tfflj THOMPSON Co. VOORTREFFELIJK MAAL In Lossing: Dinsdag is alles weder verscli verkrijgbaar De Nel Verzekeringsbank ZUID-AFRIKA. De Prijzen zullen buitengewoon laag zijn, Dr. IHYYIS Gebruik des Zomers Mort Mr. f4. Oill. ferttiiiiii. Een jongmenseh Binnen hort zullen in den 11 i e u w opgeriehten WINKEL van de gelegen nabij de Mailbooten, allerlei VLEESCHWAREN verkocht worden, hetwelk onder speciaal toezicht van den STADSKEURMEESTER geschiedt. zoodal zells de eenvoudigste werkman in staat zal wezen legen geringen pr ij s zich een te verschaften. Alhoewel de winkel nog niet geheel gereed is, zal er toch reeds in de slachterij verkocht worden. Laatste berichten. Gemeentebestuur. BEDRIJFSBELASTING- Advertentiën. in uw Keuken, gij houdt uw keuken koel en gij kookt uw eten goedkoop. Rookgas kost 6'2 Cent. p. Kub. Meter. Gebruik Gas meter gratis. WED. J. G. H. DOMMISSE. cn var. het staaf |o cM. lang y cy twee rpsdaal- ring een waarde 'aai van een ge srd geschonken" fern wederom ion der Appel- te vergaderen Jar in den om- zijne moeder raar de beide tie reed-i sedert laag j. 1. heeft I voorkom en dat lolging wegen» Wt, aan den I volgend schrij- [ertrek ik met Potsdam' van nerika. Mocht moeder even- doe ik Uwe teen, dat wjj She tegen verblijfkosten lorloopjg adres It 17, Paterson (Ue Klok.) Iseu kind van bu haan zooda- 1 waarschijnlijk eu. Bovendien verscheidene [en hebben de I werk gestaakt I de Neder-Be - |ei eu beloven Wesselsont- hun vertrek kt dat hunne |n waren ver met kalmte [nlyk, zegt de ]ren hoe de een 7e zullen dus boie schaduw- Potsdam der Je 15200 bto. Ird, heelt gister |am gehouden. pm uitgeputte i en afgematte [haal te doen bt drentelen, top, de borst Dat versterkt [aagt het bloed Ier bestekuren Ier te Brussel het leven te [heden die de waard zijn. die zonder een honden- jiet slachthuis Lnhopend over Van haar deur J de meid nog |te snijden en Idoor de Bel- lide pensioen- rerkman werd tide een ver- |elezen,waarin de bedoelde avoldoende is In werklieden pns steun aan maar dat zal stemmen i der schoow- vorden, maar op en op het bt kalm, ver bid en begon In, terwijl de jrdooven door walsen en kif uur ver te zeggen [ad genomen, de acteurs [ging hadden niet kon irklaring zeer srd langzaam een tooneel- voorgedragen cte voor het Ie. (kort geleden i Donderdag; éra, toen hij [aap om zijn uitlachte. jjngelschmac hierover woedend bracht ,;n (;naap eenige rottingslagen toe, die toekwamen dat de arme knaap naar (61)8 naastbijzijnde apotheek moest ge worden. De Engelschman de gevolgen van zijn vreezende, trachtte te ontsnappen, maar werd gegrepen en naar den com- '..jssaris van politie gebracht, waar hij "ij vervolgens 100 en daarna 200 francs aaiibood als schadevergoeding. Maar de i'ujap. Albert Martin genaamd, weigerde. Ik zou, zeide hij, u niet willen ver ben, maar gij zijt een Engelschman jB jk houd van de Boeren. Ik wil liever jjt gjj naar de gevangenis gaat. Dat al eene vergelding zijn voor mijne vrienden de Boeren.» Ter gelegenheid van de komst des [aars te Moskou voor de godsdienstige («ring van het Paaschfeest waren door overheid buitengewone maatregelen voor zijn veiligheid genomen en de [zaar deed zijn intocht met een dubbele van dectives en poiitie-agenten in ie Heilige Stad. De Czaar zeide niets, maar liet den volgenden ochtend het hoofd der politie, graaf Trepoff, roepen en verzocht hem voortaan de politie in de kazernes te laten. »lk ben», zeide de jonge keizer, liier gekomen om mijn volk te zien en piet de poiitie-agenten van Moskou.' En gedurende het overige van zijn verblijf reed Nicolaas II in een eenvoudig L open rijtuig, zonder