PARASOLS. FIRMA G. MES. J. DU V AL, GEVRAAGD een dubbel Wooflhuis i. ScMur. S. BIAAHW, Tandarts, den heer Akahai ie Winter, (tap de floweautes. Concertzaal Stofkoper. Terstond Te Knur: J. J. Huijsmans. een ruim Bovenhuis. Specialiteit in pijpen. I Laatste berichten. Advertentiën. Zuidzijde Dam G 99. MIDDELBURG, GEVESTIGD TE VLISSINGEN TANDARTS, Uitgezocht Programma en Solo's. B A L. E. ROTTEVEEL. Zwart on MM Engslsch Pilow. Dienstbode. Dienstbode Dienstbode 1st, recht op 50 verho™ wedde. De heer Van n8"1! wedde iarom De heer yan Kav" 100 voorgesteld r Kalbfleisch zeide dat de fi nissie 100 verhoogin»'u30 omdat de heer Dih,eel ekkelyk op leeftijd is, w :ie billiik ™..i. ar01 ,UVIWJU :ommi38ie billijk voorkoj e toe te sfcuin fn g toe Weth. te staan, te meer tevreden zijn over aj er Gewin verklaart zich i 'erhooging. °°4 er Van Kaalte repliCeerenJ liet direct tegen te zijn j et beginnen met eene oóre^l aangezien adressant nu t» I chta recht heeft op 1(5®J de rigen len il ie heer Delvoye verklaart ZIChi )0 verhooging en hij doet he, plaats van f 100, f 50 te lezer L Geelhoed vindt het bülittl verhooging toe te staan tel de jaarwedde voor iemandl leeftjjd, die geheel 0,| moet staan, dan toch no?| rooskleurig is. lltj ia er V00r| 1 eene afwijking op den regel orstel van den heer Delvoy.i stemming gebracht, wordtI met algemeene stemmen f van de heeren Delvoye eri' en de voorgestelde verhoog™ I financieelo commissie daarop I fdelijke stemming goedgekeurd I bezwaarschritt van r,. tmJ aanslag op het vastgesteld ko-1 en hoofdelijken omslag, wordt dressant terug te brengen van de 18e klasse. Weth. werden gemachtigd verschrijving op enkele posten 'ting van het Burger Weeshuis en van het Gasthuis raedel rd besloten tot 6e wijziging infebegrooting over 1899 tot )gd bedrag var; f4635.94. aadsvergadering van don 9 werd in handen van de com- r de Zeemans- en Visschers- van Burg.'en Weth. gesteld van al de trekkende leden houdende verzoek lo. de Ier voor de toetreding van len open te stellen en 2o. de jr Beurs te wijzigen. Het ad- lommissie luidt, het adres te handen van professor A. J. te Amsterdam, teneinde -r rekening van het fonds te advies. gevoelen der commissie kun- en Weth. zich volkomen ver- Iet verdient naar het Burg. voorkomt, aanbeveling het dezen professor in te winnen, van wiens rapport de Beurs jd gesloten is. 5V. stellen dan ook voor te et adres van L. J. Engels q.q. handen van prof. van Pesch, lam, met verzoek daarop van willen dienen, terwijl de kos- it advies zullen komen voor an het fonds. missie voor de financiën geen advies van professor van winnen en afwijzend te op het adres van L. J. lissie grondt dit advies op de dat reeds te voren te voor de verhooging der contributie 1 zijn, dat alle contribueerende toch niet in zullen treden idviseerde professor v. P. tot loging van 3 tot 9 pCtde zal nu nog meerder zijn) en kosten van het advies als n het water geworpen zijn- Gewin heeft in de commissie over het gesloten houden Hy gelooft dat de eiscben uilen zijn dat niet velen zul- Het tekort bij het laatste gebleken f 735 te zijn. Stel plaats van 3 pet-, 6 pet- ild, dan is het tekort nog niet <t laatste kwartaal, vervolgt wij moeten sluiten met 20 stand van het fonds op het veten wij niet; gunstig is hij Dit en het volgende kwartaal rekkende leden 20 pet. moeten den. Hij meent dat bij opefl' Beurs 9 pet. nog niet vol- zijn. Hy wil dan ook zijn eeren wanneer hy tegen open- Beurs is. Kalbfleisch is van dezelfde -Is de heer Gewin. Wanneer sluit het ad vies van professor in te winnen, dan kan meD de 2 jaren doen, omdat tel le