Gemengd Nieuws. niet meer dan 5 pet. witte fosfor in het deeg wordt gemengd, is, blijkens een rapport van den inspecteur van den arbeid in de le inspectie, toch by een aan die fabriek werkzamen arbeider fosfornekrose in hevigen graad geconstateerd. Wat betreft het aanbrengen van verbetering in beide fabrieken, waardoor de arbeiders beter tegen de gevolgen van het verwerken van witten fosfor zouden beveiligd zijn, is gebleken, dat de eene inrichting niet kan voldoen aan eenige eischen, die zouden moeten worden gesteld, wanneer het vervaardigen van fosforlucifers blijft geoorloofd, terwijl de naleving van dergelijke eischen voor de andere inrichting een zwaren flnancieelen last zou opleveren. Op grond van een en ander meent de regeering, dat, wanneer hier te lande de verwerking van witten fosfor in lucifers fabrieken geoorloofd blyft,geen zekerheid en zelisgeen waarschijnlijkheid bestaat, dat nekrosegevallen zullen zyn te voorkomen. Voorgesteld wordt nu om naast het verbod van vervaardiging te stellen het verbod van vervoer,invoer— voor zoo ver- vervoer of de invoer in grootere hoeveel heid dan van 100 gram plaats heeft en ten verkoop voorhanden hebben van fosforlucifers. Dit laatste verband is wenschelijk, teneinde te kunnen nagaan, of werkelijk geen aanmaak hier te lande of invoer plaats had. Teneinde niet alle vervoer en invoer te verbieden, wordt voorgesteld, deze te verbieden boven 100 gram; een hoeveel heid die te gering is om te kunnen aanne men, dat het vervoeren of de invoer daar van strekt om winst te halen. De doorvoer kan met inachtneming, van de voorschriften betrekkelijk de invoerrechten accijnzen en doorveer veilig worden toegelateu. Overtreding van het verbod van ver vaardiging wordt strafbaar gesteld met ten hoogste zes maanden gevangenisstraf en van het verbod van vervoer, invoer of ten verkoop voorhanden hebben met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of boete van ten hoogste f 300. Voorgesteld wordt, de wet in werking te doen treden op 1 Juli 1901 en de bepaling, die betrekking heeft op het vervoer en het ten verkoop voorhanden hebben, op 1 Januari 1901. zooals bekend is, niet ontbroken, maar ze mislukten omdater geen geld was, dat echter voor andere waterwegen rijkelyk te vinden was. Men denke slechts aan die van Botterdam en Amsterdam. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van gisteren, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 205,000 picols. (Stct.) De Japansche kroonprins kreeg van onze Koningin bij gelegenheid van zijn huwelijk het grootkruis van den Nederl. Leeuw. Daarop staat: Virtus nobilitat" d. w. z. „Deugd adelt." De opmerking is gemaakt dat de allerhoogste deugd dus schijnt te zijn dat een kroonprins trouwt. Onder begunstiging van prachtig weer, is de aideeling „Nederlandsch-Indië'' op do wereldtentoonstelling te Parijs eer gisteren geopend. Verscholen achter sierplanten, zat voor het linker Sumatrahuis een strijk orkest. Een mondain gezelschap, waarin keurige zomertoiletten en de uniformen van liet Indische en het Nederlandsehe leger, bewoog zich op de terrassen, den tempel en de twee woningen in- eri uit wandelend. Baron Michiels van Verduy- nen en de leden der commissie, en ook de gezant, namen de honneurs waar. Onder de aanwezigen waren verschil lende commissaiissen, van België, Enge land, Japan enz. Er waren buffetten opgeslagen. Bedevoeringen werden ex- niet gehouden. De Nederlandsehe kolonie en ons ge zantschap waren voltallig opgekomen. Allen waren ten zeerste ingenomen met de schoonheden der beeldhouw werken, die waren