Gemengd Nieuws. zal nu onderricht gegeven worden in de vrije- en ordeoefeningen door het gewone onderwijzerspersoneel en aan de gymnas tiek onderwijzers, die nu gedaan krijgen, zal gedurende twee jaar half tractement worden verleend of het geheele tracte ment gedurende één jaar, bij wijze van wachtgeld. Aan het toekennen van het wacht geld is de bepaling verbonden, dat de uitkeering zal worden verminderd met het bedrag der bezoldiging van eenige aan de belanghebbenden naar het oor deel van den Raad passende gemeente- betrekking, welke hun in dien tyd mocht worden opgedragen, en dat het wachtgeld geheel zal vervallen, indien deze be zoldiging hooger is dan het wachtgeld en ook wanneer de ontslagenen weigeren een zoodanige betrekking te aanvaarden. Volksweerbaarheid. In de „Hollandsche Revue" is door den heer Frans Netscher als grief tegen de vereeniging .Volksweerbaarheid" aangevoerd dat zij een vereeniging is voor „heeren". De heer W. A.L. Seyffard, secretaris van het hoofdbestuur vanVolks- weerbaarheid, antwoordde daarop dat voor zoover hem uit de lijst der leden in verschillende plaatselijke afdeelingen bekend is, het aantal heeren verreweg in de minderheid is en de kwartjesleden uit den kleinen burgerstand en arbeiders stand in grooten getale vertegenwoordigd zjjn. Echter is volgens zijn gevoelen de onthouding der meeste heeren,die hoogere geldeljjke bijdragen zouden kunnen geven, te betreuren, want het geld is helaas ook in deze zaak onmisbaar. Da Koninginnen in de Hoofdstad. Bij het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad zullen bezoeken worden gebracht aan de marinewerf voor het van stapelloopen van een oorlogschip, aan de Amsterdamsche huishoudschool, aan de fabriek van verbandstoffen en aan de Ned. fabriek van werktuigen en spoor- wegmaterieel.Verder staat op het program een boottocht naar het gemeentelijk entrepot en de handelsinrichtingen, een bezoek aan het Concertgebouw, aan de Kweekschool voor zeevaart, aan het Gemeente- en het rijksmuseum en aan den Stadsschouwburg, waar ,de wereld waarin men zich verveelt" zal worden opgevoerd. Ook Artis zal de Koningin weer bezoeken. Bestuur contra leden. Met het besluit der afd. Amsterdam van den bond van Nederl. onderwijzers om aan de betooging op 1 Mei deel te nemen, kon zich het bestuur niet vereenigen, dat dan ook zijn ontslag nam. Te Utrecht komt een sociaal met een antirevolutionair in herstemming voor een plaats in den gemeenteraad. De heer J. Oudgeest (soc.dem.) verkreeg 359, en de heer J. Das (antir.) 220 stemmen. Kort voor den oorlog in Zuid-Afrika werd in een buitenlandsch blad het bericht gepubliceerd, dat H. M. onze Koningin een schrijven in het belang van den vrede tot H. M. Koningin Victoria had gericht. Inlichtingen, hier te lande ingewonnen, leidden niet tot bevestiging van dit bericht.Wg vernemen, zegt de N. R. Ct. thans met vreugde dikwijls zijn broeder hem was aange vallen, hij dezen nooit ontzien had, maar hem ten volle het zijne had terugge geven, zoodat ook thans de mogelijkheid van doodslag niet was uitgesloten. Vroeger had Rupert nooit zooveel reden gehad om zijn broeder te haten dan later, toen deze hem zijn liefje afhandig wilde maken, hem noodzaakte bij anderen te gaan dienen en hem zijn gansche leven verbitterde door het ouderlijk huis voor hem te sluiten. Door een en ander was het wel begrijpelijk, dat Rupert de tegenweer, waartoe zijn broeder hem noodzaakte, willekeurig of onwillekeurig te ver had gedreven. Daarby kwam de verklaring van Jakob en zijne knechts over Rupert's vreemde houding en ver warde gezichten op den ongeluksavond. Men bemerkte bij Jakob's verklaringen niets van de welwillendheid, die hij Rupert in den laatsten tijd zoo oprecht betoond had deze was voor hem thans nog alleen de moordenaar van zijn neef, die, nu h{j dood en dus onschadelijk uit vertrouwbare bron, dat H. M. inder - tijd inderdaad zulk een schrijven aan Koningin Victoria gericht heeft, helaas echter zonder succes. Aan het gisteren gehouden examen in het Boekhouden te