B IJ VOEGSEL wassclier 'ENTIE. fRAAGD SlflGS-CEBOli :r Hall's Bioscope. van Maandag 9 April 1900, i\o. 84. ïfct xvvsciiK I Vervolg Binnenland. i PHÉe-Blaiil; 1 ias 3 April 1900 nstbode 'straat-Bomm elkade, ?ANT G. TER MEER. BEHOORENDE BIJ DE e Photographic.) rdigste van den tegenWo| achtvolNieuw VLISSINfiSCO COliMAMT (Telephoo nnummer 10) ige so Straatgewoel te New-YoJ van een Sneltrein te RarJ ifeningen, 100 meter laj nacht, komische, J De vliegende'bij Kloppartij tusschen e« choorsteen veger, komiscl 'aul Kruger gaat naar a Plechtige intocht van h| te Amsterdam gedureii] esten, 160 meter lang f Damesspel, komisch meter lang; d. Een ui lar, komisch e. Panorad poortrein f. Bommen lisch g. Aankomst eenl Transvaalsche ruiten ar de grens. Terugkomst uit de kei Koningin, na de inhuli ter lang b. Dood en hevel Reis door tunnels, ir, d. Paarden in het bail een Café, komisch schermdans o. Overron m gepantserden trein der Engelschen vod de Boeren. Smakelijk eten, komisch! per stoombootc. Et oerdarij, 75 meter lanal 'erde harnas, komisch f choolf. Aankomst val Hooglanders te Kaapstad] lansche Waterrutschbaan| van een Maxim-Kanol Op de bleek, komisch n Gierigaard c. Een kaj rsaanzoek d. Artillerie edstrijd op de Zuiderzee] >p Eriedrichsruhe g. EeJ h. Boeren op martel gsterrein. 100 meter langf chiilende gezichten uit rland, enz., enz. 3EB0DEN TE R00KEN, nvang 8 uur. Rang 0.50, 2de Ranj raclitvolSelioon bespreken van af hedeJ munt deze week uit door keurige platen en boeienden inhoud. Wederom maken eenige zeer inte ressante Tafereelen van den Oorlog U prachtige gravures weergegeven, een merkwaardig gedeelte van deze afleve ring uit. Een duidelijk welgeslaagde plaat geeft „Dj te zien het ongeval bij het doorwaden van Potgietersdrift m de Toegela. Een staaltje van moed en doodsver achting geeft ons de gravure, getiteld een spannend oogenblik te aanschouwen, terwijl wy innig ge roerd, den blik laten rusten op een huis houden, waar een vreeselijke tijding van het oorlogatooneel Armoede in Weelde wit. Buitengewoon lief en aantrekkelijk is een idylle van den Zomer, ile twee jonge meisjes uit het Zuiden en het kleine knaapje, die de blanke zwanen een lekker' brokje toewerpen. De titelplaat, zoo levendig en boeiend, verplaatst ons bij de arrestatie van een oplichtsr xin een spoorwegstation te Berlijn. Niet minder interessant is de tekst waarvan een angstig avontuur uit mijn inbrekersloopbaan, een zeer spannend verhaaltje is. Daar- jaast vinden wij een keuze van interessante lectuur vol afwisseling en boeiend, terwijl een tlinke plaats is ingeruimd voor een Schat van gezonden Humor, en anekdoten met keurige illustraties. Deze illustratie weike wekelijks in 8 i 10 pag. verschijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijgbaar a 37 '/s cts- per drie maanden, fr. p. post 40 ets. Wie haar nog niet bij de courant I ontvangt, verzuime niet zulks aan te vragen. Wasscherij en Ververij, VOLHARDING." rJERMAN, Vlissingen. chting van UITSTOOMES Dameacostumes, Tapijten! belgordijnen enz., en helj 'êteeren van Vitrages. nauwkeurig op adres VIERSEN en Co., lroningen,levert 1000 ^1 audii (Staalpillen) franco per post ad - )nder Controle van HAMEL ROOS en Vorstelijk bezoek. De Koningin heeft eergisteren een onverwacht bezoek gebracht aan het is- en oudeliedengesticht in de L. Lombardstraat te 's Hage. Ofschoon onverwacht, was het bezoek tiet minder welkom. De meisjes zongen e volks- en andere liederen en waren I zeer in haar schik over het bezoek. De Koningin sprak minzaam met vele der kinderen en oude vrouwtjes, en maakte door haar minzaamfceid een gunstigen indruk. 