B 1.1 V O E G 8 E L, P van Maandag- 20 Mei 1000, No. 119. Iëeppoeder Vervolg Binnenland GUÉRISON ion Naturelle^ F. HAABSMA. Gemeentebestuur. Na Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Niewws. aladies Graves N DISPENSABLE taux Personnel no santé EXTE. 700 GRAVURES DISTINCTIONS 'olames 25 francs K* VENDUS L'KTRANSIK toulej les Libralrlea JILZ. editaur anterill» i PARIS •«iiundil poita. - BEHOOBENDE BIJ DE VLISSINGSCHE COURANT (Telephoonnummer 10) A||£»nM traat f. 80. hamworst 8 en ns. Fijne ITaag. st 8 cent p. ons. 80. lONMAAIv zal i verlichten, nr onovcrtrofiin. veegt 125 Gr. int 25 Gr. vail KEPOEDER bijna klaar begonnen zijt. Irook- lei a.s. lennootschap cepfabrieken,| ÏTERDAM. lin bussen bi Kgr. 0.25. Igarette is vol de hevigste tegen Ver- I, Migraine, narinde Eon- kortn voor het 1 en 0.50. |\s het BESTE ioest, Ver- I verzachtend I verkrijgbaar. ens-Maldegheni. Ichtijd.) B, 8.25, 10.37, 1.18, luie 5,31, 6.9, 7.35, ■5, 5.33, 8.24. 9.25 ft2, 10.—, 1.38, 4.32, Lg 5.51, 6,29. 8.10 I, 8.3,9.5,9.45. ÏAVENDIENST. 6— 6 20 7— 7 50 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 (20. vm 6 10 6 30 7 10 |i 9 50 10 10 10 30 li2 10 nm 1 20 1 40 "3.30 3 50 410 4 30 140 8— 8 30. inm 3 15 6 20b) 3 50 6 50 1 55a) 4 15 j 2 15a) 5 05 3 30 6 20b)f) 310 6 40f) 110 (40 naar Breskene en naar Borssele eD BEKSNQMAKiHG. Opening der Zeebaden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de Opening der Zeebaden is bepaald op Vrijdag den 1 Juni e.k. Vlissingen, den 19 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE, L.B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.a.i. g€B9TO£dIf. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Gissingen maken by herhaling bekend: a. dat van den 15 Mei j. 1 tot en met den 31sten daaraanvolgende dagelijks (uitgezonderd Zon- en feestdagen) ten Kaadhuize, (afdeeling Burgerlijke StaDd) zullen gereed liggen de registers van inschrijving voor de schutterij; b. dat vóór den 1 Juni aanstaande, (in 't belang van eene gemakkelijke controle liefst zoo kort mogelijk na 15 Mei j. 1.) zich, voorzien van hunne geboorteakte, ter inschrijving behooren aan te melden lo. alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, gehuwd of ongehuwd, die den 1 Januari 1900 hun 25e jaar zijn ingetreden (dat zijn degenen die geboren zijn in 1875) 2o. zij, die hun 34e jaar niet vol eindigd hebben, in een andere gemeente zijn ingeschreven, doch sedert de laatste inschrijving in Vlissingen zijn komen wonen 3o. de vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen om, op grond van art. 2 der Schutterijwet als ingezetenen te worden beschouwd 4o. de uit den dienst ontslagen mili tairen, die hun 25e jaar ingetreden zijn en hun 34e jaar niet hebben volbracht c. zij, die bevonden zullen worden sich niet voor den 1 Juni te hebben doen inschrijven, ambtshalve worden ingeschreven en worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de 'Schutterij worden ingelijfd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.a.i. E&S® if II Gi. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen noodigen de eigenaars van huizen aan de St. Jacobstraat, de Vrouwestraat, de Beursstraat en de Groote Markt die "oornemens zijn hunne perceelen aan de Gas- of Waterleiding of aan het Gemeente- i riool in die straten te doen aansluiten uit, dit in het belang der vernieuwing van de bestrating te doen - vóór den •sten Juli a.s. Vlissingen, 18 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE, L.B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.a.i. WK. Verzoek om vergunning tot het uit breiden van eene fabriek. Burgemeester en Wethouders van gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. v. d. Stad Jbzn., wonende alhier, i vergunning tot het uitbreiden zijner 'abtiek door het oprichten eener tweede stoommachine en van een kopergieterij en draaierij in perceel Z 71, aan het Kerkhofvoetpad. Vlissingen, den 18- Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE, L.B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S.a.i. Verbetering der paardenfokkerij. Door onzen ijverigen minister van binnenlandsche zaken is een wetsontwerp ingediend, strekkende om verbetering te brengen in de paardenfokkerij hier te lande, van dien aard dat onze paarden fokkers met die van het buitenland kunnen concurreeren. De hoofdbepalingen zijn als volgt lo. dat er een algemeene Rijkskeuring zal zijn, volgens welke alle openbare dekhengsten naar gang, bouw en stand en op met name genoemde erfelijke ge breken zullen worden gekeurd, onaf hankelijk van het ras waartoe zij behooren, en 2o. dat het Rijk jaarlijks een zekere som beschikbaar zai stellen voor het toekennen van premiën en bijdragen voor hengaten, merriën en veulens, volgens regelen, bij kon. besluit vast te stellen. Voor de keuringen van dekhengsten wordt een commissie in het leven ge roepen, die bestaat uit leden, door de Koningin voor het geheele land benoemd, en provinciale leden, in elke provincie door een nader te benoemen regeiings- commissie aan te wijzen. De geheele commissie, die uit 7 leden zal bestaan, wordtin twee sub-commissiën verdeeld, van welke de eene keurt op bouw, stand en gang en de andere, die een zuiver wetenschappelijke is, op de erfe lijke gebreken. Met het oog op het departement van Oorlog is bepaald, dat zoowel aan de provinciale regelingscommissiën als aan de provinciale kearingscommissiën door den minister van Oorlog een militair lid zal worden toegevoegd. Hieruit moet echter niet worden afgeleid, dat voor de remonte zal worden gefokt. De minister maakt zich geen ilusie, dat hij een regeling zou kunnen voor stellen, die aan iedereen voldoetmaar toch heeft hij getracht, zijn voorstellen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de wenschen van de verschillende belanghebbenden en be langstellenden. Over de strafbepalingen, die in het ontwerp voorkomen, is het oordeel ge vraagd van den minister van Justitie die verklaard heeft, uit een strafrechtelijk oogpunt geen bezwaren daartegen te hebben. Ben hondententoonstelling. Voor de 5e internationale hondenten toonstelling is de groote zaal van den Dierentuin te 's Hage in gereedheid ge bracht om een 480 tal honden van allerlei soort te ontvangen. Er zal op hondengebied heel wat moois te zien zij'n en het geluid dat uit die 480 kelen kan komen, zal ook wel buitengemeen zjjn. Men noemt dat getal van 480 inzen dingen niet groot, maar dat komt omdat de drie groote tentoonstellingen hier te lande elkaar zoo spoedig opvolgen. Catalogussen met daarin gedrukte be kroningen zijn niet verkrijgbaar, wat toegeschreven wordt aan de typografen- werkstaking te Amsterdam, die dus haar invloed wel in wijden kring zou doen gevoelen. De uitslag wordt nu door aan plakking gepubliceerd. Als merkwaardigheden zullen te zien zjjn Braziiiaansche windhonden en een Australiaansche Dingo, de zgn. wilde hond, die ter opluistering wordt inge zonden door de Rotterdamsche diergaarde Voor de Boeren. Door eenige hoogleeraren aan de universiteiten van ons land is aan de collega's aan de universiteiten van de Vereenigde Staten van Noord Amerika een adres gericht, waarin dezen wordt gevraagd de pogingen van de thans in hun midden vertoevende afgezanten van de beide Z. Afr. repu blieken te steunen om van Engeland den vrede te verkrijgen met behoud van hunne onafhankelijkheid. Het blijkt dat mr. Van Houten, die als conservatief-liberaal candidaat voor de Tweede Kamer te Deventer optreedt, slechts met 30 tegen 27 stemmen daar- j toe aangewezen werd. Dus maar even j de meerderheid. Velen hebben dus hun afkeer van den vroegeren radicaal niet kunnen over winnen. Waarschijnlijk zal dit echter voor mr. Van Houten geen bezwaar zijn om zich die keuze te laten welgevallen. Te Haarlem ligt een adres ter teeke- ning aan den minister van Oorlog, waarin deelneming