Dame Gem engd N i en ws. Het programma hiervoor is te bevragen aan het Centraal-Bureau voor Stenogia- phie, Da Costastraat 71 73 te Amster dam, maar zal ook in het eerstvolgend nummer bekend gemaakt worden. Hooger invoerrecht op petroleum. Naar aanleiding van een bericht, dat de minister Pierson, bij het te wijzigen tarief van invoerrechten ook de petro leum met een heoger invoerrecht wil belasten en voorgesteld zou hebben op dit artikel het invoerrecht van 55 op 70 cents te verhoogen, merkt de Volks banier op „Zoo'n klein percentage, meent de Minister, gerekend over de massa om zet, zal geen noemenswaardigen druk veroorzaken en inderdaad, op zichzelf zal het recht den pry's ook niet gaan drukken. Maar, en hier komt de hoofd zaak, waarom we deze zaak onder de ernstige aandacht brengen de druk dezer verhooging zal het meest gevoeld worden door den kiemen stand, want men kan gerust aannemen, dat hierdoor de pry's der petroleum minstens met een halven cent en misschien wel met een cent per liter bij den verkoop in het klein zal worden verhoogd. En op den verkoop in het klein komt het hier aan, vooral omdat het hier betreft een artikel van dagelijksche behoefte, waarvoor de uitgaaf dus tel kens terugkeert, zoodat men licht per week 5 of 10 cents meer zal hebben uit te geven. Zulk een steeds wederkeerende uit gaaf wordt drukkend voor een in be krompen omstandigheden levend gezin. Het zou ons inderdaad onbegrijpelijk zijn, hoe het hoofd van een Kabinet, dat voor zich den naam van Kabinet van sociale rechtvaardigheid heeft ge kozen, er niet aan gedacht heeft, dat door het hooger bezwaren van een ar tikel van noodwendig dagelijksche be hoefte groote onrechtvaardigheid wordt begaan, vooral jegens die klasse, waar voor men steeds zegt alles te willen doen, zoo wij niet wisten, dat de Minis ter op en top is een man, gevormd in de theorie, maar volksleven alleen heeft leeren kennen uit de boeken." Voor Zuid Afrika. Bij het roode Kruis te 'sGravenhage, is tot nu ontvangen ƒ204,217. Vlissingen 2 A-pril. Lyst van brieven enz. aan onbekenden geadresseerd in de 2e helft van Maart 1900 verzonden Maison, Spaan, 'sGravenhage, H. L. de Visser,Winschoten,Mej, J. Niemeier, id. Buitenland, brievenD. Clas, Ant werpen; Ch. Scheijsman, Callao; W. Herbert,Cardiff; mej.Henriette Hohlmann, Batingen;Mev. Obanidis, West Chester W. Dezef?) BriefkaartenMevr. Jeanne Srotel, Antwerpen Mej. B. Polomski, Berlijn; Chas. F. Meijer, Cleveland, C. Stephan, Schlesien J. P. Vervaene, Wambrechies. Men verzoekt ons te melden In den besloten en stillen tyd, nu de meeste vereenigingen met hun winter- campagne hebben afgerekend, was bet een aardig idee van de Militaire Gymnas- francs?" «Goed, hij zal ze binnen dien tijd hebben. Ik leen ze u, meneer, en als gij weer geld ontvangt, betaalt gij mij af." „Maar, moeder Caboche, dat kan ik haast niet aannemen 1" riep Paul ge roerd uit. „Gij zjjt zelf niet rijk, en gij kent my nauwelijks. „Maak van zoo'n kleinigheid toch geen drukte," zoo viel de goede vrouw hem op bijna barschen toon in de rede. „En als moeder Caboche eens oud wordt," liet zij er schertsend op volgen, „en niet meer werken kan, en meneer Paul een groot schilder is geworden, dan komt zij de rente van haar geld wel opvorderen. Maar nu zal ik spoedig naar dien gierigaard gaan en hem uit uw naam zijn geld brengen. Wat zal hij zich ergeren." Paul hield haar nog tegen en zeide, niet zonder bitterheid „Bouw niet op mijne toekomst, moeder Caboche. De man, die zooeven hier geweest is, noemde tiek en Schermvereeniging „Excelsior" alhier, om nog een soiree te geven.Deze had Zaterdag jl. in de zaal van den heer TerMeer