fiiiitenlandsGtie berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. wereld geeft, maar hoe overdreven en onwaar hier en daar, zoo met talent geschreven is, dat het onwederstaan. baar boeit. Om aan te toonen dat eene liefhebbende vrouw alles duldt, alles verdraagt tot het onverdraaglijkste voor eene vrouw, van hem dien zij liefheeft, en aan wien zij toch door een hebzuchtige moeder en een listig berekenende zuster gekoppeld is, geeft George Ancey in zijn ,/t Slachtoffer" een sterk geteekend type. Addle, een vermogend meisje, is getrouwd meteen cynischen wellusteling, zonder een enkel zedeljjk beginsel. En dien man, die haar beleodigt, vertrapt, haar in haar beste gevoelens kwetst,die haar geld doorbrengt, haar 200,000 francs ontsteelt, haar moeder geld afperst, er minnaren op na houdt, die hij zich de moeite niet geeft voor haar verborgen te houden,dien man, dien zy in zyne schurkeryen kent, biyft zy beminnen en dat gevoel is nog zoo weinig uitgedoofd, dat toen zij door haar familie gedrongen, zich liet schei den, hem nog bij zich ontvangt, hem haar geld en haar liefde geeft, zich zelfs niet ongenegen toont den verbroken band weer aan te knoopen. Gat heet met recht blind zy n door liefde, indien men aan een tot den hoog- sten graad opgedreven hartstocht dien verheven naam mag geven. Wie denkt hier niet aan een physo- logisch raadsel, ons door den tooueel- schryver gesteld Wie kan zich eenë vrouw denken die zoo in passie opgaat dat de wetenschap met een gewetenloos mensch getrouwd te zijn, die vlam niet vermag te blusschen, maar vernedering en smaad die nog meer doen aan wakkeren. De schrijver heeft met dat al zijn onderwerp met groot talent behandeld en de treurige gevolgen van een huwelijk uit berekening met scherpe trekken geteekend. Het moge zyn dat hij in het byzonder Parljsche toestanden teekent, ook buiten Frankrijk zijn huwelyken, waarby het geld de hoofdfactor is, niet zeldzaam. t Slachtoffer" bevat mooie bedry ven, zooals het eerste, waar geïntrigeerd wordt voor het huwelijk van Adèle en Albert Bonnet en dat een aardig kykje op de karakters geeft. Het bedrijf, waarin Albert Bonnet tot mishandeling van zyn vrouw overgaat, is zeer realistisch geschetst, misschien voor sommigen te realistisch. In alle bedry'ven is overigens climax de echtgenoot zinkt steeds lager op den trap der zedelykheid, de vrouw verliest meer en meer alle gevoel van vrouwenwaarde tot zij geheel door hartstocht beheerscht, een willoos slacht, offer wordt. Aan mevrouw Brondgeest De Vries was de zware rol van Adèle toevertrouwd Was zy er voor opgewassen Zij had ongetwyfeld zeer goede oogenblikken, maar dat het haar gegeven is de ontem. bare neiging tot den man uit te drukken die haar volkomen beheerscht, dit kon zij door haar spel niet weergeven. De minder ingrijpende rol van Marie,de koel berekenende zuster van Adèle,kwam goed tot haar recht bij mej. Joh. Wert- wyn. Aan gevoel en waardig indrukwekkend spel ontbrak het zeker mej. van Berkel niet, die met haar gewoon talent als mevr. Viot (moeder van Adèle) optre dende, al het berekenende van eene Fransche moeder, tot in de fijnste trek „Ik wist niet, mijnheer." «Verschoon mij, dat ik u zoo zonder meer aansprak," aldus verontschuldigde hy zich. «Maar wie kon mij voorstellen? En eene zoo gunstige gelegenheid »Ik begryp niet, wat u van my wilt," viel zy hem scherp in de rede. „Alleen eene interessante kennisma king aanknoopen," verzekerde hij, alsof die een voldoende reden was, met den meesten ernst. «Men ziet niet dikwerf eene zoo aantrekkelijke, by den eersten aanblik zoo boeiende verschijning en ik ben een kunstenaar, een musicus." „Uwe vrypostigheid, mijnheer. Zy scheeD het voor beter te houden het gesprek niet voort te zetten en keerde hem den rug toe. Hy moest Eomer voorbij, die in de deur was blijven staan. „Wat gaat dat jonge meisje u aan vroeg deze hem verstoord. „O, niets," antwoordde Oberhauser, „alleen zij bevalt my." „Dat is geheel overbodig," beet Romer ken weergaf. Prachtig vooral was haar spel by de