EI JENS. it i.i Y o i; s i: i. enkragen. tiF van Maandag 30 April 1900, No. 101. ar maat. [FECTIE. S S E, te Jongen Vervolg Binnenland. Gremengrd Nieuws. elaars. Istbode ïtbode 100. |ng. Leederen-magazijn. |der fivma VIERSEN fc tegen f 1,15 franco bureau van Dr. VAN I verkrijgbaar bij S. A. Stedelijk Badhuis, nette jjuffrouw DE STEUR, 31. Sedeltjk Badhuis. AMD1N8T N en MIDDELBÏÏB3 v.v Remisevm 4 50 5 55 len) Fan Zeilmarktvm 111 45 nm 12 30 1 15 jlö 510 5 55 6 55 7 45 uaar Zeilmarkt Vlissm (alleen op werkdagen nm 12 35 1 20 2 5 15 6 7 7 50 8 36 «kens-Haldegbem. Iwichtijd.) p.23, 8.25, 10.37, 1.18, -Sluis 5,31, 6.9, 7.36, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 [7.42,10.—, 1.38, 4.32, ibrug 5.51, 6,29. 8.10 |5.6, 8.3,9.5,9.45. HAVENDIENST, vm. 5 50 6 30 6 50 9 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 È0 4 4 20 5 5 20 8 20. |isvm 6 6 40 7 20 120 9 50 1010 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 3.30 3 50 410 4 30 7 30 8— 8 30. la) nm 3 35 6 20b) L 4 05 6 50 jnm l 55a) 4 '5 2 15 a) 5 05 3 25 6 20 Vf) 3 45 6 4öf) 810 8 40 ar Breskena ten hoog- Bte 15 minuten, .gen naar Borsaele en gelegd. het spoorwegstation BEHOORENDE BIJ DE VLISSIMtiSI SE COURANT (Telephoonnummer 10) Vlissingen 28 April. Nadat op 9 en 10 April jl. de schriftelijke en mondelinge examens in de wiskundige vakken waren algeno- men en de teekeningen, vervaardigd door de leerlingen derBurger-avondschool gedurende den cursus 1S99/1900, op 25 dezer aan het oordeel der commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs onderworpen waren geworden, werden deze teekeningen Donderdag avond voor den Burgemeester, de leden van den raad, de leden van de plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en genoodigden en gisterenavond voor de ouders en voogden der leerlingen, alsmede voer belang stellenden in het teekenenonderwijs, tentoongesteld, welke tentoonstelling zeer druk werd bezocht en algemeene belangstelling wekte. Het tentoongestelde leverde opnieuw het sprekende bewijs, dat van het degelijk gegeven teekenonderwljs een goed gebruik is gemaakt en uoor de leerlingen, zoowel in het rechtlijnig- als handteekenen flinke vorderingen waren gemaakt. Dat dit ten zeerste wordt gewaardeerd, bleek dan ook hieruit,, dat eene eervolle vermelding, na herhaalde bekroningen voor gemaakte vorderingen in de ver schillende vakken van het onderwijs was toegekend aan de leerlingen der 2e klasse, J. Loois, J. F. Menting en P. J. Goltjn en getuigschriften voor idem aan de leerlingen dierzellde klasse, C. van Spanje, J. Abrahamse en J. P. Koolwijk. Verder stonden als bekroond vermeld voor gemaakte vorderingen, de leer lingen 2e klasse .1. f. Naerebout in wiskunde en hand teekenen, J. J. Verharen in wiskunde, M. Bijlaard in wiskunde en rechtlijnig teekenen, L. P. Olijslager, F. de Rooij en A. Goote in rechtlijnig- en hand teekenen, J. Olijslager en J. J. van Bremen in rechtlijnig teekenen, en P. J. Bjjleveld en J. Huson in handteekenen en de leerlingen der le klasse E. Barbé en J. Suurmond in wiskunde, rechtlijnig- en handteekenen, M. Heuseveldt in wiskunde en handteekenen, J. Verhagen in wiskunde en rechtlijnig teekenen, van Hoorn in wiskunde en hand teekenen, J. J. D. Scheepers, J. de Vlieger, F. C. de Bruijn en K. Baljé in wiskunde en J. Maquelin en P. J. de Jong in handteekenen. Transvaal-Comité. Ingekomen bijdragen bij den heer kallenfelsvan G. J. M. voor de Boeren '2,66'bij den heer Van Unen uit oen busje van N. N. 1,90. Opgehaald het zingen van het Transvaalsche op de bruiloft van C. v. d. P. "■et J. C. T. en van J. W. F. met M. v. d. P. 2,63opgehaald op het Rouwfeest dei gebroeders Fey 3,14, totaal f 10,33', of met de vorige opgave 3430,52. Hedenmorgen arriveerde alhier met trein 83, komende van Kopenhagen, generaal Booth en gevolg, en vervolgde perlaansluitende dagboot „Engeland" zijn reis naar Londen. Bij mejuffr. Van der Beke Callenfels nognn dank ontvangen voor de Boeren touffante van N. N., 2 paar polsmoffen Van mej. J., en 2 paar polsmoffen „door Belgische vriendin der Boeren op htar 68ste jaar gebreid.