Kerk- en Schoolnieuws. door het gezantschap gezien en goedge keurd. Vlissingen, 4 Mei. Men schrijft ons Blykens een advertentie, voorkomende in het nummer van heden, zal a. s. Donderdag 10 Mei een Transvaalavond gegeven worden vanwege de afJeeling Vlissingen der Nat. Chr. Geheolonthou- ders-Vereeniging. De heer Pinot zal ge kleed zijn als een strijdendeTransvaalsche Boer en ons belangrijke mededeelingen doen omtrent het Zuidelijk deel van Afrika. Als colporteur heeft de heer Pinot deze landstreken doorreisd en veel onder vinding opgedaan. Nog maar pas in Nederland teruggekeerd, heeft hij zich voor de Aideeling beschikbaar gesteld om met zijn scioptieon op te treden. Merkwaardige personen Boeren, Kaffers Hottentotten, Bosebjesmannen, hunne wapens enz. enz. zullen op het doek verschijnen. De collecte, welke gehouden zal worden, zal dienen voor de nagelaten weduwen en weezen dei- gesneuvelde Boeren. Vlissingen heeft reeds veel voor deze zaak gegeven, maar de geldstroom voor Transvaal moet blijven vloeien.De oorlog duurt zoo lang, de ellende wordt met den dag grooter. Wij staan de Boeren niet by met soldaten; laat ons het dan doen door ons gebed en geld. Vlissingers, vrienden der dappere Boeren, zullen wij Donderdagavond den penningmeester van het Vlissingsch Transvaalcomité kunnen verblijden met een aanzienlijke som Donderdagavond dan allqp op naar het Vereenigingsgebouw. Dat er geen plaatsje onbezet zy. Nog eens gehoord van dat „dapper volk", nog eens voor hen gegeven en gebeden en onze pogingen zullen gezegend worden. Dinsdag geslaagd Yoor de akte vrije- en ordeoefeningen te Middelburg: P. J. F. Dieho, te Aardenburg; A. van Goethem, te St. JansteenC. P. Pouwer en K. R. Peerlkamp, beiden te Middelburg, en M. 0. Slot, te VlissiDgen. Voor het akte-examen l.o. slaagden gisteren aldaar de heeren F. Ph. Vutte te AxelC. I. Serie, te IJzendijke; J.L. Verspille, te Aardenburg; M, Naerebout, te Tholen D, Galle, te Axel, en W. van Hekken, te Seroosserke. De Harmonie uit Puers (België) die zich reeds meermalen te Middelburg hooren liet en zich daarbij van eene zeer gunstige zijde liet kennen, zal de volgende maand te Middelburg een con cert geven. Op Hemelvaartsdag zal een Zeeuwsche wieler-wedstryd worden gehouden tus- schen Middelburg en Goes. Afrit bij het station te Middelburg. De heer Otto Lies, de bekende talent volle muziekdirecteur te Goes, staat op de voordracht voor de benoeming van directeur der afdeeling Toonkunst te Alkmaar. By referdum hebben verreweg de meeste leden van het „Ned. Ond. Genootschap" zwak zullen toch, hoop ik, mijne oogen ook niet worden, dat ik niet meer zou kunnen arbeiden." En ook dan nog zullen wij geen gebrek hebben," zeide zyne vrouw met zooveel overtuiging, dat de sergeant niets in het midden durfde brengen. „Wij hebben altyd zuinig en vlijtig geleefd. Onze kinderen kunnen er een voorbeeld aan nemen." Nauweiyks had zij uitgesproken, toen de deur werd opengeworpen en Romer in de kamer stoof. Hij zag vuurrood en zijn adem ging als van iemand, die te hard geloopen heeft. „Alleen voor het geval, voer de advocaat voort, „dat de echtelieden Bec ker de nalatenschap niet willen aan vaarden De sergeant begon luidkeels te lachen „Is de stad zyn erfgenaam." „Wat wil dat zeggen vroeg de oude, weer versteld. "Dat beteekent eigenlijk niets," ant woordde Romer, „want de echtelieden zich voor verplichte schoolvergaderingen verklaard. Rechtszaken. Bij bevelschrift der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier recht bank verwezen de zaak tegen J. Z. Jzn., oud 20 jaren, arbeider, geboren en wonende te 's Gravenpolder, thans sol daat in garnizoen