Vrijdag tl Mei No. 111. 38e Jaargang. 1900. Vroeg rijp. VUSSINGSCBE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- on feestdagen. Telephoonnummer 10- Abonncments-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. 't Is tegenwoordig volstrekt niets zeld zaams jongens, velen nauwelijks aan de luiers ontwassen, met groote stappen die gevaarlijk zijn voor het weerstands vermogen hunner respectieve broeken, met bleek gelaat, maar met eene soort \an fierheid, die aan brutaalheid grenst ol het is, als groote menschen met een sigaar in het hoofd langs 's Heeren straten in de volle glorie van hun vroeg man-zijn te zien loopen. 't Zou koddig zjjn dat air di eaeatou bij die dreu- missen als dat vermaak niet tot heel ernstigs kon leiden. En toch zijn er ouders genoeg en daaronder velen die weten dat het rooken de pest is voor jeugdige kinderen, die hun toch daartoe verlof geven of te zwak van karakter zijn om hun dit te weigeren, of zich troosten met de ge dachte dat een eukele sigaar of pijp toch zooveel kwaad niet kan doen en zij wel zorgen zullen dat liet gebruik niet tot misbruik overgaat. Maar kunt ge dit, ouders Kunt gij dit, als ge eenmaal het verlof gegeven hebt en het weigeren dan des te moei lijker valt Gij hebt uwe kinderen niet altijd onder uw opzicht, gij ztjt er niet hij als ze het kwaad in stilte bedrijven, en dan, bedenkt dit wel, "dan komen zij vaak in aanraking met kinderen, die hun onder veel wat niet deugt ook de edele rookkunst in de hoogste vol komenheid leeren, maar tot hun verderf. Dar. gaat het van kwaad tot erger. Eerst walgende en ziek van de nicotine die de tabak bevat, staat de dreumis toch heldhaftig al dat akeligs door, vindt zelfs soms in een zuren appel het tegen gift, maar als het gift zijn piikkel ver loren heeft, krijgt hij langzamerhand smaak in de tabak, wordt dit kruid hem zelfs onontbeerlijk, en dampt hij er nu maar op los in de zekerheid dat zijn zwakke ouders wel voor de centen zullen zorgen en geen wet hem zijn liefhebberij beletten kan. In sommige landen laat men echter de ouders niet vrij om de gezondheid hnnner kinderen door gebruik van tabak te veiwoesten. Daar worden jongelieden beneden zekeren leeftijd wel degelijk gestraft als ze rookende door de politie worden gesnapt en vraagt deze niet of de ouders er vergunning toe gegeven hebben. Maar, vraagt misschien deze of gene, is dan dat rooken voor kinderen zoo erg en heerscht niet als in zoovele andere zaken ook hierin overdrijving Die vraag wordt het best beantwoord door het getui genis van artsen, die, zij mogen het onder- FiUtLLiTON. VAN ERNST WICHERT. Zoo, weet gij het reeds? De geheele stad weet het immers. Zeker, zekert Ja men moet de menschen maar hennen. Ook in de zangvereeniging weiden deze dingen met ijver besproken en niet a'fijcl op de veischoonendste wijze. Het hen niet uitblijven, dut Oberhauser er van hoorde. „Het is nietwaar,' riep hy 'watoord.» «Maar hoe weet gij —2' ling niet eens zijn over den invloed dien het gebruik van tabak op volwassenen uit oefent, toch allen hierin overeenstemmen dat het rooken voor kinderen allerver- derfeiykst is, dat het by hen den groei belemmert, het bloed verontreinigt, de hersens aantast en als gevolg de denk kracht verlamt, de frissche kleur uit het jeugdige gelaat drijft en de oogen dof doet staan. Waarlijk de kinderen van dezen tyd hebben wel al hunne lichaamskracht en een respectable portie hersens noodig om in de wereld vooruit te komen Maar er is nog meer wat tegen dat rooken van kinderen pleit, want niet alleen oefent de tabak haar schadelijken invloed op hen uit, door hen vóór den tijd te verouderen en hun denkvermogen te benadeelen, maar in dat naapen van groote menschen, in dat te vroeg groot te willen worden is iets heel bedenkelijks voor hun toekomst gelegen. Als kinderen door dat soort van grootheidsbejag bevangen zijn, blijven liet geone kinderen meer, maar worden onverdraaglijke waanwijze wezens de knaap doet zich voor als jongeling, de jongeling als man en neemt dan gewoon lijk niet het goede, maar het kwade van den bezadigden leeftijd over, dat zich voornamelijk uit in onverschilligheid en minachting van ouderlijk en ander gezag, eene vroege rijpheid, waarin geen sprake is van goede vruchten en die aan de schoonste verwachting vaak den bodem inslaat. 