Gemengd Nieu ws. gewone en 2 buitengewone leden (thans telt de vereeniging 723 leden, waarvan 386 gewone. De vereeniging geeft o.a. een tege moetkoming (bijslag) aan hen, die, vol gens beslissing van den Militairen Pensioenraad, minder pensioen ontvangen dan hun in vorige jaren werd toegekend. Heden is het pantserdekschip Noord Brabant van Rotterdam hier aangekomen om vervolgens een bezoek te brengen aan Christiania. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Hkrv. Kerk. Voor het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn gisteren geslaagd voor het predikambt de can- didaten tot den H. Dienst E. K. Groe- neveld Wz., te Winschoten, en V. E. Schaeffer, te Leiden. Gisteren zijn te Middelburg voor het akte-examen 1. o. geslaagd de dames S. C. Breetvelt, te Goes;J. (I. ten Napel, te Kruiningen B. J. Clarisse en M. de Hullu, te NieuwvlietM. E. Schetfelaar Klots, te Terneuzen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Wemeldinge is benoemd de heer Chr. van der Linde, te Biezelinge, no. 2 van de vooidrachttot onderwijzer aan de openbare school te Kol(jnsplaat, de heer P. de Potter, te St. Maartensdijk. II e c h t s z a k e n. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: straatschenderij J. C. F. T. f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis in staat van dronkenschap de orde ver. storen J. H., tot 2 d. h.verkoopen van deelen van vee to Vlissingen zonder te zijn gekeurd P. G. A. B., f 3 b., subs. 2 d. h.dronkenschap S. R. f 2 b., subs. 2 d. hJ. d. R., J. L., f 3 b., subs. 2 d. h.C. R. R., B. d. Q., f 5 b., subs. 3 d. h.C. U., 2 d. h., en M. d. L., 5 d. h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen. Uit Oostburg schrijft men ons De Meikoopdagen zijn hier wederom in vollen gang. Dat het een goede tijd is voor de verkoopers zou men moeten gelooven, als men van de hooge prijzen hoort, welke voor paarden en rundvee besteed worden. Op een boerenkoopdag onder deze gemeente gehouden op 8 Mei, werd een werkpaard met veulen ver kocht voor de som van 665 zonder de opgelden, terwijl voor de overige paarden eveneens zeer hooge prijzen werden besteed. Koeien werden verkocht tot f 260. Een 22jarig jonkman uit Middel burg heelt te Rotterdam getracht, een aanslag te plegen op een kinderjuffrouw die zjjn liefde niet beantwoordde. De juffrouw kon zich tijdig in veiligheid stellen, en toen loste de jonkman vijf schoten op zichzelven, met het gevolg dat hjj zich vier brandwonden toebracht want zjjn revolver bevatte slechts losse patronen. Een ernstig ongeluk heeft te Dinksperlo plaats gehad: Eenige leden van de hofhouding van den vorst van Salm uit het naburige Anbalt maakten aldaar een rijtoer. Zij zaten in een prachtige equipage met en dochter zegt." Hij streelde hare hand. „Waarom zou ik mjj er warm over maken, vrouw Er is immers niets van aan.* „Natuurlijk is er niets van aan," pruilde zij. Daarom juist «Wij kunnen het toch niet in de courant laten zetten." „Dat zou nog de vraag zijn. Romer kent iemand, die voor de courant schrijft," „Maar kind Tot een besluit kwamen zij niet. Romer was zoo verdrietig mogeljjk. Op het provinciehuis had hij, als ver loofde van de rijke erfgename, den grooten heer gespeeld, zijne meerderen uit de hoogte gegroet en van tijd tot tjjd zjjn werk in den steek gelaten. Men hield niet van den jongen man, die overmoedig, als een rechte geluks vogel, eptrad. Wat dacht zoo iemand wel De hoofdcommies droeg een ridder orde en de commies was de vraagbaak bij alle bureauaangelegenheden. Toen twee paarden bespannen. Even buiten het dorp werden de paarden schichtig voor een tentwagen, waardoor het rijtuig met paarden en passagiers in de Aalderbeek geraakte. Spoedig kwam hulp opdagen, doch slechts met veel moeite kon men de passagiers