te Middelburg, en P. B. oud 19 jaren, boerenknecht, geboren, te 's Gravenpolder, wonende te Wilhel- rninadorp, beiden sedert den 28 April 1.1. gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ter terechtzitting van hel Kantongerecht te Goes van 9 April 1900 in de straf zaak contra C. Nieuwdorp, beklaagd van jachtwetovertreding, ten gunste van ge noemden Nieuwdorp, opzettelijk eene valsche verklaring onder eede te hebber afgelegd. Aan de beklaagden is mr. A. A. de Veer, advokaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Door de rechtbank te Zierikzee is rechtsingang verleend tegen C. P. F., 32 jaar, koopman in manufacturen aldaar, thans gedetineerd, beklaagd van bedrie- gelijke bankbreuk. Verknopingen en Aanbestedingen. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed: lo. de voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Hoogste inschrijver de heer A. Tholens te Ter Neuzen voor f 25000. 2o. het aanbrengen van een voorziening aan het onderzeesch beloop vóór het zeeeinde aan de Oosthaven te Breskecs behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland. Raming f 5000. Minste inochrijver de heer P. J. Visser, te Hans- weert, voor f 4086. Te Gent (België) is door het prov. bestuur aanbesteed het verbeteren van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, waarvoor de raming bedroeg 1.652.530.11 francs. Minste inschrijvers waren de heeren J. de Tilloux, A. V. Vossaert, te Selzaete, A. Neijt,te Gerit, voor 1.536.000 francs. Nog was o. a. ingeschreven door den heer H. Kalis, te Sliedrecht, voor 1.643.000. francs. Gemengd Nien ws. Het vermoeden dat de in den nacht van 3 of 4 April bij den heer B. aan den Jutfaaschen weg te Utrecht gepleegde nogal brutale diefstal, niet het werk van een onbekende kon zijn, is bevestigd. Dinsdagavond werd namelijk door de recherche de 27jarige dienstbode van dien heer, die reeds een paarjaten bij dezen in dienst was, als de vermoedelijke dievegge in hechtenis genomen. Het linnen zakje, waarin weinige dagen geleden^de meeste der ontvreemde gouden sieraden, op een geheimzinnige wijze, weder in het bezit van den heer B. kwamen, leidde tot de ontdekking. Dit bleek namelijk afkomstig te wezen van een in de buurt wonende koopvrouw in schuurgoed en door deze onlangs met zand aan de woning van den heer B. te zijn afgeleverd en niet terug ontvan gen. Eenmaal de draad in handen hebbende, werd in die richting voort- gewerkt, waarbij spoedig aan het licht kwam dat de dienstbode veel hield van opschik en nog niet lang geleden een gouden ketting van 50 had gekocht en door een en ander diep in de schuld zat.Hoewel zij alles zeer slim aangelegd had, zoodat zelfs geen der huisgenooten ook maar de minste vermoedens omtrent haar koesterde, heeft zy later echter Becker zullen zoo dom niet zijn, om een rijke nalatenschap af te wijzen." „Dat zou althans zeer onwaarschijn lijk zijn," bevestigde Eulert. „Hij zal het alleen voor den vorm hebben ge schreven. Ofschoon Het zou ten slotte niet vreemder zijn, wanneer een man in kleinburgerlijke omstandigheden, waarin hij zich hebagelyk gevoelt, den geheel ongehoopten rijkdom met zijne ongewone lasten afwees „Ho, ho viel de sergeant in. „Als dat een rijke zonderling aan de gril toegeeft, arme lieden met zyn ge- heele vermogen te beschenken. Ik wil er mij immers gaarne in verheugen, dat u een zoo verrassend groot geluk is ten deel gevallen. Die groote zegen schynt echter den erf later zelf ook zijne bedenkelijke zijde te hebben gehad." „Maar heeft hij dan in het geheel niet aangegeven," vroeg vrouw Becker schuchter, waarom hij ons zoo boven mate och, die goede heer De tranen