luUaoMe tables, Gemengd Nieuws. zuime niet deze voorstelling by te wonen, te meer omdat de gelegenheid een goed geschreven tooneelspel by te wonen, ons in den laatsten tyd slechts zeldzaam ten deel viel en het vertolkt zal worden door een gezelschap, dat daartoe zulke uitnemende krachten bezit. Lyst van de brieven en briefkaarten aan dit kantoor ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zyn kunnen worden uit gereikt, over de 2e helft der maand April: Wed. Teileman, Amsterdam; J. P. v. d. Wal, Hillesluis; Frans van Giesen, Hulst wed. Rietbergen, Rotterdam Mina van Hage, St. Annaland. Briefkaart: K. B. Visser, Vlissingen, Buitenland, brieven S. van Heesbeke, Mary Kurz, Philadelphia; Walter Schulz, Saizwedel. BriefkaartenJules Stassin,Brantsville, A. de Lang, München; Maison Clegil, Parys; mej. D. Gabriël, Steinfeld; Jack Felsenthal, Met ingang van 1 Mei wordt de internationale telefoondienst geopend o.a. hier en te Middelburg. Strauss-concerten. Den 19 Juli zal door het Straussorkest uit Weenen, onder leiding van Johann Straus, te Middelburg een concert worden gegeven. Het orkest zal zich ook op andereplaatsen van ons land doen hooren, te Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Nijmegen. Benoemd tot burgemeester van Kloe- tinge de heer W. J. F. Wagtho, oud- burgemeester van Colijnsplaat. Kerk- en Schoolnieuws. Geslaagd voor het akte examen l.o. te Middelburg de heeren H.A. Boekstael te Sas van Gent, F. F. Dicho, te Aardenburg, A. van Goethem, te St. Jansteen, C. P. Pouwer, K. R. Peerlkamp, beiden te Middelburg en M. C. Slot, te Vlissingen By Zwijndrecht is door een ruk wind eene boot omgeslagen, waarin zich een vyftal jongens van 18 a 20jarigen leeftyd bevonden. Drie der jongens wisten zich vast te houden aan de boot en wer,den spoedig door eenige Schippers gered. De beide anderen, de 18jarige 1. B. uit Dordrecht en de 20jarige J. d. B. uit Zwijndrecht, verdronken. In de Goudsbloemstraat te Amster dam is een vrouw, moeder van 7 jeugdige kinderen, bij het uithangen van wasch- goed voorover op straat gevallen en dood opgenomen. Een Hjarige knaap van een land bouwer by Almelo had het ongeluk by het schieten op konijnen met een oud pistool zich in het hoofd te treffen. Het schot kostte hem het leven. Te Rotterdam is ten huize van den heer J. M. Yardin Millord inbraak gepleegd bij afwezigheid der bewoners. De brandkast werd opengebroken en daaruit voor een bedrag van 12000 aan effecten en andere geldswaardige papieren ontroofd. Het ïyk van den te Bennebroek door d# stoomtram overreden Schotscben student Wallace is naar Edinburg over gebracht. Met dank voor de hulp daarby telkens op Nieuwjaar een geschenk in geld toegezonden. De dokter geloofde ook, dat hy de erfelijke ongesteldheid van den heer Ambrosius wel, als dit noodig was, door zyne geneesmiddelen zou kunnen verzachten, maar niet op heffen, en dat, zoo deze geregeld zyn dieet hield en deed wat de ervaring hem geleerd had, hij het zeer goed zon der hem zou kunnen stellen. Zoo was dan de menschenschuwe zonderling reeds meer dan een tiental jaren een kluizenaar in zyn oud, groot stamhuis en alleen beperkt tot den omgang met eenige onontbeeriyke dienst baren. Ter zyde van het breede bordes voerde een andere trap naar het sous- terrain, waarvan een gedeelte werd ingenomen door eenige ruime, luchtige woonkamers en het verdere door kelders voor wijn en huishoudelijke doeleinden. Midden in het huis was een trap, waar door dit met de benedenruimten in ver binding stond. Iu dit sous-terrain woonde sinds getoond, heeft de familie 100 voor de algemeene armen der gemeente Benne broek geschonken. Vrijdag waren eenige maréchaus- see's en rijksveldwachters te Vrooms- hoop in een herberg, tijdens de werk staking van