B 1.1 VOEG S E L, van Maandag 2 April 1900, No. 78. Vervolg Binnenland. Gemeentebestuur. SCHULDVORDERINGEN. Gemengd NSeviws. BEHOORENDE BIJ DE xmm COURANT (Telephoonnummer 10) Herinnering aan het tijdig indienen an schuldvorderingen, ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gezien de circulaire van den Commis saris der Koningin in de provincie Zee land van den 8 Maart 1900 A no. 215, le at'deeling (Provinciaal blad no. 42) herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) volgens welke alle vorderingen ten laste van den Staat, het dienstjaar 1899 betreffende, vóór of op den 30 Juni 1900, bij de betrokkene administration, door welke de bevelen tot het doen van werken, leveringen, enz. uitgegeven zijn, moeten zijn ingediend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der provin ciale- en art. 228 der gemeentewet, ook op de vorderingen ten laste van de Provincie en de Gemeente van toepas sing is wordende misdien de belanghebbenden aangemaand om den uitersten termijn niet af te wachten, maar hunne rekenin gen en verdere bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, ile Provincie of de Gemeente voor het dienstjaar 1899, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. BS&SKS1SA&SS4. Keuring van vee en vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 201 der Alg. Verord. ran politie voor deze gemeente, zooals dat is gewijzigd bij Raadsbesluit van den 27 December 1895, no. 1 brengen ter openbare kennis dat, met intrekking van de bepaling sub a van hunne publicatie van den 24 Januari 1896, door hen bepaald is, dat te beginnen met den 2 April e. k., de keurmeester van slachtvee en vleesch in zijn kantoor by het Droogdok tot het in ontvangst nemen der schriftelijke aangiften voor de keuring van levend vee eiken werkdag des voormiddags van 10 tot 11 uur en des namiddags van •3 tot 4 uur aanwezig zal zijn. Vlissingen, den 30 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris G. J- BISSCHOP. 7 April te Utrecht bijeenkomen. Er wordt verder gemeld dat de pogingen om een lid van het hoofdbestuur uit Middelburg te krijgen, niet gelukt zijn. Examen, Op 16 Juli en volgende dagen zal te sQravenhage worden afgenomen het "ite examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij 4 van het Kon. besi. van 23 April '887, no. 33 en wel voor 15 plaatsen verder de Stct. no. 76. Leger en Marine. Bij kon. besluit is de heer R. Tange, 'rts, met ingang van 16 April, benoemd 101 officier van gezondheid 2e kl. bij de Smacht. Parijsche tentoonstelling. Den inzenders aan de Parijsche ten toonstelling wordt de raad gegeven niet te talmen met het inzenden van hunne goederen derwaarts, omdat na 14 April geen goederen meer zuilen worden toegelatenin elk geval geen spoorwagens meer in de gebouwen mogen circuleeren. Onzen „Zeeuwschen inzenders",indien die er mochten zijn, zij deze raad ter overweging aanbevolen. Bij den Hoogen Raad is benoemd tot advocaatgeneraal de heer Rethaan Macaré, lid van de Tweede Kamer en officier van justitie te Haarlem. Aan mr. G. Fock, aftredend commis saris der Koningin in ZuidHolland,is dooi de burgemeesters daar een prachtalbum met hunne handteekeningen er in aangeboden. Volksweerbaarheid. Het hoofdbestuur der vereeniging 'olksweerbaarheid is thans TOltallig en zal Uit zeer goede bron verneemt het Handelsblad dat eenige heeren zich aan gesloten hebben om het Nederlandsche publiek gelegenheid te geven hulde te brengen aan de nagedachtenis van gene raal Joubert. Te Hilversum waar de afschaffing der kermis tot vele betreurenswaardige ongeregeldheden aanleiding gaf, zijn vele adressen aan den gemeenteraad gericht om de kermis weer in te voeren en zullen B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering adviseeren gunstig op die adressen te beschikken. Vlissing-en 31 Maart. Transvaalcomité. Na de laatste opgaven zijn nog