geleide en zonder dat de straten werden afgezet, door db aloude Czarenstad. -Een kind doodgemarteld. In deOostenryksche stad Riczan, waar van de inwoners hoofdzakelijk bestaan uit daglooners, heeft een echtpaar een knaap van vier jaar letterlijk doodge marteld. Het gruwzaam misdrijf werd KJ de lijkschouwing ontdekt, daar de geneesheer bemerkte dat het lijkje over al sporen van geweld vertoondejhetkind was als 't ware kreupel geslagen en op tallooze plaatsen van het lichaam waren open vervuilde wonden, of brandwonden. Uit het onderzoek dat door de justitie werd ingesteld, bleek het volgende De gevoellooze ouders zetten den knaap, wanneer hij ondeugend was, op een gloeiend gemaakten drievoet,een instru ment, waarop vroeger gekookt werd, of legden hem in koud water. Begon hij dan te schreeuwen, dan ranselden de onmenschen er onbarmhartig op los. In zulke omstandigheden was de dood eene welkome verlossing voor het kind, dat tengevolge der mishandeling geheel zijn leven kreupel zou gebleven zijn. De ontaarde ouders zullen hun straf niet ontgaan. - De ramp in de mijnen van Shef field is ernstiger dan verondersteld werd. Reeds zijn de lijken van 250 mannen naar boven gehaald, maar nog 140 man liggen nog onder de puinhoopen begraven. Men vreest dat er 400 dooden zijn. In mijn 4 is de ramp ontstaan. De gassen die uit deze mijn opstegen, ver traagden het reddingswerk, maar toch was het elk duidelijk dat een groote ramp gebeurd was. De heer John James, een commissaris nit het district, werd dood gevonden de ongelukkige had zijn eveneens dooden zoon Georges in zijn armen gedrukt. Be mijnwerkers hadden blijkbaar ontdekt lat zij groot gevaar liepen, wat uit kunne houding te bespeuren was. Eenigen hadden hun mantel om het hoofd ge- Magen, anderen het gelaat tegen den grond gedrukt als om aan het doodelijke gas te ontkomen. Be tooneelen die zich voordeden aan ta ingang der mijn, waren hartver scheurend. Negen tiende van de omge komen mannen zijn Amerikanen of Engelschen. De eerste ontploffing in mijn 4 heeft zich vervolgens medegedeeld aan mijn 1, waarin mogelijk vele werklieden gestikt hju. Het kieine stadje ziet er uit als eene 'roole Morgue. Bijna elk gezin heeft te« slachtoffer. Deze ramp is de grootste die ooit in Amerika in de mijnen is voorgekomen. J Be ontploffing te Wyoming, eenige jaren «sleden, maakte 100 slachtoffers. De correspondent van de Daily kronicle te Bloemfontein seinde Donder - de volgende bijzonderheden over de ^'slukte pogingen van de Engelschen den terugtrekkenden Boeren te om- Mngelen of hun den pas af te snijden Haandag bivakkeerde een kolonne, staande uit de elfde divisie, Alderson's hereden infanterie en een gedeelte van bench's cavalerie met artillerie te Paar- ''Skraal. Dinsdag met het aanbreken ïil° den dag rukten de Engelschen in oostelijke richting op, langs de kopjes die de Boeren bezet hielden en die c Engelschen bij hun opmarach bestre en- Teiwijl de cavalerie oprukte be schoot de aitillerie de stelling van de weten en dezen trokken langzaam af. e Hueren werkten met een pompom, fen oosten van de kopjes bij Paarde- "wl ligt een 9 KM. lange vlakte, die eindigt bij Slangfonteinhoeve. De Engel schen bereikten den top van de kopjes en zagen tweehonderd Boeren hun paar den drenken aan een dam (vijver) halverwege de vlakt». Zij beschoten hen met kanonnen en doodden er ver scheidene. De volgende stelling was een reeks kopjes ten westen van Nils- kraal. Het was een bijna onneembare stelling. De Boeren kregen hier groote versterkingen, maar zoodra de Engelschen oprukten, gingen zij verder oostwaarts. French en Alderson