plaats. Voor een groot aantal genoodigden waaronder vele leden van zustervereenigingen,werd een welgekozen programma waarvan de hoofdschotel was, de gymnastiek, kranig en correct uitgevoerd, vooral de keuroefeningen aan rekstok, barren en ringen, die dan ook welverdiend werden geapplaudisseerd. Het intermezzo, als laatste nummer van het eerste gedeelte van het programma, was de komische voordracht „Naar de Chocolademeeting" waarvoor de uitvoer ders zich in allerpotsierlijkste coslumes hadden gestoken, was aardig en juist gepast om de stilte, die in de meeste gevallen bij gymnastieknummers wordt gevonden, in schaterlachen te doeu ver anderen. Na de pauze werd ten tooneele gevoerd het kluchtspel „Barbier-brug wachter" dat ofschoon oud, toch aardig blijft, en hierbij gaf hij die de barbii rsrol vertolkte, blijk dat hij de kunst verstaat om de hilariteit op te wekken— dit gemeld zonder aan de verdiensten der overige executanten te kort tedoen. Als de vereeniging Excelsior op den door haar ingeslagen weg kan voortgaan en zoo gul hare invitaties verspreidt, hopen wjj van de uitvoeringen een volgend seizoen wederom te profiteeren. Onder leiding van majoor J. A. Roe- loffs zal het 2e bat. van het 3e reg. inf. te Middelburg, van 15 tot 23 Juni schietoefeningen houden in de legerplaats by Harskamp (Gelderland.) In een te Oostburg gehouden verga dering van de afdeeling der Zeeuwsche Maatschappij van landbouw werd mede gedeeld dat de landbouwcursussen te IJzendyke en Oostburg door respectieve lijk 15 en 23 leerlingen worden bezocht. Ook te Groede is eene atdeeling van Volksweerbaarheid aanvankelijk met 140 leden opgericht, terwijl tot de schietver- eeniging 31 leden toetraden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Zeeuwsch Vlaanderen O.D. Nu de Belgische minister van land bouw blijft weigeren de grenzen te openen voor den invoer van Nederlandsch vee en de Belgische landbouwers voor den aanstaanden weidegang magere koeien noodig hebben, begint het veesmokkelen hier weer te herleven. Geen avond gaat er voorbij of er trekken weer kleine troepjes smokkelaars twee of drie koeien geleidende, in stilte over de grenzen. Daar veesmokkelen vooral met de grootst mogelijke zorg gebeurt, komen de dieren gewoonlijk goed op de plaats hunner bestemming en hoort men weinig van aanslagen. Dezer dagen echter ontmoetten de gendarmes te Stekene, niet ver van de Nederlandsche grens, een troepje smokkelaars die eenige koeien geleidden. Dadelijk Kozende smokkelaars het hazen pad, trachtende hunne dieren met zich te voeren, doch na een lange vervolging moesten zij een bekalfde koe en vaars achterlaten, die natuurlijk door de gen darmes in beslag genomen werden. Ook in de nabijheid van de Belgische gemeen te St. Gilles hebben een drietal tolbe ambten, na een hevig gevecht, eene schoone Nederl. koe aangeslagen. AI deze dieren zullen Donderdag op de Groote zich zelf een kenner en mij een kladschilder." „En moeder Caboche kent de kunst niet," zoo antwoordde zij, „maar zij ge voelt haar, en zij voorspelt u, meneer Paul, dat gij een groot schilder zult worden." „Die u, trouwe ziel, eens voor uwe goede daad zal beloonen," zoo riep hy' de vrouw na, die vlug als een jong meisje, reeds de trap afsprong. Meer dan twintig jaren waren sedert verloopen, toen op zekeren morgen een heer van omtrent veertig jaren door een der nauwe straten in het hartje van Parijs liep, die onder het tweede keizer rijk voor de algemeene bouwwoede moesten vallen. De straat bekortte den weg naar de accademie voor beeldende kunsten, en al de leerlingen en profesoren, die van daar kwamen, groetten den wandelaar eerbiedig. Eensklaps