laar k Or Ie Tlissi; ONTVANGEN: öinn Vervolg Adverientiën. No. 120. - Laatste berichten. Burgerlijke Stand Het Financieele Nieuws De Rentenier Mijnt slkea Diasdapaiiilaf \IU\DBUD VOOR ÜITLOilM wn J. (i. II. DOM, HOOFDELIJKE f EUILLIT Het zoel vooral de oudste, niet richtig in het hoofd is. Terwijl de vrouwen tot dien wanhopi- gen stap overgingen, werd in haar huis brand ontdekt, die echter met eenige emmers water werd gebluscht. Alles droeg de sporen van eene poging tot brandstichting. Te Leiden zijn gisteren twee koeien van de lijn op de markt losgebroken eu in dolle vaart een tuin ingerend aan den stationsweg. Een dienstbode die ze wilde wegjagen, werd op de horens genomen en weggeslingerd,maar kwam metden schrik en eenige schrammen vry. De tuin kwam er niet zoo genadig ai. Daar werd een groot ijzeren hek vernield. De koeien werden op verzoek van den eigenaar afgemaakt. Gepasseerden Dinsdag werd een paartje omstreeks 4 uur op her stad huis te Maassluis in ondertrouw opge nomen. Hun blijdschap werd echter eensklaps vernietigd. De bruidegom, deserteur van een te Vlaardingen liggende logger, voorbij het politiebureau gaande, werd aangeroepen. Op het burean was de schipper van de logger, die den bruigom terstond liet inrekenen, en onder politiegeleide naar Vlaardingen brengen. Het bruidje moest ongetroost, alleen haar weg vervolgen. Onder de Amsterdamsche werk lieden, wier beroep het is huizen af te breken, welke bouwvallig zijn of plaats moeten maken voor nieuwere perceelen, is nu eene algemeene werkstaking uit gebroken. De stakenden een 200 in getal, eischen een vast daggeld van f 2,30 (10 uur werk tegen 23 cent per uur), wel te verstaan voor winter en zomer. Dit nu achten de bazen niet doenlijk. Des zomers wordt zelfs meer dan het geëischte loon betaald, maar des winters hangt dat te veel van weer en omstan digheden af. In tegenspraak met het bericht als zouden de Koninginnen 5Juniop Soestdijk arriveeren, meldt men uit Baarn, dat ten paleize de datum van aankomst nog niet officieel bekend is. Da eerste peulen en doperwten van den met recht „kouden" grond zijn Dinsdag uit Koelofarendsveen naar Am sterdam verzonden. Dat de bijschriften, waarmede giften voor de Boeren ingezonden worden, niet altijd geestig genoemd kunnen worden, blijkt o.a. uit de volgende aan de Haaigsche ct. gezonden bijdrage van 50 cent, waarbij stond„omdat Jan van Dee radijsjes at met suiker." De ketel van een torpedoboot, die in de haven van Kroonstad lag, sprong eergisteren in de lucht. Zes man kwamen om, éen werd gekwetst. Het gerucht gaat dat de weduwe van keizer Friedrich en moeder van Wilhelm II, op het punt staat een mor ganatisch huwelijk te sluiten. Om die reden, zegt de Zukunft, zou de keizerin- weduwe het feest der meerderjarigver klaring van haar kleinzoon, den kroon prins, niet bijgewoond hebben. De gelukkige zou zijn een zekere graai Sackendorf, die vroeger dignitaris was aan het hof van keizer Friedrich. Het schijnt dus al een oude kennis van de keizerin te zijn. Zonderlinge aanslag. Donderdagavond te 11 uur, op het oogen- blik dat het stoomschip Köbing over het Köbingmeer voer naast het stoomschip Prinz Karl, sprong een persoon, die zich aan boord van laatstgenoemd schip bevond, naar voren, uitroepende ,,Als iemand mij nadert,schiet ik". Gedurende dien lijd klampte zich een vrouw aan de zijde van de Prins Karl vast, en riep om hulp. Het individu dat deze woorden had geroepen, nam de vlucht in een sloep. Aan boord van de Prinz Karl werden twaalf personen door kogels getroffen. Zes hunner, waaronder de kapitein, waren reeds bezweken. Een der gekwetsten is bezweken. De overige passagiers hadden zich in hunne hutten opgesloten. Vier agenten zijn onmiddellijk het individu gaan opzoeken,wiens signalement overeenstemt met dat van den moorde naar die zich