't Is in 't kort eene aanstellerij die voor het jonge mensch als lilj eenmaal in de wereld zijn wil voor dien van anderen zal moeten buigen, een leven vol teleurstelling en harde lessen baart door hem op paden te voeren, waarop elke stap nader tot zijn lichamelijk en zedelijk verderf voert. Dat de ouders en allen aan wie de zorg voor kinderen is toevertrouwd, dus streng toezien dat door hun jonge kinderen niet gerookt worde, opdat het tabakgift niet in hunne aderen sluipe en hun de kracht ontroove om in het worstelperk des levens met mannelijke kracht op te treden. Vraagt of dwingt een kind om te rooken, dat hun dit onverbiddelijk geweigerd wordt. Dat de oude gulden regel, die vroeger meer dan tegenwoor dig gevolgd werd, gelde en de jongen dan eerst moge rooken als hij er zelf de centen toe verdiend heeft, of nog beter, dat er men mede wachte tot de jongelui op den leeftijd zyn gekomen om in te zien wat goed en wat kwaad voor hen is. „Het is niet waar I" Herhaalde hy nog luider en sloeg daarby zoo heftig op de piano, waarbij hy stond, dat een paar snaren sprongen. „Maar hoor eens meneer de direc teur „Ik wil niets hooren. Het is alies van het begin tot het einde gelogen dat kunt gij gerust verder vertellen." Hij was zeer opgewonden. Zoo kwam hy bij de Beckers. Zijn gedrag was zeer vreemd. Zonder een woord te spreken ging bij vlak voor den ouden man staan en keek hem scherp in het gezicht. Daarop deed hij eveneens by diens vrouw. Hierop wendde hij zich hoofdschuddend tot Eveline, reikte haar de hand en zei „De menschen zijn gek Er is niets van aan het is schandelijk gelogen Ga mee naar boven, wy zingen van daag bij het orgel." Het zou geheel tegen den natuurlijken loop der dingen zijn geweest, als de belangrijke ontdekkingen, die de geheele Tweede Kamer, Het lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, de heer Scliimmelpenninck, over wiens afwezigheid bij de stemming over het I.eerplichtontwerp zoo druk is geschreven, ligt ziek aan longaandoening. Door negentien geneesheeren in het kiesdistrict Deventer wordt als candi- daat voor de Tweede Kamer aanbevolen dr. Ruijsch, adviseur voor medische zaken bij Binn. Zaken. Het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet zal inde afdeelingen der Tweede Kamer nog voor het zomerreces worden onderzocht, Het Dagblad over dat zomerreces spre kende, vreest dat het wel eens vroeger dan den 22 Juni, waarop liet door den voorzitter is gesteld, kan plaats hebben, daar geen macht t.er wereld, ook die van den lieer Gleiohman niet, de Kamer weer houden kan vacantie te nemen, als zij dit verkiest. Toch is er voor de Kamer zooveel te doen dat aan eene vacantie in de schoone Meimaand niet zou mogen gedacht worden. De heer Sickesz, direcl.generaal der afd. landbouw, is als commissaris aan gewezen om den minister van Binnenl. Zaken bij te staan bij de beraadslaging over de Boterwet. Uit ons telegram van gisteren blijkt dat hij zijn taak reeds heeft opgevat. De heer Ferf heeft zijne interpellatie inzake de Boterwet met lret oog op de moeielijkheden, welke de invoer van boter in Frankrijk heeft ondervonden ingetrokken. Boterwet. De heer Van Gilse heeft voorgesteld dat van dezelfde partij boter steeds door de boterinspecteurs of botervisiteurs