* Voor een goed bezette zaal trad gis terenavond de Jpeer Q. B. Dommisse, muziekonderwijzer alhier,iin de zaal van don heer Stofkoper op met zijne drie zangklassen. Onder de aanwezigen be vonden zich als naar gewoonte vele ouders, die, men kon het velen aanzien, zich verlustigden in het gezicht van hunne netgekleede kindereu, die als groote menschen op de planken kwamen om een klein rolletje te vervullen, eene ouderlijke ijdelheid, die zeker gemakkelijk verschoonbaar is, maar toch wel wat bedenkelijk wordt als zij niet beseffen dat meer noodig is dan een dergelijk optreden om hunne kinderen tot goede zangers en .zangeressen op te leiden. Een geregeld bezoek van de zangoefenin gen kan hiertoe veel bijdragen. Van de uitvoering mogen wij getuigen dat zij van veel voorbereiding getuigde en allerliefste nummers waren gekozen, echt melodieus maar wel eens wat al te hoog loopende. Het schijnt nog altijd dat sommige componisten, gewoon als ze zijn voor ontwikkelde stemmen te schrijven, niet genoegzaam rekening houden met de grenzen der kinderstem. En de voorraad van kindergezang is nog niet zoo groot dat men maar voor het grijpen heeft. Onder de nummers die het best ge slaagd zijn, noemen wij o.a. „Wiege liedje" van Adrien H. Fagel, dat door zangklasse a, de stemmiddelen waarover de kinderen, waaruit zij bestaat beschik ken, in aanmerking genomen, heel lief gezongen werd. Zangklasse b zong ook zeer gelukkig een paar nummers van F. Hageman „De Schoonste" en „Sneeuwklokjes." Dat het wel eens te hoog liep, was niet haar schuld, maar die van den componist, die van kinderstemmen te veel vergt. Heel mooi, met beschaafd geluid en goede nuanceering zong de hoogste zangklasse„De Jaargetijden'' van Richard Hol. Zoo mooi en met inachtneming van de eischen voor den zang hebben wij deze klasse nog zelden hooien zingen, en een woord van hulde aan de onderwijzers aan wie dit resultaat te danken is, zal hier dus zeker wel niet misplaatst zijn. Veel toejuiching ondervond de jonge juffrouw v. B., met haar zingen van „Slechts Eéne" en „In de stilte van den Nacht" van J. F. Op den Zieke. Haar sohoone stem en voordracht trokken hierby de aandacht. De begeleiding met piano en orgel der verschillende zangnummers was toe vertrouwd aan verschillende leerlingen van den heer Dommisse, die zich van deze taak goed kweten. Op een zeer geschikt uur eindigde deze uitvoering, die zeker bij de aanwezigen een gooden indruk heeft achtergelaten Den 22 Mei zal te Middelburg gehouden worden de 16e jaarvergadering van den Nederlandschen Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn. Ook het gisterenavond te Middelburg gegeven tweede concert slaagde uitste kend en werd wederom door een talrijk publiek bijgewoond. Uit Zierikzee meldt men De stoom tramlijn Brouwershaven Steenbergen, welke de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche eilanden, onafhankelijk van mist en ijsgang, met den vasten wal verbindt,is gisteren feestelijk geopend. Zij zal geëxploiteerd worden door de Rotterdamsche Tram wegmaatschap pij. In het hotel van Oppen vereenigden de heeren, die als genoodigden de eerste rit met den feesttrein meemaakten, zich aan een diner. Een fotograat te Zierikzee plakte op een der kaarten, die hij in den nacht van 31 December op 1 Januari had in te vullen, de portretten van de leden van zijn gezin. Te Brouwershaven werd door den omroe per tegelijk met eene aansporing tot deel neming der ingezetenen tot eene feeste lijke viering van de openingder tram Brou wershaven Steenbergen kennis gegeven dat bij zekere weduwe heel goedkoope blauwe aardappelen te verkrijgen waren. Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Hedennacht is de Noorsche bark John Welsley, komende van Drammen met hout naar Gent bestemd, bewesten den westelijken havendam aan den grond gevaren en blijven zitten. Kerk- en Schoolnieuws. Gisteren zijn te Middelburg voor het examen l.o. geslaagd de heeren W. B. Notenboom, M. A. Romijn en H. Vooren. allen te Middelburg, H. P. A. J. Bujjs, te Arnemuiden, en E. A. Buijsse, te Sluis. Voor de vrije en ordeoefeningen slaagden de heeren E. F. van der Bildt, te Axel, J. de Hullu en J. W. Leenhouts, beiden te Breskens. Gisterenochtend is te Ambt Almelo een blok van zeven woningen afgebrand. De inboedels zijn gedeeltelijk verzekerd. Te Rottevalle is vermoedelijk een vrouw vergiftigd. De justitie heeft met een dokter een onderzoek ingesteld. Resultaat nog onbekend. Gisterenochtend heeft zekere Koster, Duitscher van geboorte, thans wonende te Venlo, aldaar in een huiseltjken twist zyn jongste kind, een meisje van 15 maanden, den hals afgesneden. Zijn poging om ook zijn andere kind te ver moorden, is hem nog belet kunnen worden. Hij heeft daarop de vlucht genomen in de richting van de Duitsche grens. De politie vervolgde hem te paard en op de fiets en arresteerde hem. Op een aantal drukkerijen te Amster dam hebben gisterochtend de typografen 't werk gestaakt. De vereenigde Amsterdamsche druk kerspatroons vaardigden gisteren een manifest uit, waarin met nadruk wordt verklaard, dat zjj zich verbonden hebben tot ernstig verzet tegen den toeleg van het loon-comité, dat met terzijdestelling dei bestaande commissies van patroons en vertegenwoordigers der typografische vereenigingen, door deze staking loons- verhooging wil erlangen. Ruim 400 man loopen op straat. Een drietal drukkerij en van volksbladen hebben de eischen ingewilligd. Gisterenavond omstreeks half acht trof 't toevallig, dat een talrijke groep sta kende zetters achter het Kon. Paleis te Amsterdam een handkar ontmoette, waar op de Handelsblad-exemplaren voor de Telegraaf werden vervoerd, geëscorteerd door politie. Het plan der stakers om die kar te vergezellen werd verijdeld door het escorte, waarbij drie gezellen werden gearresteerd. De drukkerspatroons en directeu ren van dagbladen beraadslaagden giste renavond in Krasnapolsky, en besloten niet toe te geven. Heden werd een algemeene staking op de couranten- drukkerijen verwacht. In een gisterenavond gehouden vergadering van schilderspatroons is met 102 tegen 9 stemmen besloten niet iu te gaan op de laatste bemiddelings voorstellen der stakers. Bij meerderheid van stemmen hebben de gezellen besloten den stryd op te geven en weer aan het werk te gaan. De bekende hardloopet' Snoek heeft een kranig stukje uitgehaald. Hy had gewed, dat hij de stoomboot der firma Caisjens, van Leiden naar Amsterdam zou bijhouden. De boot ging af, de looper „startte" en den ganschen weg ging het „zij aan zij". Toeu Snoek te Am sterdam aankwam, verklaarde hij er nauwelijks een zweetje bij gehaald te hebben. De weddenschap heeft hij dus schitterend gewonnen. De eerste ansjovis trekt de zee gaten binnenenkele zijn er reeds in de Zuiderzee gevangen. Te Stavoren zijn er Woensdag 5 aangebracht. De heele visschersvloot wordt voor de vangst in gereedheid gebracht. De „Zutph. Ct." meldt Op het landgoed liet Oye is in den nacht een treffend treurspel afgespeeld, in de ooievaarswereld. Op het dak had een paar zijn nest gemaakt. Maar er kwam een ander paar dat óók aanspraak op het nest meende te hebben. Daaruit ontstonden dagelijks gevechten. Soms kon men het bijwonen, dat er twee, maar soms ook, dat er vier ooievaars op het nest waren. Het verhaal eindigt, net als een goede ouderwetsche roman, rnet een Moedigen moordvan-morgen lag één van de vier dood op het nest, een ooievaar op de Oye-baar. De over gebleven wederhelft zal nu wel een goed heenkomen zoeken, en daarmee is dan de rust hersteld. De uniforme dracht van het geslacht ooievaar is oorzaak dat wij niet kunnen mededeelen, wie het gewonnen heeft, de wettelijke bezitters j of de vreemde overweldigers. t i —Moeder: Jan, houd toch op me zulke taal te praten. Hoogere burger-scholierOch moeder, Shakespeare heeft die woorden gesproken. MoederBemoei je dan niet meer met hem. Het is geen geschikte vriend voor je Het deugdzame Albion. Te Londen is eene kleine kapel, de Cur- zon-kapel, afgebroken die tegen het mid den van de laatste eeuw eenige jaren in een slechten naam stond. Daar kon men door den eerwaarden dr. Keyth getrouwd worden, zonder dat hij aan de trouwlustigen de minste vraag stelde. Dat kostte slechts éen guinje, d. o. be grepen kosten voor zegelen van inboeken. Ten laatste werd het schandaal zoo