te voorschijn halen,die verschillende wonden opliepen. Een der paarden, dat voor eenige weken voor de hooge som van f 1800 was gekocht, was onmiddellijk dood. Van de beide zesjarige knaapjes te Maastiicht, die Vrijdag na het verlaten der school niet weder in de ouderlijke woning zijn teruggekeerd, is tot heden geen spoor ontdekt. Bij de familie te Bergen op Zoom van luit. Asselbergs, van het Indische leger, militair attaché bij de Boeren, is bericht ingekomen dat deze luitenant, die te Durban de typhus heeft, thans beterend is. Waarschijnlijk heeft hjj die ziekte opgedaan aan boord van het Engelsche schip, dat hem naar de Delagoa baai moest overbréngen en is hij te Durban aan land gebracht. Officieel is thans bekend geworden dat HH. MM. de Koninginnen 14 Juni te Haarlem zullen komen om de plechtige onthulling bij te wonen van het Frans Halsmonument. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft zich met een onderwijzersvereeniging te Parijs in verbinding gesteld, om voor de Nederlandsche collega-s en hun tamilie tegen billijken prijs logies te ventrijgen, teneinde in staat te zijn tegen niet al te drukkende kosten, de tentoonstelling te bezoeken. De zoo beroemde Tilburgsche liedertafel Souvenir des Montagnards heeft te Rotterdam in de Doelezaal eene uitvoering gegeven. Veel goeds wordt er niet van gezegd. O.a. moet vooral in de eerste afdeeling zeer slordig ge zongen zijn, werd zelfs met den sterken steun des vleugels gezakt en waren de schoonheid van klank, de vastheid van inzet en rhythmiek alles behalve onbe rispelijk. De eenmaal zoo energieke directeur Leo Swagemaker bleef onder dat alles zeer gemoedelijk. Er werd kortom zoo gezongen dat men constateeren kon dat die liedertafel, vroeger een der eerste uit Nederland, een tijdperk van verval is ingetreden. Niet onduidelijk wordt echter te kennen gegeven dat de heeren eene zeer vroolijke reis en eeD even vroolijk diner achter den rug hadden, toen zij ten tooneele verschenen. „Savoir tout, e'est tout pardonner." Te Herenthals in de Belgische provincie Antwerpen is de droogplaats van de foreiet- en dynamietfabriek met een geweldigen slag in de lucht gespron gen. In het heele stadje sprongen de ruilen. Twee werklui zijn bij de ramp omgekomen. Sedert eenigen tjjd werden in de haven van Brussel verscheidene diefstal len gepleegd. In den nacht van Maandag op Dinsdag was een wagen verbrijzeld en daaruit twee zakken haver gestolen. De dieven zijn nu gepakt op de volgende wijze. Daar in een van de zakken met haver een gat was, liep de haver daar uit en vormde een soort van spoor tot aan een huis in de buurt. De agenten hadden nu slechts dit spoor te volgen om de dieven en hun buit te vinden. Eene geschiedenis als van Klein Duimpje dus. De Antwerpsche Métropole geeft de volgende inlichtingen over de be zoldiging der eene rechterlijke betrek king bekleedende personen in den Kongostaat. De president van het Beroepshof 15,000 a 25,000 de titulaire rechter van het zij van hunne vrouwen, die van een dameskransje terugkeerden, kersversch de laatste nieuwtjes over de Beckers hoorden, deed hun dit goed. Den volgenden morgen werd er op het bureau over gesproken. „De Beckers hm 1 hm 1" „Ja, de Beckers och ja. Nu, men kon wel denken, dat er zoo iets achter zou schuilen. Ja wel - natuurlijk. En toen daarna Romer een kwartier te laat kwam en zich zonder eenige verontschuldiging aan zijn lessenaar zette, bleven de toespelingen niet uit. „Ja gelukkige lui denken om geen tijd mijn hemel, als men het eigen lijk in het geheel niet noodig heeft. Ieder zou het zeker niet passen. De schoonmoeder - hihihien het meisje hahaha. „De heeren schijnen steken onder water te geven," zei Romer. „Wilt gij niet duidelijker spreken?" „Men heeft zoo zijne opvattingen," antwoordde