ist ie Reist. BIJVOEG8Ë V tiWs yy >aram. van Maandag 7 Mei 1900, No. 107. T&SSK&iS&SZNG. Vervolg Binnenland. Gemengd N i en ws. hand-Tailleur. OlCil 'ooember Gemeentebestuur. lierk- en Sclioolnieuws. il- voor de Loods. I en Modestoffer Cheviots in alle I |g, aan de minst BEHOORENDE BIJ DE ECHT linnen lOYE, Vier- blJS, Hoek EM. i E N S T :DD3L33S3 V.v vm 4 50 5 55 Zedmarld V ir. |nm 12 30 1 15 5 55 6 55 7 45 'eïnnarkt Vlisain op werkdagen 12 35 1 20 2 5 I 7 7 50 8 35 Maldegbeui. }-) p5, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.36, 83, 8.24. 9.25 -, 1.38, 4.32, Ë51, 6,29. 8.10 1, 9.5, 9.45. ÏNDIENST. 6 20 7— 7 50 10 20 10 40 1 30 2 220 |4 20 5 5 20 i10 6 30 7 10 |0 1010 10 30 nm 120 140 3 50 410 4 30 <*0 15 6 20b) 50 6 50 L) 4 45 i) 5 05 6 20blf) 6 40f) Breekenu eo ,r Boraaele e" oorwegstatioo VLISSI1KSC1E COURANT (Telephoonnummer 10) Kohier Hoofdelijke Omslag. Burgemeester en Wethouders van flissingen maken bekend dat het Kohier van den Hoofdelijken I omslag tegen betaling van 0.25 ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar is. Vlisaingen, den 5 Mei 1900. Burg. en Weth. voorn., Th. VAN UIJE PIETERSE, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S. a. i. Leger en Marine, Voor het adelborst-examen hebben zich, voor 20 plaatsen, 88 jongens aan- aeld, en voor het examen van I leerling-machinist bil de marine, voor SI plaatsen, 77. j - Kapitein L. baron van Hogendorp, yau het 3e reg. veldartillerie te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het korps lijdende art. te Arnhem en bij het 3e reg. veldart. vervangen door den kapt, C. E. Baud van het 2e reg. vest.art. te Imsterdam. De Boerendepntatie. De gezanten der republieken in Zuid- I rfrika hebben, zooals men weet, ons vaderland verlaten en zijn met de Maas- I dun naar New York gestevend om daar betere kansen misschien, hunne I vredeszending te hervatten. Op het dek van het stoomschip sprak de heer Fischer de talrijk verzamelde menigte «Gij hebt gezongen", zeide hij ongeveer „V3n vaderland en volk, maar zonder vrijheid en vrede zijn deze niet bestaanbaar." De deputatie is thans op naar een volk, dat evenals hij en I de zijnen voor de vrijheid gevochten heeft tegen denzelfden vijand. Zij waren geslaagd en hy hoopt vurig, dat dit ook nu hen zou gelukken. Bij dat zich vrijgevochten volk hoopte hij de- sympathie te vinden, die men I ia Nederland had aangetroffen. Hier was I gedurende hun verblijf van geen partij schap sprake geweestallen hadden zich vereenigd in hun sympathie welnu, ging ook naar Amerika niet om te zoeken, maar het volk. „Ik dat ik bij onze terugkomst u kan n, dat wij ook daar, evenals bij u, I 'oorstanders hebben gevonden om ons ie helpen aan vrede en vrijheid. Geen harwei dus, maar tot weerziens." Bij het vertrek der boot werd door de 3 menigte gezongen :„Dat'sHe eren n op u daal" en klonk daarna ovatie van honderden stoomfluiten Be rivier. Bij het pas3eeren van Schiedam en Maassluis werd de deputatie hartelijk begroet. Te Maassluis 'acht het fanfarekorps aan boord van he .Zwarte Zee" een afscheidsgroet met he tekende volksliederen. Een opstoo fde Duitsche stoomboot groette met "e internationale seinvlaggen en de Uttoaale vlag te hijschen. Br. Leyds vaart met de „Maasdam» f tot Boulogne sur Mer. Van daar iaat hij per spoor naar Parijs. Vlissingen, 5 Mei. Naar wij vernemen, zal door de directie I Kon. Maatschappij ,de Schelde," al- 'i in de op 12 dezer te houden j lsatlijkache Algemeene Vergadering van aandeelhouders, worden voorgesteld, om over het afgeloopen boekjaar 7% dividend uit te keeren. Den len Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H.P. Stijgers benoemd werd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier. De 2e luit. P. Stigter, van het 3e reg. inf. te Middelburg, is overgeplaatst bij het 4e reg. inf. te Delft. Hedenmiddag werd voor het front van bet 4e bataljon alhier de bronzen medaille voor 12jarigen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor Den Otter. De plechtigheid werd opgeluisterd door de bataljonsmuziek. Te Meliskerke is de landbouwer L.D. terwijl hij bezig was damhekken op zijn weide te plaatsen vermoedelijk