It IJ V O E G S E I ZEEF pijpen. van Maandag 23 April 1900, I\o. 95. PPOEDER Vervolg Binnenland. Gemensrd Nieuws. it een goede [ken, vraagt rken ilENST iche zin- It slechts neer men MAAK de 'OEDER verkryg- BEHOORENDE BIJ DE k- ootschap fabrlekenj RDAM. c,ts. Sigaar. 7»ets. Sigaar. ets. Sigaar, htjn Vierkantjes UOOTK, I morgens H. O I storing in de Iruik van H.-O. lagen daarom H.-O. verkrijgbaar. IEDELBUE3 v.v vm. 4 50 5 55 Zeilmarkt.- vm nm 12 30 1 15 5 55 6 55 7 46 markt Vlis» op werkdagen i 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 -Staldegtaein. ld.) [25, 10.37, 1.18, I 5,31, 6.9, 7.35, .33, 8.24. 9.25 lo.1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 .3,9.5,9.45. Iendienst. i 50 6 30 6 50 lo 1020 10 40 |0 1 30 2 22(1 4 20 5 5 20 6 6 40 7 20 I 50 10 10 10 30 12 10 1 20 1 40 3 50 4 10 4 80 I fl 8 SO ■3 35 6 20o) ■4 05 6 50 [fa) 4 15 5 05 6 20W)f) |5 6 40f) ekeue fceu koog" miuuleu. iaat Borssele en vlissingsck «eirut (Telephoonnummer 10) HINDERWET. Yer:oek om vergunning tot het oprichten tan een bergplaats voor lompen. Burg. en Weth. van Vlissingen, gez.ija de artt. 6 en 7 der hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van VIKTOR CRAC0U te Vlissingen om vergunning tot het oprichten van een bergplaats voor lompen in perceel C 33 gelegen aan de BakktrsgaDg; dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 20 April 1900, op de gemeentesecretarie ter visie zal geitel worden en dat den 4 Mei 1900 ten raadhuize, des namiddags ten •2 ure, gelegenheid zal worden gege- vtio om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip ter gemeentesecretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan wor den genomen. Vli singen, den 20 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, O. J. BISSCHOP. Te zachte straffen. Mevrouw Brantsen, geb. van Limburg Stiruin, heeft naar aanleiding van de in Utree1't behandelde ontgroeningszaak, het volgende in de Standaard geschreven: „Hieruit blijkt wederom, dat men niet weet te breken met de barbaarsche, in ens land aangenomen gewoonte, om alles door de vingers te zien wat door studenten bedreven wordt. Op ontaarde studenten zou een oud-Hollandsche straf beter werken voorheen zou men ze een dag lang publiek aan een schandpaal hebben gezet, zooals er nog heden een aan het stadhuis van Doesburg wordt gevotn.en. „Die zich telken jare herhalende stuiientenschandalen en wandaden blijven een vlek op de Hollandsche beschaving. Het wordt tijd dat de justitie eindelijk ben moed hebbe om daaraan een einde temaken door aan de jongelieden, die zich op ergerlijke wijze misgrepen hebben, een zware en gevoelige straf "P te leggen, niet een boete, want daar voor zijn die jongelieden volkomen on gevoelig, maar een maand of drie gevangenis. Dat zou goed werken en een heilzaam voorbeeld zijn voor toe komstige helden van hetzelfde slag." Men lette hierbij op dat dit geschreven wordt door een gravin van Stirum regelrecht aan het adres van graaf Scbiramelpenninck, die naar zijn straf te oordeclen, de voornaamste rol gespeeld heeft bij het mishandelen van studenten 'li het z.g. ontgroenen. Een onverdacht getuigenis dus en van fezjjde komende dubbel merkwaardig. zonder tafel of bank daar moeten de kinderen op den vloer bijeenkruipen bij hun schrijfwerk, knieën of bodem als schrijftafel gebruikend. Op andere scholen ontbreken de noodige schoolbehoeften, zoodat slechts de helft of een derde der kinderen lees- en schrijfboeken heeft. De onderwijzers bevinden zich in aller ellendigste toestanden. Velen worden in hun vrijen tijd gebruikt om het vee te hoeden. De gemeente Sarule op Sicilië heeft hare school vijf maanden moeten sluiten op bevel van den roover Saiius. De neef van den roover had zich aangemeld voor een onderwijzersplaats aan die school, en toen deze niet be noemd was, beval de machtige oom den grondeigenaren, in wier schuur de school gehouren werd, op straffe des doods, onderwijzer en school van hun erf te verwijderen. 