ten toon gesteld, met den voornamen smaak en het hoog wetenschappelijk en artistiek belang der Nederlandsche koloniale afdeeling. Aan het slot zong men het Neder landsche en daarna het Fransche volks lied. Verval. Onder de havensteden die in ons vaderland onder de concurrentie van de groote handelscentra lijden, behoort ook Dordrecht. De vroeger zoo aanzienlijke buitenlandsche scheepvaart toont jaar lijks kleinere cijfers. Was het getal in 1898 nog 136 stoom- en 72 zeil schepen, in het afgeloopene verminderde het tot 92 stoom- en 58 zeilschepen, eene vermindering van ongeveer 25 percent. Aan goede ligging ontbreekt het Dordt zeker niet, volgens deskundigen is ze zelfs beter dan die van Botterdam, maar wel aan een goeden waterweg langs Hellevoetsluis en een haven beneden de spoorwegbrug. Dit wordt althans door de Dordtsche Kamer van Koophan del beweerd. Aan pogingen om aan de vroeger door scheepvaart zoo bloeiende Merwestad een beteren vaarweg te geven, heeft het niet toe vereischt worden, om het lijk, al was het ook van eeD kleinen, ma- geren man, door een schoorsteen te wringen, die zoo nauw is, dat een schoorsteenveger moeite had er in op te stijgen. „Ik zou zeggen, het was oamogelyk, maar de mogelijkheid toegevende, dan moesten er tooh noodwendig sporen van overblijven, en die ontbraken geheel. De haard werd volkomen zuiver en schoon bevonden, een aarden pot stond er onge schonden midden op, en toen de schooi - steenveger opsteeg, werden al de omstan ders met roet en stof bevuild. Dus het lyk kan niet door den schoorsteen zijn verwijderd.* Bormann stond op, trad aan het ven ster en keek naar buiten. Daarop zich tot den rechter wendend, zeide hij „Ik zie, dat de werklieden gereed zyn, want zij verlaten de kerk en komen hierheen." De kellner trad tegelijk op hem toe en zeide, dat twee werklieden de heeren wenschten te spreken. Bormann vroeg een lantaarn en toen hij dezo bekomen Vlissingen, 83 Mei. Heden morgen ongeveer te 5 uur, is, terwijl het binnenkomend stoomschip „Koningin Begentes" der Maatschappij „Zeeland onder volle stoom was, nabij den lichttoren van de Nieuwe Sluis een Duitsche passagier moedwillig over boord gesprongen. Op het geroep „een man over boord!" werd onmiddellijk de machine gestopt en achteruit gesla gen tot de plan's, waar zich de dren keling bevond, dl-j toen met de scheep- sloep gered en aan boord en later naar het hotel Zeeland overgebracht werd. Door dit ongeval had de stoomboot ongeveer 25 minuten vertraging. De provinciale stoomboot Zeeuwsch Vlaanderen, welke gisteren morgen om 5 uur uit Ter Neuzen was vertrokken, kreeg op de hoogte van Ellewoutsdijk averij aan de machine en was verplicht ten anker te komen. De conducteur en 2 man werden onmiddellijk naar den wal gezonden om den directeur te Vlissingen telegraphisch met eén en ander in ken- had, verlieten de beide rechtsgeleerden het vertrek. In den gang stonden de beide mannen met bleeke, schuwe gezichten. Bormann vroeg hun op onverschilligen toon, oi zij al in den kelder waren geweest. „Daar krijgen ze mij niet in," ant woordde de ern met een afwijzend gebaar, en de ander voegde er bij „Er komt zulk een verrotte lucht uit, dat ik voor geen geld naar beneden zou willen gaan. Allen gingen nu zwijgend de kerk binnen. De werklieden hadden de zerk op zijde gesteld en daardoor een trap bloot gelegd, die naar de diepte leidde. „Een grafkelder," zeide de rechter fluisterend. Bormann knikte. Hy had de lantaarn aangestoken, knielde neder en hield haar met uitgestrekte arm in de diepte. Daarop zeide hij „Het licht brandt goed