vleesch heett men meer dan aan een ons rauw vleesch. Gekookt vleesch heeft eenig water, maar ook eenige voedings stoffen verloren. Kippeneiwit bevat meer water, veel minder vet en ook minder eiwitstoffen dan de dooier. In voedingswaarde komt een ei met een half ons vleesch overeen. Zoodoende levert een kip in korten tijd evenveel voedsel op, als zij zelf ver tegenwoordigt. Parijs gebruikt wekelijks vier eieren per inwoner, en dit half mflliard eieren eieren per jaar levert, wat men nauwelijks zou denken, even veel voedsel op als 168.0C0 runderen, tërwijl Parijs oen kwart mililoen runde ren per jaar verslindt. (Zonneschijn.) Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder hebben Vrijdag een paar uur te Kassei vertoefd tot het be zichtigen van het museum en zijn Vrijdagavond in welstand te Dresden aangekomen. Bij de familie te Bergen-op Zoorp is bericht ontvangen dat de militaire at taché bij de strijdmacht van de repu blieken, luit. Asselbergs van het O. 1. leger, door typhus is aangetastzjjn toestand moet niet zonder zorg zijn. Vlissingen, "7 Mei. Nog ontvangen voor de Boeren I helmmuts van mej. C. en 1 bouffante en 2 stukjes zeep van mej. S. De bouffanten en polsmoffen voor de Boeren te velde, die na heden alhier nog echter ontvangen worden, zullen ten behoeve van de ambulance in Trans vaal gezonden worden aan het hoofd- comité van het Roode Kruis te Amster dam, dat blijkens ingewonnen inlichtin gen gaarne deze goederen ontvangt. Verder deelt het comité mede, dat het 29 April brieven ontving van den Nederl. consul-generaal te Kaapstad en van eene dame, mevr. de wed. Koopman de Wet aldaar, met wie het comité zich op aan raden van Dr. I.eyds, in verbinding had gesteld om in het belang der krijgs gevangenen werkzaam te zijn. Uit deze brieven blijkt, behalve de zeer innige dank aan de milde gevers, dat voor de krijgsgevangenen, vooral door de vele zieken, zeer veel vereischt wordt. De Nederl. consul-generaal schrijft daarover o.a. „U vraagt mij u te mel den wat u verder voor de krijgsgevan genen zoudt kunnen doen. Ik zou u in overweging willen geven een flinke kwan titeit sokken en flanellen hemden, Hol- landsche koek, worst of jam en marme lade in blikjes bijeen te brengen en daarvan direct een deel per stoomboot naar St. Helena en een deel naar hier te verschepen." Ingevolge dezen raad van den consul en de mededeelingen van mevr. Koop man-de Wet heeft het comité te Mid delburg besloten eene dergelijke zending voor de krijgsgevangenen van daaruit te ondernemen. Het doet nogmaals een vriendelijk en dringend beroep op allen, die het, door het toezenden van deze artikelen mochten willen steunen in deze onderneming. De dames van het comité zullen gaarne goederen of geldelijke gaven voor dit doel in ontvangst nemen. Voor Vlissingen alles te bezorgen bjj mej. Van der Beke Galenfels. verder. Een armen portier is eene groote erfenis toegevallen Wat is dat voor een man? Bij de meesten was hij geheel onbekend, zelfs van naam. Hoe ziet hij er uit? En zjjne vrouw Zij hadden zich op de stoep te kijk moeten stellen. Zij moesten er wel anders uitzien dan andere menschen van hun slag. Zulke geluksvogels Hoe zouden zij de weelde wel dragen. Eensklaps honderdduizenden om over te beschikkenHet klonk als een sprookje. Ook den volgenden dag hield de toeloop aan. En nu herinnerden zich alle buren in de kelders en de zolderkamers, dat zij steeds de beste vrienden van de Beckers waren geweest, klopten aan, wenschen hun geluk en zochten hen aan het praten te brengen. Geen bedelaar in de stad, of hp meldde zich aan. En zoovelen, als er verlegen waren, vroegen hun om ondersteuning en hulpezij, die zelve arm geweest waren, zouden met hen medegevoelen