\m h Onbekende, Donderdag M Mei Bimenlandsclie berichten. jens. I HEMELVAARTSDAG. eisje Meid. ?alstraat H V). 122. 38e Jaarg? ng. 1900. |e soorten. ihoeft slecht weer gehee van week tot week. ntHLiLiTcm Het zoeken tes. rordijne». Franje». foppen. :n. |ns. VMNNIVUNIUE COIIRANT. Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Versehflnt dageigks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnumi tier IO. Abon nemen ts-Ad verten tien op zeer roordeellgo voorwaarden. nis, 4 Kamers! Meidenkamertje! Lange Groene-I Igen 1 J u 1 i een Ib Kamers, Keu-f Ipelstraat G. 121 j pELVOYE. It r a a t, O. 25.1 straat, No. 119.1 |D IENST IDDELBDEd v.v via 4 50 5 551 \m ZeUmarkt.- vm nm 12 30 1 155 |0 5 55 6 55 7 451 Zeümarkt Vlissin- op werkdagen 1235 1 20 2 5 1 7 7 50 8 36 i-Sfaldegbem. lid.) f.25, 10.37, 1.18,1 5,31, 6.9, 7.35, j >.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 .3, 9.5, 9.45. PENDIENST. 6 20 7— T 50 i— 10 20 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 6 10 6 30 7 10 I 150 10 10 10 30 10 nm 1 20 1 40 3 50 4 10 4 30 jl 8 8 30. 3 15 6 20b) 3 50 6 50 5a) 4 45 5a) 5 05 30 6 205)0 f0 6 400 ar Breaken» m> [|aar Boraeele en Hpoorwagatati"11 A. 3. Donderdag zal we gens den Hemelvaartsdag: de „Vlissingsche Courant" niet verschijnen. Gcmeent ebestuur. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen noodigen de eigenaars van huizen aan de St. .Jacobstraat, de Vrouwestraat, de Beursstraat, de Korte en Lange Nieuw- straat en de Groote Markt, die voorne mens zijn hunne perceelen aan de Gas- ot Waterleiding of aan het Gemeente riool in die straten te doen aansluiten, uit, dit in het belang der vernieuwing vim de bestrating te doen vóór den 1 Juli aanstaande. Vlissingen, 18 Mei 1900. Burg. en Weth. voornoemd, Th. VAN UI3E PIETERSK, L. B, De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S. a. i. In Zuid-Afrika gaat alles nu zoo onderling toe, althans zoo geheel anders als men het zich had voorgesteld, dat men er zich niet al te zeer over ver bazen moet, wanneer de vreemdste ge ruchten in omloop worden gebracht. Die geruchten voor een oogenbiik daargelaten, wilden wij de bijzondere aandacht vestigen op een verstandig woord in de Westminster-Gazette, een van de weinige Londensche bladen, die het hoofd nog niet verloren hebben bij het denkbeeld dat één groot Zuid-Afrika aan bet groote Engelsche rijk zal worden toegevoegd. Het blad vestigt er de aandacht op, dat naar de eigen meening der Engelsche regeering, de Zuid-Afrikaansche repu blieken geen zelfstandig bestaan hebben, ol dit althans niet mee" hebben dat dus feitelijk zijn zonder wettige tegeering, zoodat er geen sprake kan zijn van vrede te sluiten met zulk een wettige regeering. Is dit alles zoo, dan moet men zeggen I dat de oorlog uit is en dat men alleen te maken heeft met een dertig duizend man, die zich op verschillende wijzen I terzetten tegen de inbezitneming van I tan gebied. Maar hierin acht het blad dan ook een zeer ernstig gevaar gelegen, omdat e toestand medebrengt eene onbe- VAN F. JKOHSEN. 4.) Die grond was omgegraven en aange lokt en toonde nergens eenig spoor, zelfs Pet van een ladder, en deze moet toch Pn de binnenzijde van de afschutting Pplaatst zyn geweest, wilde men er Pt dak mee bereiken. Het eenig moge- l'fte zou zijn, dat de ladder vlak voor P deur op het plaveisel was neergezet, Ptar zulks is in strijd met de getuigenis Pn den nachtwacht vónr den juwe- Ptswinkel. grensde verlenging der worsteling, die de voortdurende aanwezigheid van een groot leger op voet van oorlog eischt. Het blad acht het daarom een eerste vereischte, de regeeringen der beide republieken in stand te houden, om er mee te kunnen onderhandelen, om dan als einddoel en als eenige kans op vrede voor oogen te houden een confederatie van Zuid-Afrika onder Britsche hege monie en bestaanbaar met binnenland- sche onafhankelijkheid, en met gemeen schappelijke behandeling van zaken door eene bondsregeering, waarin Hollanders en Engelschen gelijke rechten hebben. Zulk een voorstel is werkelijk der overweging waardig en het