aan boord van de Prinz Karl bevond. Hij werd in de wachtzaal van het station Skogstoip gevat. Op het oogenblik dat men hem gevangen wilde nemen, wilde hij zjjn revolver op de agenten lossen, maar deze ontwapenden hem en vonden bij hem twee revolvers en 57 kogels. Hjj heeft verklaard zekere Jean Philippe Nordlund te zijn, die in April in vrijheid gesteld werd nadat hjj zyn straf had ondergaan wegens moedwillige brandstichting. Hjj bekende schuldig te zjjn aan de misdaden gepleegd op de prins Karl en dat hp den kapitein meer dan 800 kronen ontstal. Hjj legde deze bekentenis zonder de minste aandoening af. De Echo de Paris heeft Déroulède hooien zeggen dat hij met medewerking van al de nationalisten de republiek des volks zou stichten. Echter zal hy dit niet doen voor na de tentoonstelling. Geen wonder. De Daily Cro- nicle zegt dat de toestand der oogen van koningin Victoria meer en meer verontrustend wordt. Men moet haar alle depeches en brieven voorlezen Zij neemt de pen slechts op om te onder teekenen. Een beroemd oogkundige is onlangs geroepen, maar zijn uitspraak was niet bemoedigend. Iemand schrijft aan de Daily Mail Den 28sten Mei, 585 v. Chr., was er een totale zonsverduistering, toen er een groote slag werd geleverd tusschen de Meden en Lydiërs, en de vrede werd op dien dag gesloten. Den 21sten Mei, 1900 n. Chr., zal er een totale zonsverduistering zjjn, als er een groote oorlog is tusschen de Engel schen en de Boeren. Moge deze verduistering even vreed zame gevolgen hebben. Officieel wordt bevestigd dat de pest te Smyrna uitgebroken, maar van een goedaardig karakter is. Te New-York is in de opera Carmen" opgovoerd. De tooneelspelers, tooneelspeelsters, figuranten en toeschou wers waren alle negers. De mannen waren in zwarten rok en de dames in gedecolleteerd toilet. De voorstelling was heel goed, maar de zang slecht. Te New York is het tegenwoordig zoo heet dat paarden en menschen op straat neervallen van de hitte. Eergisteren is het Zuid-Afrikaan- sche driemanschap officieel door den burgemeester van New-York op het raadhuis ontvangen en daar hartelijk door hem toegesproken. De afgezanten antwoordden, om de sympathie der Amerikanen vragend. „Wij vragen u niet om voor ons te vechten», zei Wes- sels, wjj vragen u om tot Engeland te zeggen houd op en denk na." Aan de afgezanten zou het eereburger schap van New-York worden aangeboden. De reis door de Vereenigde Staten duurt vermoedelijk 10 weken. De leider van het republikeinsche driemanschap heeft te New-York krachtig geprotesteerd tegen de jongste Engelsche telegrammen uit Zuid-Afrika, vooral tegen het bericht, dat Steyn met zijn zweep op ongehoorzame burgers ingeslagen zou hebben. Fischer verzekerde nadrukkelijk, dat de Boeren zich nooit zullen onder werpen, al worden zij verslagen. Dr. Jameson is benoemd tot com missaris van de de-Beers-maatschappij. Hoeveel salaris hem dat zal opbrengen weten wij zoo precies niet, zegt de N. R. Ct., maar een paar tienduizenden gulden toch stellig wel. En dan willen de menschen nog zeggen, dat de deugd niet beloond wordt op deze wereld. De Keizer van China en de Paus. Het dagblad Hoeï Pao van Shanghai maakt een brief openbaar, dien de keizer van het Hemelsche rijk heeft gezonden aan den Paus, bij gelegenheid van diens negentigsten verjaardag. Ziehier de vertaling van den brief: Keizer van den grooten godsdienst van het groote rijk Rome 1 In den loop van de twaalfde maand van dit jaar valt de negentigste verjaardag van uw geboorte. Deze hooge ouderdom, de verlengde lente der Rijken van Europa, is een buiten gewoon feit. Wij denken dat gedurende de twintig jaren van uw regeering, gij de menschen hebt aangespoord het goede te doen, waarover het heele heelal zich verheugt en u dankbaar is. Daarom, bij gelegenheid van de ge lukkige gebeurtenis, willen