Burgerlijke Stand Laatste berichten. In het Bulgaarsche paviljoen, in de straat des Nations aangekomen, ver klarende dat hun doel bereikt was. Een telegram hun aankomst te Parijs vermeldende, is naar Sofia gezonden waar groote weddenschappen over hun reisje waren aangegaan. In Warschau, vereelt de Petit Bleu, zjjn hevige onlusten geweest, naar het schijnt aangewakkerd door de onmenscheiyke handelwijze van de kozakken. Duizenden Poolsche weiklui hadden besloten op te komen tegen het gebruiken van Russische werklui bij sommige openbare werken. Met een roode vlag voorop wilden zij een optocht door de straten houden, maar benden kozakken kwamen hun tegemoet en trachtten ze met zweepslagen uiteen te drijven. Er moet toen een vreeseljjk straatgevecht ontstaan zijn, waarbij wel honderd werklui en eenige kozakken, alsook do hoofdcommissaris van politie, gewond werden. Zevenhonderd werklui zouden gevangen gezet zijn in de vesting. Uit Pretoria wordt gemeld dat het aantal Engelsche onderdanen dat ver gunning heeft gekregen daar te blijveu 121 is, waaronder 59 vrouwen zijn. Het personeel van de waterleiding en van de electrische lichtinstallatie is echter niet in deze cijfers begrepen. Regeling na den Oorlog. Een niet al te roofzuchtig artikel schrijft „Coloniensis" in de „National Review" Althans de eischen, die hij wil dat na den oorlog aan de over wonnenen gesteld zullen worden, zijn matiger dan die welke men doorgaans verneemt. „Coloniensis" acht het nood zakelijk de mynbezitters hun deel in de oorlogskosten te doen dragen, maar dat niet minder dan p.s. 20,000,000 ten laste behoort te komen van het Britsche volk, als boete voor de gebrekkige voorbereiding. Verder stelt hij voor, al het land van Volksrust tot Piet Retief bij Natal te voegen, met inbegrip van Swaziland tot aan de goudvelden bij Barberton. Het aantal Boeren-kiezers in de Z.-A. repu bliek zou daardoor verminderd worden. Vervolgens doet hij de volgende voor stellen lo. Volstrekt verbod van den ver koop van drank aan inlanders in de Z.-A. R. moet streng gehandhaafd worden. 2. Dynamiet moet verkrijgbaar ge steld worden tegen omstreeks 40 sh. per kist. Indien p.s. 1 per kist ge geven werd als invoerrecht, zou daaruit een jaarlijksche inkomst voortvloeien van p.s. 300,000. 3. De tarieven van den Ned. Z.-A. Spoorweg te verminderen met 30 pCt. De spoorweg maakte kort voor den oorlog een zuivere winst van p.st. 1,700,000 per jaar. Hij zou onteigend kunnen worden voor omstreeks p.s. 9,000,000. De p.s. 6,000,000 aan obli- gatiën welke in 't bezit zijn der ïransvaalsche regeering behooren aan de veroveraars te komen als bijdrage in de oorlogskosten. 4. De uitlanders in de Z.-A. R. worden met ten minste p.s. 20 per hoofd belast, terwijl de belasting in den Vrijstaat slechts ongeveer p.s. 5 per hoofd bedraagt. Deze onevenredig heid moet weggenomen worden door een verdeeling van beide staten in nieuwe administratieve gewesten. Op de Trans- vaalsche begrooting over 1897 kwam een overschot voor van p.s. 1,500,00 of of p.s. 10 per hoofd van de blanke belastingbetalers, waaruit blijkt zoo beweert de schrijver dat van den belastingbetaler meer geld gevraagd werd, dan geoorloofd was (maar gewettigd dan toch door het recht van een Staat op zelfbehoud 1 Red.) 5. De hutbelasting op inlanders, die het gebruik van wegen en politie-hulp enz. genieten, kan eenigszins verhoogd worden; spaarzaamheid en ijver worden alsdan aangemoedigd. 