ontdekking dat zij ook door den schoonzoon was bedrogen. De heer Brondgeest als Albert Bonnet heeft een bewonderenswaardige creatie gegeven. Het cynische, onverschillige, hartelooze en wreede van dezen niete- liDg, hoe getrouw en waar werd het weergegeven. En zelfs in zyn uiterlijk spiegelde zich zijn verval af. Het was ware kunst die Brondgeest te aanschouwen gaf en daarom was het te betreuren, dat niet een talrijker publiek in de zaal van den heer Ter Meer die kon genieten. Burg. en Weth. vac Middelburg heb ben aan A. Reijnierse voorwaardeiyk vergunning verleend tot oprichting van een stoomfabriek voor de bereiding van zuivelproducten. Men is reeds met den bouw aangevangen. Op Vrijdag 11 Mei zal de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Middelburg eene vergadering houden, waarin de heer Herman Snijders zal inleiden het bekende preadvies van bet bestuur der Liberale Unie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arne- muiden, O. H. Nolke, cand. te Groningen. Ger. Kerkeh. Bedankt voor het beroep te Neede, door ds. B. B. v. d. Hoorn, te Domburg voor Rotterdam (Chr. geref.) door ds. L. Spoel, te Poortvliet. Geslaagd voorde akte-examens l.o. t« Middelburg de heeren A. J. Mulder, van BreskensF. A. Neeteson, van Bonte- nisseTh. A. Overtveld, van Schoon- dijke C. D. van Putte, van Axel A. Salomé, van Breskens en A. F. Schuer- man, van St. Jansteen. Voor de vrije en orde-oefeningen de heeren J. A. Sturm, van Veere en F. G. Wijsveld, van Vlissingen. De gemeenteraad van Sluis heeft aan mejuffrouw A. Kröber eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a. s., als onder wijzeres aan school C (Wijk Heille). De heer P. Verhage, hoofd dei- openbare school te Driewegen (gemeente Biervliet), heeft met de meest ondubbel zinnige blyken van belangstelling zijn 25-jarig jubileum als zoodanig gevierd. Huis aan huis wapperde de driekleur. Gisterennacht is ingebroken in het huis van jhr. de Kok te Hees (by Nijmegen.) Een antiek zilveren thee servies van groote waarde is gestolen. De echtgenoote van den heer- Pr. te Wormerveer, moeder van vijf kinderen, had gisterenochtend het on geluk door een luik te vallen en is tengevolge van dien val overleden. Een in een zijgang van de Joden straat te Venloo wonende Duitscher, Koster of Kauser genaamd, 49 jaar oud, heeft op een gruwelyke wijze een zijner kindeien vermoord. Hij worgde het\en toen de dood niet spoedig genoeg naar zijn zin intrad, moet de booswicht het kind bij de beenen genomen en met het hoofd tegen den muur geslagen hebben. Het lijkje had een groote wond aan bet voorhoofd. Omtrent de aanleiding hoort men allerlei gissingen. Een feit is 't, dat „de lange Pruis" slecht bekend staat en zyn vrouw dikwijls mishandelde. Deze, hem toe. „Gij kunt wel gelijk hebben," zei de musicus op zwaarmoedigen toon. „Maar dat zegt men elkaar zoo niet. En ik mag u wel wederkeerig vragen wat gaat zij u aan?" „O! juffrouw Becker is mijn verloofde." „Uwe verloofdezoo 1 zoo Dan feliciteer ik u." „Dat kunt gy ook wel laten." „Ik meen het oprecht. Het meisje is zeker even beminnenswaard als schoon." „Voor den drommel, mijnheer stoof Romer op. Maar de ander hoorde hem niet meer. Hij ging reeds de trap af, achter de zangers aan, en neuriede daarby zacht de zwaarmoedige melodie van het laatste lied. „Een onbeschaamde vent," bromde Romer, „zich zoo maar op te dringen. Eveline is niet voorzichtig genoeg." Het verdroot hem niet weinig, toen hij een paar dagen later Oberhauser in de werkplaats van den ouden Becker aantrof. Hij had dezen een fluit gebracht die in het onderhoud van het gezin moest voorzien, omdat de man meestal niets uitvoert, vent in Pruisen koopwaren aan de woningen. Zij was nu eenige dagen ongesteld geweest, en deze ziekte duurde, volgens de meening van K., te lang hierover ontstond een Woorden wisseling, welke eindigde met het vluch ten der vrouw, die met twee harer Kinderen elders een onderkomen vond. Toen des morgens 10 uur een buur vrouw aan een derde kind, dat wist te ontvluchten, vroeg„Waai is