de commies, zich met veel Beroepshof en staatsprocureur 10,000 a 20,000 de titulaire rechter in eerste instantie 8000 a 12000; bij besluit be noemde magistraten 8000 a 9000 plaatsvervangers door den gouverneur- generaal h>noemd 5000 a 7000; griffier 1800 a 2000 francs. Behalve deze bezoldiging neemt de Staat voor zijn rekening de reiskosten der rechterlijke beambten bij hun komst en terugkeer en verschaft hun huisvesting en voedsel. Ze kunnen dus meteen aardig spaar duitje naar het moederland terugkeeren. Bij de viering van het Heilige- Bloedsfeest te Brugge heeft zich een treurig ongeval voorgedaan. Er was zooveel volk van elders opgekomen dat men gemeend had het station door militairen te moeten doen bezetten. Alles ging naar wensch toen te 6,45 uur de bijzondere trein voor Gent het station binnen reed. Er ontstond een vreeselijk gedrang verscheidene personen werden omgeworpen en drie er van geraakten onder den voet. Drie personen werden gekwetst, waarvan twee enkele uren later de reis naar Gent konden vervol gen, de derde die niet spoedig genoeg op de been kon gebracht worden, stierf niettegenstaande de pogingen der dokters, een uur daarna. Het verhaal van de „Evening Standard" omtrent een samenswering tegen het leven van lord Roberts, schijnt niet veel meer te zijn dan een dwaas verzinsel. Het verhaal berust op de omstandigheid dat inet den toen pas benoemden opperbevelhebber aan boord van de „Dunottar Castle", een persoon was die eenigszins zonderling deed. Een paar al te zenuwachtige passagiers maakten uit 's mans vreemd gedrag op dat hij het op het leven van den maar schalk had gemunt. Hij werd scherp in het oog gehouden, doch gaf geen oogen- blik aanleiding tot verdere stappen. De mededeeling dat lord Roberts met het departement van ooi log over de samenzweiing heeft gecorrespondeerd, is door dit departement bovendien tegen gesproken. Uit Punch. Een koopman in spek komt op eene hoeve en richt zich tot den zoon des huizes. „.Tongen, je hebt een vet varken te koop. Mag ik het eens zien De jonge boer roept „Vader, er is een mijnheer die u ver langt te zien. De Daily Express zegt dat in den. loop van den zomer, na het einde van de groote vlootmanoeuvres eene groote vlootrevue zal plaats hebben waarschijn lijk te Portsmouth. Een landjonker, onlangs te Berlijn boodschappen doende, bestelde in een royale bui in een der voornaamste winkels een doos papier voor zijn vrouw, honderd enveloppen en honderd toevouw - bare kaarten. Mevrouws monogram moest er op komen. De jonker had de onvoorzichtigheid, geen prjjs te bepalen, en toen hij de rekening ontving, was die 270. Op de vraag, of een mis verstand had plaats gehad, werd ont kennend geantwoord. Het voorstel om de zaak op een accoordje te gooien werd ook afgewezen de winkelier hield aan de som vast. De landjonker beklaagde zich bij het gerecht, maar verloor zijn proces en moest daarvan dus op den koop toe nog de kosten betalen. Op een eiland nabij de kust van Finistère zijn de vorige week 120 kar- revrachten doode poliepen, ot zoogen. inktvisschen op het strand geworpen, onder welke verscheidene zeer groote exemplaren. De geheele bevolking hielp mede om de dieren te begraven, welke eene on. dragelijke lucht verspreidden. De visschers hebben groot nadeel geleden door de slachting, welke die koppootige weekdieren aanrichtten onder de krabben en kreeften, en de eilanders geweld den neus sluitende, „zij mogen verouderd zijn of kleinburgerlijk heeten maar het zijn opvattingen." „Welke opvattingen dan, als ik vragen mag?" „Opvattingen, jonge man, waarover ik mij niet schaam. Toen ik van plan was eene huishouding te vestigen nu ruim dertig jaar geleden zag ik om naar een meisje uit eene geachte familie, dat was de hoofdzaak uit eene geachte