6. Teneinde aan Pretoria zijn be- teekenis te ontnemen, behoort de hoofd stad naar elders te worden verlegd. En dan is Bloemfontein een betere hoofdstad dan Johannesburg. Ten slotte waarschuwt .Coloniensis" de regeering niet te dulden dat de Rhodes-kliek invloed oefent op de eind- regeling van den oorlog. (Handelblad.) - Een Engelsche dominee, die te Durban is aangekomen, zegt dat er aan den Rand een waar schrikbewind heerscht. „Iedereen dien men op straat ziet lachen, wordt verbannen." AFRIKA. De groote opmarsoh van lord Roberts is nu eindelijk begonnen, nadat hij zich zeven weken lang had moeten bezig houden met de van alle kanten opdagende en nu en dan flink van zich afbijtende Boeren zich van 'tlijf te houden en het lord Methuen slechts met de uiterste inspanning gelukt was voldoende veiligheid bij den op- marsch te verkrijgen. Zelfs waren hiervoor troepen uit Natal noodig en dat nog wel tegenover een handjevol Boeren, vergeleken met de vele duizenden Engelschen. Ten gevolge van het ontzet van Wepener en het verdrijven der Boeren uit Dewetsdorp en Taba'nchu en het forceeren van den Houtnek kon nu het Engelsche leger 't is te hopen dat het nu van warme kleeren voorzien is dus de tocht naar het noorden naar het beloofde land, maar niet veel belovende land begonnen. Het begin van den tocht is niet on voorspoedig geweest, daar het aan eene gezamenlijke beweging van deafdeelingen van Tucker en PoleCarew en van Hullon's bereden infanterie gelukt is de Boeren by Brandfort te verrassen en zich mees ter te maken van deze plaats. Tucker's artillerie leverde een scherp gevecht met die van de Boeren en stelde twee hunner kanonnen buiten gevecht. Jammer genoeg kwamen den avond te voren 4000 Boeren te laat echter om den opmarsch den Engelschen te beletten. Lord Roberts maakt ook melding van deze bezetting, die volgens hem zonder ernstigen tegen stand plaats had en, naar hij hoopt, zonder ernstige verliezen. De Boeren zouden onder bevel van De la Rey in noordoostelijke richting terugtrekken. Eigenaardig klinkt het dat de terug trekkende Boeren toch nog een kanon achtergelaten hebben om het Engelsche kamp te beschieten. Het terugtrekken schijnt dus nog verre van algemeen te zijn en misschien weer een staaltje van Boerentaktiek welke vermoedelijk eenigen grond heeft, daar men weer Boeren heeft gezien in de richting van Wepener. De bezetting van Brandfort, dat nooit eene hoofdstelling der.Boeren is geweest, heeft uit een krijgskundig oogpunt niet veel te beduiden, maar is desniettemin vooral uit een moreel oogpunt van waarde omdat zij den in de laatste dagen wel wat gezonken moed der Engelschen verlevendigt. Daarna volgt echter het geducht ver sterkte Kroonstad en gelukt het den Engelschen dit te nemen, dan kunnen de Boeren weder hun vijand afwachten achter de Vetrivier die voor hen eene natuurlijke verdedigingslijn vormt. Elke stap voorwaarts wordt echter gekocht met onophoudelijke gevechten ten koste van veel verliezen van man schappen en paarden. Zulke bedenkingen schijnen echter niet te wegen by eene politiek die alles op haren en snaren zet om haar goddeloos doel te bereiken. Of de Engelschen met zooveel ongun stige gegevensooit Pretoria zullen bereiken, moet de tijd nog leoren. Maar als het toch mogelijk wordt en Pretoria valt, dan is 't verzet nog niet ge ëindigd, want dan trekken de Boeren zich waarschijnlijk terug in de oostelijke districten van hun land, in een woeste en ontoegankelijke streek met een hoofdfront naar het westen beschermd door de Drakenbergen, van 't zuiden en noorden moeielijk