Gemeenteraad wapen der infanterie, bij het 3e regiment, tot kapitein, de eerste luit. E. G. Staal, van het reg. grenadiers en jagers. Dr. Kuyper is als afgevaardigde in het Bureau International van de pers, voor eenige dagen naar Parijs veruokken om de positie der Nederlandsche jour nalisten tijdens het congres van de Parjjsche tentoonstelling te regelen. Vllssingren 5 A.pril. De Zuid-Holl. maatsch. tot redding van schipbreukelingen bericht in haar jaarverslag dat twee leden van het plaatselijk comité te Vlissingen zich genoopt zagen hunne betrekking neer te leggen, n.l. de heeren J. C. de Ruyter de Wildt, inspecteur van het loodswezen, benoemd tot inspecteur-generaal van dien tak van dienst, die Vlissingen metter woon verliet, en P. Smith die om ge zondheidsredenen ontslag nam. Eerstge noemde verleende gedurende tien jaren, laatstgenoemde gedurende meer dan twintig jaar aan de zaak der redding hunne belangelooze diensten, waarvoor hun namens het bestuur bij deze openlijk dank gebracht werd. Aan de kust van Zeeland heeft de Maatschappij de volgende stations ge vestigd te Vlissingen met de zelf- richtende ea waterloozende reddingsboot „Koning Willem III", onder beheer van den heer H. I. Karei, commissaris der loodsen. Te Brouwershaven, zelfrich- tende en waterloozende reddingsboot „Prins Hendrik", onder beheer van den heer G. ten Kater. Te Burghsluis, dito reddingsboot „Prinses Wilhelmina" onder beheer van den heer M. Bolle Lzn., burgemeester van Haamstede. Te Cad- zand met een vuurpijltoestel,onder beheer van den heer mr. P. C. J. Hennequin, burgemeester van Aardenburg. In het vorige jaar werden negentien menschen door de hulp der reddings booten gered. Verschillende medailles werden wegens het redden van schip breukelingen uitgereikt., geene echter in Zeeland. Een rente a f 100 bestemd voor de dochter van een der manschappen der maatschappij, die haren door ziekte of ouderdom hulpeloos geworden vader of moeder, gedurende een jaar met de meeste liefde en opoffering verpleegd hebben, werd toegekend aan de wed. Heijdens, alhier. H. M. de Koningin-Moeder zond eene gift van 200, de Holland-Amerika-lijn haar aandeel in de opbrengst van de aan boord harer stoomschepen gegeven con certen ten bedrage van 1233,79, ren behoeve van de maatschappij. Voor het station Vlissingen werd over 1899 eene som van 693 besteed. Gisterenavond gaf de Kadervereeniging der d.d. schutterij „Voor Koningin en Vaderland' in de zaal van den heer Ter Meer eene zeer gezellige soiree aan hare leden met hunne dames en verdere genoodigden. Het orkest van den heer Becker opende met een opwekkenden marsch de feeste lijkheid, die het publiek al dadelijk in eene prettige stemming bracht voor het eigen lijke doel van den avond de uitdeeling van prijzen door de schutters op den laatstgehouden huishoudelijken schiet wedstrijd behaald. De heer C. J. Michielsen, president der Vereeniging, aan wien de uitrei king der prijzen was opgedragen, kruidde zijne toespraken tot de pryswinners met menig woord, dat tot vroolijkheid stem de bij dit anders zoo droog werk. Het bleek dat op 4 April jl. de vol gende prijzen waren behaald. In de eerste afdeeling de heeren H. F. van Oijen, met 414, L. F. Dert met 389, Kesselen 383, Meyer 383, J. P. Louwerse 382, J. Polderman 366, S. M. Polak 360 en N. Zandee 350 punten. In de tweede afdeeling de heeren B. Avenarius met 359, A. Beniest 358, J. A. Jonasse 334, A. J. Brevet 317, C. J. Kesteloo 316, G. F. de Feij 306 en G. J. Michielsen 278 punten. Hiermede was't offieieele deel derplech tigheid, die aanleiding gaf tot deze soiree, geëindigd en konden nu de schutters op ander gebied dan dat der wapens hunne bekwaamheid