrest werd gesteld in de provopst der Maatschappij. Een kris, waarmede de wond werden toegebracht, werd gevonden achter de deur van het watercloset. - In zake den moord te Oud-Gastel zijn o. a. in verhoor genomen de broeder van den overledene en een bakkersknecht, die in een aangrenzend huis woonde. - Te Rotterdam is gisterochtend door de politie aangehouden, de 28jarige koopman H. P. uit Berlijn, verdacht van poging tot moord, gevolgd door roof. Hij was vergezeld van een vrouw. - Te Amsterdam zijn eenige Engel- schen die op kleine steentjes voor het Paleis op den Dam liepen door een schildwacht nadat deze tevergeefs had getracht zijn verbod om van die steentjes gebruik te maken, aan hen verstaanbaar te maken, zoo hardhandig er van ver wijderd, dat de japon van een dame scheurde. De Engelschen wendden zich toen tot het Vreemdelingenverkeer, dat hun duidelijk maakte, wat zij hadden misdreven. Deze zaak zal nu in den Amsterdamschen gemeenteraad worden behandeld. - Vel over been is 'tin den vollen zin van bet woord met een 31jarigen man, die thans te Rotterdam vertoeft. Dit „monstrum", waarover vroeger al is bericht, toen hij in het buitenland door professoren was onderzocht, is niet grooterdan een 12 a 13jarige knaap sd, oppervlakkig gezien louter een met vel overtrokken skelet. Lippen en oogleden ontbreken nagenoeg, zoodat de tanden en pupillen uitsteken en zijn uiterlijk nog afstootender maken. Het geheele onderhuidsche weefsel ontbreekt; spieren en beenderstelsel zijn zwak. En toch is dit menschje lichamelijk gezond en geestelijk normaal ontwikkeld, slaapt (met open oogen) en eet als een gewoon man. 'tMoet wetenschappelijk een uiterst zeldzaam geval zijn. Dominique Gastagna is te Sologny in Frankrijk geboren. (R. N.) - Naar het N. v. d. meldt is Drlua „voor ons land en voor de Ned. Opera verloren. Leipzig heeft hem op schitterende voorwaarden tot zich ge trokken." In Juni zal hij er nog gast- voorstellingen geven als Walther (Meistersinger), Tannhauser en Lohengrin. - Te Harlesden, bij Londen, is door «ene volksmenigte bij een den Boeren gunstig gezinden koopman in vruchten Oe boel kort en klein geslagen. De Politie kwam opdagen en werd met 'otie eieren ontvangen. Vijf personen 2ijn in hechtenis genomen. Verandering van zeden. Het is opmerkenswaardig de verande ring na te gaan die in de zeden der groote landen van Europa gekomen is. Engeland, vroeger zoo flegmatiek, zoo «hgevoelig, er eene eer in stellende zyn deftigheid onder alle omstandigheden des 'evens te bewaren en zich op melankolieke %e te vermaken, openbaart op eens een karakter dat in levendigheid, vuur en hartstochtelijke uitbarstingen niet onderdoet voor dat der bewoners in Zuid-Europa. Er was een tijd, als wij de geschie denis gelooven mogen, dat de tijding der- grootste overwinningen, zelfs die van Waterloo, volgende op dagen vol angst en de onneilspellende voorteekenen van Ligny en Quatre-Bras, niet vermochten dat masker van ongevoeligheid te ver breken. Er was, men moet het bekennen, een zekere grootheid zich aldus boven het lot te plaatsen, zonder aandoening te toonen de gunsten of de ongenade van dat lot te ontvangen. Aldus gedroeg zich Rome na de neer laag te Cannes en ook in het uur der- weerwraak. En toen de Engelsche let terkundigen met Thackeray aan 't hoofd, zich verlustigden met hun spot te ver volgen de te levendige gebaren en te groote levendigheid der Franachen, hun wijze om het heelal tot vertrouwde te nemen by de blijdschap of de droefe nissen van het leven eens volks en de straat tot het tooneel van al te drama tische uitbarstingen, waren de Franschen geneigd deemoedig het hoofd te buigen en in stilte de voortreffelijkheid te erken- ken van die koele en sterke mannen boven