GEOORDEELD. S8e Jaargang. b 18 April. Woensdag- taÉDtte bacillen. No. 91. 1900. ih ten. Lfrika. :iüp. D Gemeentebestuur. FEUILLETON. z. 4 j. In der Star, d! limes ontving Be Engelachen ^nige duizen- Inonnen en 4 fiandag en een 1 werden door fan een over- Janval wordt ittingscolonne afgezonden, II. f'wcaatle aan- aschip Italia |en voor de folie Maan. 1*6 23 7 39 110 4 •10 71 us rn i Le en 2e kl. 24 616 125 63 310 725 8 50 85 44 8 21 !4 22 8 88 VLISSISIGSCÏÏE CCD I ANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderiyke nummera 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Poatdirecteuren of rechtatreeka by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊNvan 1-4 regela 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prya slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché'a worden naar plaataruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer lO- Abonnements-AdvertentiSn op zeer voordeellge voorwaarden. Opneming wegen en voetpaden met de kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Vliasingen maken bekend dat, te beginnen met Maandag 30 April e.k., eene algemeene opneming zal plaats hebben van de wegen en voetpaden met de kunstwerken in die gemeente. VlisaiDgen, den 17 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. G. J. BISSCHOP. Verdeeldheid. Het Centrum schrijft naar aanleiding an hetgeen door de Noordbrabanter en to- en Roerbode over de uitsluiting van dr. Schaepman uit de Katholieke partij en een daarop volgende nieuwe parlprmeering werd gezegd en ook naar aanleiding van den wensch van het Huiegezin dat door kalmte, bezadigdheid en overleg eene gevreesde scheuring voorkomen worde, het volgende „Aan zulk een kalme, zakelijke taal is inderdaad wel eenige behoefte te midden der opwinding, waaraan een zeker aantal geloofsgenooten nog immer ten prooi schijnt. En aan die opwinding zal men het dan ook wel moeten toe scbryven, dat men, ietwat onbekookt, plannen aanbeveelt, die wellicht de ernstigste gevolgen zouden na zich Echter gelooven wij voor ons niet reeds gaven we zulks hierboven te ken nen - dat het tot uitvoering dier plan- nen zal komen. Want wanneer men een scheuring wil tot stand brengen, dan stuit men reeds terstond op de moeilgke vraag van wie zal het initia tief daartoe uitgaan, en vooraldoor »ie zal de scheuring tot een feit worden gemaakt Minstens zou daarvoor een groote, algemeene vergadering van katholieken noodig zyn, een monster- meeting, waar de quaestie ampel zou moeten worden besproken en een ieder 'olie vrijheid gewaarborgd bleef, om zijn te doen kennen. Immers, per van rekening zijn het toch niet dagbladschrijvers, en zelfs niet afgevaardigden, die de katholieke Partij uitmaken. Die partij wordt ge vormd door het katholieke volk, en men heeft hierbij wel degeiyk te letten °P het feit, dat een groot deel onzer Dit het Hoogduitsch VAN ETMAR WEIDRO0. 11.) Met een onderdrukten gil sprong de "mid van hare zitplaats op, terwyl de anderen den bleeken, verwilderd uit- benden boer verschrikt aanstaarden. .Goeden avond, zwager!' zeide Tho rns eenigszins verlegen, „neem plaats. loe gaat het met uw kind En wat bt S'j daar een groot pak onder uw "mntei. Leg het neer, zwager I' /.onder een woord te spreken sloeg b den mantel op het was de partygenooten nog steeds de vertegen woordiging mist waarop het recht heeft. Er wonen aanzienlijk minder katho lieken in Noord-Brabant en Limburg, dan in de negen andere provinciën, en toch tellen deze laatste slechts enkele afgevaardigden. Tengevolge van deze omstandigheid, (die noodzakelijkerwijze verbetering behoeft door invoering van evenredige vertegenwoordiging) wordt het zwaartepunt der katholieke politiek te veel naar enkele gewesten verlegd. En nu bedoelen wij hiermede niets onaangenaams voor de katholieken van Brabant en Limburg, die zeer zeker even roomsch zijn als hun geloofsgenooten boven den