twee monsters genomen worden, waarvan de marktwaarde wordt vergoed wanneer daartoe het verlangen wordt te kennen gegeven. Voorts dat na afloop van het voorge schreven onderzoek van een daarvan, van welKs uitslag binnen tweemaal 24 uren door den bevoegden ambtenaar aan den belanghebbende moet worden kennis gegeven, laatstgenoemde het tweede monster op eigen kosten kan doen onderzoeken aan een Rijkslandbo'iw- proefstation. Door de C. v. Rp., de heeren de Waal Malefyt, Van Asch van Wijck (Ede), Harte van Tecklenburg, Lieftinck en Van Gilse zijn een reeks amendementen voorgesteld, om, waar sprake is van de stad bezighielden, voor de betrokken personen onbekend waren gebleven. In zulke gevallen hebben de menschen geen rust, voordat zij overtuigd zijn, dat de belanghebbenden er alles van weten. Men zou het zeer ongepast hebben ge vonden, met zulke praatjes bij vrouw Becker of hare dochter aan te komen, maar de sergeant had immers ook ooren en Romer misschien nog betere - en dan kwam het zeker tot de rechte plaats. De omgeving, waarin beiden zich be wogen, was met fijngevoelig. In de kazerne was de sergeant als ryke erfgenaam natuuriy'k thans een heer onder zijne kameradenzelfs dé" officieren bewezen hem een zekere op merkzaamheid. Onder zyne makkers was Arthur Becker altijd wel gezien geweest; thans leende hij, als een ban jerheer, geld aan ieder van hen, die voor het oogenbiik in verlegenheid was. Het was dus niet meer dan plicht, dat zij hem op de vriendschappelijkste wijze mededeelden, welke praatjes in de stad plaatsen waar margarine kan worden ten verkoop aangeboden enz., te spreken van „op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats" in plaats van „verkooplokaal". Voorts om óók het verboden vervoer en den verboden uitvoer, voor zoover dat vervoer of die uitvoer geschiedt met een openbaar vervoermiddel te brengen onder de strafbaar gestelde feiten, met welker opsporing de boterinspecteurs en botervisiteurs zijn belast. Voor nieuwe geweren. De minister van oorlog beeft aange vraagd eene som van f 1.55C.OOO voor de vervaardiging van nieuwe ge veren met de daarbij behoorende stukken. Ten bate van de voorbereidende oefeningen zijn aan de weerbaarheids- vereenigingen zoo in eigendom als in bruikleen, door het departement van oorlog reeds 5548 geweren verstrekt. De minister denkt dat dit getal tot 8000 zal toenemen. Steun voor de Vredesdeputatie. De Algemeene Nederl. Vredesbond heeft een schrijven gericht tot den president der Vereenigde Staten van Amerika, dat vertaa'd, aldus luidt: „Nu de byzondere afgezanten van de beide Zuidafrikaansche republieken dit land hebben verlaten en zich naar de Vereenigde Staten van Amerika hebben begeven, teneinde den vrede in Zuid- Afrika te doen herstellen, achten wy ons geroepen en verplicht u te verzoeken, dit vredelievende doe! te willen bevor deren. „Ofschoon wij krachtig den band des bloeds tusschen onze Zuidafrikaansche broeders en ons zelf gevoelen, zouden wij hun pogingen niet steunen, indien hun zending naar het Afrikaansche volk voortvloeide uit zelfzuchtige en onrecht vaardige oogmerken, maar wy zyn overtuigd, dat zy niets anders verlangen dan recht. Wij weten dat zij bereid zijn de gevolgen te dragen, indien het be- wezen zou worden, dat de tegenwoordige oorlog het gevolg is van hun veroverings zucht en niet van de noodzakelykheid om hun. nationale onafhankelijkheid te verdedigen. „Zij hebben zich thans gewend tot de grootste republiek ter wereld, die de meest vriendschappelijke en meest ge wichtige betrekkingen met hen heeft en die zelve aan de wereld getoond heeft, dat geen prijs te hoog is om de vrijheid te behouden. „De aard van onze Vredesvereeniging laat ons niet toe, een oordeel te vellen over de rechtvaardigheid van hun zaak, over hem