en gaarne iets van den ongedachten overvloed afgeven. In aansluiting met het hier boven vermelde deelen wij gaarne het volgen de mede uit de brieven 3 en 10 April door mevr. Koopman de Wet aan het comité te Middelburg geschreven. Cronjé en de zijnen op St. Helena. Overtuigd van de belangstelling van allen die het hunne bijgedragen hebben om de ellende der krijgsgevangen Boeren te verzachten, deelen wij gaarne het volgende mede uit de brieven, 3 en 10 April, door mevrouw Koopmans De Wet aan het comité te Middelburg ge schreven „ik zal al wat ik kaG met de meeste liefde doen voor de arme krijgs gevangenen Er is helaas veel voor te doen. Het is vreeselijk hoe die helden behandeld worden soms staat mijn hart stil, als ik aan al dat lijden denk Generaal Cronjé is met 500 gevan genen naar St. Helena ingescheept, niet tegenstaande ons gouvernement zich er tegen hoeft verklaard eu wij een petitie van vrouwen aar. den gouverneur heb ben gezonden niets heeft gebaat. Met de overigen gaat het infaam zij zijn nog in hun kleeren van een maand lang, hebben typhus en mazelen 12 man zieken en gewonden in één t.ent dooreen zonder matras, zonder kussen, alleen een wollen deken op het bloote veld geen behoorlijk voedsel voor zieken. Wij hebben toen een deputatie naar de militaire overheid gezonden en nu zal er toegelaten worden, dat wij die zieken iets zenden en dus zal wat u stuurt ben bereiken alles wordt ons moeilijk gemaakt U zult begrijpen wat hier te l(jden en te strijden valt, maar met Gods hulpzegevierde eens Hol.andsch blad over den tyran in Spanje, en die hulpbron is niet verzwakt en dat bloed niet ontaard, dus moedig gestreden. Dank aan alle vrienden en vriendinnen, wij voelen thans hoe afstand, tijd of tyranny onmagtig is om het bloed dat spreekt tot zwygen te brengen of te dooden. Wij gevoelen ons sterk in uwe liefde en medewerkingmag God u loonen. Laat ik u dit nog zeggen Laatstleden Zondag kwam er iemand langs het kamp en terwijl hij daar langs ging en bittere gedachten hem vervulden wegens de behandeling aan die 1500 mannen, daar barstte op eens een gezang los uit die forsche mannenkeelen en godsdien stige harten. „Rust mijne ziel, uw God is Koning, enz." Die daarbij ging heeft zelf gezegdik stond aan den grond genageld en ben er snikkend van heen gegaan tegen zulke strijders is Engeland magteloos en de Afrikaner gevoelt zich dankbaar Sn trots om tot dat volk te behooren." Het comité te Middelburg heeft zich gehaast Mevrouw Koopman De Wet haren innigen dank te betuigen en hoopt dat de Boeren vrienden in ons midden deze waardige vrouw zullen helpen om op de wijze, hierboven beschreven, haar werk der liefde voorttezetten. Toen gisterenmiddag omstreeks half vijf de provinciale stoomboot „Zuid- Beveland" hier aankwam, weigerde de machine achteruit te slaan en liep zij tegen den ponton aan, zonder schade te veroorzaken. De reserve-boot heett toen dienst gedaan. Zij bracht de passagiers over naar Als zij allen naar wensch hadden zullen helpen, zou de nalatenschap niet toe reikend zijn geweest. Dan kwamen de agenten hunne dien sten aanbiedenzij wilden geld tegen hooge renten plaatsen, het land duur verkoopen, voor het huis een kooper zoeken. De kooplieden zonden hunne prijscouranten, aanbevelingen en mon sters. De besturen van liefdadige ver- eenigingen brachten inschrijvingsbiljetten in de portierswoning voorname dames kwamen hen in persoon opzoeken, om ben voor ruime bijdragen voor hare armen- en ziekenverpleging te laten tee kenen. Het was om zijn hoofd er bij te verliezen. En Becker had geen sterk hoofd. De drukte om hem heen bracht hem spoedig geheel'in de war. Hij kon niet meer rustig bij zijn werk blijven, maar liep het liefst