FIRMA J. PERVOOST. BEDDEN EN MATRASSEN. LOOPERS, ZEILEN, TAFELKLEEDEN. sdelkehsts. Büftenlgnfeciie tericte. Ruil knus kje- sa Koskrlapijtsa w af f 0.75 tot sa mei fl.45 per EL Ruime keuze Tapestry-Tapijien van af f0.80 lot eu met fl,65 per El. M1HGUG111D ÏBllli in ruimt Kenze voorhanden. HANDEL IN: A. VAN DE SANDE. Grootste Hm in 2 Ruime Bovenhuizen BRUSSELS en AXMLNSTER. Laatste berichten. Fijne Katoentjes. TE HUUR: imn Irnnnn V Bedburger- eri Germania Linoleum, 2 Meter breed. SPIEGELS van af f O.lfö tot en met ƒ65. Burgerlijke Stand Oorlog in Zuid-Afrika. 565ste STAATSLOTERIJ. Advertentiën. P. S. van r dronk, werd hoe latw l zijn stem werd al zwakt en op hef laatst kon h,| ford meer geven. Blijkbaar een flauwte, en daar me tlaagde hem bij te brengen" lar het Binnengasthuis aar opgenomen. Ippeltern zjjn ook de ruiten den veldwachter Sonderloo Waal is de ontstemming den eisch van een ja.® af voor de Appelternsche bn algemeens adresbeweging Ireid, voor liet geval dat zh worden. J naar Transvaal twee jongens uit Nijmegen voorgevende naar 's Her- Ie gaan, naar Antwerpen naar Transvaal te reizen it zij f 200 bij zich hebbeii srs hen laten begaan. R. R. Ct." vestigt er de dat onze vier militaire Boeren nijt erg gelukkig n kwam ziek te Pretoria niet naar het front ge- luitenant Thomson, werd Issischen collega op het |hen Paardeherg en Bloem- sos achtergelaten en door opgenomen, toen hun bezweken was. En nu zyn fepruit weer twee achter- wan er een, luitenant Nix, lelegram, in het gevecht Jk gewond is. Luitenant lans de laatste Transvaal- let luitenant Assslbergs I het Nederlandse!) -I ndische Februari naar het ge- Natal vertrokken. Van- Iheeren, nadat de Boeren jgavsbergen hadden terug- vaarschijnlljk naar het |n den Vrijstaat vertrok officier, dien de Engel gevonden, is dan luitenant Vlaggen. Als een Inoozel de groote fabri linnen handelen, schrijft Jende ingsfeesten ontvingen wij rant uit Amerika een [lende verzoek te melden louthaan Co., de nu Ijulius Eichhorn, solide pt minder dan honderd- dsche vlaggen aan die |cht, dat allevering aan kon plaats hebben als I betaald, doch dat daar- 1 minste kans bestond, j fabrikant gevraagd de vlaggen bij aankomst I en te trachten de voor lardelooze goederen zoo ,tn de hand te dden. Iers werden in kennis laanwezig zyn der goe- Ivraagd deze te koopen let vertoond zijnde, werd prijs gemaakt dan het ze gunstige uitslag den Ikend gemaakt, schreef leene zelfde zending in ■brengen ps van de overwinning Boesmanskop hebben hxperloo bij bekkenslag |te-omroeper den volke peente Zweeloo hebben een jacht gehouden vaarvan zij ontzettend htei bij zijn beweren tegenover Bernard vol. slaapkop van een vader Ider bovendien," zeide eeds zoo boosaardigen, |ap, „daarom krijgt gij bmt. Tienmaal vraagt jhaar eigen kind, tegen lnaar haar stiefkind haar behoeft gij u bevallen, die heeft uw ft opgenomen. Zij heeft spinkamer voor loon |n van de meiden iets zij het halen, en dan s dank je, als zij het stiefmoeder voor den ■ster!" :t geheel niet noodig, >g onder het oog werd Ich van zijne tweede peide te laten welge- het uit zichzeli al I Geertrui was er van |zoozeer aan gewoon gelden, dat zü het aanspraak te maken "zaamheid. Wordt vervolgd.) haddenEen paar deden echter I J!Jj mee wegens gemoedsbezwaren. De staking der boot- en scheeps- I Aers te Amsterdam is geëindigd, 'lijve bij de Holl. Stoom bootmaat- Het looncomité der stakende ichildei-s jibten fiichen met de patroons die hunne inwilligden, ten einde dezen te het werk van de niet-toegevende over te nemen. Een voorstel onderhandelingen te openen met de om aan den strijd een einde maken, vond als ontijdig heftig verzet. Een aantal Nederlandsche werk- zijn uit Keulen, waar zij misleid door onware voorstellingen, meenden betaald werk te zullen vinden, jaar de heimat teruggekeerd. Het