in Zoutsvisci. GEOORDEELD. 9 April. Si No. 84. 38e Jaargang. i Tc fltiur: Bovenhuizen Maandag- Spel of Gymnastiek. 300. BEKENDMAKING. WE le SOOKT, V» per S onSi« f. H. win fete] 1GOO, on Hulp" rensverzekerlng T#i) I 7JV IITJL,F»'t sGRAVENBAGR enaarkade 3. ger de heer P. LU0IEEr nvoerrechten en Haven.' I rgen, Prins Hendrikwe, en en inlichtingen I komen. ar gang van iholieke rersnngazijn de boeiende romans van van het Eiland. - ruïne en meer dan 5o n, alsmede raadsels, ?e wenken, unecdo m, rebussen, enz ;eringen prijs van 05 maanden, franco per ng ligt bij eiken Boek- ;age en bij den Uitgever WATERREUS, V Bosch. teg-en 1 .Tuni, bovenhuis. 13. oerde Kamer vrije Slaapkamer. Te Vlissingsehe Courant er stad. Te bevragen ad. IAMDIENST 1ST ett MIDDSLE3B3 v.v Remise.- vm 4 50 5 55 »en) Van Zeilmarktvm 11 45 om 12 30 1 15 15 510 5 55 6 55 Ï45 naar Zeilmarkt Vtissin (alleen op werkdagen ma 12 35 1 20 2 5 15 6 7 7 50 8 35 skens-Xaldeglieui. nwichtijd.) 3.28, 8.25, 10.37, 1.18, -Sluis 5,31, 6.9, 7.35, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25SS 7.42,10.—, 1.38, 4.32, ibrug 5.51, 6,29. 8.10 5.6, 8.3,9.5,9.45. HAVENDIENST. vm. 5 50 6 30 6 50 9 40 10— 1020 10 40 cm 1 10 1 80 2 220 10 4 4 20 5 5 20 8 20. ub vm 6 6 40 7 20 9 20 9 50 10 10 10 30 nm 12 10 1 20 1 40 0 3.3Ü 3 50 4 10 4 30 7 30 8 S 30, a) nm 3 35 6 20b) 4 05 6 50 nm l 5ta) 4 45 2 If a) 5 05 3 25 6 205-f) 3 45 6 4Gf) 8 10 8 40 ir Breskeua ten uoog" 15 minnten. gen naai Boraaeie en !®legd. het spoorwegstation VLISSlMiSniE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlyke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelQbs, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. fl Aboniiömonts-Advert ca tien op zeer voordeelige voorwaarden. Bij öeze Courant Moart gbü tijToecsel. agggsaiMigsKS. Keuring van vee en vleeeéh. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen ij gelet op artikel 201 der Alg. Verord. van politie voor deze gemeente, zooals dat is gewijzigd bij, Raadsbesluit van den 27 December 1895, no. 1 brengen ter openbare kennis dat, met intrekking van de bepaling sub a van hunne publicatie van den 24 Januari 1891>, door hen bepaald is, dat te beginnen 'met den 2 April e. k., de keurmeester van slachtvee en vleesch in zijn kantoor bij hek Droogdok tot het in ontvangst nemen -der schriftelijke aangiften voor de keurr^g van levend vee eiken werkdag des voó^middags van 10 tot 11 uur en des nanyddags van S tot 4 uur aanwezig zal zijn. Vlisaingen, den 30 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERK!?. De Secretaris G. J- BISSCHOP. \j Verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; gelet op art. 10 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76); maken bekend: dat op Woensdag den 9 Mei 1900, des middags van 12 tot 2 ure, in een der benedenzalen van het raadhuis gele genheid zal gegeven worden tot het inleveren der stembriefjes voor het ver kiezen van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. M. DOMMISSE. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. legen gymnastiek en vóór spel, als middel van ontwikkeling bij de jeugd, verklaart zich het „Nederlandsche Dag blad," in een artikel dat, al is het op zich zelf niet bijzonder belangrijk en niet F£U0IL!.gT<3N. Uit het Hoogduitsch VAN 1.1UAK \V KIDItOI). i.) Rupert gevoelde zich, ondanks al deze gunstige omstandigheden, op de Otter- boeve niet gelukkig. Het viel hem niet gemakkelijk te dienenal rekende hij zich te huis ook ondergeschikt aan zjjne ouders en zyn ouderen broeder, zoo was bit toch iets geheel anders, geheei zijn vrije wil geweest. Thans echter moest bij gehoorzamen, wijl hy er voor betaald werd; hij had geen woord mee te spre ken, werd in niets gevraagd, en al kwam bierin ook verandering, nadat Jacob bem naar waarde had leeren schatten, zoo had hij te voren toch reeds verne deringen genoeg ondergaan, om zich niet gelukkig te gevoelen, en de latere goede vrij te pleiten van eenzijdigheid, een onderwerp behandelt, waarvan het belang door niemand wordt ontkend. Daarom maakten wij van dit artikel in onze kolommen melding. Het dagblad