door een toeval getroffen, in het water geraakt en verdronken. sleeds gelegenheid tot dansen is. De knechts en knechtjes van Ouden Polder en Zuiddorpe werden van hun Belgische confraters aangezegd, om naar huis te gaan en toen ze niet goedschiks dit gebod opvolgden, kwam het tot een hevige kloppartij, waarbij met bierglazen gegooid en geslagen en met messen gesto ken werd. Een'viertal knechts van Zuid dorpe bekwamen aan hoofd en schou der zoo erge wonden, dat drie van hen geneeskundige hulp hebben moeten inroepen. Men meldt ons uit Overslag: Ter vervanging van den heer Steenput, onlangs overleden, is tot secretaris ontvanger benoemd de heer A. de Bliecke, geboren te Koewacht, thans werkzaam ter secretarie te Zuiddorpe. De geschorste ontvanger-griffier van het waterschap Waarde, H.C. Dominicus, wordt in het politieblad gesignaleerd als iemand van 41 jaar, geboren te Krui- ningen. Hij wordt verdacht zich schuldig gemaakt te hebben in zijn qualiteit van ontvanger van verschillende polderbe sturen aan verduistering van aanzienlijke geldsommen. Vermoedelijk zal hij trachten zich naar Amerika te begeven, zegt de N. R. Ct. Donderdagmiddag had bij het begin van het dorp Nieuwerkerk een tramongeluk plaats met gelukkig niet zeer ernstige ge volgen. De knecht van den landbouw er J. Bouman geraakte door het schrikken der paarden tegen een personenrijtuig van den aankomenden trein. De boeren wagen drong door het balcon, dat erg gehavend werd, de wagen zelf werd ge heel in elkaar gedrukt. De berijder was nog tijdig van den wagen gesprongen om een ernstig gevaar te ontgaan. De paarden bekwamen geen letsel. Natuur lijk bracht deze geschiedenis een heele consternatie bij de reizigers te weeg. Ned. Herv. Kerk. Het kerkbestuur van Zuid-Holland heeft den heer W. K. Hage, van Wolfaartsdijk, tot het predikambt toegelaten. Eergisteren slaagden te Middelburg voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heerenA. J. Mulder, te Breskens P. A. Neeteson, te Hontenisse Th. A. Overtveid, te Schoondijke A. Salomé, te Breskensen A. F. Schuerman, te St. Jansteen. Voor het akte examen 1. o. slaagden aldaar gister de heeren A. C. de Kam, te Vlissingen, W. Kodde, te O. en W. Souburg en P. Luteijn, te Koudeketke. Men meldt ons uit Zuiddorpe In deze streken is het de gewoonte, dat op den derden Mei de dienstboden bij de landbouwers in dienst treden. Is de wisseling van dienstpersoneel op dien dag soms nog al groot, dit jaar is ze al bijzonder groot geweest. Door het vertrek van vele werklieden naar Duitsch- land is er gebrek aan landbouwersknechts en dit heeft tengevolge, dat deze laatsten van de landbouwers hoogere huur be dingen en ze bij het kleinste geschil tusschen baas en knecht „de huur opzeggen" om den volgenden dag bij een ander landbouwer hun intrek te nemen. Vele landbouwers hebben dan ook met Mei geen volwassen knechts kunnen krijgen en moeten zich nu be helpen met kinderen van 16, 17 en 18 jaar. De dag, waarop de algemeene ver wisseling van dienstboden plaats heeft 3 Mei is voor dezen een feestdag. In den vroegen morgen worden met paard en kar de koffers van de eene landbouwershoeve naar de andere gevoerd en in den namiddag viert men op zijn manier volop feest. M-jn danst en springt, zingt en schreeuwt, drinkt en brast tot middernacht. Jammer, dat deze vroolijk- heid wel eens tot losbandigheid overslaat en dan niet zelden met een formeele vechtpartij eindigt. Zoo geschiedde 't ook Donderdag 1.1. op de naburige Belgische wijk Oudeburgsche Sluis, waar dien dag Tusschen Runde en Maastricht is een van paardendiefstal beschuldigde gevangene uit een in volle vaart zjjnden trein gesprongen. De hem begeleidende maréchaussée's lieten onmiddellijk den trein stoppen en vonden hem ongedeerd op den weg staan. Hij werd weder opgenomen, maar er werd gezorgd dat hij niet voor de tweede maal den ge vaarlijken sprong kon wagen. Naar men zegt, heeft J. K. te Venlo verklaard in den nacht van Don derdag op Vrijdag jl. dronken te zijn thuisgekomen, met zijne vrouw eene woordenwisseling te hebben gehad, die daarop vluchtte en zich vervolgens in hef bed, waarin het vermoorde en het mishandelde kind gevonden