inge komen de volgende bijdragen bij den heer van Unen, collecte op't gemaskerd bal in de „Stad Antwerpen" 1,15; collecte op een gezellig avondje, 20e jaardag van H.L. f 3,10. Totaal f 4.25,of met d e vorige opgave ƒ34 1 5,685. Naar wij vernemen, zijn geslaagd voor het examen klerk dor posterijen en telegraphie de heeren A, Walrave, te Vlissingen, en G. de Ridder, te Terneuzen, leerliDgen van het instituut van Lin- schoten alhier. De firma J. Pervoost, alhier, heeft als vele andere door de eischen des tijds gedrongen, haar van ouds bekende zaak in een meer modern en ruimer kleed gestoken.Dat zij ditoponbekrompen,geheel met die eischen overeenstemmende wijze gedaan heeft, blijkt hieruit dat zij haar oud winkelgebouw geheel deed afbreken en op de plaats een nieuw verrijzen, dat in degelijken stijl opgetrokken,een fiinken indruk maakt op onze wandelkade, de Nieuwendijk. De ontwerper van het plan, de heer Ganderheyden, en de heer W. L. Huson, aannemer, hebben eer van hnn werk. Met dit uiterlijk is het uitwendige in harmonie. By eene wandeliDg door de praktisch ingerichnn, smaakvol geschil derden en prachtig verlichten winkel, treft ons de groote voorraad huisraad van allerlei aard, van het meest luxueuse, waaronder b.v. een smaakvol salonameu blement uitmunt, tot de eenvoudiger voorwerpen voor een gewoon huishou- lijk gebruik kortom alles is hier aan wezig wat in een zaak van behangerij en stoffeerdery billijkerwijze kan geëischt worden. Waar zooveel en zoo velerlei aanwezig is om de bezoekers te gerieven, vertrou wen wij dat bet der firma daaraan niet zal ontbreken. Een politieagent te Middelburg is gister nog al ernstig mishandeld door zekeren P., een ongunstig bekend persoon, die door dien agent werd gearresteerd. Niet dan nadat een 4tal agenten waren verschenen, gelukte het den woesteling naar het bureau te brengen. Vanwege de atdeelingen Heinkens- zaprtl en Kruiniugen der Maatsch. van landbouw en veeteelt zal bij gelegenheid van de op 5 Juni te Goes te houden paarden- en veulenmarkt eene verloting worden gehouden van paarden, veulens landbouwgereedschappen enz. Nabij Brouwershaven is een der eenigen iijd geleden verdionxen matrozen van den loodskotter door schipper van den Berg dicht aan den wal opgehaald. Bij kon. besluit is met ingang van 1 April bij 's rijks archief in Zeeland tot adjunctcommies benoemd dr.E.Wiersum, te Uithuizermede. Men meldt ons uit Overslag Vrijdagnamiddag is in de woning te Moerbeke Waes een vreeselijk ongeluk gebeurd. Zekere van Rossum, van Exaerde, werkzaam in die weverij, werd door een rad gegrepen doordat zijn schort met de as in aanraking kwam.Na verscheidene malen rondgeslingerd te zijn, werd hij met kracht weggeworpen. Na eenige minuten gaf hij den geest. Hij was echtgenoot en vader van 3 kinderen. Wij herstellen een vergissing door te melden, dat de heer Moerdijk tijdelijk benoemd is tot secretarisontvanger der gemeente Overslag. Tengevolge van de verkiezing van den heer J. A. de Jonge, (antir.) tot lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen is de Raad aldaar om en telt hij thans 7 anti revolutionairen en 7 liberalen. Uit Delft meldt men aan de N. R. Ct. Eergisterenavond tegen twaalven sprong G. H. v. d. K., paarden3lagerskneoht te Delft, uit den trein gaande naar Rotter dam. K., die in den Haag moest uit stappen, komende van Leiden, bleef zitten en bemerkte eerst nabij genoemde laan zijne vergissing en waagde daarom den sprong. Met bebloed hoofd werd hij per bran card naar het gasthuis gebracht, en aldaar verbonden, waarna hij per rijtuig naar zijne woning werd overgebracht. Te Bavel (bij Breda is men by het graven voor een huis gestuit op ver schillende overblijfselen van lijken. Men staat daar dus voor eeD zeer oud kerk hof of wel, zooals sommigen beweren, heeft men hier nog te doen met over blijfselen van kozakken en Fransche