de veenarbeiders aldaar. Een der veldwachters laadde zijn ka rabijn. Onverwachts ging het schot af en trof een veldwachter uit Den Ham in het been. De kogel ging verder door de deur en kwam in den grond terecht. De gekwetste werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Eergisteren woedde #en kolossale bosch en heidebrand onder de gemeente Loon op Zand op de goederen,behoorende aan verschillende eigenaars.Men vermoedt dat het onheil te wijten is, zoo niet aan kwaadwilligheid, dan aan onvoorzichtig heid van personen, die des Zondags in de vroegte de bosschen afloopen om vogeleieren te zoeken. De schade is aanzieniyk. De politie doet onderzoek. ïe Bussum heeft een 3jarig kind van muizenvergift gesnoept. Het is nog den eigen avond aan de gevolgen overleden. Het verzoek om gratie door mej. Vilain, huishoudster van jhr. A. Ver- heijen te Loon op Zand, ingediend om kwijtschelding van de straf, haar door het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens meineed opgelegd, is van de hand gewezen. In de werkstaking der typografen te Amsterdam was gisterenochtend geen verandering gekomen. Uitgevers, direc teuren en hoofdredacteuren van kranten vergaderden om 7 uur en besloten, een gezameniyke „stakingscourant* uit te gevsn en in 20Q,000 exemplaren op den gewonen tyd te doen verschijnen. In eene vergadering van werk- stakende typografen aldaar is be sloten niet in te gaan op de voor stellen der patroons. De eenige dagbladen, die te Am sterdam op regelmatige wijze verschijnen, zyn het Volksdagblad en het Volk. Maar nu zullen heden ook deze twee bladen staken en wel wegens den 8urendag. Een Transvaal-avond en een bazaar voor de Boeren, te Rotterdam gehou den, hebben bij elkaar ƒ5142.20 opge bracht. De gemengde zangvereeniging Caecilia te Zwolle zal Zaterdag 5 Mei e.k. het oratorium Die Zerstftrung Jerusalems van August Klughardt ten uitvoering brengen, met een koor van tweehonderd personen onder begeleiding der Arnhem- sche Orkestvereeniging en met mede werking van verschillende solisten. Jonge dame Professor, wat een vreeselijk saai boek, dat u mij te lezen hebt gegeven! Professor: Hoe is dan de titel? Dame: Er staat op: „Logaryth- men-" ProfessorO,dan heb ik bij ver gissing een verkeerd boek uit mijn boekenkast gehaald Te Roux (België) heeft de politie in verscheidene huizen een enormen voor raad van voorwerpen en koopwaren gevonden, die op de stations en in de treinen gestolen waren. In een dier hui zen bevonden zich de gestolen goederen .in een put vol water, waar men dacht ze aan alle nasporingen te kunnen ont trekken. Twee staatsbeambten worden sterk verdacht die diefstallen gepleegd te hebben. Een dezer is tydens het onderzoek verdwenen. Zondagmiddag is een loopbruggetje van ongeveer 20 M. lang op de tentoon stelling te Parys onder het gewicht dei- voorbijgangers ingestort. Onder hevig gekraak gleed het bruggetje als een spe kaarten de helling af in de richting del r twintig jaren de portier Becker met zijn gezin. Voor een werkelijke portier was er eigeniyk niets te doen, daar niemand zich aan de groote voordeur aanmeldde. Maar de man moest toch een titel heb ben en zoo ontleende hij dien aan de vroegere portierswoning. En voor zooveel het huis verzorgd moest worden, deed hy het. Herstellingen aan het dak droeg hij aan deskundigen op, kleinere ge breken bezorgde hij zelf. Hy was vroeger vuurwerker bij de artillerie geweest, maar had by het beproeven van een granaat eene wonde aan zyn been ge kregen, die hem genoodzaakt had den dienst te verlaten. Zyn been was eeniger- mate verlamd, maar toch liep hij meestal zonder stok. Zijne betrekking liet hem veel vrijen tyd, dien hy tot nevenver diensten benuttigde. Hy was eene goede bankwerker, kon draaien, ïymen en krammen