een volk van kinderen en het majestueuse Albion deze minachtende kalmte te benijden. Welnu, ais Thakeray op de wereld terugkwam, zou hij aan gene zijde van het Kanaal geen stof meer vinden voor zijn satire. Wat te Londen en in geheel Engeland naar aanleiding van het ontzet van Mafeking ten aanschouwen werd gegeven gaat alle beschrijving te boven. Zeker is het beleg van Mafeking een wapenfeit dat pleit voor kolonel Baden- Powell en zijn klein garnizoen en men be grijpt dat zijne medeburgers de gelukkige bevrijding metjgeestdrift,met buitengewo ne opgewektheid vieren. Mafeking heeft zich goed verdedigd, niemand twijfelt er aan. Maar het is bespottelijk Mafeking te vergelijken met Saragossa en de tamelijk losse insluiting der Boeren te vergelijken met „een gordel van ijzer en vuur die de stad deed stikken," en nog dwazer om te doen zooals de Lord- maire van Londen, die vergeet onder welke omstandigheden twee republieken van nog geen drie honderd duizend zielen worstelen tegen een rijk van vier honderd millioen bewoners, en te spreken van het handjevol verdedigers van Mafeking handgemeen met de Zuid-Afrikaansche horden. Niets kan het schouwspel weergeven dat Londen in de laatste dagen opgele verd heeft. Men vraagt zich af wat de Engelschen uit het midden van deze eeuwde Robert Peels, de Aberdeens, de Stuart Mills, de Cobdens zouden zeggen als ze op de aarde mochten terugkomen om een dergelijk schouw spel bij te wonen. Het eerste oogenblik zouden ze denken te Bedlam te zijn. En vervolgens zouden ze begrijpen dat zulke groote veranderingen in de zeden zich niet voordoen zonder dat daarmede samenstemmende omwentelingen in het gemoed van een volk hebben plaats gehad. Zaterdag werd in het paleis van Westminstereen standbeeld van Gladstone ingewijd. Het uur is welgekozen, indien men wil dat deze uitnemende vertegen woordiger van het hervormingsgezinde en vreedzame liberalisme de getuige zij van den triomf van het imperialisme en de zonderlinge verandering die reeds gekomen is in het karakter en de uit wendige betoogen van een ras, dat eertjjds gewoon was het decorum en het respect voor zich zeiven tot de uiterste gestreng heid toe op te voeren. Engelsche baldadighe den. De Franschen op het aan Enge land behoorende eiland Yersey (nabij de Fransche kust) zijn verstoord op de Engelsche bewoners, die ter gelegenheid van het ontzet te Mafeking de ruiten van Fransche winkels te St. Hélier ver nielden en de kasten leegplunderden. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Te Dover (Engeland) werd ook een winkel van den heer Browne, een tegen stander van den oorlog, met steenen gebombardeerd zoolang tot niets meer heel was, wat gebroken kon worden. Daarop moesten de aangrenzende winkels het ontgelden. Eerst toen het bombar dement drie uur geduurd had, konden een paar honderd man artillerie uit het slot, die de machtelooze politie kwamen helpen, de orde herstellen. Te Leeds werden ook bij een tegenstander van den oorlog de ruiten ingeworpen. Te Aberdeen werd een lokaal waar eene redevoering voor de Boeren gehouden werd, belegerd door een woeste volks menigte, die met sieenen de ruiten inwierp. De politie maakte echter aan deze betooging een einde. Te Wimbledon werden de tuin en de broeikassen van den heer W. P. Stead vernield. De Echo deelde dit voorval mede onder de rubriek „Mafeking rejoicings" en zette er boven: „Mr. Stead serenaded." Omtrent de bloedige botsing te. Lourenqo-Marquez tusschen de Portu- geesche politie en matrozen van de „Friesland", is hier te lande geenerlei bericht of bevestiging bij de autoriteiten ontvangen. Hieruit wordt afgeleid dat zoo er iets gebeurd is, er vermoedelijk niets anders is voorgevallen dan een opstootje tusschen passagierende