veranderingen voorkomen- wel aan den gang blijven- overweging is het den heer ieterse voorgekomen dat het zou zijn het verzoek van de jzen. Wanneer wij het advies or van Pech vragen of de kan gewijzigd worden, meent wijziging niet beter zou kun- in het qerste advies, dat luidde van 3 tot 9 pet. Wanneer J verordening gewijzigd werd, zou bijv. "gaand met 12000 jaarlyks f 180 moeten storten en zouden zeker niet alle con- '--bueerende leden daarmede genoegen jn-nien. Volgens een destijds ingewonnen lecbtskundig advies moeten alle contri bueerenden toestemmen in openstelling. Vu is de grondslag van het pensioen een 'toe per jaar, en het zou dus slechts een jdOe worden en de pensioenen zouden j0S bijna tot op de helft verminderd moeten worden. De contribueerenden zuiien hierin ongttijwijfeld niet toe stemmen. pe heer Verkuijl Quakkelaar zal stem men om het advies van professor pvch te winnen. Het is gebleken dat onZe rekeDing niet juist is. Professor v. p, wordt zelfs door het Rijk geraadpleegd, pij wijst er op, dat er vele verordenin gen kunnen gemaakt worden, er zijn menschen die pensioen trekken, terwijl aü nog in de volle volle vaart zijn. Wanneer ook deze bepaling verviel, aou dit een heele verandering in de re- kening brengen. De heer Gewin ziet veel waars in het gesprokene door den heer Quak kelaar. Wij kunnen evenwel niets ver anderen, als niet alle contribueerenden toestemmen. Bovendien kan dit niet voor menschen die eenmaal op de oude voorwaarden in de beurs zijn gekomen. De heer Quakkelaar stelde alsnu voor aan adressanten te verzoeken mede te deelen welke veranderingen zij zouden wenschen om tot de openstelling der Beurs te kunnen genaken. Dit was, zeide de heer Gewin ook mijn idee in decommissie voor de financiën. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten om adressanten in dien geest te antwoorden. Aan de wed. J. Pervoost—van Hoeve en P. M. Binkhorst werd tot wederop- zeggens toe vergunning verleend tot het aanbrengen van zonnesc-hermenaan hunne perceelen, respectievelijk gelegen aan den Nieuwendljk H no 93 en aan de Bella- mykade G no. 7. De belooning van de te benoemen lijdelijke onderwijzeressen aan de scholen E en D werden bepaald naar eene jaar wedde van ƒ500. De belooning van het personeel voor lie stoombrandspuit werd voorloopig geregeld als volgtvoor den 1ste machinist 0,50 per uur, den 2e machinist 0,40 per uur en elk der overige manschappen 0,30 per uur. Naar aanleiding van het advies der commissie voor de fabricage wenschten B. en W. hun voorstel betreffende de gehouden aanbesteding van den bouw eener woning en pakhuis ten behoeve van den gemeente-reinigingsdienst nog aan te houden tot eene volgende ver gadering. Alzoo wordt besloten. Hierop gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren, De vergadering weder geopend zijnde stelde de Voorzitter voor aan den heer mr. G. J. Bisschop op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei e.k. eervol ontslag te verleenen als secretaris dezer gemeente. Met 't oog op art. 45 van 't regl. van orde werd op voorstel van B. en W. voor den tijd der vacature tot waarnemend ge meente-secretaris benoemd de heer J. H. Dommisse, griffier ter gemeente secretarie. De Raad besloot, op voorstel van den Voorzitter, dit eervol ontslag te verlee nen, onder dansbetuiging voor de ge wichtige diensten aan de gemeente bewezen. De Voorzitter nam daarop het woord en richtte de volgende toespraak tot den Secretaris Waarde Secretaris Tengevolge van het door den Gemeen teraad zoo even aan U verleend eervol ontslag is dit waarschijnlijk de laatste raadsvergadering, die