stond hij stil. Uit een markt te St. Nicolaas voor gereed geld en zonder onkosten aan den meestbiedende verkocht worden. Alweer een slachtoffer van de grenzen. Zaterdagmorgen werden 3 koeien door smokkelaars over de grens gebracht tusschen Overslag en Selzaete, langs de wijk den Akker. De douanen verrasten de smokkelaars en hielden twee koeien aan. Een der geleiders,die zich verweerde, werd door een kogel in het been getroffen. De getroffene, een jongeling van Saffelaer, verkeert in zorgwekkenden toestand. Vliegende blaadjes, Naast de gewone douaneposten zijn in België in den laatsten tijd ook vlie gende brigades aangesteld om de grenzen te bewaken. Men zou ze geheime doua nen kunnen noemen. Ze zijn aan tijd noch plaats gebonden, want ze trekken uitwaarheen en wanneer ze willen. Nu eens vertoonen zij zich als kooplui in blauwe kielen dan weer als heeren, die voor pleizier een fietstochtje maken. Men doetin België wat om fraude te voorkomen- Jammer, of liever gelukkig, dat het zoo weinig helpt. Te Utrecht is een spoorweg-be ambte met f 800, het tractement van eenige ambtenaren uitmakendo, ver dwenen. In een logement te Zwolle heeft zich een Duitscher door een revolverschot van het leven beroofd, Aan giften en inschrijvingen is te Rotterdam bijna f 4000 voor de Amster damsche diamantbewerkers ontvangen. Dit is zoo wat één gulden per hoofd voor de 4000 werkeloozen, voor wie wekelijks alleen f 6000 noodigis. En dat in Rotterdam dat meer dan een ton voor de Boeren gaf Op het „Huis" te Bennebroek heeft men ook dit jaar zooveel last van reigers, dat een groot aantal nesten, van welke sommige reeds eieren bevatten, moesten opgeruimd worden. Een landbouwer te Weert vond onlangs 148 Fransche kronen onder het puin van zijn verbrande woning en ver kocht ze voor f 405. Ook te Delft zal aan een nieuw aangelegde straat de naam van Paul Krugerstraat gegeven worden. In het N.v.d.D. wijst een abonnó uit Retranchement er op dat de „hel gekleurde doeken", die reeds voor de Boeren mochten vervaardigd zijn, door onze Nederlandsche ververijen in „don kergrijs" kunnen geverfd worden, wat deze meent hy, ongetwijfeld met groote liefde en spoed zullen willen doen in het belang der goede zaak. Men verzoekt aan het Rott. Nwbl- mede te deelen dat Nothei, koning van de Ashantees, het voornemen heeft een kunstreis met Europeanen door Afrika te maken. Zij, die aan deze reis zouden wenschen deel te nemen, hebben zich te vervoegen aan het Verkooplokaal waar de Ashantees thans gehuisvest zijn, en op te geven welk instrument zy bespelen of op welke andere wijze zij iets kunnen bijdragen om voor de inboorlingen het bezoek van Europeeërs aantrekkelijk te maken. Eén der reizigers moet bedreven zijn in het bespelen van het draaiorgel. De voorwaarden zullen nader bepaald wor den in verband met de positie die de deelnemer aan de reis hier verlaat. onaanzienlijk huisje, dat hij juist voorbij liep, drong een verward roepen en praten tot hem door.Blijkbaar had er eene verkooping plaats, en eensklaps door eene gedachte vervuld, trad hij de woning binnen. „Misschien vind ik hier een geschikten studiekop," zeide hij in zich zelf. Het kleine vertrek scheen tot een kruidenierswinkeltje en tegelijk tot woning van den eigenaar gediend te hebben. De kale wanden boden niets van zijne gading een klein, verweerde schildery in olieverf gevat in eene worm stekige lijst, was hier de eenige ver tegenwoordigster der kunst. Onder de aanwezigen zag men niets dan eenvoudige buron en eenige uit dragers, bij wie de komst van een zoo voornaam heer niet weinig verbazing wekte, en ook de afslager keek verrast op, doch maakte op hetzelfde oogenblik