matro zen en de politie vechtpartijen die niet zelden in havensteden, ook hier te lande, voorvallen. Een woord uit Engeland dat sym pathie wekt, mag wel vermeld worden. John Morley heeft Zaterdag aan een feestmaal van de Eighty Club en de Liberale Universiteitsclub te Cambridge gesproken en daar iets gezegd over de rede van lord Salisbury op het jaarfeest van de Primrose League, bepaaldelijk over het wreken van Gordon's dood en Majoeba, door Engelands eerste-minister als een loffelijk werk geprezen. „Gy hebt," zeide hij, „aan deze universiteit een staf van professoren in de wijsbegeerte der ethiek. Gij hebt een schare uitgelezen predikers op den kansel van St.-Mary. Het zou mij be nieuwen, of al deze mannen ons niet zouden leeren, dat van alle hartstochten die de menschheid vaneenscheuren en misvormen, wraakzucht de laagste en wreedste is. Ik zou de laatste zyn om 't te wagen, in een groot accademisch centrum ovor ethiek te redetwisten maar als politicus vraag ik, wat de stelregel was die eischte, dat duizenden barbaren in Soedan geslacht moesten worden op het altaar van bloedige ver gelding voor de schim van den dapperen en eerlijken Gordon. Ik zat niet vragen wat de betrekking en de verhouding is tusschen die bedrieglijke nederlaag van een paar honderd man op Majoeba en deze geweldige expeditie met haar af grijselijke slachting van meuschen, met de vreeselijke verwoesting in verlaten hoeven, weezen, weduwen en gebroken harten De wraak moge zoet wezen maar iechtvaardigt zij wat ik men vergeve het mij ook nu nog een helsch schouwspel zou willen noemen. Kan men er zich nog over verbazen, dat de volken met wantrouwen en veroordeel, met ingewortelde bitterheid (zooals lord Salisbury zeide) op ons zien, als de taal van Engeland er zich piet langer om bekommert, zedelijke taal te wezen, maar de taal is van heer- seherstrots, van geweld en weer- wiaak Wij hebben melding gemaakt van de vreeselijke misdaad aan boord van het stoomschip Prinz Karl op het Miieler- meer begaan. De schuldige, Nordland, heeft bekend dat hij zijn moorden met voorbedachten rade had gepleegd. Hij stal op een stoomboot te Verebro geld uit de kist van den onder-stuurman. Te Arbogea begaf hij zich aan boord van de Prinz Karl, waar hij, zooals hij zelf verklaard heeft, den kapitein met een dolksteek vermoordde. Hij deed toen de rookkamer en den achtersalon op slot. Toen hij de stoomboot Köbing in het gezicht kreeg, werd hij bang en begaf zich naar den machinist, dien hij dwong met volle stoom te varen. De ellendeling zegt dat het hem spijt dat hij zich door agenten van politie liet verrassen en ze niet met revolver schoten doodde en niet allen aan boord gedood had. Hij voegde er bij dat hij niet gek is en moordde om zich op de menschen te wreken. AFRIKA. Roberts meldt in zijn telegram over het ontzet van Mafeking dat de kolonne van Mahon, uit Maratsani op rukkende, door de Boeren achtervolgd werd en toen westwaarts trok om hen te myden. Den 13en werd deze kolonne aangevallen en kreeg toen 5 dooden, 2 vermisten en 24 gewonden, waaronder majoor Mullens, kapitein Maxwell en de correspondent van de Daily Mail, allen ernstig. Den löec gelukte het Mahon zich met Plumer ten westen van Mafe king te vereenigen. De Boeren stonden toen tegenover ruim 5000 man en weken naar de Engelschen beweren, met groote verliezen. Dat zij het mogelijke beproefd hebben om zich staande te houden, bljjkt hieruit genoegzaam. De Engelsche troepen zijn nu te Ver- eeniging aangekomen. Zij vonden de brug over de Vaal ongeschonden en maakten 27 Viystaatsche en Transvaal- sche locomotieven buit. Waarschijnlijk weer eene zelfde geschiedenis als te Bloemfontein, waar Engelschgezinde Vrjjstaters den Engelschen ook een