stroomden haar eensklaps over enkele onvoorzichtigheden begaan, die thans tegen haar getuigen en het haar onmogelijk maakten bij haar ontkentenis te blijven volharden. Zij is dan ook na verhoor naar het huis van bewaring overgebracht. Van de ontvreemde gelden was natuurlyk weinig meer over, terwijl nog enkele sieraden ontbreken. - Ds. Ulfters, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Naar men zegt, werd den predikant in zijn kelder een beet door een rat toegebracht in hand en pols, en zou men vreezen bloedver giftiging. - Men heeft, ontdekt, uit weik land de vrouw komt, die, na een half jaar rondzwervens, onlangs te Haarlem door de politie werd opgenomen, maar die een taal spreekt, die niemand kon ver staan. De heer P. C. Böhm, Duitsch leeraar te Haarlem, die haar opzooht in haar tijdelijk verbiyf, heeft bevonden, dat zy Tsechisch spreekt. De heer B. die deze taal goed_ ver staat, kreeg nu uit haar, dat zij 45 jaar en getrouwd is, vijf kinderen heelt en van haar man is weggeloopenhaar woonplaats is Krakau, naar welke plaats zij nu vermoedeiyk zal worden terug gebracht. - Dagelijks, van 10 tot 7 uur, is tegenwoordig een stuk Afrikaansche volksleven op 't terrein van den Die rentuin te 's Hage te zien. De Ashantees, schrijft deHaagsche Ct., hebbou daar hun tenten opgeslagen de leergierige negerjeugd krijgt er les in rekenen en schrijven, getuigen twee groote, negerzwarte borden, met cijfers en letters beschrevenen de opengeslagen leerboeken. De neger docent schijnt hun zelfs Latijn en dan praktisch Latijn te leeren men leest er althans 't woord „sumo" (eten, tot zich nemen.) .Genegerd" worden er intusschen de nikkertjes niet; 't leeren, leidend en Hjdend, gaat nog al „kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen", - wat ook zeker wel 4 geval zal zijn. Vlijtiger betoont deze naakte zoon van 5° Z B. zich in zijn handwerk. De koperwerker slaat er geregelde, sierlijke figuurtjes in 't metaalde wever bewerkt met smaak zijn getouwde houtsnijder maakt snijwerk, dat in ons in drit op zicht zeker achterlijke land mag worden gezienja, er zijn slagzwaardsmeden en goudsmeden aan den arbeid. En allen werken met scherts en opgewektheid onder luid gepraaten de bezoeker is waarschijnlijk gelukkig te prijzen, dat hij 't tot hem gesprokene niet bijster verstaat. Maar de grootste aantrekkelijkheid van deze kleine negerij, van deze honderd- ledige kolonie, is de keuken. Daar maken ze pure, fijner dan Hollanders ze ooit op tafel zien. De gekookte aardappelen worden er geschild, dan gaan ze in een stampblok, een uitgeholden boomstronk, en de Afrikaansche vrouw stampt dan net zoolang tot 't aardappelmoes, telkens met water gemengd, als pudding zoo zacht en zoo glad is. Aardig is 't, de Afrikaansche aan dat werk te zien. Er was er een, die haar kind overal mee voerde, ook bij die tobbe. En als 't baar beurt van stampen was, dan schudde 't kindje, in den buidel achter op haar rug gebonden, bij elke manoeuvre heel leuk mee. En moeder noch kind schenen hier iets onpleizierigs van te ondervinden. Mooi zijn de Ashantijnsche dames niet. Haar trouwen op 12-, 13-jarigen leeftijd brengt hiertoe 't zijne bij. Maar aardig is haar moederliefde, en grappig haar bedrijvigheid en 4 spreken in haar oolijke a-taal. T.vee keer per dag worden nog de heilige dansen uitgevoerd. De melancho lische liederen der kinderen klinken dan zacht mee: Een oud-Leidenaar ontmoette óp de wangen. „Voor uw trouwe diensten, staat in het testament." zei de advocaat. „An ders wordt er niets in verklaard." „Och, die goede heer 1" herhaalde zij, terwijl de tranen bleven vloeien. „Behoort dit huis nu aan