Donderdag- 3 Mei So. 104 88e Jaargang. 1900. Gemeentebestuur. JACHT B VISSCIIEIIIJ. mmmm&Kim. Van week tot week. VLISSH6SCHE COURANT. Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b\J den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVEKTENTIÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonneinents-AdTertentiisn op zeer voordeellge voorwaarden. Uilnoodiging tot aanvragen van Jacht en Vüekacten.. De Burgemeester van Vlissingen noo- iligt de ingezetenen, die voor het dienst- jsar 1900/1901 eene jacht- of vischacte mochten verlangen, uit, zich daarvoor jn den loop dezer maand ter gemeente secretarie aan te melden. Vlissingen, 2 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, Th. VAN UIJE P1ETERSE, L. B. Afgekeurd Vleesch. Burgemeester en Wethouilers van Vlis singen maken bekend .- Jat in de maand April j. 1. door Jen keurmeester van het slachtvee en vleeech afgekeurd zijn als uadeelig loor de gezondheid Een Varken. Ken partij Worst. Een stel Ingewanden. Voort» herinneren zij belarghebbenden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij artikel 207, 3e lid der Alg. Verord. van Politie, luidende jWaDneer het herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vlseschverkooper voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffenzonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wet houders bevoegd, zulks met vermelding van de namen der belanghebbenden, ter openbaie kennis te brengen. Vlissingen, den 1 Mei 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDE KERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, a.i.S. De ramp, die aan de granaatgieterij te Johannesburg overkwam en het leven van zoovele bekwame werklieden deed verloren gaan, is alweer een bewijs, geen middelen onbeproefd worden gelaten, om een doel te bereiken, waar- van het bereiken tot nog toe door bergen van bezwaren verhinderd wordt. Wij willen hiermede niet te kennen geven, dat het blijkbaar misdadig pogen om de kostbare werkplaats te vernielen, door deEngelsche burgerlijke of militaire autoriteiten is uitgelokt of ondersteund m het voorgevallene bewyst dan toch, dat er nog zeer gevaarlijke elemen ts in het Transvaalsche land verblijf •louden, zoodat de vraag, of eene uit zetting der vreemdelingen in het gegeven Seval niet wenschelijk is, voor zoover althans de Engelschen betreft, wellicht 'h zeer ernstige overweging zal worden FEUILLETON. VAN ERNST WICHEBT. 2.) A's zij zeide, dat het noodig was, z|ch iets aan 'te schaffen, kon zij van c'jue instemmig verzekerd zijn. Zij •Meld zijn kleeding en wasch in orde, ,e^e zijne kussens terecht, luchtte de mera en zorgde in den winter voor v«warming. Hij had zonder haar tle' hunnen leven, hoe kommerlijk zyn 'even nu ook reeds was. Becker zelf (Jig eiken morgen naar boven, om hf'ni tyl het opstaan en kleeden behulp- te zijn. Daarin bestond in hoofd Een ramp, waarbij niet minder dan vier en tachtig menschen werden gedood of gewond en die zonder twyfel werd veroorzaakt door een misdadige hand, die een draad in verbinding bracht met die der electrische lichtgeleiding, mag wel gezegd worden de strengste maat regelen te rechtvaardigen. Om alle verdachten zoo mogelijk het ontvluchten te beletten is dan ook reeds de spoor wegdienst met het Portugeesche gebied geschorst en zijn verscheidene inhech tenisnemingen gedaan. Het ware goud waard, te weten te komen, door welke drijfveeren deze helschó machine in beweging is gebracht. Wanneer wij den vreeselljken brand van Ottawa en het ongeluk op de Parijsche tentoonstelling mede in aan merking nemen, dan waren de laatst- verloopen dagen aan rampen rijk. Zij verschaffen een soort van treurige aflei ding bij den dagelijkschen eentonigen gang van zaken in de politiek, Het is inderdaad zonderling, maar het is toch een feit, dat aan gebeurtenissen, die voorheen belangrijk werden geacht en aan welke alle aandacht geschonken