toegankelijk en oostwaarts in verbinding met de Delagoa baai, waar de Boeren den spoorweg zooveel mogelijk zouden vernielen,terwijl de spoorweg naar Lydenburg over Transvaal loopende zou worden voltooid. Werkelijk heeft volgens een later bericht de bereden infanterie de Vetrivier bereikt, terwijl thans de overige troepen derwaarts oprukken. Generaal Hunter was bij Windsorton de Vaal overgestoken zonder verzet te ontmoeten. Successen, die dan wel heel gemakkelijk gemaakt zijn. Of hetzoo blijven zal In Natal heerscht nog maar altijd een stilte als die des doods op het oorlogs- tooneel. Van Boeren noch Engelschen hoort men iets, wat waarschijnlijk wel hieraan is toe te schrijven dat een deel van Buller's troepen Roberts ter hulp moesten komen en zijn cavalerie sterk lijdt onder de paardenziekte. Dat de bevolking van Natal ook in den oorlog veel geleden heeft, wie be twijfelt het na de verwoestende gevech ten, die er herhaaldelijk geleverd zijn. Bij de opening van het Parlement te Pietermaritsburg wees de gouverneur daarop en deed het voorstel aan de regeering te Londen het verzoek de door den oorlog verarmde bevolking tijdelijk te steunen. Tevens kondigde de gouverneur een wetsvoorstel aan om de verraders van het land gestreng te straffen. 't Is dus zoo min hier als in den Vrijstaat zuiver. Punch heeft in een geestige teekening den toestand in den Vijjstaat geteekend. Het tooneel verbeeldt een schaduwrijk prieel te Bloemfontein. Lord Roberts en Lord Kitchener genieten welbehagelijk van de koelte en zitten op tuinstoelen, bekleed met een stof, welke niets anders is dan de Engelsche vlag. Hunne helmen liggen op een kist. Het is zoo lang dat zjj die helmen niet op hun krijgshaftig hoofd hebben gehad, dat een zwerm bijen ze in beslag heeft genomen en er korven in gemaakt hebben. „Wat een heerlijke plaats, Kitchener zegt lord Roberts. Ik zou er wel willen blyven zooals de reservisten. Dat Pretoria lijkt mjj niets." Zulk eene oneerbiedige teekening staat dus niet in een Fransch, Duitsch of Amerikaansch caricatuurblad, maar op de eerste bladzijde van Punch van Punch het blad bij uitnemendheid van de jingo's. DUITSCHLAND. Gisteren is keizer Frans Jozef te Berlijn aangekomen om het feest der meerderjarigheid van den Dnitschen kroonprins te vieren. Er waren honderdduizenden menschen in de rijk versierde straten op de been om van de plechtigheid te genieten. De keizer van Oostenrijk werd hartelijk door keizer Wilhelm, de prinsen en andere aanzien lijke personen ontvangen. De keizers om helsden elkaar en reden met hun gevolg naarhet paleis. Veel opmerkzaamheid trok de jonge kroonprins, die in een rijtuig met zijn oom volgde en dien slechts weinigen zich meer herinnerden, daar hy zoo lang wegens studiën uit Berlijn is geweest. Men kon nu zien dat hij langer is dan zijn vader en oom, een vriendelijk en kalm gelaat bezit, nog geen snbr heeft en in niets op de ove rige leden zijner familie gelijkt. Hij werd jdoor het volk uitbundig toegejuicht. Keizer Wilhelm is door keizer Frans Jozef benoemd tot generaal-veldmaar schalk van het Oostenrijksch-Hongaar- sc.he leger. Natuurlijk is dit bloot een titel. Van Vlissingen. Van 2-5 Mei 1900. ONDERTROUWD: G. Takkenberg, jm. 26 j. en J. P. van der Linden, jd. 28 j. P. Leeuwenburg, jm. 27 j. en C. D. Steefkerk, jd. 24 j.— P. J.Groeneboom, jm. 29 j. en H. den Teuling,jd. 20 j. J. Veldsema, jm. 26 j. en A. L. Ver- hage, jd. 27 j.J. F. Sierevogel jm. 25 j. en A. Knoop, jd. 25 j.— W. M. Haccou, jm. 23 j. en A. Fastenau, jd. 26 j.