GEOORDEELD. 6 April. Vrijdag 82. 88e Jaargang. 1900. wmmïïmmm®. Gemeentebestuur. FiyDLLiTM, VUSSINSSCHE COVftAWT. PrQs per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aüe Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(J den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagolQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Gekge-aheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen maken bekend dat in het vervolg op den eersten Vrijdag van elke maand (en dus voor de eerste maal op Vrijdag 6 April e. k.) des voormiddags tusschen 10!/s en 11 uur de gelegenheid zal bestaan tot kos telooze inenting er herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden b(j den gemeente-geneeskundige, den heer ,T. BELTERS, arts, in het benedenlokaal van het kantoor van den Gemeente- Bouwmeester aan de Groote Markt, alhier. Vlissingen, den 4 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Vervolg Leerplichtwet. III. Jaarlijks voor 15 Januari maken bur gemeester en wethouders, in dubbel eene alpkabetische lijst op van de kinderen, die zich op den eersten dag der maand Januari in de gemeente bevonden en die in den loop van dat jaar den leeftijd van zeven tot dertien jaar bereikt hebben of zullen volbrengen. Bevindt de arrondissementsschoolop ziener bij het onderzoek der hem van wege het hoofd der school toegezonden lijsten en opgaven, dat ten aanzien van eenige leerlingen geen geregeld school bezoek heeft plaats gevonden, zonder dat verlof is verleend, of een andere reden het verzuim wettigt of verschoon baar maakt, dan maant hy den naar art. 1 aansprakeiyken persoon zoo spoe dig mogelijk schriftelijk aan, om in het vervolg aan de hem bij de wet opgeleg de verplichtingen te voldoen. In geval van herhaalde overtreding binnen zes maanden na deze aanmaning geeft de arr. schoolopziener daarvan kennis aan de plaatselijke commissie van toezicht of, waar deze ontbreekt, aan burgemees ter en wethouders, die den aansprake- lijken persoon mondeling of, ingeval van tiet verschijning van den opgeroepene, langs anderen weg, op zijne verplichting wijzen en tegen herhaling der nalatig heid ernstig waarschuwen. Helpt dat alles niet en herhaalt zich de overtre ding binnen 6 maanden, dan krijgt de de linquent eene schriftelijke aanzegging, Uit het Hoogduitsch van ETMAR WEIDROD. 2.) Haar man viel zij hiermee nooit lastig zlj wist dat deze reeds verdriet genoeg had van zijn voorzoon, en zoo verdroeg diens ruwheden en plagerijen even geduldig als hy. Het gebeurde daarom niet zelden, dat Rupert z(jne al te toegevende ouders voor Bernard moest beschermen, en hoe footer en verstandiger hij werd, des te nadrukkelijker deed hij het. Waar het kern zelf betrof, gaf ook bij Bernard dat van verdere overtredingen binnen zes maanden na dato proces-verbaal zal worden opgemaakt. Er zal dus de uiterste lankmoedigheid worden betracht. De in art. 23 bedreigde straf tegen nalatige ouders, voogden en andere in art. 1 genoemde verzorgers bestaat in een geldboete van ten hoogste vijftien gulden, welk maximum wordt verhoogd tot vijftig gulden, indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar ver- loopen is sedert eene vroegere veroor deeling van den schuldige. Bij de tweede of volgende herhaling, gepleegd ten aanzien van hetzelfde kind, telkens binnen éen jaar nadat de iaatste veroordeeling onherroepelijk is geworden of de veroordeelde de boete vrijwillig heeft betaald, kan, in plaats van geld boete, hechtenis van ten hoogste zeven dagen worden opgelegd. Art. 25 levert de noodige waarborgen tegen overtreding door ouders, die hun kinderen huisonderwijs doen geven. De schoolopziener is bevoegd aan die ouders, voogden enz. schriftelijke inlichtingen omtrent het verstrekte onderwijs te vragen, hun te verzoeken tot de lessen te worden toegelaten en de kinderen een maal in het jaar. te examineeren, ten einde zich te vergewissen dat hun