zegt, dat de stryd is aangebonden tusschen de voorstanders van de gymnastiek en die van het spel. Velen, met ons, zal dit raadselachtig voorkomen want naar die voorstelling van zaken heeft het den schijn, dat men bij de lichamelijke ontwikkeling der jeugd, waarmede de geestelijke in zooverre samenhangt als zij door een gezond lichaam wordt bevorderd, tusschen twee zaken te kiezen heeft. Men zou de lichamelijke ontwikkeling moeten bevorderen öf door gymnastiek, öf door spel Het behoeft geen betoog, dat men hier inzonderheid het oog heeft geves tigd op spel, ie don vorm van lichaams oefening. Nu is ongetwijfeld alle spel eene oefening van het lichaam. Men geeft het kind, dat enkele maanden telt, wat speelgoed bij zich, om liet wat afleiding te bezorgenom het te leeren, zich bezig te houden. Men denkt daarbij niet aan oefening van het lichaam en toch is deze er een natuurlijk en door gaand gevolg van. De eerste lompe en linksche bewegingen van de kleine vuistjes hebben alleen ten gevolge, dat alle voorwerpen worden omgeworpen en op den grond vallen. .Langzamerhand begint dat met meer kracht te geschieden. Dan echter openen de kleine vuistjes zich. Het oog oefent zich en geeft het kind een flauw begrip van aistanden. Telkens wordt met eenige meerdere juistheid gegrepen, telkens het voorwerp met meer kracht vastgehouden, en zóó gaat het door op elk gebied en op alle mogelijke wijzen. Juist die eerste kinderbewegingen zijn het meest op bloot lichamelijke ontwik keling gericht. De spelen van lateren tijd hebben meestal veel meer het gevolg, dat het denkvermogen ontwikkeld wordt. Ze zijn dus meer op geestelijke ontwik keling gericht. Hierbij wordt dikwijls eene fout begaan, vooral met betrekking tot de meisjes. Het is zeer aardig, te zien boe het meisje zich met een echt vrouwelijk spel, met hare keuken, hare pop of haar winkel stilletjes bezig houdt. Toch is het goed de meer beweeglijke spelen tot lichaamsoefening niet te verzuimen. Vele ouders hechten aan dat „stil spelen" van hun kleine meisjes doch zij ver behandeling ais een gunst, niet als een hem toekomend recht te beschouwen. Het ergste voor hem was echter het dagelijksch samenzijn met Eva, die hij reeds lang in stilte beminde, en die hem thans, nu hy haar steeds beter leerde kennen, met eiken dag meer bekoorde. Dagelijks zag hij het meisje, met haar frisch, blozend gelaat, van den vroegen morgen tot den laten avond in huis en hof ijverig bezig, overal toezicht houdend en zelf meewerkenddaarby was zy, ondanks haar yver, niet rus teloos, gejaagd of bedilziek, maar had in haar gansche uiterlijk iets kalms en zachtmoedigs, dat op de anderen wel dadig werkte. Schoon was zij maar betrekkelijk; zij had buitengewoon roode wangen en lippen, helder blauwe oogen, blinkend witte tan ten en zwaar blond haar; daarbij was zij groot en slank en bevallig in hare bewegingen. Wat er echter het meeste toe bijdroeg, om Rupert's hart in vuur en vlam te zetten, was de ontdekking, dat hun dagelijksche omgang voor Eva niet minder gevaarlijk was geworden, dan voor hem. Wel kwam zy streng hare belofte na en ge naakte bem op geenerlei wijze; zy wist immers, dat tusschen een knecht en geten dat bij elk kind het lichaam aan beweging en afwisseling behoefte gevoelt en het gemis daarvan door een stijve wandeling in deftiger houding, of een gang naar school, niet kan worden vergoed, Het is overigens een diep betreurens waardig feit, dat zeervele kinderen niet spelen. Het vroegtijdig leeren, dat op alle mogelijke wijzen wordt bevorderd, ontneemt er den lusi toe en veelal is er niemand, die roeping gevoelt om dien lust aan te wakkeren., Toch staat het on^mstootelijk vast, dat er lichaamsbeweging moet zijn, en om nu te bevorderen dat zij er werkelyk zij, daartoe is de gymnastiek, wel niet uitgevonden, maar dam toch aangeweud in den vorm waarin 'wij ze meer en meer zien toegepast. Gymnastiek is lichaamsoefening naar een bepaalde wijze of volgens een be paalde wetenschappelijke methode, die ten doel heeft de natuurlijke ontwikkeling van het kind te bevorderen, in over eenstemming met den bouw en de