liepen. „Dat is schandelyke laster," riep hij ontsteld uit. „Ja, maar. „Dat zullen ze mij waar maken!" „Ja, maar wie?" „Dat zal ik onderzoeken. Den lasteraar, die zoo iets van mijne moeder en zuster heeft verteld, sla ik de tanden uit den mond.' „Daar hebt gij gelijk in ga je gangl» De lasteraar was echter niet zoo ge makkelijk te vinden. De sergeant liet de buren zijner ouders de revue pas- seeren den kleermaker rechts en den schoenmaker links, den koopman van de overzy en den bierhandelaar in den kelder. Zij zeiden allen, dat zy er geen schuld aan hadden, wel hadden zy er van gehoord en noemden zy ook namen. Toen hy bij de hem opgegevene per sonen kwam, had ieder van hen weer andere zegslieden. Het hoofd raakte hem in de war. „Men vertelt van ulieden mooie dingen!" zoo liet hy zich eindelyk thuis uit. „Welke dingen dan?' Zoo en zoo. maar wij dringen er met den meesten ernst bij u op aan, hun zaak te onder zoeken, bemiddeling tot stand te brengen en een eind te maken aan dezen ver- derfelijken oorlog, die niet enkel oorzaak is dat stioomen bloeds worden vergoten, maar die ook de vriendschappelijke samenwerking van alle blanke rassen dreigt te beletten om dat gezonde en veelbelovende land tot onlwikkeling te brengen. Atjeh, Aan de N. R. Ct. wordt uit Batavia bericht, dat een ernstig gevecht heeft plaats gehad te KoeUgletjoet in_Merdoe met eene bende van Toekoe Peukan en Panglima Polem. Aan onze zijde werden 2 man gedood, de onderofficier Mathysen en 24 Javaansche soldaten licht gewond. De vyand liet 57 dooden en eenige wapenen achter. De Koninginnen op reie. Hare Majesteiten de Koningin en de Koninginmoedar zijn Dinsdagmiddag in welstand te Schwarzburg aangekomen. Examens. De minister van Binnenlandsehe Zaken biengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, in 1899/1900 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zullen zitting houdente Leiden, op 25 Junite Utrecht, op 15 Junite Groningen, op 2 Julite Amsterdam, op 13 Juni en volgende dagen. De commissie voor het nationaai huldeblijk aan wijlen Joubert heeft tot dusver in het geheel ontvangen f3177,50. De inschrijving wordt op 15 dezer gesloten. Tot directeurgeneraal der Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegon is met 264 van de 275 stemmen benoemd de heer Sprenger van Eijk. De heer Middelberg kreeg de overige elf stemmen. Het jaarverslag der „"Vereeniging van gepensionneerde officieren van het Neder- landsche leger' bericht, dat in 1899, enkele weduwen meegerekend, aan 47 leden byslag of ondersteuning, werd ver leend voor een bedrag van f 7565.Deze tegemoetkomingen werden in hoofdzaak bestreden door de rente van het kapitaal op het Grootboek, indertyd geschonken door koning Willem III. Sedert de oprichting der vereeniging, in 1877, is reeds f174,604 aan leden, weduwen en weezen verstrekt. Gedurende dit dienstjaar overleden 30 „Dat is schandelyk!" riep vrouw Becker, rood als vuur. „Eveline nie mand heeft het meisje ooit iets kunnen nageven. En wie den zaligen heer ge kend heeftHet is belachelijk.' „Maar ook u, moeder „Mij my Dan moest ik alle eer baarheid en plicht vergeten hebben. Men moest zich schamen aan zoo iets ook maar te denken. Ik! Wat zegt gjj daarvan, Anton „Ja, de menschen zyn slecht," bromde hy. „Ze gunnen het ons nietdaarom praten zy zoo achter onzen rug." „Wat kunnen wy daartegen doen vroeg zyne vrouw. „Wy kunnen het toch niet op ons laten zitten „Ja, wat kunnen wij daarentegen doen', herhaalde de oude, zyn snuifdoos verlegen tusschen de vingers draaiende. „Het beste is, dat wij ons stil houden en nog niet meer in den boel roeren.' „Gij zijt een slaapmuts,* riep Roza geërgerd uit. «Het maakt u niet eens warm, dat men zoo iets van uwe vrouw

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1