toonen, en dat ze dit niet onverdienstelijk deden, bleek uit de voor dracht «Engeland voor Transvaal," van den heer de Jong, die met groote aan dacht en sympathie door het publiek werd aangehoord. Evenzoo schonk de opvoering van het kluchtspel „De Bankroetier of de ont vluchting in een wijnmand" veel ge noegen. Het weid vroolijk en los gespeeld; aan de eischen die men redelijkerwijs aan dilettanten, in easu meest acteurs die vooi het eerst de planken betraden, kan stellen, werd ten volle voldaan. Eene goede aanvulling van het pro gramma gaf voorts de Bekker-kapel, die met groote juistheid en opgewektheid eenige mooie walsen en onvertures van bekende opera's ten gehoore bracht Mej. M. Bekker speelde als toegift op hare viool-solo, het heerlijke „Ave Maria" van Gounod. Zij deed dit met veel ge voel en mooien streek. En nu was, het was reeds tamelijk laat, ook de tijd gekomen om van het bal te genieten. Naar wij vernemen is aan de danslust in ruime mate voldaan. Deze soiree is weder een succes ge weest voor het kader onzer d.d. schutterij, maar het kon grooter geweest zijn, indien niet velen, die men er verwacht kon hebben, door hunne afwezigheid geschit terd hadden. Wij vestigen de aandacht op liet we- deroptreden van den hier zoo gunstig bekenden heer Abraham de Winter, die a. s. Zondag in de zaal van den heer Stofkoper eenige nieuwe voordrachten zal ten beste geven. Het zal zeker eene aanbeveling te meer zijn, dat de dameskapel oader leiding van Mej. Rika Bekker hare me dewerking verleent met een uitgezocht programma. Gedurende 't eerste kwartaal van 1900 werden aan de weekmarkt te Hulst gebracht 24 paarden, 316 stuks rundvee en 447 varkens. De premies voor den grootsten aanvoer van rundvee konden alle vier toegekend worden. De le werd behaald door Ch. E. d'Hooghe te St. Jansteen, de 2edoor A, Lust „Ja gertje" gemeente Graauw, de de 3e door P. Lust, „Jagertje" en de 4e door H. Roeland te St. Jansteen, voor den resp. aanvoer van 86, 64, 55 en 53 stuks rundvee. Uit de driemaandelijksche verslagen der weekmarkt blijkt, dat de Maandag- markt te Hulst begint te herleven, niet alleen wat betreft de graan-, maar ook de weekmarkt. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan L. Staphorst, onderwijzer aan eene openb. lagere school te Terneuzen, ad f 600, E. Köhner, onderwijzeres aan eene openb. lagere school te Middelburg, f 312. Zitting van heden, Donderdag. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Wibaut met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Geschiedt mededeeling van de den 16 Maart door Burg. en Weth. gedane kasopneming ten kantore van den ge meente-ontvanger, waarbij in kas moest zijn 8618,97V2, wat overeenkwam met de aan B. en W. vertoonde gelden. Verder van de goedkeuring van Ged. Staten tot aankoop van terrein voor een algemeene begraafplaats. Overgelegd werden het jaarverslag van de gezondheids-commissie, loopende van 4 Maart 1899 tot 5 Maart 1900 een verslag van den toestand van het algemeen armbestuur over 1899en het verslag van de Brandweer over 1899. Van het bestuur van het alhier be staande muziekgezelschap „St. Cecilia" onderafdeeling der afd. Vlissingen van den Nederl. Roomsch Katholieken Volks bond, was een adres ingekomen, waarbij verzocht wordtlo. aan bovengenoemd muziekgezelschap eene subsidie toe te staan van honderd gulden, waartegen het zich verbindt gedurende het zomer seizoen minstens drie openbare muziek uitvoeringen te geven 2e hiervoor te doen opslaan op den Nieuwendijk, de Groote Markt of een ander door den Raad aan te wijzen geschikt plein, de stedelyke muziektent, voorzien van lessenaars en gasverlichting. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. ea de commissie van financiën om advies. Nog werd overgelegd de rekening over 1899 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de begrooting over het dienstjaar 1901 van hetzelfde lichaam. Van 36 onderwijzers en onderwijze ressen bij het openbaar lager onderwijs te dezer stede was een adres ingekomen van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden allen onderwijzers en onderwijzeressen in Uwe gemeente, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat zy gelezen de discussies in de gemeenteraadszitting van 9 Februari 1900, waarin de billijkheid en rechtvaardigheid werden bepleit, dat ambtenaren die dezelfde diensten verrichten, ook dezelfde salarissen ge nieten gezien het besluit, genomen in dezelfde gemeenteraadszitting, waarbij bovenstaand beginsel werd gehuldigd gelet op het besluit door hun college genomen in zijn zitting van 27 October 1893, waarbij aan de hoofden der scho len A en C weder op bovengenoemde gronden hetzelfde salaris werd toegekend als aan de hoofden der scholen B en D verzoeken beleefdelijk eveneens gelijk gesteld te worden met hunne collega's der oudste regeling, zoodat ook onder geteekenden met hoofdakte, tot f1100 en zonder hoofdakte tot f 800 kunnen opklimmen. Bij het adres is eene memorie van toelichting gevoegd, waarin o.a. gezegd wordt dat de tegenwoordige maxima van 700 en f 800 bij den vigeeren- den levensstandaard hier ter stede onvol doende zijn,om als onderwijzeres of onder wijzer overeenkomstig (kaar) zijn stand in de maatschappij volgens de eischen, die men (haar) hem als opvoedster(er) als ontwikkeld mensch mag stellen, te leven. Wordt gesteld in handen van de com missie van toezicht op het lager onder wijs, de financien en van Burg. en Weth. om advies. Van den heer N. de Graaf, sedert 6 Januari 1867 commissaris van politie alhier, was een adres ingekomen waarby hij bericht dat hij met het oog op zijn bjjna 73-jarigen leeftijd, thans voor hem den tijd gekomen begint te achten om eenige rust te nemen en zich van de zorgen aan zijn ambt verbonden, te ontdoen dat het dus zijn voornemen is om binnen korten tijd zijn ontslag als commissaris van politie aan H. M. de Koningin aan te vragen dat hij hiertoe echter niet wenscht over te gaan, alvorens hij de zekerheid heeft dat hem van wege de gemeente Vlissingen, aan welke hij zyne diensten gedurende zoo vele jaren bewezen heeft, een billijk pensioen toegekend wordtredenen waar om hij op verschillende gronden den Raad eerbiedig verzoekt daartoe te be sluiten. Wordt gesteld in handen van de com missie van financien en Burg. en Weth. om advies. Aan den heer J. C. de Ruyter de Wildt werd eervol ontslag verleend als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, onder dankbetuiging voor de diensten in deze betrekking aan de gemeente bewezen, en aan mej. E. G. Pisuisse met ingang van 1 Mei eervol ontslag als onderwijzeres aan school D. Tot lid dor commissie van toezicht op het lager ondeiwijs werd uit de ingediende voordracht, bestaande uit de heeren B. Reijnvaan en H. G. van Meurs, eerstgenoemde benoemd met 9 stem men. De heer Van Meurs verkreeg 4 stemmen. De heer Bos vraagt of hij verplicht is de aanbevejjng te volgen. Hij zou ook in deze commissie wel mènschen benoemd willen zien van andeie richting, omdat de commissie niet alleen heeft te zorgen voor de belangen van het openbare, doch ook voor het bijzonder Onderwijs. Hij zal thans een dezer heeren stemmen, doch hij wijst hierop met het oog op volgende vacatures, en noemt 0. a. de namen van de heeren Hulsebos en Houbaer, die een zeer goed figuur in deze commissie zouden maken. Van het college van Regenten van het gasthuis