li MIS. Dinsdag IS Mei S8e Jaargang. iten 1877. No. 114. 1900. heeft gedaan, de zaak rucht let. (Red.) IN G K N. 44388 59904 44732 62418 46402 64496 46895 65836 46998 67980 53784 69021 55997 69397 58364 70959 59397 71640 59759 n fr. 1000 25C 10,000 500 250 |fr. 150. serie n. 53784 18 64496 21 6962 15 39152 10 55997 23 59759 11 Irs fr. 110. VLISSINGSCHE COUBAKT PrtJa per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneeit zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIEN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. (1 roote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-AdvertontiCn op zeer voordeellge voorwaarden. Visschers-Vlootrevue. Men verzoekt ons het volgende op te nemen In de Ënkb. Ct. d.d. 2 Mei lezen wij onderstaand artikel over de vlootrevue, waarvan door verschillende couranten een verkeerde voorstelling gemaakt is. Door overname heeft ook ons blad zich daaraan schuldig gemaakt, waarom wij ter wille der waarheid dat stuk in zijn geheel hieronder laten volgen. „Verschillende couranten hebben ons de laatste dagen de meest tegenstrijdige berichten omtrent deze demonstratie medegedeeld, thans kunnen wij echter uit zuivere officiëele bron nader een en ander berichten en binnenkort hopen wij in breedvoeriger artikel, den juisten toestand weer te geven. Wat nog nooit geschied is, is thans gebeurd wat vroeger door tweedracht in onze visscherswereld onmogelijk was, is nu door den eenheidsband langzamer hand in onze visschersbevolking ontstaan, verwezenlijkL kunnen worden. Eene commissie uit de visschersbe volking en Nederlandsche Visscherij Vereeniging heeft H. M. de KoniDgin ten paleize, Donderdag 26 April, hare opwachting gemaakt en heeft onze jeug dige Vorstin de hulde der visschers bevolking aangeboden. In tegenstelling met de bewering in verscheidene couranten gedaan, als zoude de commissie de vlootrevue bij H. M. besproken hebben, kunnen wij voor :t!;er rnededeeien dat hoegenaamd daar over niet gerept is en dat de heer F. A. 0. de Ridder met de Nederlandsche Visscherij Vereeniging hoegenaamd niets uit te staan heeft. Het andere vloot- tevue plan is dan ook door geene Ver eeniging, ook niet door het college voor de Zeevisscherijen ontworpen, maar par- tkulier door de beide heeren burgemees- tets Galkoen en Kolff. De Nederlandsche Visachery Vereeni ging sluit op enkele plaatsen na de geheele Zuiderzee in zich, alsmede Zeeland, en dit lichaam nu heeft inder tijd tot H. M. de Koningin het verzoek lot Hoogstderzelver bijwoning der revue gericht, vandaar dat deze Vereeniging net het grootste deel der Zuiderzee- bevolking en Zeeland, zich tegenover liet initiatief plaatst van tweepersonen. Zn mocht de Ned. Visscherij Vereeniging, als het gerucht gaat, haar plan ook doorzetten, dan zullen de 7 a 800 tchuiten aangesloten bij de burgemees- iets daartegenover een allerdroevigst 'guur maken, want de Bond kan pl.m. F E LIL T O M. VAN ERNST WICHEKT. 12.) En nu lag er hun alles aan gelegen, P® den oogst binnen te brengen. En eerder hoe 'beter. Dokter Frank werd ondervraagd, of "tl het lijk onderzocht had. Hij moest ■''geven dat hij geen verdenking had I gekocstc rd. Hoe zou hij dat ook, Iter hij van de wonderlijke erfstelling I teo vermoeden had. Nu stond de zaak I fritter anders. Hy drukte zich zoo voor- IMitig mogelijk uit; maar het bleek i 11 toch, dat hy het bewijs van overlijden 2000 schepen met pl.m. 4 a 5000 koppen daar naast plaatsen dat is dan toch eene voorstelling van eene vloot en eene revue waar byna de geheele visschersbevolking met hart en ziel voor strjjdt, want al is ééne afdeeling afvallig geworden, de Alg. Vergadering en het Hoofdbestuur der Ned. Visscherij Ver eeniging zullen een zoo eigendunkelijke handelwijze zeer zeker niet ongestraft kunnen laten, en enkeie afdeelingen schijnen het bericht dan ook met ver vallenverklaring dior afdeeling te zullen beantwoorden. Waarschijnlijk zal nog in de tweede helft van deze maand eene groote vergadering van den Bond hier over belegd worden. Dat de