1(1 het vertrek der Koningin reikte 7 jarig meisje H.M. een bouquet |»n. ,ls dat voor mij, lieve?" vroeg de Koningin. „Wel dat vind ik nu eens 1 aardig." Onder het gezang „Dat M Hseren zegen op u daal" van de kin deren verliet de Koningin het gesticht. gezin wordt eene ;n Mei. Adres: Kantoor-1 C. TIELROOY. pril een AANKOMEND kunnende werken, niet Coosje Buskenstraat Dienstweigering. Den I2en Mei zal de dienstweigerende Ph. de Bruin (Tolstoiaan) uit de fevangenis worden ontslagen en weder I den krijgsdienst gedwongen worden. I Stellig zal hij dan weer dienst weigeren, van militaire zijde tot nieuwe zal leiden. De vereoniging Internationale Broe- I derschap heeft zich thans met een adres tot den minister van oorlog, |®et het dringend en ernstig verzoek |'®de Bruin met het oogenblik dat zijn geëindigd zal zijn,uit den militairen 'Lenst te ontslaan. En tevens het daarheen te leiden, om in het algemeen ten opzichte van I personen, die uit gemoedsbezwaren dienst weigeren —indien zij daarvoor i gestraft moeten worden —aan de straf het ontslag uit den militairen dienst te verbinden. Concurrentie. Naar men verneemt, hebben alle Wel gevestigde stoomvaartmaatschappijen, die lading naar Europa vervoeren, met uit zondering van den „Norddeutscbe Lloyd", een overeenkomst getroffen, waarbij de vrachten voor het vervoer van produc ten belangrijk worden verlaagd. Zoo is bijv. de vracht voor koffie met f 5 af geslagen, die van thee en kina met f 2 enz. Buitendien wordt aan afschepers die zich voor een jaar tot afscheep van producten verbinden tabak, suiker en copra uitgezonderd - 10 pCt. van de door hen betaalde vrachten gerestitueerd. Met deze vrachtverlaging maken de stoomvaartmaatschappijen front tegen den Duitschen Lloyd, die het eerst en alleen den stoot gaf tot vrachtveriaging. Het is wel te verwachten dat de „Nord- deutsche Lloyd" het niet hierbij zal laten, doch de concurrentie o»k doorzet ten en ppnieuw zijn prijzen verlagen zal. Een tarievenstrijd staat dus voor de deur. Gezondheidstoestand in de hoofdstad. Te Amsterdam bedraagt de sterfte ge middeld 15,79 per ÏOOO inwoners per jaar .Dat dit geen ongunstig cijfer is, blijkt dat de sterfte te Rotterdam 19,9, 'sGra- venhage 16,3, Utrecht 18,4, Groningen 15,6, Antwerpen 22,3, Parijs 21,1, Lon den 18,S, Weenen 27,4, Miinchen 24.5, Hamburg 19. Keulen 20, Bern 31. Christiania 17,9, Brussel 20, Berlijn 9,10, Petersburg 29, Edin burgh 19,6 en Dublin 29,7 volgens den zeifden maatstaf was. Amsterdam maakt dus geen slecht figuur, maar legt het toch ver at bij Berlijn met zijn 9,10 per 1000 inwoners. De heer Van Kol vertrekt tegen Paschen met eenige Fransche deskundi gen naar Algiers, om kennis te maken met het bestuur en het stelsel der Fransche koloniën. (Het Volk.l Er bestaat kans op twee koninklijke revues over de vloot der Zuiderzee- visschers, een vanwege de Nederland- sche visscherijvereeniging en een samen geroepen door de burgemeesters van Edam en Wielingen. De afdeeiing Enkhuizen der visscherij verklaart, het zich tot een heiligen plicht" te rekenen, aan de vereeniging trouw te blijven en daarom niet aan de burgemeesterlijke revue te zullen deelnemen. Naar de N. R. Ct. wordt Zaterdag 14 dezer de koning van Zweden hier ver wacht om naar Engeland over te steken, Vlissingen "7 April. In de op heden te dezer stede gehouden Algemeen» vergadering van aandeelhouders in de Vlissingsche Duinwaterleiding-maatschappij, waien vertegenwoordigd 57 aandeelen uit brengende 20 stemmen. In het door commissarissen uitge bracht verslag wordi melding gemaakt van gestadigen vooruitgang. De boekwaarde der onderneming was op 1 Januari 1900 274708,95. Het dividend over 1899 werd vastge steld op 65 per aandeel van f 1000. Van de in omloop zijnde 3 obli- gatieleening werden uitgeloot de nos. 31, 44,59. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer W. Sieger, werd als zoodanig herkozen. Transvaalcomité. Ingekomen bijdrage bij den heer Callenfels, collecte soiree Schutterij kader- bond 3,50, of met de vorige opgave 3419,185. Met havteltjken dank aan de vriende lijke geefsters is na. de vorige opgaven nog ingekomen voor de Boeren'aan geld Dames B. 1,— twee dienstmeisjes f 0,75, mevr. P. 2,50, Mevr. v.d. O. ƒ5,— mej. B. f 2,50,Mevr. de G. f 2,50, aan goederen de meisjes van school E, moffen A. M. 1 pr. E. Fl. en A. v. D. 1 pr., C. Gh. A. L. 1 pr., M. D. N. W. 1 pr. J. J. D. v. B. 1 pr., 0. B. 1 pr., F. L. 1 pr., L. B. P. v. D. 1 pr., M, v.d.E. M. L, 1 pr., B. v.d. V., 1 pr., W. B. 1 pr- A. F.i pr., M. d. Vr. 1 pr.j M. S. en G. KI 1 pr., E. G.d.R. 1 pr., A. d. Vr., 1 pr. N.T. 1 pr., A.M. 1 pr., M.K., 1 pr., M.H J. v. W. 1 pr., A. Fr. 1 pr., H.B., 1 pr., J M. R. 1 pr., R.M. A.H. 1 pr., J. D., 1 pr S.H. J.V. 1 pr., M. de W. 1 pr.,G. M.R.l p. T. D. 1 pr., M.L. 1 pr., C. W., 1 pr., A- Z. B.L. 1 pr., T.v.d. PI. M. J., 1 pr., A- G. de R., 1 pr., C. G. L. v. B. 1 pr., A, J. v.B. 1 pr., ongemerkt 2 pr.,C, v.K lor., N. .LVV. 1 pr., II. J., 1 pr C.B. 1 pr., A. K. M.L. 1 pr., Adr. v. B., 1 pr. W. v. L. 1 pr., M.B.', I-pr.-A. B., 1 pr. Mevr. K. 1 bouffante, van een buur voor een Generaal 1 bouffante en een pr. moffen Mej. v.d. M. 8 helmmutsen; rnevr. D., 1 bouffante; mej. J. 6 pr. moffen; mej. L. 3 pr. moffen;P.L. 1 bouff., mevr. v. d. S., 1 bouffante mevr. W. 2 bouffantes, mevr. L. 2 bouffantes; M. v.d. G. 1 pr. moffen; G. v. B. 1 pr. moffen, N. V. 1 pr. moffen; B.L. 1 pr. moffen, A.K. M. L. 1 p. moffen Th. J. H. 1 pr, moffen; Th. v. R. 2 pr. moffen, mevr. J 1 bouffante mevr. d.N. T. 2 bouffanten en 4 helmmutsen, mej. V., 1 p. moffen, Deze goederen zijn heden naar Am sterdam opgezonden en vertrekken per eerste mail naar Z.Afr. Er zal o >k nog verder gelegenheid zijn goederen in te zenden. Helmmutsen zijn overal zeer gewenscht, het model is ter bezichtiging ten huize van mevrouw van Doorn van Koudekerke. Dinsdagmiddag werd te Hontenisse uit den Vogel opgehaald het lijk eener 74jarige weduwe. De vrouw leed aan toevallen. Zij had voor den middag hare woning verlaten en was sedert niet meer gezien. Gisterenmorgen heeft het grootste deel der arbeiders, ruim 150 man, aan de te Sas van Gent in aanbouw zijnde spiegelglasfabriek het werk gestaakt. De eisch was loonsverhooging van 10 cen tiemen per uur. De politie spoedig ter plaatse, wist de orde te handhaven dooi de stakers van het terrein te verwijderen. Daar de aannemer niet wil toegeven, duurt de staking voort. Gemeeld Nienws. Op de Mauritskade te 's Hage had Woensdag zoo verhaalt het Vad. een aardig voorval plaats. Een peleton miliciens was onder bevel van een le luitenant op den terugweg naar de kazerne, toen plotseling een voorbij komende slagersjongen riep„peleton halt 1" Alle landsverdedigers stonden eensklaps stil. De jongen, het onver wachte succes van zjjn bevel ziende, verdween in een zijstraat en genoot van daar de uitwerking van zjjn streek. De luitenant, een oogenblik in de war gebracht, wendde zich tot een dei- lachende toeschouwers met de woorden «mijnheer, ik verzoek u beleefd in het vervolg dergelijke aardigheden te laten." De aangesprokene, geheel