trap op, trap af, van voren naar achteren, sloot da deuren open en dicht, wandelde door de kamers, bekeek de schilderijen, nam de pakhuizen op en Breskens, doch bij terugkomst geen enkelen. Uit Breskens was nl. reeds te voren een hoogaars met 21 personen vertrokken, die niet op de komst van de boot hadden kunnen wachten. Hr. Ms. pantserscbip „Noord-Brabrant", commandant de kapitein ter zee Van Woerden, wordt den 10 Mei a. s. in de haven alhier verwacht tot het verifi- eeren der kompassen. Gisteren en heden heeft van het ge bouw der Z. H. R. Maatschappij de vlag halfstok gewaaid, als teeken van rouw by het overlijden van den eere voorzitter, den heer J. J. Marie van Heel. Heden morgen omstreeks half twaalf werd op de achterplaats der kazerne „Nieuw Arsenaal", voor het front van het gewapende bataljon, op plechtige wijze de bronzen medaille voor 12 jaar trouwen dienst uitgereikt aau den Courier De Koning. De bataljons muziek was hierbij tegen woordig. Gymnastiek. Het gewestelijk turnfeest vanwege de afdeeling Zeeland en westelijk Noord- Brabant van het Alg. Nederl. Gymnastiek- verbond dat met Pinksteren alhier zou worden gegeven, gaat niet door omdat op de inteekeniijsten voor een aanmer kelijk te klein bedrag geteekend werd. Nu zal op een nader te bepalen Zondag' in de maand Juni alhier een gewestelijke turn-uitvoering gehouden worden, terwijl tevens op een nader te bepalen dag een zelfde uitvoering te Goes zal plaats hebben. In eene j.l. Zaterdagavond door de commissie van toezicht op het middel- haar onderwijs belegde vergadering wer den de toegeken.ie getuigschriften en prijzen uitgereikt aan de leerliDgen der Burger-Avondschool alhier, die zich in den afgeloopen cursus door gemaakte vorderingen in een of meer vakken, als anderszins eene onderscheiding hadden waardig gemaakt. Bij monde van den voorzitter, den heer .1. Verkuijl Quakkelaar, werden met eene toepasselijke toespraak getuigschrif ten uitgereikt aan de leerlingen der 2e klasse, C. van Spanje, J. Abrabamse en J. P. Koolwijk, wien reeds meermalen eene bekroning was ten deel gevallen. Wijders aan de leerlingen dei' klasse J. F. Naerebout, een handschroef; J. J. Verharen, een kalibermaatM. Bijlaard, een machinisten-duimstok L. P. Olysla- ger, een schilderdoos J. Olyslager, drie gudsen met heften A. Goote, een bos- singschaaf met beitels F. de Rooy, een drilboorP. J. Bijleveld en J. Huser, een plaatsnyyzer en J. J. van Biemen, een booromslag met boren. En aan de leerlingen der eerste klasse E. Barbé, een orleonpasser J. Verhage, een kalibermaatJ. J. D. Scheepens, een portefeuilleJ. de Vlieger en J. Maquelin, een doos Lyna-potlooden J. Suurmond, een reeschaaf met beitels M. Heuseveldt, een verfdoos F. P. de Bruljn, een inktpot J. van Hoorn, een waterpas K. Baljé, een zakmes, en P. J. de Jong, eer. portemonnaie. Door de leerlingen werd dank gezegd telde zijne schreden. Dit alles behoorde hem werkelijk, het behoorde hem. Hij vond het wel zeer vreemd, dat hij zeg gen kon het is het mijnemaar hij moest het wel gelooven. Wat zou hy er eigenlijk mee doen Dat zou de tijd leeren. Vooreerst was het toch wel recht prettig, overal te kunnen komen en blij ven, naar het hem lustte. Hij behoefde ook niet meer tewerken. De advocaat stelde hem sommen ter hand, waarte gen zijn vroegere verdiensten belachelijk klein waren. Waarom zou hij werken Zijne vrouw was met zjjn luieren ■volstrekt niet ingenomen. Een mensch moet iets doen, meendo zij, anders komt hij maar op verkeerde gedachten. Had hij niet meer te werken^voor zijn brood, dan kon hy het doen om anderen te helpen en nuttig bezig te zijn. Zijn hoofd stond er echter niet naar, om haar goeden raad op te volgen. aan de commissie voor de hun toege kende getuigschriften en prijzeD. Naar wij vernemen, zal Vlissing's Mannenkoor het winterseizoen besluiten met eene huishoudelijke soiré. Er is onder zekere voorwaarden gelegenheid tot intro ductie voor niet-leden. Men richtte zich daartoe tot het bestuur of de ledeD. Wielrijden. Voor den op Hemelvaaitsdagte houden Zeeuwse-hen wielerwedstrijd van Middel- buig naar Goes en terug, zullen enkele medailles worden uitgeloofd. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Gedurende de maand April werden alhier opgeschut met bestemming voor onze haven 49 zeeschepen, metende 79,283 M», en voeren van hier uit 39 schepen. Met bestemming voor Gent werden opgeschut 85 schepen, metende 191,808 M3, en voeren van daar komende uit 87 schepen. Binnenschepen werden 374 op- en 361 afgeschut. Na de beweging voor hooger loon onder de ambachtslieden er. de boot werkers, begint er zich thans ook een beweging onder de veldarbeiders te ver- toonen. Naar verluidt is de eisch voor den veldarbeid 1 per dag, in den oogsttijd 1,50. Zateidagmiddag zijn op het Belgisch gedeelte der gemeente Koewacht door de douanen en de marechaussees van Stekene 8 vette varkens die van Neder land naar België per kar gesmokkeld werden, aangehouden. De voerman is gevankelijk weggebracht, terwijl de zwijntjes, benevens het paard en de kar naar Moerbeke gebracht zijn, waar allés publiek, wordt verkocht. G^mengd N i eu w s. Wordt vervolgd.) —Bij Dorst,onder Oosterhout,is Zaterdag ochtend een brand in de bosschen uitgebroken, die zich, aangewakkerd door een stevige bries, over eene uitgestrektheid van een uur gaans uit breidde, tot de vlammen den Bredaschen steenweg bereikten en geen voedsel meer vonden. De brand woedde tot 'smiddags 4 uur en trok een aantal nieuwsgierigen uit den geheelen omtrek. Ruim 180 bunders zijn verwoest. Zekere K., te Blokker, reed (van Hoorn komende) met iemand mee hij had een vijl los in den broekzak ge stoken. Bij het afspringen van den wagen is hem het scherpe staal diep in het lichaam gedrongendadelijk zonk hij ineen. De dokter heeft weinig hoop gegeven. Eergisterenochtend is bij de A-brug te Groningen een ongeluk gebeurd, waarbij een 18-jarig melkmeisje van Hoogkerk, op treurige wijze het leven verloor. Er kwam een voerman met een zwaar beladen vrachtwagen der Lemmer boot van een kant, waar de brug vrij sterk oploopt. Die helling maakt het bij het oprijden noodzakelijk, de paarden flink aan te zetten. Op de brug stond het meisje achter een melkwagen te praten met een ander meisje. Het schijnt dat zij daarbij de waarschuwing van den bestuurder van den vracht wagen, om uit te wyken niet tijdig gehooid heeft, en toen zij op het laatste oogenblik uitweek, deed zij het naar den verkeerden kant, met dit ge volg, dat de melkwagen in botsing kwam met den vrachtwagen en zij door den zwaai dien haar voertuig maakte, onder het achterwiel van den zwaar beladen vrachtwagen geraakte, dat over haar heen ging. BijDa onmiddellijk volgde de dood. Het lijk is naar het accademisch ziekenhuis overgebiacht, waar een dokter den dood constateerde. (N. Gron. Ct.) Te Zandvoort heeft van een schuit de matroos J. K. door het uitschieten van den wind een slag van de giek gekregen, waardoor hij overboord sloeg en verdronk. Hij laat eene weduwe met acht kinderen na. Te Zoetermeer-Zegwaard heeft mien, behalve enkele gewone „voorjaars bruidspaartjes" thans 5 zilveren bruids paren en éen gouden bruidspaar. Terwijl twee knechts aan de kopergieterij van Keverling Co., Joure, bezig waren met oud koper in de smelt kroes te doen, ontdekten zij, dat aan een der staafjes goud te zien was, het welk zorgvuldig door hen var. het staal je werd verwijderd. Dit stukje goud