was de volgende voordracht ingekomen ter benoeming van een vader en moeder van dat gestichtII. J. Mulder en echfgenoote, te Aalsmeer, en C. Vrooland en echtgenoote, te Amsterdam. Eerstgenoemden werden benoemd met 12 stemmen Vrooland en echtgenoote verkregen 1 stem. De benoeming gaat in den 1 Mei of zooveel later als de benoemden in functie kunnen treden. Hierna kwam ter tafel een door Burgemeester en Wethouders voorge steld concept-besluit, tot vaststelling eener verordening tot regeling der rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter ge meentesecretarie, bepalende artikel 1: Het personeel ter gemeente-secretarie bestaat uit één hoofdcommies, commie zen, adjunct-commiezen, klerken en boden-schrijvers. Het getal der ambte naren wordt jaarlijks bij de begrooting geregeld. Artikel 2. De jaarwedden der ambtenaren, in het vorig artikel ge noemd, worden bepaald als volgtvan den hoofdcommies minimum f 1200, maximum f 1400 van de commiezen f 900 en f 1200 adjunct commiezen f 600 en f 900 klerken f 400 en f 600 en de boden-schrijvers f 500 en f 700. Artikel 3. Bij aanstelling of bevordering in rang wordt steeds het minimum der in het voorgenoemde artikel bepaalde jaarwedde toegekend. Dit minimum wordt verhoogd met f 50, nadat de amb tenaar gedurende 2 jaren in denzelfden rang tot tevredenheid van Burg. en Weth. gediend heeft en zoo vervolgens na ver loop van twee jaren met f 50, totdat het maximum bereikt is. De verhoo gingen der jaarwedden gaan in met den 1 Januari of den 1 Juli nadat aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Wan neer de verhoogingen niet worden toe gekend, geschiedt hiervan mededeeling bij gemotiveerd besluit aan den ge meenteraad en aan den betrokken amb tenaar.,, Alle verhoogingen worden telkens aan den Raad ter goedkeuring voorge dragen", wordt door den heer van Raai te als amendement voorgesteld. Artikel 4. Overgangsbepaling. Voor zooverre de jaarwedden va» de ambtenaren, die op den 1 Januari in dienst waren, het maximum in artikel 3 genoemd, iet hadden bereikt, zal voor de toepassing van art. 3 de periodieke verhooging voor de eerste maal plaats hebben den 1 Januari 1901. Door de voorgestelde verhooging zul len de uitgaven stijgen na 1 jaar met f 500, na 3 jaar t 950, na 5 jaar f 1200, na 7 jaar f 1550, na 9 jaar f 1600 en na 11 jaar in 1911, wanneer het maxi mum bereikt zal zijn, f 1650. De commissie voor de financiën ad viseert tot vaststelling der voorgestelde verordening. Bij ai t. 1 wijst de heer van Raalte er op dat het z.i. niet goed is de verhooging om de 2 jaren aan B. en W. over te laten. Hjj gelooft dat elke verhooging beter kon vastgesteld worden door den Raad. Hij ziet alleen bezwaar tegen het artikel omdat het voor B. en W. zeer moeielijk zal zijn dat de Raad telkens beslist over de ambtenaren voor welke zij geen ver hooging zal voorstellen en vond het daarom beter dat de Raad over alle ver hooging zou beslissen. De heer Gewin kan zich niet goed neerleggen bij het gesprokene door den heerv.Raalte.Wanneer de ambtenaren niet tevieden zijn, wenden zij zich tot den Raad, wat het gezag van B. en Weth. ondermijnt. De heer Van Raalte gelooft dat dit een reden te meer is om zijn voorstel aan te nemen. De verhoogingen altijd aan den Raad over te laten, zou beter gehandeld zijn. De heer Kalbfleisch doelt het gevoelen van d9n heer Van Raalte, hij vindt het veel beter dat, daar de Raad de trakte menten bepaalt, hij ook deze verhoogt. De heer Verkuil Quakkelaar zegt dat de Raad niet kan oordeelen over de ver hoogingen en daarom is hij dan ook tegen de door den heer Van Raalte voorgestelde redactie- wijziging. De heer Van Raalte repliceerende zeide dat, wanneer