door U wordt bij gewoond; nog enkele weken en Gij verlaat onze stad voor goedom een grooter werkkring te aanvaarden. Ik wensch thans namens den Gemeen teraad U de verzekering te geven, dat het allen hartelijk leed doet, U als Se cretaris te zien heengaan. Maar, hoe gaarne wij U ook hier langer gehouden hadden, wij billijken de redenen, <tie U hebben doen besluiten naar een ruimeren werkkring te solliciteeren. Iu 1896 zijt 'Gij hier in functie getreden en hebt alzoo vier jaren U we krachten aan deze Gemeente gewijd. Ofschoon Gij vóór Uwe benoeming al hier U nog niet met gemeente-administra tie hadt beziggehouden, hebt Gij U in korten tijd in de zaken weten in te werken. .Van U mag worden getuigd, dat Gij Uw tijd goed hebt besteed. Vele en gewichtige zaken zijn in dien tijd door U behandeld. Vooral de notulen van den Raad en van Burgemeester en Wethouders, waarin dikwijls zeer omvangrijke rapporten van Uwe hand zijn opgenomen, kunnen het getuigen met hoeveel ijver hier door U gewerkt is. Heeft mijn ambtsvoorganger U in zijn afscheidsrede in 1897 dank gebracht, voor de wijze, waarop Gij hem steeds ter zijde •stond, ik persoonlijk heb U te dunken voor de aangename wijze, waarop Gij mij bij mijne komst op de hoogte der zaken en be langen van de Gemeente hebt gebracht en waarop Gij mij verder nu 2l/3 jaar hij al, wat er te behandelen viel, hebt bijgestaan. Door dagelijkschen omgang is er langza merhand tusschen ons een vertrouwelijk heid en vriendschap ontstaan, die ik bij uw vertrek zeer zal missen. Bij het publiek hebt Gij u zeer bemind weten te maken door de welwillende wijze waarop gij iedereen steeds te woord stondt, de ambtenaren verliezen in u een humaan chef, die steeds bereid was, om, waar noo- dig, voor hunne belangen op tekomen. Uit ons aller naam zeg ik u hartelijk dank voor alles wat Gij ten dieiiBte der gemeente verricht hebt en terwijl wij ver trouwen, dat Gij nu en steeds met voldoe ning op uw welvolbrachten arbeid in ons midden zult terugzien, wenschen wij u toe dat het u en uw gezin ook op uw verderen levensweg in alle opzichten wel moge gaan. Wees verzekerd dat wij uw persoon en uw arbeid niet zullen vergeten, vergeet ook ons, vergeet ook Vlissingen niet. Diep geroerd nam daarop de scheidende Secretaris het woord en zeide daarop het volgende Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij vergund in deze vergadering van den Raad, naar alle waarschijnlijkheid de laatste, die ik als Secretaris bijwonen zal een enkel woord tot U en de leden van den Raad te mogen richten. In de eerste plaats een woord van op rechten dank aan u voor de hartelijke woorden, mij zoo even toegesproken en aan den Raad voor de instemming daar mede betuigd. Het is nu bijna vier jaren geleien, dat ik door Uwen hooggeaehten ambtsvoorgan ger hier geïnstalleerd werd en den eed aflegde al de mij opgelegde plichten eer lijk en vlijtig te zullen vervullen. Naar mijn beste weten ben ik deze be lofte zooveel mogelijk nagekomen en mogen mijne krachten al eens hier en daar te kort geschoten zijn, dit durf ik toch ge rust verklaren, dat het mij aan goeden wil nimmer ontbroken heeft. Dat ik de betrekking, die mij geheel vreemd was, totUw genoegen heb kunnen vervullen heb ik zeker grootendeels te danken had aan de beide Hoofden der Gemeente, onder wie ik werkzaam geweest ken en niet het minst aan U heeren Wethouders I die mij met Uwe rijke ondervinding en Uwe uitgebreide kennis van zaken steods zooveel mogelijk geleid hebt en die bewaarheid hebben het gezegde, dat de jongeren van de ouderen veel knnnen leeren. Het vierjarig tijdperk, in