het jon getje?" (het jongste) antwoordde het meisje„Vader heeft 't doodgeslagen". Hierop zy'n vier buren de woning bin nengedrongen en vonden in een bed, onder het beddegoed verstopt, de twee andere KindereD het vermoorde geheel naakt, het andere bijna gestikt. In het vertrek vond men een hemd, geheel met bloed bevlekt en water met bloed gemengd en zeep, waarmede de moordenaar zyn handen gewasschen heeft. Toen een landbouwer den volgenden morgen om half 9 naar de heide by Vaalberg —een kwartier afstand van Venlo ging, ontdekte hij den moorde naar slapende. Onder een grooten oploop werd K. geboeid naar de marechaussee kazerne opgebracht. Dr. oorzaak der ongeregeldheden op den Nieuwendijk te Amsterdam was het trekken van een sabel door bereden politie en agenten te voet, dat geschiedde om een agent te ontzetten, die, daar hij het publiek wilde beletten met steenen te werpen, wat werkelijk plaats vond, op den grond was geworpen en mot stokken en parapluies werd geslagen. Dat is volgens de N. R. Ct. de offi cieele lezing van het gebeurde. Eergisteravond te halftien was de Raamstraat te Rotterdam in rep en roer door het bezoek van eenige mariniers van Hr. Ms. kruiser „Noord Brabant-," liggen de aan de Parkkade. Zij bezochten het bierhuis van J. H. Meijer aan de Raam straat no. 50 en maakten vertering zonder een rooden cent op zak te hebben. Daal de kastelein zulke klanten best missen kon, wierp hy ze ëen voor ëen de deur uit. Daardoor ontstond een worsteling tusschen een marinier en den kastelein, by welke gelegenheid een andere mari nier der 2e kl. een mes trok en den kastelein in den buik een por gaf. Spoe dig was de dader gegrepen en met zijn slachtoffer naar den politiepost aan de Coolvest gebracht. In het Ziekenhuis werd de eerste hulp verleend, waarna de verwonde huiswaarts kon worden getransporteerd. De gevaarlijke messen trekker werd in bewaring gesteld in het bureau aan de Groote Pauwensteeg. Het werk is nu ook gestaakt bij de firma Desguerrois Co., steendrukkers te Amsterdam. Hoewel het Hbld. verzekerde dat nie mand aan de drukkery der firma Ellerman Harms Co, werkte, is gisterenavond de Zeepost, zij het dan ook niet zoo volledig als anders, verschenen. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. In de toonbeweging der metselaars, die een minimum loon van 30 cents per uur hebben geëisoht, is eenige ver andering gekomen. De patroons hebben aan de betrokken vakvereenigingen toegezegd, dat, zoo de metselaars genoegen nemen inet 28 cents in plaats van 30 cents per uur, het loon der timmerlieden gebracht zoo worden van 23 op 25 cents en dat der opper lieden van 18 op 20 cents. De metselaars zijn op dezen voorslag ingegaan, onder voorbehoud echter, dat het loon van 28 cents niet, gelijk de patroons willen, een standaardloon maar een minimum zal zijn en ook willen de metselaars niet ingaan op eene re. geling by contract. Op deze twee punten van verschil hebbben de patroons nu waaraan een klep ontbrak. In de kamer was hl) niet geweest. Maar hij was een wijle buiten op de trap blijven stilstaaD, vanwaar hij in de kamer kon zien, en had toen naar Eveline gekeken, die daar zat te naaien, totdat zij was opgestaan en het vertrek had verlaten. Tegen den oude had hij daarover nog een praatje gemaakt. Met eene openhartigheid, die niet scheen te beseffen hoe onbeschaamd zy was, zeide hij „Er zijn gezichten, die men altijd zou willen zien, en zulk een heeft uwe dochter. Ik weet niet, of zij schoon genoemd kan worden maar het oog hangt er aan, evenals het oor gestreeld wordt door zekere tonen, zonder dat men weet waarom. Ik ken zulke lievelingstonen, die, merkwaardig genoeg, steeds de verbeelding opwekken, zoodat alle zintuigen levendig werkzaam zijn en de gedachten hooger gestemd worden. Ik gevoel mij dan als in eene andere wereld en ontvang geheel eigene indrukken. Mijne beste composities dank ik aan zulke oogenblikken. Nu kan ik binnen 14 dagen tijds een besluit te nemen. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 April 1900 525,459 zielen (250,341 mannen en 275,118 vrouwen). Naar Transvaal. Douwes Dekker, de fietskampioen van Java, ver trekt in den loop dezer maand (April) naar de Zuid-Afrikaansche republiek om daar in de gelederen der Boeren mee te vechten. Reeds heeft hij ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Een kunstlievende vorst. Van Vredenoord schrijft uit Amsterdam in het Utr. Dbl.- Zijne Hoogheid prins Konijn, gelijk de Japansche prins Kan-In reeds in den volksmond wordt genoemd, heeft een allermerkwaardigste bewondering getoond voor onze schilderkunst. Na een zeer goed dejeuner bij „Riche" zou Zijne Hoogheid nog eens eventjes de Neder- landsche schilderkunst in zich opnemen, reed als de wind naar het Rijksmuseum, stapte uit, liet het ry tuig wachten en been- derde door de zalenreeks. Zonder ergens stil te staan, zonder haast links of rechts te zien, rende de doorluchtige Japannees tusschen de kostbare wanden voort. Niets kon hem stuiten in zijn vaart „Nachtwacht noch „Staalmeesters" hielden hem vast Tot hij opeens, geschokt, getroffen, staan bleef voor eene groote schilderij. Vroolijk drinkende, genoeglijk tafelende wapenbroeders waren daar te zien, met roede wangen een zelfs scheen de wijn tot in zijn bloote knie te zijn gekropen. Wat is dat vroeg de prins met den populairen naam. De „Schutters maaltijd", werd eerbiediglijk geantwoord. Hagrijnsde Zijne Hoogheid. En een innig kunstbesef spiegelde zich in zijn trekken. Toen stormde hij weer weg, na een verblijf van zeven minuten in het Rijks museum. Hij kan nu tenminste in Japan ver tellen van de Nederlandsche schilder kunst. De laatste der ruim 200 schutters, die in 1830 uit Kampen naar de grenzen trokken, is thans overleden de heer W. Telder, in bijna 89jarigen ouderdom. Te Utrecht overleed de 96jarige Meta- lenkruiser J. H. Koelman. Schwarzburg, het dorp waar onze Koninginnen eenige weken zullen ver toeven, is een klein dorp, heerlijk mooi gelegen in het dal van de Schwarza, een zytak van de Saaie, in het zuidelijk gedeelte van het Thüringerwald. 80 meter boven het dorp staat een Iraai oud kas teel, met een mooi hertenpark. In den omtrek zijn veel uitstapjes te maken. In de maand April zijn in de haven van Antwerpen binnengeloopen 448 schepen metende 565,203 ton, tegen 467 schepen metende 584,842 ton in dezelfde maand van het vorig jaar. Sedert 1 Januari zijn er binnengekomen 1700 schepen metende 2,153,604 ton, tegen 1674 schepen metende 2,111,730 ton in de vier eerste maanden van het jaar 1899. De vermeerdering bedraagt dus 26 schepen en 41,874 ton, terwyl ze bij den Nieuwen Waterweg bedraagt 169 schepen en 60,502 ton, by een geheel van 2097 schepen metende 1,815,509 ton op 1 Mei 1899. (N. R. Ct.) Op 1 Mei zijn te Antwerpen vijf iljken uit de dokken opgehaald, waarvan 2 herkend zijn het eene van een 30 a 40 jarigen matroos. Onder de overigen is het lijk van een weger van 16 jaar, die zich zelf het leven benomen heeft. Het stoomschip Stormking van Antwerpen naar Baltimore bestemd, heeft het stoomschip Pensylvan in den grond geloopen in het Kanaal. Het schynt da- de bemanning van laatstgenoemden bodem geheel verdronken, is niettegen; mij denken, dat ik ook met de oogen hoor, en ik twijfel er niet aan, dat ik, nu te huis komende, iets onder noten zal brengen, dat welluidend klinkt en misschien nog nooit is opgeschreven. Als gij mij wildet veroorloven, om van tijd tot tijd uwe familie te bezoeken. „Dat moet gij aan myne vrouw vragen," viel hem de oude vuurwerker in de rede, „en ik twyfel er wel zeer aan, dat mijne dochter er op gesteld zal zijn, zich te laten aankijken, opdat u iets zal invallen. Mijn dochter is wel een knap meisje dat heeft ze van haar moeder maar volstrekt niet ijdel en bovendien met een braven jon gen man verloofd, dien men ook niet over het hoofd mag zien. Mij dunkt, hij nam u al scherp genoeg op, toen hij hier zoo even voorbij ging." «En waarom dat vroeg Oberhauser. „Ik weet niet, dat ik hem in den weg ben getreden." „Ieder heeft daarover zoo zijne eigene gedachten," zei de