soldaten. Te "Venlo is bij een kapelaan in braak gepleegd,waarbij uit eene secretaire al 't aanwezige geld alsmede een horloge en een revolver werden medegenomen. Ook is ingebroken bij de broeders, waar een offerblok werd geledigd. Te Huli zijn M. Krijger en M. Koster, behoorende tot de bemanning van het stoomschip Minister Tak van Poortvliet, varende tusschen Rotterdam en Huil, wegens het smokkelen van een kist tabak en sigaren, ter waarde van f266.20, de rechten inbegrepen, veroordeeld tot eene boete van f 532,40 elk, subsidiair 4 maanden gev. straf. De heler, zekere Stanley, werd ontslagen. Morgen zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt eene monstermee ting plaats hebben voor alle op dat oogen- blik in staking zijnde werklieden en die der aanverwante vakken. De cijferkunstenaar. Men schrijft aan het Handelsblad uit Den Haag Op uitnoodiging van den heer Jacques Inaudi, cijferkunstenaar of liever wonder- mensch, hadden zich eergisteravond in Diligentia een dertigtal genoodigden. leeraren aan de H. B. S. Kamerleden, leden van den gemeenteraad en ver tegenwoordigers van de plaatselijke pers, vereenigd, ter bijwoning van een parti culieren rekencursus. Er was niet één onder de aanwezigen die niet eenvoudig in stomme verbazing gebracht was over hetgeen de heer Inaudi, een klein persoon, wiens voor hoofd doorgroefd is van het denken, op het gebied van snelle rekenkunde uit liet noofd re bewonderen gaf. Aftrek sommen, loopende in de triljoenen, bil - lioenen, milliarden en millioenen werden door hem uit het hoofd verricht, en in den korten tijd, dien hij daarvoor noodig had, loste hij verschillende wat hij dan voorstelde als kleinere rekenkunstige vraagstukken op. Geen enkel oogenblik laat bij zich van de wys brengen. Ter wijl in zijn hersenpan een 7e wortel trekking van een eerbiedwaardig getal „in werking" is, causeert hij over zijn jeugd, geeft zoo tusschenbeide een antwoord op een vraag b. v. op welken dag van de week de 12e Dec. van het jaar 1823 viel, en dergelijke. En dan komt ten slotte met groote juistheid de uitslag van de 7e-worteltrekking. Enkele malen vergiste hij zich, maar onmiddellijk wist hij te ontdekken waai de fout schuilde. Daarentegen betrapte hij enkele malen een financieele speci aliteit, die hem problemen had opge geven, op onnauwkeurigheid. Een allersterkst staaltje van Inaudi's geheugen is wel dit, dat hij, na afloop van de seance, alle cijfers die hij dien avond verwerkt had, nog eens uit het hoofd opsomde, zoowel afzonderlek ais in groepen. De heer Inaudi wordt in zyn werk zaamheden bijgestaan door zijn impres- sario, den heer De Thorcey, een aan genaam causeur. Uit mededeelingen van den reken kunstenaar zelf bleek, dat zijn sterk geheugen hem alleen diensiig is op het gebied der cyfers, niet voor andere zaken. Die heeft er genoeg van Een 83-jarig keizer kwam aan 't stembureau te Nieuwehorne in Schoter- land om te stemmen voor twee vacatures in den gemeenteraad. Toen hy zijn stembiljetten in de bussen had gedaan zeide hij ,,'t 13 toch treurig dat ik op mijn ouden dag noch zoo'n reis (ruim een half uur) moet doen". Men deelde hem mede, dat hij zulks volgens de wot niet verplicht was, waarop hij ant woordde „O dat wist ik niet, maar dan kom ik nooit weer". Gisteren is te Amsterdam de 20e opvoering van de opera Herodias gegeven. Dinsdag wordt het werk weder in den stadsschouwburg gespeeld. Twee leden van het Duitsche korps zijn op last van generaal Grobler in hechtenis genomen wegens het stelen van 13 merries van de hoeve van een kolonist, die voor de Eugelschen gevlucht is. Daar in het Duitsche korps menschen van allerlei nationaliteiten zyn, werpt dit feit volstrekt geen smet op het korps zelf. Te Szigat, in Hongarije, zijn zes vrouwen in hechtenis genomen, beschul digd van hare mannen vergiftigd te heb ben, met het doel de