werd, ter ruste te hebben begeven. Omtrent het vermoorden en mishandelen kon hij zich niets herinneren. De gewezen predikant B. die tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens moord op een jong meisje te Harlingen, heeft zijn strafrecht uitgezeten hij is in de strafgevangenis te Leeuwarden overleden. Naar men meldt, is sedert eenige dagen uit Rotterdam voortvluchtig de fabrikant L. wonende te Kralingen, die in staat van faillissement verkeert. Hij zou vooraf f 2000 op listige wijze aan een handelsman afhandig gemaakt en medegenomen hebben. Er bestaan ver moedens, dat hij de wijk genomen heeft naar Griekenland. De rechtbank te Tiel heeft vier ingezetenen van Maasbommel en Appel- tern, wegens het werpen van steenen naar den broeder en de zuster van Scherff, tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 5 maanden. Eergisteren is te Zutphen de bliksem in den bliksemafleider van de R.K. kerk aan de Nieuwstad geslagen, de afleider stond gloeiend. Er werd geen schade aangericht. Te Eefde sloeg de bliksem in den zg. Eefschen molen. De molenaar en de knecht werden tegen den grond geslagen doch bekwamen geen letsel. De molen werd in den nok nog al beschadigd. Dit is de tweede keer dat de molen door den bliksem wordt getroffen. De molen was verzekerd. Te Ruurio werd de hoeve Klokkekamp bewoond door den landbouwer Keunen, doorhet hemelvuur getroffen.De bewoners konden alleen het paard en een koe redden, overigens is alles verbrand. Woning, schuur enz. waren verzekerd. In den ouderdom van 78 jaar is te Delft overleden de stadsomroeper Jan De Vos. Wie kende niet dien ouden man, die steeds op dezelfde wijze zoo menigmaal heeft bekend gemaakt bij bekkenslag, dat er levende visch aan den afslag was, dat schipper die was gearriveerd met een puike lading aard appelen, of dal dit of dat verloren was en terug te brengen tegen eene goede belooning Maar hij had nog mooier verdiensten menigte drenkeling is door hem met levensgevaar gered. (R. N.) Te 's Grave is uit de Maas op eene diepte van 18 M. opgehaald een tand, die door een deskundige wordt toegeschreven aan den mammouth. De tand is zeer gaaf. Op enkele drukkerijen te Amster dam worden de zetmachines bediend door Engelsche werklieden. In de stad is een manifest verspreid en op verschillende plaatsen aangeplakt, waarin het looncomité de geschiedenis der staking uiteenzet, de voorstellingen van patroonszijde weerlegt en tot steun der stakers opwekt. Ook gisteren was nog weinig verande ring in den stand der werkstaking te bespeuren. Het Handelsblad zegt er het volgende van Bij de firma Ellerman Harms was gisterenmiddag nog geen enkele zetter aan het werk gegaan. Daarentegen komen by de firma Holdert Co., bij wie o.a. De Tijd en De Echo gedrukt worden, de werklieden gaandeweg terug. Het Nederlandsche Dagblad en De Standaard verschijnen wederom gecom bineerd. Ook op die drukkerij zijn naast de patroons uit de provincie eenige der werklieden aan den gang gegaan. Op de Electrisehe Drukkerij, waar De Tele graaf wordt gedrukt, is de toestand vrij wel onveranderd gebleven, evenals in De Brakke Grond, waar slechts een ge deelte der zetters aan den arbeid is. Het buitengewoon Dagblad voor de geabonneerden van de Standaard en het Nederlandsch Dagblad deelt mede Er zijn ongeveer 680 werkstakers, waarvan 290 lithografen. De vergaderingen der werkstakers werden aangevuld door stakende schilders en worden nu groot gemaaktdoor werkelooze diamantwerkers. De collecte voor dezen gehouden heeft ruim opgebracht, ze hebben dus den tijd aan zich. 680 stakers in twee vakken,die samen omstreeks 3300 gezellen hebben. Het aantal der afdeelingen van de vereeniging Volksweerbaarheid i3 thans tot 64 geklommen. Een Limburgsch dorp mag op het zeldzame feit wyzen, dat een 84 jarig man zich candidaat stelde voor den ge meenteraad. Den 28 Mei zal in Nederland een zonsverduistering zichtbaar zjjn, van 3 u. 15 tot 5 u. 21 's namiddags. Om 4 u. 18 zal het maximum van ver duistering plaats hebben de maan zal dan ongeveer 2/s vin de middellijn der zon bedekken. Deze eclips is voor verschillende plaatsen in Noord-Amerika, Europa en Noord-Afrika zichtbaar