onschuldig aan het gebeurde, trachtte zich te verdedigen; maar de luitenant liet 'n «voorwaarts marsch" booren en daar mee was de zaak uit. Te Schoonrewoerd is een 3Vsjarig meisje in 't veld verbrand, bij gelegenheid dat er aardappelenstroo enz. werd ver brand en de vader zich even vandaar had verwijderd. Te Amsterdam hebben de aan het werk gebleven schilders nog al wat te verduren van de stakende werklieden in dit vak. De politie is bij een gevecht tusschen stakers en niet-stakers hande lend opgetreden en heeft een tweetal der eerstgenoemden in hechtenis geno men. Een werkman der Holl. Stoomb. Maatschappij werd bij het overgaan van de Prinsensluis door drie mannen lastig gevallen, waarvan een hem een slag in het aangezicht gaf, waarop deze tot zelfverdediging zijn mes trok en den aanvaller eene wond aan de hand toe bracht. Voorts lezen wij van werkstakingen in de glasfabrieken van den heer Bakker te Nieuw-Buinen en onder de grond- arbeiders in een veendistrict van de provincie Friesland. In beide gevallen is het eene quaestie van loon. Mevr. Van 't Lindenhoudt, echt- genoote van den directeur der Wees- inrichting te Neerbosch, is overleden. Dit is een verlies niet alleen voor haar- -echtgenoot, maar ook voor de inlicchting, waarin haar groote werk kracht zeer zal worden gemist, zegt men. Een „Boer" aan 't worstelen. Maandag 2 dezer werd te München in de zaal „Münchener Kind", die 4000 personen kan bevatten, een groote inter nationale worstelwedstrijd gehouden. Onder de mededingers waren aanwezig de beste worstelaars van Beieren, zooals Michel Hitzier, Oettlinger, Haderecher enz., en ook onze landgenoot Dirk van den Berg. De zaal was stampvol en allen waren vol geestdrift voor den jeugdigen „Boer", zooals men hem noemde. Hel enthousiasme steeg echter ten top, toen Dirk den een na den ander overwon en den eersten prijs behaalde. Onder daverende toejuichingen en het spelen van het Transvaalsche Volkslied werd hem de prijs aangeboden en meermalen werd v. d. Berg door het geestdriftige publiek teruggeroepen, - zoo schrijft de Tel. Uit het verhoor van Jean Baptiste Sipido, de dader van den aanslag op den Prins van Wales, is gebleken dat hij Maandagavond mot drie kameraads was uitgegaan, met her. eene socialistische vergadering in het Volkhuis te Brussel had bijgewoond en door zijne makkers uitgedaagd was om op den Prins te schieten. Een hunner had gezegd, zekere P. dat het een goed werk zou zjjn, want de Prins van Wales is een moordenaar, die medeplichtig is aan afschuwelijke misdaden. Hij, die hem neervelde als een hond, zou de maatschappij verlossen van een tiran en een ellendeling. Door deze woorden in vervoering ge bracht, knikte de kleine Sipido van ja, en nu riepen de anderen „Er is niemand hier die de wereld durft te verlossen van dien ellendeling!" en daar de kleine Sipido een ontkennend gebaar maakte, zeide zekere M. tot hem „En gij zeker ook niet, gij durft ook niet.a Sipido drong aan en de ander beloofde hem de revolver te zullen geven. Hij bracht het wapen aan den knaap, die het voor drie francs van hem kocht. Om den tijd voor zjjn aanslag te vinden liet Sipido zich door een vierde individu een brief schrijven, waarin hem gezegd werd dat hij naar het Volkshuis moest gaan, waar hem eene betrekking zou bezorgd worden. De vader van Sipido, de beste man van de wereld, geloofde aan de echtheid van den brief en liet zijn zoon Woensdag middaggaan. De knaap trok zijn Zondagsche kleeren aan, dank zij welke, hij den prins, dacht hij, zou kunnen genaken en vertrok. Het overige weet