zal misschien nog eens ernstig besproken worden, wanneer Londen (waarom hooreu wij toch altijd maar van Londen, alleen ontwaakt is uit den roes der vreugde over het ontzet van Mafeking. Als het er dan toch toe komen moet, dat de Engelschen den oorlog winnen, in zooverre ais er nu nog van een oorlog sprake is, dan zou eene dergelijke op lossing nog een uitkomst wezen en wij zouden er gaarne de aandacht op willen vestigen, dat tot zoodanige oplossing de mogendheden wel degelijk het hare kunnen bijdragen. Of ze het zullen doen is natuurlijk eene geheel andere vraag. En die vraag kunnen wij evenmin beantwoorden, als wij den sleutel kunnen vinden tot al de verschillende geruchten, die thans van alle zijden omtrent den staat van zaken opduiken. Weten doen wij alleen dat de Vrij staat nu feitelijk in de macht van den Engelschen opperbevelhebber is, al heeft hij dan ook niet alle plaatsen bezet, o.a. niet Vrede, waar thans ds zetel der regeering is. De Vrijstaatsche regeering heeft het land moeten opofferen aan de goede trouw, waarmede zij het eenmaal gesloten verbond zoo eerlijk mogelijk heeft uitgevoerd. De werkelijke oorlogs feiten, die tot dusver plaats hadden, hebben de Vrijstaters voor een zeer aan zienlijk deel tot stand gebracht. Aan hen komt er grootelijks de eer aan toe. Maar men vergete niet dat de mi 111 a i r e organisatie van het land van dien aard is, dat een verder deelnemen van het volk aan den oorlog, moeilijk kan worden verwachtslechts van enkele corpsen kan dit worden ondersteld. Op het voortzetten van den oorlog door Transvaal en het succes daarvaD, kan deze omstandigheid niet van veel invloed zijn. De Transvalere zelf zullen hun eigen grondgebied met meer sym pathie verdedigen dan yat van den buur man. Zij bevinden zich daar bovendien in veel gunstiger stellingen, kunnen den „Wjj zijn nu dus zoo ver, dat het onwaarschijnlijk ik zeg niet on mogelijk is, dat de dader zich in het huis heeft bevonden. „De tweede vraag ishoe is de moord volbracht Kennelijk door geweld, daar voor pleiten de bloedvlekken. Daar die vlekken zich in de woon- en niet in de slaapkamer bevinden, mogen wij aan nemen dat de oude Adam nog wakende was, wat ook zou blijken uit het open geslagen boek en de brandende lamp. Misschien is de moordenaar achter hem geslopen en heeft hem met een slag geveld. Maar hij was niet geheel alleen, hij had een hond in huis en wel een zeer waakzame. Heeft die hond niets bespeurd, geen gewag gemaakt Het dier heeft het lot van zijn meester ge deeld en is eveneens gedood, vóór of na zijn heer Als hy' later gedood is, is het zeer opvallend, dat hjj niet geblaft of gehuild heeft. Zoo stil kon geen moord geschieden, dat het dier, al sliep bet ook, er niet door ontwaakte. Waar strijd ongetwijfeld zeer lan rekken en den vjjand, wanneer zij err itig vechten, ontzaglijke verliezer toe'ore: gen. De geheele oorlogskans .'jan nu nog keeren, omdat voor den aa valler steeds meer moeilijkheden kome i, voor de verdedigers de omstandighed ;n gunstiger worden. In dien staat van zake: schijnt het verstandig, ook maar gee i moeite te doen tot eene oplossing va i de menigte der tegenstrijdige geruchten te geraken_ De wandeling van het Engelsche leger, want veel meer dan dat is niet te ver melden, kan spoedig gen.ieg worden voortgezet tot het aan het gebergte ten zuiden van Johannesburg, ei is Roberts eenmaal zoo ver, dan zal a en het fijne van de zaak weten. Terwijl wjj het hoofd al venden van de walgelijke tooneelen in de Londensche straten, ter eere van het nota bene niet officieel bekende ontzet van Mafeking, kunnen wij ons intusschen laven aan de zuivere bronnen der sympathie, waar mede Amerika's burgerij deTr insvaalsche deputatie ontvangt. Wanneer leze regelen het licht zien, zal wellicht cok het be zoek bij Mac Kinley reeds h. bben plaats gehad, doch dit draagt gten officieel staatkundig karakter. En wit heeft in deze geheele zaak een off cieel staat kundig karakter Het is e stem der volken, die Engeland in de ooren dondert, maar toch niet sterk geno-.g is om de regeeringen wakker