erg dat het parlement in 1874 bij afzonder lijk besluit alle clandestiene huwelijken moest verbieden. Toen was echter dr. Keyth reeds schatrijk. In deze kapel huwde de hertog van Hamilton te middernacht, op den 14en Februari van 1854 de scboone miss Gaming. Een ring van een bedgordijn diende tot trouwring. Eenige Engelsche idustrieelen heb ben aan den heer Picard, commissaris- generaal der Parysche tentoonstelling, verlof verzocht om op de rollende trottoirs bars op te richten voor den verkoop van bier. Neen, antwoordde de heer Picard. Uw bierzou slecht zyn. Hetzouniet schuimen. Hoe dat? Bier, dat rolt verzamelt geen mos. Tucht in het Engelsche leger, Een soldaat van de militie van Somerset heeft eergisteren zijn sergeant die hem had doen straffen, vermoord. Een sprinkhanenzwerm, neerge streken op de spoorlijn Madrid Caceres by het station Aliseda, heeft een trein tot stilstand gebracht. Meer dan een uur i3 een ploeg werklieden bezig geweest de baan te zuiveren en eerst daarna kon de trein verder gaan. Eenigen tijd geleden kreeg een reeds bejaard Atheensch rechter het in het hoofd om te leeren dansen. Hij nam daartoe bij een dansmeester les. Gedu rende een maand oefende zich de rechter, maar hoe hij ook zijn best deed, hij kon maar niet leeren in de maat te dansen. Toen groette de dansmeester zijn leeiling en kwam niet meer terug. De rechter was echter niet tevergeeis magistraat. Hij deed zijn dansmeester een proces aan en won het. „Aangezien, aldus luidde het vonais, een welgeschapen en van alle lichaams gebreken bevrijd mensch niet ongeschikt is om te leeren dansen, wordt de dans meester in quaestie veroordeeld zijne lessen voort te zetten tot zijn leerling dansen kan." Te Mafeking eet men thans niets dan haverbrood. Men heeft nog tot 15 Mei levensmiddelen. De ziektegevallen nemen toe. De groote brand te Ottawa brak eergisterenochtend uit in de voorstad Huil aan den overkant der Ottawarivier. De kracht van den wind dreef weldra de vlammen over de rivier nadat de geheele voorstad met talrijke gebouwen, zaagmolens en papierfabrieken in asch was gelegd tweeduizend gezinnen zyn dakloos gemaakt. De vlammen tastten weldra heele blokken huizen aan en verwoestten die, magazijnen, schuren met gezaagd hout en timmerwerven in het westelijk gedeelte van Ottawa werden een prooi der vlammen. Ook het station van de Canadian Pacific, onnoemlijke stapels gezaagd hout en het centraal station voor de electfische verlichting, gingen in vlammen op, zoodat de straatlantaarns werden uitgedoofd. Het parlement, dat geen licht had, was ge noodzaakt zyn zitting te verdagen tot Dinsdag. Montreal, Toronto en Hamilton zonden bluschmiddelen, maar eergister avond woedden de vlammen nog voort en dreigden geheel Ottawa in asch te leggen. De bevolking van de stad kam peerde op de pleinen. Men zegt dat ettelijke menschen omgekomen zijn. De schutterij doet politiedienst. De depeches van gisterennacht uit Ottawa stellen het buiten twijfel dat de brand het werk is van Fenians, omdat de brand tegelijkertijd uitbrak op drie plaatsen te Huil en Ottawa, zoodat de brandweer, wier commandant omkwam, hulpeloos verdeeld raakte. De vlammen werden zoo fel voortgezweept dat rijdende straat wagens tramwagens aan staken de passagiers ontsnapten. Te middernacht werd de schade reeds op 20 millioen dollars geraamd. President Kruger heeft den 16en Maart bij zijn vertrek uaar Kroonstad eene bezielde en bezielende rede ge houden, waarin hij zjjn vast vertrouwen uitsprak in de overwinning der zaak voor welke de Boeren strijden „Ik geloof dat ook wij eerst ens Getsemané en Golgotha moeten door gaan, eer de dag onzer bevrijding kan aanbreken. Maar ik ben overtuigd in mijn binnenste hart dat die dag zal aanbreken, zoo zeker als de dag van opstanding voor onzen Heere Jezus is aangebroken. „Deze oorlog is er een van de duis ternis tegen het licht, van den leugen tegen de waarheid, van Mammon tegen God. Wie zal overwinnen Ongetwijfeld de Almachtige God. Zooals in de dagen van Elia Jehovah zich betoonde voor al het volk op de hoogte van Karmel

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 7