Moerdijk, en wy willen met deze opmerking ook geen lijn trekken, die aan een klove zou doen denken. Maar het feit dient gereleveerd, dat van zeer vele Nederlandsche katholieken de wenschen niet voldoende tot uitdrukking kunnen komen. En wyl het nu tevens een vrijwel uitgemaakte zaak is, dat onder die honderdduizenden niet, of bijna niet-vertogenwoordigde katholieken der noordeiyke provinciën over sommige vraagstukken ietwat andere opvattin gen bestaan, dan in de toongevende kringen van Helmond of Ooster- hout, heeft men ook daarmede rekening te houden by beoordeeling van het streven en de verlangens onzer partij. Want zyn de Brabantsche katholieken niet minder dan die van Gelderland of Overijssel, deze laatsten behoeven ook geenszins bij hunne Zui delijke geestverwanten achter te staan in kloeke beginseltrouw. Hun gevoelens hun overtuiging, hunne ideëen zijn even respectabel, als die der anderen." Verder beweert het blad dat men de groote quaesties buiten da Kamer niet durft onder de oogen te zien en wil daarom nauwere aanraking tusscben leiders en kiezers. Het meent dat er geen voldoende samenhang in de katho lieke gelederen is. Het verlangt geen Pruisische tucht en slaafsche volgzaam heid, vooral geen „mandat impératif" maar men moet het volk in de gelegenheid stellen te oordeelen, onbe vangen, zonder parti pris. Het blad eindigt aldus .Vele der zoogenaamde groote quaesties doen inderdaad denken aan spookgestalten die ai hun schrikwekkendheid verliezen, wanneer men ze van dichtbij beziet. En al veiwachten wij geenszins, dat de katholieken van Nederland ook bij de beste voorlichtiug, weldra eenvormig zouden denken over deze quaesties,— wat ook niet noodzakelijk is, toch is het onze vaste overtuiging, dat zij allen zich zullen weten te hoeden voorde zenuw achtige opwinding en bedenkelijke overdrijving, waarvan wij in den laatsten tyd wederom getuige waren en welke voortvloeien uit de fout, zoo terecht door de Nieuwe Koerier gesignaleerd." Liberale Unie. Naar aanleiding der kiesrechtcirculaire van het bestuur der Liberale unie heeft de kiesvereeniging Burgerplicht te Steenwyk een motie aangenomen, waar in zij als haar oordeel uitspreekt, dat invoering van algemeen kiesrecht van meerderjarige, mannelijke ingezetenen, zonder meer, in Nederland, op dit oogen- blik noch in hot algemeen belang, noch I een eisch des ttjds isdat, z(^o door de j Liberale Unie werd gehandeld naai' den door haar bestuur in zijne circulaire van j Januari 1900 uitgesproken wensch, met j het oog op der, stilstand in de wetgeving J die van Grondwetsherziening het gevolg zou zijn, door haar zou worden gehan deld in strijd met het algemeen belang en met het oog op de te verwachten verdeeldheid onder de liberalen omtrent dit punt, in strijd met liet belang van de partij. kleine Magnus, dien hy er onder droeg. Zwak ademhalend, met gesloten oogen, blauwe lippen en doodelyke trekken lag bet kind in zijn arm. Bij dezen aanblik werden de aanwezigen door ontzetting aangegrepen zy dachten, dat het kind gestorven en Jakob krankzinnig gewor den was. „Barmhartige God Iriep Thomas uit, terwijl hy de handen ineen sloeg. „Zyt gij gek, zwager Zoo met dat kind de deur uit te loopen „Leeft het nog?' vroeg Rupert en trad nader, om Magnus van nabij te beschouwen. Met een verterenden blik staarde de boer Rupert fh de oogen en met eene gloeiende hand greep hy hem bij den pols. „Het leeft nog!" stiet hy uit, „gy kunt het nog redden! Red het my, Rupert „Ik?" zeide Rupert en staarde ver baasd den boer aan. „Waarvoor houdt gU mij Ik ben geen dokter en niet. De Rijksmiddelen. In de maand Maart heeft de schatkist 1,468,200 meer ontvangen dan in Maart van het vorige jaar. De successie rechten en de suiker-accyns leverden 1,288,280 meer, de invoerrechten gingen 1,2 ton vooruit, de loodsgelden f 20,500, de posteryen 20,600 en de telegrafen nagenoeg 11,000, het gedistilleerd 