werd, nauwelijks meer eenige belang stelling wordt verleend. Het geschil tusschen Amerika en Turkije, waarin de Zieke Man zijn gewone rol van lijdelijk verzet en van uitstel vervult het redelijk succes dat keizer Wilhelm met zijn vlootwet heeft, alles verdwijnt op den achtergrond by de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, waarvan het langzaam verloop de spanning nog doet toenemen, ondanks de weinige actie. Niet onvermakelijk is het, daarbij te zien, hoe de Britten, bij het vreemde manoeuvreeren, waartoe hun leger, door de vechtwijze der Boeren, in Vrijstaat genoodzaakt wordt, blijkbaar de kluts kwijt raken. Het heet nu, dat lord Roberts een geheel nieuw plan van operatie ontworpen heeft, en zijne oude schepen verbrandde. Hij zou zijn basis van operatie naar Durban overbrengen en de Boeren ook willen verdrijven uit de Drakenspassen, die toegang geven tot Natal. De weg om levensmiddelen en al het noodige te verkrijgen is dan oneindig korter, en dan zou Bullers leger, dat nog altyd rust op niet behaalde lauweren, worden gebruikt om aan de gevaarlijkste punten in Natal die nieuwe itjn te bewaken. Het laatste is een „maar" van groote beteekenis. Wanneer een leger, zoo groot als dat van Bulier, noodig is voor dit doel, hoeveel is er dan wel noodig, eerst om Roberts doel tot uitvoering te bréngen en daarna om eindelijk eens aan den grooten opmarsch naar het noorden te gaan denken zaak diens geheele dienst. Veel word daarbij niet gesprokenevenmin als des avonds, wanneer hij den zieke weer te bed hielp. Dezen was zulk een stille helper recht naar den zin. In de laatste jaren moest Eveline, de dochter, dagelijks eenige uren hem gezelschap houden en voorlezen, Eveline was een zeer knap meisje van drie-en-twintig jaar, dat veel op haar moeder geleek, zoo als die in hare jeugd moest zijn geweest. Zij had het blonde, krullende haar, de blanke tint en frissche kleur, het ronde gelaat en de kleine tanden harer moeder en daarbij de goe dige oogen en welgevurmde handen van haren vader. Deze waren even geschikt tot eiken arbeid, als de zijne. Alle vrou welijke handwerken gingen haar vlug af en daarom had zij ook altijd werk voor modemagazijnen. Zy had in hare jongere jaren goede scholen bezocht en zelfs wat Fransch en Engelsch geleerd. Het zou haar niet moeilyk zijn gevallen goede plaatsing in Die opmarsch heeft heel wat in zich. Zooveel is zeker, dat er bij Karee-Siding, hetzelfde punt van den spoorweg, waai de Boeren al eens succes hebben gehad, opnieuw is gevochten en niet met voor deel voor de Engelschen. Zou het den hoofdbevelhebber duidelijk geworden zijn dat er geen doorkomen aan is Maar dan zal het de zaak niet beter maken dat de commando's, die zich om Wepe- ner, bij Thabanchu en bij Ladybrand ophielden of er nog zijn, de handen vrij hebben om zich noordwestelijk bij de hoofdmacht van Botha te voegen, het geen onder diens persoonlijke leiding zou geschieden. Thabanchu moet nu bezet wezen en de weg naar Ladybrand dus openliggen maar dat cavalerie der Engelschen reeds vijf en twintig kilometer oostelijk zou zijn geweest en daar in hoogst onzachte aanraking zou zijn gekomen met de Boeren, is niet zeer waarschijnlijk. Het bericht daaivan komt dan ook uit een hiet geheel onverdachte bron. Dat de Engelsche cavalerie, zoo zij er reeds weer sterk genoeg voor is, gelegenheid heeft om de aftrekkende Boeren op den weg naar Ladybrand te bestoken, is niet zoo onaannemelijk. De afstand van Thabanchu tot Ladybrand bedraagt echter het respectabel eindje van ruim elf uren, en de wandeling gaat niet in de schaduw. Het is misschien het veiligst, met den militairen medewerkervr.:i de West- Minster Gazette, aan te nemen, dat op een punt dichter bij Ladybrand gelegen, beter tegenstand kan worden geboden. Maar de tactiek der Boeren wijst er anders niet op veeleer op een lang zaam afmatten van den vijand, een ver snipperen van zijn krachten, eer, buiten