visschersbond het volste recht van bestaan heeft moge toch duidelijk blijken uit het feit dat Hare Majesteit met ingenomenheid en allerminnelijkst de Commissie ontvangen heeft en de visschers bedankte voor hun blijk van hulde en belangstelling heeft toegezegd voor den thans zoo kwijnenden tak van volksbestaan. Aangezien gedurende de audiëntie vanzell geene gelegenheid was om Hare Majesteit den ganschen droevigen toe stand uiteen te zetten, verzocht de Voor zitter der Commissie, of de Directeur de heer J. Zwier Visser Hare Majesteit een werkje van zijn hand, schrijvende over de visscherijtoestanden, mocht aanbieden. Hare Majesteit antwoordde dit gaarne in ontvangst te willen nemen, waarop de Directeur, het in een keurigen pracht band gezette werkje overhandigde. Wij mogen dus hieruit besluiten dat onze eenvoudige visscherswereld de toegang tot het hart onzer hooge gebiedster is ontsloten en mettertijd de gezegende vruchten daarvan mogen geoogst worden. De Monnikendammer courant zegt dan ook vol geestdrift Laat de visscherswereld het begonnen werk van haren wakkeren Directeur met kracht voortzetten, en zich niet storen aan losse courantenberichtjes en laster. De heer Zwier Visser heeft den grond slag gelegd, mannen,laten wij dat hoog schatten, laat men nooit kunnen zeggen, dat de visscherman ondankbaar of ontrouw is. Laat ons in deze dagen van strijd om nog nauwer aaneensluiten en waken dat men onzen bond, hare be sturen en Hoofdbestuur niet omverwerpe en men onzen grondlegger niet de kroon van het hoofd plukke. Het trouw aan den Bond, zij onze leus. Ons mannen woord doen wy als de Transvaalsche Boeren gestand." Nieuwe Ct.) Vermogensbelasting. In haar verslag betreffende het ont werp tot wijziging van de wet op de na een slechts vluchtig onderzoek gegeven had, en dat, na wat men thans wist, meerder omzichtigheid plichtmatig ware geweest. Men sprak ook van een kastje met medicijnen, dat aan het sterfbed had gestaan, zij het, dat de dokter zich dit herinnerde, of dat Romer daarover ge sproken had. Waar was dat gebleven? Ver moedelijk verdonkermaand. Misschien was het toch nog niet te laat er eens onder zoek naar te doen. Het publiek kwam in gioote opgewondenheid. Men verlangde de tusschenkomst van de politie, van de jusoitie. Deze deed een voorbereidende schrede, wellicht in de hoop, de gemoe deren tot kalmte te brengen, als zij niets verdachts vond. In alle stilte zou een huiszoeking plaats vinden, onder voor wendsel, nader de aanleiding van het overlijden vast te stellen, waarbij natuur lijk een lokaal onderzoek in de eerste plaats noodig was. De sterfkamer was dadelijk nadat het lijk verwijderd was, uit gevoel van be Vermogensbelasting verzoekt de commis sie van rapporteurs der Tweede Kamer aan den minister van Financiën, alsnog de volgende vragen te beantwoorden lo. Hoeveel vermogensaangiften zijn by de op bi. 1 der Mem. v. Antw. vermelde vergelijking met de in het eerste halfjaar 1894 ingediende successie- memoriën juist bevonden tegenover de 449, waarvan moest worden aangenomen, dat zij te laag zijn geweest 2o. Op welke gegevens steunt de uitgesproken onderstelling, dat hetgeen aan Vermogensbelasting wordt ontdoken, ƒ500,000 in 'tjaar bedraagt? Ook zou de commissie gaarne ver nemen, of voor de bepaling van het aan successie-recht verschuldigde, het van de erfgenamen na te vorderen bedrag ais schuld van de nalatenschap zal mogen worden afgetrokken. Gevraagd werd, welke bezwaren er zijn tegen den maatregel, door verschei dene leden aanbevolen, om aan de raden van beroep het recht toe te kennen, het bestaan van schulden, die bij aan gifte worden afgetrokken, door getuigen te doen bewijzen. Voorts zou de commissie gaarne nog eenige inlichtingen van de Regeering vernemen omtrent het opnemen in de wet van onroerende goederen, die bij schenking onder de levenden zijn over gedragen, onder voorwaarde dat de inkomsten zullen moeten dienen tot het doen van verplichte uitkeeringen. Hier tegen kan, naar het oordeel der com missie, geen bezwaar bestaan. Een