door, wij heb ben geen uitstroomend gas te vreezen." Hierop daalde hij langs de trappen nis te stellen. Intusschen kwam de Zuid-Beveland, die op den gewonen tijd uit VlissirigeD was vertrokken, te Borsele. De Zeeuwsch-Vlaanderen heesch de nood vlag, waarop de Zuid-Beveland naar eerstgenoemde boot voer en langs zijde gekomen, passagiers en post overnam. Deze moesten nu nog eens de reis mede naar Ter Neuzen maken en van daar weer naar Vlissingen. Een sleep boot werd door de directie afgezonden naar de Zeeuwsch-Vlaanderen die deze op sleeptouw nam en om 1.30 te Vlis singen binnenbracht. De dienst onder vond in zooverre vertraging, dat de reis van 1,30 is vervallen. Des morgens 9.30 was n. 1. een sleepboot naar Breskens gezonden om den gewonen dienst te verrichten. De stoombootZeelandia, welke in het dok lag om schoongemaakt te worden, werd dadelijk naar buiten ge bracht. Om 11.55 deed deze boot de reis naar Breskens. De Zuid-Beveland trof later weer een ongeluk daar by deze op de reis van 10.25 uit Ter Neuzen de stuurketting brak, waardoor de boot voor de haven van Ter Neuzen voor anker moest komen en na reparatie de reis kon voortzetten, waardoor de boot eerst te half twee te Vlissingen binnen kwam. De Zeelandia, die 1.20 van Breskens binnen kwam, werd daarop onmiddellijk naar Ter Neuzen gezonden. Om 3.15 deei nogmaals een sleepboot de reis naar Breskens en om 6.20 werd de geheele dienst weer door de provinciale booten uitgevoerd. Men schrijft ons uit Middelburg: Onder voorzitterschap van mevrouw de douairière Klerck, geb. van Hogendorp, uit 's Gravenhage, werd gistermiddag in het Schuttershof alhier gehouden de 16e jaarvergadering van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Ter vergadering waren aanwezig afgevaardigden benevens een aantal leden uit Middelburg. Uit het verslag bleek dat in de spoorwegstations de adreskaarten der Tehuizen of loge menten voor vrouwen vernieuwd werden. Adbaesie werd verleend aan de vredesmanifestatie en andere belangen der vrouwen en de maatregelen tegen de Blanke Slavinnenhandel. Het ledental bleef ongeveer 6000. Nieuwe blaadjes ter verspreiding werden uitgegeven en oude herdrukt.Ook bleef het hoofdbestuur metOostenWest-Indië in correspondentie. De inkomsten bedroegen het afgeloopen jaar f 4669.90Y2, de uitgaven f 3986,00'/3 sluitende de rekening alzoo met een voordeelig saldo van f 683,90 welk bedrag voor loopende uitgaven overblijft. De aftredende leden in het hoofdbestuur mevr, baronnesse Mackay en mevrouw Huber, beiden uit den Haag, enmej.M. Abbink, uit Harderwijk, werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl als nieuw lid werd gekozen mevrouw Fruin, uit Middelburg, die de benoeming heeft in overweging genomen. Inplaais van mevr. Mondt lasmej. A- Marda, uit 's Gravenhage, een belangwek kend referaat voor over de beteekenisvan 't lidmaatschap van den Bond, de invloed van iedere vrouw in het belang der reinheid van zeden zoowel onder eigen kinderen als in wijder kring. Na mededeeling door de afgevaardigden omtrent plaatselijke werkzaamheden werd de vergadering gesloten. naar beneden, gevolgd door Horst. Het gewelf lag diep onder den grond en was hoog en ruim. Eondem stonden doodkisten langs den vochtigen muur; sommige waren nog in haar geheel, andere waren gebarsten en de beenderen ten deele er uitgevallen. Toen de beide mannen langzaam voort schreden, sloop er iets over den grond. „Wat was dat vroeg Horst. „Een rat," antwoordde Bormann en lichtte op den grond, „maar wat hebben wij hier?" De ander keek naar de aangewezen plek en zeide; „Dat is een