Amsterdam werd deelgenomen door 150 candidaten voor de Fransche handelscorrespondentie door 4voor de Engelsche door 6 voor de Duitsclie door 8 voor Stenografie, stel sel Gabelsberger Schwab, door 1 can- didaat. De „Leerplichtwet," zooals zij door de Tweede Kamer is aangenomen, is verschenen bij de firma P. Noordhoff te Groningen. "Vlissingen IS April. Voor de betrekking van gemeente secretaris, alhier, hebben zich 17 solli citanten aangemeld. Men verzoekt ons te melden, dat er Zaterdag 14 April weder gelegenheid is, om goederen voor de Boeren te velde te verzenden en dat de bouffantes enz. daartoe morgen, Vrijdagavond, moeten zijn ingezonden aan het bekende adres alhier. De arrondissements-rechtbank teZierik- zee heeft ter vervulling der vacature van kantonrechter te Tholen opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling mr, D. Bastert, griffier bij het kantongerecht teBreukelen-Nijenrode mr. K. W. Brevet, advocaat-procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Middelburg, en mr F. M. C. E. Koksma, griffier by het kantongerecht te Hulst. Bij Kon. Besl. is H. S. Gratama be noemd tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat. Men meldt ons uit Overslag Eenige weken geleden werden in deze streek de vlasbewerkers verbiyd met een belangrijke stijging der vlasprijzen. Hunne vreugde is echter van korten duur geweest, want in de laatste dagen zijn de prgzen aanmerkelijk gedaald. Voor een steen (3 KG.) wordt thans ternauwernood 4 francs betaald. Opmerkelijk is, dat die daling vooral de beste kwaliteiten geldt. Hoe winstgevend de vlasbouw vroeger was, zal men begrijpen als men weet, dat een 15tal jaren geleden voor een steen bewerkt 9 a 10 francs betaald werd.Invoer van groote hoeveelheden vlas, vooral uit Rusland, is de oorzaak van het verval dezer belangrijke industrie. Ook van hier vertrekken in den laatsten tyd veel arbeiders naar Duitsch- land. De landbouwers zien dit natuurlijk ongaarne, daar de werkzaamheden op het veld weldra in vollen gang zullen zijn. Daar de loonen hier schromelijk laag zgn, is het waarlgk niet te verwonderen dat de daglooners alles wagen, om te trachten eenige verbetering in hun lot te verkrijgen. Uit Oud-Gastel (N. B.) wordt ge- meldt dat de moeder van het jonge- mensch, dat in de gevangenis te Breda bekend heeft de beide hofsteden van C. was, weer in eere en als zoodanig was aangenomen. Rupert was voor hem nog alleen de zoon van de arme spinster, die den zoon van zgne zuster vermooid had. Zijne eenige gedachte was thans wraak. Hij maakte dan ook met nadruk telkens weder melding van het bebloede mes, dat by den waterval gelegen had, en van de, door een scherp, spits voor werp toegebrachte verwondingen, die bij de ïykschouw op Bernard's lichaam waren waargenomen. Deze oogenschynlyk zoo bezwarende omstandigheden werden echter door de rechters niet in aanmerking genomen, want naar het oordeel van deskundigen konden de wonden even goed veroor zaakt zijn door een val op de scherpe, spitse rotsblokken in het water, en wat het mes betrof, dit was buiten twijfel alleon door eene bebloede hand vastge houden, en had niet gediend om een doodelijken en dus diepen steek toe te brengen. Het was moeiiyk de «aak tot ophel Corruptie. De Belgische afge vaardigde, de heer Bertrand, heeft in de Kamer het volgende staaltje van omkoo- ping der kiezers medegedeeld. Den avond voor de verkiezingen, liet de burgemeester van Ittre een wagen vol konijnen door de straten trekken. De konyen werden uitgedeeld aan de kiezers als volgt: één konijn aan de kiezers met één, twee aan de kiezers met twee stemmen, en zoo voorts. Te Schaerbeek, in België, heeft een 48jarige werkman, wiens vrouw drie maanden geleden gestorven was en wier verlies hg niet vergeten kon, op het graf van zgne vrouw zes revolver schoten op zgn hoofd gelost. Hij werd stervende naar het hospitaal vervoerd. Hy laat zeven nog zeer jonge kinderen na, die door medelijdende buren opge nomen zgn. De broeder van kolonel de Villebois- Mareuil die te Pargs woont, heeft