53 percent van de „schoolplichtige" kinderen in Italië, en dit getal is 500,000, gaan niet naar de school. Revue der Zuiderzeevloot. De harmonie onder de visschers, die verzocht zijn met hun vaarluigen aan die revue deel te nemen, laat veel te wenschen over. Nu ook hebben de Urkervisschers verklaard niet te zu'len meedoen als hun vereeniging niet de leiding in handen krijgt. Als de partijen zoo om den voorrang kampen, zal er misschien van deze zoo veelbelovende revue Diets komen. De Koninginnen vertrekken Dinsdag om 11,10 naar Amsterdam, per Holl. Spoor. Vlissingen 21 April. Transvaalcomité. bijdrage bij den heer Ingekomen Kalbfieisch: voor Transvaal van een gezellig avondje btj A.A. G. ƒ1, te samen met de vorige opgave ƒ3420,1872. Sedert de vorige opgave nog voor de Boeren met vriendelijken dank ontvangen en opgezonden aan den heer Emans te Amsterdam, die voor de verdere ver zending naarZ.Afrika zal zorg dragen,van: Mevr. G, 2 pr. kousen; mevr. J. 2 pr. i kousen en 4 helmmutsen; mevr. v.d. S. j 1 helmmuts mevr. D.l bouffante; mevr. I L. 5 h'lmmutsen en 3 pr. kousen, mevr. de W. 2 jaegerbroeken en 2 hemden dames v.d. B. C. 1 bouffante en 2 helm- Schooltoestanden in Italië. In het officieel verslag van den alge- ttieenerr inspecteur bij het volksonder- "cht, prof. Frans Torracca, wordt mee- Meeld, dat talrijke scholen worden Sfeud-n in armzalige, dompige hutten 1061 lage zoldering en smerigen bodem, T°1 gaten, zonder planken of cementvloer, ze'fs zonder de vastheid van eendorsch- Tfe', met vensters zonder ruiten of feilen. fee scholen zijn gewone stallen, waar hinderen te zamen zijn met rundvee, "wildieren, ezelsj geiten, zwijnen en kuikens, terwijl de onderwijzer van feieentewege verantwoordelijk is, als arm schoolkind 's avonds een he.i mee naar huis neemt. Meer dan 6 Percent van al de volksscholen zijn mutsen, mej. de W. 1 bouffante; B. en K. 2 bouffanten; F. M. G. 1 pr. kousen; ongemerkt 5 pr. polsmoffen; L. BI. 1 bouffante en 1 pr. polsmoffen, schoolkin deren van mej. A. A.M. Fr. 6 pr. pols- moffen 3 bouffantes en 1 pak couranten; mr. v.d. S. 2 wollen doekjes: J. C. K. 1 pak boeken voor Cronjé. Door Burgemeester en Wethouders zijn op de aanbeveling voor gemeente secretaris geplaatst no. 1. mr. F. S. Witteveen, 'docto randus in de staatswetenschappen en ambtenaar ter gemeentesecretarie te Leeuwarden no. 2. mr. dr. H. S. Veldman, ge meentearchivaris en ambtenaar ter gemeentesecretarie en leeraar aan de H. B. S. te Delft. Doorn van Koudekerke, de gemeente ontvanger, de beer T. G, Dommisse, en alle leden van den gemeenteraad hadden zich des namiddags te half vier ure in de raadzaal vereenigd om den schei denden gemeente-secretaris een stoffelijk blijk van hooge achting en genegenheid aan te biedeD. De burgemeester bood n.l. den heer Bisschop namens zich en de genoemde heeren,onder eene hartelijke toespraak, een zeer fraaien rijk gebeeld- houden fauteuil aan, van eikenhout en met prachtig moquet bekleed. De heer Bisschop dankte zeer getroffen voor dit bewijs van erkentelijkheid en voegde een bijzonder woord van dank toe aan den heer Dommisse, gemeente ontvanger, voor den viiemlschappelijken omgang met dezen, niettegenstaande het groote verschil in leeftijd. Vrijdag 27 April e.k. zal de heer G.B. Dommisse, muziekonderwijzer alhier, een muziekuitvoering geven met zijne zangklassen A B en C in de zaal van den heer Stof koper. Klasse A zingt een zestal liederen, klasse B eenige nummers, waaronder een kleine cantate van O vereera voor solo en koor, terwijl klasse C De Jaargetijden van R. Hol, cantato voor vrouwenkoor, ten gehoore zal brengen. De uitvoering heeft plaats voor de ouders der leerlingen, terwijl naar wij vernemen voor belangstellenden die deze uitvoering wenschen bij te wonen, een beperkt aantal toegangskaarten zijn te verkrijgen bij genoemden hee,r Dommisse. Men schrijft ons uit Ter Neuzen 't Was wel een brutaal stukje te noemen, dat Donderdagavond alhier een Noorsch matroos uit de gang van een hotel dat hij verliet, eenige voorwerpen stal, terwijl twee politieagenten in de gelagkamer aanwezig waren. Het gevolg van dat brutaal optreden was, dat onze matroos, wiens begeerigheid men had opgemerkt, spoedig was gevat door een der agenten, die, naar 't bleek, nog harder kon loopen dan hij en hem inrekende. Na hier een heelen dag