te schudden uit den liefelijken droom der vredesp!cronen> waarin ze nog altoos verzonken zijn. Mr. Van Houten gewogen maar te lioht bevonden. De R. K. kiezers te Deventer zullen hun steun niet aan mr. Van Houten als candidaat voor de Tweede Kamer schenken wegens zijne bekende anti katholieke beginselen. Bekend is o.a. zijn uitdrukking „het clericalisme is de vijand Mr. Van Houten zal dus elders zijn fortuin moeten beproeven of moeten wachten tot het nieuwe dagblad genoeg zaam propaganda voor zijn beginselen gemaakt heeft. Hoe de anti-revolutionairen over zijne candidatuur denken, maakt ons het volgende oordeel van de Standaard dui delijk Een „ongewoon liberaal" toch is de niet te sterke qualificatie voor Mr. S. van Houten. „Singulier in alles" schreef men van schijnlijk is, dat de moordenaar eerst het dier verrast en zóo schieljjk gedood heeft, dat het slechts den tyd had om te janken, al was dit luid genoeg, om door den nachtwacht te worden gehoord. «En de man, die in hetzelfde huis en zoo wantrouwend was, zou het niet hebben vernomen Dat is nauwelij'ks denkbaar, en als hij het gehoord heeft, is hij opmerkzaam geworden en kon de moord niet in alle stilte geschieden. En de nachtwacht heeft niets gehoord „Opvallend blijft ook de wijze, waar op de hond gedood is. Men zou denken, dat de moordenaar tegenover het dier hetzelfde wapen gebruikte, dat hij tegen den man ter hand namwie echter moordt met een zakmes en volgens de beschrijving moet het een klein, scherp instrument geweest zyn, waarmee juist de groote slagader getroffen is, eene wonde veroorzakende, die overal eldarb slechts van geringe beteekenis zou zijn. „En wat deed de moordenaar, nadat de daad volbracht was 1 Oldenbarnevelt in het Notulenboek, maar in nog scherper zin dan op hem dat singulier, is dit ongewoon op Mr. van Houten van toepassing. Ongetwijfeld is ook Mr. Van Houten een man van ongewone bekwaamheden. Zijn blik dringt diep door. Hij is veel meer dan de meesten onzer Staatslieden wijsgeerig gevormd. Hij is, gelijk we in 1897 schreven, een „schaakspeler van professie." Ook in overdrachtelijken zin. Maar bij hem komt nog dit ongewone bij, dat hij, eerst vuurrood, plotseling donker verbruinde zich op een gegeven oogenbiik tegen ztjn eigen verleden keerdeen in stede van door zyn Ministerschap vaste leider der zijnen te worden, integendeel schier alle liberale sympathieën tegen zich keerde en allengs de onwelkome vraag hoorde rijzenZal Van Houten nog in één district verkiesbaar zijn De gewijzigde Kieswet, Men weet dat bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wij ziging der Kieswet, dat hoofdzakelijk strekt om voor de huur- en loonkiezers met het stelsel van eigen aangifte te breken. Ook in de regeling van het gemeente-kiesrecht wordt eene wij'ziging voorgesteld. Aan het in de wet neer gelegde beginsel,dat niemand kiesbevoegd is voor den gemeenteraad zonder ook bij te dragen, hetzij in Rijks-, hetzij in de gemeentelijke directe belastingen, wordt niet geraakt, maar er is naar de meening van den Minister geen enkele gegronde reden aan te voeren, waarom zij, die aangeslagen zijn in een gemeen telijke inkomstenbelasting, om kiezer te worden ook nog moeten voldoen aan een van de kenteekenen genoemd onder art. lb. Volgens de tegenwoordige regeling worden ook zij die voor eenige stuivers in eene Rijksbelasting zijn aangeslagen, gemeentelijk-kiezer zonder dat zjj verder aan eenigen anderen eisch van welstand of geschiktheid behoeven te voldoen. Daarentegen van anderen, die wel niet in de Rijksbelastingen zijn aangeslagen, maar allicht een hoogere som in de gemeentebelasting bijdragen, ook nog te vorderen, dat zij tevens tot de loon-of huurkiezers zullen behooren, is naar de meening van den Min. te minder gerechtvaardigd, omdat zy, die gemeen tebelasting betalen, meer waarborg geven, dat zij belang hebben bij een goed be stuur en zuinig beheer dor gemeente- financiën, dan degenen die wel Rijksbe lasting maar geen gemeentebelasting betalen. „Men vond de lamp op den steel over de leuning daarvan een handdoek met