aan de Temps medegedeeld, dat uit hettes- en E. van der Heiden moedwillig in brand te hebben gestokenby het vernemen daarvan krankzinnig is ge worden. De ongelukkige vrouw is gis teren naar Vught overgebracht. Tusschen Gouda en Hekendorp is eergisteren avond een reiziger (Duitscher) met een reistasch en stok in de hand uit den trein gesprongen. De medereizi gers, dit bemerkende, trokken aan de noodrem, waarna men den man op eeni- gen afstand op de rails vond, zwaar aan het hoofd verwond. Na voorloopig een verband te hebben aangelegd, werd hij naar Harmeleu vervoerd, waar het bleek dat hy reeds stervende was. Te 's Gravenhage zal het lijkje van een 8jarig meisje geschouwd worden, omdat men vermoedt dat het kind is overleden na het gebruik van drop, die schadelyke bestanddeelen bevatte. De kerkeraad der Herv. gemeente te Appeltern heeft besloten by de hoogere besturen er op aan te dringen, dat de deelnemers aan het akelige festijn, na den moord op den ongeiukkigen Breuk man aangericht,kerkelijk worden gestraft. Hare Majesteit de Koningin heeft twintig gulden doen toekomen aan Mozes Hoek te Ouddorp, om daarvoor een nieuw vischnet te koopen. Men meldt aan de N. R. Ct. Onlangs ging in de bladen het bericht rond, dat op eene publieke verkooping van inboedels te Velp verkocht waren een paar echte oude Keulsche bloempot ten, voorzien van de wapens der stad Keulen en gemerkt met het jaartal 1590. Er werd bygevoegd, dat het misschien de eenige in ons land waren en dat de uitstekend geconserveerde bloemstukken die op 800 waarde geschat werden, hoogstwaarschijnlijk naar Engeland zou den gaan. Het blijkt nu, dat de „combinatie van kenners," die ze voor een kleinigheid kocht, hun combinatie gevormd hadden om er een paar would-be kunstkenners te laten inloopen, hetgeen dan ook gelukte. De potten waren niet echt en niet veel meer waard, dan wat de com binatie er voor gegeven had, n. 1. 125. Ook de moeder van den dienstweige raar de Bruijn heeft een rekest verzonden aan den minister van oorlog. Door het comité-de Bruijn is te zgnen gunste een betooging uitgeschreven, op Maandag 23 April, 's avonds halt 9 in Concordia te 's Hage. Als sprekers zullen optreden de heeren M. Valk en Domela Nieuwenhuis en T. Luitjes. Een reeds bejaarde en tot dusverre steeds in bekrompen omstandigheden verkeerd hebbende man, te Maastricht, viel dezer dagen het niet onaardig buitenkansje te beurt, als eenig erfge naam van een nicht ruim f 100.000 te dering te brengen. Hoe was Bernard in het water geraakt? En wiens bebloede hand had het mes aan den kant van het water laten liggen Volgens zijn eigen verklaring had Rupert het mes gebruikt, om de denne- takken af te snijden, daar hij door de dichte takken geen ruimte had gehad om zijn bijl op te heffen daarop was hij, door het blok getroffen, met het mes naar beneden gestort. Bernard moest hem daarna het mes ontnomen en zich- zeiven en het mes daarbij met bloed bevlekt hebben. En verder? Verder moest hij weggeloopen zijn, het voetpad ver laten, de rotsen opgeklauterd en in den bruisenden waterval gestort zyn. Nog was de veronderstelling mogelijk, dat hy naar de overzgde van het water had willen gaan, dat hg de in het water liggende steenen had willen overschrijden. Doch waartoe naar de overzyde De ruwe, geweldige vechtersbaas kon door den aanblik van een bebloeden tegen stander toch niet zoozeer ontsteld zyn tament van den gesneuvelde, voor diens vertrek opgesteld, blijkt, dat bij geen lijkmissen verlangt. Niettemin zal de Ligue de la Patrie frangaise, waarvan de kolonel lid was, een lijkdienst in Nófe-Dame la'en houden; maar de familie niet. Ook staat in het testament, dat er groote giften aan de armen gedaan moeten worden. De consul-generaal der Z.