GEOORDEELD. 10 April. No. 85. 38e Jaargang. Dinsdag iieiiliiMe berichten. Gemeentebestuur. FEMILLETOR. 1G00. YUSSIHSIHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAM DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ADVEKTENl'IENvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regei moer 10 cent. - Bg directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Tele-phoonnummer IO. Abonnements-Adfertantlën op zeer voordeelige voorwaarden. Afkffldiging van een kohier der be drijfsbelasting, dienst 1899/1900. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dut op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is gezonder., een door don Directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaarde kohier wegens de bedrijfsbelasr ting, dienst 1899/1900 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om l,unne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 April 1900. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een manifest aan het Nederlandsche volk. De heeren Van Kol, Schaper en Troelstra hebben het noodig geacht hun afkeurende stem in zake de Leerplicht wet in het openbaar te motiveeren. Zij deden het in den vorm van een manifest aan het Nederlandsche volk in het blad „Het Volk." Wij achten het onnoodig hun stand punt tegenover het ontwerp, als van algemeene bekerfdheid, te herhalen, maar opmerkelijk is de reden, die bovenge noemde heeren aaDgeven, dat zij alleen in staat waren het ontwerp onpartijdig behandelen. „Terwijl", zeggen zij, ie verwerping der wet voor de liberale regeering en voor de „christelijke" partijen de mogelijkheid van een minis terie van hunne richting beteekende, arbeiderspartij bp verwerping of aanneming niets te winnen of te ver liezen." Voorts verklaren zij dat eene goede leerplichtwet volgens wat zjj daar onder verstaan natuurlijk niet door Kamer kan tot stand gebracht "orden, maar wel door eene met een sterker democratisch element, en dat evenals alle sociale hervor- alleen dan voldoende is te ver zijgen als door het algemeen kiesrecht ie arbeidende klassen in de gelegenheid t'jn bij behandeling van wetsontwerpen Uit het Hoogduitsch VAN ETMAR w i.iimon. 5.) Gisteren is er in de„Blauwe Zwaluwbjj «kegelen zoo'n kloppartij geweest, en is «oard zoo toegetakeld geworden,dat hij tans thuis bij den kachel zit en door on dokter genaaid is moeten worden." t ..Dat is niet de eerste maal," zeide '"Port, terwijl Jacob de wenkbrauwen iJOentrok om zgn strijdlustigen neef. ;"ie op een werkdag naar de heiberg kegelen, treft daar niets dan dag en en slecht gezelschap aan, en dat van dien aard, den noodigen invloed uit te oefenen. En ook geschikt Portret van dr. Schaepman. De Maas- en Roerbode zegt van dr. Schaepman dat hij niet is een voorbeeldig katholiek volksvertegenwoordiger, als leider volstrekt niet in alles betrouwbaar en anderszijds zijn geest, zijn karakter en zijn temperament er niet op aangelegd schijnen te zijn om de bescheiden rol van volgeling te vervullen. Daaruit vloeide voort dat zijn standpunt immer wasof wel een alles beheerschend of gewoonlijk een geïsoleerd standpunt, omdat zijne begrippen over de vragen van den dag zoo vaak in tegenspraak komen met onuitroeibare overtuigingen, die wortelen in de geschiedenis van het katholiek verleden en in het hart van het katholieke volk. Deze intransigentie maakt Schaepman èn als hoofd èn als lid van een club, die in haar vaandel de leuze schrijft„Eendracht maakt macht" onmogelijk. Deze vasthoudendheid aan eigen in zichten, deze ingeboren zucht om boven of tegen, maar nooit eenvoudig naast alle anderen te staan moest op den duur voeren tot eene openlijke breuke met de Katholieke Partij. Het was onver mijdelijk. De eenheid, welke voor een paar jaren onder zoo plechtig vertoon tot stand kwam, bleek al te spoedig eene onhechte. Het cement der