vol doend onderwijs wordt verstrekt in de door de wet voorgeschreven vakken. Hier gelden, in geval van overtreding, dezelfde strafbepalingen als ten opzichte van de andere categorie van ouders, voogden en verzorgers. Dearrondissements-schoolopziener ech ter kan van de hem in dit artixel ver leende bevoegdheden alleen dan gebruik maken, als er gegronde reden is voor ernstigen twijfel of de verplichting tot het geven van onderwijs wel nauwgezet wordt nagekomen. De gemeenteraad is bevoegd bij ver ordening te bepalen, dat, onder bij die verordening te stellen voorwaarden, ambtenaren der politie gemachtigd zijn, een kind, dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen dat kind behoort. De tweede titel van het wetsontwerp handelt over het herhalingsonderwijs, dat, ten gevolge van de verwerping van art. 35, niet verplicht is. Art. 34 bepaalt slechts, dat aan hen, die het gewoon lager onderwijs hebben genoten, „gele genheid wordt gegeven tot het genot van herhalingsonderwijs." Dit herhalings- onderwijs ten deelevoortgezet onderwijs kan zich ook uitstrekken tot vakken, die niet begrepen zijn ge weest in het genoten schoolonderwijs. De gemeenteraad regelt den omvang van het herhalingsonderwijs en de wijze, meestal toe, want deze was de oudste, de toekomstige eigenaar van de hoeve en de erfgenaam van het aanzienlijk vermogen zijner moederdit laatste boezemde Rupert zoowel als alle andere boeren het noodige ontzag in. In lichaams kracht was hij echter tegen zijn broeder dubbel opgewassen, en wanneer deze ruw en onbeschaamd tegen vader of moeder optrad, liet Rupert hem zijne vuisten ongenadig voelen. Thomas, die echter voor alle dingen vrede en eendracht in huis wenschte, smeekte Rupert bij zulke gelegenheden wel, zijn broeder liever te laten begaan, dan handgemeen met hem te worden, maar op dit punt wilde Rupert niet toegeven. In hun hart kregen de ouders hun jongsten zoon des te meer lief, wijl hü zich zoo dapper gedroegin Bernard's ziel daarentegen ontvlamde tegen zijn stielbroeder een haat, die met de jaren steeds toenam, zoodat het ten laatste onmogeljjk werd, dat de beide broeders langer onder hetzelfde dak waarop het zal worden gegeven, naar plaatselijke behoefte. Ter bevordering van het schoolbezoek is de gemeenteraad bevoegd, voeding en kleeding te verstrekken aan schoolgaan de kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat, of met dat doelfgtibsidie te ver- leenen, een en ander volgens regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. De wet treedt in werking op een nader bij koninklijk besluit te bepalen tijdstip. Een door den heer Schaepman voorge steld amendement om de invoering uit te stellen tot een Bader bij de wet te bepalen tijdstip, als voorzorgsmaatregel dat bij de herziening van de wet op het lager onderwijs aan de eischen der bij zondere scholen zal worden tegemoet gekomen, werd door den voorsteller in getrokken, toen minister Borgesiusnamens de geheele Regeering de aanneming van het amendement ten sterkste ontraadde, als zijnde het „in hooge mate destruc tief". De minister verklaarde dat de Regeering niet kon medewerken tot eene regeling, waarbij de invoering van den leerplicht afhankelijk zou worden ge maakt van later voor te stellen hervor mingen. De daar bijgevoegde zeer stellige belofte, dat de Regeering, voor zoover dat van haar afhangt, zal zorgen dat het bijzonder onderwijs door de invoering van de Leerplichtwet ook financieel niet in ongunstiger conditie zal geraken, gaf daarbij den doorslag. dig schilderen van hun eigen huis of j woning, en ten slotte door goedkoop werk aan te nemen, met alle opoffering j van eigen voordeel. Bij het hooger stellen Loonsverhooging. Onder het opschrift „Waarom geen loonsverhooging bij de schilders'' schreef een schilderspatroon het volgende in het Hbld. „Bij loonsverhooging zullen de werk zaamheden in het algemeen genomen verminderen, daar