nieuw dagblad te 's Gravenhage. Men wil in de Hofstad een dagblad oprichten, zooals men het noemt „tus- schen het conservatieve Dagblad» en het radicale «Vaderland." De toelichting van de ontwerpers luidt als volgt Er is tegenwoordig een eenzijdige richting op sociaal gebied ontworpen sociale regelingen geschieden voor het belang van éen klasse en alles wordt zooveel mogelijk opgedragen aan den Staat. Dit levert groot gevaar op voor de industrie, en bovendien wordt de taak van den Staat te omvangrijk en te zwaar. Nu is dit laatste vooiai daar om zoo erg, wijl het leven vol afwisse ling is en voortdurend bezig zich te ontwikkelen. Daarop kan natuurlijk een uniform handelend en denkend heirieger van bureaukraten geen oog houden. Maar daarentegen de werkgevers, die nu gedwongen werden door den Staat om een en ander voor de arbeiders te doen, verliezen alle belangstelling voor speciale regelingen; z(j worden afgeschei den van de arbeiders en gesteld onder tamelijkheid door vrouw Becker afge sloten en nog in den zelfden toestand als toen. Daar werd niets bijzonders opgemerkt. Als in het voorbijgaan, werd naar het kastje met medicijnen gevraagd. Vrouw Becker zei, dat, zoo ver zij wist, nie mand er bij was geweest, sinds zjj het zelve op den bewusten morgen van het bed had weggedragen en op zijne gewone plaats had gezet. Daar moest het ook thans nog staan. Het stond er dan ook. Het deksel was slechts los neergelaten, maar niet in het slot gedrukt. De sleutel stak er in. „Die zat er al'ijd in," zeide de vrouw. „Binnen in het kastje is echter een afzonderlijk vak, dat afgesloten kan worden en waarvan meneer den sleutel altyd bij zich droeg." „Wat was daarin? vroeg de rechter. „Een aantal fleschjes en doosjes," antwoordde zy onbevangen. „Maar hoe weet gij dat?" „Wijl meneer mij meermalen, als hij zware lasten, te zwaar voor hen om te dragen. En heeft ook de werknemer geen belang bij een bloeiende en krachtige industrie De Haagsche Ct. voegt er aan toe „Juist dus zooals wy vóór een paar maanden al melddeneen blad van den Bond van Werkgevers, in den geest van mr. Van Houten, om Nederland t6 be veiligen tegen de invasie der „radicale* barbare®." De Kamerverkiezing te Haarlem. Uit Haarlem schrijft men aan het H.bld dat de uitslag der jongste Kamer verkiezingen heeft aangetoond „dat de volkspartij er nog lang zoo sterk niet is als zij zelve, blijkens haar optreden in de laatste dagen, wel gemeend had. „Terwijl toch de twee liberale kandi daten te samen 1413 stemmen behaalden, verkreeg de volkscandidaat er maar 633, waarbij men nog in 'toog dient te houden dat er ruim 2400 kiezers niet zijn opgekomen en gereedelijk aannemen mag dat die eerder tot de oudere partijen behooren, dan tot de jongere en ijverige Volkspartij. Voor de geavanceerd liberalen is het een teleurstelling, dat hun candidaat mr. de Kanter, niet tot herstemming is kunnen komen, hetgeen waarschijnl\jk by de herstemming de meesten hunner toch niet beletten zal jhr. van Styrum te stemmen, die als gematigd liberaal is aanbevolen. „Juist deze gematigdheid evenwel zal hem bij de herstemming weinig steun geven voor de volkspartij. 'tZal hier van beteekenis zijn wat het Alg. Nederl. Werkliedenverbond doet, welks candidaat mr. de Kanter was. Dat deze bond jhr. van Asch van Wijck zal stemmen, is niet waarschijnlijk. Misschien heeft deze ean aantal stemmen te verwachten, die thans op prof. Muller (christ.hist.) en op den heer van de Kamp uitgebracht waren. „Een profetie, die op vaste basis berust, kan dus niemand geven. Vooral niet, omdat by de herstemming 543 kiezers, die aan de eerste stemming hebben kunnen deelnemen, om ver schillende redenen geen kiezer meer zijn en by die herstemming 1195 nieuwe kiezers optreden, die bij eerste stemming nog geeu kiezers waren. Hoe dezen en de thans thuisgebleveneD stemmen zullen is niet na te gaan. „Men is nu ook zeer benieuwd naar de houding van jhr. van Styrum die verzocht heeft hem niet te candideeren, omdat hij tegenover mr. De Kanter geen candidatuur