bleek I jjt te Keulen wel gebrek bestaat aan maar niet aan werk lieden uit de stad. Te Velp zijn bij den verkoop van i inboedel een paar echte oude Keul se bloempotten voorzien van de wapens ,jn de stad Keulen en gemerkt met jet jaar 1790, voor eene kleinigheid door tenners gekocht. De potten, welker waarde op 800 geschat wordt, zullen I «atschijnlijk naar Engeland gaan. Op eene advertentie in het Nieuws- I [jjd waarin om eene waschvrouw I gevraagd werd, hebben zich niet minder Jan 286 vrouwen aangemeld. - Volgens een inzender in het Jeuwsblad van den boekhandel" is de ptjja van het courantenpapier met 50 en zal meerdere verhooging volgen. Van sommige nieuwsbladen is I jan ook de abonnementsprijs verhoogd. Op het station van een klein stond een moeder met haar n, die voor het eerst van huis tg. Zij gaf hem voortdurend de beste raadgevingen en toen hij den trein in stapte, zeide zij met tranen in de oogen Sn beste jongen, vergeet niet'savonds om je gebed op te zeggen (en luid fluis terend) denker aan datje altijd goed je nek wascht. hard of zacht Men schrijft ons Dat de geleerden 't over veel niet eens zijn is wel bekend, maar dat er zooveel verschil van meening bestaat over de verteerbaarheid van een rauw, zacht- of bard gekookt ei, kon men haast niet denken. in het Noorden van ons land was daarover ook verschil van meening en werd beslist, dat de uitspraak van vijf toogleeraren waaronder een oud hoog leeraar - geldig zou zijn. Dien heeren werd hunne meening ge vraagd. Het antwoord luidde als volgt Het best verteerbaar. Prof. 1. Sterk gestremd eiwit (dus hard gekookt). 2. Hard ei, maar niet al te hard. 3. Rauw en zacht ei gelijk, hard ei iets moeielijker. 4. Rauw ei sneller dan hard gekookt. 5. Niet zoo in het algemeen te beantwoorden raadpleeg uw huisdokter. Het resultaat bleef wat de oplossing betreft - onbeslist, n.l. twee professoren voor harde-, twee voor rauwe of zacht gekookte eieren en een in blanco. (N. v. d. D.) - Te Arnhem werd dezer dagen ex amen gehouden voor bewaai school- onderwijzeres. Een der aspiranten, die taar onderwijs-methode zou demon- streeren „in corpore vili," namelijk op de kleine leerlingetjes zelve, sprak over veldarbeid, opbrengst van den grond enz., en vroeg o.a. „Waarwonen de boeren?" »In de Transvaalriep een der kleinste kleutertjes. - Uit Brugge schrijft men dat de geheele stad in opgewondenheid ver keert. De voorspeilingen van wijlen den hoofdingenieur Demey zouden verwezen lijkt zijn, de haven van Heijst is voor de sliepen ontoegankelijk, en de heer Visart, burgmeester van Brugge, zou, zegt men den gemeenteraad bericht hebben, dat een aanvullingscrediet van 6 millioen frs. °P de buitengewone stedelijke begrooting al gebracht worden. Over deze zaak wordt veel gesproken. Op het stoomschip Philippeville, dit den Kongo te Antwerpen aangeko men, zijn op reis twee passagiers gestor- ven. Twee hofmeesters zijn gesnapt toen 2'j de koffers van een der overledenen Ze werden gearresteerd. Een 26jarige wielrijder, Fontanié heeft Zondag nabij Possy op hoodlottige wijze het leven verloren. Hij 'red, met het hoofd voorover, van een ïril steile helling, om een voor hem "Jdende motocycie in te halen. Aan den "net van de helling kwam plotseliug ten zware met mest beladen kar den hoek van den weg om, de motocycie had juist den tijd voorbij de koppen der paarden te snorrenMaar de wielrijder was niet zoo gelukkig. Verblind door stof en niet in staat zijn gang te matigen uit gebrek aan een rem, bonste hij met eene snelheid van 40 KM. per uur tegen het voorste deel van het voertuig, De schok was verschrikkelijk. Met kracht neergesmakt, kwam Fontanié voor een der wielen te liggen, de kar reed door en knarste over zijn lichaam. Toen eenige voorbijgangers hem opnamen, blies hij den iaatsten adem uit. Zijn borst en buik