verzekeringspremie machtig te worden. Een der vrouwen heeft bekend. Het schytlt dat deze mo dellen van huwelijksliefde zich bedienden van een soort van kosmetiek, dat een zwaar vergift bevat. De titel van prinses Stephanie na haar huwelijk met graaf Lonyay is door het Weensche Hof aldus vastgesteld „Hochgeboren Grafln Stephanie Lonyay de titel van eene eenvoudige gravin. De Shamrock. Men weet dat aen Ieren tegenwoordig vergund is hun nationaal embleem, het klaverblad, te drageD. Dat verlof heeft het Iersche patriotismus weder doen ontwaken en daardoor is aan de oude Iersche poesie een nieuw leven gegeven. Oude vergeten liederen weerklinken op nieuw op de lippen en in de harten. Nergens is de poesie zoo vurig en hartstochtelijk als in Ierland. Wat bijna in al die liederen bezongen wordt, is het vrije Ierland en het nationaal symbool, het groene klaverblad tegenover het rood van de Engelsche vlag. Een van die liederen is treffend. Het draagt tot opschrift »De moeder van den patriot" en is een herinnering aan den met geweld en met de galg onder drukten opstand van het Iersche volk in 1798. Op de pijnbank gebracht door bewaar ders, die beweerden dat zij in hunne huizen wapens verborgen hadden, zegt een geschiedschrijver, werden de katho lieke boeren die tot wanhoop gebracht, te vergeefs hadden getracht te vluchten om de gruwelen van den burgeroorlog te ontgaan, ten bloede toe gegeeseld, en wonden toegebracht, die men dooi er peper en zout in te brengen, in ont steking bracht; aan fanatieke soldaten overgeleverd die hunne haren met pek besmeerden en hun uit het hoofd trokken. Tan alle kanten door een geregeld zeer sterk leger ingesloten, werden ze gevan gen genomen en met de uitgezochtste wreedheid gepijnigd om hen te dwingen hun hoofden te verradenmaar niet één verraadde hen. Op het oogenblik dat haar zoon aan den voet van de galg is en men bij hem aandringt om te kiezen tusschen verraad en dood, roept een weenende moeder hem toe: Moed, mijn zoon, moed! Op nie mand van uw naam kleeft ook de minste blaam, maar als gjj een verrader wordt, zou ik wenschen dat de melk, waarmede ik je gevoed hebt, in vergif veranderde. Ik heb niemand dan u in de wereld, en toch zou het mij meer verdriet kosten u als lafaard te zien leven dan u als vrij en fier man te zien sterveD. Ja, gij zult mij duizendmaal liever zijn, mijn kind, als gij een roem vollen dood aan de galg vindt. De mannen, die u gegrepen hebben, hebben van uw hoofd ons heerlyk natio naal symbool.de shamrock,het zinnebeeld van onze hoop, afgerukt. Maar ik heb de cocarde op mijn borst geplaatst. Gij zult sterven, mijn zoon, maar dank zjj uw moed en dien van uwe gezellen, zal de shamrock nooit sterven. De Parijsche tentoonstelling zal eene oppervlakte van ongeveer 1,080,000 vierk. meter beslaan, waarvan 460.000 met gebouwen bedekt zijn. Die van 1855 besloeg slechts 168,000 vierk. meter. Smeulend vuur. DeEngelsch- Indiscbe regeering heeft bericht gekregen langs vertrouwely'ken weg, waaruit biykt dat er groote opgewondenheid onder de Muzelmansche bevolking in Engelsch- Indië heerscht. De inlandsche geestelijken prediken in de moskees verzet tegen de christenen. De Mohamedanen aldaar maken eene bevolking van 30 millioen uit en onderscheiden zich door hun krijgshaftigen geest. Vlooienplaag. Aan De Volk stem is het volgende ingezonden stukje gezonden uit een der lagers by Lady- smith Wellicht kan iemand door middel van uw blad een goeden raad geven om onze burgers alhier van een groote plaag te verlossen en wel voor hel volgende Sinds eenige maanden worden wij hier om Ladysmith en zoo ik hoor ook op andere plaatsen waar onze comman do's liggen, op een erge manier geplaagd doorvlooien Een ieder die deze beestjes kent, zal met mij willen toestemmen, dat 't be zoek dezer schepseltjes niemand aange-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5