-A. Republiek te Parijs, Pierson, heeft, ook namens dr. Leyds, eene bijdrage gezonden voor het monument, dat ter eere van de Villebois zal worden opgericht, met een brief van instemming met het plan en lof voor den doode. De graaf de Blois, senator, heeft van den Fransehen consul te Pretoria bericht ontvangen, dat de beide neven van den ouden zouaven-generaal de Charette en een andere Fransche edelman, Lequen d' Entremeuse, niet bg den te Boshof omsingelden troep waren maar zich in welstand te Pretoria bevinden. Geen „gemakkelijke tante" was de dame, die Zaterdag te Parijs een bakkers winkel binnentredende, den banketbakker de huid vol schold omdat deze, zooais zij zeide haar koeken verkocht had die naar zeep roken en oneetbaar waren, en toch had zij hem om de beste waar gevraagd. De banketbakker wilde zich veront schuldigen, maar voor hij een woord had kunnen uiten, nam de opgewonden dame (26 jaar oud) een stoel op en wierp dezen gelukkig te vergeefs, naar het hoofd van den ongeiukkigen koopman, die een tweede saluut niet durfde afwachten. Hoe langer hoe woedender, begon nu de dame alles in den winkel stuk te slaan en was de grond spoedig met allerlei zoetigheid bedekt. Om aan haar vernielingsarbeid de kroon op te zetten, verbrijzelde zg het winkelraam met een hevigen vuistslag. Ongelukkig voor haar drongen de scher ven diep in de vuist door en sneden haar de slagaders af. Door het groote bloedverlies viel zij in zwijm en werd stervende naar het hospitaal gebracht. Een Franschman, kapitein Debu- raux, heeft aan den luchtballon eene verbetering aangebracht, waardoor lang duriger luchtreizen mogelijk zijn. Hij zal nu een luchtreis ondernemen over de Sahara, de groote woestijn van Afrika, en daarby. gebruik maken van de lucht- stroomen die zich vrij regelmatig over deze woestijn verheffen. Keizer Menelik, van Abyssinië, heeft den invoer van alle sterke dranken, mitsgaders snuiven en rooken op zware straffen verboden. Hg heeft aan de mogendheden verzocht te zorgen dat hun onderdanen zijn verbod niet door smok kelen zullen tegenwerken. Het is nog niet zeker of Menelik naar Europa komt. Hg is bevreesd dat het gedurende zgne afwezigheid niet goed zal gaan. Het beroep van godsdienstig schrijver wordt in Amerika ruim betaald: Van „Ben-Hur", of leven van Jezus Christus, van Lewis "Wallace, werden meer dan 600,000 exemplaren verkocht. De roman „Quo vadis", of eene geschie denis uit de eerste tijden des christen- doms, van Henryk Stienkiwicx, vond meer dan een half millioen koopers. Van de David Harum, van Westcott, de Richard Carnel, historische roman van Churchill, werden bijna 300,000 ex. verkocht. Het grootste succes is behaald door den predikantCh.M.Sheldon; met den verkoop van zyn roman „In his Steps" met ruim drie millioen exemplaren. De twee-en-vgftig gevangenen, die Lord Methuen bij Boshof heeft gemaakt, zyn te Kimberley aangekomen. Er zgn slechts drie Boeren onderde overigen zijn Franschen en Russen. Lord Robert's cavalerie. In een briet van een Afrikaander cor respondent, in het Handelsblad voor komende, wordt aangaande de c»Va: van Lord Roberts het volgende g9zJ?8 Een groote moeilgkheid is gelegen de paarden. Naar alles wat men h zijn de arme dieren in een alleitreu°!'1' sten toestand. Gewend om des ns op stal te staan, om geregeld gevoed verzorgd te worden, moet de verandering tot een leven in de lucht hen zwaar aangegrepen hebblT Wie, als de schrgver, heeft ondervond"' de plotselinge verandering van temB tuur in beide republieken, waar de th mometer van schier bloedhitte overd", daalt tot eenige graden onder h"8. vriespunt des nachts, kan oordeelen de uitwerking van dit klimaat op f paarden. De Vrijstaat, is voor b meerendeel een grasland en de 0Ceet varen reiziger, die voor het eem 1 golvende weiden ziet, die zich zoo ver het oog reiken uitstrekken en zgn met gras van bgna vgf voet zou allicht gelooven, dat de last den voederaanvoer voorbij is. spoedig biykt hem, dat hij zich heeft. Laat hg de paarden maar kjJJ grazen op de weelderige weiden, dM zal hij zien dat de dieren, hoe hongeri» ze ook zijn, den neus zuilen ophalen voor het voedsel, tenzij ze geboren th grootgebracht zijn in den Vrijstaat Bggevolg moet voor alle Kngelsche paarden geperst voeder worden aange voerd, waardoor de moeilijkheden voor het commissariaat ontzagiyk