eene diepe buiging voor den vreemdeling, die inmiddels scherp rondkeek. Eens klaps vestigde hjj al zijne aandacht op De Nieuwe Leerdammer geeft het portret en de levensbeschrijving van e>' n oud heertje, van den heer F. Bats, te Leerdam, die 6 April 100 jaar wordt en nog trisch en gezond is. Alleen een zijner oogen en beenen „kullen hem een bietje", maar zijn hoofd is helder gebleven. Hij weet zich nog alles te herinneren van Napoleons bezoek aan Rotterdam in 1811, toen hij vlak naast den keizer geloopen heeft. De oude is glasblazer van beroep geweestop zijn 9e jaar kwam hij als indrager in eenglasfabriek en heeft tot zijn 72e in het blazersvak gewerkt. Dus moet Bats wel ijzeren longen gehad hebben. Toen hij al 3 jaar van zijn rust genoot, op zijn 75«te, heeft hy nog eens een flesch geblazen en in zijn besten tijd heeft hij er wel een kunnen blazon, waar 44 flesschen wijn ingingen. Te Antwerpen bestaat het plan om in 1903 eene wereldtentoonstelling te houden. Men noemt het een plan in de lucht, en dit zal het waarschijnlijk wel blijven omdat men van hooger hand, en zeker niet ten onrechte, huiverig is zoo kort na de expositie te Parijs eene andere op touw te zetten, die alle kansen van mislukking oplevert. Een Belgische werkman, veroor deeld tot een jaar gevangenis wegens diefstal, trok naar Frankrijk om deze straf te ontgaan. Daar kreeg hij het heimwee en kwam weer naar zijn ge boortestad Brussel terug en dacht veilig bij zijne ouders te zijn. Ongelukkiglijk had hij daarbij niet op zijn broeder gerekend, met wien hij altijd in twist had geleefd, en die zich haastte hem aan de justitie over te leveren. Wel een staaltje van broederliefde Oorlog en papier. Hat te Londen verschijnende vakblad „Paper and Pulp" constateert gebrek aan papier tengevolge van de enorme vraag, die tengevolge van den oorlog van de dag bladen uitgaat. Do meeste groote Lon- denscne bladen gebruiken 20 a 100 procent papier meer dan twee of drie maanden geleden. De groote papierfirma Edw. Lloyd limited verklaart zich buiten staat, nieuwe bestellingen aan te nemen. Haar fabrieken werken dag en nacht en zij beeft extra-stoombooten gehuurd, om het ruwe materiaal naar de fabrieken te brengen. De firma beeft voorts de voorraden van kleine fabrikanten op gekocht en zegt in staat te zijn, nog een paar maanden aan de vraag te kun nen voldoen. Als de oorlog echter lan ger duurt, zal zij kleine klanten moeten laten schieten. Dergelijke berichten komen ook van het platteland in Groot-Brittannië. De papiernood woidt hierdoor verhoogd, dat in Amerika geen papier meer te krijgen is, omdat ook in de Vereenigde Staten de vraag binnenslands het aanbod over treft. Door de Londensche rechters is thans uitgemaakt dat de barbiers aldaar ook des Zondags hun bedrijf kunnen uitoefenen. Cecil Rhodes is peet van het veer tigste, de prins van Wales van het vijf en zeventigste, de keizer van Duitsch- land van het honderd zevende kind. Dat zal hun beurs kosten 1 De Aurore zegtuit goede bron te weten dat de Fransche regeering van Esterhazy eenige onthullingen ontvangen heeft in de Dreyfus-zaak, waaruit overtuigend de schuld blijkt van eenige hoofdofficieren. De Aurore beweert dat deze openbarin gen het voornemen van de regeering om een amnestie-voorstel in te dienen, ge heel hebben gewijzigd. Vrijdag had een bijzonder stichte lijk tooneel plaats in de Italiaansche Kamer. Vóór de opening had de uiter ste linkerzijde plaats genomen. Bij het binnenkomen van den president, de meerderheid en de ministers, werd van een kleinen, armoedig gekleeden man met grijs haar en taankleurig gelaat, die, in een hoek verscholen, toch met alle