bloedige vingersporen, op den grond een waschkom, eenige duimen hoog met een bloedige vloeistof gevuld. „De moordenaar heeft dus, voor hy ging stelen, zijne handen van bloed gereinigd, want het waschgoed in de commode toont geen spoor van bloed. Hij heeft dit echter op een zeer om slachtige wijze gedaan.In plaats van met de lamp in de slaapkamer te gaan, haalt hij waschkom en handdoek daar uit, plaatst "de kom zoo ongemakkelijk mogelijk op den grond en de lamp op den stoel, hoewel hij voor het reinigen zjjner handen geen bijzondere verlichting noodig heeft; eindelijk gebruikt hij zoo weinig water, dat het in den kom slechts enkele duimen hoog staat. De akten spreken dan ook van eene bloedige vloeistof, niet van bloedig waschwater. „Er zijn verder bewijzen, dat de oude Adam ziju vermogen in effecten belegd had. Men heeft in de bovenste lade Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de geweren- wet met 53 tegen 13 stemmen aange nomen. Daarop werd de behandeling der wets ontwerpen betreffende de ouderlijke macht en de voogdij voortgezet. Het amende ment Lucasse-Loeff op het door de regeering voorgestelde nieuwe art. 387b B. W., waarover de stemmen verleden Vrijdag staakten, werd thans met 36 tegen 35 stemmen verworpen en het regeerings-artikel ongewijzigd goedge keurd. Fosforlucifers. Bij de Tweede Kamer is door de Regeering ingediend een wetsontwerp houdende verbod om fosforlucifers te vervaardigen en tot regeling van het vervoeren, invoeren en ten verkoop voorhanden hebben daarvan. De regeering deelt in de toelichting den uitslag mede van een onderzoek in andere landen, aan den inspecteur van den arbeid in de le inspectie opgedragen, naar de middelen, die wetenschap en praktijk aan de hand hebben gedaan om de schadelijke gevolgen van het verwer ken van witten fosfor in lucifersfabrieken zooveel mogelijk te bestrijden. De minister van Waterstaat heeft vroeger gemeend aan de Koningin in overweging te moeten geven, krachtens de bestaande wetten bepalingen vast te stellen om de nekrose (een langzame vergiftiging) die zich kenmerkt door een ziekelijk uiterlijk, gele huidskleur en toenemende vermagering, te voorkomen en geen wetsontwerp te moeten voor dragen, waarbij o.m. het bezigen van witten fosfor in lucifersfabrieken zou worden verboden, zoolang niet vaststond dat het doel met de invoering of ver scherping desnoods van het mildere stelsel zou zijn te bereiken. Waar een aantal personen door het verwerken van witten fosfor in lucifersfabrieken er een middel van bestaan vindt, mocht z.i. een verbod van dien aard niet worden uitgevaardigd, zoolang de volstrekte noodzakelijkheid daarvan niet kon worden aangetoond. Thans is naar de meening der regee ring, het oogenbiik gekomen, waarop die noodzakelijkheid inderdaad is gebleken, omdat ook de strenge tot dusver uitgevaardigde bepalingen niet in staat zijn gebleken, het voorkomen van ne- krosegevallen te verhinderen. De vervaardiging van foslorlucifers is hier te lande beperkt tot twee fabrieken, waarvan de eene is gevestigd te Tilburg en de andere te Eindhoven. Hoewel reeds geruimen tyd in de fabriek te Eindhoven een ledigen omslag gevonden, waarop „papieren van waarde" stond vermeld. Die papieren heeft de moordenaar tot zich genomen, maar verder, zooals uit het onderzoek blykt, niets anders gezocht. Hij moet dus bekend zijn geweest met de plaats, waar zij bewaard werden. „Over de doorwoelde kleerkast wil ik voor het oogenbiik niet spreken, dat komt later. »Nu kom ik tot de belangrykste en moeieiykste vraag: waar bleel het iyk? Eene vernietiging of verberging in het huis zelf is onmogeiyk. Daar het ver dwijnen van den ouden man in deze geheele zaak het meest opvallend is, i3 dienaangaande het onderzoek zeer nauw keurig geweest. „Het lijk kan niet anders verwyderd zy'n, dan langs denzelfden weg, dien ook de moordenaar genomen heeft. „Daar alles goed gesloten is bevonden, zou de eenig mogelijke weg door den schoorsteen zyn. Maar welk een buiten gewone kracht en behendigheid zou er

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1