Vlissingen doorgebracht, zal ik zeer zeker tot de aangenaamste mijns levens rekenen nim mer zal ik de vriendschap, de mede werking en den steun vergeten bij het vervullen van mijn taak zos ruimschoots ondervonden van U, geachte Burgemeester van Uw ambtsvoorganger, van de Wet houders en van de leden van den Raad. Steeds zijt U allen mij ter wille ge weest, steeds was de verhouding tusschen U en mij zoo vriendschappelijk mogelijk. Met genoegen zal ik blijven terugzien op de aangename wijze, waarop ik zoo met't college van Burgemeester en wethou ders als met U wen Raad heb samengewerkt, teneinde te trachten de belangen van Vlis singen, dat ook mij dierbaar is geworden, te helpen bevorderen. Ware het dan ook niet, dat eene betere positie mij elders wacht, ik zou Vlissingen niet verlaten hebben. Ook een woord van dank aan de gemeen teambtenaren in het algemeen voor de medewerking steeds van hen ondervonden en in het bijzonder aan den griffier en de overige ambtenaren ter secretarie voor den kraebtigen steun en de hulp mij onder alle omstandigheden verleend en die mijn taak zeker veel verlicht hebben. Hooggeachte Voorzttter en leden van den RaadILaat mij ten slottede hoop uitspreken dat het u en de uwen steeds wel moge gaan en dat het u allen gegeven mogen zijn nog tal van jaren samen te werken tot'bevorde ring van den bloei van Vlissingen, dat zeker een schoone toekomst tegemoet kan gaan. Met belangstelling zal ik dien bloei blij ven gadeslaanwilt U allen mij in Uwe welwillende herinnering bewaren, gelijk ik het zeer zeker U zal doen. De Voorzitter zeide zeker de tolk dei- vergadering te zijn door den secretaris dank te zeggen voor de hartelijke woor den tot den Raad gericht. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. AFRIRA. De nederlagen in den laat- sten tijd door het Engelsche leger gele den en de lang niet voordeelige positie waarin het zich dien ten gevolge be vindt, hebben aan de Times de beken tenis ontlokt dat het gebrek aan mili taire opleiding en ervaring bij de Engelsche officieren bedroevend is, en dat als de oorlog geëindigd is, een ernstige reorga nisatie van het leger broodnoodig is. Zou de Times nu slechts tot de ontdekking van een feit gekomen zijn, dat eigenlijk voor niemand een geheim was, maar dat vi ornamelijk in Zuid- Afrika gebleken is Een Duitsch officier wijst in de Times op nog een ander zeer groot g6brek bij het Engelsche leger, nl. dat de veiligheids- en verkenningsdienst bij de Engelsche troepen zoo verbazingwekkend verwaar loosd worden, en de Westm. Gazette geeft hem geiyk en zou nu tot verkenners alleen koloniale troepen willen aange wezen zien. Die zullen, zegt het blad, nooit in een hinderlaag vallen zooals Broadwood's trein. Het praatje dat de Engelschen onder generaal Colville den Boeren hun buit gemaakte kanonnen en wagens weder zouden ontnomen hebben, is door het ministerie van oorlog niet bevestigd, Wel heeft Colville moeite daarvoor ge daan, maar toen de Boeren na hem bij Mealiespruit eenigen tijd opgehouden te hebben, terugtrokken, kon hij zien dat ze dat in goede orde deden en de kanonnen en wagens bij zich hadden, die zij later in veiligheid in hun kamp brachten tusschen de Modderrivier en Taba'Nchu. En r.u is het bovendien gebleken dat de Engelschen het behoud hunner vijf overige kanonnen niet te danken hadden aan de buitengewone dapperheid der manschappen, maar aan het op den hol gaan der bespanningen. De paarden zijn dus niet zooals ae muilezels gebleken, voor de Boeren te zijn. Van het decimeeren van een boeren- commando door de afgereden cavalerie van French wordt ook