groote hoeveelheid spoorwegmateriaal in de handen speelden. Men kan het zich anders niet begrijpen dat de Boeren deze kostelijke vervoermiddelen niet vernielden. In Natal hebben de Boeren een eskadron van de bereden infanterie van overste Bethune, die op weg was naar Newcastle, in een hinderlaag gelokt en bijna geheel gevangen genomen. Slechts euke.eu ont kwamen. Hef eskadron behoorde tot een j detachement van 500 man, die door Buller naar Ngoetoe in Zoeloeland was I gezonden, dat zoogenaamd door de Boeren ontruimd was. Buller ondervindt dus dat het weg jagen van de ontmoedigde Boeren ook zijn bezwaren heeft. De Morning Post meldt de Boeren Harrissmith verlaten en naar het noorden trekken. Volgens een gerucht zou de van Reenenspas door de Boeren verlaten zijn en Botha's pas slechts door enkele mannen verdedigd worden. Bovendien verwachten de Engelschen weinig tegen stand ten zuiden van Kliprivierberg by Johannesburg. Toch werdt er by gemeld dat Kaffers gebruikt worden om schansen te graven, maar dat dit de Boeren niet helpen zal, daar hun stelling kan om getrokken worden. De Kölnische Zeitung wijst op eene verandering die in het plan van Lord Roberts gekomen zou zijn, welke hierin zou bestaan dat Hunter en Methuen, die tot nu toe, de een ten noorden, de ander ten zuiden, langs de Vaal voort- rukten, thans van Mafeking uit Transvaal moeteD binnenvallen, aldus de Boeren dwingende zoowel front te maken tegen hen als de hoofdmacht der Engelschenuit 'tzuiden. De Boeren zouden dus als 't ware tusschen twee vuren gebracht worden. Het kan ook zijn, zegt het blad, dat Roberts tot deze verandering van taktiek gekomen is omdat hij eenigen tijd te Kroonstad moet biyven en Hunter en Methuen niet zoover alleen in Trans vaal wil laten. Het kon hun daar wel benauwd zijn geworden. De eerbied voor het vrije woord, een maal de roem van Groot-Brittanje, is thans in Kaapstad onder de jingo's al evenmin groot als in het moederland. Reuter seint uit Kaapstad dat de loyalisten diep verontwoordigd zijn over de aan kondiging van het congres, dat de tegen standers van de inlijving der republieken tegen 31 dezer willen beleggen. Zulke bijeenkomsten moesten aldus luidt het advies dezer loyalisten, die Kaapland als een wingewest schijnen te beschouwen verhinderd te worden, en gebeurt dit niet, dan zullen er ongeregeldheden voorvallen. De altijd zoo hooggeroemde eerbied voor de wet van den Brit ont breekt hier ook, want geeft de regeering verlof tot dit congres, dan zullen de jingo's wel zorgen dat het aan verzet niet ontbreekt. En zoo doet dus de oorlog de volken ook hun beste eigenschappen verliezen. Dat president Kruger nederig aan Lord Salisbury om den vrede zou ge vraagd hebben, wordt tegengesproken, ofschoon zulke zotteklap eigenlijk geen tegenspraak noodig heeft. De verzending van Boerengevangenen naar St. Helena gaat voort. Het zijn bijna uitsluitend Transvalers. AMERIKA. De Boerenafgezanten heb ben, naar het Amerikaansch blad Herald meldt, nadat zij ook van president Mac Kinley de bevestiging van Hay's ver klaring ontvangen hadden dat de Ameri- kaansche regeering neutraal zal blijven, gezegd dat zij rechtstreeks een beroep op het volk zullen doen om de regeering te dwingen naar hun wensch te han delen. FRANKRIJK. In de Kamerzitting van gisteren is de regeering door Gouzy over hare algemeene politiek geïnterpelleerd. Hij vroeg maatregelen ter verdediging der republiek. Het hoofd van het kabinet, Waldeck Rousseau, er op wyzende dat de meerderheid der kiezers hun ver trouwen in de republikeinsche instel lingen bewezen hebben, verklaarde dat de regeering zich toch niet eindeloos ongestraft mag laten beleedigen en vroeg daarom aan de Kamer eene wet tot bescherming tegen laster van