in arrest te hebben gezeten, werd de matroos Zater dag naar het huis vau bewaring te Middelburg overgebracht, waar men hem wel nader aan 't verstand zal brengen dat in Nederland het meenemen van ons niet toebehoorende zaken ongeoorloofd is. Den heer mr. G. J. Bisschop, die door zijne benoeming tot gemeente secretaris van Schiedam, eerstdaags onze ge meente gaat verlaten, werd gisteren eene aangename verrassing bereid. De burgemeester jhr. mr. A. A. van Omtrent den te St. Kruis gepleegden moordaanslag schrijft men uit IJzendijke nader het volgende De 24jarige E.B., werkman te Water vliet, zou binnen eenige dagen huwen met de 26jarige M. C. M., dienstbode te IJzendijke, waarvoor zij reeds de toe stemming der ouders van laatstgenoemde hadden verkregen. Zondag trokken de ouders van het meisje hun reeds gegeven woord in, hetgeen den jongen zoo wanhopig maakte dat hij naar Eecloo reisde, daar een revolver met 30 patronen kocht, den nacht om de woning der ontrouwe ouders doorbracht en ze 's morgens bij het uitgaan der kerk te St. Margueriete op wachtte nabij de grens onderSt. Kruis. Daar vroeg hij den vader nogmaals om toestemming tot een huwelijk met zijn dochter. Op het ontkennend antwoord loste de jongen 6 revolverschoten op den vader, waarvan een hem in den arm en een in den schouder trof. E.B. liep daarna eenige minuten verder, trof daar de moeder van het meisje en loste ook op haar 4 schoten een kogel ging door de kap van haar mantel, zonder haar te wonden. Hierop nam hjj afscheid van zijn meisje en meldde zich vrijwillig bij de marechaussee te IJzendjjko aan onder overgave van revolver en patronen. De verwondingen den vader toegebracht ztjn van weinig beteekenis. De dader was steeds een zeer oppassende jongeD, die een gunstigen indruk maakte. Met den aanleg voor de electrische verlichting te Terneuzen is een aanvang gemaakt. De heer I. P. Wronink, directeur van Van Gend en Loos, wonende te Dordrecht, die zich Woensdag 11 April van Tiet op weg naar Leeuwen begaf, is dien avond 7 uur te Wamel gezien. Sedert dat uur is hij echter spoorloos verdwenen, en men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De tot heden aangewende pogingen om hem te vinden zijn vruchteloos geweest. Btj het vinden van het lijk wordt f 25 belooning ge geven. Zijn portret en signalement lig gen te Wamel op het gemeente-secre tariaat ter inzage. De Heer W. is 49 jaar oud. Men meldt aan de N. R. Ct. Op 19 Maart is een arbeider, gaande over het Kennemerplein, door een boom die omwaaide, zoodanig gewond, dat hij eenige weken lang niet kon arbeiden. Daarom wendde hij zich tot den Raad om hem uit de gemeentekas het geleden loonverlies te vergoeden. B. en W. hier op repliceerende, betreuren het dat de man nadeel heeft geleden, doch oordeelen toestaan van zijn verzoek een eerste stap op den weg, die voor de toekomst bedenkelijk kan zijn, waarom zij voor stellen op het verzoek afwijzend te be schikken. J. Oudegeest, beambte bij de Mpij. tot exploitatie van S.S., te Utrecht, soc. dem. candidaat voor den gemeenteraad aldaar, is door de directie der Maat schappij overgeplaatst naar Helmond. A.s. Maandag zal Joachim met zijn kwartet te Amsterdam een uitvoering geven. In dit kwartet spelen behalve Joachim zelf, mede de heeren Karl. Halir, Emmanuel Wirth en Robert Hausmann. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het postverkeer tusschen Amsterdam en Leiden per automobiel uitgevoerd worden De prins van Wales is gisteren avond te Londen aan het Charing Cross station aangekomen. De koning van Zweden, de hertog van York, de gezanten van Denemarken en België wachtten hem op. Bü zijn vertrek werd hij luide door de volksmenigte toegejuicht. Door België reizende, heeft de prins zich nergens opgehouden dan te Schaer- beek, eene enkele minuut voor de ver wisseling van locomotief. Een löjarige jongen die in een loods van het station gevonden werd bezig met steenkolen te stolen, werd gearresteerd daar men hem voor een concurrent van Sipido hield. Naar de Londensche correspondent van de Petit Bleu verzekert, hebben koning Leopold en de graaf van Vlaan deren tot de vorstelijke personen be