BuiteÉiÉclie H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de „Vereeniging voor Zeelieden van elke nationaliteit", eene som van 300 ge zonden ten behoeve van het Hospitaal schip. Na het vernemen van het overlijden van den kommandant-generaal Joubert, heeft de Koningin een brief van rouw beklag aan mevrouw Joubert geschr-. ven. De heeren mr. J. P. Sprenger van Eyk en G. A. A. Middelberg staan op de voordracht voor de benoeming van direc teur-generaal der Maatschappij tot ExpL van staatsspoorwegen. By de Nederlandsche Zuid-Arikaansche Vereeniging is tot nu ingekomen een bedrag van f 1.135,759.411/3. In Juli 1900 zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en teiegraphie, waarvoor vijf en dertig plaatsen wordeu opengesteld. Voor ten hoogste vijf van deze vijf en dertig plaatsen zullen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen ko men. Volgens de N. R. Ct. zal de heer D. Holkers met 1 September van het ïivoli-gezelschap overgaan naar de Nederlandsche tooneelvereeniging. Voor het Tivoli-gezelschap zeker een groot verlies. Vlisslnffen 9 April. In don nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 12 uur werden velen door het blazen op de horentjes der politie en het geroep van brand gewekt, en wel omdat er uit het dak van een op zich zelt staanden gesloten stal op het Mariniers plein alhier rookwolken opstegen. De brandspuit van het Algrmeen Depót van Discipline, die het eerst water gaf, bluschte, mot nog een brand spuit van de gemeente, den brand dio spoedig was gedoofd. Een paard en twee varkens die zich in den stal bevonden, waren voor men ze kon redden, vermoedelijk gestikt of wel Verbrand. Het vee dat zich op stal bevond in een daarnaast staande gebouwtje, werd voorzichtigheidshalve in veiligheid ge bracht. Het verbrande is door as surantie gedekt. De eigenaar P. alhier die zich Zaterdagavond te 8 uur in den stal had begeven om de dieren te ver zorgen, heeft wellicht bij het aansteken van de lantaarn of bij het uitdoen van deze een lucifer of vonkje laten vallen, waardoor het aanwezige hooi en stroo is gaan smeulen en branden. Tot agent van politie alhier i3 benoemd H. Kramer, hulp-agent van politie te Goes. J. den Boer, thans brievenbesteller 'alhier, is benoemd tot postbode te Poortvliet. De werkstaking van de in aanbouw zijnde spiegelfabriek te Sas van Gent is ontstaan doordien de Waalsche werk lieden meer loon verkregen. Aan de staking werd door ruim 200 personen deelgenomen. De directie willigde den de krachtige vuist van den boer verhin derde een voortzetting van den strijd. Hij pakte de beide tegenstanders, die elkan der met fonkelende oogen maten, elk bij een arm en hield ze uiteen. „Vrede!" donderde hij. „Rupert, ver geet nooit weer, dat Bernard mijn neef is en gij mijn knecht zijtGa nu en haal voor uw grootvader het strooisel, maar om zes uur zijt gij weer hier en gaat aan de dorschmachine op het voorerf Rupert ging zwijgend heen. „Gij blijft hier, tot hij weg is," zeide Jacob tót Bernard. „Als gij thans tegen over elkander kwaamt, zou het bloedige koppen geven „Wij zullen nog wel tegenover elkan der komen, dat verzeker ik u, oom 1" mompelde Bernard, terwij hij een blik vol haat naar het erf wierp, waar Rupert, voorzien van een bijl, touw en een zwaar hakblok, zich tot vertrek gereed maakte. Bij de pomp stond Eva salade voor den avondmaaltijd te wasschen eisch niet in, en de meeste stakers gingen tegen hetzelfde loon weer aan den arbeid. Kerk- en Schoolnieuws. Tengevolge van het overlijd, u van den lieer J. Hogerland is te Mid-n .burg vacant de betrekking van hoo:'l der openbare school A. De aan deze i» trek king verbonden jaarwedde bedraagt 1200, benevens vrije woning met tuin. Verkoopingen en Aanbestedingen. Op Vrijdag den 4 Mei zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed de voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Gemec srd N e 11 w s. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zijn Zaterdagmiddag bij haar wandelrit bij uitzondering de met asphalt geplaveide Veenestraat te 's Hage doorgereden. Ter hoogte van het magazijn van de firma Van Leeuwen gleden de paarden uit en vielen. Onmiddellijk schoten verschillende personen toe om hulp te bieden. De Vorstinnen stegen het rijtuig uit en gingen het magazijn van de firma Van Leeuwen binnen, waar zy ongeveer tien minuten vertoefd hebben, terwijl de paarden op de been geholpen werden. Hare Majesteiten stegen daarop weder in, onder het gejuisch van het publiek en keerden naar het paleis terug. Bij het ophelpen der paarden heeft wacht meester Vet een trap tegen zijn knie schijf gekregen en is, nadat dr. Stam, die in de nabijheid was, hem de eerste hulp had verleend, per brancard naar het militaire hospitaal gebracht. Men schrijft uit 's Gravenhage Zaterdagochtend verliet een agent van politie 2e kl., geplaatst aan het com missariaat van de afdeeling op het Alexandersplein, op zeer ongewone wijze zijn woning. Hij begaf zich in boezeroen gekleed naar het bureau. Nabij het politie- bureel gekomen, schelde de agent, al schreeuwende en allerlei wartaal spre kende, aan de woning van den hoofd commissaris aan, onder den uitroep dat hij den hoofdcommissaris met een mes te lijf zou gaan. Zoover kwam 't echter niet, want nauwelijks was hem de deur geopend of hij werd door eenige agenten gegrepen, die werkelijk in zijn hand een mes vonden. Een hunner is, toen hij het mes wilde afnemen, aan de hand gewond. Het lijdt geen twijfel of men heeft te doen met een geval van plotselinge krankzinnigheid, daar er voor den agent, een oppassend man, geen aanleiding be staat voor eenige wraakoefening op, of ontstemdheid jegens een zijner chefs. Op geneeskundig advies is de man voor- loopig in het krankzinnigengesticht ter observatie opgenomen. Het gerucht, dat een ontslagen agent een aanslag op den hoofdcommissaris heeft gepleegd, is door het bovenstaaude tot de ware toedracht herleid. Een 9jarig ventje uit Rotterdam naar Haarlem per spoor reizende, kreeg in de coupé ruzie met een medereiziger over het openzetten van een raampje. Toen hij zijn zin niet kreeg, trok hij aan de noodrem en liet den trein bij het station te Haarlem stilstaan en werd daar hij zijn naam niet wilde opgeven, aan de politie overgegeven. Wel een veelbelovend jongmensch! In dezelfde stad viel een koetsier van den bok van zijn rijtuig. Een der wielen Rupert trad op haar too en Bernard zag, dat zij hem de hand reikte. Bernard's oogen fonkelden en binnensmonds fluis terde hij heftige bedreigingen. Daar kwam Magnus uit een der stallen aanloopen. „Waar gaat gij heen, Rupert riep hy, „neem mij mede „Dat gaat niet," antwoordde Rupert vriendelijk, „ik ga naar boven naar de bergkloof, waar die donkere rotsen en de groote waterval zijn daar moogt gij niet mee heen. Dat is te ver voor uwe korte beentjes en gij kondt ook wel eens in den waterval storten." „Ik zou er mijn schip zoo mooi kun nen laten drijvenriep Magnes met strale.nde oogen uit. „Uw schip zeilt veel beter in de molenbeek," antwoordde Rupert. Magnus wilde nog verder aandringen, doch tha-is riep de boer hem op strengen toon door het venster toe, dat hij niet mede mocht gaan,daar de bergkloofveel te gevaarlijk voor hem was. ging hem over het hoofd en veroorzaakte zijn dood. Te Amsterdam hebben zich 404 stakende schilders voor voortzetting van staking verklaard op denzelfdeu voet, 237 voor een algemeene werkstaking,53 stem den blanco. Nog is onder de bakkersgezellen de werkstaking geproclameerd. Een groot deel der Amsterdammers zal dus zonder brood zitten. 