men toch reeds op bezuiniging uit is. Voorhenn werd het buitenwerk van huizen geregeld om de 4 a 5 jaren geschilderd, doch in de laatste jaren al gesteld op 6, 7 en 8 jaren. Binnenshuis heeft veelal hetzelfde plaats. De patroons zullen kariger worden met het aannemen van werklieden het aantal der werkloozen zal daardoor ver groot worden en de stilte zal vroeger intreden dan vorige jaren. Het aantal der vaste gezellen, die bij de patroons winter en zomer doorwer ken, zal ook verminderd worden, ofschoon dan de positie der overblijvenden eenige verbetering zal ondergaan, doch ten koste van de anderen. Vele patroons zijn er 's winters op uit, hun werklieden bezig te houden door het schilderen van trappen, ladders en steigers en het dikwijls weer onnoo- bleven wonen. Natuurlijk was Rupert degene, die wijken moest. Bernard behoorde op de hoeve, ofschoon hij het overhangende, grauwe huis tusschen de steengroeven en het veen geenzins met vriendschap pelijke gevoelens aanzag. Hij had zeer goed naar zijn oom op de Otterhoeve kunnen gaan, waar hij het beheer over eene grootere plaats had kunnen leeren, maar Jacob had hier niet den minsten lust in. Zjjne belangstelling in Bernard was sterk afgenomen, sinds hem na eene kinderlooze echtverbintenis van vijftien jaren nog een zoontje geboren was. Naast zyne liefde voor het geld en voor zichzelven was er in zijn hart nog maar eene plaats vrij, en deze plaats, die tot dusverre, zij het ook maar ten deele, door Bernard was ingenomen, was thans geheel ingeruimd voor den kleinen Magnus, die met zijn lichtblond haar, zijne groote blauwe oogen en zijn stevig, forsch gebouwd postuur den vader als een toonbeeld van schoonheid der arbeidsloonen zullen deze opofferingen natuurlijk minder worden. En nu wat betreft de patroons zeiven. De concurrentie blijft steeds groot voorheen trachtte men het eens te worden met zijn werkbaas over den prijs; doch wanneer een werk van eenige beteekenis is, worden er velen uitge- noodigd, en die het werk dan heeft, is er dikwijls ongelukkiger aan toe dan de knecht, doordat hij zelf niet verdient. Dan de concurrentie van buiten het is me reeds twee keeren in den laatsten tijd voorgekomen, dat ik werk opgaf ééns een leeg huis geheel van binnen, doch ik vernam, dat ik te duur was en wat zag ik De schildersbaas van het dorp B. (de loonen zijn buiten na tuurlijk lager) is gekomen met zijn knechts, met materialen, verf en bedde goed, en heeft het huis geschilderd. Later ondervond ik hetzelfde met het schilderen van een huis voor en achter. Werklieden zijn er steeds te krijgen; als het bekend is, dat men er een of twee wil hebben, komen velen toesnellen. Wanneer de tijdsomstandigheden beter waren en men in lastige tijden geen werkkrachten kon bekomen, zou het onbillijk zijn, den werkman geen hooger loon te geven. De leuze moet zijn meer werk en langer werk, opdat men niet reeds in October werklieden moet wegzenden.' Prijsverhooging. Volgens het „Vakblad voor de schoenmakerij" zijn door de vereen, „de Vereenigde Schoenfabrikanten in Nederland" aan ruim 6000 schoenwinke liers circulaires gezonden met verzoek, die in hunne winkels op te hangen, teneinde het publiek bekend te maken, dat door de voortdurende stijging der prijzen van leder en alle grondstoffen gebruikt in de scboenenfabricatie, het zware werk met 15% en alle andere soorten met 10% zijn verhoogd, Socialistisch oordeel over de Leer plichtwet. De heer A H. Gerhard heeft in eene openbare vergadering te Amsterdam, waar ook mr. Troelstra het woord voerde, gezegd wat hij denkt over de Leerplichtwet. Hij beschouwde deze wet als een stap achteruit. Het schoolverzuim wordt niet bestreden maar geregeld. De wet biedt wel eene straffende, maar geen helpende hand. Verder zegt hij: „Zoolang de wet de uitvoering niet mo voorkwam. Wel was Jacob streng ook in de opvoeding van den kleinen jongen, want vriendelijk was