aandacht de verkooping scheen te volgen. „Neem mij niet kwalijk," zoo wendde de vreemdeling zich tot eene oude vrouw „ik heb dien heer daar ginds in jaren niet gezien, maar heet hy niet Mercier „Juist, mynheer," luidde het beleefde antwoord,., «bij is door den tyd ook niet veel veranderd, want hy heeft er eigenlijk nooit jong uitgezien." „Waarom is hy hier?" was de verdere vraag. De verkooping geldt toch hem zelf niet „Och lieve hemel," antwoordde de vrouw met een bitteren lach, „die meneer Mercier is schatrijk. Dit huis behoort hem onder anderen ook en bij is hier maar om een oog in het zeil te houden bij de verkooping van bet arm zalig boeltje «ener weduwe, die haar huur niet op den rechten tijd kon be talen. en te vergeefs om uitstel ver- bovengenoemde partij den president to geroepen Vertrek en met proppen' 1 hem en zijn geestverwanten gegoop!' Een verzoek om kalmte aan deze groé- schooljongens hielp niet. De preside^ moest de vergadering sluiten. groote in the -— President Kruger is een liefhebber van bloemen, wordt Gardener verhaald. Hij heeft in zijn tuin te Petroria een beroemde collectie phloxen, en als de burgers 's morgens vroeg in het presi' dentshuis komen, vinden zij er President zitten aan et-n tafel, waai01l altijd vier vazen met phlox-bloemtn staan, rood, wit en rose, op een ]icb;. groen tafelkleed. Een bezoeker maakte eens, naar <jje bloemen ziende, de opmerkingze^, iemand heeft veel vrijen tyd, naar dje phloxen te oordeelen", waarop Kruger met zyn loozen glimlach antwoordde- „och, dat zijn kleinigheden voor de vrouwen 1" Oom Paul brengt natuurlijk in ge wone tijden uren met zijn planten door. Hij zaait, ent, neemt proever., stekt enz. De galerij voor zijn huis is voorzien van lange oploopende ry'en planken voor de potten met zijn lievelingsplanten en bloemen. Van roode geraniums (pelargoniums) houdt hij buitengewoon veel, en jaarlijks worden er honderden stekjes van die planten eigenhandig door hem gekweekt. Ook op gele bloemen is liij zeet ge steld. Calceolaria's („schoentjes en muiltjes") zijn lievelingen van hem. De azalea's in het Presidentshuis zijn niet zeer zeldzaam, maar bijzonder goed verzorgd. Ook hortensia's groeien er welig, en het spijt Oom Paul alleen maar dat die bloemen niet scharlakenrood oi oranje zijn. Om orchideeën de lievelingsbloemen van Chamberlain geeft President Kruger niet. Daar „vindt hij niets aan." Naar aanleiding van de plotselinge wending in de oorlogskansen schrjjft „de Volksstem" van Pretoria De bijna doorloopende reeks van wel geslaagde krijgsverrichtingen, de verras sende voortduring der voor de gefedereer de troepen aoo gunstige oorlogskans en het allengs vast bij ons ingewortelde vertrouwen, dat het Opperwezen onze nationale zelfstandigheid zal blijven sparen tegen de onrechtmatige aanspra ken van het machtigste volk ter wereld, dit alles heeft het publiek in een stem ming gebracht, welke moeilijk past voor de ontvangst van minder gunstige be richten van het oorlogsveld. Het nieuws van Kimberley's ontzet, heeft by velen storend gewerkt op hun politieke digestie- organensommigen hebben zelfs het blijvend optimisme der „Volksstem' kwalijk genomen, omdat zij zelf de toekomst plotseling erg duister waren gaan inzien. We herhalen, dat er geen reden is voor ongerustheid. Het verlies onzer stellingen om Kimberley is natuurlijk een ernstige tegenvaller, doch behoeft niet per se een noodlottige wending te geven aan de afwikkeling der gebeurte nissen. De kranige wijze integendeel waarop onze troepen zich hebben weten te handhaven tegen de overtalrijke Britsche macht, welke bij tienduizenden onze posities als een vloedgolf trachtte