BEOORDEELD Donderdag 19 April. BiHnenlandsctiB berichten. No. 92. S8e Jaargang. 1900. Gemeentebestuur. Draak. Van week tot week. F i u ILL ET N. BRANT. Sr&9e**>2--rKMt C Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAN DE per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek- Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regela f 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Virichtjnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeellge voorwaarden. Verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art 5 der wet van 28 .Tuni 1881 (staatsblad no. 97), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78) doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver- zoekschrift van J. VAN DE VELDE, te Vlissingen, om vergunning den veikoop van sterken drank in het klein in per ceel wijk D 32 aan het Beursplein te mogen voortzetten. Vlissingen, den 17 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. In raadselen wandelt de mensch op aard, en in raadselen wandelt vooral de belangstellende in de zaken van den lorlog in Zuid-Afrika. Wanneer het gebeurde bij Meerkats- (ontein niet gebeurd en werkelijk het ministerie van oorlog te Londen te trouw is in zijn verklaring, dat het verhaal werd verzonnen, dan is het verzinsel van zonderlingen aard; maar langzamerhand beginnen wij te twijfelen en moeten althans de mogelijkheid onder stellen, dat verschillende gebeurtenissen, waarbij de Boeren succes hadden, onder één lezing te zamen gevat, op die wijze als een nieuw en op zich zelf staand feit zijn voorgesteld want aan kwade trouw te gelooven, daarvoor hebben wij geen reden. Het is dan ook niet de gewoonte der geallieerden, om zich overwinningen toe le schrijven, die in werkelijkheid niet plaats hadden. Laat er ons onmiddellijk bijvoegen, dat hun belang er zich ook vierkant tegen verzet. Meermalen is het bewezen, dat bun schijnbare vrerke- of afwezigheid den vijand zorg- i maakte. Waartoe zouden zij hem ten wakker schudden met valsche overwinningsberichten Dus, over Meerkatsfontein, waar het ten ook op de kaart te vinden moge zijn, is voorloopig het debat gesloten en ook over het verloop van den krijg elders is voor het oogenblik niets te n, omdat onze beschouwingen niet ®P een voldoenden grondslag zouden risten. Mogen wij eene enkele gissing Uit het Hoogduitsch VAN KT MAK WEIDBOD. 12.) Het scheen, alsof hy het zich steeds 'ter moest voorzeggen, om het te kun- len gelooven. Hva en Geertrui zwegen en staarden "ol ontzetting van verre naar Rupert, i hadden gezien, dat de dokter Rupert techt had trachten te overreden en dat e ten laatste had toegegeven, en nu het alsof plotseling een sluier voor e oogen was opgelicht, alsof haar 18 duidelijk werd. De dokter was het wagen, dan kan het het doel der ver bondenen zyn, om zich in voldoenden staat van gemeenschap te stellen van uit het noorden van Natal, tot aan het punt dat zy bezet hebben ten noorden van Bloemfontein, en tevens om hunne liniën zoover mogelijk zuidwaarts langs de grenzen van Basoetoland uit te strekken. Hierdoor toch biyft feitelyk het groote Engelsche leger in twee deelen verdeeld en de mogelijkheid ge opend om die deelen le houden of te brengen in een toestand van werk loosheid. Nu is het waar, dat generaal Roberts zich geheel iets anders dan werkeloos heid voorstelt. Nu de wollen khaki- uniformen en de schoenen (heusche schoenen, niet van bordpapier, zooals in 1871 te Parijs) zijn aangekomen en er langzamerhand wat meer- levensmid delen in het magazijn schijnen te geraken, nu zou Bob wel graag opmarcheeren en dat zou ongeveer dezer dagen zijn. Er kan een betrekkelijk klein garnizoen te Bloemfontein achterblijven, want de aangelegde werken zouden zoover ge vorderd zijn, dat met een zoodanig klein korps de plaats kan verdedigd worden. Een prettig gevoel, op te marcheeren met zoo'n ding in je rug, dat elk oogen blik kan worden aangevallen Het zal ons wezenlijk