91,200, de registratie 51,800 en de zegelrechten 2500. Wijn, bieren en accijnzen brachten be duidend minder op. Bij directe belastingen brachten het personeel 47,452, de vermogensbelasting 24,860 en die op het bedrijf ongeveer 6500 op. De totale ontvangst der schatkist sedert Januari is 2,346,000 grooter dan ten vorigen jare, waaronder o. a. de loods gelden 33,600 (7,55 pet.) Droogmaking der Zuiderzee. Het is gebleken dat het bericht om trent de indiening van een wets-ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee voorbarig is, maar dat minister Lely het plan, waaraan zyn naam meer dan die van iemand anders verbonden is, niet zal ter zyde leggen. Beschuldiging van Haagsche onderwijzers. Bij de behandeling van het leerplicht- ontwerp in de Kamer beschuldigde de heer Schaper eenige Haagsche hoofden van scholen, echter zonder namen te noemen, van de volgende feiten lo. dat zij, zonder nadere informaties iemand, die ziekten bezweren kan." „Ik wil niet zeggen, waarvoor ik u houd," zeide Jakob, die Rupert's hand met ijzeren greep vast hield, „ik wil het nu niet zeggen en ook in de toe komst niet, nooit, nooitEn als ik het iemand hoor zeggen, zal ik hem zoo na komen, dat hy het nooit meer zal zeg gen Maar red mijn jongen!" „Ik begrijp u niet!" zeide Rupert, „gij spreekt wartaal." „Leg uwe hand op het hart van het kind, Rupert, dan wordt het gered, en ik zal er u eeuwig, eeuwig dankbaar voor zijn!» riep Jakob op jammerlyk smeekenden toon uit, wat by den'trot- sohen, koelbloedigen boer des te meer trof, wijl er duidelijk uit bleek hoe zeer zijn arm hart gefolterd werd „verder niets, leg uwe hand eenvoudig op zyn hart Thomas en zyne vrouw krompen ineen van schrik, Rupert deinsde terug en een sombere gloed schitterde in zijne donkere oogen eensklaps begreep hy wat Jakob in te winnen, 80 a 100 hunner leer lingen van de I(jst voor kindervoeding schrappen 2o. dat zy er zich met een praatje afmaken, als een der onderwyzers voor de belangen van een kind in de bres springt 3o. dat zij zoo weinig mogelijk kin deren naar de gaarkeuken zenden, om niet den naam te hebben, dat zij aan het hoofd van een school staan, waar veel kinderen bedeeld worden. „Den Haag is zoo vreeselijk deftig. Mijnheer de Voorzitter zei de heer Schaper „en dat slaat ook over op de school hoofden, die meenen te bebooren bij de grooten in plaats bij de kleinen, waaruit zij zijn voortgekomen. En wanneer nu op de school veel kinderen zijn die bedeeld worden zoogenaamd, staat dat niet „netjes," niet deftig.' Tegen deze beschuldiging is de heer J. G. van de Vijver, „klasse-onderwijzer, in „De Bode" opgekomen. Hy sommeert den heer Schaper zijn krasse beschul digingen met bewijzen te staven. Examen stuurman koopvaardij. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen, zal aanvangende 8 Mei, te 9Vj uur zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der Loge aldaar. Men zegt dat de expeditie naar Nieuw- Guinea niet doorgaat, waarom wordt er niet bijgezegd. Jammer van de reeds gemaakte on kosten en evenzoo dat men het dus on- noodig zou achten ons prestige in de koloniën hoog te houden. Vlisslngen l? April. De gisteren door de onderofficieren - vereeniging „Vriendschap en Genoegen" in de zaal van den heer Stofkoper ge geven soiree had wel een drukker bezoek verdiend, want ook ditmaal bleek uit de wyze, waarop de twee stukkenhet tooneelspei „De oudejaarsavond" en het blijspel „Wie ben ik gespeeld werdenj dat deze vereeniging èn voor het ernstige en vrooiyke genre goede elementen be zit. In het gelukkig niet al te hooge dramatische eischen stellende „Oude jaarsavond» werden de rollen van den overste von Lindau en Wienand von Felseck zeer goed vervuld, beter dan gewoonlyk by liefhebbers in ernstige stukken bet geval is. De drie jonge kinderen speelden in dit stuk allerliefst hunne rolletjes om den vader tot zijn zoon terug te