't Is ook weer een quaestie van loon. Een man van 92 eu een vrouw van 90 jaar uit een der straten van den Jordaan te Amsterdam hebben hun 70- jarig huwelijksfeest gevierd. Op het einde dezer maand zal op 's rijkswerf te Amsterdam het nieuwe pantserschip de Koningin Regentes van stapel loopen, vermoedelijk in tegen woordigheid van Hare Majesteiten de Koninginnen, die in de laatste week van April haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad komen brengen. Op de werf worden tribunes gebouwd ter weerszijde van het op stapel staaude schip en ook een koninklijke ioge voor het vorstelijk gezelschap. In de eerstvolgende vergadering van de afd. Amsterdam van den Bond van Ned. onderwijzers, zal het bestuur een voorstel in behandeling nemen, om aan der. gemeenteraad oen adres te richten, inhoudende het verzoek, om aan alle meerderjarige gehuwde onderwijzers en onderwijzeressen een vergoeding voor woninghuur toe te staan en aan alle meerderjarige ongehuwde onderwij zers en onderwijzeressen een dergelijke vergoeding tot f150. Is een onderwijzer met een onderwijze res gehuwd, dan wil men zich met een enkele vergoeding tevreden stellen. Niet minder dan 14 gevallen van lepra (melaatschheid) kwamen het vorige jaar in Noord-Holland voor. De lijders werden allen in Oost- of West-Indië besmet, behalve oen niet bacteriologisch geconstateerd geval. -=- In het Land van Altena staan de abrikozen en vroegere perziken in bloei of met dikke knoppen op net punt van opengaan. De aanvankelijke verwachting voorspelt, dat deze steenvruchtgewassen dit jaar mild zullen dragen. Als ge over iemand spreekt, doe het dan alsof hij er bij tegenwoordig was. Een huwelijksaanzoek. Verlegen aanbidder„Juffrouw, houdt u van zuur kool Dame„Hoe komt u tot zulk een zonierlinge vraag Aanbidder: „Wel, ik eet zoo graag varkensworst, en dan zouden we zoo goed bij elkaar passen." De jonge Sipido, de dader van den aanslag op den Prins van Wales, heeft als den schrijver van den brief, dien hij aan zijn vader vertoonde om verlof te krijgen, aangewezen zekeren Jean Beckers, een leerling-lithograaf van 18 jarigen leeftijd, die ook voor de rechtbank ver schenen is, maar losgelaten wegens ge brek aan eenig bewijs. Sipido zal waarschijnlijk vervolgd worden wegens poging tot moord krach tens de artikelen 393 en 52 van het Belgische burgerlijk wetboek, als gewoon misdadiger, daar dat wetboek wel straft wegens een aanslag op souvereinen, maar niet spreekt vanregeerende familiën. Was Sipido meerderjarig, dan zou de straf kunnen zijn van 10 tot 15 of van 15 tot 20 jaar dwangarbeid. Maar Sipido is even 15 jaar oud en dus zal zijn straf anders moeten luiden. Men kan a innemen dat hij zonder oordeel des onderscheids heeft gehandeld en dan wordt hij vrijgelaten en tot zijn meerderjarigheid ter beschikking der regeering gesteld. Wordt daarentegen llupert verliet het erf. Bij het hek keek hij nog eenmaal naar Eva om, die, nog altijd bij de pomp, thans ijverig bezig was Magnus vuil gezichtje te was schen zij paste wel op niet naar Rupert om te zien, want zij had Bernard bij het venster ontdekt. Kort daarop kwam deze bij de pomp voorbij hij bleef staan en keek naar Eva met een Dlik, waaruit veeleer haat dan liefde sprak. „Wanneer gaat gij toch eens weer ter dans?" vroeg hij op ruwen toon. „Het is wel vreemd, dat gij u daarbij nooit meer eens laat zien 1 „Het loopt immers altijd op vechten uit," antwoordde Eva, „en daar heb ik niets mee op. Gij zijt er misschien meer aan gewoon, ga gij er dus maar heen 1 „Komt gij aanstaanden Zondag vroeg Bernard op dreigenden toon. „Neen, dan is er doopfeest bij boer Michiel. Daar ga ik heen.