wij op een bijzondere wijs, u onze beste wenschen aanbieden. Wy wenschen u op de eerste plaats in goede en krachtige gezondheid uw gelukkigen verjaardag te vieren en daarna dat gy ook uw honderdsten ver jaardag moget vieren. Vervolgens verlangen wij, dat Chris tenen en niet-Christenen zoowel uit China als uit andere landen in eendracht leven en dat allen genieten van het geluk van een voorspoedigen vrede. Inderdaad, wij hebben hiervan het vaste vertrouwen. AFRIKA. De twijfel aangaande het lot van Mafeking is thans opgeheven en wel door een officieel bericht uit Pretoria, dat de Boeren nadat hun verschansingen hevig door de Engelsche troepen bescho ten waren, het beleg ophieven en dus de stellingen waarin zy zich maanden lang zoo dopper gehouden hadden, nu door de ontzettingscolonne die van het zuiden opdaagde, genomen zijn. Het is echter zonderling dat gisteren niets officieels omtrent het opgeven van Mafekmg te L.nden bekend was. Het loopt zeker den armen Boeren in deze dagen niet mee nu het eene punt voor, het andere na in handen der Engel- schen valt en zij over te weinig strijd macht beschikken om den zegevierenden tocht van het Engelsche leger tegen te houden. Er behoort wel groote moed en onverzwakt vertrouwen toe in eene toe komst, die alles goed zal maken, om in deze omstandigheden niet te versagen, maar vol te houden tot het laatste toe. Geen wonder dat geruchten omtrent moedeloosheid en oneenigheid onder de lang zoo trouw verbonden federalen hun weg en vooral by de Engelschen geloof vinden. Zelfs het ongerymdste gaat er by hen in o.a. dat Kruger zich reeds gereed maakt ter vlucht. Alsof dus Kruger als hy het werkelyk van plan was dit wereldkundig zou laten maken. Hoopvol ziet het er anders voor de Boeren niet uit. Generaal Methuen is gisteren Hoopstad binnengetrokken,waar bij de generaals Dupreez en Daniels met veertig man zich overgaven. Lindley werd na gering verzet door de cavalerie onder Broadwood bezet. President Steyn was echter met zijne ambtenaren reeds weg. Een groot succes hadden de Engelschen echter op 50 kilom. afstand van Kroon stad, waar Hutton's bereden infanterie commandant Botha met veldcornet Gassen, vijf man van de Johannesburgsche politie, zeventien Boeren gevangen nam. Heel apokrief klinkt het dat de Engelschen geene verliezen leden. I/)rd Roberts meldt echter niet dat het Louis Botha,de opperbevelhebber,was, wat zeker een ontzettend verlies voor de Boeren zou zijn, omdat hij werkelyk veldheerstalenten ontwikkelde aan de Toegela, waar hij de Engelschen tot driemalen terugsloeg. W;e nu die com mandant Botha is, moet nog blijken. Was het Louis Botha, Roberts zou dit zeker niet verzwegen hebben. Buller heeft nu New-Castle bezet. Hij meldde daarbij dat van de 7000 Boeren, die voor de Engelschen vluchtten, om streeks duizend, naar het schijnt, naar Wakkerstroom zijn gegaan, andere af- deelingen naar den Vrijstaat en de overi gen, een bandelooze troep, naar Langes- nek, waar zij voornemens zijn de Engel schen wederstand te bieden. Het wordt tijd dat aan dat terugtrek ken een einde komt, willen de Boeren hun goeden naam, dien ze in zoo menige ontmoeting met de Engelschen zoo glansrijk verwierven, niet verliezen. Mag men het bericht gelooven dan zouden alle commando's himne positie aan de grenzen hebben ingenomen en het dus waarschijnlijk zijn dat ze stand houden tegenover den vyand. Het geldt nu den eigen grond te verdedigen en eens flink de tanden te laten zien. Wy kunnen ons trouwens niet voorstellen dat bij de Boeren de demoralisatie zoo groot kan zijn dat ze den Brit zoo maar ongestoord naar Pretoria zullen laten oprukken. Zy hebben toch reeds zoo menigmaal aan overmachtige troepen met verbazing wekkend succes weerstand geboden. Enkele dagen geleden juichten de Engelschen dat het verzet in Transvaal