was 20 cM. lang 1 cj; breed, bad de dikte van twee rijksdaal ders en bleek bij waardeering een waarde te hebben van f 125, waarvan een deelte aan de knechts werd geschonken' Nu het te Appeltern wederom rustig is, beginnen de leden der Appel, ternscbe secte opnieuw te vergaderen onder leiding van een daar in den om. trek berucht sujet. Klaas Siienstra en zijae moeder gaan naar Amerika, waar de buide andere zoons van de laatsie reeds seden eenige jaren zijn. Woensdag j, 1. heefi Klaas, om den schijn te voorkomen dat hij, uit vrees voor vervolging wegens meineed, de vlucht neemt, aan den minister van justitie het volgend schrij ven verzonden „Den 17 Mei a. s. vertrek ik met mijne moeder per s. s. „Potsdam* van uit Rotterdam naar N. Amerika. Mocht de justitie mij of mijne moeder even wel noodig hebben, dan doe ik Uwe Excellentie by dazen weceu, dat wij bereid zijn den terugtocht tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten te aanvaarden. Ons voorloopig adres aldaar zal zijn Archstreet 17, Paterson New-Jersey, N. Amerika." (De Klok.) Te Stevensweert is «eu kind van den landbouwer K. door een baau zooda nig toegetakeld, dat het waarschijnlijk een oog zal moeten verliezen. Bovendien kreeg het, kind ook nog verscheidene ernstige wonden. Te Lisse en omstreken hebben de bloemkweekersknechts het werk gestaakt en eischen meer loon. De kerseboomen in de Neder-Bu- tuwe staan in vollen bloei eu beloven zeer veel. De heeien Fischer en Wessels ont vingen enkele dagen voor hun vertrek naar Amerika het bericht dat hunne bezittingen bij Bloemfontein waven ver nield. Zij namen de tijding met kalmte en berusting aan. Aandoenlijk, zegt i1e N. R. Ct., was het te hooren hoe de een tot den ander zeide„We zullen dus niet meer onder onze mooie schaduw- hoornen zitten." De nieuwe boot Potsdam der Holl. Amerikalyn metende 15200 bto. R.T. en te Hamburg gebouwd, heett gister een proeftocht naar Rotterdam gehouden. Het beste middel om uitgeputte hersenen, verzwakte spieren en afgematte zenuwen weer op hun verhaal te doen komen, is wandelen. Niet drentelen, maar flink loopen, rechtop, de borst vooruit en 't hoofd omhoog. Dat versterkt de spijsverteringsorganen, jaagt het bloed weg uit het hoofd en is een der bestekuren tegen zenuwachtigheid. Een oude rentenierster te Brussel heeft getracht zich van het leven te berooven onder omstandigheden die de moeite van het verhalen waard zijn. Zij had een kleinen hond, die zonder muilkorf rondloopeude, door een honden- dief was gegrepen en naar het slachthuis gebracht. Zij was er zoo wanhopend over dat zij zich aan den knop van haar deur ophing. Gelukkig kwam de meid nog in tijds om het touw af te snjjden en den dood te beletten. Ten aanzien van de door de Bel gische Regeering ingediende pensioen regeling voor den ouden werkman werd door den heer van de Velde een ver klaring der linkerzijde voorgelezen,waarin wordt geconstateerd, dat de bedoelde regeling ten eenenmale onvoldoende is (18 centimes per dag aan werklieden boven de 65 jaar en overigens steun aan de bestaande pensioenkassen), maar dat de linkerzijde niet tegen zal stemmen doch zich onthouden. Te Weenen zou in een der schouw burgen een stuk gespeeld worden, maar het gordijn ging maar niet op en op het tooneel bleef het stil. Eerst kalm, ver loor het publiek zijn geduld en begon een groot lawaai te maken, terwijl de muziek dat trachtte te verdooven door gedruischmakende polka's, walsen en galoppen. Na verloop van een half uur ver scheen een tooneelspeler om te zeggen dat de directeur de vlucht had genomen, en daar het personeel en de acteurs sedert weken geen bezoldiging hadden ontvangen, de voorstelling niet kon doorgaan. Het publiek nam deze verklaring