ons?" vroeg Becker beschroomd. „Dit huis, met alles wat er in is," verzekerde Eulert. „En al het andere ook." Becker werd nu ook het harte week. Spoedig snikte hij met zyne vrouw mede. „Zulk een beste, brave, ver standige heer 1 Nu zullen wij hier kunnen biijven wonen." „Zou ik ook mogen vragen, wat u onder het overige verstaat?" vroeg de sergeant. „In de eerste plaats de beide groote landgoederen hier in de provincie," ant woordde Eulert. „die sinds vele jaren verpacht zyn." „Twee groote landgoederen I" riep Becker uit en woelde in zyn haar. het tentoonstellingsterrein te Parijs een gids, met een oranje band om zijn pet, waarop het woord „Pays Bas" gebor duurd, maar dieblijkbaar geen woord Hollandsch verstond. Met genoegen heeft de schrijver ge hoord, dat er vele landgenooten ook van den werkenden stand naar de ten toonstelling zullen gaan maar men zal zich bedrogen vinden, als men denkt, in de Hollandsche afdeelingen een Hol- landschen gids te vinden, die den be zoekers in de moedertaal uitleggingen of inlichtingen kan geven het bestuur der Nederlandsche afdeeling heeft daar voor, om welke reden dan ook, Fransche mannen aangesteld. Een geschreven courant. Als gevolg der werkstaking is het Nbl. van den Boekhandel in een eigenaardigen vorm geschreven nl. als facsimdedruK van handschrift met behulp van Salomons autographische handpers. Op die wyze eyn zes bladzijden geheel beschreven met officieele mededeelingen, ingezonden stukken en advertenties. De moeilykheid was dat op deze wyze te;kens 200 exemplaren konden worden afgedrukt, zoodat de kopij nog eenige malen moest worden uitgeschreven om de ditmaal tot 600 exemplaren beperkte oplaag te bereiken. Hdbl. Op het voorbalkon der trams te Amsterdam, waar voortaan niet meer dan 5 personen mogen staan, krijgt de conducteur zijn vaste plaats vóór de deur, wat met een bordje zal worden aangeduid. Te Rotterdam zal eerstdaars op groote schaal eene ataalgieterij in wer king worden gebracht. Tot heden wordt zooals men weet, het voor de fabrieken van scheepsbouw en werktuigbouw be- noodigde staal voornamelyk uit Duitsch - land en Engeland betrokken. Klein Panama. De Parijsche bladen spreken van een schanddaal dat ontdekt is by de concessie van een Hin- doesch dorp op de tentoonstelling, en waarmede de justitie in kennis gesteld. Volgens de Rappel zou een Parysche afgevaardigde tegen eene belofte van 100,000 francs, waarop hij reeds per cheque 20,000 francs getrokken heeft, tot tusschenpersoon gediend hebben om aan de vervolgde Maatschappij het bezit van een terrein op de tentoonstelling te verschaffen. Volgens het Journal zijn twee afge vaardigden bij de zaak betrokken. Volgens de Daily Express is konin gin Victoria voornemens weer zes weken naar Ierland te gaan in den loop van het volgend jaar. Wreedheid. Kapitein Kanne- berg is te Berlyn gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd dat hij gedurende zijn verblijf in Oost-Afrika met revolver schoten een negerin en een kind, welks geschreeuw hem belette te slapen, gedood heeft. Een andere kapitein, Wegener, is ook in hechtenis genomen wegens wreedheid jegens de inboorlingen. Een Romeinsch blad meldt dat de Paus geslaagd is in zijne pogingen om eene verzoening tot stand te brengen tusschen koning Leopold van België en diens dochter Stephanie en dat binnen kort eene ontmoeting tusschen vader en dochter zal plaats hebben. De Turksche regeering heeft 32 personen naar de verstafgelegene provin ciën des ryks verbannen. Zij mogen niet de minste bagage medenemen en moeten dus maar zien aan den kost te komen. Te Sheffield in Utah (Amerika) zijn tweehonderd werklieden door