volledig ge raamte; het zal uit een kist zijn ge vallen." „Neen," zeide Bormann zacht, „er staat geen kist in de nabijheid, en wat is dit hier?" Aan de zijde van hot skelet lag een lederen tasch, geheel beschimmeld, maar verder ongeschondende riemen hingen over de borstkas. Terwijl de beide mannen zwijgend Des avonds werd in het Schuttershof, thans in de groote zaal een openbare samenkomst van vrouwen en mannen gehouden. De bijeenkomst, die goed was bezocht, werd na een inleidend woord door mevrouw Klerck,met gebed geopend door den heer dr. L. Wagenaar, pred. bij de Geref. gemeente te Middelburg, Vervolgens wees de heer Wagenaar in een schoone, gloedvolle rede op het hooge en heilige doel dat de Bond beoogt, terwijl mej. Titia van der Tuuk wees op welke wijze de opvoeding der kinderen moet geschieden om te geraken tot het edele streven dat door den bond bereikt kan worden. Dr. Meijers, geneesheer te Middelburg, wees op de gevaren van de prostitutie en hij hoopte dat de Bond mag medewerken tot verwezenlijking van zijn ideaalafschaffing der prostitutie. Op wetenschappelijke gronden betoogde hij dat het een dwaling is dat prostitutie een noodzakelijk kwaad zou zijn. Mevr. de Fremery uit 'sGravenhage ging na wat door den Bond gedaan wordt om hen die mochten afdwalen, zooveel mogelijk op den goeden weg te houden, terwijl mevr. Engelbrecht uit Maastricht er op wees dat dergelijke strijd dien de Bond heeft aangebonden, in verschillende landen wordt gestreden. De heer Weijlandt, predikant te Veerei sprak een kernachtig slotwoord en was dankbaar voor hetgeen hier heden avond was besproken in het belang van den Bond. De presidente zeide vervolgens een woord van dank aan de verschillende sprekers, waarna de vergadering na dankzegging door den heer Weylandt, gesloten werd. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Goor L. Offenhaus, thans surnumerair ter directie der registratie en domeinen te Middelburg. Thans is bij liet polderbestuur van Burgh en Westland een verzoek inge komen tot het verkrijgen in erfpacht van een stuk duingrond onder de gemeente Burgh (Schouwen) van ruim 2 H.A., teneinde daarop een badhuis te stichten. Beeds het vorige jaar werden stappen in deze richting gedaan. De liberale kiesvereeniging Noordgouwe en Kerkwerve heeft instemming be tuigd met het manifest der Liberale Unie tot verkrijging van algemeen kies recht voor mannen, doch verworpen het 2e gedeelte van het manifest der Unie om den gewonen wetgever bevoegd te verklaren om kiesrecht aan vrouwen te kunnen toekennen. De vergadering be sloot tevens in de gemeente een adres te laten circuleeren om aan de Eerste Kamer te richten een verzoek tot aan - neming van de Ongevallenwet. Men meldt ons uit Philippine Zooals reeds vroeger gemeld is, zal op Zondag den 17 Juni a.s. de feestelijke opening van het kanaal te Philippine plaats hebben. Blykens de thans verschenen program ma's zal de visschersvloot van Philippine om 3 ure 's namiddags feestelijk inge haald worden. De muziekgezelschappen zullen zich aan boord der vaartuigen begeven, die bij het begin van het kanaal zullen liggen, waarna bij het binnenkomen van den vloed een tocht hun vreemde vondst bekeken, streek een koele, vochtige tochtwind over hunne hoofden. Bormann hiel do lantaarn op naar het gowelf, daarop bukte hij zich weder en sneed de tasch los van het skelet. Tegelijk nam Horst zijn arm en fluis terde „Laat ons gaan, het is hier afschuwelijk. Hier is iets vreeselijks geschied." „Wat misschien nog nooit plaats vond, bevestigde Bormann ernstig. „Wij kunnen gaan, ons werk