familie! En zoo deed ik mijne keuze. En, God zij dank, ik heb mij nooit over rnjjne vrouw of de haren behoeven te schamen." „Evenals ik," zeide de hoofdcommies met gewicht. „Nu wordt het mij toch te gek," riep Romer geërgerd uit. „Geeft men mij iets na „U?. .Och, het gaat ons eigenlijk niet aan. Ik wilde alleen maar bytyds er opmerkzaam op maken, dat de rijkdom mij niet verblindt en dat meneer zich later eene visite bij ons kan besparen." waren zeer blijde, dat van het walgelijk gedierte een zoo groot getal verdelg l was. De Figaro bevestigt dat keizer Wilhelm de Duitsche officieren gemach tigd heeft de Parijsche tentoonstelling zonder bijzonder «er'.of te bezoeken, maar op voorwaarde dat zij zich bij hun komst dadelijk laten inschrijven bij de Duitsche ambassade en hun kaartjes afgeven bij het militair bestuur van Parijs. Keizer Wilhelm is van gedachte dat dit afgeven van kaartjes slechts een bewijs is van beleefdheid en tevens een voorzorgsmaatregel opdat de officieren niet van iets kwaads verdacht worden. De correspondent te Weenen van de N. R. Ct. schrijft In Blansko, een dorp in Moravië, is een boerin levend begraven. Vrijdag stierf zij onder hevige krampen, en Maandag werd zjj begraven. Wegens de afwezigheid van den doodgraver ver vulde de dochter dit treurige werk, en juist was zij bezig om het graf toe te werpen, toen zij hevig tegen de kist hoorde kloppen. Vol schrik liep het meisje naar huis, om vader te waar schuwen, en toen zij dien niet vond, naar den pastoor. Die ging er heen en hoorde nog kloppen. In plaats echter van de kist dadelijk te openen, haalde hij er eerst nog den dokter bij, en toen die kwam was het te laatde arme vrouw was in dien tusschentyd gestikt. Haar handen waren door de poging om de kist open te krijgen erg bezeerd. Sedert eenige dagen is de Vesuvius aan het uitbarsten. In den krater wor den ontploffingen gehoord en daaruit groote steenen en lava tot op een groote hoogte weggeslingerd. De schuilplaats der gidsen en het station boven op den berg zijn ernstig beschadigd. Uit Amerika gaan reeds velen naar de Parijsche tentoonstelling. Men denkt dat men in dezen zomer meer Amerikanen dan Engelschen zal zien. Drie Engelsche krijgsgevangenen zijn weer uit Waterval ontvlucht. Twee zijn er behouden te Louvenco-Marques aangekomen. Te Simonsstad hebben drie Boeren getracht te ontvluchten, maar zij zijn weer gepakt. In een logement naast de Bagbie- gieterij zaten, volgens den correspondent van Central News te Johannesburg, op het oogenblik van de ontploffing vijf- en-twintig menschen rondom een tafel en twaalf om een andere. Alle 37 zijn omgekomen en van het gebouw bleef niets over. Dan Amerikaanschen kleurling Thomas Richards, die in verband met de ont ploffing in hechtenis is genomen, moet men hebben hooren zeggen dat hein 5000 pond was geboden om de gieterij in de lucht te laten vliegen. Richards: weigert den naam van den man le zeggen, die hem heeft willen omkoopen Een kanonnier van een Engelsche berg batterij, die bij Colenso naar de Boeren was overgeloopen, was veroor deeld tot den kogel. Generaal Buller heeft echter zijn straf verzacht tot levenslange gevangenis. In het laatst van April is een kist whisky te Mafeking voor 108 p. st. verkocht. Lord Roberts heeft naar Londen geseind dat de spoorweg tusschen Brand - fort en Smaldeel ernstig beschadigd is en de brug over de Vetrivier hopeloos vernield. Dientengevolge ondervinden de transporten ernstige vertraging.Op afstan den van een paar honderd meters waren onder den spoorweg mijnen gelegd, die ernstige ongelukken hadden kunnen veroorzaken; zij werden echter ontdekt door een soldaat. Hetzelfde telegram meldt officieel „En ik," voegde de hoofcommies er bij, „wil niet nalaten op te merken, dat mjjne vrouw in