benieuwen, voor wie die verschansingen nu eigenlijk zijn aangelegd want dat kan ook wel voor de Boeren wezen en in dat geval is de vriendelijkheid van der, Engelschen legercommandant wel bijzonder groot. Bij de incidenten, die langzamerhand de zaken van den oorlog wat ingewik kelder plegen te maken en het ook dezen oorlog dreigen te doen worden,hebben we nu het Beira-incident gekregen.Voorloopig kunnen wij hier echter niet al te groote waarde aan toekennen. Het vervoer van troepen over onzijdig, in dit geval Por- tugeesch grondgebied, kan natuurlijk als een vijandelijke daad worden be schouwd, en zich tot het plegen van zulke daden vooraf te verbinden, indien dit geschied is, moet worden aangemerkt als in stryd met het volkenrecht. Maar feitelyk is er niet veel aan te doen want, aan de reeds geuite meening, dat de geheele geschiedenis een onhandig heid van de Engelsche regeering zou zijn, omdat het bedoelde vervoer de federalen gelegenheid zou geven om een inval in Portugeesch gebied te doen en uit al die verwikkelingen een conflict met andere mogendheden zou kunnen ont staan, dat gelegenheid gaf tot interventie hieraan hebben wij al zeer weinig houvast. Portugal zit nu eenmaal tus- schen twee vuren en in een alleronge lukkigste positie, waarvan naar alle geweest, wiens verklaring voor de recht bank Rupert had gered hij had zeker eene valsche verklaring afgelegd, en thans, nu er deor verder te loochenen een menschenleven verloren zou gaan, had hij Rupert aangemaand te helpen, daar hy helpen kon. Zy keken schuw op Magnus neder, en daar deze kalmer ademde, sedert het door den dokter geopende venster frissche lucht toe voerde in het lage vertrek, geloofden zy reeds de uitwerking van de helsche macht waar te nemen, en gruwden zij by deze vreeseiyke ontdekkiDg. Gerustgesteld en gelukkig verliet Jakob de Veenhoeve, gevolgd door Eva, die zich onopgeraerut trachtte te ver wijderen, opdat zij niet genoodzaakt zou zyn, Rupert den afschuw te toonen die zij thans voor hem gevoelde toen hy haar echter zag heengaan en op haar toeliep, riep zij luide „Laat mij gaan!" en ijlde over het erf en de noodbrug, als kon zi[ niet schielijk uit zijn bereik i komen. Op den weg stond de wagen, waarschijnlijkheid vroeg of laat gebruik zal worden gemaakt. Gesteld dat de ver bondenen zegevierend uit den strijd te voorschyn treden, dan zal de Portugee- sche regeering wel trachten met de Boerenrepublieken op goeden voet te blijven, maar het lijdt geen twyfel of het geknoei met Engeland zal op nieuw beginnen. Hechten wij weinig waaide aan de incidenten, veel waarde hechten wij aan den loop der zaken zelf.De opmarsch van generaal Roberts moge dan nu be ginnen of niet, er zijn teekenen genoeg dat na den grooten tegenslag met den troep van Cronjé, die zooals later ge bleken, wel degelijk aan Cronjé zelf moet worden geweten, het leger der federalen beter dan ooit georganiseerd en vol moed, hoop en dapperheid is. Veel waarde hechten wij er aan, dat plannen tot spoedige beëindiging van den oorlog, door snelle tochten van Engelsche zijde, blijkbaar verijdeld zijn. Een langdurig rekken van den oorlog is zoo zeker in het voordeel der verbon denen, als het is in het nadeel der Europeesche belangen. Het is niet zeer aangenaam, voor onze respectieve zakken dat we op dit oogenblik bezig zyn oorlogsbelasting te betalen in den vorm van dure artikelen van allerlei aard, en wij hebben medelijden met hen die er zwaar door getroffen worden maar het benadeelen der economische belangen is eer incident, waarvan wij nog de meeste verwachting hebben, indien de volken in hun druk, pressie uitoefenen op hunne regeeringen, dan zal deze pressie nog het best in staat zijn om, als het ge schikte oogenblik gekomen is, de banden tot scheidend optreden in een te slaan. Nederlands verdediging. Wij hebben wel eens gemeesmuild bij de gedachte dat ons land om zoo te zeggen open ligt voor een vyandelijken