als een totale. Prof. Dr. A. A. Nijland uit Utrecht en de heer Wilterdonk van de Leidsche sterrewacht zijn met de Maasdam naar Amerika vertrokken om de verduiste ring waar te nemen. Voor de echtelieden de Vries en Zwier te Andljk (N.H.) die dezer da?en hnnne 70jarige echtvereeniging mochten beleven, is bij den heer Kroon te Hoorn een gift van 40 ingekomen van H.M. de Koningin-Moeder. Een hoofdonderwijzer in Overijsel ontving dezer dagen het navolgend briefje „Meester, daar wy A. van de school afnemen voor de nieuwe wet er door is verzoeken wij u haar uit te doen, omdat ik haar van 't zomer niet kan missen." Dergelijke gevallen komen meer voor. Vele ouders schijnen te denken, dat da wet op den Leerplicht binnen enkele dagen in werking treedt, en niet op hen van toepassing zal zijn, wanneer zy hun kinderen maar voor dien tijd van de school hebben genomen In de vier eerste maanden des jaars is de scheepvaart te Hamburg met 20 schepen en 64,686 ton toegenomen, terwyl dit in Antwerpen bedroeg 26 schepen en 41,874 ton. Sedert eenige weken is de vreem deling die te Londen eene voorstelling in Covent Garden, het Lyceum of Hay- market bijwoont, in die drie schouw burgen getuige van een schouwspel, dat zijn aandacht trekt. Dat schouwspel wordt in de schouw burgzaal vertoond. In de loges en op het balkon houden de dames in avond toilet, op het hoofd schitterende aigrettes en aan den hals kostbare halssnoeren dragende, zich voor het opgaan van het scherm en tusschen de bedrijven bezig met wollen vesten te breien. Dat is geen Engelsche excentriciteit, zooals men meenen zou. De elegante breisters werken voor de soldaien van Lord Roberts welke door het departe ment van oorlog, dat te veel vertrouwen stelde in een gemakkehjken en snellen veldtocht, slechts in licht kbaki zijn ge kleed en die nu de winter gekomen is, rillen van kou op de vlakten van den Vrijstaat. De heer Wyndham is in het Engel sche Lagerhuis geïnterpelleerd over het oprichten van een monument door Lord Methuen voorkolonel de Villebois-Mareuil. De afgevaardigde vond het beter met dat monument te wachten tot de oorlog voorbij is. Wijndham antwoordde„Wy hebben geen rapport aangaande de zaak ontvan gen, maar er is geen enkele reden waarom een dappere soldaat niet voor een anderen dapperen soldaat een gedenk- teeken zou oprichten.» Op den boulevard Montmartre te Parijs bleef voor het gebouw der Société générale een persoon staan, haalde een steen uit zyn zak en wierp dien tegen een ruit, zeggende Dat is er een voor de justitie Het glas werd verbrijzeld. Toen haalde hij een tweeden steen te voorschijn, en wierp hem op een tweede glas, zeggende «Dat is een voor Dreyfus." Vervolgens brak htj een derde ruit, ditmaal roepende „Deze is er voor mij." Bij den commissaris van politia ge bracht, verklaarde de ruitenvernieler Louis Charles Voltaert te heeten en 49 jaar oud te zijn. „Gij wilt weten", zeide hjj, waarom ik met steenen op de glazen gegooid heb Ik ben gedwongen een staatsgeheim te verraden. Des te erger voor u. Ik heb bij het proces te Rennes voor Dreyfus gefigureerd. Ik kreeg er 6 francs per dag voor, nu weigert men mij zelfs een stuk brood." De commissaris wist nu voldoende met wien hij te doen had en zond don man naar een krankzinnigengesticht. Men zegt dat deze man door een al te ingespannen lezen van het verslag van het proces te Rennes het verstand verloren heeft. -- De Heraldo meldt: De vereeniging van Asturiërs te Madrid heeft een groot concert gegeven ten voordeele van het Transvaalsche Roode kruis.Daarna werden verscheidene toe passelijke gedichten door dames en jongelieden, begeleid door muziek, voor gedragen. De consul van Oranje Vrijstaat de heer van Hulsteyn, werd met groote onderscheiding ontvangen. Boven de toejuichingen van 't talrijk en aanzieniyk gehoor verhieven zich de tonen van de Transvaalsche enSpaansche volksliederen Twee jonge Buigaarsche studen ten, Popoff en Seltcheff genaamd, waren van Sofia vertrokken om te voet naar Parijs te gaan om de tentoonstelling te zien. Uitgeput van vermoeienis, maar stra lende van vreugde zj z> D uU?\it

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5