niet meer gerept. Bloemfontein is nu ook van zijn voor- naamsten watertoevoer afgesneden, zoo dat spaarzaamheid in het gebruik plicht is geworden. Desniettemin keeren Colville en French naar Bloemfontein terug en ze laten de Boeren in den omtrek rustig zitten. Weer een staaltje van guerilla-oorlog dus een beslissend gevecht ontwijken, maar kleine gevechten leveren, die den vijand noodzaken zijn krachten te ver- deelen en vooreerst den opmarsch naar Pretoria onmogelijk maken, ziedaar de taktiek, die voor de Boeren reeds rijke vruchten heeft gedragen. Uit Bloemfontein wordt aangaande het gebrek aan water gemeld dat er over vloedig voorraad van drinkwater is,maar niet genoeg voor de baden. French heeft het tooneel waar Broad- wood met zijn troepen in een hinderlaag viel, bezocht. Het was een treurig gezicht. Overal lagen overblijfselen van transportwagensen projectielen vermengd met lyken van menschen en dieren, op den grond. De paarden der bespanningen hadden nog hun tuig om en lagen op de plaats zelve waar de batterij vernie tigd was. Tevens wees het platgetrapte en met bloed bevlekt gras de plaats aan waar het gevecht had plaats gehad. Ongeveer negentig gekwetsten werden van het slagveld opgenomen en naar het naastbijzijnde spoorwegstation ver voerd, waar zij zoo goed mogelijk ver pleegd werden. Een bericht uit Londen zegt dat Cronjé, Schiel en andere krijgsgevangen Boeren een duizerdtal naar St. Helena vertrokken zijn. Als men een bericht uit Kaapstad gelooven mag, zou Kruger bij de be grafenis van generaal Joubert de door de Boeren geleden nederlagen toege schreven hebben aan de corruptie in de republieken en zouden de laatste woorden van generaal Joubert geweest zijn „Mijn arme landgenooten 1 Mijn arm land 1" Corruptie of niet, de Boeren hebben nu weder getoond dat ze niet zoo ver dorven zijn om de Engelschen met kracht te kunnen weerstaan. Wij lezen dat maarschalk Roberts de bezetting van Mafeking verzocht heeft het uit te houden tot 24 Mei, tot den verjaardag der Koningin. Baden Powell zou geantwoord hebben dat het mogelijk was. Verder wordt gemeld dat een aantal Boeren in de buurt van de verbindings lijn tusschen Springfontein en Bloem fontein zwerven en Gataere zich gereed maakt om te beletten dat de verbinding met Roberts afgesneden wordt. ENGELAND. Koningin Victoria is gisteren te Dublin aangekomen. Ze nam een adres van aanhankelijkheid (van wie in ontvangst en begaf zich naar het paleis van den onderkoning onder voortdurend gejuich. H. M. de Koningin was niet vermoeid van de reis en diep getroffen door de geestdrift van het Iersche volk. BELGIE. Op den prins van Wales die voornemens was op zjjn reis naar Kopenhagen enkele uren te Brussel te vertoeven, is te Ostende, waar hij gisteren te 5,85 aankwam, een aanslag gepleegd. Zekere Sipido, een 15jarige blikslager van St. Gilles, klom, toen de trein naar Keulen vertrok, op de treeplank en loste revolverschoten door hot portier zonder iemand te raken. De prinses van Wales vergezelde den prins. De dader heeft bekend dat hjj den prins wilde dooden, geen berouw had van zijn daad en weer zou beginnen als hij er de gelegenheid toe had. Lord Salisbury heeft den prins onmid- deliyk per telegram met zijn behoud geluk gewenscht. Weer een verfoeilijke en dwaze aanslag omdat die, ware ze gelukt,toch aan den oorlog in Afrika geen andere ge daante zou gegeven hebben. Met het verlies van één man, hoe hoog geplaatst ook, staat of valt geen stelsel. Per Telegraaf. 