wilde aanvaarden. De kiezers vragen zich af, of hij, ingeval hij nu gekozen mocht worden, de een buitengewoon hevigen aanval had, den sleutel gaf, om het te openen. Dan wenkte hij mij ook met de oogen, welk flescbje of doosje ik hem moest aan- ïeiken. Ik geloof dat er zwaar goed in was, want boven de opschriften stond meestal een doodshoofd. Ik moest het ook altijd dadelijk weer afsluiten en hem den sleutel geven." „Weet gij, waar hij den sleutel be waarde?" „Ja wel, hij had voor mij geen ge heimen, daar hy wist, dat ik te ver trouwen was. Hy had een Ieeren taschje, waarin hij ook nog andere kleinigheden bewaarde, waar hij prijs op stelde, zooals den zegelring met het familiewapen, die te wyd voor ziine magere vingers was, en een paar juweelen van zyne moeder. Daarin bewaarde hij ook den sleutel." „En droeg hij dat taschje altijd bij zich?" „Des daags lag het meest op ziln bedtafel, naast zijn horloge. Daar ligt het nog, en alles is er nog in." „Des nachts echter benoeming zal aanvaarden, ja dan neen, zyn vrienden maken zich sterk, dat hij het doen zal, maar hy zelf heelt zich daarover nog niet uitgelaten." Het „Volk" bericht: Naar wij vernemen zal de interpellatie- van Kol over het weigeren van hét gratieverzoek ten behoeve van Troelstra nog in deze zittingsperiode gehouden worden en wel na afloop van behandeling der kinderwetten. Worden deze wetten niet afgehandeld, wat mogelijk is, dan zal toch vóór de Kamer met zomervacanlie uiteengaat, de interpellatie plaats hebben. Einde Juni dus, waarschijnlijk. Terugkomst der Koninginnen. Uit Soestdyk wordt gemeld dat op het koninklijk lustslot alles in gereedheid wordt gebraeht voor de komst aldaar van de Koninginnen, in den avond van 5 Juni a.s., rechtstreeks uit het buiten land. Leger. Door de regeering is voorgesteld door een aanvulling van de miliewet aan burgergeneeskundigen de verplichiing op te leggen desgevoiderd, voor de keuring van miliciens hunne diensten te verleenen. Een ander artikel, bij dezelfde aan- vullingswet voorgesteld, luidt „Vrystelling van den dienst bij de militie wordt insgelyks verleend aan de loteling, wiens wettige broeder of halve broeder dient of gediend heeft by de militie, bij de marinereserve, bij het reservepersoneel, bij de landmacht ot in een lageren rang dan dien van officier als vrijwilliger bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen," Wegens de groote behoefte aan reserveofficieren, vooral ten behoeve van de landweer is het by nadere overweging raadzaam geoordeeld— aldus zegt de toelichting— dezen voor de toepassing van dit artikel met de milit'eofficieren geiyk te stellen, waardoor de benoeming tot reserveoffieier, al geschiedt zij binnen de eerste 5jaren van den reservediensttyd, aan broeders of halfbroeders evenmin het uitzicht op vrystelling wegens broeder- dienst ontneemt. By kon. besluit is benoemd bij het personeel der militaire administratie tot le luit.kwartiermeester by het 7e reg. infanterie de 2e luit.kwartiermeester J. Veenendaal, van het korps. By de Ned. Z. Afr. vereeniging is tot nu toe ingekomen of ingeschreven tot een bedrag van 1,160,416,71. „Dan lag het meestal onder zyn hoofd kussen. Als ik het by het opmaken van het bed vond, legde ik het op de tafel. Het gebeurde ook wel dat hy het zelf daar had laten liggen." „Heeft hy u verboden, om zonder zyn bepaald bevel den sleutel er uit te nemen „Wel waarom zou hy? Het sprak immers van zelf, dat ik nooit aan zyn goed kwam." De beambte schudde den inhoud van het taschje in zyne hand uit. „De sleutel is er niet in," zeide hy. „Neen, als ik my wel herinner, zat hij, toen ik het deksel dicht deed, bin nen in het deurtje," zeide zij, „en daar zal hy nog wel zitten." Dit bleek juist. In het vak stond een open flesohje, waarvan de stop ontbrak. Op den bodem van het kastje was eenig wit poeder gestrooid, alsof eene bevende hand een te vollen lepel gevoerd had. „Is dit het laatste geneesmiddel, 't welk den zieke is ingegeven vroeg

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1