een verordening is vastge steld, de Raad niets meer te zeggen heeft, wanneer die verhooging door B. en W. is toegestaan, Hij vindt het juist voor B. en W. gemakkelijk 'tot deze veran dering te besluiten. Wanneer er reden is over een ambtenaar te klagen, zouden wij toch eene verhooging goed moeten keuren omdat zij bij verordening bestaat. De Voorzitter merkte op dat eene zelfde bepaling ook bestaat bij de onderwijzers, wier verhooging van jaarwedden ook bij verordening is geregeld, en dit heeft nooit aanleiding tot moeilykheden ge geven. De heer Van Raalte vindt dat een heel ander geval, daar worden verhoo gingen toegestaan op voordracht van het hoofd der school, de commissie van toezicht op het onderwijs enz. De heer van der Meer meent dat de heer van Raalte een omgekeerde beschou wing geeft, die toch op hetzelfde neer komt. De Raad heeft het recht de reden, die B. en W, zullen opgeven voor de ver- hoogingvan dejaarwedde van ambtenaren al of niet goed te keuren. Er is wel een verordening, doch wij hebben het recht daarin wijziging te brengen. De heer Van Raalte is het niet eens met den heer van der Meer. Het zal voor B. en W. altijd zeer moeilijk zijn te oor deelen of er grond bestaat tot al of niet verhooging.Gelykheid van een ambtenaar die denzelfden titel voert,is nog geenreden voor het toekennen van dezelfde jaarwedde,omdat de eene ambtenaar veel meer doet de andere. B. en W. zullen zeker niet gaarne overgaan iemand niet voor te dragen. Hy wenscht het B. en W. juist gemakkelijk temaken. De heer Gewin stelt het dagelijksch bestuur hoog. B. en W. spreken met de meeste onpartijdigheid en zijn z.i. de meest bevoegde ambtenaren, als er reden is een verhooging van jaarwedde voor te dragen. Het voorstel van den heer van Raalte wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Naar aanleiding van het aangehouden adres van den klerk ter secretarie W. Dalebout, houdende verzoek om gelijk stelling met den anderen klerk, werd den 7 Maart besloten het adres aan te houden tot bij de behandeling der verordening. Zooals reeds den 23 Maart door Burg. en Weth. werd betoogd, wenschen zij zich ook thans van een nader advies omtrent het adres te ont houden, het aan den Raad overlatende te beslissen om bf den klerk Dalebout in jaarwedde gelijk te stellen met ziju collega ter secretarie (m. a. w. zijn trac- tement van f 400 op f 500 te brengen) óf zijn verzoek af te wijzen. De commissie voor de financiën ad viseert met het oog op de billijkheid aan W. Dalebout een verhooging van jaarwedde van f 100 toe te kennen en die verhooging te achten te zijn ingegaan den 1 Januari 1900. De heer Van Raalte zegt dat bij de nieuwe verordening voor een klerk als maximum 400 is vastgesteld en vraagt of de klerk ter gemeente-secretarie meer dienstjaren heeft dan de heer Dalebout. Volgens de nieuw aangenomen veror dening heeft de heer Dalebout met twee jaren dienst, recht op 50 verin van jaarwedde. De heer Van p.rii vraagt waarom 100 voorgesteld *"1 De heer Kalbfleisch zeide dat de^'l cieele commissie 100 verhoogin» hBi,l voorgesteld omdat de heer r--> ^1 reeds betrekkelijk op leeftijd ia het der commissie billijk voorW'ï verhooging toe te staan, te mecrV' Burg. en Weth. tevreden zijn over werk. De heer Gewin verklaart zjC|, voor de verhooging. De heer Van Raalte repliceer» zeide er niet direct tegen te zijn, a hij wil niet beginnen met eeneonte matigheid, aangezien adressant nu t-J recht heeft °P f 1 i jaren slechts 1 verhooging. j Ook de heer Delvoye verklaart r-, tegen f 100 verhooging en hij J voorstel in plaats van f 100, f 50 te C" De heer Geelhoed vindt het buif' de f 100 verhooging toe te staan'-' meer daar de jaarwedde voor