— W. P. Harent, jm. 28 j. en P. J. H. de Leeuw, jd. 29 j.— J. jm. 25 j. en H. M. van Maaren, jj. 9, j. - M. A. van Kralingen, jm. 2i ji(m M. E. Groenenberg, jd. 26 j. GETROUWD P. Lute, wedr. 40 en E. de Smit, jd. 35 j. - J. A.Jacobs jm.25j.en A. Geldhof, jd.20j. - j.Bras' ser, wedr. 42 j. en J. Kleinepier, wed 43 j. -A. B. Koolwijk, jm. 26j. en M Geene, jd. 25 j, BEVALLEN M. F. Puls, geb. Ver- laecke, z, - N. Maquelin, geb. van Veen, z. - M. C. van Dijke, geb. van Opbergen, z. - L. van den Driest, geb de Rooij, z. N. Roelofse, geb. Koeiy^ z. - A. M. Mommaas, geb. Bevelander' z. - J.M. L. van der Linden, geb. Sloot- mans, z. OVERLEDENE. M. Dorenbos, wed van J. D. Hintzen, 68 j. P. j. van Offenbeek, vrouw van A. Hollebrands, 77 j. C. van Belzen, d. 4 m. - a E. Stouthart, d. 13 m, *o. 108. Oorlog ln Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 5 Mei. De heer Michael, ingenieur van de waterwerken te Pre toria, zeide in een interview met den correspondent van de „Cape Times" dat Lydenburg als nieuwe hoofdstad der republiek is aangewezen, de Boeren aldaar versterkingen aanbren gen, benevens voorraden levensmiddelen en wapenen bijeenbrengen. LONDEN, 5 Mei. Een telegram van lord Roberts uit Brandfort van 4 dezer meldt Generaal Hamilton rukte heden vooruit naar Neal-Welkst. Hij was den geheelen dag met den vijand in aanraking. Ie Zondag 6 Mei 5,28 Eerste Kwart! Maandag 7 n 6,28 Dinsdag 8 7,43 Woensdag 9 H 9,03 Donderdag 10 10.15 Vrijdag 11 n 11,8 Zaterdag 12 11.59 Aan het Bureau van Politie zijn als gevonden gedeponeerd een ZILVEREN SPELD, SLEUTELS en een HONDEN HALSBAND. Pij Afzonderiy handelaren F. VAN D Verschijnt dxgeLQl Aan de N. R. Ct. werd Batavia geseind De resident van PalemJ dat de bevolking van Dj dat Vulette, thans secreta gewestelijk bestuur te Bati politiek agent te Djambi be: Als het gouvernement toes expeditie onnoodig. Het bood hem den rang va resident aan. De beslissin volgen. Het blad voegt er bij De resident van Palertl toezicht op de zaken van he waarvan het bestuur, ondi gezag der Nederlandsche overgelaten aan den inlam Te Djambi is een politie plaatst om te waken vo< uitlegging en behoorlijke n het met den Sultan geslo en om hem in zijn bestuur en leidsman ter zijde te sta i q j" Liberale Unie. De Liberale Unie zal Zat te Amsterdam een algem. houden, waarop o.m. za worden haar voorstel inzaï van algemeen kiesrecht van vrouwen, waartoe wijziging 80, 127 en 144 der Grondw Ongevallenwet. De regeering hoopt weir.ij den 15en dezer haar antwc Ongevallenwet gereed te hel De Eerste Kamer komt de: openbare behandeling bijeen. Een ministrieel schrijven a; teuren der Rijksnormaal Dezer dagen ontvingen de der Rijksnormaallessen het v 10 April gedateerd schrijver „Ik heb de eer, u med dat met intrekking van dezerzijdsche circulaire van ten deze is vastgesteld, nad wordt bepaald, dat de kweel Rijksnormaallessen, die de hebben doorloopen, voortaai zijn, zich aan 't examen ter der akte van bekwaamheid, art. a der wet op het Lager te onderwerpen, tenzij zij on redenen, als ziekte of oproep ■nilitairen dienst, van den m BinnenlandscheZaken vrijs' deze veiplichting hebben bel VAN I.KVNT WICHEI »In de eerste plaats de b| ahdgoederen hier in de provi boordde Eulert, /die sinds verpacht zijn." «Twee groote landgoederl eeker uit en woelde in «Wat zullen wij daarmee 'Rat vindt zich wel," zei verder »Nog meer snikte vrou| "Verschillende aandeelen Pet)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 6