'a GRAVENHAGE. Tweede Kamer. Goedgekeurd eenige regels omtrent het waterstaatsbestuur dat gewijzigd is ter bescherming van personen tegen het willekeurig binnentreden hunner wonin gen en der bewoners van buizen met tuinen tegen den aanleg van palen of electrische geleidingen in die tuinen. De behandeling aanleg drinkwaterleiding voor Soerabaia begonnen. De Koningin heeft hedenochtend door een ordonnance officier aan den Engelschen gezant sir Howard geluk- wenschen doen overbrengen met het mislukken van den aanval op den prins van Wales. De gezant telegrafeerde dit dadelylc over aan Koningin Victoria. 565ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en hooger. Trekk. van 4 April 1900. Nos. 2881 5535 10029 13458 15854 18363 ƒ100. No. 11558 200. No. 17503 ƒ1000. No. 423 ƒ20,000. Zeetij dingen. De Vlissingsche afhaalkotter is by Westkapelle aan den grond gevaren en blijven zitten het is thans gelukt het vaartuig vlot te sleepen. Marktberichte n. Middelburg, 5 April Boter 0,95 a 1,05 per K.G. Eieren f 3,10 a f 0,00 per 100 stuks. Onze hartelijke dank aan allen, die gedurende de ernstige ziekte van mijne Echtgenoote en bij de geboorte van ons kind van hunne belangstelling deden blijken. Tevens onze welgemeende dank aan den WelEd. Heer Dr. C. A. DUIJVIS, voor diens med. hulp, en aan Zuster C. J. EVERAARS voor hare liefderijke verpleging. J. C. KORTEWEG en Echtgenoote. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van ons -innig geliefd kind en kleinkind, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. v. d. ENDE. J. v. d. ENDE Hazewindus. Wed. A. E. v. d. ENDE- v. d. Veer. P. HAZEWINDUS. T. J. HAZEWINDUS-de Jong. Vlissingen, 4 April 1900, tegen einde April een AANKOMEND MEISJE, netjes kunnende werken, niet beneden 15 jaar. Coosje Buskenstraat 129 boven. UIT DE HAND TE KOOP; Adres bureau dezer Courant. is eiken VRIJDAG van half een tot half vier te VLISSINGEN, Beurs plein D 30, TJE OOTVSUL- TEEREN Spreekuur: dagelijks 94 uurCoosje Busken straat, 163. SM&R&SSTOUS HYPOTHEEKBANK. Verstrekt Gelden op le Hypo theek, op zeer aannemelijke voorwaai den. Verkoopt 3Vs pet. Pandbrie ven van ƒ1000, ƒ500, ƒ100 en ƒ50 a 993/, De Pandbrieven zijn ver krijgbaar bij den Heer C. R. C. WIBAUT kassier.Voor Hypotheken vervoege men zich bij den Heer H. F. VAN O IJ E N Assuradeur. ZONDAG 8 ABFtlD acht uur, wegens het buitengewoon succes op 18 Maart en op veler vereerend verlangen NOGMAALS OPTREDEN VAN met zijne Kieuwe Voordrachten over de Politiek, en den Oorlog in Zuid-Afrika, enz. enz. Met medewerking v.d. Vlissingsche Kapel, onder leiding van Mej. RIKA BEKKER. NA AFLOOP VAN HET SOIREE Entree voor een Heer 0.50, voor een Dame 0.30.. Plaatsen te bespreken Zondag var! af 11 uur. De Heer DE WINTER zal jiï-SSr tweemaal vóór- en tweemaal na de pauze optreden, aldus "VIER- Voordrachten houden. RIJKE KEUZE voor de H Communie. Firma DE HONDT. Gemeubileerde Kamer met Balkon en vrije Slaapkamer. Te bevragen bureau Vlissingsche Courant OUDE MARKT, Is een best adres voor Karpetten, Vitrages. BLAUW HALFLINNEN, SIMSON. SCHORTENBONTEN, D WEID EN en ZEEMEN. Aanbevelend, Te Huur tegren 1 Juni, BIERKADE, D 13. Wil men een goede Sigaar rooken, vraagt dan vooral de merken Flor de Cuba Bandera 1 cts' blgaal Hansa A. Cappella Koor El Velada Carma Probeer ook eens myn Vierkantje! 6 a 10 Cents. Verkrijgbaar bij A NTH. KOOTE, St. Jacobstraat F. 70. 2Vs cts. Sigaar. 3 cts. Sigaar. Terstond of met 1 M e i een flinke Bovenmeid benoodigd, tegen hoog loon. AdresAagje Dekenstraat 236. TERSTOND eene of WERKVROUW gevraagd, Wal- straat F 90. In een klein gezin wordt eene gevraagd tegen Mei. Adres: Kantoor- Boekhandel, J. C. TIELROOY.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3