en gold in de buurt voor een soort duizendkunstenaar, zoodat zyne hulp veelvuldig ingeroepen en hy er een aardig duitje mee verdiende. Het geld, Seine, waarop zich een stofwolk verhief, waaruit hartverscheurende kreten op gingen. Onder de brug ontstond een groote verwarring, maar de menigte was zoo groot en de wandelaars waren zoo dicht opeengedrongen dat zij zich me konden redden en over elkander vielen. Het getal dooden bedroeg 7 en een tiental personen zijn min of meer ernstig gekwetst. Een Oostenrijker van Johannesburg schreef aan het Fremdenblatt dat hij vreesde, dat de Engelschen geen vrede zullen sluiten alvorens Pretoria binnen getrokken te zijn, maar dat hij overtuigd is dat de Boeren gaarne aan redelijke vredesvoorstellen gehoor zullen geven. Hii voegt er bij dat de Duitsche officieren die in de gelederen der Boeren strijden, zeggen dat dezen nog zeer sterke stel lingen bezetten en de Engelsche troepen de handen vol zullen hebben. In het bosch by Busenthal (Moe zelstreek) werd Zaterdag een zwaar gewonde vrouw gevonden. Hoewel haar de keel was doorgesneden, leefde zij nog en kon zy nog vertellen dat haar eigen vader, de kuiper Borsch,die misdaad had gepleegd. Er bestaat geen hoop op het behoud van haar leven. Uit Napels wordt gemeld dat de Vesuvius weer aan 't werk is. De Sultan laat weder zijnestallen verbouwen en aanzienlijk vergrooten. Zii beslaan te Constantinopel eene opper vlakte van verscheidene hektaren en worden electrisch verlicht en verwarmd. Er staan dooreen twee duizend paarden in EoDige prachtexemplaren zyn voor biina een halfmillioen aangekocht de Sultan is niet alleen hartstochtelijk lief hebber van paardryden, maar ook uit stekend ruiter. Hii beroemt er zich op dat hy zyn stallen ten minste één exemplaar bezit van bet ras van alle huisdieren volbloed Tartaarsche, Arabische, Deensche, Engelsche en Fransche paarden Rus sische dravers en Australische poneys. Hij heeft zelfs eenige soorten van zebra s en Afrikaansche couagga s. Naast de herbouwde stallen ziet men de nieuwe koetshuizen, waar de vier honderd negen en negentig ui tuigen van Zijne Turksche majesteit gerangschikt staan en onderhouden worden. Daaren boven verzamelt de Sultan sedert meer dan twintig jaar alle modellen van rytuigen, die door de industrie m de wereld zyn gebracht, zooals ooupees,do= carts, phaetons, victoria's, landauers, chars-a-bancs, omnibussen en sleden, tot eene nieuwe, nog ongebruikte auto mobiel. Het toestaan dat over zijn giond- gebied in Afrika Engelsche troepen naar Rhodessia trekken om er de Boeren aan te vallen, is door de Portugeesche regee ring verklaard in overeenstemming te zijn met een vorig gesloten tractaat. Uit dit tractaat blijkt echter dat uit verlof alleen kan toegestaan worden in geval van een opstand der negers. Dus was er heel wat diplomatie van het tweetal Chamberlain en Rhodes noodig om te. ontdekken dat de Boeren negers zijn. De ontploffing te Johan nesburg. Uit Pretoria wordt aan de Herald gemeld dat de staatsingenieui van meening is dat de ontploffing in het tuighuis b\j de Begbie-gieterij te Johannesburg veroorzaakt moet zijn door een draad die in verband was gebracht met de geleiding voor het ®}ectnsch licht. De ontploffing had op hetzelfde oogenblik plaats dat de straatverlichting werd aangestoken. De vervaardiging van krijgsvoorraad zal, volgens de cor respondent van de Herald, binnen enkele dagen opnieuw beginnen, daar enkel ne magazijn vernield is. In het geheel blijken dertig menschen omgekomen te zijn, allen vreemdelingen; vier en'vijf tig werden min of meer ernstig ge wond. De Transvaalsche Regeering heeft den spoordienst met Delagoa-baai geschorst om verdachten personen het ontsnappen te beletten. Onder de personen, die in hechtenis