inval omdat het aan alle zijden onbe schermd is, maar dan troostten wij ons weer met de gedachte, dat, hebben wij geen genoegzame troepen om dat te be letten, de vijand eindelijk toch het hoofd moet stooten op onze versterkingen, de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de stelling van Amsterdam, welke laatste een Napoleon .reeds onneembaar noemde en welke voor millioenen door de kunst nog sterker is gemaakt. De kapitein der artillerie A. L. Hesta heeft in het Hdbl. ons ook deze illusie benomen. Hij begint in zijn merkwaar dig artikel de stelling voorop te zetten dat tot de duurzame versterkingen volgens de Vestingwet behooren de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de stelling van Amsterdam en dat de j strategie ons leert, dat elke oorlogs handeling wil zy gerechtvaardigd zyn moet voldoen aan den eisch, dat by een welslagen genaderd wordt tot het algemeene oorlogsdoel, dat is het vernietigen of buiten werking stellen van 's vijands strydmacht. Daarna schrijft de heer Hesta „Bij de wet van 1874 werd uitgegaan van het denkbeeld om den vijand het doordringen tot een bepaald gedeelte van I het ryk te beletten en, zoodra de I omstandigheden hiervoor gunstig zouden 1 zijn, uit dit gedeelto uit te breken en den vijand weder terug te drijven uit het reeds veroverde gebied. Dit had betrekking op de Nieuwe Hollandsche i Waterlinie. „Wat toen misschien mogelijk was, j is nu beslist onmogelijk. De droog- biyvende terreinstrook vóór Utrecht, het eenige punt waar ooit een uitbreken mogelijk is geweest, is te smal om tegenwoordig met eenige kans van wel slagen een aanval te doen op de inslui tingslinie. De bezetting van de Nieuwe Holland sche Waterlinie is derhalve geen oorlogs handeling, welke aan den hierboven gestelden eisch der strategie voldoet. Zij mag dus niet geschie-len, en hiermede vervalt de reden van bestaan, luidt zyn slotsom. „De stelling van Amsterdam moest bij de wet van 1874 dienen als centraal reduit. Reeds toen dacht men niet aan de mogelijkheid, om met eenige kans van welslagen uit die stelling te breken. Die kans bestaat thans nog evenmin. De stelling kan door inundatiën sterk zijn, onneembaar als men wil, voor den ver dediger is het een onmogelijke zaak, om langs de smalle accessen tot een offensief over te gaan. Een kleine vijandelijke macht is in staat, den ver dediger binnen de stelling te houden. „Wat zal de loop van zaken zijn, indien de stelling van Amsterdam wordt bezet en aangevallen. De aanvaller zal de stelling insluiten en op den dag, waarop de in- of afsluiting een feit is, zal de bevelvoerende generaal een brief aan den kommandant der stelling richten, die in hoofdzaak ais volgt zal luiden „„De insluiting van Amsterdam is een feit. „„Deel aan uw regeering mede, dat ik in opdracht heb, geen enkele poging te doen, om uw stellingen te vermees teren, doch dat elke troepenmacht, die hopeloos tracht, door de insluitingslinie waarmede Jakob gekomen was zij steeg er op en dook huiverend op de bank ineen. Daar kwam langzaam iemand nader, het was de oude dorpsherder, die uit het donker opdoemde. „Heeft hy het gedaan?» vroeg hy, toen hij Eva bemerkte. „Ja, hij heeft het gedaan antwoordde zij dof en zonder klank in hare stem. De oude liet een heeschen lach hooren. „Dan heeft het kind geen dokter meer noodig zeide hy, „Thans helpt hem een, die het bij het rechte eind weet te vatten. Boer Jacob heeft geiyk gehad Eva gaf geen antwoord, en toen nu de boer met den kleinen Magnus nader kwam, verwijderde zich de oude herder. Jakob gaf Eva het kind over, maakte de leidsels van de brugleuning los en reed zoo schielijk mogelyk heen. Middelerwijl had Thomas,met vrouw, zoon en dienstmeid aan de netjes ge dekte tafel plaats genomen, en ook de dokter, die hongerig en vermoeid was, nam aan den avondmaaltijd deel. Rupert was door Eva's afwyzing, door haar ontzettenden blik als voor het hoofd geslagen dadelyk had hy de oor