begonnen een warme vervolging, met Carew's divisie achter hen aan. Nadat zij de Modder- rivier bij Vaalbank waren overgetrokken, vluchtten de Boeren naar eenige kopjes in het zuidoosten. Maar zoodoende waren ze bijna tusschen twee vuren gekomen, want Rundie rukte op uit het zuidoosten en versperde den verderen terugtocht in die richting. De Wet die de Boeren aanvoerde, zwenkte nu dadelijk naar het oosten en glipte tusschen de Engel schen door. Alderson gaf de vervol ging op. Chermside had Dewetsdorp bezet, dat vierduizend Boeren ontruimd hadden. French ging zuidwaarts naar den Paul- Smitsberg, met het doel om zoo mogelijk verspreide kommandos den pas af te snijden. Volgens de laatste berichten, zijn de Boeren langs den oostkant van Thabanchu naar het noorden getrokken. Ons Land schrijft De volkspetitie (vredespetitie) is reeds doorzeventienduizend personen geteekeud Handteekeningen komen nu in de rato van omtrent eenduizend per dag iu. Onder hen die geteekend hebben, zijn er een aantal van de wetgevende vergadering en andere welbekende vertegenwoordigers van ZuidAtrikaansche opinies en gevoelens. Een verbazend groot aantal Engelsche en Schotsehe namen zijn te vinden onder de hand teekeningen, terwijl «vroeger van Johan nesburg" op prominente wijze gezien wordt in een aantal gevallen. Reuter seinde 2 April uit Pretoria: In het gevecht bij de Bloemfonteinsche waterwerken werden genomen 302 soidaten, 11 officieren, 96 wagens, 1000 muilen, 18 Schotsehe karren, 7 Arra- strongkanonnen on twee ammunitie- wagens. In Australië schijnt een anti-impe rialistische strooming te ontstaan. De burgemeester van Melbourne bv. heeft geweigerd een vergadering van burgers te beleggen om bij de Britsche regeering er op aan te dringen dat het noodzakelijk is, om de Boerenrepublieken na den oorlog volledig in te lijven. AFRIKA. Lord Roberts is nu langs den spoorweg noordoostwaarts opgerukt en tot aan de Vetrivier gekomen, waar echter de Boeren daar het terrein hier toe de gelegenheid aanbiedt, hem be hoorlijk kunnen weerstand bieden. Het schijnt dat Lord Roberts bij dezen opmarsch wat haastig te werk is gegaan, en zich niet bekommerd heeft over wat op zijn flanken zou kunnen gebeuren, wat uit hat feit dat hij slechts met de voorhoede van zijn leger is voortge- rukt en de hoofdmacht hem volgen moet, genoegzaam blijkt. In ieder geval is weer gebleken dat Lord Roberts vlugge be wegingen kan uitvoe ren als 't weer maar niet gaat, zooals bij zjjn tocht naar Bloemfontein, waar op het tijdperk van groote inspanning een verblijf van zeven weken van ge dwongen rust volgde, mag hij van ge luk spreken. De bezwaren, die zich bij dezen tocht opdoen, zijn toch niet minder bezwarend dan by zyn eersten. De Mor ning Post wijst er bv. op dat het leger al zijne benoodigdhedeu moet krijgen van Kaapstad en Durban per enkel spoor. De spoorweg werkt langzaam, omdat behalve het enkel spoor, ook gebrek bestaat aan rollend materiaal. In elk geval kunnen de spoorwegen niet vervoeren wat niet door de schepen is aangebracht en de schepen brengen niets wat het departement van oorlog niet vele weken te voren heeft besteld. Die bezwaren nemen dus naarmate zich Roberts meer van zijn basis ver wijdert, in grooter mate toe. Hoe was het trouwens toen de Engelschen te Bloemfontein aankwam an Het was toen zoo wat gebrek aan alles. De paarden waren er niet en het leger te Bloemfon tein heeft er nog gebrek aan. Het rollend materiaal ontbreekt nog en er liggen nog stapels van goederen in de havens te wachten op de treinen die ze verder moeten brengen. Zooals wel te denken was, betwisten de Boeren