zyn genomen, is William Begbie jr., de chef van de firma van dien naam. De borgstelling die aange boden was voor zijn voorloopige invrij heidstelling, is geweigerd. Er hebben nog verscheidene andere balangrijke arrestatiën plaate gehad. De vertegenwoordigers van de myn- maatschappijen, die nog te Johannesburg wonen, hebben dadelijk na de ontploffing een inschrijving geopend ten bate van de slachtoffers. In enkele uren kwam meer dan 2000 pd. st bijeen. Naar de Times uit Lourenqo Marques verneemt, is de schade, die de ontploffing te Johannesburg aangericht heelt, grooter dan men dacht. Vele magazynen en huizen rondom zyn verwoest, maar de regeering belet openbaarheid van de by zonderheden, Het schijnt echter dat er buiten het in de lucht gesprongen gebouw geen menschen zyn o ugekomen. Aan de Morning Post wordt van den 27sten uit Bloemfontein geseind: volgens statische opgaven van een hoog geplaatsten Boer van de intendance, was het geheele aantal Boeren dat in Decemb. in het veld was, 54.800 benevens 5000 opstandelingen. Op 13 Maart wa3 het totaal nog maar 26,500. De verliezen van de Boeren tot 13 Maart waren 6500 gevangenen en 8000 dooden en gewonden Waar de andere 14,000 zijn gebleven, blijkt niet. De ambtenaar .verklaart dat die naar huis toe zyn. De leden van de Reform Club heb ben Zaterdagavond te Londen een feest maal gegeven ter eere van den uit Zuid-Afrika teruggekeerden chirurgienSir W. Mac Cosmar en Frederick Treves. Lord Rosebery zat voor aan tafel en dronk op de gezondheid van beide heeren. Mac Cosmac weidde in zijn antwoord uit over de groote moeilijkheden waar mede de Engelsche soldaten in Zuid- Afrika, bij het bevechten van een onzichtbaren vijand, te kampen hadden. Zyn bezoek aan Zuid-Afrika had hem overtuigd dat de oorlog noodzakelijk en onvermijdeiyk was geweest. Die oorlog was een van de beste dingen voor En geland, omdat hij de mannelijkheid en den moed der Engelschen liet uitblinken, ook voot het buitenland dat de goede eigenschappen van het Engelsche ras vroeger niet had weten te waardeeren. Hij had ook ten gevolge dat hij de Engelsche koloniën nauwer bijeenbracht, en hij zou een „bekrompen en dweep zieke oligarchie" wegvagen en er een rechtvaardige en eerlijke regeering voor in de plaats stellen. Frederick Treves zeide dat er nooit een veldtocht was geweest, waarin de verschrikkingen van den oorlog zoo verzacht waren, als in dezen, noch een waarin de behandeling van de gewonden zoo voortreffeiyk was geweest. Hij prees den Engelschen soldaat, dien hij in dezen veldtocht eerst had leeren kennen. De gemeene soldaat, zooals men hem in Londen zag, was een man die blijk baar zijn tijd doorbracht met wande lingen in de parken, in gezelschap van kindermeisjes, en die een bijzondere nei ging vertoonde om zich te bedrinken. Maar op het oorlogsterrein waren ge6n kindermeisjes en geen herbergen. En daar toonde Tommy Atkins zich een held. Een arme soldaat wiens ocg uit geschoten en wiens bovenkaak ver brijzeld was, rende in het kamp en maakte teekens dat hij een potlood en papier verlangde. Inplaats van te vragen of men hem wou helpen en of er kans was dat hij behouden bleef, schreef hij enkel „Hebben wij gewonnen Ten slotte sprak Treves nog over de dam es - plaag, ergei dan de vliegenplaag, want de vliegen kon men verjagen met een bosje paardenhaar en die gingen 's nachts heen. De vrouwen de vrouwen »av over sir Alfred Milner het gehad |ui in zijn proclamatie waren een v-- schrikking. Zij kwamen in de vermom' ming van vrywillige verpleeg^ en organiseerden pic-nics enzoorm- Niemand kon de proclamatie van Miloti op dit stuk met meer voldoening lezen hebben dan zij, die in handen van die dames waren geweest. Treves besloot met te verklaren dat hij uit Zuid-Afrika