brengen. bedoelde. Met een ruk maakte hy zyne hand los en wees naar de deur. „Er uitzeide hy met heesche stem en een verwonderlijke tegenwoordigheid van geest. „Ga weg! Meer heb ik u niet te zeggen." „Ga, ga, zwager!" smeekte Thomas zacht. „Wij zouden u van harte gaarne willen helpen als wij konden, maar dat gij gelooft, dat Rupert iemand het leven heeft benomen, dat is slecht van u, zwager Een vreeseiyke angst deed bij Jakob het bloed naar het hoofd stygen. „Ik geloof niets, in het geheel niets stiet hy in steeds toenemende opge wondenheid uit„ik weet, dat Rupert een oppassend, vlijtig mensch is, en de rechtbank heeft hem immers ook vry gesproken. Maar het is toch ook niet veel, wat ik verlang groote God, gy zult myn kind toch niet laten ster ven, Rupert Daar werd met geweld de deur open gesloten en trad gejaagd de dokter ge Aan het grimeeren was goede zorg besteed om het voorkomen der spelers aan hun rol passend te maken. De kapel van de familie Becker bracht weer veel toe om dezen avond tot een zeer gezelligen te maken. Het bestuur der sociëteit gaai- en doelschieting „De Eendracht', alhier, verzoekt ons het volgende te melden Reeds vroeg in den morgen toonden gisteren de 'op het sehietterrein der socië teit gaai-'en doelschieting „De Eendracht* geplaatste en door den hevigen wind gezweepte vlaggen dat er feest.zou zijn. Des namiddags te 3 uur had eene groote prijsscbieting plaats tot opening van het schietseizoen. Hoewel het bij den aanvang haast onmogelijk was onder den winddruk pijl eu boog naar behooren te hanteeren, bleven de schutters volharden en bleek nadat enkele schoten verdwaald waren, dat zy begrepen hoe met die bezwaren moest rekening gehouden worden. Spoedig werd dan ook de oppervogel afgeschoten door den heer A.Huilmand, verder werden door de heeren J. Brackx, G. F. Bollen en W. Troelstra vogels afgeschoten. De hevige wind maakte den kamp bezwaarlijk genoeg, maar ook hier bleek dat de vereeniging uitstekende schutters bezit. Om de zes nog onafgeschoten prijzen zal a.s. Donderdag van 5 tot 7 uur worden gestreden. Het is te hopen dat de schutters het dan beter met het weder zullen treffen. De pogingen van den heer S. M. Polak om een weerbaarheidskorps alhier op te richten zijn goed geslaagd. De door hem daartoe belegde vergadering was druk bezocht, en nadat de heer Polak het doel, waartoe deze vergadering was bijeengeroepen, duideiyk had uiteengezet en gewezen op den plicht, die op ons Nederlanders rust om zooveel wy kunnen tot de weerbaarheid van ons land mede te werken, traden staande de vergade- 48 leden toe. Tot voorloopig comité werden benoemd de heerenS. M. Polak, P. Visser jr. D. Walts jr. en M. Gosschalk. Naar wy vernemen, zullen aan de in gezetenen circulaires gezonden worden, waarin hun steun voor deze nuttige zaak wordt ingeroepen, wy hopen dat zeer velen hiertoe bereid mogen gevonden worden en het dus biyken zal dat er in deze gemeente sympathie bestaat voor de zaak der volksweerbaarheid, die nu meer dan ooit aan de orde komt. Ondanks het gure weder stonden volgd door Eva, de kamer binnen. „Daar is hy werkelijk!" riep de eerste uit. Maar, Jacob, zjjt gy gek, dat hy by dit weer met uw doodziek kind de deur uitloopt? Als het nog in ditzelfde uur sterft, zoo hebt gy het op uw geweten en kunt dan bij anderen rondgaan om met uwe moordenaarshand zieken te genezen Inmiddels was Eva op Rupert toege- slopen, en drukte hem ongezien innig de hand.- „By elke gelegenheid, dat men mij voor een moordenaar uitmaakt, zyt gy er by en toont, dat gij my niet in den steek laat!» zeide hij op zachten, in- nigen toon „dat is lief en goed van u, Eva! Maar maak nu, dat gij den boer naar huis krijgt met zyn arm wurm „Oom, kom mee naar huis!» bad Eva en legde hare bevende hand op Jakob's arm. „Ik ga niet van deze plek, ik wyk geen stap terug!' riep Jaiiob luid-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1