wordt betuigd met het lot van den jongeling D. Ph. J. de Bruin, die wegens verzet om in den militairen dienst te treden, gevaar loopt, opnieuw te worden gestraft. Ten volle erkennen wjj, zoo luidt het adres, de moeilijkheid, waarin de Regee ring door de opwerping van het vraag stuk der dienstweigering is geplaatst. Wij zien in, dat de Regeering door de wet gebonden, niet anders kan handelen. Maar daarom wenschen wij met des te meer nadruk te wijzen op de noodzakelijk heid, om de landswetten zoodanig te herzien, dat men eenmaal met recht Nederland het land der gewetensvrijheid zal kunnen noemen. „In afwachting dat de herziening dei- wetten op de militie in vervulling zal komen, verzoeken wij eerbiedig, het, zoo mogelijk, daarheen te leiden, dat de gevangene de Bruin niet ten tweede male voor hetzelfde vergrijp gestraft, maar thans van verdere vervolging ontslagen worde, De heeren, kolonel Twiss en G. Walch, te Amsterdam, zijn beiden uit het hoofdbestuur van het Fonds tot daadw. steun getreden. Dat bestuur schijnt tegenwoordig een zeer verdeeld huishouden te zijn. Een Duitsche vertaling van dr. A. Kuyper's artikel in de Revue des deux mondes is, onder den titel Die Krisü in Südafrika, bij Martin Warneck te Berlijn verschenen. Vlissinsren, 19 Mei. Voor de betrekking van hoofd der O.' L. school F, alhier, hebben zich niet minder dan 55 sollicitanten aangemeld. J.l. Donderdag werd door den generaal- majoor C. O. van Kesteren, vergezeld van zijn adjudant, een bezoek gebracht aan het Algemeen Depot van Discipline alhier sn wel naar aanleiding van het geen over die inrichting onlangs is ge schreven door den auditair-militair, mr. Wesenhage. Aangezien de gewestelijke uitvoering ▼an het Nederlandsch Oymnastiek-ver- De gemeenteraad van Schoondijke heeft met algemeene stemmen opnieuw voor 10 jaren f 150 subsidie per jaar toegekend aan de IJzendijksche stoom tramwegmaatschappij,onder verschillende voorwaarden, waarin o.a. is opgenomen dat het subsidie vervalt wanneer 5 pet. dividend wordt uitgekeerd. B. en W. hadden voorgesteld 4 pet., doch op verzoek van den heer Smidt werd dit in 5 pet. veranderd. Men meldt ons uit Oostburg Zeventien leerlingen der Rjjksnormaal- school, alhier, hebben bij de thans gehouden examens hunne akte voor het lager onderwjjs behaald, slechts één leerling werd afgewezen. Dit is zeker een gunstige uitslag voor de leeraren van genoemde school, maar waar vinden zjj nu eene betrekking Men schr(jft ons uit Zuiddorpe Donderdagnamiddag heeft de justitie uit Middelburg en Dendermond6, verge zeld door Nederlandsche en Belgische marechaussees, een nader onderzoek ingesteld omtrent het aanhouden van een kar met 8 vette varkens en het arresteeren van den voerman P. Kegels van Meerdonck. In tegenwoordigheid der betrokken Belgische douanen werden er 28 getuigen gehoord, waardoor men in de meening dat de arrestatie op Nederlandsch grondgebied heeft plaats gehad, versterkt schijnt te zjjn, want bond op den 2en Pinksterdag door verschillende omstandigheden niet door kan gaan, hebben de bestuursleden der gymnastiek-vereenigingen alhier besloten eene uitvoering te geven, waaraan tevens een onderlinge wedstrijd zal verbonden worden. Deze festiviteit zal plaats hebben in de zaal van den heer G. Termeer. Mejuffrouw N. Schoolmeester, uit deze gemeente, is den 17enMeite Maastricht geslaagd voor het akte examen lager onderwijs. De commies 3e kl, bij 's rijks directe belastingen C. Bal, te Middelburg, is bevorderd tot de 2e klassa. Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen Er is in Walcheren onlangs eene in dustrie ten grave gedaald die aan de kunst gewijd was. Ik bedoel de industrie van gebrand schilderde glazeD, die eenige jaren geleden de bekende Belgische kunstschilder Melchers heeft opgericht te Veere en die later door de firma Plasschaert de Nood en Co voortgezet is, totdat een dei- firmanten gestorven is en de ander, de kunstschilder Plasschaert, zich elders heeft gevestigd in betrekking in eene dergelijke fabriek te Dordrecht. Wie eene verzameling van kunstartikelen uit die fabriek wil zien, glashorren, transparenten, vuurschermen enz. in allerlei vormen en kleuren en met vaak zeer artistieke teekeningen, vindt daar toe gelegenheid op den kjjkdag, die in het Verkoophuis in de Abdij te Middelburg den ganseden voormiddag tot 1 uur toe zal worden gehoudenjop Woensdag den 23en Mei a.s., terwijl de verkooping plaats zal hebben op dienzelfden dag, des na middags te 2 uren. Door toevallige omstandigheden bekend met deze verzameling, meen ik goed te doen hen die in deze kunst belang stellen tot bezoek op te wekken, omdat de gelegenheid om eene dergelijke verzame ling te zien, niet licht meer zal voor komen. H. genoemde Kegels is daarna dadelijk in vrijheid gesteld. Eergisteren zyn te Middelburg voor het akte-examen I. o. geslaagd, de dames: G. E. Baarens en G. F. Prins, beiden te Kruiningen L. M. J. Schoo, te St. Philipsland M. P. Werkens en J. van Dijke, beiden te Tholen, en M. E. Lako, te Schoondjjke. Verkoopingen en Aanbestedingen Hedenmiddag had alhier ten kantore der Koninklijke Maatschappij «DeSchelde", de aanbesteding plaats van lo. Het maken van een gebouw, voor woning en bureel voor den opzichter van fortificatiën te Vlissingen, met bij - behoorer.de bergplaats, afsluitmuur en houten beschoeiing, op een terrein ge legen ten noordoosten van de kazerne „Nieuw Arsenaal" te Vlissingen. 2o. Het bouwen van 3 woningen voor gehuwde militairen, op een terrein aan de Kanaalstraat, op het zooge naamde „Eiland" te Vlissingen, in twee perceelen en in massa. Ingeschreven werd voor het 16 perceel door J. M. de Plaa f 18174 J. Warren f 1990075 F. N. de Rooy, f 20190 J. J. Krijger, f 20080, allen alhier. Voor het 2e perceel P. L. Boogaard, f13800; J. Warren, f 15550 F. N. de Rooy, 15700 J. J. Krijger, f 15600, allen alhier. In massa L. Raymakers te Wouw, f 35000 As. Goedemond Hansweert, f 35200 J. Warren, f35422; F. N. de Rooy, f 35555 J. J. Krjjger, f 35600. De drie laatstgenoemden alhier. De gunning geschiedt later, doch voor 1 Juni e.k. De dienstmaagd te Sneek, wier kleeren door met een brandend komfoor in aanraking te komen, in brand zyn geraakt, is na een vreeselijk lyden van twee dagen overleden. De vermiste hoofdopzichter van den reinigingsdienst te Haarlem is te Antwer pen gezien. De twee z.g. kleine kassen zijn in orde bevonden. Behalve de pas uit betaalde percenten van de ontvangsten, heeft hij medegenomen het bedrag waar voor een paard moest worden gekocht. Naar men mededeelt zijn de ge zusters Levoir, behoorende tot de hoofd - personen van het Apelternsche drama, als hersteld uit het krankzinnigengesticht te Medemblik ontslagen. Het ontslag van Spiering wordt 20 dezer verwacht. Te Tilburg is een 6-jarig meisje, dat voor hare moeder een boodschap deed, op een molen, door een der wieken getroffen en onmiddellijk gedood. Omtrent den brand in de boerderij van H. M. de Koningin De Eult te Baarn meldt het U. D.dat de brand is ont staan in een hooiberg. Alleen het z. g. bakhuis en een schuurtje daarnaast z|jn gespaard gebleven. Het vee is gered, evenals een gedeelte van den inboedel. Spuiten uit Soestdijk en Baarn wa- reu spoedig aanwezig. Die uit Soestdjjk gaf het eerst water. Zoowel de burge meester van Baarn als de intendant van het koninklijke palels waren ter plaatse. De ambtenaar der Eolfandsche Spoor S. is wegens verduistering van 60,000 briketten tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Te Dordrecht stortten zich gisteren morgen te half vijf twee vrouwen in de Knolhaven. Het blekeu te zyn een 76jarige weduwe en haar 40jarige doch ter. Ze werden gered en in betreurens- waardigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Men denkt d.it de vrouwe;), apoarw.gsUtioa

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5