iefflï van 23jarigen leeftyd, die geheel l eigen baenen moet staan, dan toch nj niet al te rooskleurig is. Hij iservj, om ditmaal eene afwijking op den te maken. Het voorstel van den heer Delv,-,. hierop in stemming gebracht, W0Iij verworpen met algemeene stemm-n behalve die van do heeren Delvoye s, Van Raalte en de voorgestelde vei door de fmancieele commissie daar» zonder hoofdelijke stemming goedgekend Op een bezwaarschrift van 1,. tegen zijn aanslag op het vastgesteld kt hier van den hoofdelijken omslag, wr,r,i. besloten adressant terug te brengen de 20e naar de 18e klasse. Burg. en Weth. werden gemachtigd tot af- en overschrijving op enkele postf] der begrooting van het Burger Weeshui over 1899 en van het Gasthuis mei< over 1899. Nog werd besloten tot 6e "Wijziging der gemeentebegrooting over 18991« oen verhoogd bedrag van f 4635 In de raadsvergadering van don s Februari werd in handen van de com missie voor de Zeemans- en Viasctaj beurs en van Burg. en Weth. een adres van al de trekkend, dier beurs, houdende verzoeklo. dt Beurs weder voor de toetreding vai nieuwe leden open te stellen en 2o. it statuten der Beurs te wijzigen. Het ai vies der commissie luidt, het adres ts stellen in handen van professor A. J. van Pesch ta Amsterdam, teneinde daarop voor rekening van het fonds dienen van advies. Met dit gevoelen der commissie kun nen Burg. en Weth. zich volkomen ver eenigen. Het verdient naar het Burg, en Weth. voorkomt, aanbeveling hei advies van dezen professor in te winnen, op grond van wiens rapport de Beun ook indertijd gesloten is. B. en W. stellen dan ook voor te besluiten het adres van L. J. Engels qjj. te stellen in handen van prol. van Pesch, te Amsterdam, met verzoek daarop vai advies te willen dienen, terwijl de kos ten van dit advies zullen komen voor rekening van het fonds. De commissie voor de financier] adviseertgeen advies van professor vaa Pesch in te winnen en afwijzend tt beschikken op het adres van L. Engels q.q. De commissie grondt dit advies 0 overweging dat reeds te voren te voor zien is, dat de verhooging der contributie zoodanig zal zijn, dat alle contribueerend» leden daar toch niet in zullen trede: (in 1896 adviseerde professor v. P. tot eene verhooging van 3 tot 9 pCt verhooging zal nu nog meerder zijn) dat dus de kosten van het advies het ware in het water geworpen zijn. De heer Gewin heeft in de commissi: geadviseerd over het gesloten houder, der Beurs. Hy gelooft dat de eischen zoo hoog zullen zijn dat niet velen zui len toetreden. Het tekort bij het laats» kwartaal is gebleken f 735 te zijn. Stel nu dat in plaats van 3 pet., 6 pet wordt betaald, dan is het tekort nog niet gedekt. Het laatste kwartaal, vervolgt spr., zullen wij moeten sluiten met 29 pet. Den stand van het fonds op het oogenblik weten wij niet; gunstig is hij zeker niet. Dit en het volgende kwartaal zullen de trekkende leden 20 pet. moeten gekort worden. Hij meent dat bij open stelling der Beurs 9 pet. nog niet vol doende zal zijn. Hy wil dan ook zij» stem moliveeren wanneer hy tegen open stelling der Beurs is. De heer Kalbfleisch is van dezel® meening als de heer Gewin. Wanne® de Raad besluit het advies van van Pech in te winnen, dan kan dit wel om de 2 jaren doen, omdat tel kens zoovele veranderingen voorkomen- Men kan zoo wel aan den gang blijven- Bij nadere overweging is het den bee! van Uije Pieterse voorgekomen dat te llet beste zou zijn het verzoek van hand te wijzen. Wanneer wij het advies van professor van Pech vragen of verordening kan gewijzigd worden, hij dat de wijziging niet beter zou kun nen zijn dan het qerste advies, dat luidd'

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2