haar omgang even voorzichtig is." Nu werd Romer boos, dreigde met eene aanklacht wegens laster en wilde weten, wat men tegen zijne aanstaande had in te brengen. De beide heeren moesten er wel toe komen het geheele praatje te vertellen. „Gij zult inzien, waarde heer," zoo eindigde de commies, „dat wij om ons zelf moeten denken. Beambten der regeering weet gij. Lieve hemel, wij werpen immers geen steen. Maar een openlijk schandaal Hjj trok met de schouders. „Ik zeg niets meer, dan dat eene geachte familie alle reden heeft, zich daar terug te trekken." „Volkomen juist," bevestigde de hoofd commies. „Juist in onzen stand Andere menschen zijn beter in de gele genheid een oog dicht te drukken. Ove rigens zou het nog overweging verdienen, of gij niet in uw eigen belang zoudt handelen, wanneer gjj in de gegeven dat Winburg door de Hooglandersb: iga^ is bezet. In een Reuter-telegram leest men dat de brug over de Vetrivier vier span- ningen had, waarvan er drie totaal zy„ vernield, zoodat het noodig was etn tijdelijke lijn te leggen door de bedding van de rivieigelijk ook aan de Modder- rivier is geschied. In noordelijke richting werden ontploffingen gehoord, die erop wijzen dat meer bruggen door de Boeren zijn vernield. Lord Roberts heeft door zijn troe pen de boerderijen in den omtrek duchti» laten doorzoeken. Daarbij moet gebleken zijn dat elk huis een miniatuur-arsenaal is, vol geweren, Mausers en Henri Mar tini's met ammunitie. AFRIKA. Het is nu zeker dat 'Win burg door de Engelschen bezet is. Lord Roberts heeft het bericht aan zijne regeering medegedeeld, doch Reuttr verzuimde het over te seinen. De Engel, schen hebben met die bezetting een belangrijk punt, belangrijker dan eer„t gedacht werd, in handen gekregen, want van daar gaat een weg oostwaarts naar Ficksburg en zou een leger, derwaarts gezonden de Boeren, die nog brj Taba- 'nchu mochten staan,den aftocht kunnen afsnijden. Vervolgens gaat vau Winburg noordoostwaarts een weg naar Bethlehem en loopt van daar een spoorweglijn naar de Van Reenenspas waar Buller nog in een behagelijke rust verkeert, 't Kan zelfs zijn dat French met zijne ruiterij dien weg is aangeslagen om de Boeren aan dien pas tusschen twee vuren te brengen. Eene verkenning door Buller's ruiterij gedaan, schijnt hierop te duiden. Van alle kanten schijnen de Engel schen met hunne enorme maent op de Boeren te zullen aanrukken. Roberts zelf trekt uit Bloemfontein over Kroonstad (dat echter nog moet genomen worden) naar de Vaal. Lord Methuen over Boshof, waar de Boeren teruggetrokken zijn, op Hoopstad, om zich dan te vereenigen hetzij metRoberts,hetzij metKlerk'sdivisie. Daarbij komt nog een leger dat van Mafe king uit oostwaarts op Johannesburg en Pretoria aanrukt, en de troepen van Carrington, die niet gebruikt zijn tot ontzet van Mafeking, en ten slotte, als de Boeren het hem niet beletten, komt Buller uit Natal nog versterking aan brengen. Aldus schijnt het plan door Roberts opgemaakt te zijn. De Boeren moeten nu al die drommen met eene macht, die daarbij geheel in het niet zinkt, weerstaan. Een bovenmenschelijke taak zou men zoo zeggen, maar de Boeren zullen als ze maar eensgezind blijven, ook waatschijnlijk nu weder toonen dat de sterkte van een leger niet altijd in het getal ligt en ook er wel op rekenen dat de Engelschen in het klimaat veel grooter vijand zullen vinden dan in hen zelf. Het schijnt echter dat lord Roberts weer eenige rust noodig heeft alvorens van Winburg en Smaldeel te vertrekken. Dit is zoo onwaarschijnlijk niet, want helden in het doorstaan van vermoeie nissen zijn nu eenmaal de Engelschen niet. Inmiddels laat hij de Zandrivier verkennen en de Boeren waarnemen. Bovendien is het nog niet zuiver rond Thaba'nchu, waar Bundle's divisie met die van