zullen stijgen. Hoe treurig het er met de paarden reeds uitziet, hebben wij reeds vernomen uit brieven van Engeiscne officieren. Armzalig met uitstekende ribben, beenen en gewonde ruggen, uitgezogen door de insecten, die een ware voor het land zijn, zgn ze voor dienst niet langer geschikt. Zij zullen het nooit weder worden ook De versche remonte-dieren zijn voorbestemd om hun lot te deelen.; het is slechts een questie van tijd. Het is dus duidelijk, dat alleen reeds wegens den toestand van het Britsctw leger, de positie van Lord Roberls geenszins veilig of gunstig is. St. Helena. Van dit eiland, waar Cronjé met zijn dapperen thans gevangen zit, leest men dat het ligt in het zuideiyk deel van den Atlantischen Oceaan 1863 KM. van de westkust van Afrika en ongeveer dubbel zoover van de kust van Brazilië. Due ver genoeg van de bewoonde wereld. Het is 123 KM.groot en telt 3900 inwoners, Het eiland ryst met 180 tot 300 meter hooge, loodrechte kusten uit de hier meer dau 4.000 meter diepe zee, is van vuicanischen oorsprong doorploegd mei klooven, en Yerheft zich in den Diana Peak tot 800 meter hoogte. De groote bosschen die het eiland bg de ontdekking in 1502 door de Portugeezen bezat, zijn verdwenen en door beplanting met ge wassen uit verschillende landen is de oorspronkelgke plantenwereld geheel verdrongen. Nabg de stad Jamestown, die zich van de Jamesbaai aan de Nw, kust van het eiland in een smal dal verlengt, ligt Longwood, het kleine, uit twee kamers bestaande huisje dat Na poleon tot woning heeft gediend, en in het middelpunt van het eiland bevindt zich het graf van den grooten keizer .Een aantal hooggelegen batterijen nabij de kust beschermen St. Helena tegen vij- andelgke aanvallen, en van verscheidene wachthuizen uit, die op de hoogste punten der bergketens zyn gebouwd, wordt eet strenge bewakingsdienst uitgeoefend, die iedere overrompeling onmogelgk maakt en voornamelgk noodzakelijk was, toen St.Helena nog niet door telegraafkabels met Britsche bezittingen verbonden was. De bevolking bestaat uit negers, ft landbouw is onbeduidend, het land word bijna uitsluitend voor veeteelt gebruik' dat hy vol vertwijfeling voortgerend was, en langs dien gevaarlijken, duize- lingwekkenden weg den anderen oever had willen bereiken, waar hij toch ook niet had kunnen blijven. Voor de boeren, ja, voor bijna al de bewoners van het dal was de onopge helderde vraag hoe Bernard in het water was gekomen, het bewys, dat Rupert hem er had ingeworpen voor de recht bank was het dit echter niet. Beslissend was ten laatste de ver klaring van den Dockenforther arts, wiens meening alle deskundigen deelden. Volgens hem moest een worp, zooals Rupert een getroffen had, zonder voor behoud een langdurige bewusteloosheid tengevolge hebben hg kon niet anders dan volkomen bewusteloos uit den boom zgn gevallen daarvoor getuigde ook de omstandigheid, dat bg het plaatselijk onderzoek in het met bloed gedrenkte mos, het hoofd slechts op een en dezelfde plek kon hebben gelegen. Daarvoor ge tuigde verder ook de half bedwelmde toestand, waarin Rupert nog langen tjt na het voorval had verkeerdhij hal moeten worden aangemaand om w het hoofd te verbinden, en had 1® nog altgd maar halt toerekenbaar, ip kist op den openbaren weg laten staan. Daardoor was zyne vreemde, opvallend' houding voldoende verklaard, en verd" ook nog door de omstandigheid, dat Ml Bernard's misdrgf voor zijn vader h» willen verborgen houden, en daarom had willen loochenen, dat hij zyn broed" had ontmoet. De verklaring der verschillende art»'1, dat de toegebrachte hoofdwonden oo blikkeiyk bewusteloosheid tengev moesten hebben gehad, bracht de zworenen tot de erkentenis, dat RuPt!; na den aanslag niet in staat was P' weest, zgn broeder aan te vallen of maar diens zwaar lichaam naar waterval te slepen. Even onmogelijk *sï het, dat Rupert na volbrachte daad'eI wond had kunnen worden. De rechts" spraken hem van alle schuld vrijtJ lieten hem terstond op vrge vos"'* stellen. Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2