samenstelling van het lichaam. Van strijd tusschen spel en gymnastiek kan daarom naar onze meening geen sprake zijn. Niemand beweert dat het kind niet moet spelen, maar daarentegen aan gymnastiek moet doen, en de laatste vervangt iets, dat óf ontbreekt, öf ver waarloosd wordt, óf zonder oordeelkun dige en verstandige leiding plaats heeft. Wanneer rrJRWP—h i.t -jongens aire vrijheid laten om zich over te geven aan een wild spel, dat dien naam niet verdient en op meer dan één gebied gevaar oplevert, dan keuren wij dat ten strengste af en dan geven wij er de voorkeur aan, dat hun onder de hoede van den onderwijzer gelegenheid wordt gegeven tot deelneming aan gymnas tische oefeningen. Doch wanneer de ouders er in de eerste plaats ernstig zorg voor dragen, dat hun kinderen spelen, dat zij zich werkelyk op matige wijze en zooveel mogelijk in de vrije lucht bewegen, dat die natuurlijke oefeniDgen zoo lang mogelijk worden voortgezet en steeds in verhouding blijven tot de krachten en den lichaamsbouw van het kind, dan zal dat kind ook in latere jaren den zin voor dergelijke oefeningen niet ver liezen. Die natuurlijke oefeningen zullen dan echter de kunstmatige oefeningen der gymnastiekic den regel overbodig maken. Deze zullen alleen behoeven te worden aangewend, waar blijkbaar bijzondere haar eene kloof was, die zelfs de innigste liefde niet kon overschryden. Zij kon het echter niet verhinderen, dat hare gevoelens voor Rupert aan den dag kwamen; zij was zichtbaar gekrenkt Dij elke terechtwijzing die hy kreeg, zicht baar verheugd, zoo dikwijls zij hem hoorde prijzen. In den omgang met hem was zij bedeesd en deed klaarblijkelijk moeite, om hare kalmte bewaren, en dansen deed zy niet meer, sedert Rupert, die vroeger een groot liefhebber was geweest, zich dit genoegen ontzegd had. Men zag in de danszaal niet gaarne knechten, en deze mochten dan nog alleen met dienstmeiden dansen. Dit was de reden waarom Rupert er niet meer gezien werd. Martha, de vrouw van Jacob, een welgedane, domme, goedhartige vrouw, merkte met verbazing de zichtbare tee kenen van Eva's genegenheid voor den knechtzij kon zich zoo iets niet voor steilen, waarschuwde Eva den boer er niets van te laten bemerken, en schudde bedenkelijk het hoofd, toen het meisje vuurrood werd, zoodra zij van Rupert gewaagde. „Het wordt tijd, dat gij u met Bernard middelen noodig zijn om het kinderlijk lichaam te geven wat het behoeft. De gymnastiek moge noodzakelijk wezen, waar het kind overigens altijd stil zit en altyd leert, zij zou in den regel overbodig zyn, waar by alle opvoe ding en onderwijs steeds met de natuur rekening werd gehouden. Wij trekken dan ook niet te veide tegen de gymnastiek, die haar nut kan hebben en werkelijk heeft, maar wij zijn innig overtuigd dat zij overbodig kon zijn en dal alle ouders wél zullen handelen, door ze voor hun eigen kin deren overbodig te maken. lorin Het vonnis van mr. Troelsta, Het Nieuws van den Dag is het niet eens met hen, die het hard vinden dat mr. Troelstra zijne maand gevange nisstraf zal hebben te ondergaan en betwist de bewering dat hij in bet alge meen belang zou gehandeld hebben met den officier van justitie vaischelijk te beschuldigen. „De mogelijkheideen algemeen belaDg te bevorderen, indien de onschuld der veroordeelden mocht blyken, heeft mr. T. dus zwaarder dóen gelden dan de zekerheid, een even groot algemeen belang- t-o Iteuadeehn- desr de- juscitie verdacht te maken. Is dit te billijken Heelt hij inderdaad wat het zwaarst weegt het zwaarst doen gelden Was zijne handeling inderdaad in het alge meen belang Maar zelfs indien de onschuld der gebroeders Hogerhuis niet alleen in de overtuiging van mr. Troelstra, maar in werkelijkheid vaststond en mr. T. het onvermijdelijk achtte zijn toevlucht te nemen tot het plegen van een misdrijf om die onschuld aan het licht te brengen, moest hij dan niet, om zijn doel te bereiken, het geheele middel willen, èn de wetsovertreding, èn de vervolging, èn de straf? Waarom alleen de over treding en de vervolging, en niet de straf? Die straf zoude hem niet hebben onteerd, want wel was zy noodig