gebroken, en honderden Boeren daar in onderwerping kwamen en dus Roberts niets te vreezen had bij zijn verder trek ken. Waarschijnlyk is dat gejuich wel voorbarig,want eergisteren is een krijgs raad van Vrijstaters gehouden, waarin de meerderheid besloot de worsteling voort te zetten en een guerilla tegen de Engelschen te volgen. Eene sterke min derheid besloot zich te onderwerpen. Bovendien komen uit de Kaapkolonie talryke vrijwilligers hun diensten aan bieden en is het district Prieska, naby Griqualand, nog verre van rustig. Roberts die met zulke groote sprongen naar Pretoria holt, moet dit alles wel reden tot bezorgdheid geven. Uit Lourenco-Marquaes wordt bericht dat de Transvaalsche regeering naar Lydenburg gaat verhuizen en alles ge reed gemaakt wordt voor eene hardnek kige verdediging. Er wordt verz ekerd dat de Volksraad hiermede genoegen neemt O2*Ö0Cl en reeds vele ambtenaren zich g maken om Pretoria te verlaten. Volgens Engelsche berichten zou in genoemde stad eene sterke partij voor vrede zijn en zouden dus de Boeren geen sterken tegenstand bieden. Zeer wenschelijknatuurlijk voorde Engelschen die reeds genoegzaam ondervonden dat het oorlogvoeren geen uit wandelen gaan is, getuige de vele duizenden, die op de wandeling reeds bezweken zijn. Dat de zoo hooggeroemde discipline in het Engelsche leger wel eens te wat te wenschen overlaat, moet te Kroonstad zyn gebleken, waar een af- deeling Engelschen onder kolonel Blake door de boeren gevangen genomen werd. Inplaats van aan het bevel van terug te trekken te gehoorzamen, bleven de Ieren achter om rum, welke door de intendance der Boeren achtergelaten was, uit te drinken. Hun roes was dus hun verderf. De opstand der Ashantijnen breidt zich uit. Een stam, die der Bekmais, tot nu toe aan Engeland trouw gebleven heeft zich ook bij de opstandelingen gevoegd. Uit Durban wordt gemeld dat de Boeren getracht hebben de kanonneerboot „Forti" in de Delagoabaai in de lucht te laten springen. Het schip gaat nu eiken nacht naar zee. Dit bericht klinkt tamelyk zonderling. ITALIË. Het besluit tot ontbinding van de Tweede kamer is door den koning geteekend.Deverkiezifigen zijn vastgesteld op 3 Juni en de herkiezingen op 10 Juni. De Kamer wordt tegen den lGen dier maand bijoengeroepen. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Eerste Kamer. Maandag 28 Mei wordt verwacht het sectie-onderzoek der Boterwet en der Leerplichtwet. Woensdag 30 Mei open baar debat over de Ongevallenwet. Bij den terugkeer der Kamer in Juli zal beslist worden of de Leerplichtwet be handeld wordt. Beide Nederl. Roode Kruis ambu lances zullen op 1 Juni bestaan uit 33 personen buiten de Ned. Russische ambulance, die ook nog blijft. Vooreerst wordt geen personeel uitgezonden. Van Vlissingen. Van 16-19 Mei 1900. ONDERTROUWD M. P. de Ruijter, jm. 27 j.en J.van Peene, jd. 23j. J.W. van der Linde, jm. 24 j. en A. A. Kingmans, jd. 23 j.— A. G. Laernoes, jm. 23 j. en E. M. Lodder, jd. 23 j. P. F. Daamen, jm. 22 j. en C. J. van der Steen, jd. 21 j. N. J. C. Steketee, jm. 25 j. en M. Groenenberg jd. 24 j. J. F. A. de Reeper, jm. 28 j. en H. A. C. Donsen, jd. 25 j. GETROUWD W. P. Harent, jm. 28 j. en P. J. H. de Leeuw, jd. 29 j.— G. Takkenberg jm. 26 j. en J. P. van der Linden, jd. 29 j.— W. M. Haccou, jm. 24 j. en A. Fastenau, jd. 26 j. P. J. Groeneboom,jm. 29 j. en H.den Teuling, jd. 20 j. BEVALLEN: M. C. Krijger, geb. Boone, z.— M. ten Hacken, geb. Verse- put, d.— M. M. de Boo, geb. de Cloedt, z. E. S. Iluilmand, geb. Ballieul, d.~ P. Stevense, geb. Schreijenberg, d. E. de Vey, geb. van der Schraage, z. P. Herwig, geb. Loof d. (levenl.) OVERLEDENP. Frits, vrouw van P. G. Gillissen, 69 j.— N. H. Nobels, vrouw van P. G. de Wolff, 41 j.