een ramp in eene mijn omgekomen. Zevenendertig lijken zijn reeds gevonden. Men heeft te Parys berekend dat „Wat zullen wij daarmee beginnen?" „Dat vindt zich wel," zei Romer. En verder „Nog meer snikte vrouw Becker. „Verschillende aandeelen in sche pen „O I" „En in effecten een paar ton Becker knikte in zijne knieën. „Twee ton „Waarvan echter het successierecht afgaat. Ik zal u, zoodra het kan, nauw keurig rekening doen." Allen waren zoo ontdaan, dat er geen woord verder gesproken werd. De oude leunde in zijn stoel, strekte de beenen uit en sloeg met de handen in de lucht. Zijne vrouw jammerde maar voort Och, God och, God zooveel ryk- dom." Het was bijna, alsof haar een groot ongeluk was geschied. De sergeant had zijn rok losgeknoopt en blies met volle wangen de inwendigewrrmte uit; Romer voelde zich reed li man der rijke erfdochter, stak de hand in zyn daar gedurende de tentoonstelling de vreemdelingen 4 milliards fri zullen verteerd worden. De correspondent van de Mornino Post te Bloemfontein seint „Twee gewichtige brieven zijn in handen gevallen. De eerste, van president Steyn aan Louis Botha, klaagt over het onvoldoend aantal troepen, <jai ter bescherming van Kroonstad is achter, gelaten, waar de Engelschen overöOOüo man beschikken om voorwaarts te trekken. De commando's, die Kroonstai moesten beschermen, plunderen de graan, districten en veroorzaken daardoor een zeer slechte verstandhouding tusschen Vrijstaters en Transvalere. President Steyn dringt er op aan om 10,000 man uit hun stellingen in Natal terug te voeren door de Van Reenens-pas, daar om Kroonstad het gevecht geconcen treerd kan worden en aldaar een be slissende slag aan de Engelschen kan worden toegebracht. Steyn besluit met te verklaren, dat hij zich niet verant woordelijk stelt voor de loyaliteit van de Vrijstaatsche troepen, als de Trans- valers daardoor geen bewijs gevon van hun voornemen om de tij lelijke hoofd- stad te beschermen. De tweede brief is van president Kruger aan den Boeren-commandaut te Veerti-n stroomen. De president verklaart oiiuw gelijk meer troepen te kunnen leveren, daar ieder beschikbaar man is uitge trokken. Aan het slot vau deze-u brief zegt Kruger, dat een interventie van Euro- peesche mogendheden slechts eene quaestie van dagen is." AFRIKA. De Engelschen bij TUaba'nchu hebben hun vijand van eene zijde leeren kennen, die hun wel niet aangenaam zal geweest zijn. Generaal Dickson die het stoute stuk begaan had door de Boerenlinie heen te dringen, nadat Ian Hamilton hem ter hulp gekomen was, zag zich plotseling opgesloten in een „hoefijzervormige" stelling, als eene rat in den val, want terwyl hij meende de Boeren in den rug te kunnen aantasten, kwam in zijn eigen rug eene Boeren- macht van 4000 man met twee kanon nen aanzetten, tn toen moest Dickson om het lot niet te ondergaan, dat hij den Boeren toebedacht had, de vlucht nemen, waarbij zijn eigen menagewagen plus de waterwagens van zijn brigade in handen der Boeren vielen. Toen nu Dickson terugtrok, kon Hamilton het ook niet houden, en nu ging het in ver snelden pas terug naar Thaba'nctm, waarby men gelukkig den verderen op- marsch der Boeren krachtig met geweer- en kanonvuur kon stuiten. Dientenge volge, aldus luidt ten minste het Engel- sche bericht, zijn de Boeren gezind om terug te trekken, maar de beschikbare Engelsche troepenmacht is niet bij machte hen of hunne convooien te moeien. Niettegenstaande deze machteloosheid spreken de Engelsche bladen van een succes door Hamilton behaald, en wijzen daarbij op het feit dat 26 Boeren hun in handen vielen, onder wie een com mandant en zestien andere gewonden. Van