terugkwam met een gevoel van trots dat hij Engelschman en dat hij chirurg was. AFRIKA. Het nieuws van hetoorlogs. terrein is zeer schaarsch, maar niet onbt- langryk. Er biy'kt uit dat de Boeren hun teruchttocht in goede orde konden vol brengen, aangezien de cavalerie, die t„t hunne vervolging was afgezonden, naar Bloemfontein is teruggekeerd. De Engel schen hebben dus weder een voorproefje gehad van de moeilijkheden, die hun op weg naar Pretoria door een bergacini» terrein wachten. Bovendien sehij.u net nog veel te schelen dat de Boeren zouden verdwenen zyn. Te Smiihfield houden ze nog stand en te Warrenton bezetten zij de stelling, waaruit zij «ie vorige week werden verdreven, en lichten hun vuur op het dorp. De militaire redacteur der Westminster Gazette zegt dat het ongelukkigste resul taat van het ongestraft terugtrekken der Boeren is, dat zij nu hun aanvallen op het Engelsche leger kunnen voortzetten en men binnen kort kan hooren dat zij de convooien die levensmiddelen naar Ladybrand brengen, zullen trachten te bemachtigen. Vervolgens merkt hy op dat de Engel sche cavalerie te zwaar is uitgerust om tegen de zoo bewegelijke Boercnruiters, die de kern van het Boerenleger uit maken, met vrucht te kunr.en strijden. Ook bij Thaba'nchu houden de Boeren stand op de heuvels ten oosten van de stad in sterke stellingen. Volgens Engel sche berichten zou het slechts eene achterhoede zijn, wat hieruit blijkt dat zij geen legertros hebben. Generaal French heeft nu twee brigades cavalerie uitgezonden om hun stelling te verken nen. Waarom daartoe twee brigades noodig zijn, is niet duidelijk. Overigens' moet het thans in den Vrijstaat volkomen rustig zijn, zoodat de Engelsche troepenafdeelingen van alle zijden ongestoord naar Bloemfontein kunnen terugkeeren en de bezette plaat sen krachtig versterken. De weg naar Ladybrand staat open. Tegenstand van de volgens Engelsche lezing ontzenuwde en naar hun haardsteden teruggekeerde Vrystaatsche Boeren kan natuurlyk niet verwacht worden. Daily News schrijft zelfs dat vijf honderd Boeren uit Veer- tienstroomen naar hun huis zijn gegaan, ondanks de pogingen om hen tegen te houden. Het schijnt echter dat het niet alleen het heimwee naar huis en haard is, dat deze mannen de wapenen doet neerleggen, maar de fraaie beloften en bedreigingen van Lord Roberts, wien het veel waard is door de Vrijstaters by zyn tocht naar Pretoria niet lastig ge vallen te worden, niet zonder invloed zyn gebleven.Hoevelen daardoorgewonnen zyn, daarvan gewagen de Engelschen niet. Gaat het nu los op Pretoria Als de Ook hare andere diensten werden rijkelijk vergoed, terwijl zij bovendien met Kerstmis ruim werd bedacht. In hun omgang sprak zij niet meer dan noodig was, maar hield zich bereidwillig vrat langer „boven t op, wanneer meneer Ambrosius een gesprek met haar aan knoopte, of hare hulp in eenigerlei op zicht behoefde. Als hij meer dan g#' woonlijk lydende was, bereidde hij zich zelf een geneesmiddel uit zijne huis apotheek, door ondervinding wat hein diende. Ook in die apotheek wist zy zich terecht te vinden. Slechts van eene bijzondere afdeeling van het kastje hield hij steeds den sleutel zelf in bewaring- Vrouw Becker was hem onontbeerlijk geworden. Zy wist dat zelve zeer goed: maar maakte geen misbruik van haar invloed. Des te liever schonk 'hij ha« zyn volle vertrouwen. Wordt vervolgd.) dat hij ontving, legde hij regelmatig in een doosje, dat in de vensterbank naast hem stond en dat des avonds geregeld door zijne vrouw werd geledigd, zonder dat hij er zich verder om bekommerde, liet sprak van zelf, dat zij de kas hield en hem alleen dan wat gaf, als gij het behoefde. Hij had echter weinig meer noodig, dan van tyd tot tijd wat tabak en snuif. Drinken deed liij niet en