men. De justitie kent de drie jeugdige per sonen, die het kind tot de misdaad aan hitsten. Zij zijn alle drie ouder dan b\j, en een van hen, zekeie M., heeft hem de revolver gegeven. De Prins van Wales keert uit Kopen hagen over België naar zjjn land terug. Een jongmensch, Meert, genaamd, is te Brussel in hechtenis genomen be schuldigd van medeplichtigheid aan en aanstoken tot den aanslag op den Prins van Wales. Meert heeft de revolver aan Sipido verkocht. Nog andere jonge mensehen worden opgespoord. Het wordt opgemerkt nu er Engel schen zijn die geheel België met de geheele continentale pers er bij, aanspra kelijk stellen voor den aanslag op den prins Van Wales door een kind gepleegd, dat koningin Victoria in haar lange regeering verscheidene rnalen in gevaar is geweest haar leven te verliezen, te weten eens in 1838, tweemaal in 1840 en eens in 1878 en dat toen telken male officieel werd geconstateerd dat de daders krankzinnigen waren. De prins van Wales, lezen wij, kwam, lange jaren geleden, dikwijls te Brussel, waar hij aan vele feesten en plechtig heden deelnam. Hij bezocht de schouw burgen en danste meer dan eens op burgerbals, waar hij door zijn goed humeur en zijn gemakkelijken omgang zich populair had gemaakt. Sedert jaren, wij zeiden het reeds, ziet men hem niet meer in België's hoofdstad. Als men de geruchten ge- looven mag, zou er eene verkoeling ontstaan zijn tusschen de Belgische en de Engelsche vorstelijke familiën, waarin de harmonie ook wel eens verbroken wordt. Het ongeval te Brussel zal waarschijn lijk de verbroken harmonie wel niet herstellen. Bij gelegenheid dat aan koningin Victoria bij haar komst te Dublin door den burgemeester volgens eene oude gewoonte de sleutels der stad werden overiiandigd, antwoordde Victoria, na de sleutels teruggegeven te hebben, op de toespraak, waarmede het gebeurde, het volgende „Ik dank u van ganscher harte voor uw loyale ontvangst en de wenschen door u uitgesproken in uw eigen naam en in naam uwer medeburgers bij ge legenheid mijner komst in de oude hoofd stad mijner Iersche bezittingen. Ik kom in dit schoone land om verandering en rust te vinden en de plaatsen weer te zien, waar mijn welbeminde echtgenoot en mijne kinderen zoo hartelijk ontvan gen werden. Ik acht mij ten zeerste gelukkig dat ik weer het land kan bezoeken van al die dapperen, die onlangs denzellden moed betoond hebben ter verdediging van mijne kroon en mijn rijk als hunne roemrijke voorvaderen. Ik bid den al- machtigen God dat hij ze zegene en bescherme u persoonlijk in het hooge ambt dat gij bekleedt ten zegen van uwe medeburgers." Het is nu 40 jaar geleden dat konin gin Victoria Ierland bezocht, waaruit de Ieren kunnen zien dat het verlangen der koningin om hen weer te zien, nu niet zoo bijzonder sterk was. Het bataljon militie der Iersche Munsters te Londen, is Woensdag in verzet gekomen en heeft honderden glasruiten in zijne kazerne stukgeslagen. De Munsters vinden hun kazerne weinig geriefelijk en slecht verlicht. Onlangs stierven in het hospitaal te Soleure, in Zwitzerland, twee zieken te geljjk. 'De ljjken werden des nachts naar de Morgue gebracht. Den volgen den dag kwam des ochtends eene zus ter van liefdadigheid het hospitaal bin nen voor het eene ot andere werk. Zij was er nauwelijks een oogenblik of de doode uit een der kisten begon zich te bewegen en richtte zich eensklaps overeind op. Men had hier met een geval van schijndood te doen. De keizer van Rusland heeft aan de stad Parijs ten geschenke gegeven

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5