partij - eenheid ontbrak. De zoo noodige zelf- beheersching en zelfverzaking, welke een individueele opinie het zwijgen opleggen, als deze niet strookt met het algemeen gevoelen der medeleden, werden juist gemist in hem, die deze eenheid met eigen hand had opgebouwd. Door zijn afwijken in twee zeer gewichtige quaesties innig samenhangend met de katholieke belangen, sprong Schaepman in twee jaren tljds tot tweemaal toe uit het partijverband. Bij het vraagstuk van persoonlijken dienstplicht moge dat af wijken naast moreele schade aan de eenheid, practisehe voordeelen voor de katholieke belangen opgeleverd hebben, in de leerplichtquaestie waren de gevol gen geheel anders. Doof blijvende voor de smeekende en dreigende stem van de overgroote meerderheid van het Christe lijk deel der natie, heeft hij er niet voor terug geschrikt over ons volk een dwang- wet te doen neerkomen, welke de Christelijke partijen met alle krachtsin spanning als een ramp trachtten af te weren. Een zoodanige kon nooit zijne roeping wezen als vertegenwoordiger van het katholieke volk, en als lid van eene aaneengesloten katholieke Party. loopt altijd op vechten uit." „Deze keer heeft hij echter een zoo leelij- ken houw gekregen, dat het een volgende keer maar een beetje dieper behoeft te gaan, en dan is Rupert eigenaar van de veenhoeve," merkte de knecht op. „Zwtlgl" snauwde Jacob hem toe, blijde dat hij zijn inwendigen toorn aan iemand kon luchten. „Breng Rupert niet op zulke gedachten, zoo menigeen heeft reeds zóo lang over zoo iets nagedacht, tot hij ten laatste zelf een handje hielp en een moordenaar werd." „Een moordenaar, Rupert? riep de knecht uit „Neen, boer, zoo heb ik het niet gemeend, ik bedoel maar, dat het toch mogeljjk zoo gebeuren kon. Bernard drinkt en vecht het gansche jaar door, en zoo kon het toch licht gebeuren, dat de een of ander hem maar al te goed trof. Daarvoor behoeft Rupert nog geen moordenaar te worden." Jacob verwijderde zich brommend, en nu zeide de knecht tot Rupert: „Weet gij wel, waarom zij gisteren in de „Blauwe Na deze schets van dr. Schaepman zegt het blad over de scheuring in de partij Eene „scheuring in onze katho lieke gelederen» is in zich een be treurenswaardig verschijnsel en wie er plichtig aan is, draagt een zware verant woordelijkheid. Maar nu schijnt zg een maal niet te vermijden, wil men een totale verwarring in den boezem onzer partij voorkomen. Het zou ons daarom ten hoogste verwonderen,-kidien niet spoedig reeds de bestaande crisis tot een nieuwe partijgroepeering aanleiding gaf. Wat wij j dienaangaande van vertrouwbare zijde als een stellig plan hooiden aankoridi- gen, zal dan ook binnen niet al te langen i tijd wel een feit zijn. Treurig zeker, maar van twee kwaden dient men het minste te kiezen." &een tolverbond. De Vossische Zeitung is tegen een tolverbond van Duitschland met Neder land eu Zwitserland, daar zulk een ver bond tusschen souvereine staten eone onmogelijkheid wordt, omdat zij daardoor afstand doen van hun vrijheid, van hun recht om in eigen huis meester te zijn en te blijven. „Een tolverbond aan Nederland en met Zwitserland aanbieden, zal men van Duitsche zijde nooit doen, juist uit eer bied voor de zelfstandigheid dier beide landen. Dat deze hunnerzijds met een voorstel zullen komen, is evenzeer uitgesloten. Daarvoor is hun zucht om hun zelfstandigheid te behouden, te groot, gelijk gebleken is toen zij be vreesd waren voor Duitsche verovering plannen, een vrees, die ons altijd be lachelijk voorgekomen is. Wij behooren zooals Bismarck eens heeft gezegd, tot de „verzadigde" volken, wij hebben niet den minsten lust ons gebied in Europa, zij 'tmaar een meter verder te plaatsen. En evenmin denken wij er aan onze zelfstandigheid op het stuk van invoer rechten ter wille van een Nederlandsche of Zwitsersche volksvertegenwoordiging