den overgang van de Vet rivier aan de Engelschen. Lord Roberts seinde dat de vijand met eene aanzien lijke macht aan de overzijde der rivier staat en het hem niettegenstaande een hevig kanonnenvuur van drie uur lang, niet gelukt was aan de andere zijde te komen. Tegen den avond trok echter de bereden infanterie onder Hatton den rechterflank van den vijand om en ging de rivier over. Het bivak der Engelschen is thans binnen 5 K.M. van de Vetrivier opgeslagen, dus niet aan de overzijde, zoodat men hieruit kan opmaken dat Hatton toch weer moest terugtrekken. Als ter loops wordt gemeld dat ge neraal Hamilton eene vereeniging van twee Boerenlegers belette en zijn cavalerie eene charge op de Boeren deed en dezen ernstige verliezen toebracht. Ziedaar alles van een wapenfeit dat Roberts belangrijk genoeg acht om te vermelden,maar waarvan hij de bijzon derheden verzwijgt. Vervolgens wordt nog melding gemaakt van een hevig gevecht dat generaal Barton ten noorden van Rui- dam en ten noorden vanKimberley met de Boeven gehad heeft en waaruit blijkt dat zij generaal Hunter dus niet ongestoord over de Vaal lieten trekken en niet voorne mens zijn hem verder ongemoeid te laten. Op de Goudkust staan de zaken voor Engeland niet gunstig. De gouverneur meldde dat den 25 en 26 April 10,000 opstandelingen een woedenden aanval op het fort Koemassi deden en daarbij twee Engelsche officieren verwondden. Eene afdeeling van iulandsche troepen kwam na een verwoed gevecht van twee dagen na zware verliezen geleden te hebben, te Lagos aan. Voor de Engelschen is het natuurlijk alles behalve welkom dat zij nu ook nog dezen opstand te dempen hebben,terwijl ze op hetoogenblik al hun macht in de Vrij staat zoo hoog noodig hebben.En als hier dit nu eens niet spoedig gelukt, hoe zal dit de lust tot opstand aanwakkeren in de overwonnen landen, waar men zich slechts met weerzin aan het Brit sche gezag heeft onderworpen 't Is bepaald opmerkenswaardig hoe stil Bulier zich in Natal houdt, hoe bij hem van opmarsch niet het minste sprake is. 'tis of geen enkel kanon schot de stilte bij de Drakensbergen verstoort. Volgens het zeggen van sommigen is hij gekrenkt door hot ongunstige rapport van lord Roberts over de geschiedenis van Spioenkop anderen beweren, wat waarschijnlijker klinkt, dan een niet opvolgen van de orders van zijn patroon, dat hij door lord Roberts bevolen is, voorloopig stil te zitten, omdat deze bang is dat collega zijn plannen zou doen mislukken door nieuwe fouten. Engeland heeft dus wel alle reden trotsch te zyn op zijn generaals, die echter, hoe ellendig onbekwaam ze zijn gebleken, toch met uitzondering van een enkelen, in hunne betrekkingen gehand haafd blijven. Of zou de voorraad aan geschikte waar nu reeds uitgeput zijn Uit Maseroe wordt medegedeeld dat massa's Boeren uit den Oranje Vrijstaat met hun have en goed de districten Rouxville, Smithfteld en Wepener ver laten om zich te gaan vestigen in het noorden van Transvaal, waar zij denken geheel buiten het bereik der vijandelijk heden te zullen zyn. En zich niet aan den Engelschman behoeven te onderwerpen DUITSCHLAND. De meerderjarigver klaring van den Duitschen kroonprins is gisteren te Berlijn begonnen met een plechtigen dienst in de kapel van het paleis, waarbij o.a. aanwezig waren de Keizer en de Keizerin, de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen en verscheidene andere vorstelijke personen. Na het einde van de leerrede verhief de kroonprins de ontbloots rechterhand, legde de linker op het hem voorgehou den vaandel en sprak den eed, die hem voorgezegd werd, met luider stemme na. Daarop gaf de