oude. Daarbij zette staande de pogingen, die door de bemin ning van de Stormking in q w werden gesteld. De Stormking heeft groote schade b komen, maar kon nochtans de rei voortzetten. De beambte van de Brusselsche lirm firma Delhaise en Co., zeker van Trappen die de vlucht genomen had met 103 08-' francs welke aan deze firma toebehoor' den, is te Brindisi met zijne maïtrC3,s in hechtenis genomen. Van Trappen bad nog 80,000 francs in zijn bezit, bov«,. dien had hij in de kast van een Milaansch hotel een enveloppe geplaatst, vvelke 18000 francs iu bankbiljetten inhield Het Brusselsche huis komt er met weinig verlies af. Een te Toulon zeer bekend aan nemer, de heer Schmuck, 60 jaar oud is onder den tunnel van Cassis ver moord door een in een blauwe kiel ge. kleed persoon, die zich vervolgens mees ter maakte van de portefeuille van zijn slachtoffer, welke ongeveer 200 francs bevatte, en wien het gelukt is voor de trein ophield, te ontsnappen. In een restaurant van de Parysche tentoonstelling. „Kellner, neem die soep weg. Er is een haar in. „O, mijnheer kan zyn soep zuuder vrees eten. Het haar komt niet op de rekening. Dat de oorlog niet altijd doodt, blijkt weder hieruit dat maarschalk von Blumenthal,die in 1870 -71 chef was van den staf van Duitachen kroon prins, den len Mei zijn 86en jaardag vierde. Hg zal nu tot den rang van prins worden verheven, waarvan zijne nakomelingen waarschijnlijk meer pleizier zullen be leven dan hij. De baddirectie van Pistyan, in Hongarije, heeft aan de Engelsche re geering tien vrije plaatsen aangeboden voor in Zuid-Afrika gewonde Engelsche officieren. De Engelsche regeering heeft het aanbod dankbaar aanvaard. Te Oonnorsville in de Vereenigde Staten was een pianiste, mis Maiy Pata, wier talent door hare landgenooten zeer gewaardeerd werd. Toen deze artiste die in den hoogsten grond aan de tering leed, voelde dal zij sterven ging, gaf zij als haar laatsten wil te kennen dat men haar lijk gedurende de lijkplechtigheid op haar piano zou leggen, voor welker klavier een harer kunstbroeders zou plaats nemen en de gebeden op het instrument begeleiden. Dat was echter nog niet alles. Om geheel aan den wensch der overledene te voldoen, werden al de snaren uit de piano genomen, de piano verder ledig gemaakt, het lijk er in gelegd en aldus begraven. Zulke staaltjes in aanmerking genomen kan men begrijpen dat in de Vereenigde Staten krankzinnigengestichten te pas komen. Met eiken trein die te Louren?o- Marques aankomt, komen zoowat hon derd uitgezette Engelsche onderdanen mee. Een uitgewekene vertelde dat er nog acht honderd Engelschen aan de grens wachtten om vandaar verder ver voerd te worden. AFRIKA. Ook Lord Roberts heeft het thans by de Engelsche militairen specia liteiten verkorven. Den grooten opper bevelhebber, den man die alles in het reine zou brengen, die de Boeren als een kudde schapen voor zich zou uit drijven, wordt geene critiek gespaarden hy de draaibank in beweging. «Toen ik verloofd was en ook nog als jonge man, zou het my ook niet onverschillig zijn geweest, als iemand zich my in den weg had gesteld en Roza had aangegaapt. Neem het my niet kwalijk, mijnheel-, als ik het zoo noem. Niemand weet toch, wat gij denkt. Wat gij echter van uwe lievelingstonen gezegd heb, begryp ik wel. Zoo kan ik mij een geheel vuur werk denken, als ik maar een raket zie opstygen." De musicus lachte en knikte met het hoofd. Hy begreep wel, dat de oude hem niet verstaan had, maar liet dat niet merken. „Vraag by gelegenheid eens aan uwe vrouw," zeide hy, "of ik eerst daags eens mag aankloppen en een paar biljetten voor mijn concert mag afgeven. Het zal mij genoegen doen als zU 20 wil aannemen. Zingt uwe dochter niet „Zy had als kind eene heldere, krachtige stem," antwoordde Becker, «maar wy hebben haar het zingen steeds verboden, wijl wij vreesden, dat het meneer van Brunsig zou hinderen. Wordt vervolgd.) 1 Poudmynen van den W <16^ zullen moeten veil uien, te rekenen van inet uitzondering A

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2