hoord, die koningin Victoria hebben geiukgewenscht ter gelegenheid van Cronjé's overgaaf en met het beslissend succes dat die gebeurtenis op dat tijd stip voor lord Roberts scheen te hebben. Erin geloopen. Bij een juwe lier te Parijs vroeg een zeer elegant gekleed jongmensch om trouwringen te zien. Na lang geaarzeld te hebben koos hij er een, dien hij dadelijk betaalde. Nu deed hij alsof hjj zich bedacht en terugkomende vroeg hij ringen met bril- lanten te zien. In dien tusschentyd kwamen andere klanten op hun beurt naar juweelen zien, en maakte het sierlijk gekleed jongmensch van een oogenblik dat men niet op hem lette, gebruik om een gouden met edelgesteenten bezette broche te stelen, die hij in zijn mond stak om ze te verbergen. Het bekwam den dief slecht, want de speld van het kleinood bleef hem achter in de keel zitten en stak hem zoodanig dat hij het van de pjjn moest uitschreeuwen. Dit gaf groote opschudding onder de aanwezigen die uit de gebaren, welke de ongelukkige dief maakte, de oorzaak van zjjn lijden begrepen. Met een nijptang gelukte het den juwelier niet zonder moeite hem te bevrijden. De dief bekend gemaakt hebbende dat hij tot eene bekende zeer geachte familie behoorde, heeft de juwelier zich onthou den van hem bij het gerecht aan te klagen. De Siècle zegt dat een prachtig koffertje door de Engelsche pers bij inteekening is aangeboden aan mevrouw Dreyfus. Kapitein Dreyfus verkeert in goede gezondheid. In Frankrijk is er sprake van om het gebruik van automobielen op de wegen te verbieden, eveneens om aan deze voertuigen een maximum van snelheid voor te schrijven. Te Metz heeft weder een officier wegens speelschulden, waaraan hij niet voldoen kon, zich van het leven beroofd met een revolverschot. Onder de officie ren wordt veel gespeeld, vooral door die, welke van hun jaarwedde moeten ieven en in het spel hun fortuin denken te vinden. De arme jonge officier die zijn speelschulden niet kan betalen, vereffent ze met een revolverschot en daar mee uit. In het Pruisische stadje Konitz zijn 200 reservisten gelegerd, omdat de gemoederen daar zeer opgewonden zijn over een afschuwelijken moord. In het vorige Dajaar werd de gymnasiast Winter vermist. Men heeft nu zijn lijk en onlangs ook het afgesneden hoofd gevonden. Het hoofd had waarschijnlijk in het Ijs gezeten en was tamelijk goed bewaard. Aan de opwinding zijn antisemitische neigingen niet vreemd. Men zegt dat bij het vergaan van het transatlantische stoomschip Mexican veie matrozen volslagen dronken waren. Een passagier voegt er bij dat er ge vochten en een matroos in de worsteling een vinger werd afgesneden. In de Hongaarsche gemeente Kresnia is een echtpaar van de aller vruchtbaarste soort. De luidjes zijn 30 jaar getrouwd en hebben 27 kinderen 9 jongens en 8 meisjes. Ze zijn allen gezond en hêt groote gezin heeft altijd volop te eten gehad. -Lord Roberts schijnt aan goede voorteekens te hechten. Een heer te Portrush had hem een klaverplant met wortelen en een oud hoefijzer gezonden; hij heeft den schenker een vriendelijken brief teruggeschreven, waarin hy zegt: .,De klaverplant is zorgvuldig geplant in den tuin van het regeeringsgebouw te Bloemfontein en het hoefijzer zal ik als een souvenir bewaren, naast een dat ik heb opgeraapt op den dag toen ik den Vrijstaat binnenkwam en een ander dat ik te Paardenberg vond op den dag voor generaal Cronjé zich overgaf." Een correspondent van de „Mau- ehestei Guardian" te Kaapstad, deelt in een beschrijving van den tocht van French naar Kimberley het volgende mee over een daad van de lanciers. Van een nek werd op het Engelsche paardenvolk geschoten. Generaal French wees op dien nek, die twee kopjes ver bond en kommandeerde „voorwaarts!" Onder de twee- of drieduizend man, die I er heen galoppeerden, waren de House- j holds, het 6e, 10e, 12e, en 16e lanciers. De stof rees achter hen op in een golvende wolk, maar het 16e sloeg af in de richting van een van de kopjes. Daar wachtten hen veertig Boeren op, in de val, want het meerendeel van hun paarden was doodgeschoten. Er waren daar ook vrouwen, die kwamen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1