zeer gemoedelijk op. Do zaal werd langzaam en bedaard geledigd nadat een tooneel speler eenige verzen had voorgedragen en een student eene collecte voor het tooneelgezeischap had gedaan. Een Engelschman die kort geleden te Parijs was afgestapt, liep Donderdag) middag in de avenue de l'Opéra, toen hij meende dat een löjarige knaap om zijn ietwat vreemde klaeding hem uitlachte- ,)e Engelschman hierover wi jen knaap eenige rottingsl „M toekwamen dat de ari naastbijzijnde apothed bracht worden. De Engelschman de gevd jrift vreezende, trachtte tel [0aar werd gegrepen en na missaris van politie gebracl ,-,0, vervolgens 100 en daanj aanbood als schadevergoedii knaap, Albert Martin genaanf Ik zou, zeide hij, u nie volgen, maar gij zijt een en ik houd van de Boeren, dat gÜ Baar de gevangenil Z31 eene vergelding zijn vrienden de Boeren." - Ter gelegenheid van Czaars te Moskou voor de viering van het Paaschfeestl je overheid buitengewone voor zyn veiligheid gem Ozaar deed zjjn intocht metT rjj van dectives en politil de Heilige Stad. De Czaar zeide niets, „eigenden ochtend het hootj graaf Trepoff, roepen en vi voortaan de politie in de| laten. „Ik ben", zeide de hier gekomen otu mijn vo| niet de politie-agenten van En gedurende het overil verblijf reed Nicolaas II in etf open rijtuig, zonder geleid! dat de straten werden afgej aloude Czarenstad. -Een kinddoodgel In de Oostenrijksche stad van de inwoners hoofdzakell uit daglooners, heeft een el knaap van vier jaar letterlf marteld. Het gruwzaam bij de lijkschouwing ontdelJ geneesheer bemerkte dat hel al sporen van geweld vertool was als 't ware kreupel gesf tallooze plaatsen van het licll open vervuilde wonden, of bil Uit het onderzoek datdooif werd ingesteld, bleek het va gevoellooze ouders zetten i| wanneer hij ondeugend gloeiend gemaakten drievoet! ment, waarop vroeger gekooj legden hem in koud waterl dan te schreeuwen, dan rl onmenschen er onbarmhartig| zulke omstandigheden was welkome verlossing voor hl tengevolge der mishandeling leven kreupel zou gebleven De ontaarde ouders zulleil niet ontgaan. - De ramp in de mijner! neld is ernstiger dan verondel Reeds zyn de lijken van 2| naar boven gehaald, maar nl liggen nog onder de puinhoopeT Men vreest dat er 400 doodl In mijn 4 is de ramp onl gassen die uit deze mijn opsj (raagden het reddingswerk, was het elk duidelijk dat ramp gebeurd was. De heer John James, een uit het district, werd doodl de ongelukkige had zijn evenj zoon Georges in zijn arma De mijnwerkers hadden blijkt) dat zij groot gevaar liepen dunne houding te bespeuren hadden hun mantel om hel slagen, anderen het gelaat I grond gedrukt als om aan he| gas -te ontkomen. De tooneelen die zich voo den ingang der mijn, ward scheurend. Negen tiende val komen mannen zijn Ame| Engelschen. De eerste ontploffing in m zich vervolgens medegedeeld waarin mogelijk vele werkliel zijn. Het kleine stadje ziet er groote Morgue. Bijna elk een slachtoffer. °eze ramp is de grootste Amerika in de mijnen is vod De ontploffing te Wyoming, e geleden, maakte 100 slachtoli - De correspondent van| Chronicle te Bloemfontein sein dag de volgende bijzonderhed ®>slukte pogingen van de jom d®o terugtrekkenden Boer| singelen of hun den pas af Maandag bivakkeerde eei- eestaande uit de elfde divisie, beleden infanterie en een 'tench's cavalerie met artillej "taal. Dinsdag met het van den dag rukhen de Eng oostelijk richting op, langs! j om, die de Boeren bezet hiel e Engelschen bij hun opmai 'tü- Teiwijl de cavalerie o schoot de aitilierie de stelli veren en dezen trokken lat Boeren werkten met een Ten kraaj ligt oosten van de kopjes I een 9 KM. lange

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2