waren verpletterd. Men weet dat op elk Mahomedaan de verplichting rust tenminste eenmaal in zijn leven Mekka te bezoeken. Het aan tal Mohamedanen op wie die plicht rust, bedraagt bijna tweehonderd millioen, die over alle werelddeelen verspreid, wonen. Te Londen zijn er ruim 450. Er zal voor hen een moskee worden gebouwd in de studentenwijk. Scholen als steden inge richt. In de openbare scholen van jongens en meisjes van Syracuse (Staat New-York) is een zonderling stelsel van eigen schoolbeheer ingevoerd. Volgens dit stelsel wordt de school beschouwd ais een stad de leerlingen zijn er de burgers van en kiezen uit hun midden een burgemeester, een ge meenteraad, de overheid, tot zelfs politie agenten. De directeur en de onderwijzers hebben zich niet te bemoeien met quaesties van orde of tucht. Daarvoor zorgt het bestuur door de leerlingen be noemd. De raad uit jongens en meisjes bestaande, vergadert eens in de week. De rechtbank zetelt tweemaal en spreekt het vonDis uit over alle gevallen van tuchteloosheid, losbandigheid, luiheid, vloeken, en past vermaningen en straffen met den stok, het schoolblijven en af zondering van de overige scholieren toe. De meesters komen slechts als getui gen op en hebben geen stem in het uitspreken der vonnissen, waarvoor de politie-agenten zorgen dat ze uitgevoerd worden. Het raadslid, tweemaal schuldig ver klaard aan eene overtreding, wordt uit den gemeenteraad gejaagd. Men zegt dat dit stelsel uitstekend werkt en de kinderen praktisch opleidt voor hun toekomstige rol van staatkun digen, administrateurs en burgers. En hen een beetje over het paard tilt? In verschillende gifien heeft mr. John D. Rockefeller (de Petroleum koning) reeds 7,800,000 dollars aan de universi teit van Chicago gegeven. Engelsche sabel tegen Boerenge- weer", zet een Engelschman boven het onderstaande bericht van den corres pondent van Reuter te Marceroe. Drie man van kolonel Pilcher's troepen waren bij de ontruiming van Ladybrand eenige dagen geleden, bij ongeluk achtergebleven en werden gevangen ge nomen. Een van de drie had een duel met een Boer— hij had een sabel, de Boer zijn geweer. De Boer schoot hem door de hand, waarop de Engelschman den Boer zijn sabel onmiddellijk door het liif stak. AFRIKA. Een zonderling bericht is tot ons uit het Boerenlager te Smaldeel van 30 Maart gekomen. Daarin wordt verhaald dat de Wakkerstroom- en Ermelo- commando'stusschen Brandfort en Bloem fontein door 7000 Engelschen werden aangevallen. De Engelschen liepen her haalde malen storm, maar weiden ook telkens afgeslagen. De Boeren hadden een verlies van negen dooden en gewon den, maar moesten toen de Engelschen 13000 man versterking kregen, terwijl zij slechts over 2000 man beschikken kouden, voor de overmacht terugtrekken, wat echter met weinig verlies geschiedde. Van Engelsche zijde werd uit Bloem fontein d.d. 1 April melding gemaakt van eene ontmoeting van de 19e brigade met Boeren, die ijlings terugtrokken. Een sterk Boerencommando echter dat uit Ladybrand in de richting der water werken oprukte, werd door generaal French's cavalerie, die dus hier wraak schijnt genomen te hebben voor de nederlaag van Broadwood, nagenoeg ge decimeerd en men twijfelt er niet aan of hij heroverde de door de Boeren ge nomen kanonnen en wagens. Zonderling is het wel dat Lord Roberts in zijn bericht een geheel andere be schrijving geeft van de geleverde ge vechten, dat hij wel spreekt van den terugtocht der Bo- ren, maar niet van do 13000 man gewa, tgt, die de Engel schen ter hulp'kwamen, noch van een bijna decimeeren van een Boerencom mando door de cavalerie van generaal French, welke, zooals bekend is, in ge dwongen rust verkeert, ten minste voor het oogenblik weinig kan uitrichten. Of de Boeren hun kanonnen on overigen buit nog hebben, i3 ook nog onzeker. Dat