« „Zoo 1 Michiel noodigt zeker ook de knechts op het doopfeest, en daarom gaat gij er heen?" zeide Bernard grimmig. beslist dat hij wél met oordeel des onderscheids handelde, wordt de slraf van dwangarbeid gebracht op eene ge vangenisstraf van 5 a 10 jaar. Worden verzachtende omstandigheden wat zeer onwaarschijnlijk is, in aanmer- kin; uenóthen is de normale straf een zame opsluiting, en zelfs gevangenisstraf, waarvuu het minimum op drie jaar gesteld is, welke straf, daar Sipido minder dan 15 jaar is, verminderd zou kunnen worden in één tot vijf jaar in plaats van eenzame opsluiting of tot de helft van de straf welke Sipido zou gekregen hebben als hij ouder dan 16 jaar was. De ouders van Sipido, den dader van den aanslag op den Prins van Wales, hebben aan Koningin Victoria ren roerenden brief geschreven, waarin zij haar smeeken om voor hun afge- dwaalu kind tusschenbeide te komen. Er wordt beweerd dat Sipido slechts over oude patronen kon beschikken, die nooit ontploffen konden. Niet te Amsterdam alleen storten huizen die in aanbouw zijn, in. Te Keulen is twee jaar geleden een der gelijk ongeluk gebeurd, dat drie werk lieden het leven kostte, terwijl nog drie zwaar gewond werden. Een onderzoek werd ingesteld dat zóó lang geduurd heefr, dat eerst verleden week de terecht stelling van den eigenaar en den bouwmeester heeft plaats gevonden. De rechtbank heeft beiden van doodslag en verwonding uit onvoorzichtigheid vrijgesproken, en alleen grond gevonden om den eigenaar wegens een overtre ding tot 20 mark boete te veroordeelen. Te Dusseldorf had een onderwjj zei- bepaald, dat elke leerling die tijdens de les omkeek, een klap van zijn achter buurman moest krijgen. Op een der- knapen werd dit tuchtmiddel zoo hard handig toegepast, dat zijn trommelvlies scheurde. De vader heeft er aangifte van gedaan en nu wordt de onderwijzer strafrechtelijk vervolgd. Alcoholisme. Jaarlijks doet Dr. Dawson Burns een opgave omtrent het drankverbruik in Groot-Brittanje en Ier land. The Lancet zegt, dat aan deze mededeelingen weinig oplettendheid wordt geschonken, maar dat men, na de opwinding, door den oorlog teweeg gebracht, er meer op zou letten. In 1899 is voor f 1.946.000.000 verdronken, tegen f 1.871.000.000 in 189S, dat is een toename van 75 millioen. Per gezin kan men de maandelijksche vertering aan alcohol op f 20. schatten. Het grootste verbruik heeft in Engeland plaats. Stelt men dit per hoofd op 100, dan is het verbruik in Schotland 73 en in Ierland 64 gulden. De Fransehe regeering zal ter ge legenheid van de tentoonstelling te Parijs niet minder dan 700 menschen geluk kig maken met eene ridderorde. Dus zeven honderd vrienden meer 1 Dat men in Duitschland deze tentoon stelling niet geboycot heeft, blijkt vol doende uit het feit dat de gemeenteraad van Berlijn f 25,000 toegestaan heeft voor reis- en verblijfkosten om een zeker aantal ambtenaren, onderwijzers en werklieden naar Parijs te zenden. Het zal dus te Parijs aan geen Duit- schers ontbreken wel een voorwerp van ergernis voor de chauvinisten. Wie dat niet zijn, zullen het echter wel niet onaangenaam vinden dat veel Duitsch geld te Parijs hangen blijft. Te Toulon heeft een krankzinnige die daar in een hospitaal ter onderzoek ge plaatst was, letterlijk het vleesch van zijn arm verslonden. Het been lag van de vuist tot den schouder bloot. De arm is afgezet, maar men denkt niet dat de ongelukkige het overleven zal. Over een nieuwe soort van schoe nen ontleent het Tijds. v. Geneeskunde het volgende aan de Progrés médical Reeds voor acht jaren heeft een Eva