is voorloopig afgedaan." Boven in het schip der kerk opende Bormann de tasch. Zij borg voor om streeks veertuigduizend gulden aan effec ten, die wel vochtig, maar overigens goed gebleven waren. Terwijl hij ze nazag, zeide htj„De erfgenamen van den ouden Adam mogen wy wel erkentelijk zyn, dat ik dezen schat aan het licht bracht." „Dus gij zijt van uwe zaak zeker?" vroeg Horst met een schuwen blik op I door het nieuwe kanaal zal geinaatt worden naar de haven. Daarna zal er concert plaats hebben op het marktplein door muziekgeze|. j schappen uit Aardenburg, Biervliet, sls j van Gent, Selzaete, Sluiskil en West- dorpe. Tot slot 's avonds vuurwerk en ver. lichting van raadhuis en marktplein, Kerk- eu Sclioolnieuws. Van de 92 mannelijke en 48 vrouwelijke candidaten die te Middelburg hebben deelgenomen aan de akte-examen* voor onderwijzers, zijn respectievelijk 15 en 85 candidaten of 81Ys en 73 pOt geslaagd. Geref. Kerken. Beroepen te Ierseke ds. J. Poppe, te Beetgum. Marktberichte 11. Middelburg, 23 Mei. Boter f 0,80 a f 0,90 per K. G. Eieren f 2,90 per 100 stuks. De moo ril te Oud-Gastel. Omtrent den afschuwelijken moord te Oud-Gastel (Noord-Brabant) worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De schilder Heshof, die sedert eenige dagen werkzaam was in de woning van mej. Piëta Van Nispen, vond Zaterdag morgen, toen hij zich aan het werk wilde begeven en zich aan de woning vervoegde, als naar gewoonte de deur gesloten, doch kreeg op zijn herhaald schellen geen gehoor. Hij ging toen naar een der buren, die, naar hem bekend was, een sleutel van de huisdeur in bewaring had. Met den buurman J. Van Aalst en een broeder van juffr. Van Nispen, die in middels was gewaarschuwd, ging hij naar binnen en toen zag men de 52- jarige vrouw liggen in haar nachtgewaad voor het bed, terwijl haar ,de keel was dichtgesnoerd; een plas bloed, uit den mond gevloeid, lag op den grond, ter wijl hals en kin erg waren opgezwollen. De onmiddellijk en tegelijk met den pastoor ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het bleek, dat men haar een koordje tweemaal om den hals geslagen en door middel van een zoogenaamden maststrop de keel had toegewrongen. Volgens den geneesheer moet de mis daad gebeurd zijn tusschen 12 en 1 uur in den nacht. Juffrouw Van Nispen leefde in een klein huisje alleen met een 12-jarig meisje, haar nichtje Lueie Van Nispen dat aan toevallen leed. Dit huisje, benevens een legaat, was haar vermaakt door de familie Mast boom, bij wie zy vroeger in dienst was en die haar langdurige en trouwe plichtsbetrachting had willen beloonen. Bovendien was haar toegelegd een wekelijksch pensioen. Daar het bekend was, dat de ver- slagene in het bezit was van geld, en uit de omstandigheid, dat alle kasten waren opengebroken, valt af te leiden, dat diefstal de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Waarden en contanten - ongeveer f 50 die aanwezig moeten zijn geweest, werden in de woning niet meer gevonden. Onmiddelijk stelden de burgemeester en de commandant der maréchaussee een onderzoek ter plaatse in, terwijl van het gebeurde werd kennisgegeven aan de justitie te Breda. De officier van justitie benevens de rechter-com- missaris begaven zich van daar naar Oud-Gastel. Inmiddels is gebleken, dat de buren in den bowusten nacht tusschen half een en één uur geschreeuw en loopen op de trap in de woning hebben ge hoord, doch daaraan geen bijzondere beteekenis hebben gehecht, omdat zij den grafkelder. „Als ik het niet reeds vroeger was, zou dit bewijs den laatsten twijfel ophef fen," antwoordde hij