gevecht stellen zonder te vechten. Intusschen, we kunnen er ons wel op voorbereiden, dat de toestand niet blijven zal zooals hij thans is. Voor lord Roberts zal het uur slaan, dat hij verplicht is, iets van beteekenis te ondernemen. Dergelijke verplichtingen wegen zwaar voor een legerhoofd, die wat hard van stal geloopen is, maar, ze moeten niettemin worden nagekomen. Geen verzet tegen leerplicht. Als een der redenen waarom de „Neder lander' aan zyn geestverwanten aanraadt niet tegen de leerplichtwet in verzet te komen, wordt door dit blad aangevoerd dat wel niet het doel der tegenstanders de wet te laten verwerpen bereikt is, een groote zaak te vinden, maar zij wilde bij hare ouders blijven, wier vreugde zij was. Sinds eenigen tyd was zij verloofd met Karei Romer, een klerk op het provinciebuis en een vriend van haar jongeren broeder,den sergeantArthur. Zij was niet zoo bijzonder op hem ver liefd, maar had ook niets tegen hem en hare ouders vonden het eene zeer pas sende partij. Romer was een eerzuchtige, vlytige jonge beambte, die in eenige jaren wel vooruit zou komen; hy had thans wel reeds eene betere betrekking ergens in eene kleinere plaats kunnen krijgen, maar de oude lui wenschten hunne dochter by zich te behouden. Zij had ook minder haast met de bruiloft dan hij. Zij wist niet beter, of het be hoorde zoo, dat de vrouw de baas was en dacht haar Karei wel zoo te leiden, dat hij gewillig de pantoffel kuste; ook moest zij hem eerst van de domme jaloerschheid genezen, waarmee hij haar plaagde. Z(j had beloofd, zijne vrouw te zullen worden en dat moest hem genoeg maar dat het doel óm de wet te ver beteren en te beperken tot het hoogst noodige volkomen is bereikt. Als men, zegt het blad verder, zich de moeite eens wil geven, zy het ook enkel op onderwijsgebied, na te gaan wat na 1879 reeds ten behoeve van de christelijke school is verkregen, zal men misschien tot hetzelfde besluit komen om te be rusten in eene wet, waarin zooveel aan de eischen der antirevolutionairen is toegegeven. Ook voor het vervolg schijnt deze weg de veiligste omdat hij het spoedigst leidt tot het doel vrijheid en gelijkheid op onderwijsgebied. Onrust weggenomen. Sommigen het zullen er wel niet velen zijn geweest, en dan nog wel menschen met een zeer zwaartillend gemoed hebben zich verontrust over de komst te Rotterdam van een aantal Duitsche torpedodooten, die uit Duitsch- iand gekomen daar een dag vertoefden om daarna weder te verdwijnen. De reden tot ongerustheid zal ver moedelijk wel verdwenen zijn, nu gebleken is, dat aan den keizer van Duitschland, op diens bijzonder verzoek, by uitzondering verlof is verleend voor dat reisje van zijn torpedobooten. Strandvonderij. Uit Curasao wordt melding gemaakt van het stranden van de onder Hollandsche vlag varende „Maria Eliza" en daarbij gezegd dat de Venezoiaansche ambtenaars het schip opbrachten omdat het op de kust der republiek gestrand was. Het schijnt dat onze regeering te Curasao zich deze eigenaardige opvatting van strandvonderij niet aantrekt, althans er is tot nu toe nog geen vinger uitgestoken om bjj de roovers op terug gaaf aan te dringen. Een locale courant wijst er op dat het bestuur van Venezuela zoo'n stukje niet zou durven uithalen tegenover Amerika of een andere machtige natie. Een nationaal fonds. De Vereeniging „Nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Ned. Indië gevallen mili tairen" mag zich in geen goeden doen verheugen. Het kwam in 1899 eene som van ruim f 12000 te kort ten ge volge van de waardevermindering der effecten van het fonds door eene ongun stige geldmarkt. Deze vereeniging heeft veel goeds ge daan gedurende haar 5 jarig bestaan. Zij ondersteunde 44 officiersfamilies en 60 gezinnen van militairen beneden zijn; zij voelde geen roeping, om eene tsedere verloofde te zyn, en meende, dat het de plicht van een eerbaar meisje was, zijne verliefdheid