trok de schouders op. Daarop nam zij den bak met salade op, liet Bernard zonder groet staaD en ging in huis. Hij keek haar een oogenblik na, en verliet daarop de hoeve. In den gang kwam Eva den kleinen Magnus tegen, die met zijn zeilschip de deur uit wilde. „Waar gaat gij heen vroeg zij ver strooid haar hart was nog opgewonden en verstoord over Bernard's woorden. „Naar de molenbeek," antwoordde Magnus. „Val er maar niet in," waarschuwde Eva. „Neen, neen 1" verzekerde Magnus, en vlug was hij de deur uit. De dampen, die uit den grond op stegen, kondigden het naderen van den avond aan De dorschmachine, die om zes uur naar het voorerf zou gereden worden, was uit de schuur te voorschijn gehaald, doch nu stond zij verlaten op het erf en niemand dacht er aan, de paarden militair arts, dr. A. Collin, caoutchouc-hakken aan de schoenen welke De maken. Deze zouden den schok van den stap verminderen en het uwr„. gespaarde arbeidsvermogen van be vegin„ zou den wandelaar ten goede konjer' bij het oplichten van den voet. kloosterbroeder Gandide te la Roche-sui Foron heeft dit denkbeeld uitgewerkt en verbeterd. Eon practisch in de hak ken bevestigde veerende metaalp|aa. vervangt het caoutchouc. De gang -wordt daarbij licht en veerkrachtig, vermoeien, blijft langer uit en het zenuwstelsel zot den gunstigen invloed van het ver mijden der schokken duidelijk onder vinden. Apropos van moordaan slagen. De meeste aanslagen die het leven van Napoleon III gedurende in jaar in gestadig gevaar deden verkeeren, werden te LondeD voorbereid, en niet tegenstaande op de slagvelden van de Krim een verbond tusschen beide volken die vereenigd tegen Rusland waren opgetrokken, geteekend was, hield men niet op in Frankryk er Engeland een grief van te maken. Na den aanslag van Ursini, die zoo veel slachtoffers maakte, geraakte het bloed der Franschen aan het koken. Alle staatslichamen getuigden er van in hunne adressen. Er was o.a. een adres van kolonels, die op eene onmid dellijke oorlogsverklaring aan Engeland aandrongen. 'rijngeland nam zij.i mafregelen en organiseerde zijn vrijwil!; mrskorps. Mam- het verklaarde ook zem- beslist dat het zijn wetgeving niet wilde wijzigen, die uit eerbied voor de vrijheid, zelfs aan de grootste woelgeesten gastvrijheid ver leende. Bovendien betoogden de Engelsche bladen van toen dat in geen geval eene geheele natie kan aansprakelijk gesteld worden voor het misdadig bedrijf van enkele individuen. Toen sprak men aldus. Tegenwoordig zouden sommige Engelsche bladen wel willen dat geheel België in de ongenade hunner landgenooten verviel wegens den aanslag van een tot fanatisme op gewonden 15 jarigen knaap op den Prins van Wales. Sedert den oorlog schijnt het vermogen der Engelscben om onpartijdig te kunnen oordeelen dus sterk achteruit gegaan te zijn. Omtrent kolonel graaf de Villebois Mareuil, die bij Boshof gesneuveld is, wordt het volgende gemeld. De kolonel was 52 jaar oud. In 1868 verliet hij de militaire school te Saint- Cyr. Hij heeft als luitenant der marine- infanterie gediend in Cochin chinain den oorlog van '70 maakte hij, als kapitein bij de jagers te voet, deel uit van het Loire-leger, en bij de herovering van Blois ernstig gewond, kreeg hij op 23jarigen leeftijd op het slagveld het Legioen van Eer. Als bataljonschef werd hij bij den generaten staf geplaatst, latei- werd hij, als overste, chef van den generalen staf van het legerkorps in Algerië. Toen hij den kolonelsrang verkregen had, kwam hij achtereenvol gens in garnizoen te Mayenne, Soissons en Sidi-bel-Abbés. Villebois-Mareuil heeft eerst een ge deelte van den veldtocht in Natal mee gemaakt en is tegenwoordig geweest bij den slag van Colenso op 