Keizer hem de hand, kuste hem tweemaal op de wangen, waarna de kroonprins zijn vader de hand kuste. Op de godsdienstoefening volgde een cour van gelukwensching in de Witte Zaal. De leerrede werd gehouden door den hofprediker Dryander die tot tekst had gekozen Koningen 1 vs. 2 en 3, in het kort aldus luidende Zoo zijt sterk en wees een man en neem waai de wacht des Heeren, uws Gods". Dryan der legde vooral den nadruk op de woor den wees een man. Des avonds had in de Witte Zaal een gala-diner der aanwezige vorsten plaats en werden door dezen verschillende toos ten uitgebracht. De Keizer gedacht in de zjjne o.a. de politiek door het Duitsche rijk gevoerd om met een ieder in goeden vrede en vriendschap te leven en den vriendschapsband die alle vorstenhuizen van Europa samenbindt. Frans Jozef is dien avond te 10 uur uit Berlijn vertrokken. Het afscheid van zijn gastheer was buitengemeen hartelijk. Oorlog in Zuid-Afrika. VETRIVIER, 6 Mei. Gisteren is een hevig gevecht geleverd tusschen de divi sie van Pole Carew en de Boeren aan de Vetrivier. Generaal Hutton deed een aanval op een westelijk gelegen drifc en dreef de Boeren uit de rivierbedding. Later trok de geheele Engelsche macht de rivier over. Inmiddels had Hamilton Winburg bezet. LONDEN, 7 Mei. We zyn de Vetrivier overgetrokken en gelegerd bij Smaldeel. De Boeren zijn teruggetrokken op Zandrivier en Kroonstad. De verlie zen van gisteren bedroegen 45 gewond en 3 vermist. Wij namen 25 Boeren gevangen. Afkondiging van een kohier der be drijfsbelasting, dienst 1899/1900. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijks-ontvanger is gezonden, een door den directeur der directe belastin gen te Middelburg executoir verklaarde kohier wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1899/1900 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE, L. B. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- eD Grootvader, de Heer FREDRIK BRANDENBURG, gepensioneerd Belgisch Zeeloods, in den ouderdom van byna 81 jaren. Wed. F. BRANDENBURG ged. G. van Dokt. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Vlissingen, 6 Mei 1900. Heden overleed ons jongste kindje CORNELIS HENRI C. KASDOKP. H. M. KASDORP- Loekemeijer. Vlissingen, 5 Mei 1900. is van 8 tot 14 Mei ai wezig. vraagt een ontwikkeld Jongmenseh om als "Vertegenwoordiger op te treden tot het afsluiten van verze keringen (geene weekposten) tegen nader overeen te komen vaste belooning. Schriftelijke aanbiedingen worden in gewacht ten kantore van J. A. ZIP VAN TEYL1NGEN te Middelburg. OPENBARE VERGADERING op Don derdag 10 Mei 1900, in het Vereeni- gingsgebouw, Rommelkade, des avonds ten acht ure. Spreker: de Heer A. H. PINOT, Colporteur in Zuid-Afrika. die zijn rode over de toestanden in Zuid-Afrika zal verduidelijken door fraaie Lichtbeelden. Toegangsprijs gereserv. plaats f 0,25. gewone - 0,10. Kaarten te bekomen des avonds van af 7 uur aan het loket, terwijl des na middags van 2 5 uur gelegenheid zal zijn tot plaatsbespreking. Collecte ten voordeele van het Vlis- sing's Transvaal-Comité. Zie Strooibiljetten. De Secretaris. J. F. SCHMELZER. eene lading prima RUHRKA- CHELKOLHIN, voor BELLAMYKADE. z. b. b. h. h. vraagt een Zit- (tevens Slaap) kamer met pension, den prijs van f 30 per maand niet te boven gaande. Br. fr. lett. S bureau van dit blad. Tengevolge der vele aanvraag, ont ving ik heden nog een partijtje lieele en halve blikken Snijboonen, Spersieboonen, A_nclijvie Peulen en Doperwten, welke zoolang de voorraad strekt, tot bekende prijzen verkrijgbaar zijn by Hf. LOOTS.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3