Brabant eerst de Boeren zullen omstandigheden u uit den dienst terug- trokt. Ja elke zaak heeft twee zijden.' Romer wist nu, waar hij aan toe was. Tegen de heeren sprak hij wel van „domme praatjes," maar innerlijk was hij niet zoo onverschillig voor het oordeel der wereld. Als hij er zelf niet in betrokken was geweest, had hij ver moedelijk eveneens gedacht en gesproken. Als praktisch man was hij ook reeds vroeger zelf op de kwellende gedachte gekomen, dat er aan het testament eene geschiedenis moest vastzitten. Hjj ver dacht Eveline wel niet, maar hare moeder. Wat wist hjj van haar vroeger leven af, om haar te kunnen verdedigen En tien tegen eén was het, dat de menschen geljjk hadden. Hjj was er echter wel verre af, oin dit als een beletsel voor zijne vereeniging met Eveline te beschouwen, al verdroot het hem ook nog zoo zeer, dat zij en hij met haar op den praat waren gekomen. Wordt vervolgd.) moeten verjagen. Ze zijn er maar altijd niet in geslaagd te pakken te krijgen. Of vermoeidheid of ziekte onder komt, is onbekend. Het pleit echter niet voor heerstalenten dat ze zoo mo naar den vijand. Waar French met zijne ei bleven wist men niet. Ev Roberts zijn opmarsch naa ondernam, verliet hij Tha sedert liet hij niets mee hooren. Het blijkt nu echter Bloemfontein is aangekomen. Hoe het in Mafeking ge kan men uit de belichten nie die den toestand den eenen rooskleurig licht voorstellen o volgenden dag met het tegeno te verrassen. Thans wordt het uitgedeelde voedsel totaal is om mannen, die reeds 1 zjjn door ziekte, krachten te Dysenterie, ingewandsziekt en typheuse koortsen zjjn ai van den dag, terwjjl de m met andere vuilnis gevulde ziekten veroorzaken. Het gar; geen gebrek aan munitie hee wel tot den 18en Mei kunnen maar het uitzicht is niet bei daar zich in de stad vele v kinderen bevinden, die ontzei het beleg lijden. Daarentegen blijft Baden P altijd schrijven dat „alles we hulp wordt ook smachtend maar ook deze is traag om Men bericht weder uit dei dat een groot aantal Burgers aan de Engelsche autoriteiti worpen hebben en hunne ft geweren inleverden. De 1 vinden in dit feit aanleidt zeggen dat het grootste deel Vrijstaat thans onderworpen i: Te Kaapstad en ook te Di vergaderingen gehouden on Engelschen aan te dringen Boeren een eervollen vrede te ENGELAND. Lord Salisbury de jaarlijksche bijeenkomst Primrose League eene redev houden, waaruit blijkt dat de man zich bewust is van het wel eens een tijd zal komer Engeland moeite kan kosten hooge standpunt dat het than volkeren heeft ingenomen, te Daarop wijzen verschillende verbittering tegen Engeland h Salisbury zulk eene uitgebreic genomen, dat Engeland daarr schien eens rekening zal moetei de militaire macht der groote heden wordt met den dag ster Engeland dwingen niet meer van zijne zeemacht te ve Daarom wordt het plicht, n Engeland geen algemeenen di wil, dat ieder Engelschman geweer weet om te gaan e overal schietvereenigingen won richt. Het volk zelf moet de van het land waarborgen doe wapend volk op te treden. Wat verschil van toon than dkele maanden geleden het scl Engeland den handschoen wild geren aan de geheele wereld e: in staat achtte die bedreiging t< 'e kunnen brengen. De Boere de eer dat zij Engeland aan ontdekt hebben. Uit Australië is een doo I Engelsche onderdanen van de go I aldaar geteekend adres aan Victoria verzonden. Daaruit blij ^zelfde grieven hebben als in Transvaalsche Uitlanders,vo< Weêneming zooals men weet d oche regeering den tegenwoordig' I begon. Zij klagen dat zij verst van het kiesrecht, te veel boeten betalen in vergelijking 0Verige bewoners der streek en i "DS der kotouie doof bljjft vot E bochten. Ze verzoeken nu I 'rgeeriug herstel van hunne g mmm

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2