— S. J. Nijland, wed. van J. D. Bowbijes, 76 j. UITL0T1NGK N. Loten Hongaarsche Hypotheekbank 188$, Hoofdprijzen: Serie 1299 no. 97 70,000 kr. 60 76 3000 1548 99 2000 2203 8 2000 2378 61 2000 In de amortisatietrekking werden de seriën 121 142 160 199 822 1206 122:) 1648 1763 1769 1790 1977 1996 2051 2501 2543 2729 2888 3308 3383 3705 3706 3770 en 3829 uitgeloot. De nummers 1 100 in deze seriën elk 200 kr. Zondag 20 Mei 4,55 Maandag 21 n 5,43 Laatste Kw. Dinsdag 22 6,49 Woensdag 23 8.10 Donderdag 24 9.40 Vrijdag 25 10.43 Zaterdag 26 H 11,50 Ondertrouwd H. L. HERMANS en E. J. BISSCHOP. E°8"'! 1» Me. 1900. Betrouwbare financleele Gidsen De Kleine Kapitalist (21e Jaargang 1900.) Verschijnt Maandag Woensdag en Vrijdagavond. De goedkoopste Bcurscourant,. tevensvolledig,onpartijdignauwkeurig. Prys per 12 maanden franco per post 6. Met Wekelijksche Restantenlijst 8. Voor Buitenl. en Koloniën -j- extra porto. (17de Jaargang 1900.) Het goedkoopste Financieele Weekblad, vermeldende alles wat een ieder die slechts een enkel stukje Effecten bezit, weten moet, tevens onpar tijdig, nauwkeurig. Prijs per 12 maanden franco per post 3. Met Wekelijksche Restantenlyst p. p. »5. Voor Buitenl. en Koloniën 4- extra porto. (3de Jaargang 1900.) Verschijnt den laatsten Zaterdag van elke Maand. De goedkoopste Uitlotingscourant. tevens onpartijdig, nauwkeurig. Prijs per 12 maanden franco per post 1. Voor Buitenl. en Koloniën extra porto, Beide eerstgenoemde bladen vermelden ook alle uitlotingen van Gemeenteiyke, Waterschaps- en Kerkelijke Leeningen. Proefnummers zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar en Abonnementen (welke •p den lsten van elke maand kun nen ingaan) worden aangenomen by de Uitgevers van deze Courant en aan de Bureelen van bovenomschreven bladen Keizersgracht 258, AMSTERDAM. heerlyke Monogram Pud dingpoeders in verschillende maken, (Chocolaad, Frambozen, Aard beziën, Vanille) enz., met gratis recla mebordje er bij. Ook prachtige Busjes Boon's Cacao, a Vu 7s> Vo Vi kG. aan diverse pryzen. Bloolicr's en van Houten's Cacao. Onsbusjes v. Houten's Flili* jes en Croquettes. Verkrygbaar bij BEI.LAMYKADB. Pi Afzonderiy handelaren F. VAN I Verschijnt dagelfl HIND E RW Verzoek om vergunning breiden eener fa Burg. en Weth. van VI gelet op art. 8 der Hin geven bij deze kennis dat bij hen is ingekom van P. v- d. Stad, om het uitbreiden zijner fab oprichten eener tweede en van een kopergieterij perceel Z 71, aan het K dat dit verzoek met d( durende veertien dagen, tt Vrijdag den 18 Mei 1900 O) secretarie ter visie zal en dat den 1 Juni 1 huize, des namiddags ten heid zal worden gegeven tegen het oprichten der ii brengen, terwijl geduren vóór dat tijdstip ter geme van de ter zake ingekom kennis kan worden genon Vlissingen, den 18 Mei Burgemeester en Wethoude Th. VAN UIJE PIET De Secret J. H. DOMMISSE, afkondiging van het uit klaagde kokier van d lijken omslag voor Burgemeester en Wq Gissingen gelet op art. 264 der brengen ter openbare 1 dat het primitief ko toofdelyken omslag voor Da door Gedeputeerde State lij hun besluit van 12 M. ;e zijn goedgekeurd, op hei jedurende den tijd van vi)f Secretarie der gemeente vo- «zing is nedergelegd. Vlissingen, den 21 Mei Burgemeester en Wethoudi Th. VAN UIJE PIE' De Secrel J. H. DOM Uit de Kame Eene ingrypende vera; Burgerlijk Wetboek doo ontwerp op de vaderllj voogdij is vervat in art lat overal waar in het B 'ordt van vaderlijke ma in 't vervolg verstaan zal Vjke macht. Zoo zal Onzinnigen toestand, dat on de moeder feitelijk tod te zeggen heeft eei on zal b.v. een minder Venscht te huwen, t VAN F. JACOB 2.) - Daarmee was de woi ,ette het inwendige betr de buitenzijde aan gorden opgemerkt, dat 'welk er, met uitzone ang tot de deur, roi 'tigegraven en aangel pheele streep grond liet 0(iffik opmerken. Uit h bi. de oude "Ma j a» diende I

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 6