hy was zeer huiselijk. Op alles, wat zyne vrouw wilde zei hy ja en amen, en zoo leefden zij zeer tevreden. Roza was echter ook eene uitstekende vrouw, die de huishouding in goede orde hield hij had, by den besten wil, geen aanmerking kuönen maken. Vroeger moest zij mooi zyn geweest en hij was nog steeds een weinig op haar verliefd. Zij ging altijd eenvoudig maar net gekleed en de witte muts stond haar zeer goed. Zy meende, dat zy het aan haar heer schuldig was, zich knap voor te doen. Het had er al den schyn van, alsof meneer Ambrosius bij haar te huis en in den kost was. Zij zorgde voor de beide achterkamers, waarin hij woonde. De eene was zijne slaapkamer, de andere een ruim bibliotheekvertrek, rondom met boekenkasten voorzien. De ziekelijke man zat byna den geheelen dag te lezen in zijn leuningstoel bij het venster, dat in den tuin uitzag. Het scheen, dat hij kennis wilde nemen van alles, wat zijnen voorvaderen wetenswaardig was voorgekomen, want hij vermeerderde den schat niet, maar maakte zich dien eigen. Vrouw Becker wist, door lang durige ervaring, zich zeer goed in de bibliotheek thuis, om hem de boeken, die hij wenschte, aaD te reiken en weer op hun plaats te bezorgen. Zij kookte ook voor haar heer, en verzuimde nooit, des avonds te vragen, wat hij den vol genden dag wenschte te eten, om telkens weer te hooren, dat hy dit gaarne aan haar overliet. Zy kende zyne lie velingsgerechten en zorgde daarvoor als naar den tijd van het jaar. Daarvoor ontving zy een vast, ruim kostgeld. J pooggep'astste Engels H met zij" verklaring d:B Afnka zal geteekend I I jaardag van koningin I I den 21 Mei, mag I I onmiddellijk van wal I zich meel' onderwerpi I dan zi) t-han3 schijneB pat Lord Roberts iB I tein, waar hij zoo laiB werd opgehoud B schijnt thans vast te I 0p zyn marsch zijn 11 over de Modderrivier I wegbrug tusschen BIiB stad is geschikt gem I I laten passeeren en «I floberts legers is thaiB I zyn tocht uitgerust. B stand van de Boeren I I betn en Kroonstad w<B I maar wel dat zij I plaats, die geducht d<B ruim van voorraad I stand houden. Herl macht daar op 250001 I Als de Engelschen I gehouden hebben nI Afrikaanschen winti I ongetwyfeld lyden I alle gebeurlijkheden I Groote gebeurtenisI te wachten, nu het I I gelachen de oplos-sint I Zuid-Afrika willen veil I oorlog een einde mail zoo ontzettende offel I prestige een onhersl I bracht. De geschiedetl of die offers nog n l I zijn dan de reeds gebr; I bet mag niet verge I j der grootste bezware B moet van de 50 a I I mede hij den tochll duizenden afzoudereil weg naai Pretoria, I houden en dus zal I daar komt, over niel I man kunnen bescll Boeren daartegen ove I nen stellen. Een terugblik op I is op de voorbeeldelol I Engelsche natie om I onder te brengen, I Sedert de oorlog zevel begon, zond Engel I naar Afrika en daarol I troepen en het ontbloo I zijn verdedigers, en I anders dan erbarmelll mogendheid als Enge l dig. En nog wacht hl het programma, het I De hoop is nu op I I Australische woudloo wie men wonderen I buiten rekening il de yeomanry, noch d l het barre Afrikaanse I I: zyn. Generaal Carringtol schieten op zyn tochl ontzet van Mafeking.l reeds byna alles ontval Kj heeft. Daarmee is hy I I Rhodesia. Hij zal dl van een tocht door giftige moerasdampen Door een Engelse] I Roberts aanbevolen d Pas, dus door Natal, trekken. Hij zou d I hioeielijkheden ontga den weg van Kroons wordt opgemerkt, ee •Boeten, dat in zyn uitmuntend door een verdedigd worden, zi Rord Roberts en Bul glans zou kunnen do< Mafeking is nu ingesloten door de dezer herdachten zij sluiting met een he\ belegerden vierden d J sene extra-bedeeling Het begint in de s de werken der Bo slechts op 500 yard-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2