ten bewijze, dat zijne handeling in zichzelve strafwaardig wasdat men, met welke bijgedachte ook, zijnen medeburger niet straffeloos kan beleedigen maar een ieder zou hebben moeten erkennen, dat het adel was, zich bloot te stellen aan een zekere veroordeeling, ten einde verlooft," zeide zij, „gij doet zoo won derlijk tegenwoordig!" „Ik wil Bernard niet hebben!" „Hij zou mij <'0k te ruw zijn," ging de boerin voort. „Let eens op, hij slaat u voordat er nog een week verstre ken is I" „Ik wil hem niet hebben!" herhaalde Eva. „Nu, dat zal zich wel vinden," zeide de boerin kalmeerend. „Maar neem u in acht tegenover Jacob; als die bemerkt, hoe gy tegenover Rupert staat, wordt hij nog razend." Jacob was echter niet zoo blind, dat hij niets bemerkte. De blyken van weder - keerige genegenheid waren hem niet ontgaan, maar sedert hij Rupert naar waarde had leeren schatten, vond hij het in zijn hart zeer begrijpelijk, dat een meisje hem verkoos boven den ruwen, luien en weinig gezienen Bernard. Zonder een spoor van drift sprak hij op zekeren dag Rupert hierover aan, toen deze een zak aardappelen over het erf droeg, en verklaarde hem, dat ook hij zelf veel liever zien zou, dat Eva hem en niet Bernard nam, doch dat zulks nu eenmaal tot de onmogeiyk- heden behoorde, zoo lang hij geen eigen onsctfuldigen uit de gevangenis te ver lossen. Al ware het dus, toen mr. T. zijn daad pleegde, zeker geweest, dat de gebroeders Hogerhuis ten onrechte ge vangen zaten, zou zyne veroordeeling toch rechtvaardig zyn geweest dan ware hem echter zonder eenigen twyfel gratie verleend. De onschuld der ge vangenen stond echter noch toen, noch nu vastde twijfel aan hun schuld is zelfs minder gegrond dan vroeger, en er bestaat dan ook waarlijk geen reden, het onrecht te noemen, dat mr. Troelstra zijn straf zal ondergaan." Ongevallenwet. Men zegt dat de Ongevallenwet in de afdeeliugen der Eerste Kamer over het algemeen niet gunstig is ontvangen. Er wordt zelts beweerd dat de stemming ongunstig is en de aanneming betwij feld wordt, Men bodenke dat in den regel parle mentaire stormen niet altijd schade aan richten. Leger en Marine. Dit jaar zal door de veldbataljons van het 7e reg. inf. van 10 tot 22 Septem ber oefeningen worden gehouden in de legerplaats bij Millingen. De le luit. jhr. J. A. van Hoogenhouch Tulleken, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt gedetacheerd bij de militaire verkenningen te 's Gravenhage tot het volgen van een cursus. Adjnnctinspecteurs van den arbeid, In den loop des jaars zullen een of meer personen tot die betrekking be noemd worden, waaraan verbonden is eene jaarwedde van 1500, die bij gebleken geschiktheid tot f 2500 kan klimmen. Uit de exameneischen blijkt dat niet weinig studie vereischt wordt om er aan te voldoen, zelfs wat heel veel de niet schitterende bezoldiging in aanmerking genomen. Speelwoede in Indië. Het Soer. Hdbl. zegt dat onder de lagere standen der Ind. Europeesche maatschappy eene ware speelwoede heerscht en staaft dit met treffende voorbeelden. Zelfs vrouwen zijn met dit kwaad behept en er zyn er, die, om hare speelzucht te voldoen, de handen slaan plaats had, en hij er dus niet aan denken moest Eva van liefde te spreken, daar hij dan onmogelijk langer op de Otter hoeve kon blijven. Rupert ontkende niet, dat hy Eva beminde, maar ook, dat hy helaas wel wist, dat hy niet de minste vooruitzichten had. „Gij kunt op mij vertrouwen, boer," zeide hij op bitteren toon, „ik weet wat een knecht past tegenover een ryke boerendochter. Tot een eigen plaats kan ik het mijn leven lang niet brengen." Jacob trok do schouders op. „Ik geloof zelf ook niet, dat uw grootvader met het maken van doozen schatten ver zameld heeft, en wat uwe moeder als spinster opgespaard heeft, zal ook wel niet toereikend zyn voor een eigen plaats, al behoeft die ook niet beter te zijn dan de veenhoeve, waar geen kraai zich zat kan eten." „Maar, boer, het zou toch mogelyk zyn, dat de veenhoeve nog eens aan Rupert kwam," zeide een knecht, die toeluisterend, langzaam nader was ge komen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1