onverklaarbare wordt nu echter duidelijk als we bedenken dat het Boeren- j telegram de Engelsche censuur heeft 1 moeten passeeren. In ieder geval blijkt dat de Boeren weder krachtig optreden tegen den over- machtigen vijand en wel zelfs in de onmiddellijke nabijheid van zijn hoofd kwartier en dat zij daarbij weder blijk geven van bewonderenswaardige taktiek, die de Engelschen nog niet geheel schij nen overgenomen te hebben, en zij Lord Roberts te Bloemfontein tegen houden. De militaire redacteur van de Westm. Gazette zegt naar aanleiding van de ramp bij Bushman's Kop aan de Engelschen overkomen, dat zij ongetwij feld zal ten gevolge hebben een groote vertraging van het vertrek der Engelsche troepen naar het Noorden, want niet alleen zullen de verliezen moeten her steld worden, maar het zal daarenboven noodig zijn de veiligheid van den rechter vleugel van het Engelsche leger te ver zekeren door het wederbezetten van Thaba'NChu door eene colonne, sterk genoeg om er zich te handhaven en be wegelijk genoeg om de streek tot aan het oosten van Ladybrand te beschermen Men schrijft uit Bloemfontein dat het onmogelijk is zich een meer vernuftig aangelegde hinderlaag voor te stellen dan waarvan de Boeren bij Bushman's Kop gebruik maakten.Het terrein dat ze uitgekozen hadden, kon niet gunstiger zijn het was bedekt met hoog gras daarboven verhieven zich steile rotsen en benedenliep een spoorwegdijk.Daardoor was 't mogelijk een vreeselijk vuur te richten op allen, die zich in dit moord hol waagden. Toen de eerste schoten gelost waren, was de wanorde bij bet Engelsche convooi ontzettend. De muil ezels vluchtten in wilde vaartde wageDS stootten tegen elkander en vielen om, en steeds gingen de Boeren met hun moorddadig geweervuur voort.Slechts toen de tweede Engelsche batterij ten tooneele verscheen, achtte de vijand het noodeloos om het bloedbad voort te zetten en eisehten de Boeren dat ai de Engel schen, die in den put waren, zich zouden overgeven. Slechts ééne Engelsche batterij die geheel aan het uiteinde der colonne zich bevond, weigerde en richtte op haar beurt 't vuur op de Boeren, van wie zij er vijf doodde en negen wondde.Deze batterij gelukte het de spruit over te steken en te ontkomen, De sterfte onder de krijgsgevangene Boeren te Simonstown is nog groot. Den 2en dezer werden er weder vijf begraven. De militaire autoriteiten zijn geneigd om de gevangenen, die niet naar St. Helena moeten gaan, aan wal te ver plaatsen, Generaal French Zaterdag met gijne cavalerie gezonden naar de plaats, waar zooveel Engelschen gedood waren, vond de spruit nog door enkele Boeren bezet, die als van zelf spreekt, zich uit de voeten maakten. Dat hij ze achtervolgde is niet gebleken. Een tweetal Engelsche bladen verklaren dat de Boeren de water werken vanBloemfontein vernieldhebben. Men behoeft zich echter volgens hen niet ongerust te maken daar de stad uit bronnen overvloedig van water kan worden voorzien. Of het water genoeg zaam is voor een talrijk legeren van goede hoedanigheid moet nog blijken. ENGELAND. Koningin Victoria heeft gisteren haar tocht naar Dublin, de hoofdstad van het groene Erin, aanvaard. Dat daar nog vele harten voor haar kloppen, zij zal het zien in de straten die rijk versierd zijn tot hare ontvangst. De koningin onderneemt, zegt men, op eigen initiatief deze reis. Niemand heeft er haar dus toe gedrongen. Wij willen dit gaarne aannemen op verzeke ring van den hertog van Connaught, maar dat die reis naar bet groene Erin in overeenstemming is met de politiek van het kabinet om de Ieren zoet te houden, zal ook deze vorst wel niet kunnen tegenspreken. Ierland zal zeker de vorstin, die op haar hoogen leefiijd de vermoeienissen aan eene reis naar Ierland verbonden, niet schroomt, waardig ontvangen het is te ridderlijk om de gastvrijheid te schenden, maar