binnen de perken te houden. In den tyd, dat mijnheer Ambrosius nog ging wandelen, en zy hem dus wel zag, was zij een kind. Later zag zy hem eerst weder, toen zij reeds vol wassen was. Op zekeren dag nam hare moeder haar mee naar boven, opdat zij den ziekeljjken heer als proef iets zou voorlezen. Diens oogen waren zoo slecht geworden, dat hem zelfs de bril maar weinig hielp, en een vreemde wilde hij niet in huis hebben. Eveline deed het zoo goed, dat het haar den volgenden dag weer werd opgedragen. Sinds dien bracht zy geregeld eenige uren des voor- en namiddags In de bibliotheekkamer door en las den zieke voor. Hy loonde I haar naar een vasten regel voor den verzuimden tyd en dat vond zy geheel naar behooren. De zonderling scheen zich moeielijk in de noodzakelijkheid te dien rang, gat gratificaties aan 130 militairen of hunne familiebetrekkingen, maar moest wegens beperkte middelen honderden verzoeken om hulp afwyzen. Aan de weduwe van den in Oranje- Vrjjstaat gevallen luitenant Nix zal onderstand gegeven worden. Is het niet bedroevend dat eene ver eeniging die zoo nuttig werkt voor de nagelaten betrekkingen van onze in den dienst des vaderlands gewonde of gesneuvelde krijgslieden, om steun moet vragen, terwij! tonnen gouds voor de betrekkingen van ons niet zoo na be staande krijgslieden worden verzameld Men moest niet het eene doen en het andere nalaten. Ongevallenwet. Blijkens het gister verschenen afdee- lingsverslag der Eerste Kamer over de ongevallenwet vond verplichte schade loosstelling van den werKman bijval, maar des te meer bestrijding de toepassing van dit beginsel, werd het centraliseereni karakter met Ryksverzekeringbank door zeer velen afgekeurd en de geheel» regeling zeer bezwarend en kostbaar voor den werkgever geacht. Met de Ned. werkmansvereeniging verlangde men vrijheid voor werkgever en werkman. Velen zullen stemmen voor de wet als de regeering toezegt by novelle vrijheid te laten om, behoudens waarborgen particulier te verzekeren. Verscheidene leden verlangen zoodanige toezegging niet. Niet-verzekering van landbouw eh zeevaartbedrijven vond veel bestrijding. Aan een eventueele afstemming der wet ontzegde men eenige politieke be teekenis. Leerplicht. Het aantal bewijzen van instemming met de houding door de heeren Schaep- man en Kolkman aangenomen inzake de leerplichtwet, is wederom vermeerderd met dat van den centralen raad van R.K. kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Enschede. De Boerendeputatie. Heden wordt het driemanschap uit de Zuid Afrikaansche republieken weder te Rotterdam verwacht, zy hebben verzocht hen ongestoord te laten. Morgenmiddag zal het gezantschap op de plaats van den Doelen (Haaggche Veer) receptie houden voor deputaties en bijzondere personen. Na afloop van deze receptie schepen de gezanten zich aan boord van de Maasdam in naar Amerika, werwaarts hen zeker onze beste wenschen ver gezellen. De leerlingen van de H.B.S. met 5 voegen, dat hy eene voorlezeres noodig had, die zijne eenzaamheid deelde. Zy moest zeer zacht lezen, en slechts zelden begon hij een gesprek met haar. Met- tertyd werd hy echter vertrouwelijker en vriendelyker, besprak met haar het gelezene, verklaarde haar, wat zy ni»t begreep en begon ook wel met haar te spreken over hare eigene aangelegen heden. Het scheen hem te bevallen, dat zij goed onderlegd was en een degeiyk verstand ontwikkelde. Zoo waren zy allengs reeds zeer goede vrienden ge worden, toen zijne gezondheid zooveel minder werd, dat het voorlezen niet meer geregeld kon worden voortgezet. Toch was het hem kenneiyk aangenaam, als EveliDe in de nabyheid van zyne legerstede met haar naaiwerk zat en hem de kleine diensten van eene zieken verpleegster bewees. Wanneer zyne krampaanvallen begonnen, moest zij echter heengaan en hare moeder zenden. Ook nu nog wilde hij geen geneesheer hebben.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1