zaak er van begrepen, en thans, nu hij aan tafel zat, vielen hem het bleeke, vertoornde gezicht van zyn vader op, en de tranen, waartegen zijne moeder in stilte kampte. Zyn hart kromp ineen, zijne vuist balde zich hy bracht geen bote over de lippen des te meer ech ter dronk hy. De maaltijd verliep zwy- gend, ook de dokter was stil, hij had een moeielijken dag achter den rug. Eindelijk leunde de boer in zyn stoel achterover, vouwde de handen, trachtte zyne tranen te onderdrukken en zeide toen met bevende stem, terwijl hy de oude, maar altyd nog zachtmoedige oogen op zyn zoon had gericht „Ik heb, zoo oud als ik ben en ondanks de vele vyandschap, die my in myn leven getoond is, nog nooit iemand den dood toegewenscht met woorden niet en, God is mijn getuige, ook in mijn heen te breken, zal worden terugge slagen. „Voorts heeft mijn regeering bepaald, dat voor eiken dag, dat de overgave op zich laat wachten, de te heffen oorlogs schatting met één millioèn gulden zal worden verhoogd. „„Ik wacht uw overgaaf.*' „Tegen het logische van dezen brief is niets in te brengen. „De steliing van Amsterdam zat dan millioenen gekost hebben voor hare inrichting, nog eens millioenen voor de schadeloosstelling ten gevolge van de inundatiën, en ten slotte nog evenveel millioenen als zij dagen is bezet ge houden. „Tegen deze geldverspilling zy ten ernstigste gewaarschuwd en daarom worden in de toekomst geen gelden meer toegestaan voor de stelling van Amster dam en houde men by de a.s. reorgani satie het oog op het vervallen van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de Amsterdamsche stelling, waartoe schor sing van de Vestingwet noodig is.* Aan het groote rijke Amsterdam, de heofdatad onzes land, zou dus een lot bereid zijn als aan Ladysmith, welks bezetting toch nog de hoop op verlossing bleef door uitvallen te doen. 't Is wel een vooruitzicht om er den moed bij te verliezen en dus zou het dan toch waar zyn dat ons land onverdedigbaar is. Hopen wy dat ook deze voorspelling il blijken te pessimistisch gekleurd te zijn en de tegenspraak niet uitblijve. De Ongevallenwet. In een vergadering der Soc. Dem. Arbeiderspartij te Amsterdam, heeft de heer Schaper ook het een en ander over de Ongevallenwet gezegd, waartegen de grootindustrie zoo gekant is, dat de Eerste Kamer, door hem genoemd „de dubbel overgehaalde geldzak" met adressen wordt overstroomd om de wet te verwerpen. Er is in de wet iets goeds voor de. arbeiders en daarom is het in hun belang dat zij worde aangenomen. Daarom wilde spreker dat van dit congres een krachtige stem gehoord worde om op te komen tegen het „ploertige opzet" van grootindustrieelen om de wet te doen vallen. Spr. stelde een uitvoerige resolutie voor, waarby de afdeelingen worden uitgenoodigd, krachtige betoogingen te houden voor liet aannemen van de wet, en tevens het congres wordt aangezocht, zyn stem te doen hooren. Daarna besprak de heer van dei Goes den slag, dien de party boven het hootd hangt, doordien het verzoek om gratie voor Troelstra noch door, noch namens hem gevraagd, is afgewezen. Op het feit hart niet I Maar nu hier haalde hy met moeite adem en zyne stem daalde nu, Rupert, wensch ik, dat Magnus sterft 1 Rupert's gelaat werd eerst bloedrood, toen langzamerhand aschgrauw. „Vader,hoe bedoelt gij dat?'schreeuwde hy luid. „Ik denk, dat gy mii wel begryptl* zeide Thomas op diepbedroefden toon en stond van de tafel op„neem my niet kwaiyk, dokter, dat ik heenga en ik dank u ook nog wel, dat gy myn Rupert voor de galg bewaard hebtdat myn oudste zoon zulk een vreeseiyken dood stierf, was, dunkt my, al meer dan genoeg voor een vader.» Verbaasd en bezorgd keek de dokter van zyn bord op. „Wat scheelt u, Tho mas,* vroeg hy, „wat praat gij daar toch En tegeiyk viel hem het bleeke gelaat van den boer op en zyne, door knagend zielsverdriet plotseling zoozeer veranderde ^rekken.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1