hij jegens niemand en kon hij zelfs niet jegens zijn kind zijn, dat zijn afgod was. Doch met het fijne gevoelvermogen, dat kleine kinderen eigen is, begreep Magnus zeer goed hoe teeder zijn vader hem lief had, en zelfs wanneer deze in een zijner driftige buien door ieder werd gemeden, klauterde Magnus getroost op zijne knieën en streelde zijn stoppeligen baard zóó lang, tot Jacob eindelijk begon te meesmuilen en zijn toornig gelaat zich tot een glimlach ontplooide. Tusschen Rupeit en Bernard werd de verstandhouding echter steeds spannen der, en wederom, wel al voor de tiende maal, verscheen de radelooze Thomas op de Otterhoeve om zijn zwager te smeeken, Bernard by zich in huis te nem en. „Neem hem dan maar zoo lang, tot Rupert zich ergens verhuurd heeft." gelijk maakt, is zij een bedrog, zal zij in slaap sussen. Als de voorstanders van goed onderwijs niet krachtig blijven ijveren, zal blijken, dat deze wet meer kwaad dan goed doet, omdat velen zullen gaan meenen, dat nu alles voor het onderwijs gedaan wordt. Over 5 jaar zal men moeten erkennen dat is gebleken, dat de Leerplichtwet niet heeft gebracht wat men er van verwacht heeft. Nu deze wet alleen het straffende karakter heeft behouden en dit nog zooveel mogelijk vei bergt, is het aan. nemen er van een ramp, tenzij men e t steeds op blijft wijzen, dat het onderwijs in Nederland ach inddijk verwaarloosd wordt. De wet geeft den indruk dat er iets wordt gedaan en zal zoo licht de agitatie voor goed onderwijs doen verslappen. Daarom had het spr. ver heugd, dat zijne partijgenooten er tegen stemden." Voor zangers en zangeressen. Het Handelsblad haalt een merkwaar dig artikel aan van den bekenden zanger Ernst van Dijck in de New-York Herald „Wagner en zijn vertolkers." In dat artikel geeft Van Dijok tal van wenken die door zangeressen en zangers ter harte mogen genomen worden en stelt hij in het licht hoe de zgn. grand- opera den smaak en de stemmen bedor ven heeft en zegt, dat er een tijd zal komen dat de zangleeraren daar zelf tegen gaan protesteeren. Hij verhaalt dat hij van zeven beroem de zangmeesters les heeft gehad. Van die zeven waren er vijf die van muziek totaal niets al wisten. Zij kweekten de stemmen zooals men de champignons kweekt. Gelukkig voor hem waren de eerste en de zevende eerlijke mannen, die hem leerden op zijn hoede te zijn voor de andere. Gelukkig bleek zijn orgaan bestand tegen al de proeven dier zangspeciali teiten. Hij toont verder aan hoe voortreffelijk Wagner voor de stemmen wist te schrijven en hoe hij aan den zang van zijn hoofdfiguren ook het karakter hunner persoonlijkheid wist te geven. Verder hoe de oude batteurs de mesure, die de point d'orgues van de prima-donna en de mooie tonen van den tenor en bariton slaafs volgden, het bij die muziek totaal hebben afgelegd. De anecdote van den kapelmeester die tot de zangers zeide „messieurs, je vous attends" gaat nu gelukkig niet meer op. Met Hans von Bülow zegt hij „ik geloof in Gluck, Mozart, Beethoven en Wagner." Leger en Marine. Bij kon. besluit is benoemd bij het zeide hy. „Hoe hard het my ook valt, dien braven jongen van huis te zenden, om bij anderen te dienen, zoo wil ik dit toch liever dan het te beleven, dat een van mijne kinderen den ander den dood aandoet, want God weet het, Ber nard zal nog een ongeluk begaan, als er niet een einde aan gemaakt wordt. Neem hem bij u, Jakob, alleen maar tot zoo lang Rupert zich verhuurd heeft 1" „En hoe lang zou dat nog duren „Mij dunkt, een week of vier," ant woordde Thomas angstig,want hy begreep dat zijn zwager elke opgave van tyd te lang zou vinden. „In Doeken- forth gaat het niet, daar heeft niemand een knecht noodig, de jongen zal dus verder het dal in moeten en in andere dorpen naar iets uitzien." Vier weken is mij te langzeide Jacob, „zoo lang wil ik dien vechterbaas niet in huis hebben. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1