eigen verliezen wordt weder niet gerept, waardoor men tot het besluit zou kunnen komen dat de Engelschen schotvrij zyn. Nader wordt gemeld dat onder de gedooden der Boeren voorkomen een Duitsche luitenant en de commandant van het vreemdelingenlegioen, de Rus vest en spitste den mond, alsof hij fluiten wilde. In gedachten floot hij zijne chefs uit, de commiezen en den hoofdcommies, wier pakezel hij tot dus verre geweest was. Het ergerde hem, dat Eveline deed, alsof de zaak haar niet aanging. Op zyn hoogst had zij wat meer kleur. „Verheugt gij u dan niet over het onverwachte geluk?" barstte hij eindelijk los. „Ik weet het nog niet te schatten,' antwoordde zij. „Tot dusverre heeft mij nog niets ontbroken, en wat er nu zoo eensklaps bij komt ik kan het nog niet recht vatten. Ik wil afwachten, wat invloed het op mijn leven heeft." Advocaat Eulert knikte met het hoofJ. „Gy hebt gelijk, mejuffrouw. Plotseling rijk te worden, is misschien nog grooter verzoeking, dan plotseling arm te worden. Dit mag zeer triviaal schijnen, maardt ondervinding leert het. Worflt vervolgd. Maximoff, benevens twJ Het verlies der Boe geheel 12 gedooden et zijn. Ouder gewoonte hee verzuimd melding te succes door de Boeren nieuws moeten wij wed zijde vernemen. O.a. generaals Froneman en ontmoeting met de e| omstreken van Thaba'J dezen tot den aftochlj ongeveer tien mij! van den ruim 500 Boen Rey de Engelschen in t singen terug en maaktei krijgsgevangenen, en li zetten 250 Boeren een j achterna, die zy op een baalden. Een hevig gevei dat een half uur duu Engelschen teruggedrev Burgers hadden slechts - sten de verlieslyst der aanmerkelijk grooter. Hamilton staat thans n te Jacobsrust om ze et uitrusten van de vermc laatste zeven dagen van leden. Voor een overwin een zonderlinge toestai terugtrekkenden vijand i gen. Zeker getuigt dit w voor de dappere Boeren. Naar Windsorton dat bezet is, is een afdi sche cavalerie uit Barkl en enkele dagen geleden schen by Veertienstroo hevig bombardement beg Ondertusschen heeit Lo uitstekend middel gevomj Staters in bedwang te ho letten naar den vijand Hij neemt nu niet meel beslag, maar wel de paai dat het Lord Roberts ni zinnigheid ontbreekt' Dat de oorlog hoogi lang zal duren, heeft de nant Baerentzen, die u zyn eerewoord vrijgelate zijn vaderland teruggekee Hij zeide, dat de Engelse! ran de Boeren onders overvloed van hulpmiddel Evenmin heeft het En^ een goed denkbeeld var huns legers in den Vrijst verkeerd wordt ingelicht correspondent Charles V zich niet aan deze oneerlij Hij wijst er op dat de sti tein telkens door de ingt misleid en de regeering geld uitgeeft voor den inli hoe de gevangenen de E leugens om den tuin leid bouwers die van nacht ziel overmorgen zich oefenen °P Engelschen. En, vraagt Charles Wil bet in Transvaal gaan, t den Vrystaat Lord Robert m het duister tasten, niet de plannen des vijands Eoerenmacht is aan de bet met zorg gespannen en h0eft zaife geen enkeli achtergelaten. Nooit wa v!)acden te zien om de En e bouden als deze een pil waarnaar zij bijzonder vej o schrijver besluit„Het van den veldtocht is voorbj 8een reden er trotsch op raigenden keer moeten m>nder bluffen." Er zijn dns nog eerlyl le de kansen der Boeren Jachtige Engelsche leger niet ZJ0 gering achten alj Publiek in Engeland. RUSLAND. In de Gazet tl 0Urg,die naar men meent/ ke voel en van de Russische J Sen weergeeft,wordt de mi gci dat 't thaqs het oog U «desonderhandelingen t l«d en de Boerenrepul "oopen. Het blad meent 00r zijne tradities en zi gl'°ote mog.-ndheid niet °nderhandelingen kan 'epubliekan en zyn eigej

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2