15 December. Vervolgens heeft hij zich naar Kimberley begevenhij was met den ingenieur Léon, toen deze gewond werd. Den aftocht van Cronjé naar Paardeberg maakte hij niet medevolgens een bericht van de Liberté verleende hij na liet opbreken van het beleg van Kimberley zijn bijstand bij het voorbereiden der verdediging van den Vrijstaat en de Vaalrivier. Oesters en typhus. Te Ve netië zijn gevallen van typhus voorge- aan te spannen. Op de Otterhoeve heerschte groote ontsteltenis, want reeds sedert sedert twee uren vermiste men den kleinen Magnus, en alle bewoners van de hoeve en al de buren waren op weg, om hem te zoeken. Eenige man nen doorzochten met stokken de slechts weinig voeten diepe molenbeek, doch al spoedig kwam men tot de overtui ging, dat het kind daar niet in lag; anderen liepen den straatweg op of zochten in het boscb. De kleine ganzen hoeder dacht aan den eendenpoel achter het weiland, en daar Magnus met zijn scheepje weggeloopen was, spoedde bij zich daarheen. Jakob, die in zijn doodelijke onrust bijna niet bij machte was, voor het uiterlijk kalm te blijven, kwam op het denkbeeld, dat Magnus zijn geliefden Rupert naar de bergkloof kon zijn ge volgd, en begaf zich ijlings op weg daarheen hy zeide dit tegen niemand hij wilde alleen zijn met zijn angst, waarvoor hy zich voor anderen ge schaamd zou hebben. {Wordt vervolgd.) door typh in worden jaar dor waa bacil d van die te z het bacille van ex Visscl Ven ngei naar doen, met komen, veroorzaakt te Venetië, maar verspreid- Er menscben per sen aangetast 45,000 sterven. jju heeft men te oesters, typhusbacillen die daarin voorkwamei ten eerste, doordien d gevonden op plaatsen water is vermengd, wikkeling van tjn tweede omdat verkregen worden jB de kanalen, kanalen dienst waarschijnlijk tot zich nemen,de Oesterbanken, ver volkomen gezonde het Internationaal verleden jaar te werd ook aangedrongei van de oesterteelt Volgens een teleg zijn de diamanten uit boord van de Mexican AFRIKA.Deoverwinn een troepje Boeren, mee; bestaande, na eane moe van vier uur, den Enge vielen, is in de verste goeding voor de ramp waar de Boeren niet compagniën der Engelse konden bemachtigen, is het aantal gevange maar te Boshof was zeer licht op een troepj in eene onbekende strei en daarom gemakkelijk worden. Aan het gerucht te dat Lord Roberts van zij zou afgesneden zijn, wor gehecht, maar ontegen feit van niet weinig gemeenschap met Sprin Boeren bedreigd wordt het gebeurde bij Redd het telegram uit Sprin beschieting van een Britsche voorposten, van Gatacre. Volgens dat de Boeren zelfs reeds t overgestoken en dien Met die tijdelijke ve; spoorweg is echter niet van zijn verbinding De Engelsche milita zien den toestand nog gedaante. Dit belet hun Die van de Westm. Gaz het land bezuiden Bloe van vijanden en hei Engelschen in evenwijdi een breed front binnen Jt begin van den opu het Engelsche leger zijn- Maar, voegt dez voorzichtig by, dan incidenten voordoen als Dat het nog zoover niel hat Lord Roberts nog Bloemfontein zit, en Methuen en Plumerswe weinig om het lijf en wij weten, slecht beko werken volstrekt niet farsch naar Pretoria terwijl de ontzettende een geduchte hinderpaal operaties blijft. De Engelschen zou 'lun Kerstfeest gevierd 'uidde de voorspelling, nu zyn Lord Roberts geeft Reddersburg geleden op gesneuveld, twee gevaa: m'nderen gesneuveld, officieren en de over hen gevangen genomen. z°n 3200 bedragen hebt Den, de sterkte der Eng was 161 man bereden teen infanterie. Onverl Zelfs voor de Engelse! ngelschen bijna een 0eienmacht zouden z°Qder dooden of gewon Later is gebleken dat en verrast werden J. iï n st et. h e

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2