en toonde daarbij aan Horst den naam van den ouden man, op de achterzijde van een der papieren geschreven. Het nieuws, dat de oude Adam l vonden was, vloog in een oo door de stad en wekte overal groot op zien, en daarbij was het einde van het drama even vreemd als het begin, en voor de meesten even duister. Wordt vervolgd). meenden, dat het het 12jai was, dat een toeval had. Dit meisje is door een samenloop van omstandighei groot gevaar ontsnapt. Omdat haar bedstede iu bovenverdieping gelegen kam geschilderd had zij namelijk eleers doorgebracht. Dat de bet voornemen had haar tot offer te maken, blijkt ook hit je versche verf aan de wan< kamertje afdrukken van zijn i gevonden. Door een raam aan de van de woning moet de dad komen. Op het vensterkozijn altha drukken van bebloede hande Men vermoedt, dat er s dader is, doch hem is men op het spoor. Het slachtoffer van den thans ter aarde besteld, nada uit Breda haar onderzoek b In verhoor zijn o.a. genom der van de ovexledene en ee knecht, die in een aangre woonde bij een paar zuste bakkersbedrijf uitoefenen. Tot nu toe hebben geen plaats gehad. Gisterennacht werd doo personeel der Maatschappij aan de Handelskade te Am hulp der politie ingeroepen, de zaal der Javaansche bedix geroepen weid. De tolk der had n.l. vier vrouwen uit d tenzaal vermist, die op Javaansche scheepsjongens I den en vandaar verwijderd het geroep van amok I warei gens opgestaan en had een I nachtwaker in den rug ge: daarna in het Binnengasthuis nnrnen, waar de wonde nie vaarlijk bleek te zijn. De naar het politiebureau aan c kade gebracht,terwijl drie andt jongens in arrest werd gei provoost der Maatschappij, waarmede de wond werden t werd gevonden achter de de watercloset. In zake den moord te zijn o. a. in verhoor genomer van den overledene en een bak die in een aangrenzend huis Te Botterdam is gi door de politie aangehouden, koopman H. P. uit Berlijn, ve poging tot moord, gevolgd do< was vergezeld van een vrouw. Te Amsterdam zijn eex schen die op kleine steentje Paleis op den Dam liepen schildwacht nadat deze tevi getracht zijn verbod om van d gebruik te maken, aan hen v te maken, zoo hardhandig el wijderd, dat de japon van scheurde. De Engelschen wei toen tot het Vreemdelingenv hun duidelijk maakte, wat misdreven. Deze zaak zal Amaterdamschen gemeentera behandeld. Vel over been is 'tin zin van bet woord met een man, die thans te Botterdam Dit „monstrum", waarover is bericht, toen hij in het buiti professoren was onderzocb grooterdan een 12 a 13jarige oppervlakkig gezien louter e overtrokken skelet. Lippen ex ontbreken nagenoeg, zoodat d< pupillen uitsteken en zijn ui afstootender maken. Het geheele onderhuidse ontbreekt; spieren en beendei zwak. En toch is dit menschje gezond en geestelijk normaal slaapt (met open oogen) en x gewoon man. 'tMoet weten een uiterst zeldzaam geval zi Dominique Castagna is te Prankryk geboren. Naar het N. v. d. 1 Urlus „voor ons land en vo Opera verloren. Leipzig het schitterende voorwaarden t( hokken." In Juni zal hij er voorstellingen geven als (Meistersinger), Tannhauser en Te Harlesden, bij Lond eene volksmenigte bij een t gunstig gezinden koopman i de boel kort en klein ges Politie kwam opdagen en 'ofte eieren ontvangen. Vij z(jn in hechtenis genomen. I Verandering van ze Het is opmerkenswaardig c rmg na te gaan die in de groote landen van Europa g Engeland, vroeger zoo flegr ongevoelig, er eene eer in ate deftigheid onder alle omstand 'evens te bewaren en zich op m ^ijze te veimaken, openbax

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2