te laten besnoeien. Het gebied der Duitsche invoerrechten zal onveranderd blijven zooals het thans is. Het vormen van een midden-Europeesch tolverbond is een doel, dat op gronden van practi sehe politiek eenvoudig onmogelijk is. Of in de 30e of 40e eeuw onzer jaar telling er nog midden-Europeesche staten te vinden zullen zijn, is een toekomstvraag waarover wij ons nu maar niet het hoofd moeten breken. Leger en Marine. Bij Koninklijk besluit is de eerste- luitenant J. A. Westhoff, van het 4de Zwaluw zoo gevochten hebben Bernard werd door iemand er mede geplaagd, dat gij bij Eva zoo zeer in de gunst staat. Neem u dus voor hem in achtDen man, die het tegen hem zeide, heeft hij terstond met het mes geantwoord. Ber nard verstaat geen gekheid 1" Rupert trok de schouders op en droeg zwijgend den zak in den kelder. Schuw bleven op de Otterhoeve de in- eu uitloopende knechten staan voor de vensters van het vertrek, waarin de boer zich gewoonlijk ophield, en luisterden naar de luide, toornige stemmen,die steeds heftiger weerklonken. Bernard was, ter nauwernood genezen, naar zijn oom geijld en voer thans heftig tegen hem uit, dat hij minnarijen duldde tusschen Rupert en Eva. Jacob was er echter de man niet naar om tegen zich te laten uit varen, en Bernard bemerkte al heel spoedig dat hij met zijne verwijten en bedreigingen bij den rechte was geko men hij begon angstig te worden voor regiment infanterie, in zijn rang over geplaatst by het regiment grenadiers en jagersen de met verlof in Europa aan wezige officier van gezondheid 2de klasse van het leger in Nederlandsch- Indië N. Ypes, ter zake van lichaams- i gebreken, met ingang van 1 Mei 1900, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De veldeskadrons van het 2e reg. huzaren te Venlo en Roermond zullen van 28 Mei tot 2 Juni schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Ook het 2e bat. van het 8e reg. infan terie uit Deventer gaat van 13 tot 22 Augustus derwaarts. Een nieuwe Nederlandsche opera. Door de Nederlandsche Opera te Amster- 1 dam is opgevoerd een opera, waarvan 1 de tekst door E. van der Ven bewerkt is naar eene Noorsche sage en de muziek is van Karei Ph. Mönch, die daarmede zijne eersteling op opera-gebied leverde. Naar de critiek te oordeelen, is deze opera een sieraad voor de Nederlandsche kunst en i3 haar dus niet het let be schoren van andere dergelijke producten, die het tot geene tweede opvoering konden brengen. Atjeh productief. Wij leven in het aangename vooruit zicht dat Atjeh, dat jarenlang met zijn oorlog millioenen achats verslond en aan de weelde van vette batige sloten uit Indië een einde maakte, nu niet langer een schadepost zal blijven, maar voortaan zich zelf zal kunnen bedruipen. Die groote ommekeer kan bewerkt worden door de suikercultuur, waarmede men op Atjeh begonnen is en die als het suikergehalte meevalt, met kracht zal aangevat worden. Elkeen zal zeker wel onderschrijven wat het Bat. Nwbl. zegt„Atjeh-suiker, dat klinkt wel goed en zoet na al het bittere, in vjjf en twintig genoten." Jammer genoeg dat de berichten omtrent het vinden van goud op Atjeh niet bevestigd zijn. Atjeh zou dan voor ons in plaats van een vloek een zegen zijn. Emigratie. Omtrent het verhuizen van een groot aantal Joden uit Roemenië naar Palestina wordt het volgende gemeld: „Er is een besluit van den sultan verschenen, waarbij emigratie naar Turkije den Joden wordt toegestaan op dezelfde voorwaarde als aan de maho- medanen. Dit besluit wordt breedvoerig besproken in die Welt, het officieele orgaan van den „Zionistenbond. Verder Jakob's toomelooze drift en verviel in een dol, schuw stilzwijgen, terwijl de donderende stem van den boer nog lang door het gansche huis gehoord werd. „En maak nu, dat je weg komt, dag dief, deugniet, vechtersbaas I" zoo besloot Jacob zijn verguizende