te vernietigen, bewijst wat er nog in de toekomst van onze kommando's kan worden verwacht. De geestdrift, waarmee te gelijkertijd onze reserves opkomen en zich naar de gevaarlijke plekken hebben begeven, bewijst bovendien wat er van de Boeren moet verwacht worden, wanneer eenmaal hun vaderlandsche grond mocht worden aangevallen. De geest welke onder de burgers be staat, is nog even krachtig en patriotisch als toen zij 5 maanden geleden onder de wapenen werden geroepen. Niet tegenstaande 150 dagen van uiterste zocht. Bij zulke gelegenheden is hij et altijd zelf bij, om den kooplust aan te wakkeren, of, als het de moeite waard is, zelt een goeden slag te slaan." „Dus altijd nog dezelfde," zeide de vreemdeling in zich zelf„ik had dien man geheel vergeten." Een oogenblik scheen hij in gepeins verdiept, doch daarop wijdde hij eens klaps al zijne aandacht aan de onooge- lijke schilderij, die blijkbaar ook voor verkoop bestemd was. Hij trad er op toe, om haar aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen blijde ver rassing' was op zyn gelaat te lezen, haastig trad hij op den afslager toe, fluisterde den vol eerbied opstaanden man eenige woorden in, die dezen blijk baar verbaasden, en verliet daarop het huisje. Nauwelijks was hij vertrokken, of Mercier sloop naar den afslager en vroeg op gejaagden toon„Wie was die man en wat wilde hij met die oude schilderij daar?" (Wordt vervolgd.) krachtsinspanning, van zedelijke en lichamelijk zijn onze manschappen en opgewekt als toen o-elost werd. Geen afir vertoond, noch zal zich lang de vrijheid des vol Geen slapheid verlam tj bevelhebbers; geen aar onze regeerders. Want 0p Gods leiding is hede en vast als op den dag, 3tri)d aanving. Daarom houden onze denen omgord en zulle wapens neerleggen en hi vóór dat de rechten ongeschonden zullen den vijand, opdat gee Vrijstater zich zal het voor zijn kroost, ter wi reuzenstrijd werd ondei| Een Noord-Amei kost jaarlijks aan de s Amerika overtreft in land nog ver. Wij gunnen het dat scher harte. De keizer van Ja; einde van April eene g houden, waaraan me Japansche oorlogschep nemen. Wanneer kon China De mooiste en ter wereld komen ui zeldzaamste en kostb; is de zoogenaamde Pen staart goudvisch. Enll daarvan zijn reeds m betaald geworden, doch selt de prijs daarvoor en 1200 gulden. De pe visch is zóó klein, dat hem volkomen bedekt, bestaat er geen levend geringe grootte en zo dat zulk een hoogen k Onderwijzer Wat Ingemaakte mensche AFRIKA. Terwijl Lj gereed maakt voor den vaal en daarmede, zo nog vooreerst niet klaai de Boeren zich gecoi lijn Kroonstad - Winbu zoo handig gemanoeuv wiens cavalerie zulke heeft geleden dat h> van 8000 tot 5000 i pas niet kon afsnijden ten dat zij verder trokken. Bij Karree, een wein Glen, aan den spoorwe het tot een treffen. De heldhaftig drie uur ian| schen en trokken daaro en wel in de volmaak hunne dooden en ge medenemen Een gro< hit de streek vochten schen bezetten daarop stelling in het gezich van Bradford. 't Is weer geen over de Engelschen roemen hiel meer dan een v hiets meer dan het gevecht, waarin de Enj twee honderd dooden i 'oren. Maar de Boeren °P toen zij genoeg b stelling, die gevaar lie] ken te worden. Het is ook bij Karree g toestand de Engelsche Ey kon de Boeren niet de Boeren konden nu Oak eene stelling inne: Engelschen op nieuw Lord Roberts Hjdt ev aau paarden als Frencl dat hy dringend vroi aan te vullen. Hij den Wafeikop bericht uit Kroonstad generaal Smuts met slaags geweest. Smuts ln bedwang. De Boeren vochten goed. Ook moet er eene leRerd zijn in de nabij voeger lager bij Paard J\

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2