of verkregen zal worden wat men zich voorsteltde bevrediging van Ierland, wordt met grond betwijfeld. De lei en zullen zich wel niet laten blind doeken door vorstelijke eerbewijzen. Zij weten wat die eigenlijk beteekenen en ze zullen niet rusten voor ze weer, gelijk voor honderd jaar, een eigen regeering hebben. Dat overigens voor de veiligheid der Britsche souvereine uitstekend gezorgd is, blijkt uit de maatregelen, die er zijn genomen. Het wemelt in de stad van spionnen en rechercheurs, aile bekende patriotten worden nauwkeurig nagegaan en voortdurend bewaakt. De stad ziet er uit alsof ze in een staat van beleg was verklaard Duizenden Engelschgezinden zijn uit alle deelen van Ierland naar de stad ge komen om de Koningin toe te juichen, die nu wel zal gaan gelooven dat het Engel sche gezag bij aile Ieren geliefd is. Men vreest dat het gejuich dier Orangisten wel eens kwaad bloed kan zetten bij de niet Engelschgezinde Ieren. DUITSCHLAND, Er is reeds veel ge mompeld over een geheim tractaat tusschen Duitschland en Engeland. Men zegt nu dat de Duitsche regeering dat tractaat, dat op initiatief der Engelschen gesloten werd, wil openbaar maken. Duitschland schijnt, er op gesteld te zijn, haar staatkunde bloot te leggen om te bewijzen dat het er geen oogenblik aan gedacht heeft iemand te benadeelen of iemand? bezit te begeeren. Waarschijnlijk speelt Engeland hier weder niet de mooie rol. Van Vlissingen. Van 31 Maart 4 April 1900. ONDERTROUWD J. F. Buijs, jm. 33 j. en S. J. Klein, jd. 27 j. BEVALLEN S. Born, geb. Born, z. C. Jilleba, geb. Flip, z.— A. S. Carton, geb. Blonde, d.— M. J. Scheers, geb. Bukkens, d.— J. Baas, geb. de Trooije, z. J. C. J. Appel, geb. van der Horst, d. L. de Kok, geb. Versluijs, z. M. C. Bos, geb. van Bochove, z.— W. Brusselaars, geb. Goossen, z.— J. Kos ten, geb. Adriaanse, d.— B. Weststrate, geb. Weststrate. z. J. H. Nauta, geb. Sommeling, z. tweeling levenl.— A. P. Wielink, geb. Knuijt, d.— M. J. C.- de Schrijver, geb. Stegers, z. OVERLEDEN G. Barten, z. 7 m. - H. J. Ten Hacken, man van M. Ver- seput, 46 j. L. van der Have, z. 7 m. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer. Goedgekeurd de handelsregeling met Spanje, waarbij differentiëele rechten en verhooging van aardappelmeeirecht is uitgesloten. Voorts het ontwerp regelende den dienst en het gebruik van spoor wegen met beperkte snelheid, met be paling dat ook daarop de verantwoorde lijkheid voor reizigers en goederen zal gelden. LONDEN, 4 April. De Times ontving uit Bloemfontein bericht dat de samen hang der Boeren in den Vrijstaat grooter is dan verwacht werd. Het bezetten van Ladybrand en 'J'aba'Nchu door Olivier belet de Engelschen bescherming te verleenen aan de farmers in het oosten en zuidoosten van Vrijstaat, vooral aan hen die hun wapens in leverden. BLOEMFONTEIN, 2 April. De ver woesting der waterwerken veroorzaakt groot nadeelspaarzaamheid met water is hoog noodig. NEW-YORK, 4 April. Het ontslag van den staatssecretaris Webster ia aangenomen. Prijzen van 100 en hooger. Trekk. van 3 April 1900. Nos. -3293 8356 15179 18259 19149 f 100. No. 19389 f200. Nos. 3084 6627 18568 f 1000. Nos. 19522 f 1500. Marktberichten. Oostburg, 4 April 1900. Tarwe 6,10 a 6,40. Rogge/ 5,35 a 5,45. Boonen f 6,25 a f 6,40 Erwten 7, a 9,- Kanariezaad 0.— a, ƒ0.— Koolzaad/10, a ƒ0, Bruine boonen 0, a f 0, per ILL. Wintergerst ƒ8,20 a 8,40, Zomergerst 7,65 a 7,90, Haver/6,70 a f7.10 per 100 K. G. Aanvoer tamelijk. Handel willig, veel vraag naar tarwe. EN A. VAN DE SANDE, U flVHIN TIMVM p 'NIEUWE le SOORT, 0.87'/, per 5 ons. in het midden der stad. Te bevragen bureau van dit blad. op den Badhuisweg een ruim Bo venhuis, van alle gemakken voor zien. Huurprijs XT Grulden. Te bevragen bij den Uitgever dezer Courant.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3