het hoofd van den staat en eene wet op vereeni- gingen, want, zeide hjj.men kan de goe deren in de doode hand niet aldoor laten toenemen om aan onze tegenstan ders hun oorlogsschat te verschaffen. De regeering zal ook wetsontwerpen voorleggen op het onderwijs, de directe belastingen en op werkliedenpensioenen. Vindt dit programma geen steun bij de Kamer, dan zou de minister aan zijn opvolger de zorg overlaten het uit te voeren. Daarop stelde Gouzy eene motie voor waarin gezegd wordt dat de Kamer be sloten is met kracH een politiek van hei vorming en van verdedigiug van de republikeinsche en leeken-instellingen te volgen en de verklaringen der regeering goedkeurt. Het eerste deel der motie werd aangenomen met 439 tegen 56 stemmenhet tweede betreffende de verklaringen der regeering met 271 tegen 226 stemmen. Eene interpellatie met het doel om te weten te komen of de Dreyfus-zaak weer op het tapyt zal komen, werd door Waldeck-Kousseau beantwoord met de verklaring dat de regeering geen nieuwe beroeringen wenscht uit te lokken. Kort enbondig voegde de Galliffet daaraan toe „Ik heb gezegd dat de zaak afgedaan is en ik herhaal dit." Ook deze verklaringen vonden in de kamer goedkeuring. Zooals te begrijpen is weiden deze discussies weer, vergezeld van het traditi- oneele lawaai. Tot handtastelijkheden schijnt het echter niet gekomen te zijn. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. De Tweede Kamer heeft besloten de volgende week de legerorganisatie en de landweerwetten in de afdeelingen te onderzoeken. Bij de debatten over de wetsontwerpen betref fende de ouderlijke macht ie met 32 tegen 25 stemmen bij een nieuw huwelijk overlegging van den vermogensstaat van minderjarigen door den voogd niet verplichtend gesteld, zooals de regeering tegenover de commissie voorstelde. Het debat is aangehouden over het voorstel- Lohman tot besprekiug der verantwoor delijkheid van de besturen van gestichten die voogdij uitoefenen over verpleegden. Oorlog in Zuid-Afrika. LONDEN, 23 Mei. De Daily Mail be vat een telegram uit Pretoria van 19 dezer, meldende: Ik kan met zekerheid melden dat de regeering niet voornemens is een onvoorwaardelijke overgave te overwegen, doch zal vechten tot het einde. Kruger, Steijn en de hoofdamb tenaren hebben besloten den oorlog voort te zetten, tenzij gunstige vredesvoor waarden worden gesteld. Pretoria wordt waarschijnlijk niet ver dedigd. De familie van Reitz is naar Delagoabaai vertrokken. Uit Kroonstad wordt bericht, dat de infanterie vooruit rukt. Het hoofdkwar tier wordt morgen opgebroken. Heilbron is op 22 dezer door Hamil ton bezet, na Christoph ue Wet terug gedreven te hebben15 wagens der Boeren zyn buit gemaakt. Gisteren avond is binnengekomen de Zweedsche bergingstoomboot „Eol," ge zagvoerder Rudquist, van Ter Neuzen en is, na van steenkolen en water te zijn voorzien, naar Ystad vertrokken. Van Vlissingen, Van 19-23 Mei 1900. ONDERTROUWD: J. M. de Velj, jm. 23 j. en A. P. van Maareien, jd. 23 j.— -H. L. Hermans, wedr. 54 j. en E. J. Bisschop, jd. 34 j. GETROUWD: L. Nierynck, jm. 21 j. en M. Quist, jd. 21 j. BEVALLENA. C. J. Tromp, geb. Rombouts, z. H. Caljé, geb. van Dalen, z. H. Bijl, geb. van der Weel, d. G. H. vaD den Bergen, geb. Goe- bertus, z. G. van Zweeden, geb. Kloosterman, z. J. E. F. Riekwel, geb. Kamermans, z. OVERLEDENS. van der Meulen, weduwe van H. van Peenen, 76 j. Ondertrouwd FERDINAND VINTIOEN en ELIZA WIJMEELS. Antwerpen, 23 Mei 1900. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blyken van belangstelling, zoowel van hier als van elders, by hunne 25-jarige echt- vereeniging ondervonden. C. KODDE. C. KODDE VAN nils Bboekk. 1 Vligjingen, 23 Mei 1900.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3