strafpredikatie. „Eva neemt geen man, die niet een eigen hoeve heeft, dat weet gij even goed als ik, maar u neemt zij ook niet, tenzij gij uw geheele leven betert. Daar komt Rupert aan," ging hij voort, terwijl hij het oog over het erf liet gaan. „Gij houdt u stil, begrepen Geen woord zult gij met hem spreken, of ik kom tusschen beiden, en dan zou u hooren en zien vergaan Rupert trad de kamer binnen en wierp een verbaasden blik op zgn broeder, die met een van woede verbeten gelaat ter zijde stondhij groette hem kortaf en wendde zich daarop tot den boer, die nog altijd opgewonden stemming op in neer liep. en „Mijne moeder was zooeven hier, bevat de Mainzer „Israelit" van 29 Maart eene mededeeling, waaruit blijkt dat enkele leiders dezer emigratie een verhuizing naar Cyprus en Argentinië wenschen. Van Zionistische zijde zal een emigratie anders dan naar het Oosten nimmer worden gesteund, terwijl omtrent een emigratie naar Cyprus de meeningen verschillen. De berichten van reeds daarheen verhuisde Joden schijnen, volgens de Israelit, niet on gunstig en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat meer emigratie naar dit eiland plaats heeft. Tot goed begrip der zaak zij evenwel op den voorgrond gesteld, dat de Roemeensche regeering de Joden niet door een bepaalde wet, maar door het maken van verschillende uitzonderingswetten het bestaan in Roemenië in elk opzicht onmogelijk maakt, zoodat de lieden tot verhuizing gedwongen worden. Zelfs beweert men, dat door de regeering nu weer pogingen worden gedaan om de emigratie te bemoeilijken. Loon voor harden vrouwenarbeid, Er is een fabriek te Apeldoorn, waar, zegt het Volksdagblad, een dokter, spe cialiteit in zenuwziekten, ontbreekt. Het loon is daar 5 a 5,50 per week voor volwassenen, geroutineerde arbeidsters, wat, aangenomen dat het loon gemiddeld is f 5, nog geen volle 8 centen por uur is, en dat voor zenuw doodenden arbeid. Het feit spreekt genoeg voor zich. Ter nagedachtenis van Joubert. Eenige vrienden en vereerders van dezen moedigen en edelen strijder voor zijn volk, roepen de algemeene onder steuning in voor hun voornemen om de nagedachtenis van Joubert te huldigen door aan zijne weduwe het eenig be staande geschilderd portret van haar echtgenoot aan te bieden. Algemeen bekend is, dat dit portret van de hand onzer begaafde lapdgenoote moj. Thérèse Schwartze, ook als kunststuk ons vader land waardig zal vertegenwoordigen. Het verzoek van de vereeniging van Nederlandsche werkgevers aan de Eerste Kamer, om de Ongevallenwet te ver werpen, is nog gesteund door de Kamers van Koophandel te Breda, Groningen, Leeuwarden en Vlissingen en door een kleine 200 industrieelen te Amsterdam, Haarlem, Leiden, Delft, Rotterdam, Eindhoven, Geldrop, Maastricht, Tilburg, Breda, Helmond, Oude Pekela, Veendam, Hoogezand, Groningen en de Zaanstreek, alsmede door 82 patroons te Hilversum. boer," zoo begon hij „zij zegt, dat de opperhoutvester veroorloofd heeft dat mijn grootvader boven uit de bergkloof dennetakken haalt voor strooisel voor zijn vee. De oude man kan niet zelf naar boven gaan, en nu wilde ik u, uit naam mijner moeder, verzoeken mg een paar-' uren vrijaf te geven, om in zijne plaats te gaan." „Dennetakken voor strooisel !f zeide Bernard op smadelijken toon. „Dat geett een mooien mestMaar och, voor dat beetje aardappelen, dat uw grootvader kweekt, zal het wel goed genoeg zfin „Ik spreek niet tot u!" zeide Rupert barsch. „Denkt gij, dat ik mij den mond laat snoeren en dat nog wel door een knecht barstte Bernard los en vloog, zonder zich te bedenken, met opgeheven vuis ten op Rupert los. Deze pakte hem echter met vasten greep bij de keei en in het volgende oogenblik lag Bernard in zijne volle lengte op den grond. Vlug als een kat sprong hij weder op, doch

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1